Dieta dzieciaka

Dieta dzieciaka

Cześć. To miejsce jest dla ciebie. Znajdziesz tu informacje jak zacząć odżywianie, jakie tajemn

20/02/2021

Często słyszę, że produkty BIO z certyfikatami to kupowanie etykiety, oznaczanie dla pieniędzy. Niestety, to tak nie wygląda.
zapoznajcie się z wymaganiamii jakie muszą spełniać producenci aby mogli oznaczyć swój produkt logo BIO.

W uprawie roślin kluczowe znaczenie ma odpowiednio zaplanowany płodozmian o kilkuletniej rotacji (minimum cztery lata), z udziałem roślin motylkowatych w plonie głównym, obejmujący wsiewki i międzyplony chroniące glebę przed erozją.

zapoznajcie się z wymaganiami jakie muszą spełniać producenci aby mogli oznaczyć swój produkt logo BIO materiałów organicznych pochodzenia roślinnego i zwierzęcego (obornik, jeśli nie przekompostowany - musi być wstępnie rozłożony).

Nawozy organiczne powinny być wytworzone w gospodarstwie lub pochodzić z innych gospodarstw ekologicznych. Dozwolony jest ograniczony zakup nawozów organicznych z niezbyt intensywnych gospodarstw konwencjonalnych, przy czym powinny one zostać przekompostowane w gospodarstwie ekologicznym.

W bilansie nawozowym bardzo ważną rolę odgrywają rośliny motylkowate, wzbogacające glebę w azot.

Rolnictwo ekologiczne wykorzystuje także nawozy mineralne, ale wyłącznie pochodzenia naturalnego, nieprzetworzone metodami przemysłowymi. Dozwolone nawozy mineralne stosuje się uzupełniająco wtedy, gdy w glebie stwierdzono ich trwały niedobór. Wykaz dozwolonych środków służących utrzymywaniu żyzności gleby jest zawarty w przepisach prawnych UE (załącznik I do rozporządzenia 889/2008).

Materiał siewny i rozmnożeniowy powinien pochodzić z reprodukcji w rolnictwie ekologicznym. Jeśli jest niedostępny na rynku, konieczne jest wnioskowanie o urzędową zgodę na zastosowanie materiału konwencjonalnego, nie zaprawianego chemicznie.

Odchwaszczanie wykonuje się mechanicznie, przy użyciu bron, obsypników, pielników, a w ogrodnictwie - także narzędzi ręcznych. Podstawowym instrumentem ograniczania zachwaszczenia jest właściwie zaplanowany płodozmian.

Jeśli mimo działań profilaktycznych (tworzenie równowagi biologicznej) wystąpi nasilenie chorób czy szkodników, dozwolone są działania interwencyjne, ograniczone do środków fizycznych i biologicznych. Dopuszcza się stosowanie preparatów wirusowych i bakteryjnych, pułapek, substancji feromonowych, wyciągów roślinnych i innych środków naturalnych. Wykaz środków dopuszczonych do stosowania w ochronie roślin stanowi załącznik II do rozporządzenia 889/2008. Niedozwolone jest stosowanie syntetycznych regulatorów wzrostu, ani zaprawianie nasion i materiału sadzeniowego środkami syntetycznymi.\

Źródło: agrobiotest.pl

18/02/2021

Często na produktach można znaleźć informacje certyfikatach ekologicznych, ale czy wiecie co to oznacza w rzeczywistości?
Poniżej dość sporo informacji W PIGUŁCE
I. ZAŁOŻENIA, CELE, ZASADY
Rolnictwo ekologiczne to sposób gospodarowania zmniejszający zależność od nakładów zewnętrznych poprzez stymulowanie biologicznych mechanizmów produkcyjnych w obrębie gospodarstwa. Rolnictwo ekologiczne radykalnie ogranicza stosowanie środków wytworzonych lub przetworzonych przemysłowo, nawet jeśli są to analogi substancji występujących w przyrodzie. Założeniem tego systemu jest naśladowanie procesów zachodzących w naturalnych ekosystemach – zarówno jeśli chodzi o aspekt jakościowy (rodzaj wprowadzanych do obiegu substancji), jak i ilościowy (poziom intensywności). Nie ma powszechnie obowiązującej definicji rolnictwa ekologicznego, system ten od początku (ok.1970) samodefiniuje się poprzez kryteria, czyli dozwolone środki i sposoby produkcji.

Szczegółowe kryteria produkcyjne służą realizacji trzech podstawowych celów rolnictwa ekologicznego, są to:

-zachowanie wysokiego poziomu próchnicy warunkującej żyzność gleby
-utrzymanie równowagi biologicznej w środowisku produkcji dzięki pielęgnowaniu bio-różnorodności
-samowystarczalność paszowo-nawozowa, czyli dążenie do zamknięcia obiegu materii w gospodarstwie poprzez -zrównoważenie produkcji roślinnej i zwierzęcej.

W rolnictwie ekologicznym, w samoregulujących się cyklach przyrodniczych powstają płody rolne o wysokiej jakości biologicznej, porównywalnej z jakością surowców pochodzących z naturalnych ekosystemów.

Integralną częścią kryteriów produkcji rolnej jest konwersja (przestawianie) na metodę ekologiczną, czyli wymagany okres stosowania kryteriów w gospodarstwie przed przyznaniem eko-rolniczego statusu po raz pierwszy. Okres konwersji trwa zasadniczo 2 lata (dla upraw wieloletnich – 3 lata) i ma przyczynić się do rozkładu pozostałości stosowanych wcześniej środków agrochemicznych oraz służyć osiąganiu równowagi ekologicznej w gospodarstwie.

Kryteria rolnictwa ekologicznego to nie tylko wymogi dotyczące uprawy roślin i chowu zwierząt, system obejmuje także przetwórstwo surowców eko-rolniczych oraz zasady znakowania produktów przeznaczonych do obrotu. Takie ujęcie, wypracowane oddolnie przez organizacje eko-producentów zrzeszone w Międzynarodowej Federacji Rolnictwa Ekologicznego IFOAM, zostało usankcjonowane prawnie na początku lat 90-ych XX w. we Wspólnocie Europejskiej i w USA, a także w wytycznych Kodeksu Żywnościowego FAO/WHO. Szczególna rola kryteriów wyraża się w tym, że ich wdrożenie podlega kontroli i jest warunkiem uzyskania certyfikatu, uprawniającego do znakowania i zbytu produktów jako pochodzące z rolnictwa ekologicznego.

Źródło: AGRO BIO TEST

07/02/2021

7-12 miesięczne dziecko umie zgarnąć jedzenie ustami z łyżeczki. umie gryźć i żuć, uczy się samodzielnie jeść. Można podawać drobno posiekane pokarmy i miękkie do ręki.
Pokarmy, jakie podajemy są takie same jak w poprzednim etapie. Różnica jest taka że teraz podajemy coraz więcej grudek a mniej papek. kontynuujemy podawanie nowych pokarmów bacznie obserwując reakcje na nowe składniki. Nadal należy karmić mlekiem modyfikowanym lub piersią na żądanie
Na koniec 8 miesiąca życia podajemy dziecku 2-3 stałych posiłków jako uzupełnienie diety poza mlekiem, a od 9 miesiąca życia 3-4 posiłków plus 1-2 przekąsek poza mlekiem.

02/02/2021

Między 6 a 7 miesiącem dziecko potrafi rozdrabniać samodzielnie miękki pokarm językiem. otwiera usta kiedy zbliża się łyżeczka, ma coraz słabszy odruch wymiotny. zjada bez problemu gładkie lub miękkie pokarmy. Możemy też bezpiecznie podawać dziecku pokarmy do rączki.

Przykładowe pokarmy dla dziecka 6-7 miesięcy
-kasze i kaszki podawane na łyżeczce
-pieczywo w niewielkich kawałkach podawane do rączki
-warzywa zmiksowane lub ugotowane miękkie kawałki
-masło, oleje roślinne, zmielone pestki i orzechy
-mięso, jaja, ryby, rośliny strączkowe
-naturalne przetwory mleczne, czyli które przede wszystkim nie zawierają dodatku cukru
-woda do picia, bez ograniczeń

Pamiętaj, że w tym wieku mleko nadal podajemy na żądanie. 2-3 posiłki stałe to tylko uzupełnienie diety.

01/02/2021

Zielona zupa od 7 miesiąca
Garść mrożonego groszku
Średni ziemniak
½ ugotowanego żółtka

Ziemniaka obierz, umyj, drobno pokrój.
Groszek przepłucz wodą na sicie i wraz z ziemniakiem wrzuć do rondelka.
Zalej niewielką ilością wody ( ma zaledwie przykryć jarzyny)). Gotuj pod przykryciem, aż warzywa zmiękną.
Gdy warzywa nieco przestygną, dodawaj pół ugotowanego żółtka.
Całość zmiksuj.
Jeśli zupa jest zbyt gęsta, możesz rozcieńczyć ją wodą lub mlekiem modyfikowanym. Jeśli zagęścisz potrawę kleikiem ryżowym możesz przygotować z tych składników także puree. Żeby ładnie wyglądało na talerzu, nałóż je łyżką do lodów.

01/02/2021

Pierwszy kleik z gruszkami
1 gruszka
2 łyżeczki kleiku ryżowego (takiego prawdziwego a nie dla dzieci, chociaż ten też może być jednak wtedy bez gotowania i więcej trzeba go wsypać)
100 ml wody
Zagotuj wodę, ostudź, dodaj kleik ryżowy, dokładnie wymieszaj. Gruszkę umyj, obierz ze skórki. Zetrzyj na drobnej tarce, dołącz do kleiku. Całość gotuj jeszcze ok. 5 minut (tej dla dzieci nie gotujemy) Podawaj po ostudzeniu. Danie jest pełnowartościowe po dodaniu mleka modyfikowanego

30/01/2021

Znasz ten przepis na szybki mus? U mnie wszyscy go uwielbiamy.
Owocowa bomba
¼ jabłka
¼ gruszki
1Morela
garstka malin
Jabłko, gruszkę i morelę umyj i obierz. Zetrzyj owoce na plastikowej tarce o drobniutkich oczkach. Przelej papkę do miseczki. Maliny przepłucz ciepłą wodą i przetrzyj przez sito.Polej malinami owoce w miseczce. Można podawać już od 6 miesiąca.

29/01/2021

Dziecko w wieku 0-6miesięcy potrafi ssać i połykać. Powinno być karmione tylko i wyłącznie mlekiem matki lub mlekiem modyfikowanym. Dziecka w tym wieku nie należy dopajać wodą, herbatkami, sokami. Mleko podaje się dziecku na żądanie i stanowi ono jedyny pokarm dziecka do momentu rozszerzania diety, a to można najwcześniej po17tygodniu życia.

20/01/2021

Co kilka dni czytam to samo pytanie na różnych grupach i te same bzdurne odpowiedzi, które szkodzą dzieciom.
Drodzy Rodzice!
Kaszki nie służą zagęszczaniu mleka, a podawanie kaszek przez butelkę to nic innego jak kształtowanie złych nawyków żywieniowych. Kaszkę możemy podać dziecku na śniadanie, kolację ale łyżeczką, z miseczki. Podawanie kaszki przez butelkę czy zagęszczanie mleka kaszką, żeby się "najadło" i nie wstawało w nocy nie wpływa pozytywnie na dziecko.
Poniżej wstawiam zdjęcie z opracowania "Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Zalecenia Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci"
PS. kaszka to nie mąka, a mąka to nie skrobia.

13/01/2021

Dziś prosty przepis na zupę dla najmłodszych, można ją podawać już od 6miesiąca:)

Krem z kalafiora
1 łyżeczka masła
Pół łyżeczki oliwy
¼ niedużej cebuli
Pół niewielkiego kalafiora
Pół małego selera
Szklanka wody
Seler wyszoruj, obierz i pokrój w kostkę. Kalafior umyj, obejrzyj dokładnie, czy nie ma w nim „nieproszonych gości” i podziel na małe różyczki. Cebulę posiekaj. Spory garnek ustawna mały, ogniu. Wrzuć do niego masło, gdy się roztopi, dodaj oliwę. Wrzuć jarzyny,zamieszaj i duś bez przykrycia przez 5-10 minut, często mieszając. Wlej szklankę wrzątku.Przykryj garnek i gotuj jeszcze przez 15 minut. Zmiksuj i podawaj

05/01/2021

Zastanawialiście się które kabanosy są najlepsze dla naszych pociech?
Poniżej wrzucę dla was link do konsumenckiego testu kabanosów, a w komentarzach napiszcie jakie wy kabanosy kupujecie.
Miłego dnia
https://www.badaniajakosci.pl/tests/konsumencki-test-kabanosow/

04/01/2021

dziś szybka ściąga co podać zamiast czekolady

04/01/2021

Paluszki serowe
Składniki
· 25 dag mąki
· ½ op margaryny
· 20 dag sera żółtego
· ½ op proszku do pieczenia
· sól do smaku
· śmietana – ile przyjmnie
· 2 żółtka
· 2 białka
· gruba sól, płatki chili i kminek do posypania
Sposób przygotowania przepisu:
1. Mąkę przesiej na stolnicę, dodaj zimną margarynę, sól, proszek, żółtka. Posiekaj wszystko nożem, dodaj ser żółty starty na tarce i tyle śmietany by ciasto było elastyczne. Zagniecione ciasto odstaw do lodówki na 2 godziny
2. Po tym czasie ciasto podzielić na 3 części. Każdą rozwałkować ciasto na grubośc ok 0,5 cm i wycinać paluszki
3. Posmarować białkiem i posypać 1 część solą, 2 chili i 3 kminkiem
Piec w 200 stopniach aż paluszki będą złote.

02/01/2021

ABC rozszerzania diety

1. Rozszerzanie diety zaczynamy około 6 miesiąca życia oraz wtedy, gdy widzisz OZNAKI GOTOWOŚCI do rozszerzania diety. Czyli wtedy, gdy:

Dziecko siedzi stabilnie z podparciem lub bez,
Nie wypycha pokarmu z ust,
Jest zainteresowane pokarmem,
Potrafi chwytać jedzenie i trafić nim do ust (dotyczy BLW),
Potrafi przeżuwać i połykać proponowany pokarm- niektóre produkty dziecku mogą nie smakować i ten punkt zostanie wykluczony.
Źródła podają różne daty kiedy zacząć najbardziej prawidłowa odpowiedź to między 17 a 26 tygodniem życia, chyba że lekarz zaleca inaczej.

2. Mleko to nadal podstawowy posiłek, nie spiesz się z zastępowaniem mleka na posiłek stały.

Pierwsze posiłki stałe podajemy ok 30-60min po mleku. W rozszerzaniu diety nie chodzi o to by posiłek stały zastąpił mleko, a jedynie poznało inne smaki i pamiętajmy o sprawdzeniu czy nie występuje reakcja alergiczna na dany produkt. Pamiętaj że do 1 roku życia mleko modyfikowane/mleko mamy jest podstawą diety, a reszta to tylko uzupełnienie i poznanie nowego.

3. Nowy produkt wprowadzamy powoli i pojedynczo.

Pozwól dziecku poznawać nowe smaki podając kilka łyżeczek (czyli 3-5). Jeśli dziecko w danym dniu jest zainteresowane smakuje mu można podać więcej, jednak nigdy nie podałam więcej jak pół słoika obawiając się silnych reakcji alergicznych. Jeśli twoje dziecko ma gorszy dzień, nie jest zainteresowane wypluwa pokarm, odpuść. Jutro będzie lepszy dzień spróbuj jeszcze raz, a może twoje dziecko się już nigdy nie polubi z danym produktem.

4. Nowe produkty wprowadzamy pojedynczo i obserwujemy reakcje organizmu.

Podając kilka nowych produktów jednocześnie będziesz mieć problem aby ustalić, który produkt wywołał reakcję alergiczną

5. Unikaj soli i cukru.

Niemowlaki nie potrzebują tych ulepszaczy w swojej diecie. Warto dlatego czytać składy gotowych produktów.

Najbardziej popularne nazwy pod którymi kryje się cukier to: syrop( ponad 10 rodzajów), karmel, melasa, słód jęczmienny, miód, zagęszczone soki owocowe, koncentraty soków, maltoza, sacharoza, maltodekstryna, glukoza, fruktoza, dekstryny.

6. Gotuj, piecz i paruj (gotuj na parze)

Warzywa gotowane na parze zachowują najwięcej substancji odżywczych, gotując tradycyjnie w wodzie część substancji “ucieka” do wody.

Pamiętaj, że tą wodę można później wykorzystać do rozrzedzenia gęstych zmiksowanych warzyw, pod warunkiem że umyliśmy je przed gotowaniem.

7. Do posiłków proponuj WODĘ w kubeczku lub bidonie ze słomką.

Podając wode podczas posiłków utrwalamy zdrowy nawyk jakim jest picie wody. Do 1rż nie należy podawać soków, kompotów, herbatek czy mleka krowiego. Czyli, do 1rź dziecko pije mleko modyfikowane lub mamy oraz wodę do posiłków i nic innego.

8. Nie musisz miksować papek na gładko

Warto od samego początku urozmaicać konsystencję posiłków, jednak należy zawsze dostosować ją do umiejętności dziecka w danym czasie.

Można zacząć od papek lub od razu proponować jedzenie z naszego stołu pod warunkiem że jest dostosowane i spełnia wymagania.

9. Podczas posiłku dziecko MUSI siedzieć i znajdować się pod opieką osoby dorosłej.

Wielu z was powie że to oczywiste, ale warto przypomnieć, że pokarmy stałe (papki nimi też są) należy podawać w pozycji siedzącej, NIGDY nie podajemy w pozycji leżącej czy pół leżącej.

10. Kolejność wprowadzania pokarmów

Nie spotkałam się z jakąkolwiek kolejnością wprowadzania pokarmów. Czasem słyszę od rodziców lekarz kazał zacząć od kleiku ryżowego, ale czy podanie kleiku zachęca do jedzenia? Próbowania nowości? Mnie osobiście ani trochę.

Ludzka fizjologia zaprogramowana jest na preferencje smaku słodkiego, dlatego eksperci zalecają zacząć od pojedynczych warzyw np., dynia, ziemniak, marchewka, brokuł, pasternak ( z tym ostatnim ostrożnie bo wywołuje alergie), z czasem możemy miksować warzywa te poznane z JEDNYM NOWYM. Pamiętając o tym, aby dostosować je do potrzeb dziecka w danym wieku.

Z uwagi na to że dzieci łatwiej akceptują smak owoców warto poczekać minimum 2 tyg z podaniem owoców.

Produkty zbożowe- możemy mieszać z warzywami i owocami od początku. Najlepiej sprawdzają się jako baza do śniadań. Najnowsze wytyczne mówią, że nie ma potrzeby czekać do 5-6 miesiąca, ponieważ opóźnianie ich podania nie zmniejsza ryzyka nietolerancji. Tutaj też należy zwrócić uwagę na zachowanie dziecka ponieważ nietolerancja glutenu najczęściej objawia się bólem brzuszka.

Mięso- delikatne mięsa (indyk, królik czy cielęcina) możemy zacząć wprowadzać już w okolicy 5-6 miesiąca.. Następnie kiedy dziecko się przyzwyczai czyli, w okolicy 7 miesiąca wprowadzimy ryby. Najnowsze wytyczne dotyczące żywienia niemowląt mówią ze dziecko 6 miesięczne powinno spożywać ok 10g mięsa dziennie, a w okolicy 1roku życia już 20 gram.

02/01/2021

Witajcie.
Inspiracje do stworzenia tej strony mam właśnie z Facebooka. Często na grupach czytam pytania, wątpliwości rodziców nt. Żywienia swoich pociech.
Dlatego postanowiłam stworzyć profil który pomoże wam rozwiać wątpliwości. Czasem natknie do działania.
Bede pisać o tym co związane z żywieniem. Będą porady, przepisy, ostrzeżenia oraz składy popularnych produktów żywieniowych dla dzieci.
Jeśli masz pomysły pytania, o czymś chcesz przeczytać, ale nie możesz znaleźć informacji. Napisz! Postaram się szybko nadrobić braki.😉

Website