Urząd Stanu Cywilnego
Porady i ciekawostki
Mieszkając za granicą, a planując ślub w Polsce, obywatele polscy zapewnienia przedślubne mogą złożyć przed polskiem konsulem, w kraju, w którym przebywają.
Powrót do nazwiska noszonego przed zawarciem małżeństwa, możliwy jest w terminie 3 miesięcy od uprawomocnienia się wyroku rozwodowego. Po uplynięciu tego terminu, uprawnienie wygasa bezpowrotnie.
W przypadku, gdy obywatele polscy chcą zawrzeć ślub cywilny, jedynymi dokumentami, które muszą przedstawić przed kierownikiem USC są dowody osobiste lub paszporty.
Od 2015 roku nie ma wymogu dostarczania żadnych innych dokumentów.
Jeśli odbył się ślub konkordatowy, ksiądz ma obowiązek dostarczyć do USC dokumenty ten fakt potwierdzający w ciągu maksymalnie 5 dni. Przekroczenie tego terminu powoduje, że nie można sporządzić aktu małżeństwa.
W przypadku składania zapewnień przedślubnych w związku ze ślubem konkordatowym, nie obowiazuje miesięczny termin oczekiwania na ślub. Zapewnienia można złożyc później, niż w przypadku zawierania ślubu cywilnego.
Zaświadczenie o stanie cywilnym.
Kto może złożyć wniosek o wydanie zaświadczenia o ostanie cywilnym?
Wniosek może złożyć tylko ta osoba, której zaświadczenie dotyczy.
Zapewnienia przedślubne należy złożyć minimum miesiąc przed planowaną datą ślubu. Zapewnienia składa się osobiście, ustnie, do protokołu, przed wybranym kierownikiem urzędu stanu cywilnego.
Nie ma możliwości ustanowienia pełnomocnika. Konieczne jest przedstawienie ważnego dowodu osobistego lub paszportu.
"Kto do USC w poniedziałek przychodzi, sam sobie szkodzi."
Porada:
Poniedziałek to najbardziej oblegany dzień w tygodniu w urzędach stanu cywilnego. Jeśli nie musisz, wybierz inny dzień na wizytę.
Akt urodzenia, małżeństwa i zgonu są aktami stanu cywilnego.
Ile ważne są zapewnienia przedślubne?
Zapewnienia ważne są 6 miesięcy od dnia ich złożenia przed kierownikiem USC.
Czy wniosek o wydanie odpisu można złożyć w każdym urzędzie stanu cywilnego?
Tak, można w dowolnym. Różnica może dotyczyć czasu oczekiwania na wydanie odpisu, w przypadku, gdy akt nie znajduje jeszcze w bazie elektronicznej. Termin wynosi wówczas do 10 dni roboczych w "innym" urzędzie i do 7 dni roboczych w tym, w którym był sporządzany.
Kto może wnioskować o wydanie odpisów aktów stanu cywilnego?
Katalog osób jest stosunkowo zamknięty. Są to osoby, które wykazują pokrewieństwo w linii prostej, a zatem wstępni, zstępni oraz rodzeństwo. Dodoatkowo także małżonek. Możliwe jest także popranie odpisu przez osobę spokrewnioną dalej lub nieapokrewnioną w ogóle, jeśli wykaże interes prawny.