Fizjoterapia Grabowska
Fizjoterapia dorosłych, terapia manualna, rehabilitacja pourazowa, masaże lecznicze i relaksacyjne.
BEZPŁATNA REHABILITACJA DOMOWA EPIONE
Bezpłatna rehabilitacja domowa dla osób posiadających znaczny stopień niepełnosprawności na terenie Katowic oraz całego województwa Śląskiego.
Pacjenci posiadający orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności – mogą skorzystać z 80 wizyt domowych w ciągu roku, całkowicie bezpłatnie.
Aby zapisać się na wizytę – potrzebne jest skierowanie na zabiegi wystawione przez lekarza POZ, bądź lekarza specjalistę oraz dokument potwierdzający uprawnienie tj. orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności.
Jeśli potrzebujesz takiej rehabilitacji, bądź znasz kogoś kto potrzebowałby z takiej rehabilitacji skorzystać – przekaż numer kontaktowy lub udostępnij post.
Serdecznie zapraszamy do kontaktu pod numerem telefonu 504 038 234, gdzie poza rejestracją będzie można uzyskać dodatkowej informacje związane z rehabilitacją domową.
Boli głowa i szyja? Możliwe, że noe zawracasz uwagi na swoją pozycję siedzącą a nawet najdrobniejszy element ustawienia pozycji ciała ma wpływ na biomechanikę całego układu ruchu.
🧐
Chodzenie
Każdy z nas ma świadomość, że chodzenie i ruch jest bardzo ważną czynnością w ciągu dnia i nie bez powodu, bo to jeden z najbezpieczniejszych sposobów codziennej aktywności na zwiększenie ruchu poza treningami.
Typowe zalecenia mówią o 10 tys. kroków dziennie, ale bardzo ważną kwestią jest sposób wykonywania tych kroków i świadomość, że poruszamy się w poprawny sposób.
Nie powinno się czuć bólu w odcinku lędźwiowym po spacerze dłuższym niż 2km.
Nie powinny się robić odciski oraz dziwne odgniecenia na stopach.
Powyżej wymienione skutki, to objawy złej techniki chodzenia, ograniczeń ruchomości tkanek lub jednego i drugiego.
Na cale szczęście poprawna technika chodzenia jest łatwa. Wystarczy zastosować kilka prostych wskazówek (patrz fotografia).:)
Oddech przeponą!
Wspaniale ćwiczy głębokie mięśnie brzucha i stabilizuje całą postawę ciała.
Ćwiczenie oddechu przeponowego, przy jednoczesnym napinaniu mm głębokich brzucha podczas wydechu, sprawiamy, że nasz brzuszek robi się płaski!:)
Do dzieła:D
Stabilizacja kręgosłupa powinna towarzyszyć nam przez cały czas. Tylko podczas snu możemy sobie opuścić.
Aby poprawnie nauczyć się stabilizacji naszego ciała w pozycji stojącej, należy najpierw opanować sekwencję napinania (stabilizacji) w pozycji leżącej, aby wyłączyć grawitację.
1 etap: Napięcie mięśni pośladków
Bazujemy na 3/4 maksymalnego spięcia pośladków, nie z całych sił.
Samo napięcie pośladków ustawia naszą miednicę w prawidłowej pozycji a tym samym odcinek lędźwiowy (dolny) kręgosłupa. Tkanki w dole kręgosłupa, lędźwiowe się wydłużają i napięcie znika.
Za tym wszystkim ustawiają się na dobrym torze barki i głowa.
Przy stabilizacji bardzo ważny jest oddech i w kolejnym poście pokażę dokładny schemat poprawnego oddechu przeponowego, który ma istotną rolę w stabilizacji. Powinien też towarzyszyć nam przy ćwiczeniach i przy codziennych czynnościach np. podnoszeniu lub przenoszeniu czegoś ciężkiego.
2. Etap: Rotacja: bioder i barków
Wystarczy wkręcić stopy w podłogę zaczynając ruch od bioder ( w myślach- stopy tak naprawdę powinny być nieruchome, mamy wprowadzić siłę skręcającą na zewnątrz) to pozwoli nam jeszcze bardziej ustabilizować nasze ciało.
Rotacja barków pozwala nam otworzyć klatkę piersiową i uzyskać piękną, wyprostowaną postawę ciała. Poprzez aktywną stabilizację poprzez odkręcenie barków na zewnątrz, mięśnie odpowiedzialne za ustawienie łopatek są o wiele aktywniejsze.
Poniżej podsyłam schemat sekwencji napinania.
Powinien być z nami zawsze i należy wracać do takiego ustawienia często, aby móc korygować ustawienie naszej pozycji, nawet gdy stoimy w sklepie, w kolejce do kasy.
Drętwienie, mrowienie a może to już cieśń nadgarstka...
Podsyłam genialne rozwiązanie na wieczór lub na dobry początek dnia. Oto link do ćwiczeń, kilka minut a takie efekty :D
Polecam!
Kapitalny sposób na DRĘTWIENIE RĄK / MROWIENIE PALCÓW - dr n. med. Marcin Wytrążek Drętwienie rąk może wynikać z uszkodzenia bądź drażnienia nerwów obwodowych. Czasami może mieć także pochodzenie ośrodkowe. W przypadku tego typu dolegliwośc...
Zaczniemy od samego początku:
Jak ustabilizować i ustawić kręgosłup, biodra oraz barki?
Prawidłowa pozycja czyni naturalną budowę ciała a żeby to osiągnąć trzeba nauczyć się poprawnej sekwencji napinania.
Według nauki, ciało człowieka stworzono tak, aby przetrwać 100 lat bez bólu, by to osiągnąć i opanować pełne zakresy ruchów, należy poznać podstawy. Gdy chcemy się nauczyć biegać, musimy wcześniej umieć chodzić, a wszystko to zaczyna się od poprawnej i przede wszystkim stabilnej pozycji kręgosłupa.
Instynktownie każdy człowiek tak naprawdę wie, jak powinien ustawić kręgosłup, aby posłużył on nam przez całe życie.
Czy często widujemy małe dziecko biegające czy bawiące się z zaokrąglonymi plecami? To dość rzadki widok, oczywiście z upływem lat problemy pojawiają się coraz częściej. Bardzo dużo zależy od środowiska, w którym się znajdujemy i przebywamy. Jak może niejeden z Was wie, że w japońskich domach opieki, gdzie pensjonariusze śpią na materacach rozłożonych na podłodze, odnotowano znacznie mniej upadków niż w takich samych instytucjach w innych częściach świata. Wynika to z faktu, iż przebywający tam, żeby wstać muszą podnosić się z podłogi i potem umieć wrócić na swoje miejsce (na materac, ułożony na podłodze). Czynność ta powtarzana wiele razy staje się utrwalonym nawykiem a tym samym chroni przed upadkiem. W USA głównym powodem znalezienia się w domu opieki jest fakt, iż nie można się samodzielnie podnieść.
Gdy ustawimy swój kręgosłup poprawnie a przy tym stabilnie będziemy zdolni do niesamowitych rzeczy (podnoszenia ciężarów, tańca, czynności dnia codziennego) Będziemy mogli te rzeczy robić przez całe nasze życie, nie zwracając uwagi na konsekwencję.
Niestety wszystko to mogą popsuć: zła postawa, brak stabilizacji oraz łamanie poprawnych nawyków.
Poniżej przedstawiam prawidłowe ustawienie kręgosłupa w pozycji tzw. neutralnej napiętej. W kolejnym poście przedstawię jak poprawnie nauczyć się prawidłowego napięcia mięśni, aby utrzymać tak idealną pozycję jak poniżej, bez bólu!:)
fot. z książki dr Kelly Starrett
Cześć Wszystkim,
strona ta jest i będzie poświęcona zagadnieniom z fizjoterapii. Będzie można dowiedzieć się ciekawych rzeczy na temat: biomechaniki ciała ludzkiego, ćwiczeń dedykowanym konkretnym pacjentom, w zależności od występujących objawów, podejścia teraźniejszego do rehabilitacji i tego jak ważne są ruch i ćwiczenia w życiu. Każdy powinien znaleźć tutaj coś dla siebie.
Nie ma głupich pytań, więc można zadawać ich jak najwięcej, w miarę możliwości postaram się na nie odpowiedzieć.
To początek mojego nowego doświadczenia, w dzieleniu się wiedzą z Wami, dlatego proszę o ewentualne wskazówki, konstruktywną krytykę i najważniejsze dla mnie: Wasze zadowolenie oraz uśmiech:)
Potężna dawka wiedzy już niebawem...