Laboratory for Product Development and Design_Lab. za razvoj i dizajn proi., Sarajevo Videos

Videos by Laboratory for Product Development and Design_Lab. za razvoj i dizajn proi. in Sarajevo. Laboratory is “Maker Space” for product development, “Innovation Lab” for development of innovation and new solutions, “Business Incubator” for development of new business ideas and StartUp-s.

Other Laboratory for Product Development and Design_Lab. za razvoj i dizajn proi. videos

Još jedan odličan 3D sken uz pomoć Artec 3D Eva skenera. Međutim pravo inžinjersko znanje je dobiti CAD na osnovu skena za ovako komplesan model. Mašinski fakultet Sarajevo - Katedra za mašinske konstrukcije

Još jedan odličan 3D skenirani model za potrebe Veterinarski fakultet Sarajevo (Nedzad Hadziomerovic). Ovaj put sa 3D skenerom 3D REPUBLIC RV1 od kompanije 3D Republika. Skenirali smo srce konja. :) Mašinski fakultet Sarajevo - Katedra za mašinske konstrukcije.

Na Mašinskom fakultetu Univerziteta u Sarajevu ovih dana boravi 6 članova nastavnog osoblja sa CIFP Someso iz A Corune iz Španije. Danas smo im u našoj laboratoriji održali kratku prezentaciju osnova 3D skeniranja. Univerzitet u Sarajevu - Mašinski fakultet Sarajevo - Katedra za mašinske konstrukcije

3D Skeniranje Masinski fakultet Sarajevo.
Od danas u nasem Labu novi 3D skener za reverzibilni inzinjering manjih predmeta od kompanije 3D Republika. Oprema nabavljena vlastitim sredstvima Mašinski fakultet Sarajevo.

Umjesto korištenja dvodimenzionalnih slika nastava se može značajno unaprijediti u bilo kojoj oblasti upotrebom trodimenzionalnih modela koji se dobiju kroz proces 3D skeniranja. #3dscanning Masinski Fakultet Sarajevo - Katedra za mašinske konstrukcije.

U novu akademsku godinu napokon ulazimo i sa novim prostorijama, 3 godine nakon osnivanja laboratorije. Prostorije su renovirane zahvaljujući vlastitim sredstvima Mašinski fakultet Sarajevo. U laboratorijsku opremu je do sada uloženo 52000 KM kroz dva naučno-istraživačka projekta finansirana od strane Vlada Kantona Sarajevo za 2019. i 2021. godinu i približno 20000KM kroz druge projekte. Laboratorija trenutno posjeduje: 3D printer RaisePro2Plus 3D printer Ultimaker 3 (dobili ga studenti na internacionalnom natjecanju) 3D skener Artec Eva Rotacioni viskozimetar Uređaj za mjerenje hrapovsti površine Termokamera. Laptop - radna stanica. Kroz rad laboratorije do sada je izrađeno 7 završnih radova od čega su dva objavljena kao naučno-istraživački radovi indeksirani u bazama WoS i Scopus i dva su u procesu objavljivanja. Trenutno je u procesu izrade još 7 završnih radova. Dodatno je kroz rad laboratorije objavljeno jos 9 naučno-istraživačkih radova, 8 radova je indeksirano u WoS i SOPUS bazi od čega su dva rada u WoS SCIE Q2 i Q3. Jedan rad je u procesu objave u časopisu WoS Q3 u saradnji sa Veterinarski fakultet Sarajevo. Ostvarana je saradnja sa nekoliko privrednih subjekata, posebno za usluge 3D skeniranja, a u zamjenu za prihvatanje studenata na Industrijsku praksu. Laboratorija je otvorena za besplatno korištenje za sve studente Univerzitet u Sarajevu.

3D sken rama motocikla
3D sken rama motocikla u stvarnoj veličini koji smo napravili sa Artec 3D Eva skenerom. Usput jedan Fun Fact :) Na našim prostorima postoji zabluda vezana za 3D skeniranje u smislu da mnogi misle da se uz pomoć 3D skeiranja dobijaju gotovi CAD modeli spremni za dalju upotrebu (3D Print, CNC, itd.). Proces 3D skeniranja predstavlja samo približno 10% do 20% posla od trenutka početka skeniranja pa do gotovog upotrebljivog 3D modela. Magija se krije u naknadnoj obradi hrpe podataka koja se dobije 3D skeniranjem. Prvo u softweru koji dolazi uz skener, da bi se dobio STL, a nakon toga u nekom od softwera za Reverzibilni inžinjering, kao što je DesignX od Dassault Systèmes-a, da bi se dobio CAD model sa idealno glatkim površinama i idealnim geometrijskim oblicima. Dobijeni CAD model se tek tada može koristiti za CNC izradu stvarnog komada. 3D skenirani model je samo osnova svih daljih procesa. Mašinski fakultet Sarajevo - Katedra za Mašinske konstrukcije.

Primjena 3D skeniranja u procesu redizajna i optimizacije mašinskog elementa. Završni rad. Student: Eldin Moranjkić Završni rad u saradnji sa kompanijom Veritas iz Sarajeva. Za dio u sklopu jedne od mašina, kod kojeg jako često dolazi do loma, potrebno je izvršiti analizu zašto dolazi do loma kroz numeričku analizu napona i deformacija koja će se izvršiti na CAD modelu koji će se dobiti procesom 3D skeniranja i reverzibilnog inžinjerstva. Na osnovu dobijenih rezultata numeričke analize uraditi će se optimizacija dizajna elementa na način da se spriječi ponovni lom i da se element prilagodi izradi uz pomoć aditivnih tehnologija (3D printanja). Mašinski fakultet Sarajevo - Katedra za mašinske konstrukcije.

Air Purifier made in BiH. Osim nečistoća pročišćava bakterije i viruse u skladu sa specifikacijom filtera koji smo dobili kao donaciju od kompanije Mann+hummel Ba. Tesanj. Razvoj i dizajn prototipa uređaja za pročišćavanje zraka u zatvorenim prostorijama. Završni rad. Student: Vedad Saletovic. Development and design of a device for air filtration in small closed spaces. Master thesis. Mašinski fakultet Sarajevo

Još jedan reduktor isprintan u našoj laboratoriji za potrebe završnog rada našeg studenta Mirsad Zirdum. Mašinski fakultet Sarajevo