Technik Farmaceutyczny Egzamin

Technik Farmaceutyczny Egzamin

Contact information, map and directions, contact form, opening hours, services, ratings, photos, videos and announcements from Technik Farmaceutyczny Egzamin, School, .

28/01/2024

Na samym dole kod rabatowy na tę książkę 👍Przychodzę dziś z obiecaną recenzją książki "50 leków OTC, które musi znać farmaceuta" od .farm
Książka ta zawiera opisy 50 substancji leczniczych dostępnych w Polsce bez recepty.
Książka przydatna będzie dla uczniów, słuchaczy i studentów-którzy chcą stanąć za pierwszym stołem i nie bać się polecania preparatów pacjentom. Gdy ja szlam na staż brakowało mi takiej pozycji o lekach bez recepty. W książce znajduja się zalecane dawki, porownania z innymi preparatami, przyklady nazw handlowych. Szczerze polecam tę książkę osobom, które zdawały teraz egzamin i niedługo rusza na staż. Jest bardzo przejrzysta, lepsza niż niejedne notatki. Na story pokażę zawartość.
Z kodem farm_nauka_50LEK1 minus 10% na tę pozycję.

Photos from Technik Farmaceutyczny Egzamin's post 28/01/2024

Hej! 🤗Jeśli nie wiesz skąd wzięły się proporcje i cyfry na slajdach to tu znajdziesz wyjaśnienie.

Dawki bromków sprawdzamy zawsze łącznie tzn. traktujemy je tak, jakby to była jedna substancja.

1️⃣W pierwszej kolejności policzyłam ile pacjent przyjmie tych bromków na dobę.
Na recepcie mamy zapisane 60,0 g roztworu (wodnego) soli (czyli mieszaniny bromków w proporcji zapisanej na żółtej karteczce). W poprzednim poście odszyfrowaliśmy ile bromków znajduje się w 2,0 g tej soli.

Wracając do dawki dobowej - widzimy, że na cały lek, czyli na 160 g mieszanki tych bromków mamy 2,0, a licząc dawkę dobową interesowałoby nas ile będzie tych bromków w dwóch łyżkach (jedna łyżka waży 16,0 g, a na dobę pacjent przyjmuje 2 takie łyżki czyli mamy się dowiedzieć ile bromków przypada na 32,0 g mieszanki).
Stąd proporcja:
Wiemy, że w całym leku czyli w 160,0 g jest 2,0 bromków
To w 32,0 g (2 lyzki) będzie x bromków
I x to jest dawka dobowa (wynik na slajdzie).

2️⃣Teraz musimy określić czy to dobrze czy nie dobrze 😅

Dlatego sprawdzimy w wykazie dawek w FP ile wynosi maksymalna dawka dobowa dla bromków (należy odszukać jeden z powyższych bromkow) - łącznie 1,0 ale uwaga! Dla dorosłej osoby, a naszym pacjentem jest 10-latek.

Zatem ten 1,0 g z FP należy dopasować do dziecka w wieku 10 lat obniżając 1,0 g wzorem Younga (stosowanego dla dzieci 2-12 lat).

3️⃣Wynik maksymalnej dawki dobowej oraz porównanie znajduje się na slajdach.

I to już!

Masz pytania? Napisz do mnie DM 📥

Photos from Technik Farmaceutyczny Egzamin's post 26/01/2024

Hejo! Wiecie, że na styczniowym egzaminie znów pojawiły się bromki? Btw często siejące postrach wśród słuchaczy 😳 Tulę mocno osoby, które zostały zaskoczone tym egzaminem i nie poradziły sobie z zapisem stężenia z ukośnikiem, solą Erlenmayera lub niezgodnością 🫂 czerwiec a z nim poprawa przyjdzie szybciej niż myślicie ❤

Kilka ważnych informacji odnośnie bromków:
🧪 mogą występować pojedynczo lub w formie soli Erlenmayera lub w formie roztworu soli Erlenmayera lub w formie Mixturae Nervinae
🧪 w soli Erlenmayera mamy:
Bromek sodu 2 cz.
Bromek potasu 2 cz.
Bromek amonu 1 cz.
🧪 w Mixturae Nervinae mamy:
Bromek potasu 8 cz.
Bromek sodu
Bromek amonu aa 4 cz.
Woda ad 200 cz.
🧪 Wyżej podano tylko proprocje na pewną ilość mieszanin bromków - zawsze należy przeliczyć te ilości na podaną w recepcie ilość mieszaniny.
🧪 Maksymalna dawka dobowa bromków wynosi 1,0 g i dawki bromków sprawdzamy łącznie (może w kolejnym poście poruszyć ten temat?).
🧪 W postaci płynnej bromek amonu i fenobarbital sodowy dają niezgodność chemiczną (wytrącanie słabych kwasów). Jeśli na podstawie obliczonych stężeń ta niezgodność zachodzi to po konsultacji z lekarzem należy bromek amonu zamienić na bromek sodu/potasu. Jeśli ze stężeń wynika, że ilości substancji w Twojej recepcie są zgodne - rozdzielić od siebie podczas rozpuszczania i przenoszenia do butelki.

Jeśli nie radzisz sobie z bromkami lub innymi zagadnieniami - napisz do mnie. Popracujemy wspólnie nad przygotowaniami do egzaminu zawodowego 💪

A jakie działanie wykazują bromki? Jeśli znasz odpowiedź napisz w komentarzu ✒️

12/06/2023

Męczy Cie gromadzenie stosów notatek? Nie możesz odszukać szybko tego jednego mechanizmu działania? Chcesz powtórzyć tylko jedną grupę leków? Mam coś idealnego dla Ciebie! Od jakiegoś czasu testuję platformę Korki z Farmy i dzisiaj szczerze mogę Ci ją polecić! Farmakologia nie będzie już spędzać Ci snu z powiek! Dzięki notatkom zawartym na platformie utrwalisz najcenniejsze informacje o grupach leków, przypomnisz mechanizmy, interakcje oraz działania niepożądane. Gwarantuję, że nawet podczas nauki w łóżku (z platformy możesz korzystać na komputerze, laptopie, tablecie czy smartfonie) nie będziesz się nudzić i przysypiać. Materiały składają się z notatek, infografik, wideo oraz...memów! Tak, między nauką można sobie trochę pośmieszkować. Z kodem farmaceutyczna_nauka10 dostaniesz 10% zniżki na dostęp roczny! To jak? Sprawdzisz ?

Photos from Technik Farmaceutyczny Egzamin's post 12/04/2023

Człowiek na błędach się uczy, a dzięki pracom, które sprawdzam widzę, co sprawia Wam najwięcej trudności.

Jednym z zadań na egzaminie praktycznym jest opis wykonania leku (poświęciłam mu 4 ostatnie rolki).

Pamiętacie, że coś ma być wytarowane ale zapominacie co.

Nie tyle sama waga ma być wytarowana, co krążek, zlewka, parowniczki czy karta celuloidowa.

Jak to sobie wyobrazić?

Włączyłaś wagę, klikasz T (tara), kładziesz krążek na wagę i znów klikasz T (tara). Waga pokazuje 0 i możesz odważać daną substancję.

Możesz również włączyć wagę, położyć krążek i wtedy kliknąć T.

Na wyświetlaczu musi widnieć zero zanim zaczniesz odważać, tak samo ma być w opisie wykonania leku (i jest to w kryteriach oceniania!l).

Pamiętaj, żeby w opisie wykonania leku w czynności odważania uwzględnić wytarowany krążek pergaminowy, wytarowana zlewkę, wytarowaną parowniczki itd. Wytarowana na odpowiedniej wadze ma być również butelka (również pudełko, denko kapsułki skrobiowej) do której przenosimy składniki leku.

Masz problem z opisem wykonania? Napisz do mnie!

09/04/2023
Photos from Technik Farmaceutyczny Egzamin's post 10/03/2023

Hej!

Czy są tu świeżaki? Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z recepturą apteczną to pewnie uczysz się odczytywania recept.

Jeśli nie jesteś swieżakiem ten post też Ci się przyda (w celu ugruntowania wiedzy).

Na egzaminie przynajmniej w jednym zadaniu abc i z pewnością w zadaniu praktycznym będziesz musiał/a wyliczyć ilość składników wypisanych na Rp.

W poprzednim poście omówiłam przykład z "aa" i "ad". Dzisiaj łącze te dwa skróty (szczegóły na kafelkach).

Jakich skrótów jeszcze nie rozróżniasz?
Napisz w komentarzu, a przygotuję podobne posty.
Koniecznie go zapisz i wróć tu za jakiś czas!

A na ostatnim slajdzie widzisz propozycję korepetycji. Udzielam korepetycji z obliczeń i opisu wykonania leku, przygotowuję do egzaminu, powtarzam z Wami materiał i arkusze.
Chcesz się dowiedzieć więcej? Napisz do mnie!

Photos from Technik Farmaceutyczny Egzamin's post 27/02/2023

Hej hej!

Wracam ✨️

aa, ad, aa ad...kto się w tym nie plątał na początku nauki? Niech pierwszy rzuci kamień! 😅

🔁Nawet jeśli już "łapiesz" obliczenia, warto co jakiś czas zmienić coś w standardowym zapisie i poćwiczyć różne kombinacje oznaczeń na recepcie.

Na kafelkach wyjaśniam znaczenie 2 podstawowych skrótów recepturowych.

✅️aa - po tyle samo
✅️ad - do, np. Uzupełnij do

Przesuwając kafelki w prawo przeczytaj ich treść.
Czy domyślasz się co może znaczyć połączenie aa i ad❓️

❗️Rozwiązanie już w kolejnym poście❗️

Często przed rozpoczęciem nauki obawiacie się języka łacińskiego😳
Gwarantuję, że nie ma przedmiotu stricte "język łaciński" gdzie uczycie się słówek i gramatyki jak na innych językach obcych (🧐btw. ja w liceum mialam język łaciński i było całkiem ok).

Łaciny będziesz się uczyć na konkretnych przedmiotach np. na tplu, tslu będziesz się uczyć łacińskich nazw postaci leku💊, substancji🧪, skrótów, a na farmakognozji łacińskich nazw roślin🌿.

Photos from Technik Farmaceutyczny Egzamin's post 23/01/2023

Czy wiesz, że współpraca zawodów medycznych zwiększa szansę na powodzenie edukacji?

W poprzednim tygodniu obchodzliśmy Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy.
Razem z Olą, położną pracująca w Insytucie Onkologii przypominamy, że lepiej zapobiegać, niż leczyć.

Uważam, że technicy i farmaceuci mając kontakt z pacjentkami, mogą wykorzystać szansę na przypomnienie o badaniach, szczepieniu czy edukacji.

🌸rak szyjki macicy jest częstym nowotworem występującym u kobiet, także tych młodych (szczególnie współżyjących)
🌸regularnie wykonywana cytologia pozwala na wczesne wykrycie nieprawidłowości i podjęcie odpowiednich kroków - cytologia jest szybkim i ogólnodostępnym badaniem, wykonywanym w gabinetach ginekologów bądź położnych
🌸 Ministerstwo Zdrowia odpowiada za program profilaktyki raka szyjki macicy - kobietom między 25 a 59 r.ż. co trzy lata przypada możliwość bezpłatnego skorzystania z cytologii
🌸 istotnym czynnikiem rozwoju raka szyjki macicy jest zakażenie HPV (wirusem brodawczaka ludzkiego). NA SZCZĘŚCIE rak szyjki macicy to jedyna choroba nowotworowa, której można zapobiec dzięki szczepieniu się
🌸 wczesna wykrywalność zwiększa szanse na skuteczność leczenia, dlatego niezwykle istotna jest dalsza edukacja w tym zakresie

Skontaktuj się ze swoim lekarzem lub położną, żeby ustalić termin badania!

Olu, dziękuję za współpracę ❤

19/01/2023

Pomiędzy dzisiejszymi korepetycjami i innymi sprawunkami do ogarnięcia w firmie zdążyłam już wziąć udział w kolejnym webinarze.

Dziękuję

14/12/2022

Szkolenie z receptury proszków za mną! Powtórzyłam i utrwaliłam najważniejsze informacje, żeby móc jak najlepiej przekazywać je Wam.

Nie radzisz sobie z recepturą? Napisz do mnie wiadomość!
Zaradzimy na to 💪

14/12/2022

Tydzień temu udostępniłam to zadanie na story. Zadanie jest z egzaminu państwowego 2017 r.
Niestety ale zaledwie % znało prawidłową odpowiedź.

Rozwiązując recepty z proszków po pierwsze powinniśmy zwrócić uwagę
A. Czy proszki są dzielone czy niedzielone

B. Jeśli dzielone to czy są z zapisem d.t.d (wtedy ilość ekstraktu/rozcierki na recepcie odnosi się do 1 szt.), czy z zapisem div.in part (wtedy zapis ekstraktu/rozcierki odnosi się do wszystkich już proszków).

C. Czy na recepcie zapisana jest rozcierka czy suchy ekstrakt (tutaj sam suchy ekstrakt bo nie ma dopisku trit.).

D. Ilość rozcierki mamy podać na 1 proszek czy na wszystkie ?
(Na tym podpunkcie potknęło sie wiele osób.)

Oczywiście ilosc rozcierki to 0.0025 x 2 = 0.005 g - ilość na jeden proszek
(Dlaczego pomnożyłam razy dwa? Zapraszam do zapisanej relacji "powtórki". W tygodniu proszkowym tłumaczę rozcierki.

Pytanie dotyczy LEKU RECEPTUROWEGO
Zatem teraz mnożymy ilość rozcierki na jeden proszek przez ilość proszków
Czyli 0.005 x 20 =0.1 g odpowiedź D

Pamiętaj! Lek recepturowa to Twoja cała mieszanka, wszystkie proszki, wszystkie czopki itd.

Photos from Technik Farmaceutyczny Egzamin's post 16/11/2022

Cześć!

Jeśli nie chcesz zostać zaskoczonym na egzaminie powtórz inne możliwe sposoby zapisu stężeń na recepcie.

Poniżej przedstawiam 5 różnych zapisów tego samego roztworu.

1,0% Sol. Metamizoli natrici 100,0
1,0 g metamizolu sodowego
i 99,0 g wody

10,0 ‰ Sol. Metamizoli natrici 100,0
1,0 g metamizolu sodowego
i 99,0 g wody

Sol. Metamizoli natrici 1:100 100,0
1,0 g metamizolu sodowego
i 99,0 g wody

Sol. Metamizoli natrici 1+99 100,0
1,0 g metamizolu sodowego
i 99,0 g wody

Sol. Metamizoli natrici 1,0/100,0
1,0 g metamizolu sodowego
i 99,0 g wody

06/11/2022

Zobacz jak skontrolować dawki w kroplach na podstawie poniższej recepty.

Rp. Metamizoli natrici 3,0
Aquae ad 35,0
M.f. gtt.
D.S. 3 razy dziennie po 20 kropli

1 kropla roztworów wodnych waży 50 mg

1. Zamieniamy "krople" na masę (jeśli nie wiesz na czym to polega, sprawdź 3 posty wcześniej)

20 x 50 mg = 1000 mg = 1 g
60 × 50 mg = 3000 mg = 3g

2. Kontrola dawek metamizolu sodowego

W całym leku jest go tyle co na recepcie
To w dawce jednorazowej ile? Zamieńmy to na proporcję

Dawka jednorazowa
35,0 g - 3,0 g
1,0 g - x g
x = 0,09 g

x = 0,09 g = DJ

MDJ z FP = 1,0 g

0,09 g < 1,0 g

Dawka dobowa
DJ x 3 = DD

0,09 x 3 = 0,27 g

MDD z FP = 3,0

0,27 g < 3,0

Wniosek: Dawki maksymalne metamizolu sodowego nie zostały przekroczone. 🟢

Potrzebujesz dokładniejszego wytłumaczenia co, skąd, dlaczego? Napisz do mnie wiadomość!📥 Omówimy szczegółowo protokoły podczas indywidualnych korepetycji.

Przypomnij innym w komentarzu synonimy metamizolu sodowego 😊

Photos from Technik Farmaceutyczny Egzamin's post 26/10/2022

Uczymy się na błędach. 💁‍♀️ Z każdego źle obliczonego zadania, niezaliczonego testu, oblanego egzaminu wyciągnij wnioski.

Dostajesz prostą receptę z prośbą o wskazanie stężenia procentowego kwasu borowego w leku.

Rp.Acidi salicylici 1,0
2.0% Sol. Acidi borici 10,0
Ethnaoli 70% v/v ad 100,0
M.f.sol

O ile w przypadku kwasu salicylowego wystarczy podstawic wartości pod wzór na Cp.,

Cp = (1,0/100)x100 = 1,0% ✔

o w przypadku kwasu borowego musimy przed tym wyliczyc jego masę w leku.

Stężenie rr na drugiej pozycji w recepcie wynosi 2,0% co oznacza, że gdybyśmy mieli 100 g tego rr kwasu borowego to masa czystego kwasu borowego wyniosłaby 2,0 g

Ale my nie mamy na recepcie 100 g tylko 10g więc musimy policzyć, ile g czystego kwasu borowego jest w 10 g jego 2% rr.

2.0-100
X-10
X = 0.2 - masa czystego kwasu borowego

Dopiero teraz o kwasie borowym wiemy to, co o kwasie salicylowym wiedzieliśmy tylko widząc receptę.

Dopiero teraz możemy podstawić masę kwasu borowego do wzoru na cp
Cp = (0.2/100)x100 = 0.2%✔

❗Zapamiętaj, że w przypadku substancji zapisanej w postaci roztworu liczymy 2 etapy:
1️⃣Masa substancji w danej ilości rr (małego roztworu, jako pozycja na recepcie - 10 g)
2️⃣ Podstawienie wyliczonej masy substancji do wzoru na cp, tutaj masą rr jest już masa całego leku - 100 g).

Photos from Technik Farmaceutyczny Egzamin's post 20/10/2022

Cześć! Ostatnio na zajęciach zauważyłam częsty problem z doborem odpowiedniego koloru sygnatury.

KIEDY ZOSTANIESZ O TO ZAPYTANY?

1. Idealne zadanie sprawdzające tę wiedzę może trafić się na teście, np.:

Podana jest recepta, spośród czterech odpowiedzi wybierz prawidłową wskazująca na postać leku oraz właściwy kolor sygnatury.

Rp.Zinci oxidi
Talci
Gliceroli aa 7.0
Ethanoli 70% v/v ad 100.0
M.f....?

a) roztwór, sygnatura koloru białego
b) roztwór, sygnatura koloru pomarańczowego
c) zawiesina, sygnatura koloru białego
d) zawiesina, sygnatura koloru pomarańczowego

Jeśli znasz prawidłową odpowiedź, napisz w komentarzu.😊

2. Jednym z elementów egzaminu praktycznego jest dobór odpowiedniej sygnatury i prawidłowe jej wypełnienie.

W arkuszu na jednej stronie będą wydrukowane obok siebie 2 etykiety - Biała i pomarańczowa.

Wypełniasz tylko jedną z nich, w zależności od tego jaki lek jest do opracowania w protokole. Niewłaściwą etykietę zostawiasz pustą.

Photos from Technik Farmaceutyczny Egzamin's post 08/10/2022

Przy okazji rozwiązywania testów przypominamy sposoby zapisu stężeń roztworów.

Najczęściej spotykamy się z zapisem w procentach,

np. 3,0% Sol. Acidi borici 5,0.

Jednak czasami trafiacie na zapis z ukośnikiem - /. Plusem takiego zapisu jest fakt, że już patrząc na receptę wiemy, ile danej substancji znajduje się w leku.

Zobaczcie na poniższy przykład

Przy zapisie 3.0% Sol. Acidi borici 5,0 ilość czystego kwasu borowego musi zostać obliczona (np. z proporcji).

3-100
x-5,0
x= 0,15

Ten sam roztwór może zostać zapisany w następujący sposób:

Sol. Acidi borici 0,15/5,0 ➡️ wiemy, że mamy rozpuścić 0,15 kwasu borowego w takiej ilości wody, żeby kwas i woda ważyły łącznie 5,0.

Ilość wody 5,0 - 0,15 = 4,85

Uwaga! W naparach, odwarach, maceratach masa "za ukośnikiem" stanowi masę wody (część rośliny z której robimy wyciąg zostaje na sitku).

Photos from Technik Farmaceutyczny Egzamin's post 08/08/2022

Jak powinno wyglądać przygotowań technika do wykonania leku?

Jak wstrzelić się w klucz?

Jak dostać maksimum punktów za to kryterium?

W opisie na egzaminie jest to jeden z ocenianych elementów.
Musisz napisać że:
- myjesz i dezynfekujesz dłonie
- zakładasz rękawiczki i biały czysty fartuch

Możesz dodać o:
- zdjęciu biżuterii,
- spięciu włosów.

Myślę, że taka powtórka przyda się nie tylko zdającym 1 czerwca.

Prawidłowe przygotowanie zapewnia odpowiednie warunki higieniczne wpływające na jakość i trwałość leku.

Photos from Technik Farmaceutyczny Egzamin's post 08/08/2022

Jak opisać proces odważania leku, żeby zdobyć punkt?

W opisie powinny znaleźć się te elementy:
✅ wytarowany krążek pergaminowy- wytarowany musi być krążek, nie sama waga !!!
✅ rodzaj wagi na której odważamy-substancje stałe na wadze do proszków, płyny/podłoża na wadze do płynów/wielozakresowej/tarowej
✅ czym odważamy- substancji stałych nie sypiemy prosto z opakowania, odważamy je łyżeczką
✅ ilość substancji
✅ jaka to substancja (po polsku lub po łacinie).

Powtarzaj tę formułkę przy każdej recepcie, którą ćwiczysz rozwiązywać.
Nie zapomnisz wtedy o żadnym istotnym elemencie.

Jeśli chcesz poćwiczyć cały opis wykonania leku - napisz do mnie 📥

Photos from Technik Farmaceutyczny Egzamin's post 08/08/2022

Dziś wakacyjna powtórek z kropli.

Czy musisz liczyć masę średniej kropli na egzaminie? Dotychczas zawsze ta wartość była podana w arkuszu. Jeśli coś jest podane przez autorów zadania, nie trać czasu na liczenie tego ponownie. Po co zwiększać szansę na pomyłkę czy dodatkowy stres?

W przypadku leków dawkowanych kroplami (ale też łyżkami) w pierwszej kolejności zamieniamy krople (łyżki) na masę.

Dopiero po tej zamianie przechodzimy do kontroli dawek.

I jeszcze jedno! W przypadku kropli ZEWNĘTRZNYCH kontrolujemy stężenia substancji (Cp) a nie DJ I DD, zatem masa 1 kropli nie będzie podana.

Proste?

Photos from Technik Farmaceutyczny Egzamin's post 08/08/2022

U Was też tak gorąco 🥵?

W aptece dzięki klimatyzacji upał daje o sobie znać w mniejszym stopniu. Pamiętajcie, żeby przypomnieć swoim pacjentom o piciu wody, zwłaszcza starszym osobom!

Ile wody dziennie spożywać? Jest kilka wzorów, żeby to policzyć.

Jeden z nich opiera się na masie ciała - na każdy kg 30ml płynów.

W przypadku wysiłku fizycznego, gorączki, upałów, biegunki czy wymiotów, spożycie wody powinno być większe.

Do nawodnienie raczej powinno wybrać się wodę, ale ile tej wody można 😅 z pomocą przychodzą owoce i warzywa (🍉🍓🥒), a także ☕ i herbata 🫖 (nie, nie odwadniają). Raczej powinno się unikać drineczków, no chyba, że to takie bezalkoholowe🍹

Na zdrowie!

08/08/2022

Zapraszam do dyskusji.
Co robisz gdy pacjent w aptece prosi o preparat na odchudzanie?

Po pierwsze należałoby zapytać DLA KOGO MA BYĆ TEN PREPARAT? Nie mamy nigdy pewności, że Pani wyglądająca na ok. 30 lat kupuje go dla siebie. Stosowanie suplementów "spalających tłuszcz" może być wręcz niebezpieczne dla dzieci czy osób starszych lub przyjmujących wiele leków (interakcje). Zagrażające może być również przyjmowanie takich środków w okresie ciąży czy laktacji.
To pierwsze pytania do pacjenta, które mi się nasuwają.

Po drugie jeśli pacjent wymienia konkretny preparat z nazwy nie dyskutowałabym zbyt długo. Oczywiście warto zapytać o styl życia, sposób żywienia i aktywność fizyczną.

W innej sytuacji, kiedy pacjent przychodzi po poradę, zdecydowanie odradzałabym stosowania takich suplementów diety. Jeżeli u pacjenta występuje problem nadmiernej masy ciała w pierwszej kolejności powinien udać się do specjalisty - np. lekarza i dietetyka. Kolejno powinien wykonać podstawowe badania, spróbować zmienić styl życia, więcej się ruszać (spacery, rower, sport), dopasować dietę do ogólnych zaleceń żywieniowych. Nie ma magicznej tabletki, ktora sprawi, że pacjent schudnie bez żadnej zmiany. Oczywiście są substancje, które mogą wspierać redukcję masy ciała. WSPIERAĆ. I to jest słowo KLUCZ.

Pamiętajcie proszę o tym. Praca w aptece to praca z pacjentem, nie klientem, któremu tylko podajemy produkty z półki. Niestety reklamy nie są naszym sprzymierzeńcem.

Jakie macie zdanie na ten temat? Moim zdaniem w szkołach za mało porusza się takich tematów praktycznych, a jak jest u Was?

08/08/2022

Okres lipca i sierpnia to taki czas kiedy jedni odpoczywają od nauki, a drudzy nie mogą doczekać się kiedy zaczną szkołę.

W związku z rekrutacją prowadzoną przez szkoły,na forach jak i w wiadomościach prywatnych widuję pytania "Od czego zacząć?" "Jakie książki kupić?" "Co mam powtórzyć?" "Czy jest ciężko?"

Nie ma jednoznacznych odpowiedzi na te pytania.

Poniżej spisuję moje rady dla osób, które zapisały się do szkoły policealnej na technika farmaceutycznego i chcą już jakoś działać.

1️⃣ W każdej szkole jest inaczej (różny rozkład zajęć na poszczególnych semestrach, różne wymagania, prowadzący itp.) Większość materiałów dostaniesz od nauczycieli lub będą to Twoje notatki z lekcji.

2️⃣ Nie ma podręczników obowiązkowych na tym kierunku. Niektórzy nauczyciele mogą sobie życzyć zakupienia przez Was książek. O wszystkim poinformują Was na pierwszych zajęciach.

3️⃣ Na początku zazwyczaj będziecie mieć przedmioty takie jak chemia, język obcy, język migowy, anatomia, prawo itd. W różnych szkołach mogą się nieco inaczej nazywać ale to będzie podobny zakres.

4️⃣ TPL- czyli technologia postaci leku (z którego prowadzę korepetycje) może pojawić się na pierwszym semestrze ale nie musi - zależy od szkoły.

5️⃣ Przed Tobą pięć semestrów nauki. Jeśli zaczynasz we wrześniu 2022, to egzamin będziesz zdawać w styczniu 2025 (dobrze liczę?😅). Egzamin składa się z dwóch części- testu jednokrotnego wyboru zdawanego przy komputerze i "praktycznego" gdzie zazwyczaj jest to rozwiązanie i opisanie wykonania recepty na lek apteczny.

6️⃣ Jeśli chcesz, do września możesz powtórzyć zagadnienia z chemii (szkoła podstawowa i średnia). Możesz wykorzystać podręczniki obowiązujące nawet w szkole podstawowej. Obliczanie stężeń, układ okresowy, nazewnictwo związków, pisanie prostych reakcji. Jeśli to powtórzysz będzie Ci łatwiej.

Ciąg dalszy w komentarzu....

08/08/2022

Wszystkiego co najlepsze dla wszystkich mam 🌸

Czy do ciąży można się przygotować? Jasne! Ten temat zgłębiam od jakiegoś czasu, gdyż moja praca dyplomowa dotyczy żywienia i suplementacji przed ciążą.

Z pewnością słyszałaś/eś o konieczności suplementacji kwasu foliowego podczas ciąży.
A czy wiesz, że polskie zalecenia mówią o suplementacji również przed ciążą?

Kwas foliowy zapobiega rozwojowi wad cewy nerwowej płodu.

Każda kobieta w wieku rozrodczym powinna zadbać o dietę bogatą w kwas foliowy (czyli w produkty takie jak sałata, szpinak, kapusta, brokuły, produkty zbożowe, jaja, wątróbka, orzechy czy sery). Coraz częściej mowi się o suplementacji 0.4mg/d u każdej kobiety (ze względu na fakt, że foliany pochodzące z żywności są bardzo wrażliwe na tempraturę i warunki przechowywania i obróbki).

Przynajmniej 12 tygodni przed zajściem w ciążę każda kobieta planująca ciążę powinna przyjmować w postaci preparatu 0,4mg kwasu foliowego/d.
U kobiet z podwyższonym ryzykiem (m.in z zaburzeniami wchłaniania, otyłością, przyjmującymi leki np.metforminę, leki przecipadaczkowe, palących papierosy) dawka dzienna wynosi 0.8mg/d.
Jeśli wady cewy nerwowej pojawiły się u matki, ojca lub ich potomstwa zalecenia mowią o 5mg/d.

Teraz już wiesz co polecić pacjentce, która przyszła po suplement przed zajściem w ciążę.

Literatura: Bomba-Opoń D., Hirnle L., Kalinka J., Seremak-Mrozikiewicz A. (2017). Folate supplementation during the preconception period, pregnacy and puerperium. Polish Society of Gynecologists and Obstetricians Guidelines. Ginekologia i Perinatologia Praktyczna, 2(5), 210-214.

Photos from Technik Farmaceutyczny Egzamin's post 08/08/2022

Pierwszy post dotyczący żywienia i suplementacji. Zgodnie z zapowiedzią z instastory.

Mam nadzieję, że taka forma również się Wam spodoba. Jest to przygotowanie do realnej pracy. Często pacjenci proszą w aptece o porady w doborze suplementacji.

Wiedza wszystkich zawodów medycznych powinna być na bieżąco aktualizowana, a informacje przekazywane pacjentom powinny mieć podstawę w badaniach naukowych i oficjalnych rekomendacjach.

Piśmiennictwo
Rusińska A., Płudowski P., Walczak M. i in.: Zasady suplementacji i leczenia witaminą D - nowelizacja 2018r. Standardy Medyczne/Pediatria, 2018, 15, 531-559.

Photos from Technik Farmaceutyczny Egzamin's post 08/08/2022

W pierwszym tygodniu przygotowań do egzaminu powtarzamy roztwory.

Czego znajomość się przyda?
✅ wzoru na stężenie procentowe
✅liczenie stężenia procentowego substancji w leku
✅rozcieńczania roztworów
✅przeliczania etanolu
✅odszukiwania dawek w FP
✅porównywanie dawek

W materiałach nie mogło zabraknąć rozcieńczenia Borasolu. Do wyliczeń użyłam znanego z przeliczania etanolu wzoru.
Ten schemat rozcieńczenia możecie stosować do wyliczeń w przypadku gdy musicie zrobić roztwór słabszy z roztworu mocniejszego.

Jeśli chcesz powtórzyć ze mną obliczenia w receptach, napisz do mnie 📥

Photos from Technik Farmaceutyczny Egzamin's post 08/08/2022

Druga część książek polecanych do nauki receptury.
Te pozycje sprawdzą się nie tylko do powtórek. Recepturę apteczną Jachowicz polecam najbardziej. Korzystajcie z niej od początku. Czytajcie teorię i próbujecie rozwiązywać recepty według wskazówek już od samego początku nauki.

Jeśli ten post jest przydatny lub znasz te książki zostaw ❤

Photos from Technik Farmaceutyczny Egzamin's post 08/08/2022

Z tym zadaniem często macie problem.

Stężenia procentowe i rozcieńczenia to moim zdaniem podstawa.👌

Spieszę z rozwiązaniem.

Ile osób tyle metod 😊

Ja pokazuję 2
Pierwsza - bardziej na logikę, druga z zastosowaniem wzoru.

Którą wybierasz?

Videos (show all)

ZAPISZ tę rolkę i wróć tutaj za jakiś czas!📢Opis wykonania leku na egzaminie tech.far. musi zawierać pewne elementy, któ...
To jest kolejna rolka dla (przyszłych) aptekarzy!🥼💊Lek robiony z wykorzystaniem leku gotowego (tutaj tabletek). Jak wyli...
W tych 💻wyszukiwarkach znajdziesz artykuły naukowe, które powinny być podstawą Twoich prezentacji i referatów📃. A może k...

Website