Studenckie Koło Naukowe Prawa Wyborczego "Vox Populi"

Studenckie Koło Naukowe Prawa Wyborczego "Vox Populi"

Studenckie Koło Naukowe Prawa Wyborczego "Vox Populi" jest uczelnianą organizacją studencką dzia Opiekunem naukowym Koła jest doktor Agata Pyrzyńska.

Studenckie Koło Naukowe Prawa Wyborczego "Vox Populi" jest uczelnianą organizacją studencką działającą na Wydziale Prawa i Administracji US od 2020 r. Koło zrzesza studentów zainteresowanych problematyką prawa wyborczego. Rekrutacja do Koła odbywa się w sposób ciągły. Osoby zainteresowane działalnością proszone są o kontakt mailowy na adres: [email protected]

19/10/2023

Dziękujemy wszystkim osobom, które wzięły udział w dzisiejszym spotkaniu rekrutacyjnym 😇💚

Mamy nadzieję, że podjęcie decyzji o udziale w działalności koła przyniesie wszystkim dużo satysfakcji oraz pozwoli na rozwój naukowy 🧐📚

----> PS: osoby zainteresowane wciąż zachęcamy do dołączenia 😇

----> Do zobaczenia na kolejnych spotkaniach 👋👋

14/10/2023

‼️ UWAGA OGŁOSZENIE‼️

Jeśli interesują Cię zagadnienia związane z prawem wyborczym, wyborami odbywającymi się na świecie,referendami oraz innymi sprawami związanymi z wyborami to serdecznie zapraszamy Cię dnia 19 października 2023 roku o godzinie 11:45 w sali 219 na spotkanie rekrutacyjne Studenckiego Koła Naukowego Prawa Wyborczego Vox Populi. Podczas spotkania zostanie zaprezentowana działalność Koła oraz wiele innych ciekawych kwestii 🤓🤩

📣Serdecznie Zapraszamy📣

12/10/2023

W związku z tym, iż wybory są coraz bliżej, chcielibyśmy udostępnić link z filmikiem Państwowej Komisji Wyborczej przybliżającym zagadnienia dotyczące ciszy wyborczej oraz referendalnej 🧐🤓

https://fb.watch/nDtou8HTMz/

Photos from Studenckie Koło Naukowe Prawa Wyborczego "Vox Populi"'s post 27/05/2023

Halo Ziemia?!

Tu kosmiczne sprawozdanie ^.^

👽Dnia 11 maja 2023 roku za pomocą platformy Teams odbyła się prelekcja pod tytułem “Głosowanie nie z tej ziemi, czyli o wyborach z kosmosu”. Podczas wydarzenia uczestnicy mogli posłuchać trzech referatów związanych z prawem kosmicznym, astronautami oraz must havem zakątka kosmicznego a mianowicie referat ukazujący świat z uniwersum Star Wars.

-> Pierwsze wystąpienie studentki - Klaudii Flis pod tytułem “Kto może zostać astronautą”przedstawiało jak można zostać jednym ze zdobywców kosmosu - procedurę dostania się do agencji kosmicznej, charakter przyszłych kosmonautów oraz ich zadania.

-> Potem można było zapoznać się z wybranymi wyborami uwaga, uwaga z kosmosu! Wystąpienie studenta Patryka Pacany pod tytułem “Wybory z kosmosu - czyli jak głosują kosmonauci?” przedstawiało jako można za pomocą różnych sposobów oddać swój głos podczas wyborów. Przykłady kosmonautów w Rosji oraz Stanów Zjednoczonych ukazują, że nawet w pracy (oczywiście w kosmosie) można oddać swój głos nie zważając na prawa fizyki mimo pobytu przeszło 400 km nad powierzchnią Ziemi.

-> Oraz najlepsza gratka dla fanów Gwiezdnych Wojen a mianowicie jak wybierano kanclerza w jednej z kultowej sagi filmowej, o której opowiedział student Marcin Zamora w swoim wystąpieniu pod tytułem “Wybory w Gwiezdnych Wojnach”. Dodatkowo, podczas tego wystąpienia można było poznać zdanie osoby wygłaszającej referat.

👽 Końcowo odbyło się Q&A gdzie uczestnicy spotkania mogli zadawać pytania dotyczące wyborów w kosmosie.

22/05/2023

Sesja Lokalna Koła o wyborach z kosmosu już za nami! 😎
To jednak nie koniec kosmicznych wydarzeń w Szczecinie. 🪐
Właśnie rozpoczął się Tydzień Prawa Kosmicznego na WPiA US!🤩
Z tej okazji, serdecznie zapraszamy wszystkich, do wzięcia udziału w organizowanych prelekcjach.👽
Z pewnością każdy WYBIERZE coś ciekawego dla siebie.🙌

29/04/2023

Studenckie Koło Naukowe Prawa Wyborczego "Vox Populi" bierze udział w challenge'u akademickim „Dawno, dawno temu w odległej galaktyce … Czyli prawo w kosmosie”!🪐💫☄️
W ramach wydarzenia przygotujemy sesję lokalną dotyczącą... wyborów z kosmosu!⭐️🤩⭐️
Przygotujcie się na wybory nie z tej ziemi!🌎
Jak wygląda głosowanie z kosmosu? Czy to w ogóle możliwe? 🙌
Jak można zostać kosmonautą? Co musi zrobić kandydat, by spełnić marzenia i polecieć w kosmos?🚀👩‍🚀
Jak wyglądały wybory dawno, dawno temu w odległej galaktyce, czyli jak w świecie Gwiezdnych Wojen wybierano kanclerza? 🧔⚔️🤖
O tym wszystkim możecie usłyszeć już niebawem!👽🛸
Serdecznie zapraszamy 11 maja o godzinie 11:45 (online) na
MS Teams.🛰

Link do wydarzenia na FB👇
https://www.facebook.com/events/137395719016821/151659650923761/

Link do sesji lokalnej na MS Teams👇
https://teams.microsoft.com/l/meetup-join/19%3aKlBxQf8nfP-GAuNSwkRHPcSyMUOx4lzUXX5Ib__f2Q41%40thread.tacv2/1681758534461?context=%7b%22Tid%22%3a%22af892dd6-4563-4455-9c05-a398a43f2362%22%2c%22Oid%22%3a%229661c6c5-deb5-4e2f-a1f7-15a04b64dd9d%22%7d

19/11/2022

🤔 Reklamacja na nieprawidłowości w rejestrze wyborców - co to jest? ⁉️

Artykuł 22 kodeksu wyborczego przybliża nam to zagadnienie. W związku z tym, warto przybliżyć informacje zawarte w tym przepisie 😉

❓Kto może wnieść taką reklamację?
🧠Każdy

❓Do kogo można wnieść taką reklamację oraz jak?
🧠Do wójta, burmistrza i prezydenta miasta. Artykuł 22 kodeksu wyborczego wspomina o wójcie aczkolwiek warto mieć na uwadzę także artykuł 5 kodeksu. Wnosi się ją pisemnie lub ustnie do protokołu

❓W jakiej sprawie można ją wnieść?
🧠Można ją wnieść w szczególności w sprawie:

1️⃣pominięcia wyborcy w rejestrze wyborców;
2️⃣wpisania do rejestru wyborców osoby, która nie ma prawa wybierania;
3️⃣niewłaściwych danych o osobach wpisanych do rejestru wyborców;
4️⃣ujęcia w rejestrze wyborców osoby, która nie zamieszkuje stale na obszarze gminy.

❓Jak wygląda kwestia rozpatrzenia reklamacji?
🧠Organ w terminie 3 dni od dnia jej wniesienia jest obowiązany reklamację rozpatrzyć oraz wydać decyzję.Taką decyzję wraz z uzasadnieniem doręcza się niezwłocznie osobie wnoszącej reklamację oraz innym osobom jeżeli ich dotyczy.
📝Co więcej na decyzję nieuwzględniającą reklamacji lub powodującą skreślenie z rejestru wyborców wnoszący reklamację bądź osoba skreślona z rejestru wyborców może wnieść, w terminie 3 dni od dnia doręczenia decyzji, skargę za pośrednictwem wójta do właściwego miejscowo sądu rejonowego.

Warto wiedzieć, że takie uprawnienie istnieje. Dzięki temu mamy możliwość skorzystania z reklamacji gdyby taka potrzeba zaistniała 😉✌️

Photos from Studenckie Koło Naukowe Prawa Wyborczego "Vox Populi"'s post 06/11/2022

Jeden z najciekawszych sposobów oddawania głosów możemy zaobserwować w Gambii.🇬🇲
W kraju tym wskaźnik analfabetyzmu jest bardzo wysoki. Znaleziono jednak sposób, by mimo tego problemu, organizować wybory.

Zamiast kart wyborczych stosuje się tam… kulki!
W miejscu urn wyborczych znajdują się metalowe pojemniki z otworem na górze. Pomalowane są barwami partyjnymi kandydatów, a także opatrzone ich zdjęciami oraz logotypami partii dla ułatwienia identyfikacji. Każdy wyborca wrzuca marmurową kulkę do pojemnika reprezentującego wybranego kandydata.
Kiedy ktoś upuszcza kulkę, urzędnicy wyborczy słyszą głośny dźwięk. Nikt nie może więc oddać więcej niż jednego głosu bez wykrycia, nawet w zaciszu kabiny wyborczej.

Liczenie głosów także jest specyficzne. Gambijczycy używają specjalnych kwadratowych tac ze wgłębieniami stanowiącymi rodzaj liczydła. Dzięki temu proces jest prosty, a koszty przeprowadzenia wyborów stosunkowo niewielkie.

18/10/2022

Nowy semestr się rozpoczął, a my kontynuujemy naszą działalność!😀
Na początek, 25 października (wtorek), będziemy obecni ze stoiskiem w ramach Europejskiego Dnia Prawnika👨‍⚖️ na WPiA US.
Już dwa dni później 27 października (czwartek) zapraszamy wszystkich studentów na nasze spotkanie rekrutacyjne.
Zapewniamy, że będzie się u nas działo!🤠

09/06/2022

Co to jest gerrymandering?

Gerrymandering polega na manipulowaniu granicami okręgów wyborczych w celu uzyskania korzystnego wyniku w wyborach.
Zastosowanie gerrymanderingu może doprowadzić do sytuacji, w której mimo posiadania przez określoną partię dużego poparcia, z powodu specjalnie ustalonych granic okręgów, uzyska ona w wyborach gorszy wynik od konkurencji. Technika ta jest szczególnie skuteczna w przypadku jednomandatowych okręgów wyborczych, gdzie mandat uzyskuje zwycięzca bez względu na wysokość przewagi, z którą wygra.

W praktyce gerrymandering polega, w zależności od potrzeb, przede wszystkim na:
• rozdzieleniu wyborców przeciwnego ugrupowania na wiele okręgów w celu uniemożliwienia im stworzenia dużego bloku wyborczego,
• na koncentracji wielu wyborców przeciwnej partii w jednym okręgu wyborczym, aby zmniejszyć ich wpływy w innych okręgach.

Nazwa gerrymandering pochodzi od połączenia nazwiska amerykańskiego gubernatora i późniejszego wiceprezydenta Elbridge’a Gerry’ego ze słowem salamandra. W czasie trwania jego kadencji został stworzony okręg wyborczy właśnie w kształcie salamandry. Plan ten pomógł ostatecznie republikańskim kolegom gubernatora utrzymać władzę w legislaturze stanowej.

W Polsce temat gerrymanderingu pojawia się w przestrzeni publicznej głównie w związku z pomysłami zmiany okręgów wyborczych w Warszawie.

01/06/2022

Zapewne wielu z Was słyszało o rejestrze wyborców oraz spisie wyborców. Czy to są synonimy, a może dwie odmienne rzeczy? Tym postem chcielibyśmy przedstawić czym są wymienione przez nas rzeczy.

Rejestr wyborców
-> jest to urzędowy wykaz osób uprawnionych do głosowania
->ma charakter stały, czyli jest on prowadzony i na bieżąco aktualizowany w gminie.
->potwierdza posiadanie prawa wybierania i prawa wybieralności
->obejmuje osoby stale zamieszkałe na obszarze gminy, którym przysługuje prawo wybierania
->wyborca może być ujęty tylko w jednym rejestrze wyborców
->rejestr wyborców dzieli się na część A (obejmuje obywateli polskich) i część B (obejmuje obywateli UE niebędących obywatelami polskimi, którzy stale zamieszkują na obszarze gminy oraz są uprawnieni do korzystania z praw wyborczych w Polsce w wyborach do Parlamentu Europejskiego oraz w wyborach samorządowych)
--->służy do sporządzania spisów wyborców do wszystkich rodzajów wyborów.

Spis wyborców
->jest to urzędowy wykaz osób uprawnionych do głosowania,
->jest sporządzany i aktualizowany przez gminę
->sporządzany jest w 2 egzemplarzach, oddzielnie dla każdego obwodu głosowania
--->sporządzony na podstawie stałego rejestru wyborców, na potrzeby określonego głosowania we wszystkich rodzajach wyborów.

Reasumując, warto zauważyć iż spis wyborców jest tworzony na podstawie rejestru wyborców. Oba dokumenty są tworzone przez gminę i wskazują osoby uprawnione do głosowania.

29/05/2022

3 kwietnia 2022 r. w Serbii odbyły się wybory prezydenckie, przedterminowe wybory parlamentarne i wybory samorządowe. W pierwszej turze na głowę państwa wybrano Aleksandara Vučića, urzędującego prezydenta Serbii i szefa Serbskiej Partii Postępowej „SNS”, która zgodnie z przewidywaniami odniosła kolejne zwycięstwo w wyborach parlamentarnych. Głosy potwierdziły dominację SNS na serbskiej scenie politycznej, ale pokazały, że poparcie społeczne dla tej partii spadło. W nowym Zgromadzeniu Narodowym SNS nie będzie już zajmować bezwzględnej większości miejsc w parlamencie. Wynik głosowania oznaczał również powrót przedstawicieli Opozycji Demokratycznej do Zgromadzenia Narodowego, które reprezentowało kilka mniejszych ugrupowań opozycyjnych np. ugrupowania konserwatywne i monarchistyczne, partie prawicowo-nacjonalistyczne. Na zdjęciu przedstawiony jest prezydent Serbii Aleksandar Vuczić

20/05/2022

Od osób kandydyjących w wyborach do organów władzy publicznej należy wymagać i wymaga się więcej. Jednym z takich wymogów jest konieczność przestrzegania prawa, niewchodzenia z nim w konflikty. 👩‍⚖️

Dlatego też posiadanie biernego prawa wyborczego było uzależnione od nie bycia skazanym prawomocnym wyrokiem na karę pozbawienia wolności za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub umyślne przestępstwo skarbowe.
Jednakże w 2019 r. ustawodawca postanowił zaostrzyć powyższe wymagania w stosunku do osób startujących w wyborach do pewnego organu.

Tym organem jest organ wykonawczy gminy czyli wójt, burmistrz albo prezydent miasta. 🗳

Od osób kandydujących na to stanowisko wymaga się, aby nie były skazane prawomocnym wyrokiem sądu za umyślne przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub umyślne przestępstwo skarbowe. Zatem w tym przypadku wystarczy skazanie na dowolną karę, zauważyć należy również, że osobą skazaną jest także osoba wobec, której orzeczono warunkowe zawieszenie wykonania kary.

Zmianę tę tłumaczono koniecznością ujednolicenia przepisów kodeksu wyborczego z przepisami ustawy o pracownikach samorządowych.

Jednakże zmiana taka w sposób istotny różnicuje sytuację osób ubiegających się o urząd wójta (burmistrza, prezydenta miasta) od kandydatów do innych organów. Wydaję się, że aby taka zmiana była bardziej przekonująca, to powinna ona dotyczyć wszystkich rodzajów wyborów, a nie tylko jednych. ⚖️

22/04/2022

Mieliśmy dzisiaj przyjemność gościć Pana Doktora Martinasa Malużinasa.😎
Okazuje się, że wybory na Litwie to niezwykle ciekawy temat!
Podczas ostatnich wyborów parlamentarnych w tym kraju, mimo trudnej sytuacji pandemicznej na świecie, wymyślono tam niezwykle kreatywne rozwiązania ułatwiające głosowanie!💪
Co powiecie na oddanie głosu prosto z samochodu?🚗
Taką formę głosowania umożliwiono na Litwie!🇱🇹
Jeszcze raz dziękujemy Panu Martinasowi Malużinasowi za spotkanie👏 i jesteśmy gotowi na kolejne projekty!

19/04/2022

Pojutrze prelekcję na temat wyborów parlamentarnych na Litwie poprowadzi pracownik badawczo-dydaktyczny Instytutu Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie Uniwersytetu Szczecińskiego, dr Martinas Malużinas. Pan Doktor w 2022 r. obronił pracę doktorską zatytułowaną „Ewolucja systemu politycznego Pierwszej i Drugiej Republiki Litewskiej. Od parlamentaryzmu przez prezydencjalizm autorytarny do semiprezydencjalizmu-analiza politologiczna”.

Zainteresowania naukowe Pana Doktora obejmują stosunki polsko-litewskie w dwudziestoleciu międzywojennym, i-voting, prawo wyborcze, ustroje i systemy polityczne.

12/04/2022

Aplikacja wyborcza część 2

Rosyjscy opozycjoniści stworzyli aplikację wskazującą, który kandydat ma największe szanse w wyborach, co spotkało się z żądaniem władz jej usunięcia.
Wymyślili też platformę internetową.

Przeszkodził im jednak… producent wełny!

Rosyjski urząd patentowy przyjął złożony zaledwie miesiąc wcześniej wniosek handlującej wełną owczą firmy Wool Inter Trade z południa Rosji o rejestrację marki „Umnoje Gołosowanie” a więc nazwie identycznej, jak projekt opozycji.
Dla porównania standardowo rejestracja znaku towarowego trwa w Rosji od 6 do 18 miesięcy, a więc wszystko stało się nadzwyczajnie szybko.

Producent wełny uniemożliwił więc rosyjskiej opozycji jakąkolwiek działalność polityczną pod hasłem ‘’inteligentnego głosowania”.

11/04/2022

Aplikacja wyborcza część 1

Podczas wyborów parlamentarnych w Rosji w 2021 roku powstała specjalna aplikacja mająca pomóc opozycji uzyskać jak najwięcej miejsc w parlamencie.
Smart Voting app to aplikacja wspierająca tzw. "inteligentne głosowanie".
Wskazywała, który kandydat opozycji w danym okręgu wyborczym ma największe szanse na pokonanie reprezentanta partii rządzącej. Rekomendowała więc użytkownikom, na kogo powinni oddać głos.

Rosyjskie władze uznały, że aplikacja jest wykorzystywana ‘’w celach ekstremistycznych".
Ogłosiły także iż odmowa jej usunięcia z oferty App Store i Google Play zostanie uznana za ingerencję w wybory parlamentarne w Rosji.
Korporacje ugięły się, a Smart Voting app zniknęła ze sklepów.
Decyzja firm była związana z chęcią uniknięcia kolejnych sankcji finansowych.
Miesiąc wcześniej moskiewski sąd nałożył karę pieniężną na koncern Google za nie usunięcie ‘’zakazanych treści’’.

Na początku kwietnia 2022 roku, w związku z rosyjską inwazją na Ukrainę, Apple przywrócił aplikację w swoim sklepie na terenie Rosji.

02/04/2022

Czy osoby niepełnosprawne w Polsce mogą głosować?

Mogą – i to na różne sposoby.
Osoba posiadająca orzeczenie o niepełnosprawności ma prawo do głosowania przez pełnomocnika lub drogą korespondencyjną. Wniosek o ustanowienie pełnomocnictwa do głosowania wnosi się do wójta gminy najpóźniej 10 dni przed wyborami. Chęć udziału w głosowaniu drogą korespondencyjną można zgłosić pisemnie lub telefonicznie. Osoby niepełnosprawne zagłosują wtedy we własnym mieszkaniu, a pakiet wyborczy otrzymają maksymalnie siedem dni przed wyborami. Pakiet zawiera: kopertę zwrotną, kartę lub karty do głosowania, oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu na karcie do głosowania, instrukcję głosowania korespondencyjnego i ewentualnie nakładki na karty do głosowania sporządzone w alfabecie Braille'a.

Link do zdjęcia: https://rops.wzp.pl/rehabilitacja-osob-niepelnosprawnych/baza-wiedzy/definicje-niepelnosprawnosci

18/03/2022

Zbyt przyziemną sprawą jest głosowanie?
Nic z tych rzeczy!
A co jeśli odbywa się ono… w kosmosie?
Astronauci też mogą głosować!

Jak to wygląda?
Na początku astronauta wypełnia specjalną elektroniczną kartę do głosowania.
Dzieje się to w odpowiednim, zapewniającym prywatność, pomieszczeniu na terenie laboratorium stacji kosmicznej.
Następnie ‘’kosmiczny wyborca’’ wysyła zaszyfrowaną informację za pośrednictwem satelity, która przekazuje dane do anteny naziemnej w kompleksie White Sands w Nowym Meksyku.
Stamtąd karta do głosowania przechodzi przez Kontrolę Misji w Johnson Space Center NASA.
Wreszcie wiadomość trafia do odpowiedniego urzędnika hrabstwa, który otwiera plik i przenosi wybór astronauty na fizyczną papierową kartę do głosowania.

Nawet przestrzeń nie jest przeszkodą by oddać głos!

16/12/2021

Wybory prezydenckie w Iranie

Zacznijmy od tego kim jest prezydent w tym kraju.
Zgodnie z konstytucją, prezydent, obok ajatollaha (przywódcy religijnego), jest najwyższym oficjalnym organem państwowym, odpowiedzialnym za wykonanie Konstytucji i za sprawowanie władzy wykonawczej.
Prezydent podpisuje traktaty, konwencje, porozumienia i umowy zawierane przez rząd Iranu z innymi rządami po ich ratyfikacji przez Madżlis, czyli jednoizbowy parlament.
W praktyce rola prezydenta w sferach polityki i administracji jest ograniczona przez urząd religijnego przywódcy, będącego faktyczną głowy państwa oraz przedstawicieli Chameneiego w ministerstwach.

Wybór prezydenta
Prezydent jest wybierany w bezpośrednim głosowaniu przez naród na czteroletnią kadencję. Jego reelekcja dozwolona jest tylko na jedną kadencję.

Prezydent wybierany jest spośród wybitnych osobistości religijnych i politycznych posiadających następujące kwalifikacje:
• musi być pochodzenia irańskiego,
• posiadać obywatelstwo irańskie,
• być skuteczny i rozważny,
• cieszyć się nieposzlakowaną opinią,
• być uczciwy i pobożny,
• być wierny zasadom Islamskiej Republiki Iranu i oficjalnej wierze kraju.

Rzeczywistość
W Iranie kandydaci na prezydenta nie muszą zbierać podpisów, aby zarejestrować swoją kandydaturę. Wystarczy zgłoszenie chęci kandydowania. Listę kandydatów zatwierdza Islamska Rada Strażników Konstytucji, która jest złożona z 12 szyickich duchownych i prawników.
Potwierdza ona kwalifikacje kandydatów zarówno formalne, jak i ideologiczne, sprawdza czy dany kandydat jest gwarantem utrzymania idei islamskiej rewolucji.
W wyborach w 2021 swoje kandydatury zgłosiło 590 osób, z czego zostało zatwierdzonych zaledwie 7 kandydatów. Nie jest to jednak rekord. W 2017 roku zgłosiło się przeszło 1600 osób.

Frekwencja w 2021 roku była rekordowo niska jak na Iran. Ponadto oddano aż 3 miliony głosów nieważnych. Może być to uznane za wyraz sprzeciwu społeczeństwa wobec sposobu przeprowadzania wyborów, czy też działań rządzących.

Zwycięzcą w ostatnich wyborach został popierany przez ajatollaha Chameneiego Ebrahim Raisi. Według oficjalnych danych uzyskał on w pierwszej turze głosowania ponad 61% głosów.

Website