Tervislik eluviis

Tervislik eluviis

Tervislik elu sõltub igaühest endast. See on seotud toitumisega, liikumisega, meelemürkide tarvitamisega ja peas keerlevate mõtetega.

19/10/2021

Tervis loodusest: kase- ja vahtramahl aitavad õrnalt keha puhastada ja kevadele äratada

Kevade saabudes hakkavad kaskedes ja vahtrates liikuma toitaineid tulvil mahlad, et puud suudaksid alustada uut elutsüklit. Puumahlade tervislikke omadusi tasub hinnata ka meil, sest ka inimese keha jaoks sisaldub seal palju kasulikke aineid.

Vahtramahl hakkab jooksma pisut varem kui kasemahl ehk siis juba märtsikuus, kui alles lumi maas ja öösiti miinuskraadid on.
Kasemahla kogumist võib aga alustada siis, kui õhutemperatuur on juba vähemalt 5 kraadi üle nulli.

Nii kase- kui ka vahtramahl on põhjamaade rahvastele olnud kevadekuulutajad. Nende joomine kosutab ja äratab talvest väsinud inimesed uuele elule. Mõlema puu mahlad on kasulikud toniseeriva toimega joogid, mida on nimetatud isegi elueliksiiriks. Vastavalt nende puude levikule on maailma erinevates paikades olnud esikohal kas kase- või vahtramahl.

Mida toitvat ja kasulikku puumahlad sisaldavad?
Nii kase- kui ka vahtramahl on kergelt magusad, vahtramahl märgatavalt magusam. Peale suhkrute sisaldavad mõlema puu mahlad ka muid toitaineid - mineraale, vitamiine, valke, taimseid hormoone, ensüüme ja aminohappeid.

Lisaks sellele, et puumahlapeetakse ühes paremaks toonikuks ja organismi turgutajaks, mis aitab isegi depressiooni ületada, on kasemahla ravitoimete hulgas nimetatud võimet lahustada neeru-, põie- ja sapikivisid, ergutada neerude tegevust ja soodustada liigsete soolade ja toksiinide väljutamist, parandada vereloomet. Samuti on kasemahla kasutatud põletike vastu ning kosmeetilise vahendina näonaha seisundi parandamiseks.

Kääritatud kasemahla on peetud ka palavikku alandavaks vahendiks ja üheks parimaks diureetikumiks (vee väljutajaks), mida soovitatakse just reumaatiliste probleemide korral (artriit, osteoartriit, podagra).

Vahtramahla aga on esile tõstetud hea oligosahhariidide allikana, mis toidavad meie soolestikus elutsevaid häid baktereid, aidates seedimist parandada ja immuunsüsteemi tugevdada. Vahtramahl ja -siirup on heaks mangaaniallikaks, mangaan aga on hädavajalik mitmete ensüümide tööks, mis tagavad organismile energia tootmise ja antioksüdantse kaitse. Samuti sisaldab vahtramahl tsinki, mis takistab näiteks ateroskleroosi süvenemist ja toetab prostata tervist ning immuunsüsteemi.

Kui on soov viia läbi kevadine paastukuur, siis tasuks proovida kasutada joogiks mitte ainult vett, vaid kasulike ainetega rikastatud puumahlasid. Nii saab ergutada neerude tegevust ning samal ajal turgutada end loodusest pärit kasulike ainetega.

Kuidas puumahla koguda?
Puumahla kogumiseks puuritakse tavaliselt puu tüve sisse minimaalne auk, millest saab mahla sobivasse anumasse juhtida kas plastvooliku või metallist, puidust tila abil. Auku on kõige lihtsam puurida trelliga. Piisab pliiatsijämedusest august. Hea on teada, et üle 30 millimeetrise läbimõõduga auk kahjustab oluliselt puud, sest see ei pruugi korralikult kinni kasvada ja paranemata vigastuste kaudu hiilivad puude sisse haigused.

Kuid mahla saab ka puutüve vigastamata. Mahla saab edukalt jooksma panna ka oksast. Selleks tuleks teha oksale lõige ja siduda plastpudel oksa külge nii, et mahl koguneks otse pudelisse. Pudeliks tasub valida liitrine või poolteiseliitrine, sest suurema pudeli raskuse all saab oks liialt koormatud ja võib murduda. Õige läbimõõduga oks on selline, mis lahedalt pudelisuust sisse mahub.

19/10/2021

Kuus ilunippi, mis aitavad kortsude teket ennetada, pidurdada ja vähendada

Ilusa ja noorusliku naha saladus ei peitu ainult õigetes näohooldusvahendites, kõige tähtsam on vaadata üle oma igapäevased harjumused. Sest kõige rohkem mõjutabki nahka see, mida sa sööd ja millised on su eluviisid.

Söö palju antioksüdante
See on kõige esimene ja tähtsam asi, mida sa teha saad oma naha heaks. Antioksüdandid parandavad vereringet ja ennetavad kortsude teket. Söö tasakaalukalt ja mitmekülgselt ning hoolitse selle eest, et su toidus oleks piisavalt vitamiine, mineraale ja antioksüdante, valides menüüsse palju köögi- ja aedvilju.

Väldi suhkrut
Suhkur ei ole ilusa naha sõber. Isegi kui sa oled magusasõber ja sulle meeldivad magustoidud, siis tea, et suhkur kahjustab kollageeni ja kiirendab kortsude teket. Piira oma igapäevast suhkru tarbimist ja söö magustoitu ainult teatud päevadel.

Joo piisavalt vet
Jälgi, et sa jooksid piisavalt vett iga päev. Ära joo ainult kohvi, mahla või siis halvemgi veel — alkoholi janu kustutamiseks. Kohv ja alkohol viivad vedeliku kehast välja, mahlad sisaldavad aga liiga palju suhkrut. Ja lisaks kõigele ei tee need joogid nahale head. Seega joo vett, sest su nahk vajab seda.

Stimuleeri vereringet
Hea vereringe tagab rakkudele vajaliku hapniku, väljutab toksiine ja tagab ilusa naha. Vereringe parandamiseks käi külma duši all ja tee õrna näomassaaži.

Lõpeta suitsetamine
Suitsetamine kahjustab nii sinu tervist kui välimust. Suitsetamine muudab vananemisprotsessi palju kiiremaks ning tekitab enneaegseid kortse. Suitsetamise lõpetamine aitab sul säästa oma nahka ja säilitada kauem nooruslikkust.

Gammalinoolhape
Gammalinoolhape on noorusliku ja ilusa naha saladus, see aitab säilitada naha elastsust ning tagab sügava niisutuse. Selleks, et saada piisavalt gammalinoolhapet, söö tihti munakollast, kaera või linaõli.

19/10/2021

Kilod kukkuma! Parimad hommikusöögiideed neile, kel hommikuti üldse isu ei ole

Paljud inimesed jätavad päeva esimese söögikorra vahele, ometi on hommikusöök see, mis aitab oodata järgmist söögikorda. Lisaks sellele annab korralik hommikusöök sulle veerandi keha päevasest energiavajadusest.

Mida sa võiksid hommikusöögiks süüa, et saada vajalikku energiat?

Avokaado
Kui sulle meeldib hommikuks midagi soolast süüa, siis avokaado on väga hea valik. Avokaado sisaldab palju valke ja aitab turgutada keskendumisvõimet ning parandab ajutööd.

Mesi
Selleks, et kohe hommikul oma keha energiaga täita, on soovitatav süüa midagi magusat. Mesi on selleks ideaalne valik, sest mesi on looduslik.

Või
Või sisaldab palju süsivesikuid. Hommikul võid sa seda endale lubada.

Köögiviljamahl
Köögivilju süüakse rohkem päeva teiste einete kõrvale, aga hommikul on väga tervislik juua klaas köögiviljamahla.

Chia-seemned
Chia-seemned sisaldavad rohkesti antioksüdante, mis aitavad võidelda väsimuse vastu.

Pähklid
Kõik pähklid on väga head selleks, et anda energiat ja vitamiine terveks päevaks kehale.

Munad
Munad sisaldavad rikkalikult valke, see aitab ajul korralikult töötada.

Sai ja leib
Sai ja leib annavad päeva alustamiseks vajalikku energiat. Eriti hea oleks, kui sa valid teradega täisteratooted.

Puuviljad
Puuviljad sisaldavad rikkalikult vitamiine, kaaliumi, kiudaineid ja palju teisi toitaineid. Söö julgelt puuvilju hommikusöögi kõrvale.

Kohv
Kohv aitab võidelda väsimuse vastu.

Linaseemned
Linaseemned sisaldavad palju valke ning aitavad ajul paremini töötada.

Teraviljad
Teraviljad tagavad organismile vajalikke süsivesikuid ja varustavad keha energiaga.

Roheline tee
Nii nagu kohvgi, sisaldab roheline tee kofeiini, mis aitab sul olla heas vormis terveks päevaks.

19/10/2021

Tahaks jälle midagi head? Nipid, kuidas tulla toime pideva magusaisuga!

Probleem tekib siis, kui püüad suhkrust loobuda, aga kaldud seda tahtma rohkem ja see isu rõhub sind. Et suhkrust edukalt loobuda, pead sa oma toidusedelit suuresti muutma, kirjutab Nigma Talib oma raamatus "Anti-Ageing. Pöördeline teekond särava ja noorusliku nahani".

Magusaisuga toimetulek:
• Suurenda valkude osakaalu. See aitab tasakaalustada veresuhkru taset ja hoiab ära sööstud, mis suurendavad magusaisu. Igal söögiajal söö portsjon valku - liha, kala, mune või kaunvilju.
• Ära karda rasva. See aitab veresuhkrut stabiliseerida ja hoiab kõhu kauem täis. Tervislikud rasvaallikad nagu avokaado, pähklid ja rasvane kala on samas põletikuvastased toiduained ning lisavad su nahale sära.
• Ära süsivesikutest täiesti loobu. Selle asemel asenda need täisteraviljaga nagu amarant, kinoa, metsik riis, teff, hirss ja tatar, mis annavad paremini püsiva veresuhkru taseme. See aitab edaspidi vältida veresuhkru tõuse, mis viivad magusaisuni.
• Väldi kunstlikke magustajaid. Need ei aita sind magusaisu vastu, samuti muudavad negatiivselt soolestikubaktereid. Kui oled oma suhkrutaseme tasakaalu tagasi saanud ja tahad toitu magusamaks teha, siis kasuta mõnda looduslikku magustajat nagu steevia, ksülitool või kookossuhkur.
• Kaalu toidulisandi võtmist. Mineraalaine kroom, lambalääts ja ajurveda ürt Gymnema sylvestre aitavad sul veresuhkrut tasakaalustada ja võivad mängida rolli suhkruisu vähendamisel. Osta tooteid, mis kombineerivad neid kolme ainet õigel hulgal.
• Talitse isusid. Kui sul tuleb magusaisu, siis joo klaas vett. See aitab sageli isul mööduda.

19/10/2021

Kas tõesti? Selle tee joomine igapäevaselt peaks aitama tõhusalt kaalu langetada

Peterselli kasutatakse maitsetaimena köögis. Ravimtaimena tuntakse teda vähe. Oma diureetilise toime poolest aitab petersell võidelda põletike vastu, iseäranis neeruprobleemide korral. Petersell on suurepärane abiline vedelikupeetuse korral.

Petersellitee on populaarne Balkanimaades. See tee aitab stimuleerida ainevahetust, tõsta diureesi ja vabastada liigset vedelikku kehas.

Petersellitee valmistamiseks tuleb võtta viis petersellivart, hakkida need peeneks ja panna liitrisesse tulisesse vette tõmbama. Lasta tõmmata vähemalt 20 minutit.

Juua mitu korda päevas. Päevane soovitatav kogus on liiter teed.
Omades diureetilist toimet, aitab petersell väljutada toksiine ja mürkaineid.

19/10/2021

12 tõhusat nippi, kuidas looduslike vahenditega külmetusest võitu saada

Talv toob kaasa karged ilmad ja madalamad temperatuurid. See on aga heaks pinnaseks külmetuse tekkele. Loe, kuidas looduslikke vahendeid kasutades tervist taastada ja immuunsüsteemi tugevdada.

1. Mee-lauguamps. Lisa 1/2 kg meele peenestatult 250 g küüslauku, 250 g sibulat,250 g mädarõigast, 250 g jõhvikaid. Hoia külmikus 3 päeva ja tarvita siis söögi kõrvale1-2 sl. Ülehappesuse ja seedeelundite põletike korral jäta mädarõigas rahule.

2. Vormsi Ennu gripirohi. Sega kokku 1/4 l mett, 1 sl riivitud ingverit, 9 tilka joodi, pipratera suurune jagu Vietnami palsamit (nüüd nime all Kuldtähe palsam) ning võta1 tl iga 3 tunni tagant.

3. Viie vägeva salat. Anneli Ehlvest soovitab panna kokku võrdsetes osades mett, jõhvikaid, küüslauku, sibulat ja mädarõigast.

4. Sibulasokid. Pane ööseks jalga liibuvad sokid, mille sisse sokuta sibularattad nii, et need ilusasti vastu jalatalda oleksid. Vene rahvameditsiin soovitab seda külmetuse ja pisikute hävitamiseks. Hiina traditsiooniline meditsiin energia liikumapanemiseks, vere puhastamiseks ja elundite turgutamiseks - on ju jalatallal kogu keha kaart. Hommikul viska sibul minema.

5. Küüslaugumesi. Poeta 1/2 l mee sisse 5-8 kooritud küüslauguküünt ja tarvita1 tl paar korda päevas. Või sega riivitud küüslauk meega suhtes 1:1 ja võta enne magamaminemist 1 sl sooja veega.

6. Kasekäsnatee. Musta pässikut raviseente kuningaks kutsuv David Wolfe annab nõu juua kasekäsnateed iga päev. Tema retsept on: poeta tasaselt keevasse vette mõned kasekäsnatükid, lase madalal kuumusel umbes 20 minutit keeda ning joo jahtunult, lahjendamata ja magustamata. Suurema koguse puhul pole teed vaja külmkappi panna, võid selle jätta rahus pliidiservale. Samu tükke kasuta seni, kuni need värvi annavad.

7. Ehtsa joogi tee retsept. Võta 300 ml vee kohta 3 nelgitera, 4 purustatud rohelist kardemonikupart, 4 musta pipra tera, 1/2 kaneelikangi, 1/4 tl musta teed, 1/2 klaasi (taimset) piima, 2 ingveriviilu. Puista keevasse vette vürtsid, keeda vaikselt kaane all15-20 minutit, võta tulelt, lisa must tee, lase mõned minutid tõmmata, lisa piim, lase korraks keema tõusta, tõsta tulelt, kurna ja joo meega või ilma. Joogaperekonnad keedavad ilma piimata valmis suurema koguse, kurnavad ja panevad külmikusse. Joomiseks täidetakse nõu 1/3 klaasi jagu teega, lisatakse piim ja kuumutatakse.

8. Ingveritee I. Keeda 3 tl värskeid ingveritükikesi või riivitud juurikat tasasel kuumusel kaane all 10 minutit, võta tulelt, kurna, lisa 2 sl sidrunimahla ja jahtunumalt veidi mett.

9. Ingveritee II. Viiluta õhukesteks poolratasteks 2 mahesidrunit ja 1 maheapelsin. Koori 5 cm pikkune jupp ingverit, uhmerda katki ja lisa kaussi tsitruste juurde koos 1 sl kurkumipulbriga. Vala kõik üle 1 klaasi meega. Sega, pane kaanega suletavasse purki ja pista külmikusse. Kuu aja pärast on külmetuse- ja energiarohi valmis. Sega 1 sl1 klaasis kuumas vees ja joo mõnuga.

10. Vanarahva sinepivann. Vanarahvatarkus annab nõu tõmmata pärast kuuma sinepipulbri jalavanni jalga villased sokid ja pugeda voodisse. Veel võib sokkidesse puistata kuiva sinepipulbrit.

11. SU JOK teraapia. Selle põneva nimega teraapia looja on Lõuna-Korea teadlane Park Jae Woo. Korea keeles tähendab su käelaba ja jok jalalaba. Kuna kätel ja jalgadel asub kogu keha kaart koos kõikide elunditega ning sõrmedes ja varvastes algavad või lõpevad energiakanalid, saab neil olevaid punkte mõjutades mõjutada ka neile vastavaid elundeid. Mida siis tegema peaks? Kui tunned, et oled külmetanud või sul on külm, tõmba punase viltpliiatsiga sõrmede või varvaste peale punased jutid nagu pildil näha. Seejärel mähi end sooja teki sisse ja luba kehal üles soojeneda. Juba paarikümne minuti pärast võid tunda, et külmavärinad ja külmatunne on kadunud. Kodust välja minnes vea jutid muidugi vaid varvastele - kui sa just imestunud pilke ja tüütavaid küsimusi ei naudi.

12. Valgest vabaks. See tähendab EI piimatoodetele, nisujahule, suhkrule, sest need tekitavad lima, mida on külmetuse tõttu sinus niigi. Sama teevad ka rohke alkohol, kohv ning valmistoitudele lisatud kunstlikud värv-, lõhna-, säilitusained. Suhkur ja töödeldud süsivesikud halvavad keha immuunsuse 5 tunniks. Pealegi armastavad suhkrut viirused ja bakterid

18/10/2021

Parimad looduslikud kõhuvalu ja kõrvetiste leevendajad
Kõhuga seotud probleemidega on ilmselt aegajalt kimpus igaüks. Olgu põhjuseks siis stress, liigsöömine või mõni tervisehäire. Millised on parimad looduslikud nipid, kuidas valu leevendada ja terviseprobleemi põhjuseid kõrvaldada?

Kõhuvalu
Kui kõhuvalu on kohe roiete all, mao piirkonnas, võib teha sellele piirkonnale sooja kompressi kuumaks aetud väikeste jõekividega (kivid pannil kuumaks, veidi jahtununa riidest kotti, vana soki või padjapüüri sisse). Kivikeste puudumisel võid kasutada jämesoola. Tiibeti meditsiinis kasutatakse sooja kompressi tegemiseks ka (ahjus) kuumaks aetud telliskive või tellisepuru ning kuuma savi.
Juua võib sooja (isegi kuuma) vett ja süüa pikka pipart, keeta kalmusejuurest teed, süüa värskeid mustikaid või tarvitada neid kuivatatud kujul.

Võimalusel võib juua sooja veega segatud granaatõunamahla või süüa pool granaatõuna. Granaatõunal on magu soojendavad ja seede¬kuumust tõstvad omadused.

Väikelastele sobib ennekõike kuivatatud granaat¬õuna pulbriga segatud mesi.

Kõhuvalu puhul on hea ka kuivatatud ingver ja kaneel.
Kui tegu on söögi ja joogiga liialdamisest tekkinud kõhuvalu ja kõhukinnisusega, sobib homöopaatiline Nux vomica.

Närvipingest tekkivate hädade puhul tuleb teha mao piirkonda kompress sooja seesamiõliga ja masseerida sooja õliga ka õlgu ja kaela. Samuti võib sellega kokku määrida juuksed ja peanaha¬ (hor-me). Oluline on leida võimalus puhata ja lõdvestuda, abiks võivad olla hingamisharjutused. Magu on närvipingele väga vastuvõtlik ning paljudel inimestel tekivad maovaevused, iiveldus või oksendamisvajadus just seoses emotsionaalselt raskete hetkedega.

Kui on ärevus ja valu alakõhus, sobib homöopaatilistest ainetest Lycopodium.

Kui alakõht on gaasi täis ja puuksutamine või röhitsused toovad ajutiselt leevendust, sobib Carbo vegetabilis.

Kõhuvalu aitavad leevendada ka kummeli-, apteegi¬tilli-, tammekoore- ja köömnetee.

Võib teha ka pehmet ringjat massaaži ümber naba – päripäeva suunas –, alustades väiksemate ringikestega, lõpetades suuremate, kogu kõhtu haaravate ringidega.

Kõhuvalu leevendamiseks sobib ka raudrohukompress. Peotäis raudrohtu kallatakse üle keeva veega ja lastakse u 10 minutit tõmmata. Vedelik kurnatakse ja tehakse kompress valutavale kohale, mis kaetakse villase salliga. Hiljem kompress eemaldatakse, villane sall jäetakse mõneks ajaks soojust talletama.

Menstruaalvalude leevendamiseks sobib soe dušš, soojenduskoti või soojade kivikeste paigaldamine neerude piirkonda. Paarikümneks minutiks võib panna alakõhule ka jääkompressi, istudes ise soojas vannis.

Valusid ennetavalt võib võtta juba nädal enne menstruatsiooni algust supilusikatäis aaloed, millesse on segatud musta pipart. Hästi aitab ka lodjapuu-, piparmündi-, ingveritee.

Menstruatsioonivalusid aitavad leevendada ka mõõdukas liikumine, hingamisharjutused ja enesemassaaž: heites selili, tõmmates põlved kõverasse teha sõrmedega emaka peal masseerivaid ringe. Seejärel keera end kõhuli ja tee sama massaaži nimmepiirkonnas, suurendades masseeritavat ala.

Homöopaatias on menstruatsioonivalude leevendajaks Magnesium phosphoricum, mis sobib, kui soojad kompressid leevendavad. Cuprum võib aidata, kui valud on kramplikud.

NB! Kui kõhuvalu kestab pikemat aega ja sellega¬ on seotud tugev oksendamine, iiveldus, halb hinge¬¬õhk või palavik, tuleb pöörduda arsti poole.

Kõrvetised

Esmane eneseabi kõrvetiste puhul on ärritajate tarbimise lõpetamine (alkohol, kohv, teatud söögid).
Seejärel võib teha kuuma kompressi soola või väikeste jõekividega.
Ägeda häda puhul teeb head paastumine, ka kõrvetiste ennetamiseks on kasulik teha regulaarselt koormusvabu päevi (nt üks päev nädalas vee, ravitee või lahjade köögiviljamahladega).
Kiire leevenduse toob, kui segada 1 tl valget puhastatud kaltsiiti (pulbri kujul) piimaga ning juua seda pärast kaltsiidi settimist. Sette võib jätta joomata.

Samuti võib juua klaasitäie toasooja või veidi jahedamat vett, mis on segatud paari safranilehega ja lastud mõned minutid tõmmata, kuni vesi on kollaseks muutunud.

Kõrvetised annavad järele ka siis, kui juua ingveriteed või teed, millesse on pandud aniisiseemneid ja apteegitilli.

Kõrvetiste leevendamiseks võib teha ka kergeid ja aeglaseid võimlemisharjutusi, jalutada, liikuda. Vältida tuleks pikaliheitmist. Vahel on abi mandlite söömisest.

Homöopaatiline Arsenicum album sobib happeliste kõrvetiste puhul, kui kurku jääb põletustunne. Rasedatel ja beebidel võib kõrvetisi leevendada Magnesium phosphoricum.

Kodusesse apteeki varu: kaltsiiti, safranit, ingveriteed.

18/10/2021

Pingutasid eile magusa söömisega üle? Söö parem datleid, sest lisaks mõnusale magususele on see ka tervislik

Datlipalmi vilju datleid peetakse tihti ainult maiuspalaks, sest datlid on väga magusad ja paljud ei teagi, et datlitel on ka tervisele kasulikke omadusi.

1. Datlid puhastavad artereid
Datlid sisaldavad suurel määral kaaliumit, mis on südamele kasulik ja mis aitab aeglustada ateroskleroosi. Ateroskleroos ehk arterite lubjastumine on haigus, mille korral ladestuvad rasvained arterite seinale. Selle tagajärjel arterid ahenevad ja võib tekkida ummistus. Mis omakorda toob kaasa trombi, südameinfarkti ja teiste haiguste riski. Mitme datli söömine päevas aitab hoida arterid puhtana.

2. Datlid on maksa sõbrad
Uuringud on näidanud, et datlid aitavad maksakahjustuste ja isegi tsirroosi korral funktsioone täita. Tsirroos tekib, kui maks ei tööta enam korralikult.

3. Datlid on südame sõbrad
Datlid on südamele kasulikud. Tänu oma suurele kaaliumi sisaldusele on datlid väga head võitlemaks südame-veresoonkonna haiguste vastu. Datlid aitavad samuti alandada kolesteroolitaset, mis on üks peamisi insuldi ja infarkti põhjustajatest.

4. Datlid on silmanägemisele kasulikud
Datlid sisaldavad rikkalikult A-vitamiini, millel on hea nägemise juures suur roll. Datlid sisaldavad samuti luteiini ja seaksantiini, kaht toitainet, mis aitavad silmadel paremini filtreerida ohtlikke UV-kiiri. Kokkuvõttes aitavad datlid heale silmanägemisele kaasa.

5. Datlid annavad energiat
Datlid pähklitega on head näksimiseks. Datlite suhkrusisaldus ja pähklites leiduv tervislik rasv aitavad tekitada täiskõhutunnet. Datli-pähkli segu aga stimuleerib ajutegevust.

6. Parema seedimise heaks
Paljud teavad juba seda, et datlid on seedimisele kasulikud. Datlid ennetavad kõhukinnisust, kõhuvalu ja palju teisi seedeprobleeme. Tänu oma puhastavale toimele on datlid head soolevähi ennetajad. Datlid soodustavad paremat seedimist ja aitavad organismil paremini toitaineid omastada.

7. Datlid leevendavad valu
Seda võib olla raske uskuda, aga datlites leiduv magneesium aitab valu leevendada ja alandab põletikku. Datlitel on ka antibakteriaalne toime.

18/10/2021

Kordame üle! Kuidas hoolitseda käte õrna naha eest?

“Käed ja kätehooldus on hetkel väga päevakajaline teema. Teatavad kätehügieeni tavad võivad suurendada nahaärrituse riski ja neid tuleks vältida. Sagedane pesemine ja desinfitseerimine põhjustavad naha kuivamist. Käte pesemine korrapäraselt seebi ja veega vahetult enne või pärast alkoholipõhiste toodete kasutamist pole mitte ainult ebavajalik, vaid võib põhjustada suisa dermatiiti,” toob välja Herbazeni looja, joogatreener ja loodusterapeut Mai-Liis Kivistik.

Pesu uhub ära ka nahka kaitsvad õlid
Seep ja vesi uhuvad Mai-Liisi sõnul nahast mikroobe ja mustust küll eemale, aga samal ajal läheb koos halvaga ka kõik hea ehk sinu nahka kaitsvad õlid. Mitmeid kordi päevas käsi pestes võib nahk esimese asjana muutuda kuivaks ja karedaks, aga mida aeg edasi, siis võivad tekkida ka lõhed või suisa haavad. Nahalõhede kaudu on bakteritel hea organismile ligineda. Tundub üks keeruline võitlus.
Lisaks suurendab nahaärrituse riski kummikinnaste kandmine, kui käed on pesemisest või alkoholist veel niisked. Meil on valik pesta käsi sooja vee ja seebiga või kasutada erinevaid desinfitseerimisvahendeid ja valik nende vahel on väga lai. Kas eelistada Eestimaist või mitte? Millist brändi valida? Milliseid koostisosi üldse tuleks jälgida? “Olgugi, mis variant valida, tuleb alati hoolikalt jälgida toote etiketti ja kasutusjuhendit. Mitte mingil juhul panna desinfitseerimisvahendiga koos kogemata näppe silma!” rõhutab ta.

Mida tähendab õige kätepesu?
Õige pesemine ja ennetavate meetmete kasutusele võtmine on väga tähtis. Pärast seda, kui oled käsi vähemalt 20 sekundit pesnud, lase neil kuivada ise veidi patsutades, mitte ära hõõru tugevalt rätikusse. Sel viisil jääb niiskust kätele ja seejärel õige abivahendiga niisutades jääb vesi naha sisse. Peale käte tahenemist kasuta koheselt kreemi või salvi.

Ideaalsed kätekreemid ei tohiks sisaldada ärritajaid nagu näiteks retinooli, allergeene või lõhnaaineid. Ka sinu seep, mida pesemisel kasutad, peaks olema õrn, looduslik ja lõhnatu. Pesujärgsete mitmesuguste niisutajate hulgas on kätekreemid paremad kui ihupiim, aga salvid kõige etemad.

Põhjus seisneb Mai-Liisi sõnul toote veesisalduses. Veepõhised tooted võivad nahka veelgi kuivatada, kuna vesi aurustub nahalt. Vett aga lisatakse ihupiimale või kreemile, et ta ei oleks liiga rasvane ja imenduks kiiresti. Õlipõhised salvid tõusevadki siinkohal esirinda, sest neis on koos vaid head õlid ja rasvad, mis niisutavad nahka sügavuti ega kuivata. Jah, loomulikult, imendumisprotsess on aeglasem. “Juhul, kui sulle ei meeldi rasvane tekstuur, siis võiks kasutada salvi õhtul või suisa öösel. Öö on üks väga hea aeg, et anda nahale võimalus taastuda. Hõõru käed kokku salviga ja võimalusel pane paar puuvillaseid kindaid kätte. Kui suudad kinnastega üleöö magada, siis seda parem, kuid piisab ka paarist tunnist õhtul,” soovitab ta.

18/10/2021

Suurepärane immunsuse tugevdaja, mis sobib nii lastele kui täiskasvanutele

Seda maitsvat segu võid tarvitada oma perega rahumeeli nii sügisel kui talvel, sest see on suurepärane immuunsuse tugevdaja.

Vaja läheb:
• 2 sidrunit
• 1 keskmine ingverijuur
• 500 gr mett

Haki sidrun. Koori ja peenesta ingver. Pane mõlemad ained puhtasse liitrisesse klaaspurki. Lisa mesi ja jäta natuke ruumi. Lase toimida terve päeva, et sidruni ja ingveri mahl seguneksid. Sulge purk. Säilita segu külmkapis 1-2 kuu jooksul, peale seda muutub ravim geeliks ja seda võib kasutada segatuna sooja veega.
Igapäevane soovitatav annus täiskasvanutele on 2 sl päevas ja lastele 1-2 tl päevas.

18/10/2021

Proovid sel aastal rohkem salatit süüa? On mõned head nipid, mida kasutada, et ka salat oleks tõeline toiduelamus

Uuel aastal proovivad inimesed tavaliselt rohkem tervislikult toituda. Töö juurde hakatakse lõunaks näiteks salatit võtma. Värske Naisteleht soovitab salati hoopis purki panna, sest nii saab ära hoida olukorra, kus terve salat liguneb ebameeldivalt kastmest läbi.
Ehk siis oluline on purgisalati puhul meeles pidada, et kaste tuleb lisada purgi põhja ja alles siis lisa salatile neid komponente, mis parasjagu külmkapis ärakasutamist vajavad, olgu selleks siis viimane tükike juustu, singiviil või purgi põhja jäänud tšatni.

Ära lisa saiakrutoone või näkileiba, need muutuvad purgis seistes kiiresti nätskeks ja hoidu ka marineeritud komponentide lisamisest.
Raputa komponentidele peale röstitud seesamiseemneid, need annavad mõnusat tekstuuri!

Avokaadot kasutades pritsi sellele kindlasti peale sidrunimahla, nii ei lähe see seistes ebameeldivat värvi ja mõistlik on ära kasutada eelmisel päeval järele jäänud kana- või sealiha, mida võid kahvli abil ribastada ja segada kokku teriyaki-, sojakastme ja meega, sest selle lisandiga saad väga maitseka salati!

18/10/2021

VIIS selget märki, et su hormoonid on süüdi, et sa ei suuda kaalust alla võtta

Meie kehades peidab end rohkem kui 200 erinevat hormooni, mis mõjutavad väga erinevaid asju: tujusid, libiidot, viljakust, söögiisu, energiat, seedimist… Kuigi hormoonid on imepisikesed ained, on nad vägagi võimsad ja isegi väikesed muutused mõjutavad väga palju ka seda, kuidas me end tunneme ja kuidas meie kehad igapäevaselt toimivad.

Aga rääkides kaalulangetamisest — millist rolli hormoonid siin mängivad? Nii mõnigi hormoon mõjutab seda, kuidas keha rasva seedib, kui suur söögiisu sul parasjagu on, kuhu keha parasjagu rasva kogub jms. Seega, kui tunned, et miski on valesti, siis siin on viis selget märki, et su hormoonid ja eriti just insuliini tase mängib selles suurt rolli:

1. Kilod lihtsalt ei kao
Kui sööd hilisõhtul ära neli suurt šokolaadiküpsist ja mõtled, miks kaal ei lange, siis… söö vähem küpsiseid. Aga kui sa tead, et tarbid vähem kaloreid, teed rohkem trenni ja mitte midagi ei muutu, võivad siin rolli mängida hormoonid — östrogeen, progesteroon ja testosteroon või hoopis insuliin, mis ei takistab rasva seedimist. Selleks, et õige vastus teada saada, tasuks paluda abi arstidelt.

2. Su keha kogub rasva tavapärasest erinevasse piirkonda
Oma keha tasub alati jälgida, et osata märgata muutusi kohe, kui need tekivad, ja seda eriti kaalulangetamise ajal. Kui märkad, et rasv ladestub piirkondadesse, kuhu see varasemalt ei kogunenud, võib see olla märk sellest, et rasva seedimist reguleerivate hormoonide tase on tõusnud. Ka naissuguhormoonide taseme kõikumine võib mõjutada nii keharasva kui lihaseid.

3. Tahad kogu aeg midagi magusat süüa
Tea, et see, kui tunned end pidevalt näljasena, ihaldad kogu aeg midagi magusat ja sööd tavapärasest rohkem, ei ole normaalne. Enamasti viitab pidev nälg vere glükoositasemega seotud probleemidele. Hüpoglükeemia, insuliiniresistentsus, aga ka greliini ja leptiini taseme kõikumised võivad mõjutada söögiisusid. Kui mõtled pidevalt toidule ja ei suuda kuidagi kaalu langetada, on aeg midagi ette võtta ja selgitada välja põhjus, miks sa söögile “ei” ei suuda öelda.

4. Sa ei taha absoluutselt seksida
Pole midagi ebatavalist, et pidevalt millegagi hõivatud naised tajuvad, et nende libiido langeb, aga siin võivad mängida rolli ka hormoonid. Pidev stressamine ja vähene uni mõjutavad DHEA-d, mille madal tase mõjutab omakorda otseselt libiidot, seda, kui palju sul energiat on ja kui palju rasva su keha põletab. Seega, kui varasemalt ihaldasid oma kallimat ja nüüd ei suuda teda absoluutselt taluda, võivad süüdi olla hormoonid.

5. Tajud kummalisi sümptomeid
Võimalik, et higistad tavapärasest rohkem, sul kasvavad karvad veidrates piirkondades või oled lihtsalt pidevalt vihane ja ärritunud, su silmad kuivavad, sa ei suuda magada ja oled märganud, et su juuksed on hakanud hõrenema... Kuna meie kehas toimuvat reguleerivad nii mitmed hormoonid, pole üllatav, et nii mõnigi füüsiline ja emotsionaalne sümptom on seotud hormoonide tasemega.

Nii mõnigi neist nimetatud sümptomitest võib aidata terviseekspertidel mõista, mis su kehaga toimub. Pööra tähelepanu sinu kehas toimuvatele pisikestele muudatustele, sest keegi ei tunne su keha nii nagu sina ise.

Website