Zdrowiej z Dr Joanną

Zdrowiej z Dr Joanną

Zajmuje się edukacją i konsultacjami z zakresu odżywiania, zdrowia jelitowego, mikrobioty jelitow

21/12/2021
02/08/2021

❤️

Uprzejmie i z nieukrywaną radością informuję, że oddaję się błogiemu acz aktywnemu lenistwu. A wszystko to w pięknych okolicznościach przyrody 🥰

Do poczytania po moim powrocie❗

PS. A Wy już po, w trakcie, czy może jeszcze przed wakacyjnym wypoczynkiem? :)

Poznaj cholinę 23/07/2021

Czy wiesz, że❓

🔎Cholina jest składnikiem odżywczym niezbędnym dla prawidłowej funkcji mózgu, zdrowia wątroby, trawienia tłuszczów, siły mięśni i solidnych błon komórkowych.

❗WAŻNE❗

Jeśli nie masz wystarczającego poziomu choliny, jesteś w grupie podwyższonego ryzyka stłuszczenia wątroby, martwicy wątroby i zapalenia wątroby.

Dzisiaj zapraszam Was do lektury mojego ostatniego wpisu blogowego, którego tematem przewodnim jest właśnie cholina i to, co jest z nią związane.

Dowiecie się z niego m.in.:

👉 jakie funkcje w organizmie pełni cholina,
👉 jakie są objawy niedoboru choliny,
👉 jakie jest znaczenie choliny w okresie ciąży, laktacji i wczesnego dzieciństwa,
👉 jakie pokarmy są bogate w cholinę.

Jeżeli spodobał Wam się wpis, zapraszam do zostawienia 👍 pod tym postem.

Poznaj cholinę Cholina - składnik odżywczy niezbędnym dla prawidłowej funkcji mózgu, zdrowia wątroby, trawienia tłuszczów, siły mięśni.

19/07/2021

Jestem pod wpływem silnego stresu; jak mogę rozpoznać, że mam (za) wysoki poziom kortyzolu❓

👩‍🔬Produkcja kortyzolu osiąga swój szczyt rano, krótko po przebudzeniu, co nazywamy reakcją przebudzenia kortyzolu, a następnie jego poziom spada w ciągu dnia, osiągając najniższy poziom późnym wieczorem i w nocy. W idealnych warunkach, wysoki poziom kortyzolu rano dodaje nam energii i sprawia, że jesteśmy gotowi do stawienia czoła wyzwaniom dnia, a niski poziom kortyzolu wieczorem pomaga nam się wyciszyć i przygotować na regeneracyjny sen.

🔎Ale czasami, doświadczamy huśtawek kortyzolu, chronicznie wyższego poziomu kortyzolu, chronicznie niższego poziomu kortyzolu, albo kombinacji wysokiego i niskiego poziomu w zależności od dnia lub od pory dnia. Na przykład, jeśli jesteś zmęczona rano i energetyczna wieczorem, może masz niski poziom kortyzolu rano i wysoki kortyzol wieczorem.

Dokładnie odwrotnie niż powinno być. Jeśli jest to tymczasowa sytuacja, to twój organizm powróci do równowagi kortyzolu, gdy stres ustąpi, ale gdy jest to przewlekła sytuacja, ta kortyzolowa huśtawka może negatywnie wpłynąć na twoje samopoczucie i na twoje zdrowie.

📌Jednym ze sposobów na ocenę poziomu kortyzolu jest zbadanie jego poziomu we krwi, ślinie lub w moczu, z próbek wziętych w kilku momentach w ciągu dnia, oraz wieczorem.

Innym sposobem jest obserwowanie obecności symptomów, które mogą wskazywać na podwyższony poziom kortyzolu, takie jak:

👉Uczucie zmęczenia, bycie ciągle zestresowanym, ciągła gonitwa
👉Kiepski sen i trudności z uspokojeniem się przed snem
👉Niepokój, nerwowość, zamartwianie się
👉Wysokie ciśnienie krwi lub szybkie bicie serca
👉Zachcianki na słodycze
👉Zaburzenia równowagi glukozowo-insulinowej
👉Zwiększony obwód brzucha
👉 Dolegliwości trawienne, takie jak wrzody, refluks, niestrawność, zespół jelita drażliwego
👉Problemy skórne, takie jak egzema, łuszczyca
👉Szały gniewu, irytacja
👉Problemy miesiączkowe

14/07/2021

Czy trądzik u kobiet może być oznaką braku równowagi hormonalnej❓

📌Tak, może to być oznaką braku równowagi hormonalnej.📌

👩‍🔬Pryszcze i trądzik są często związane z nadmiarem androgenów. Androgeny to hormony płciowe, takie jak DHEA, DHT, androstenedion i dobrze znany testosteron. Wpływają one znacząco na naszą witalność, libido, nastrój, pewność siebie, muskulaturę, owłosienie i zróżnicowanie płciowe. Często myślimy o nich, zwłaszcza o testosteronie, w odniesieniu do mężczyzn, ale są one również kluczowymi hormonami w zdrowiu kobiet; gdzie zbyt dużo i zbyt mało może być problematyczne.

🔎Kiedy nadmiar androgenów (np. testosteronu) zaburza gospodarkę hormonalną, oprócz trądziku i pryszczy, może pojawić się nadmiar włosów na twarzy i ramionach, a na głowie włosy mogą się przerzedzać, może nawet dojść do łysienia; możemy mieć tendencję do tłustej skóry lub przetłuszczajacych się włosów, możemy mieć dłuższe cykle miesiączkowe, torbiele jajników, zespół policystycznych jajników, problemy z płodnością, zaburzenia gospodarki glukozowo-insulinowej. Co ważne, nadmiar androgenów jest często związany z insulinoopornością, kiedy to wysokie skoki insuliny powodują, że jajniki wytwarzają więcej androgenów i powodują, że wątroba wytwarza mniej globuliny wiążącej hormony płciowe (SHBG), która wiąże testosteron i reguluje jego poziom. Efektem końcowym jest więcej wolnego testosteronu krążącego w organizmie, co może powodować szereg objawów, takich jak trądzik.

⬇ZAPAMIĘTAJ⬇

Hormony powinny być w równowadze, abyśmy czuli się dobrze. Kobiety niestety często nie zdają sobie sprawy, że ich symptomy takie jak trądzik mogą być związane z nadmiarem androgenów, testosteronu.

08/07/2021

Czy słyszałeś kiedyś o tym, że masz "drugi mózg"❓

📌Poza ośrodkowym układem nerwowym (OUN), jelito zawiera największy system nerwowy zwany jelitowym układem nerwowym (z angielskiego enteric Nervous System czyli ENS), czasami nazywany "drugim mózgiem".

👩‍🔬Nerwowy system jelitowy jest autonomicznie aktywny i funkcjonuje w ścisłej interakcji z mikrobiotą jelitową. Ma on kluczowe znaczenie dla podstawowych funkcji fizjologicznych przewodu pokarmowego, takich jak ruchliwość, wydzielanie płynów i przepływ krwi.

🔎 Najnowsze badania wykazują, że mikrobiota jelitowa odgrywa rolę w neurogenezie, tworzeniu bariery krew-mózg, synaptogenezie, mielinizacji, dojrzewaniu mikrogleju, neurozapaleniu, syntezie i aktywności neuroprzekaźników, a także moduluje wiele aspektów naszego zachowania.

👉Dobroczynne mikroby mogą pośrednio stymulować neurorozwój i zmniejszać zaburzenia zachowania oraz neurozapalenie. Ponieważ jelito łączy się z układem nerwowym i mózgiem, należy pamiętać, że neurodegeneracja może objawiać się również w jelicie, na przykład jako przewlekłe zaparcia.

❗WAŻNE❗

Zaburzenia równowagi mikrobioty jelitowej są wskazywane w lęku, depresji, autyzmie, chorobie Parkinsona, stwardnieniu rozsianym i chorobie Alzheimera.

Twoje mikroby jelitowe współdziałają z twoim układem nerwowym i mózgiem, czyż nie jest to niesamowite!

ZAPAMIĘTAJ🤗

Jest to kolejny dobry powód na to, aby zadbać o swoje mikrobowe-ja i karmić swoje dobroczynne mikroby pysznymi pokarmami bogatymi w błonnik pokarmowy i polifenole.

02/07/2021

To pytanie pada często z ust osób, które zwracają się do mnie o pomoc przy doborze diety.

Nie ma jednej formułki, która wskaże Ci idealną wagę ciała🤷‍♀️.

🔎Jednakże, aby ocenić swoją najbardziej optymalną wagę, możesz wziąć pod uwagę tzw. wskaźnik masy ciała (BMI od Body Mass Index) oraz idealną wagę ciała (IBW od Ideal Body Weight).

👉BMI (BODY MASS INDEX)👈

BMI jest powszechnie stosowaną miarą wskazującą, czy dana osoba ma zdrową wagę ciała dla swojego wzrostu. Wartości BMI są używane do kategoryzowania, czy dana osoba ma niedowagę, normalną wagę, nadwagę lub otyłość, w zależności od tego, w jakim przedziale mieści się dana wartość.

Normalne wartości BMI mieszczą się w przedziale od 18,5 kg/m2 do 25 kg/m2, a zakres normalnej-zdrowej wagi dla danego wzrostu może się różnić nawet o 20 kg, od najlżejszej zdrowej wagi do najcięższej zdrowej wagi. Dla przykładu, 25-letni mężczyzna o wzroście 180 cm jest uważany za osobe o dobrej wadze (BMI w granicach 18,5 - 25), jeśli waży 60 kg a nawet 80 kg, ponieważ zakres zdrowej wagi dla tego wzrostu wynosi od 59,9 kg do 81,0 kg. Oba te spektra mogą być w niektórych przypadkach mniej optymalne, dlatego wprowadźmy idealną masę ciała - IBW.

👉IBW ( IDEAL BODY WEIGHT)👈

IBW to metryka, która porównuje pomiary wagi do wzrostu, co oznacza, że powie Ci, jaka jest idealna masa ciała (w świetle niższego ryzyka chorób) dla Twojego wzrostu, biorąc pod uwagę Twoją płeć i wiek. Istnieje wiele formuł-kalkulatorów idealnej masy ciała, które zostały opracowane; wszystkie mają swoje plusy i minusy. IBW nie jest idealną miarą. Nie uwzględnia on procentowej zawartości tkanki tłuszczowej i mięśniowej w organizmie danej osoby. Oznacza to, że możliwe jest, aby wysoce sprawni, muskularni i zdrowi sportowcy zostali uznani za osoby z nadwagą na podstawie IBW. Dlatego IBW należy rozpatrywać z perspektywy, że ta miara niekoniecznie wskazuje na zdrowie lub optymalną wagę, do której dana osoba powinna dążyć; możliwe jest przekroczenie lub zejście poniżej "IBW" i bycie całkowicie zdrowym.

Wracając do naszego 25-letniego mężczyzny o wzroście 180 cm, jego IBW waha się pomiędzy 71-77 kg. To brzmi jak całkiem optymalny zakres wagi dla przeciętnego faceta. Jednakże, gdyby był on skoczkiem wzwyż, prawdopodobnie waga poniżej jego IBW byłyby nawet korzystna; a gdyby był bokserem wagi ciężkiej, prawdopodobnie jego waga byłaby powyżej zalecanego zakresu IBW dla jego wzrostu. Inny przykład, 40-letnia kobieta o wzroście 165 cm i wadze 65 kg będzie miała BMI równe 24, co wskazuje na zdrową wagę, ale kiedy spojrzymy na jej IBW, powinna ona mieścić się w przedziale 56-60 kg dla optymalnego zdrowia i niższego ryzyka chorób. Jeśli jednak waży 65 kg, nie oznacza to, że jest niezdrowa.

❗ZAPAMIĘTAJ❗

To, ile powinna ważyć dana osoba, nie jest dokładną liczbą. Zależy to w dużej mierze od wielu czynników i danej osoby. Jak dotąd nie ma jednego pomiaru, który definitywnie określiłby, ile dana osoba powinna ważyć, aby być zdrową. BMI i IBW są jednak punktami odniesienia, ale ich wyniki muszą być interpretowane indywidualnie w kontekście stylu życia, odżywiania, aktywności fizycznej i stanu zdrowia danej osoby.

Cukier - co trzeba o nim wiedzieć? 25/06/2021

Niech pierwszy ujawni się w komentarzu ten, kto nie lubi zgrzeszyć czasem czymś słodkim. 😉 Są wśród nas takie osoby❓

Dzisiaj mam dla Was słodko - gorzki wpis blogowy, w którym zajmuję się substancją, którą każdy z nas zna, wielu lubi, ale która w ostatnich czasach stała się wrogiem dla naszego zdrowia ⛔

W tym wpisie znajdziecie odpowiedzi na takie pytania jak:

👉 Skąd wzięła się zła sława cukru?
👉 Jakie są symptomy sugerujące, że cukier Ci nie służy lub za dużo go spożywasz?
👉 Jak sprawdzić wpływ na poziom glukozy we krwi produktów spożywczych?

Dodatkowo w tekście rozprawiam się ze słodzikami, cukrolami i.... śniadaniami 🔎

Zachęcam Was do lektury i do podzielenia się tym postem ze znajomymi 🤗

Cukier - co trzeba o nim wiedzieć? Przeczytaj o tym, co powinieneś wiedzieć o cukrze, jego wpływie na zdrowie oraz jego popularnych zamiennikach.

19/06/2021

No właśnie, wiedzieliście❓ Ja też nie 😆

Ale, ale... Jest to święto nietypowe, do którego celebracji gorąco Was zachęcam i to nie tylko dzisiaj.

Taki leniwy, długi spacer, najlepiej w fajnych okolicznościach przyrody, z telefonem schowanym głęboko w kieszeni i bez patrzenia na zegarek - ma na nasz organizm bardzo dobry wpływ. Odpoczywa głowa, ciało otrzymuje zdrową dawkę ruchu, a cały organizm się dotlenia❤️

To co? Idziemy na leniwy spacer?🤗

Dobrej soboty!

Mikrobiota człowieka - co warto o niej wiedzieć i jaki ma na nas wpływ 16/06/2021

🔎Nasz organizm, w tym przewód pokarmowy i miejsca takie jak skóra czy pochwa, zamieszkuje różnorodny ekosystem mikroorganizmów, nazywany „mikrobiotą”.

🔎Mamy „dobroczynne” mikroby, te "neutralne" i te „problematyczne - chorobotwórcze”; ale ostatecznie chodzi o ich równowagę.

🔎Możemy na przykład badać różne nisze mikrobioty w naszym organizmie, takie jak mikrobiota jelitowa, mikrobiota jamy ustnej, mikrobiota skóry, mikrobiota płuc czy mikrobiota pochwy.

Zapraszam Was do lektury mojego ostatniego wpisu na blogu, z którego dowiecie się m.in.:

👉 Co warto wiedzieć o mikrobiocie człowieka❓
👉 Czy analiza mikrobioty jelitowej to klucz do naprawy zdrowia jelit i całego organizmu❓
👉 Jaki wpływ ma mikrobiota na nasz organizm❓

Szeroko się uśmiechnę za każdą łapkę w górę i podzielenie się tym postem ze znajomymi 🤗

Mikrobiota człowieka - co warto o niej wiedzieć i jaki ma na nas wpływ Przeczytaj więcej o mikrobiocie człowieka. Dowiedz się jaki ma nas wpływ, co może nam powiedzieć analiza mikrobioty jelitowej i wiele więcej.

12/06/2021

👩‍🔬Witaminę D cenimy przede wszystkim za jej rolę w zdrowiu naszych kości, zębów i wspomaganiu funkcjonowania naszego układu odpornościowego.

Wskazana jest jej suplementacja w okresie jesień - zima - wczesna wiosna, ale co z latem❓

Pytanie jest zasadne, bo ważnym źródłem witaminy D3 jest ta wytwarzana w organizmie z cholesterolu po ekspozycji na światło słoneczne, a tego latem nie brakuje 🌞

I tu - zanim zajrzycie do wpisu blogowego na ten temat - mam do Was pytanie:

Suplementujecie witaminę D w okresie letnim, czy wystawiacie się na słonko i korzystacie z jego dobrodziejstw❓ Dajcie znać w komentarzu.

PS. W pierwszym komentarzu pod tym postem, znajdziecie link do wpisu blogowego na temat witaminy D.

Słownik pojęć związanych z jelitami 09/06/2021

Czy wiesz, czym jest psychobiotyk❓

Czym różni się probiotyk od prebiotyku❓

Co to jest zespół jelita przesiąkliwego❓

Jeżeli wiesz, to daj znać w komentarzu, abym mogła wysłać wirtualne gratulacje. 💪

Prawda jest jednak taka, że większość z nas tego nie wie i nie ma w tym nic dziwnego.🤓

Dlatego przygotowałam krótki słownik pojęć związanych z jelitami.⬇

Zachęcam do lektury 👩‍🔬

Słownik pojęć związanych z jelitami Poznaj pojęcia związane z jelitami i zdrowiem jelit. Dowiedz się m.in, co to jest probiotyk, mikrobiota jelitowa, synbiotyk i więcej.

05/06/2021

Nic nie daje mi tak dużej satysfakcji z wykonywanej pracy, jak zadowolony Klient, któremu pomogłam ❤️

Bez Was moja praca nie miałaby sensu, a takie opinie to miód na moje serce 😍

Dziękuję!

02/06/2021

Już za chwilę, już za momencik startuje ulubiony weekend Polaków - długi weekend 😉

Z tej okazji postanowiłam zrobić mini przegląd planowanych przez Was aktywności 😁

Do jakiego teamu na długi weekend masz w planie dołączyć❓

25/05/2021

Dzisiaj mam do Was dość ważne pytanie ⬇

Jestem bardzo ciekawa Waszych odpowiedzi. 🤗

Dobrego wtorku!

22/05/2021

Dzisiaj chciałam Wam przybliżyć, czym jest

🔸A DISCOVERY CALL – Bezpłatna Rozmowa poznawcza🔸

Podczas tej rozmowy podzielisz się swoimi wyzwaniami i celami zdrowotnymi, a ja powiem Ci czy Twoje potrzeby są w zakresie mojej praktyki. Podzielę się tym, jak pracuję i jak mogłabym Cię wesprzeć w Twojej drodze do zdrowia.

Porozmawiamy krótko o:

👉Twoich zdrowotnych wyzwaniach
👉Tym co masz nadzieję osiągnąć z ewentualnej współpracy
👉Tym co powstrzymało Cię przed osiągnięciem tych celów w przeszłości
👉 Tym jak i czy będę mogła Ci pomóc, jeśli będziemy współpracować

To nie jest sesja konsultacyjna, więc nie musisz dostarczać żadnych dokumentów ani historii zdrowotnej, nie będę też zamawiać badań laboratoryjnych, przedstawiać zaleceń ani porad w czasie tej rozmowy. Mogę jednak powiedzieć Ci o swoich doświadczeniach z problemami, które próbujesz rozwiązać.

To jak? Pogadamy? 🤗

Dobrej soboty!

Refluks - poradź sobie z nim bez leków! 20/05/2021

Dzisiaj będzie o refluksie 👩‍🔬

Niech ujawni się w komentarzu ten, który nigdy nie czuł zgagi lub np. odbijania 🔎

A to są jedne z możliwych objawów refluksu...

Wiele osób boryka się z objawami refluksu przełyku, refluksu żołądkowo-przełykowego, ale niewiele osób wie, że refluks niekoniecznie oznacza, że ​​ma się za dużo kwasu żołądkowego, ale raczej że kwas żołądkowy (treść żołądkowa) jest w niewłaściwym miejscu.

Niewiele też osób wie, że można z powodzeniem poradzić sobie z nim bez leków 🤓

Zapraszam do lektury mojego ostatniego wpisu blogowego na temat relfuksu ⬇

Zachęcam również do podzielenia się nim ze znajomymi, bo refluks jest powszechną dolegliwością.

Refluks - poradź sobie z nim bez leków! Dowiedz się więcej o relfuksie. Przeczytaj o tym, czym jest refluks, jakie są jego objawy i jak możesz go wyleczyć bez leków.

18/05/2021

🔎Przyjrzyjmy się najpierw liczbom. Wysokie ciśnienie krwi, zwane nadciśnieniem, definiuje się jako skurczowe lub rozkurczowe pomiary ciśnienia krwi, które przekraczają 129 lub 139 mmHg dla pomiaru skurczowego i powyżej 89 mmHg dla pomiaru rozkurczowego. Wartości mogą się nieznacznie różnić w zależności od wytycznych. Na przykład, u osoby, u której ciśnienie krwi jest w granicach 145/95, to zostanie zdiagnozowane jako nadciśnienie tętnicze.

💗Nadciśnienie tętnicze jest stanem, który szczególnie we wczesnych stadiach może pozostać niewykryty. Po prostu dlatego, że nie mierzymy rutynowo ciśnienia krwi, a objawy mogą być łagodne i niespecyficzne. Jednak w pewnym momencie nadciśnienie może nawet uszkodzić nasze narządy.

Istnieje wiele czynników, które wpływają na ciśnienie krwi, więc skuteczność interwencji dietetycznych będzie zależała od przyczyny nadciśnienia.

❗MAGICZNA DIETA NIE ISTNIEJE ❗

Po pierwsze, nie ma jednego „magicznego” pokarmu, ani produktu aby obniżyć nadciśnienie. Zamiast tego, podstawą jest ogólne zdrowe odżywianie, które jest korzystne nie tylko dla ciśnienia krwi, ale także ma wiele więcej ogólnoustrojowych korzyści.

🧂Sól z pewnością odgrywa rolę w regulacji ciśnienia krwi, dlatego ważne jest ograniczenie spożycia soli. Owoce, warzywa, fasola, orzechy, węglowodany pełnoziarniste i nienasycone tłuszcze również mają dobroczynny wpływ na ciśnienie krwi.

Badania kliniczne pokazują, że niektóre podejścia dietetyczne, takie jak dieta DASH (Dietary Approaches to Stop Hypertension), czy odmiany diety DASH, takie jak dieta OmniHeart i diety typu śródziemnomorskiego, mogą obniżać ciśnienie krwi i zapobiegać niektórym szkodliwym konsekwencjom nadciśnienia krwi.

Ważne elementy diety, które należy warto wziąć pod uwagę, obejmują:

👉Spożywanie pokarmów bogatych w potas (pomidory, awokado, ziemniaki, gotowane brokuły, groszek, ogórek, banany)
👉Ograniczenie soli w diecie (Światowa Organizacja Zdrowia zaleca ograniczenie spożycia do poniżej 5 g dziennie, aby zmniejszyć ryzyko nadciśnienia i związanych z nim problemów zdrowotnych), m.in. nie dosalaj potraw, unikaj żywności wysokoprzetworzonej, ogranicz spożycie wędlin wędzonych i peklowanych
👉Spożywanie dużej ilości warzyw (6-8 porcji dziennie) i pokarmów bogatych w błonnik
👉Spożywanie nienasyconych kwasów tłuszczowych (ryby morskie, oliwa z oliwek, olej lniany)
👉Przyjmowanie magnezu
👉 Ogranicznie/unikanie alkoholu

Inne skuteczne strategie w leczeniu wysokiego ciśnienia krwi obejmują regularną aktywność fizyczną i redukcję stresu.

Dodatkowo, jeżeli masz nadwagę - to zrzuć zbędne kilogramy i rzuć palenie, jeżeli palisz papierosy.

Jeżeli masz pytania, to możesz zadać je w komentarzu albo skorzystać z totalnie darmowego discovery call 🤗

Dobrego dnia!

15/05/2021

Tydzień temu napisałam Wam kilka słów o sobie. Wasza reakcja i zasięg posta bardzo mnie ucieszył. Dziękuję, że jesteście 😍

Dzisiaj postaram się odpowiedzieć na ważne pytanie⬇

Czego możesz spodziewać się po współpracy ze mną❓

Widząc niesamowite korzyści wynikające ze zdrowego stylu życia i odżywiania na zdrowie mojej rodziny jak również moich klientów, jestem zainspirowana aby swoją wiedzę przekazywać innym oraz pomagać w dokonywaniu świadomych wyborów zdrowotnych.

👩‍🔬Przewodnimi elementami moich zainteresowań są:
odżywianie, styl życia, zarządzanie stresem, mindset - w odniesieniu do Twojej biochemii, zdrowia jelit, mikrobioty jelitowej, balansu glukozy we krwi, hormonów czy jakości snu. Twój organizm to niesamowita sieć połączeń i korelacji – gdzie jedno wpływa na drugie, dlatego rozważenie różnych aspektów może przynieść lepsze rezultaty.

🔸Głównym celem moich porad jest dążenie do stworzenia równowagi organizmu. Po pierwsze, poprzez poszukiwanie oznak pewnych zaburzeń równowagi w organizmie (na podstawie symptomów i wyników testów laboratoryjnych); oraz po drugie, poprzez wprowadzenie interwencji stylu życia, interwencji żywieniowych i suplementacji diety pomocnych w odzyskaniu większej równowagi.🔸

Jeżeli czujesz, że mogłabym Ci pomóc poczuć się lepiej, to pamiętaj, że pierwszy discovery call jest bezpłatny i do niczego Cię nie zobowiązuje :)

Dobrego weekendu!

13/05/2021

🔸SUPLEMENTACJA ŻELAZEM, A ZAPRACIA🔸

Czasami konieczne jest przyjmowanie suplementu diety (lub leku) zawierającego duże dawki żelaza (25 mg i więcej), na przykład w celu leczenia niedoboru żelaza lub zapobieganiu niedoborowi w okresie ciąży.

Jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę, że suplementacja żelazem może powodować zaparcia, co może być dużym problemem, szczególnie w przypadku osób, które borykają się z przewlekłymi zaparciami.

WZKAZÓWKA ⬇

👩‍🔬To, co może pomóc w zapobieganiu zaparciom wywołanym przez żelazo, to utrzymanie odpowiedniego nawodnienia organizmu i spożywanie dużej ilości pokarmów bogatych w błonnik. Ponadto bardziej pożądane jest przyjmowanie takiej formy żelaza, która niesie mniejsze ryzyko zaparć, takiej jak glicynian żelaza. Co więcej, można suplementować żelazo co drugi dzień, zamiast przyjmowania go codziennie. Jeśli chodzi o wchłanianie i wykorzystanie żelaza przez organizm, więcej i częściej nie znaczy lepiej.

🔎Warto wspomnieć, że aby lepiej wchłaniać żelazo, dobrze je przyjmować razem z pokarmami bogatymi w witaminę C (czerwona papryka, brokuły, kapusta kiszona) lub suplementem witaminy C, oraz brać żelazo zdala od innych suplementów (zwłaszcza minerałów). Suplementy żelaza, jeśli są dobrze tolerowane, to można je przyjmować na pusty żołądek.

🔎Jeśli poziom żelaza we krwi (i ferrytyny) nie wzrasta po 2-3 miesiącach suplementacji żelaza, poszukaj możliwych przyczyn, takich jak niski poziom kwasu solnego w żołądku, złe wchłanianie, utrata krwi, brak innych kofaktorów lub obecność inhibitorów wchłaniania żelaza (np. np. wapń, kawa, środki zobojętniające).

❗Trzymaj suplementy żelaza poza zasięgiem dzieci. Przedawkowanie żelaza może być niebezpieczne, zwłaszcza u dzieci.

Zawsze skonsultuj ze swoim lekarzem odpowiednią dawkę, formę oraz czas trwania suplementacji żelazem.

Problemy skórne - wszystko, co powinieneś o nich wiedzieć 11/05/2021

🔎Skóra jest naszym największym organem i pełni funkcję bariery dzielącej i łączącej nas ze środowiskiem zewnętrznym. Ta bariera nas chroni, pomaga nam regulować temperaturę ciała, zapobiega inwazji obcych cząstek i patogenów, zapobiega nadmiernej utracie wody, chroni przed stresorami oksydacyjnymi, pozwala na odczucia dotyku, ciepła i zimna.

👩‍🔬Kiedy pracuję z klientami, którzy borykają się z problemami skórnymi, patrzymy na ich zdrowie całościowo, nie skupiamy się wyłącznie na skórze.

Zapraszam Was do lektury mojego ostatniego wpisu blogowego o problemach skórnych. Dowiecie się z niego m.in.:

👉Jakie są przyczyny problemów ze skórą?
👉Jakie witaminy i mikroskładniki pomocne są na problemy ze skórą?
👉O mikrobiocie skóry.

Jeżeli macie pytania, to piszcie śmiało :)

Problemy skórne - wszystko, co powinieneś o nich wiedzieć Dowiedz się więcej o problemach skórnych. Poznaj ich przyczyny, dowiedz się jakie witaminy pomogą ci z problemami ze skórą.

08/05/2021

POZNAJMY SIĘ BLIŻEJ 🤓

Wielu z was mnie zna. Być może jesteśmy przyjaciółmi, znajomymi, byłymi kolegami/koleżankami, członkami rodziny, może mamy wspólne zainteresowania, a może to media społecznościowe nas połączyły🤗

Tak czy inaczej, dzisiejszy post dedykuję tym, którzy chcieliby dowiedzieć się więcej o moich zawodowych poczynaniach.

Zawsze byłam i do dziś jestem zafascynowana naturą, jej zasobami i tym co na oferuje. Dlatego też, aby nabyć lepszego zrozumienia i aby zaspokoić swój głód do nauki, postanowiłam zagłębić się w biologiczne aspekty życia uzyskując tytuł magistra biologii (na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim).

🎓Zaraz po obronie przeprowadziłam się do Holandii, aby dalej kontynuować swoją akademicką podróż. Prowadziłam badania z zakresu mikrobiologii molekularnej na Uniwersytecie w Groningen, broniąc tytułu doktora w 2009 roku.

👩‍🔬Następnie podjęłam pracę w jednej z renomowanych firm biotechnologicznych, gdzie pracowałam w dziale badań klinicznych, a następnie w dziale informacji medycznej.

👍W 2015 roku rozpoczęłam nowy ekscytujący rozdział w moim życiu zawodowym, zakładając własną działalność i zagłębiając się w dziedziny żywienia i zdrowia jelit. W Holandii zdobyłam wyższe wykształcenie zawodowe w zakresie odżywiania i suplementacji diety, i tu jestem zarejestrowana jako terapeuta opieki zdrowotnej. Posiadam również kwalifikacje z zakresu podstawowej wiedzy medycznej, z zakresu medycyny funkcjonalnej oraz podstaw tradycyjnej medycyny chińskiej.

🔝Ciągle inwestuję w swój rozwój osobisty i zawodowy, biorąc udział w programach edukacyjnych oraz czytając literaturę naukową. Poza indywidualnymi konsultacjami, udzielam również usług konsultanckich dla firm, w dziedzinie mikrobioty jelitowej człowieka, odżywiania i suplementów diety. Jestem autorką publikacji naukowych i miałam zaszczyt włożyć swój wkład w polskich tłumaczeniach amerykańskich bestsellerów o zdrowiu jelit.

Moje doświadczenie pomaga mi wypełnić lukę między teorią a praktyką oraz dzielić się zdobytą wiedzą z myślą o najlepszych korzyściach dla moich klientów.

Jeżeli macie jakieś pytania do mnie, to zapraszam do kontaktu :)

Dobrego weekendu!

06/05/2021

Dostarczanie tlenu do komórek mózgowych ma kluczowe znaczenie dla ich prawidłowego funkcjonowania i istnieją pewne symptomy, które mogą sygnalizować osłabione dotlenienie mózgu.

Mogą to być:

👉Zimne dłonie, zimne stopy, zimny czubek nosa
👉Problemy ze skupieniem i koncentracją
👉Potrzeba aktywności fizycznej aby poprawić funkcję mózgu
👉Potrzeba kofeiny (kawy) w celu poprawy jasności umysłu, lepszej koncentracji, zdolności skupienia
👉Zły stan paznokci i skłonność do infekcji grzybiczych (grzybica stóp i paznokci palców stóp)
👉Białawe paznokcie palców dłoni, zamiast jasno różowawych. Paznokcie są przezroczyste i zazwyczaj mają barwę bladoróżową. Kolor ten zawdzięczają znajdującej się pod spodem siatce naczyń włosowatych.

Ponadto, osoba z niskim ciśnieniem krwi może mieć zmniejszony przepływ krwi do mózgu (mniej tlenu), a osoba z anemią (niedokrwistością) może mieć słabo odżywione i dotlenione komórki mózgowe, jak również inne komórki organizmu.

Jeżeli macie dodatkowe pytania odnośnie prawidłowego dotlenienia mózgu lub inne pytania związane ze zdrowiem, to napiszcie je w komentarzu ⬇

04/05/2021

Po czym możesz poznać czy masz odpowiednią aktywność dopaminy❓

Osoby z dużą aktywnością dopaminy mają tendencję do:

🔹Łatwości skupienia się i koncentracji, nawet przez długi czas
🔹Dużej energii i produktywności
🔹Entuzjazmu, silnej woli, i pewności siebie
🔹Bycia zmotywowanym i skończeniu rozpoczętych zadań
🔹Bycia pracoholikiem
🔹Trudności radzenia sobie ze stresem
🔹Bycia wrażliwym na ból
🔹Trudności z wyciszeniem się, relaksacją
🔹Problemów ze snem
🔹Nietolerancji kawy, zielonej herbaty, a nawet (gorzkiej) czekolady
🔹Bycia podatnym na psychozy i schizofrenię

Osoby z niską aktywnością dopaminy mają tendencję do:

🔸Zachowania spokoju i łatwości relaksowaniu się
🔸Braku problemów ze snem
🔸Posiadanie szerokiego zakresu zainteresowań
🔸Łatwości rozpraszania się i trudności z koncentracją
🔸Trudności z motywowaniem się i kończeniem zadań
🔸Bycia zapominalskim i ospałym
🔸Dość szybkiego dochodzenia do siebie po stresujących sytuacjach
🔸Większej tolerancji bólu, w porównaniu z innymi
🔸Bycia przygnębionym, posiadania niskiego poczucia wartości, poczucia beznadziejności
🔸Depresji
🔸Bycia „uzależnionym” od kawy, czekolady, zielonej herbaty lub innych używek
🔸Bycia podatnym na uzależnienia (takie jak hazard, papierosy, media społecznościowe) i posiadania osobowości poszukującej przyjemności

Czy rozpoznajesz siebie w którymkolwiek z powyższych dwóch profili (daj znać w komentarzu)❓

Większość z nas skłania się, w mniejszym lub większym stopniu, do wyższej lub niższej aktywności dopaminy, ale ta skłonność może wahać się od bardzo subtelnej do bardzo wyrazistej. Pomiędzy nimi są odcienie szarości.

Wiele czynników wpływa na ilość i aktywność dopaminy krążącej w Twoim organizmie, jest to między innymi kod genetyczny (w tym gen COMT kodujący enzym odpowiedzialny za metabolizm dopaminy), aktywność synaps neuronalnych, hormony, funkcja wątroby, dieta i styl życia. Jak to bywa w życiu, zbyt dużo lub zbyt mało czegoś - zazwyczaj nie jest idealne. To samo dotyczy dopaminy. Jeżeli Twoja aktywność dopaminy nie jest optymalna, to warto wiedzieć, że do pewnego stopnia możesz na to wpłynąć!

Ja mam tendencję w kierunku „dużej ” aktywności dopaminy.



PS. Z ciekawostek, uczucie „zakochania-zauroczenia”, łączy się właśnie z większą produkcją dopaminy 🤗

Suplementy diety - pomocne czy bezużyteczne? 30/04/2021

W tym tygodniu zapytałam Was o suplementy diety. Większość z Was odpowiedziała, że są one użyteczne 👌 Niektórzy, jak Maciek Karafiát, dodawali, że "to zależy". I tu pełna zgoda - to zależy i ja na własnej skórze się o tym przekonałam.

Przed Wami mój ostatni wpis blogowy, który poświęciłam suplementom diety. Postarałam się w nim odpowiedzieć m.in. na pytania:

🔎Czy w ogóle powinno się brać suplementy diety?
🔎Jakie suplementy diety warte są rozważenia?
🔎Jak wybrać wysokiej jakości suplement?

Zachęcam Was do lektury, dalszej dyskusji i podrzucenia tego posta znajomym. Ta wiedza nic nie kosztuje, a może uchronić od złych zdrowotnych wyborów :)

Dobrego weekendu majowego 🤗

Suplementy diety - pomocne czy bezużyteczne? Jakie suplementy diety warto rozważyć? Lepiej wybrać suplementy diety “naturalne” czy “syntetyczne”? Dowiedz się więcej o suplementach diety.

28/04/2021

Szybkie pytanie do Was ⬇

26/04/2021

Znacie powiedzenie "jeść oczami"?

Pobawmy się poniedziałkowo i nakarmmy nasze oczy fotkami jedzenia, które zrobiliście ostatnio. Bo robicie zdjęcia jedzeniu, prawda? 😉

Co mówi Twoja kupa? Wygląd, kolor, konsystencja i zapach stolca a zdrowie 22/04/2021

🔔Na początek bardzo ważne pytanie: kiedy ostatni raz przyjrzałaś//-eś się swojej kupie❓

Tak, to nie pomyłka. Dzisiejszy post będzie o kupie, a właściwie o tym, co mówi Twoja kupa.

Zdaję sobie sprawę, że nie jest to dla wszystkich komfortowy temat, ale jakość stolca może być dobrym wskaźnikiem stanu zdrowia.

Na co zwrócić uwagę, jeśli chodzi o kupę❓

🔸na kolor,
🔸na konsystencję,
🔸na jej zapach.

Dlaczego warto to robić❓

Zmiana koloru, konsystencji czy kształtu stolca może sygnalizować, że coś w naszym organizmie szwankuje.

Więcej przeczytacie na moim blogu⬇⬇⬇

Zachęcam Was do podzielenia się tym wpisem ze znajomymi, bo pewne obserwacje jeżeli chodzi o stan zdrowia może poczynić każdy z nas!

PS. Jeżeli macie pytania lub coś Was martwi, to pamiętajcie, że jestem, a pierwszy "Discovery Call (30 min) jest zupełnie ZA DARMO.

Co mówi Twoja kupa? Wygląd, kolor, konsystencja i zapach stolca a zdrowie Przeczytaj o tym, co powinieneś wiedzieć o swojej kupie. O czym mówi wygląd stolca, a o czym kolor stolca?

O mnie

Dr. Joanna Krześlak-Hoogland

Doktor nauk biologicznych (w zakresie mikrobiologii molekularnej)

„Zdrowie poprzez mądrość natury i osiągnięcia nauki”

Zajmuje się edukacją i konsultacjami z zakresu odżywiania, zdrowia jelitowego, mikrobioty jelitowej, suplementów diety oraz zbalansowanego stylu życia.

Videos (show all)