ASTRO podcast

ASTRO podcast

Zamyšlení na děním z pohledu symboliky astrologie, speciálně humanistické a transpersonální astrologie

Photos from ASTRO podcast's post 08/04/2024

NOVOLUNÍ 8. DUBNA – ZATMĚNÍ SLUNCE VIDITELNÉ Z AMERIKY, KANADY, MEXIKA A ČÁSTI TICHOMOŘÍ

Nový lunární měsíc otevře zatmění Slunce pozorovatelné z Ameriky, Kanady, Mexika a části Tichomoří. Pojďme se na to podívat, neboť novoluní – se zatměním aspektované jen malými aspekty je na výzkum a interpretaci opravdovou výzvou.

Nejdříve si pojďme ujasnit zatmění Slunce. Zatmění Slunce nabylo významu svou ojedinělostí, i když lidé záhy zjistili, že ho lze výpočty předpovědět a dnes i zařadit do cyklů, ve kterých se zatmění objevuje. To nastávající patří do 139 saros cyklu, který se datuje od roku 1501 a naposledy byl v USA viděn v roce 1970.

Zatmění Slunce bylo spojováno povětšinou s očekáváním neblahých událostí, které nějak významně ovlivní panovníka a tím i všechen lid, kterému vládne. Později se tato interpretace přenesla i do osobních horoskopů. Zatmění se tak stalo ukazatelem nepříjemností, obtíží a neštěstí. Uvědomíme-li si, co se děje v přírodě, není divu. Zatmění navodí velmi zvláštní atmosféru, která je spojená s jiným typem slunečního světla. Toto šedo-mlžně působící světlo vnímají jak lidé, tak všechen život na zemi. Můžeme si všimnout určitého ztišení v přírodě. Zvedneme-li hlavu a skrze ochranné sklo či disketu se budeme dívat na jev, můžeme mít chvilku pocit určité výjimečnosti až tajemnosti a snadno si můžeme představit, jaký měli dříve lidé děs. Řád světa se narušil, do hry vstoupil jev, který není běžný a pomyslíme-li, že jak Slunce, tak Měsíc reprezentovali božstva, měli lidé hned o čem přemýšlet. Co tím bohové říkají? Nezřídka se navíc objevilo zemětřesení, výbuch sopky nebo jiné pohromy a také epidemie.

V současnosti se na zatmění díváme, jako na ukazatele návratu minulých způsobů chování a formování života. Kdo viděl film Matrix, může si vybavit situaci, kdy se hrdinům ukáže situace zvaná deja vu „již viděno“. Znovu se objeví to, co už viděli, zažili a vnímali. Ve filmu to znamená, že jsou hrdinové vystopováni a mohou očekávat útok, před kterým je záhodno se schovat. Uděláme-li paralelu k našemu tématu, můžeme zatmění interpretovat, jako bránu do období, kdy do života znovu přijde něco, s čím už máme zkušenost. Je třeba si uvědomit, že je klamné, myslet si, že něco, co už se odehrálo nebo bylo kdysi aplikovalo, může znovu ve zcela jiné situaci a okolnostech působit stejně. V tom bude kouzlo klamu, že navodí pocit známé jistoty jenom proto, abychom nehledali nové způsoby, jak k daným okolnostem přistoupit. Prostě zkusíme to, co se kdysi osvědčilo, což není špatné, ale v době zatmění je to fakt lichá cesta.

Zatmění v USA může znamenat pro tuto zemi návrat do něčeho, v čem byla kdysi spatřována či snad i částečně žita nějaká naděje či možnost rozvoje. Přesto, vydat se tímto směrem, nebude dobré. Možností interpretace je víc, od otázek týkajících se D. Trumpa po znovu kandidování B. Obamy až po výbuchy sopek na americkém kontinentě, jako tomu bylo v roce 1970 (bylo zatmění) v Peru. Zatmění je však i symbolem možnosti využít situace a něco uzavřít, prostě skončit a jít dál. Tohle je velmi zajímavá možnost, kterou bychom měli bedlivě sledovat, zda a jak se vlastně projeví. Může nás totiž nasměrovat k tomu, předjímat, jak se budou vyvíjet nelehké události roku 2026.

V osobní rovině nás zatmění může inspirovat k tomu odložit něco, co je už nepotřebujeme. Co tím myslím? Je třeba odložit to, co sice odložit chceme, ale nikdy to neuděláme, protože si říkáme, že na to teď není čas, nebo vůle nebo, že se nám dané bude ještě někdy hodit. Odložit to, co se vtírá do mysli, vrací se v periodách a my si říkáme, ano, tomuto se budu jednou věnovat nebo se zaklínáme, aby se to už nevracelo a tímto zaklínáním si to vlastně stále pěkně udržujeme v sobě atd.

Novoluní se realizuje na 20° Berana a je v konjunkci s Merkurem ve fázi Epiméthea, Cheironem. Další aspekty má tzv. vedlejší, decily a novily. Je to zajímavost, která by mohla naznačovat, že události tzv. vyplavou na povrch pozvolna a zasáhnou informační a informativní stránku života. Svět informací je tím, kdo v současnosti vládne. Kdo má informace nebo umí šířit „správné“ informace, má moc, ovládá a má zisk. Mohli bychom očekávat obrat k návratu nějakého trendu, který se v zacházení, šíření nebo vedení informačního toku osvědčil. Nabízí se i možnost použití starého přístupu v pohledu či šíření a zkoumání něčeho, co by si zasloužilo daleko obezřetnější přístup (např. AI) a s tím si položit vážnější otázky.

V Beranu je poblíž novu ještě Venuše Jitřenka, v Rybách pak Neptun, Saturn a Mars a z druhé strany zas v Býku Jupiter a Uran. Některé planety bude možné při zatmění vidět, jejich síla vynikne, a to je zajímavé, ale interpretovat si to budeme, až opravdu reálně zjistíme, které byly viděny (Merkur, Venuše).

Sabiánský symbol novoluní je Fáze 20 Berana – ZIMA, MLADÁ DÍVKA SYPE PTÁKŮM. Nesmějte se, je to symbol, který nesouvisí s teplými dny, které právě přišly. Soustřeďme se na obraz, který mluví o tom, že je to ženský princip ještě ve své ranné podobě (dívka, která ještě není matkou), který má soucit s živými tvory uprostřed zimy a poskytuje jim část své potravy (zrní). Dělí se o své zásoby s těmi, kteří nemají možnost se nasytit.

Je to soucit, který je mostem mezi dívkou a živými tvory, sužovanými nehostinností zimy a zmarem, který přináší. Za soucitem se skrývá největší síla tohoto světa a tou je láska. Obraz nám ukazuje pravou podobu lásky. Je to láska k přírodě, ke všemu živému i neživému, co nás obklopuje a je to zas láska, která nás vede jednat ve prospěch těch, kteří jsou podmínkami sužování víc než my sami.

Zatmění Slunce na tomto symbolu může být znakem, že nepodíváme do očí lásce, a to jen proto, že nás staré zvyky opět převálcují. Proč bychom se měli zaobírat živými tvory a přírodou, když se o sebe sama postará? (Proč by se měl měnit přístup k světu, který má dávat a my jen brát? Vždyť Amerika je zemí nových příležitostí, jak být šťastný a mít se dobře – staré klišé?)
V zimně – v kritickém období se o sebe křehcí živí tvorové nepostarají. Pokud zvítězí ono okřídlené „jen silní vítězí“, pak nám může být jedno, zda ptáci zimu – krizi přežijí nebo nepřežijí. Pokud však poslechneme soucit, hlas lásky, pak se jim vydáme právě v ústrety s pomocí. Pokud si uvědomíme, že ptactvo je symbolem myšlenek, obrazů a pojmů, které si poletují ve vědomí, pak jsme na prahu možnosti, že o některé přijdeme jenom proto, že jsme se vrátili ke starému myšlení, co tě nepálí, nehas. Volba je jako vždy na každém.

Objeví-li se tento symbol při zatmění, je třeba chránit nejenom témata, informace a způsoby myšlení, které zohledňují lásku k přírodě, k bližnímu, ale také lásku vědění, neboť kdo ví, že ptáci (ti, co na ně kritické období opravdu žalostně dolehlo) opravdu nemohou najít dostatek potravy, ten přikrmuje. Jak se o tématu dozvědět? Stačí zaslechnout hlas soucitu ve svém srdci. Je to láska, která vede vstříc světu a poznání. Je třeba lásky k přírodě, lásky k bližnímu i lásky k vědění. Bude to třeba, neb se na nás valí, a ještě valit budou myšlenkové proudy, které budou chtít vrátit staré modely přístupu v duchu starého přísloví, že stokrát opakovaná lež se stává pravdou.

Přejme si, ať rozpoznáme v sobě i ve světě deja vu, co nás vrací k tomu, co už je překonáno, jen se bojíme to odložit. Lásky plné jaro přeje Marluk

P.S. Chcete-li se dozvědět víc, studovat nebo reflektovat svůj horoskop, nabízím své služby astrologické i terapeutické. Můj web funguje bez reklam a také placené propagace. Důvodem je mi snaha o nezávislost. Pokud se vám moje příspěvky líbí, můžete se přihlásit k odběru a také mě finančně podpořit drobným příspěvkem na provoz. Vřelé díky za váš opravdový zájem a podporu.

Photos from ASTRO podcast's post 13/03/2024

Novoluní 10. března a první čtvrť 17. března aneb jaký sen to vlastně sníme a jakou ideou žijeme?

V neděli 10. března bylo novoluní a já měla a mám tolik práce, že nestíhám, tak se k němu vracím zpětně. Nov spustil pochod žab za svým rybníkem, místem jejich rozmnožování, a tak mi do toho všeho přišla milá povinnost nosit žáby přes silnici…reportáž připravuji do samostatného okna. Novoluní stojí mezi Saturnem a Neptunem v Rybách a do jejich spojení ještě patří Merkur v pozici Epiméthea, který právě vstoupil do znamení Berana (…mimo jiné, představuje tato Merkurova pozice svéhlavé kousky na základě zažitých zkušeností). Nov svírá přesný sextil s Uranem v Býku. Můžeme tedy usuzovat, že nový lunární měsíc a jeho impulz začne spojovat ideologie, které se chystají plně realizovat na začátku roku 2026. Máme možnost v přímém přenosu vše sledovat, a hlavně máme možnost, do toho zasáhnout tím, zda to tak přijmeme, nebo odmítneme. Myslím, že je stále možnost zvrátit běh událostí, které směřují k více válečným konfliktům a nestabilitě území s názvem střední Evropa, které snilo sen, že je pupkem světa.

Novoluní na pomezí mezi Saturnem a Neptunem, kteří se spojí na začátku roku 2026 nyní ukazuje, co se nám v budoucnu nabídne. Můžeme být překvapeni tím, jakou rétoriku zaujímají poslední dobou představitelé státu, zvláště porovnáme-li to s dobou předešlou. Změna je zde očividná! Podobně je opravdu zajímavé, jak se mění obecný diskurs, ze kterého se spíše vytrácí zájem na tom, aby se promýšlela a diskutovala etika použití AL technologií napříč obory, zvláště těmi, které přímo působí na mysl a tělo člověka. Nu, jako by čím dál tím víc lidí poutal spíše zájem, o to, co budou dělat, kupovat a co, kdo zajímavého dal na sociální sítě. Nebudu ale dál skuhrat. Z druhé strany se opravdu budí lidé usilující o to, abychom dostali naše vědomí do širších souvislostí a například si každý pořádně uvědomil, jak se chováme k sobě, k živým tvorům kolem nás a k přírodě. Přes tyto připomínané záležitosti, kolem kterých se často ve svých textech točím, můžeme u příležitosti novoluní, začít vnímat z jiného úhlu pohledu. Tímto úhlem pohledu je to, co Dane Rudhyar (filosof, skladatel a astrolog) nazývá „velký neptunský sen“. Co tím myslí?

Nov spojuje Saturna a Neptuna. Saturn zastupuje funkci strukturující, zpevňující, funkci tvorby a udržování řádu, struktury, tj. toho, co by se mělo a nemělo. Neptun označuje proces, kterým je osobnost jednotlivce zbavována zahledění do sebe samého a vede ho k přesahu, k rozšíření vědomí o celek větší, než je on sám. Neptun je spojen se sny, vizemi a klamy, které poutají naši pozornost a jsou tím, co nás vede překročit omezenost našeho ega zaměřeného jen na uspokojování osobních potřeb. A v tento okamžik nabízí Rudhyar možnost otevřít se myšlence vědomě vykročit za „velkým snem“, tj. za ideou, která nás přesahuje a pokusit se udělat svým životem vše pro tuto ideu, která klidně nemusí být nikým dalším zhmotňována (excelentní příklad takového života je život Kristův). Saturn pak bude moci tuto ideu, sen zhmotnit a zformovat.

Neptunský sen nás vybízí vykročit na cestu, která může, ale také nemusí, být vedena světlem na konci tunelu. Může být nebezpečná a může přinést posměch, neúspěch. Zvolíme-li cestu za ideou, která je pro nás vznešená, vzácná natolik, že jí zasvětíme svůj jedinečný život, můžeme za čas podat vyjádření, jako tomu v roce 1964 učinil člověk nosných a velkých idejí, režisér Evald Schorm pro časopis Film a doba, když napsal:

„Každý je v tom sám. V tom neustálém zmáhání dvou nepřátel – sebe a skutečnosti. Mít odvahu stále znovu hledat, bránit se vypjaté ctižádosti, ješitnosti, závisti, touze po úspěchu stůj, co stůj, touze po penězích, které tak zpříjemňují život. Bránit se úzkostem, strachu, pochybnostem, depresím, které přepadají člověka v bdění i ve spánku. Mít pokoru a zároveň i onu nezbytnou domýšlivost o jedinečnosti své pravdy. Mít jisté své přesvědčení svou víru a naději, bod opory, jistoty, jednoty. Umět hledat a nacházet harmonii mezi vírou a rozumem. Mít odvahu k novému riskování a sílu k tomu jít obnažený k pramenům i za cenu nesrozumitelnosti, nepochopení, neúspěchu."

Cílem cesty Neptuna není šíření masových mód a ideologií, které pohlcují naše já a dělají z něj „my, co víme, jak to je“. Takové projevy jsou jen prostředky k tomu, jak se dostat skrze únavu neustálého shonu za novým módním prvkem, skrze ztrátu sebe sama ve skupině, která je IN nebo která má onu spásnou vizi, k větší vnitřní všímavosti, imaginaci a soucitu. Všímavost se objeví, až odložíme pocit, že jsme oběti systému, imaginace zas až odložíme pocit, že nic sami neumíme a nezmůžeme a soucit, až otočíme pohled ze sebe sama na svět kolem nás. Pak zjistíme, že jde o to, zda si dokážeme představit, jak se žije všem těm, kterými mi nejsme. Neptun už pomalu a jistě rozpouští a za dva roky zcela plně rozpustí naše jistoty a hranice. Čím dřív si uvědomíme, oč jde, čím dřív začneme optikou soucitu našich srdcí žít, tím víc odkloníme nepříjemné průvodní jevy jeho působení.

Oním „velký snem“, ideou, pro kterou stojí, zato žít, může být obsah první věty norského filmu Margreth Olin Písně země: „První láska je příroda.“ Pokud si na tuto větu rozpomeneme a co víc, každý den si ji alespoň hned po probuzení uvědomíme, objevíme v sobě prostor, který umožňuje mnohé měnit. Jak? Podstatou věty „První láska je příroda“, je úžas a radost ze světa, do kterého se jako malí zamilujeme. Milujeme ten svět kolem nás, milujeme ležet v trávě, skákat v loužích, hníst v prstech bahno na okraji rybníka, plavat ve vodě, koukat do mraků, ochutnávat traviny, hladit očima barvy, pozorovat všemožný hmyz a obdivovat motýly, hladit prsty různorodou srst zvířat a jaký úžas zažíváme, když nás ona zvířata prvně olíznou nebo si o nás otřou s důvěrou svůj kožíšek…a pak milovat a neustále objevovat všechny zvuky, které jsou v dosahu našeho sluchu…. prostě milovat svět, který je kolem nás, který nás obklopuje. Pokud tuto lásku budeme žít, budeme ho ničit? Těžko, cožpak ničíme to, co milujeme, nad čím žasneme a z čeho se radujeme? Například naše děti, naše partnery a partnerky, milované bytosti, milce a milenky, rodiče a přátelé… Nu, tudy by mohla vést cesta. Zkusme si to představit.

V neděli 17. března nás čeká první čtvrť, která výše uvedené téma přivede ještě více do života. Nenechme se pohltit tím, co po nás chce systém, kterému sloužíme tupým konzumováním všeho, co rychle uspokojí naše potřeby. Zkusme se zastavit a být chvíli v tichu a zaposlouchat se do hlasu srdce. Možná nám dojde, jak před týdnem řekla v rozborovou pro pravidelnadavka.sk Tereza Matějčková, že se za kliknutím v počítači, v mobilu, které cos přesunulo do košíku e-shopu, ztrácí naše svoboda rozmyslet si, zda danou věc opravdu potřebujeme, zda má pro nás smysl. Děláme tolik nesmyslných aktů, jenom proto, že můžeme a že nám rychle nabídnou pocit potěšení. Jupiter, který při první čtvrti vstoupí do hry, bude potřebovat korekci, nebo jeho rozpínavost povede k přemíře ve všem, co uspokojí sebestředně nastavené smysly. Nebude od věci všimnout si, na co a kolikrát klikáme.

Výzvou pro nás, „obyčejné“ pěšáky života je, abychom se zkusili rozpomenout, že první láskou je příroda a na první lásku se nezapomíná, z té srdce žije. Tak se nebojme žít! Váš Marluk

Photos from ASTRO podcast's post 27/02/2024

Horoskop pro 9. týden – druhá lunární čtvrť aneb krize vědomí jako vyšitá
Druhá lunární čtvrť se odehraje za velmi zajímavé aspektové situace. Mimo přesnou kvadraturu mezi Lunou a Sluncem, bude ještě Luna v kvadraturách k Saturnu a Merkuru v Rybách, Venuše v přesné kvadratuře k Uranu a Jupiter v přesném otilu k Neptunu. Napětí k prasknutí, což je možnost, že se opravdu někde něco prolomí, otevře, bouchne nebo roztrhne. Kvadratury doběžné představují napětí v oblasti vědomí. Jinými slovy – napětí pramenící z toho, jak o věcech, vztazích a světě smýšlíme, jaký smysl nebo kontext se těmto záležitostem snažíme dát. Zmiňované napětí tedy zamíchá kartami a může pozměnit náš postoj, názor nebo způsob, jak se k něčemu vztahujeme. Může to být otřes, který otevře to, co bylo třeba pojmenovat nebo to také může být napětí, které nás povede k tomu změnit přístup. Za pozornost stojí zvědomení toho, jaké ideologie a módy se stávají běžnou součástí společenského dění.
V rovině osobní bychom se více dozvěděli z toho, jak konstelace bude zapadat do našich horoskopů narození. (Zajímavostí je, že aktéry ve světovém dění mohou být Velká Británie, Paris, Čína, Brasilie, Turecko, Sýrie, Irák, Irán, Saudská Arábie, Jordánsko, Jemen, Etiopie, Keňa).
Tak či tak může být závěr týdne dynamický, tak se na to připravme a neriskujme tam, kde to není nutné, a naopak odvažme se v těch záležitostech, které potřebují otevřít nebo konečně prolomit.
Odvahu a vůli přeje Marluk

Photos from ASTRO podcast's post 23/02/2024

Od novoluní k sobotnímu úplňku desátou harmonickou řadou, která vše završí.

Novoluní, která proběhlo v pátek 9. února v 23:58 navázalo velmi málo aspektů. Má všeho všudy dva kloudné aspekty. První je kvadratura Slunce a Luny na Urana v Býku a druhým je decil (přesný) na Neptuna v Rybách. Co si o tom myslet?

Můžeme začít tím, že to nebude příliš významný měsíc, neboť aspekty jsou chabé a napětí kvadratury jen posílí neklid a všeobecný rozpad hodnot, který Uran v Býku odkrývá. Mohli bychom u toho skončit, ale to se mi fakt nechce. Za prvé mi to přijde dost uhozené, následně odfláknuté, a ještě potom mám hned pocit, že jsem něco podstatného přehlédla, neboť bych se nechala svést povrchním pohledem. Takže si na ten nov posvítím a kouknu na něj znovu.

Při bližším ohledání zjistím, že má přesný decil, aspekt 10 harmonické řady, na Neptuna v Rybách. To přeci není jen tak. Pojďme si to vyložit.

Harmonické řady vznikají tak, že náš 360° archetypální kruh budeme dělit čísly od 1 po 12 a vzniknou nám řady aspektů, které jednotlivým dělením různě rozdělí prostor 360°kruhu. Vezmeme-li číslo 10 a budeme jím dělit kruh, vzniknou aspekty rozběžný 36° a doběžný 324° a rozběžný úhel 108° (zvaný Kepler) a doběžný 252° úhel. Dohromady jim říkáme aspekty 10 harmonické řady, decily (decem z lat. deset). Desítka je zajímavé číslo už z toho pohledu, že dává dohromady dvě pětky – dvě ruce s pěti prsty. Desítka je završuje a převádí na novou rovinu neboť 1+2+3+4 = 10 a 10 rozloženo 1+0 = 1 a jsme opět na začátku číselné řady. Taková magie čísel není vůbec od věci, neboť přivádí mysl na další metafory a obrazy, které jí otevírají pohled dál než jen na špičku nosu.
Desítka se například stala pro Aristotela představitelkou jednoty mnohosti a použil ji na vytyčení deseti kategorií. Aristoteles vytvořil pro svou filosofii kategoriální systém, který pro jeho filosofii poskytoval klasifikační rámec. To je to, co nás zajímá. Lidská schopnost vytvořit rámec či klasifikací, skrze níž se bude dotazovat na jevy kolem sebe a hledat smysl bytí. O to právě jde ve spojení decilové řady, která odkazuje na vztah prvků, které tímto spojením usilují o vytvoření rámce či kategorie, skrze kterou je možnost chápat sebe samé a svět kolem nás.

Můžeme si je připomenout Aristotelovi kategorie (kdo nechce, může přeskočit):
1. Podstata (např. člověk, pes, dům) – „poslední podmět, jenž se nevypovídá o ničem jiném a jenž je o sobě jsoucí jednotlivinou a odloučený“ (Met. 1017a24). Anebo: „první podstaty se nazývají hlavními podstatami v nejvyšší míře proto, že jsou podmětem všemu ostatnímu a všechno ostatní se o nich vypovídá nebo v nich jest“ (Cat. 2b15); „první podstaty se nazývají podstatami v nejvlastnějším smyslu, poněvadž jsou podmětem všeho ostatního“ (Cat. 3a1).
2. Kvantita (např. čtyřmetrové, třímetrové, dvoukolové, jednokolové)
3. Kvalita – „kvalitou rozumím to, při čem je něco nějaké“ (Cat. 8b30). (bílé, sladké, teplé, křivé
4. Vztah – „Vztažnými se nazývají takové věci, které o sobě jsou v poměru k druhým věcem, nebo jsou nějak jinak vzhledem k něčemu jinému“ (Cat. 6b30). (např. větší, menší, stav, dvojnásobné, dispozice, vnímání, vědění – tj. všechno vztažné se dá obrátit, je v poměru k něčemu)
5. Místo – „hranice obklopující tělesa“ (Phys. 212a6) – těleso má své tři rozměry. (v Lykeiu, na náměstí, v domě)
6. Čas – „jedna jeho část již byla, a proto není, druhá však teprve bude, a proto ještě není“ a tedy to, „co je složeno z nejsoucího, nezdá se asi, že by mohlo mít podíl na jsoucnosti“ (Phys. 217b35). Čas dle Aristotela úzce souvisí s pohybem, tj. s tím, co je počítáno: „čas je pohybem dřívějšího a pozdějšího a že je spojitý – neboť náleží spojitému“ (Phys. 220a25). (např. dnes, včera, příští měsíc)
7. Poloha – (např. stojí, leží, sedí)
8. Vlastnictví – to je pro Aristotela trvalý stav nebo dispozice „máme určité vědění nebo cnost“. (např. je oblečen, má zbroj, je statečný)
9. Činnost – (např. řeže, pálí, koulí)
10. Trpnost – (je řezán, je pálen, je koulen)
Možná se nám budou jevit Aristotelovy kategorie složité, ale není tomu tak. Uvědomme si, že pokud 10 završuje a spojuje dvě ruce, tvoří celek člověka, tj. lidského pohledu na svět. Jsou pak Aristotelovy kategorie, které ovlivní myšlení Evropy, rámce, skrze které se snažíme svět poznat, uchopit a najít v něm pro sebe smysl. Člověk potřebuje vědění a koncepty i kategorie, aby se zorientoval v tom, co ho obklopuje a pochopil, jak a čím žije. Podobně si myslitelé židovské tradice vytvořili deseti členný sefirotický strom, strom života – hierarchizovaný od nejnižší po nejvyšší sefiru a jimi chápali „odkud jdeme a kam“. O deseti přikázáních ani nemluvě...

Vrátíme-li se k astrologii a k aspektu – úhlové vzdálenosti, která nám nabízí možnost zobrazit si, o jaký typ vztahu mezi jím spojenými prvky jde, máme v decilu vztah završení. Novoluní mělo tedy vztah s Neptunem, vztah decilový. Je to vztah, kdy se vědomí, životní síla (Slunce) a adaptace (Měsíc) dostávají plného spojení s celkem je překračujícím (Neptun), ve kterém se vše završí. Můžeme tedy říci, že tento lunární měsíc ukáže, jasné ideové i ideologické směry, kterými jdeme jako jednotlivci i jako celek, tj. jako společnost.

Výsledky můžeme vidět v úplňku, ke kterému spějeme. Úplněk nás čeká v sobotu 24. února v 13.30 SEČ. Slunce bude ještě ve spojení s Merkurem Prométheem a Saturnem v Rybách naproti bude Měsíc v Panně a tyto strany spojí trigon a sextil s Jupiterem v Býku. Oproti novu se objeví známe silné aspekty, které si můžeme představit jako běžné cesty – silnice, které nejčastěji používáme.

Úplněk tedy přinese události, na kterých budeme moci vidět, jaké ideje či ideologie jsme přijali, v jakých tzv. jedeme. Můžeme si všimnout drobností a jednotlivostí, které nám ukážou, do jaké míry se necháme uchlácholit setrvačností životních událostí. (Ze světa sledujeme USA, odkud bude vítr vát).

Příkladem, na kterém si celý právě probíhají proces můžeme zobrazit, je situace z Janova evangelia 4, 4-42, kde se u studny potkávají Ježíš a samařská žena. Ježíš se u studny, kam chodí lidé pro vodu, setkává s nežidovskou ženou, navíc ženou žijící na okraji společnosti, s kterou ani její vlastní lidé příliš nemluví. Ježíš nedbá na konvence a překračuje ustálené zvyky. Osloví ženu s tím, že by chtěl, aby mu dala napít, neb ona má džbán, kterým je možné si ze studny nabrat vodu. Žena je překvapená a nejprve se Ježíšem baví obvyklými způsoby a nedbá při tom na to, co jí Ježíš říká. Ježíš ji zastaví tím, že odhalí její minulost. Ví totiž o tom, jak je nešťastná v partnerství a že pátý muž, kterého má s ní žije „na hromádce“, tudíž je pro tehdejší svět zcela v opovržení hodném stavu. Žena se lekne, ale ne v bázni, ale spíše v zaujetí, s kým se to vlastně baví? Jak onen člověk ví o tom, jak se cítí být žíznivá po štěstí v soukromém životě? Ježíš jí odhalí, kým je. Nabídne jí duchovní vodu. Poukáže na to, že on je tím, kdo může rozdávat vodu života: „Kdo by se však napil vody, kterou mu dám já, nebude žíznit navěky.“ Žena pochopí, že před sebou má ohlašovaného mesiáše a jde pro další lidí ze Samaří, aby poznali to, co ona.

Na celé příhodě je zajímavé to, že se naplňuje její život tím, že poznává pravdu a že se jí nabízí zdroj, že kterého může „živou vodu“ pít. Završuje se (vzpomeňme na decil) její hledání štěstí tím, že odkrývá skutečnou podstatu, skutečný zdroj života. Je to podobné naší situaci, kdy se nám otevírá možnost vidět, co je skutečnou podstatou dění kolem nás, a hlavně dění v nás.

Buďme při sobě, a to jak v bdělé vnitřní pozornosti, tak ve vztazích a neomezujme se jen na své blízké, ale zkusme se rozhlédnout kolem sebe na další živé bytosti. Pěkné dny váš Marluk

Zdroje:
Vančura, Miroslav. Systém kategorií u Aristotela. E-Logos, Electronic journal for philosopyhy 20/2009
Jenišová, Ludmila. Ježíš a samařská žena. Olomouc 2012
https://is.muni.cz/do/rect/el/estud/ff/ps14/phil/web/tisk10.html

Horoskop pro prosincové novoluní aneb s na co si to hrajeme? by Astropodcast 11/12/2023

https://podcasters.spotify.com/pod/show/marluk/episodes/Horoskop-pro-prosincov-novolun-aneb-s-na-co-si-to-hrajeme-e2d48f5

Horoskop pro prosincové novoluní aneb s na co si to hrajeme? by Astropodcast Trochu netradiční pohled na nový lunární měsíc, na symboly, život, ale také na Hujery z ptačí říše. Nerozumíte? Poslouchejte.

Dane Rudhyar Astrolgoie osobnosti - osy horoskopu by Astroposcast 21/07/2023

https://podcasters.spotify.com/pod/show/martina-lukkov/episodes/Dane-Rudhyar-Astrolgoie-osobnosti---osy-horoskopu-e27797b

Dane Rudhyar Astrolgoie osobnosti - osy horoskopu by Astroposcast Astropodcast Martiny Lukáškové tentokrát nad kapitolkou z knihy Dane Rudhyara Astrologie osobnosti o osách horoskopu. Po krátké ukázce z knihy následuje pratické zamyšlení Františky Jirousové a Martiny Lukáškové. Chcete začít přemýšlet o osách horoskopu- rovině Ascendent-Desc...

www.transformotor.cz 02/03/2022

Pozitivem těchto dnů může být, že vyšla zajímavá kniha v nakladatelství Malvern. Teilhardovy dopisy z války - psané sestřenici Marguerite vychází pod názvem Zrod myšlení: Dopisy 1914–1919 v nakl. Malvern.
Objednávejte nejlépe přímo https://malvern.cz/kniha/pierre-teilhard-de-chardin-zrod-mysleni-dopisy-1914-1919/
v eshopu nakladatelství Malvern.

Pierre Teilhard de Chardin (1881–1955) byl francouzský jezuita, přírodovědec a filozof. Protože jako kněz nesměl bojovat, účastnil se první světové války po celé čtyři roky jako nosič raněných. Své zážitky a myšlenky sděloval v dopisech sestřenici. Z válečných zákopů se postupně vynořuje jeho vize evolučního vesmíru postupujícího tápavými pokusy, často za drastických okolností, ke sjednocení do jediného komplexního celku, jehož centrem je Bůh. Objevují se zde úvahy o významu energie uvolněné v krizové situaci pro vznik nových forem řádu, o smyslu smrti a lidského utrpení včetně možnosti jeho proměny v nový růst, to vše stále provázeno vědomím obklopujícího „božského prostředí“. Teilhardovy válečné dopisy mohou být čteny jako vhodný úvod do málo známých nebo zcela neznámých rozměrů jeho díla či jako brána k tomuto mysliteli pro novou generaci čtenářů.

Maličká ukázka:
20. 9. 1915 (…) Řekni, proč tak lpíš na sobě, takže ztrácíš odvahu, jakmile se necítíš rozvíjena, upřednostňována, využívána tak, jak bys chtěla? Co je náš osobní úspěch vedle Boží vůle? A pak, jaké jsou naše touhy? Být viděn, udělat okolo sebe trochu rozruchu, vyvinout ve svém nepatrném okruhu působnosti postřehnutelný pohyb… Cožpak podle toho se skutečně měří hodnota života?“

https://www.youtube.com/watch?v=xvwgDDzqc5E

www.transformotor.cz