Poznaj marksizm

Poznaj marksizm

Strona ma na celu przybliżenie idei marksizmu w ujęciu Karola Marksa, Fryderyka Engelsa, Włodzimi

08/08/2023

Wszystkich naszych Obserwujących zachęcamy do polubienia i obserwowania strony Czerwony Front. Jeśli chcecie rzeczywiście poznać marksizm, będzie to strzał w dziesiątkę!

17/11/2020

Zaczynamy nasz cykl cytatów myśli marksistowskiej od kwestii zasadniczo odróżniającej marksistów od przedstawicieli większości innych filozofii politycznych, czyli spojrzenia na państwo.

Marksiści, opierając się na naukowej metodzie analizy zarówno historii, jak i obecnie panujących warunków, uznają państwo za wypracowaną przez wieki machinę, za pomocą której jedna klasa uciska drugą. Dla marksisty państwo to zatem narzędzie, które w toku walki klas musi odegrać swoją rolę, by w końcu obumrzeć, wykonawszy swoje historyczne zadanie. Nie jest to odwieczny monolit, niezmienny absolut czy ideał społecznego ładu; nie jest to też konstrukt, który zniknie, gdy po prostu przestanie się w niego wierzyć.

Teoretyczno-naukowe podstawy wyłożone przez Marksa najdobitniej potwierdził Lenin w toku Rewolucji Październikowej. To wówczas powstało cytowane dzieło, a kwestia stosunku rewolucjonistów do państwa stała się paląca. Decyzja bolszewików o dekonstrukcji tworzącej się na zgliszczach caratu burżuazyjnej machiny państwowej, a następnie budowa aparatu państwowego, w którym klasą u władzy był proletariat, okazała się trafiona. Tylko dzięki dobrze zorganizowanej administracji udało się nie tylko rozgonić siły kontrrewolucyjne, ale również dokonać ogromnego postępu społecznego, gospodarczego i politycznego, którego nie sposób przecenić. Każda inna decyzja - ta o biernej partycypacji w burżuazyjnym partamentaryzmie, lub przeciwnie - o natychmiastowym zniesieniu wszystkiego, co z państwem związane, oznaczałaby w praktyce samobójstwo walczących robotniczek i robotników, oddanie pola reakcji i zaprzepaszczenie ogromnego potencjału i wysiłku klasy pracującej.

"Państwo jest to specjalna organizacja siły, organizacja przemocy dla ujarzmienia jakiejś klasy. Jakąż to klasę ma ujarzmiać proletariat? Oczywiście, tylko klasę wyzyskującą, t j. burżuazję. Masom pracującym państwo potrzebne jest tylko do złamania oporu wyzyskiwaczy, kierować zaś tym łamaniem oporu, wprowadzić je w życie może tylko proletariat, jako jedyna do końca rewolucyjna klasa, jedyna klasa, zdolna do zjednoczenia ogółu mas pracujących i wyzyskiwanych w walce przeciwko burżuazji, w walce, zmierzającej do zupełnego jej usunięcia."
* Włodzimierz Lenin, "Państwo a rewolucja", 1917.

https://www.marxists.org/polski/lenin/1917/par/index.htm