HledamPsychologa

HledamPsychologa

Jednoduchý a přehledný adresář psychologů a psychoterapeutů.

Mike Tyson says psychedelics saved his life, now he hopes they can change the world 15/06/2021

V dnešním článku se s námi o svou zkušenost s léčivým potenciálem psychedelik (konkrétně psilocybinu) podělí jedna z největších světových legend boxu - "Iron" Mike Tyson.

Tyson se v posledních letech o svých psychických potížích nebál mluvit. Mimo jiné popisoval praktiky svého trenéra Cus D'Amato, který mladého Mikea pod vlivem hypnózy "programoval" za účelem zvýšení boxerovy agresivity a soustředěnosti (The Joe Rogan Experience # 1532). Ve spojení s pohnutým dětstvím a opakovaným traumatickým poraněním mozku (výzkumu vlivu opakovaných úderů do hlavy se v poslední době dostává stále více pozornosti) se nepochybně jedná o velmi silný "koktejl". (Tom)

Mike Tyson says psychedelics saved his life, now he hopes they can change the world During his reign as heavyweight champion of the world, no one was more feared than Mike Tyson, who obliterated opponents with ruthless efficiency.

Peter Pöthe - Jak nás ovlivňují vzpomínky z dětství 10/06/2021

Minulý rok jsem byl unešen knihou Síla nevysloveného od psychiatra Petra Pöthe, ve které nás nechává nahlédnout mu pod ruce v jeho praxi dětského psychoterapeuta. Ukazuje citlivou péči o své mladé klienty, založenou na upřímnosti, naslouchání a reálném živém vztahu. V dnešní přednášce máme možnost dozvědět se trošku více o teoretických východiscích Pötheho praxe. (Tom)

Peter Pöthe - Jak nás ovlivňují vzpomínky z dětství https://psychologie.czVidea a články o výchově https://bit.ly/psychologiecz_vychovaDětství je z pohledu mnoha psychoterapeutických směrů základem formování o...

Česko jako první evropská země oficiálně nabízí ketaminem asistovanou psychoterapii - WHAT news 03/06/2021

Ač si toho často nejsme vědomi, naše česká věda historicky byla a stále je na světové úrovni. To samé snad ještě ve větší míře platí pro výzkum psychedelik, jehož tradice u nás je jedním z předmětů dnešního článku.

Před dvěma lety jsem byl na přednášce amerického válečného veterána, který si následkem těžké posttraumatické stresové poruchy již čtyřikrát sáhnul na život. Klasická léčba, spočívající v denní kozumaci desítek tablet farmaceutických gigantů, tedy mnoho zdaru nepřinesla. Ostatně o (ne)úspěšnosti současných metod léčby PTSD svědčí nešťastné a alarmující statistiky o počtu sebevražd mezi osobami s podobným postižením. Zmíněný veterán měl však to štěstí, že se mu podařilo zařadit se mezi dobrovolníky ve výzkumu užití M**A (aktivní složka drogy známé jako "extáze"), která se projevila (a to nejen u něj) jako úspěšná.

Je možné, že by právě tyto látky mohly být klíčem k řešení některých našich významných civilizačních neduhů? (Tom)

Česko jako první evropská země oficiálně nabízí ketaminem asistovanou psychoterapii - WHAT news O psychedelických látkách se stále hlasitěji mluví v souvislosti s péčí o duševní zdraví. Výzkumy, které běží po celém světě, dokazují, že umí léčit úzkosti a deprese, posttraumatickou stresovou poruchu i závislosti. Velké věci se v tomto směru dějí i v Česku. Vzbuzu...

01/06/2021

Při četbě bestselleru Dalea Carnegieho "Jak získávat přátele a působit na lidi" jsem narazil na krásnou stať, která na mne svou citlivostí velmi zapůsobila. Jedná se o reflexi otce, promlouvajícího ke svému spícímu synkovi. Pojďme si ji k dnešnímu Mezinárodnímu dni dětí přečíst a třeba se i něco od Livingston Larnedova "otce" přiučit. (Tom)

Otec zapomíná

W. Livingston Larned

Poslouchej synáčku: vyprávím ti, zatímco ty spíš s ručičkou zkroucenou pod tváří a já pozoruji zvlhlé kudrnky na tvém zpoceném čele. Vkradl jsem se do tvého pokojíku, protože před pár minutami mnou znenadání projela mrazivá vlna, když jsem seděl v knihovně u novin. Proto jsem také provinile přišel k tvé postýlce.
A předkládám ti všechno, o čem teď přemýšlím: byl jsem na tebe přísný. Zlobil jsem se na tebe, když jsi se oblékal do školy - tvoje tvář se totiž sotva dotkla ručníku. Vyčítal jsem ti, že sis nevyčistil boty. Hněvivě jsem se na tebe obořil, když jsi některé věci rozházel po podlaze.

A při snídani jsem na tobě našel nové chyby. Rozlil jsi čaj. Hltavě jsi jedl a kladl lokty na stůl. Namazal jsi na svůj chléb příliš tlustou vrstvu másla. Pak jsi si začal hrát a já spěchal na vlak. Ty ses ale obrátil, zamával jsi mi na rozloučenou, a zavolal jsi: "Sbohem, tatínku," načež já jsem se zakabonil a na oplátku tě okřikl: "Narovnej se."

A odpoledne to začalo nanovo. Když jsem přicházel po cestě k domu, pozoroval jsem tě, jak klečíš a hraješ drápky. Zahlédl jsem díry na tvých pučochách a ponížil jsem tě před tvými kamarády tím, že jsi musel jít přede mnou domů. Punčochy jsou přece drahé, a kdybys je sám kupoval, jistě bys byl na ně opatrnější! Představ si, synáčku, a tohle ti řekl tvůj vlastní táta!

Snad si ještě vzpomeneš, později, když jsem si četl v knihovně, přišel jsi bázlivě se strachem v očích. Vzhlédl jsem netrpělivě přes okraj novin a utrhl jsem se na tebe: "Co chceš?" a ty jsi váhavě přešlapoval ve dveřích.

Nic jsi neřekl, jen ses náhle rozběhl a v návalu citu jsi mě objal kolem krku, políbil jsi mě a tvoje malé ručičky mě tiskly láskou, kterou nechal Bůh rozkvést ve tvém srdíčku, láskou, která neuvadá, ani když je zanedbávána. A pak jsi odběhl dupaje po schodech.
Jen jsi odešel, noviny mi vypadly z rukou a zmocnil se mě strašný pocit. Co jsem si to jen navykl? Naučil jsem se jen hledat chyby a napomínat tě - to byla malá odměna za to, že jsi ještě malý chlapec. Nedělal jsem to proto, že bych tě snad nemiloval, jenom jsem zkrátka zapomněl na tvé mládí a čekal od tebe víc. Poměřoval jsem tě svým dospělým metrem.

A přitom v tobě je tolik dobrého a milého. Tvé srdíčko je tak velké jako úsvit nad hlubokými kopci. Ukázal jsi mi to tím, že jsi tak impulzivně přiběhl a políbil mě na dobrou noc. Nic víc se už dnes večer nepřihodilo. Přišel jsem k tobě za tmy, a teď tu zahanbeně klečím u tvé postýlky.

Je to jen slabé pokání, ostatně já vím, že bys tomu ještě nerozuměl, kdybych ti, až se vzbudíš, všechno vyprávěl. Ale od zítřka už budu opravdovým tátou! Budu ti kamarádem, budu trpět, když budeš trpět, budu se smát, když ty se zasměješ. Raději si ukousnu jazyk, než bych vypustil z úst netrpělivá slova. A budu si opakovat jako Otčenáš tato slova: "je to přece jen chlapec - docela malý chlapec!"
Myslím, že jsem tě považoval spíše za dospělého. A teď, když tě vidím skrčeného v postýlce, zjišťuji, že jsi stále jen děťátko. Ještě včera tě maminka chovala v náručí a hlavu sis opíral o její rameno. žádal jsem zkrátka na tobě příliš mnoho, příliš mnoho...

David D. Cain: Váš životní styl už nalajnovali jiní 28/05/2021

Článek, ke kterému se s radostí už několik let vracím. Osvěžující jako ranní procházka rosou, kterou jsem už tak dlouho neprožil, protože "prostě nebyl čas". Uvědomuji si, jaký je to komfort mít možnost, alespoň na chvíli se podívat na svůj život z odstupu, vystoupení z onoho pomyslného kola. Popřemýšlet, zda mi mé rutiny a společenské normy stále dávají smysl. Přeji i vám dopřát si trochu té lásky sobě a omrknout svůj zaběhlý život. (Pavel)

David D. Cain: Váš životní styl už nalajnovali jiní V západním světě velké společnosti úmyslně nechaly vzniknout a podporují životní styl založený na zbytečném utrácení. Kultura osmihodinového pracovního dne je nejsilnějším prostředkem, jak udržovat lidi ve stavu nespokojenosti, kdy jedinou odpovědí na každý problém je n....

Nejsem sama. Poslechněte si osobní příběh o životě bez touhy po romanci a sexu 25/05/2021

Aspoň na základě mých zkušeností nepatří v běžných rozhovorech téma sexuality k příliš frekventovaným. Možná s kamarádkou u kafe, to ano, ale přesto - a je to podle mě naprosto přirozené - je to téma, které sdílíme jen s těmi nejbližšími. I to ale může být někdy překážka, zvlášť pokud někdo sexualitu prožívá jinak, než druzí… anebo ji neprožívá vůbec, jako například autorka tohoto dokumentu o asexualitě, o tom jaké to je, nemít si o tom s kým promluvit nebo najít lidi, kteří “to mají podobně”. (Markéta)

Nejsem sama. Poslechněte si osobní příběh o životě bez touhy po romanci a sexu Že každý touží po sexu a romanci, se bere jako samozřejmost. Neplatí to ale pro všechny. Asexuálové jsou lidé, kteří nejsou k nikomu sexuálně přitahováni. Dokument přibližuje život a vnímání aromantických asexuálů, kteří netouží ani po romantických vztazích a jsou bez...

Co je s tebou dobře? 20/05/2021

V dnešní době již nebývá standartem odkládat spokojenost, štěstí či naplnění na potom. Přestáváme se řídit ortodoxními soubory pravidel, které nám slibují lepší život po skončení toho stávajícího. Stále více si uvědomujeme, že hledáme naplnění už nyní. Tento fakt musí tedy respektovat i věda. Nemůžeme „zatvrdnout“ v pozornosti na symptomy a mechanismy patologií. Je třeba empiricky zkoumat i pozitivní aspekty našich životů. Tento fakt si uvědomil i psycholog Martin Seligman a tak v roce 1998 vydal popud k založení pozitivní psychologie. Více nám k tomuto poměrně novému oboru poví ve svém článku psycholožka Tereza Ševčíková, která kromě informací nabízí rovnou i techniky k vyzkoušení! (Tom)

Co je s tebou dobře? Pozitivní psychologie zkoumá život, který stojí za to žít.

Jak partnerské vztahy ovlivňují naše zdraví – Škola psychologie 18/05/2021

Když jsem si přečetla název tohoto článku poprvé, přišlo mi to zvláštní. Myslím, že řada lidí se snaží přirozeně dodržovat zdravou harmonii na rovině práce, odpočinku, sportu nebo stravování. Autor článku, který pro vás dnes máme, ale tvrdí, že úplně stejný efekt na naše zdraví má i péče o naše partnerské vztahy. Je to vlastně ve skutečnosti strašně jednoduché - vztahy jako jedna z rovin našeho života, která ovlivňuje náš fyzický stav, stejně jako například pravidelné procházky do přírody. Jak je možné, že ženatí muži žijí déle? Co na partnerské vztahy říká náš imunitní systém? Dnes pro vás máme atraktivní článek i s krátkou, příjemnou přednáškou, která vám nezabere ani půl hodinu času. (Markéta)

Jak partnerské vztahy ovlivňují naše zdraví – Škola psychologie Když chcete být zdravější, zaměříte se na zdravou stravou a pravidelný pohyb. Úplně stejný efekt má ale na vaše zdraví i kvalita partnerského vztahu.

Proč může být neustálé sebezdokonalování špatné. Musíte na sobě pořád makat? 12/05/2021

Chuck Palahniuk prostřednictvím svého antihrdiny Tylera Durdena (Klub rváčů) slavně pronesl, že „sebezdokonalování je masturbace“. Tahle věta mě tehdy v mých sedmnácti letech zasáhla. Přišla mi směšná. Provokativní. Ale hlavně, z nějakého zatím neuchopitelného důvodu, pravdivá!

Nemám nic proti masturbaci. Ostatně, stejně tak nejsem nutně ani odpůrcem sebezdokonalování. Co se tedy snažím říct? Jak Palahniuk došel k této zdánlivě nesmyslné paralele?

Chceme-li odhadnout záměr nějaké akce, často poslouží jako dobré vodítko pozorování jejích výsledků. Výsledkem masturbace je okamžité chvilkové uspokojení. Vidíme, že výsledek je v souladu se záměrem. Co je však výsledkem sebezdokonalování? Opravdu dochází ke slíbenému přínosu v oblasti kvality našeho života? Není možné, že se nám nakonec dostává vlastně zase jen okamžitého chvilkového uspokojení? Uspokojení ze zdánlivě smysluplné činnosti, za kterou jakýkoliv osobní rozvoj považujeme? Nestáváme se však právě tímto způsobem na self-development produktech závislí? Víme PROČ se chceme zlepšit? Ptáme se po účelu, a nebo jen bezhlavě konzumujeme? Pojďme se podívat, co si o našem honu za dokonalostí myslí autorka dnešního článku Petra Kubalová. (Tom)

Proč může být neustálé sebezdokonalování špatné. Musíte na sobě pořád makat? Stejně jako u jiných věcí, kterých je příliš, i neustálé sebezdokonalování může škodit. Jak to? Vždyť se něco naučíme a náš život nebude nuda? Důležitá otázka je spíše: Proč? Proč toužíme být neustále lepší? To rozhoduje, jak se budeme cítit.

07/05/2021

Někdy stačí opravdu málo a můžeme získat odstup od pocitů, které nás zaplavují - relaxace vítána.

Adam Táborský: Psychologie není koučink. Vydá-li se stejnou cestou, podřeže si pod sebou větev 06/05/2021

Ačkoliv tak trochu z pohledu oběti, přesto především pečlivě zmapovaná cesta psychologa. Přečíst by si ji měli všichni, kteří alespoň jednou naproti psychologovi seděli jako klienti a chtějí pochopit, co všechno daný odborník může mít za sebou. Cesta psychologa/psychoterapeuta bývá dlouhá a náročná, plná sebereflexí a vzdělávání. Nyní i s nárokem toho, jak o sobě dávat vědět svým potenciálním klientům.

I proto vznikl web hledampsychologa.cz. Aby psychologům pomohl být vidět! Protože tato profese to rozhodně potřebuje. (Pavel)

Adam Táborský: Psychologie není koučink. Vydá-li se stejnou cestou, podřeže si pod sebou větev Běžný psycholog si nevydělá o nic víc než učitel nebo zaměstnanec neziskovky. Oproti tomu koučink dnes představuje zlatý důl. Self-promo by se proto mohlo jevit jako snadná cesta k finančnímu zabezpečení. Je ovšem ta správná?

Erich Fromm Umění milovat | Umění Milovat 04/05/2021

Každý jsme už jistě mnohokrát slyšeli výroky typu „Zamiloval jsem se do ní na první pohled.“ nebo „Srdci neporučíš.“ či třeba „Postupě to mezi námi tak nějak vyšumělo...“. Možná jsme dokonce i my sami takové fráze někdy pronesli. Co mají tyto projevy a jejich další permutace společného? Předpokládají určitou pasivitu v postoji k lásce. Jakoby láska byla něco, co je nám dáno. Co buď je, a nebo prostě není.
Jak je ale možné, že se v předmětu lásky, které v našich životech připisujeme zásadní hodnotu, nevnímáme jako aktivní činitelé? Je takový postoj pro nás dobrý? Stejnými otázkami se ve své knize Umění milovat (1956) zabýval významný německý filozof a psycholog Erich Fromm. Fromm lásku zdaleka nevnímá jako něco daného. Již v samotném názvu knihy nás zaujme volba slova „umění“. Láska je pro Fromma uměním! Je to aktivita přesahující vztah k specifické osobě. Fromm hovoří o postoji, nastavení charakteru určující vztah jednotlivce ke světu či bytí jako celku. Zodpovědnost za své „umění milovat“ tak Fromm vkládá do rukou nás samých a zároveň lásku jako takovou povyšuje na jedinou racionální odpověď na problém lidské existence. O tom, jak toto umění ovládnou, se dočtete v dnešním článku. (Tom)

Erich Fromm Umění milovat | Umění Milovat Moderní bible lásky. Nejlepší kniha o lásce z pohledu psychologie.

20/04/2021

S přicházejícím sluncem se mi vrací energie a chuť na "life hacks". Už i konečně chápu, proč mě studená sprcha vystřelí do celého dne. Odpovědí jsou hormony.
Dopamin, oxytocin, serotonin a endorfin jsou jedny z nejskloňovanějších hormonů, kterým je přičítán vliv na náš psychický stav. Přiložená infografika vám napoví, jak se k nim dostat blíže, vyzkoušet si, jaké aktivity vám je spouští a více tak poznat, to jakého stavu vám pomohou se dostat.
A co platí na ty vaše? Třeba hormon štěstí - endorfin?
(Pavel)

Podrobný návod na vaše hormony:) https://www.mindmypeelings.com/blog/daily-dose-of-happiness-chemicals

19/04/2021

Špatné dny nepřechází a podpora od blízkých sklouzává k větám typu "To bude dobrý" či "To přejde"? Je v pořádku si vyhledat odborníka, který vás provede náročnou životní situací. https://hledampsychologa.cz/

Psychoanalýza jako hledání pravdy 16/04/2021

Psychoanalýza, pro jednoho pavěda, pro druhého cesta k sebepoznání, nepochybně však první psychoterapeutická škola. Sám se řadím do druhé skupiny a považuji tedy psychoanalýzu za hlubinný a komplexní pohled do člověka. Je tomu již sto jedenadvacet let, co Freud pootevřel dveře do lidské mysli a mnozí jimi od té doby prošli. Ne všichni z nich se drží ortodoxní psychoanalytické teorie, nicméně jejich fascinace a respekt k původní tradici nevymizel. Psychoanalýza nemá ve zvyku nabízet jednoduché nebo líbivé odpovědi. Co však nabídnout může, je přinejmenším určitý systém interpretace (nejen) vlastního nitra. Pokud se mi podařilo pobudit ve Vás zvědavost, pak doporučuji začít právě článkem Mgr. Jakuba Kuchaře a Freudův Výklad snů nechat až na potom. (Tom)

Psychoanalýza jako hledání pravdy Poznal jsem spoustu lidí, kteří jsou v psychoanalytických výcvicích a psychoanalytické myšlení je něčím přitahuje. Někteří z nich jsou extroverti, kterých je všude plno. Někteří jsou zase značně uzavření introverti s velmi bohatým fantazijním životem. Občas přemýšlím...

Jako ty / Equals (2015) 13/04/2021

Přemýšleli jste někdy nad tím, jaké by to bylo, kdybychom neměli emoce? Pokud vás, stejně jako mě, občas emoce spíš trápí, než aby pomáhaly, může být myšlenka na “žití bez emocí” minimálně lákavá. Jaké by to ale bylo? Byli by lidé skutečně spokojenější, kdyby se nemuseli potýkat se vztekem, smutkem nebo beznadějí? Co by se stalo s pocitem štěstí? Pokud se však rádi díváte na filmy s psychologickou tématikou, jednoznačně doporučuji film Jako ty/Equals (2015). Přestože nezískal příliš dobré hodnocení a děj je možná trochu předvídatelný, námětů k přemýšlení o našich/mých/tvých emocích podle mě nabízí dostatek. (Markéta)

Jako ty / Equals (2015) Vítejte v Kolektivu, ve světě budoucnosti, který byl zbaven toho největšího nebezpečí - emocí. Nikdo v něm nepociťuje chamtivost, agresi, ale ani lásku a touhu. Silas (Nicholas Hoult) žije poklidným životem jako správný Vyrovnaný, dokud se u něj…

Dobrá práce, ve vašem regionu jste v Česku ve štěstí lídři, tvrdí odborník Wiking | Lidé | Lidovky.cz 06/04/2021

Vzpomínám si, jak jsem jednou šla s kamarádem po ulici, necítila jsem se příliš dobře, a on mě přitáhl k plakátu s nápisem “Štěstí je stav mysli,” a řekl mi, ať taky trochu snažím. Logoterapeuti mluví o štěstí jako produktu smysluplného života. Štěstí, po kterém všichni více či méně toužíme, zkrátka nevznikne jen tak samo o sobě. Věděli jste, že existuje Institut pro výzkum štěstí? A věděli jste, že v oblasti štěstí se už udělala řada odborných výzkumů? Sama jsem byla překvapená, v jakém rozsahu se někdo tématu štěstí věnuje. A co pro štěstí na základě těchto výzkumů můžeme udělat my sami? Kde máme rezervy, které můžeme využít pro to, abychom byli v životě spokojenější? Dnes pro vás máme inspirativní rozhovor s dánským odborníkem na štěstí Meiekem Wikingem. A pokud vás to téma zaujalo, rozhodně doporučuji i jeho knihu “Lykke - Tajemství nejšťastnějších lidí na světě.” (Markéta)

Dobrá práce, ve vašem regionu jste v Česku ve štěstí lídři, tvrdí odborník Wiking | Lidé | Lidovky.cz Štěstí je to nejdůležitější, co by lidé měli studovat. Tvrdí to Meik Wiking, Dán, který se rozhodl vědeckými metodami měřit štěstí a zkoumat jeho podstatu. „Pochopitelně ani tisíc přátel na Facebooku vám nikdy nevynahradí toho jedno člověka, který tu pro vás vždycky ...

Proč se vztahy kazí 01/04/2021

Možná mysteroiózní apríl, ale možná také ne. Během lockdownu jsem v našem bytě spatřil tvora mnohem jasněji, než kdy dříve. Říkáme mu "Vztah" a nějakou dobu žije se mnou a mou ženou.

Je časově nenáročný, má rád děti, a trochu přibral. Doba covidová se na něm vcelku podepsala, protože jeho denní přítomnost mi přišla samozřejmostí, pozornost jsem mu nevěnoval. Při večeru, který se znovu odehrával úplně stejně, únava-gauč-Netflix, jsem si uvědomil, jak jsem ho zanedbával. Trochu jsem možná zaspal, ale nyní je čas se probudit, protože "Spát jako Šípková Růženka se nevyplácí. Královský palác pak obrůstá růžovým trním. To je totiž onen sen, který sníme, a trny jsou iluze." (Pavel)

Proč se vztahy kazí Naše nevědomí běhá po světě s jedním střevíčkem a hledá Popelku, kterou do něj dokáže napasovat.

Jakub Kuchař » Je polský zákaz potratů projevem strachu z žen? | Názory Aktuálně.cz 30/03/2021

Bát se či nebát, to je oč tu běží?
Role ženy ve společnosti představuje, nejen v poslední době, úrodnou půdu pro vášnivé debaty a překvapivé aféry ( ). Psycholog Jakub Kuchař se zaměřuje na jedno extra senzitivní téma, a v krátkém článku se vyjadřuje k zákazu potratů v Polsku. Na jeho vysvětlení si bere na pomoc teorii britského psychoanalytika Donalda Winnicotta (z počátku 70. let), který předpokládal určitou míru hluboko zakořeněného strachu z žen v každém z nás. Je otázkou, jak tato teorie obstojí v dnešní době.
Bojíme se žen?

Jakub Kuchař » Je polský zákaz potratů projevem strachu z žen? | Názory Aktuálně.cz Britský psychoanalytik a pediatr Donald Winnicott se domníval, že každý z nás (muži i ženy nevyjímaje) má v sobě do jisté míry zakořeněný určitý strach z žen. Tento strach vzniká...

Síla naslouchání 25/03/2021

Co je vlastně potřeba k úspěšné terapii? Je potřeba se „přeprogramovat“ a tak postupně měnit nefunkční přesvědčení? Nebo snad složit svou obranu a získávat vhled do svého nevědomí?

Pychoterapeutka Lenka Hlavičková nám v dnešním článku představí přístup poněkud odlišné povahy. V „rogersovské terapii“ totiž jako terapeutka spoléhá na aktualizační tendenci klienta, tedy jeho schopnost zlepšovat se sám od sebe. Sama pak tento pozitivní vývoj zprostředkovává svou empatií a bezpodmínečným přijetím. (Tom)

Síla naslouchání Důvěra a přijetí otevírají v člověku jeho vnitřní zdroje.

Timeline photos 18/03/2021

Předpokládám, že situace, kdy jsme se necítili dobře, známe všichni, stejně dobře, jako já. Co však někdy nevíme je, že můžeme udělat spoustu věcí, které nám můžou pomoct, nebo alespoň snížit míru nepříjemných pocitů. Pro mě osobně byl v tomto ohledu velice obohacující model BasicPh popisující šest hlavních typů strategií zvládání zátěže. Co dělám, aby mi bylo líp? Každý z nás si určitě odpoví jinak. Je ale určitě dobré nezůstávat jen u jednoho způsobu. Konec konců i ve zvládání stresu si můžeme dovolit být kreativní. (Markéta)

Jak bojovat se strachem | Radkin Honzák | TEDxPlzeň 16/03/2021

Známý psychiatr Radkin Honzák patří k mým oblíbeným českým odborníkům. Oceňuji, že mluví poutavě, je originální a dokáže jednoduše vysvětlit i složitější témata. Dnes vám nabízíme krátké video z konference TED Talks, kde je řeč o strachu, o tom, jak funguje, co s námi dělá a také o tom, co udělat když nám někdy strach přeroste přes hlavu. (Markéta)

Jak bojovat se strachem | Radkin Honzák | TEDxPlzeň Co má lidská rasa společného s dinosaury? Již od počátku evoluce všechny tvory na světě sužuje táž emoce a tou je strach. Radkin Honzák, známý psychiatr zabý...

Jak funguje psychoterapie 11/03/2021

Když naše vytrvalé snahy nejsou odměněny očekávaným výsledkem, bývá velmi dobrým řešením si o těchto věcech s někým popovídat. Taková schůzka nám pak může posloužit hned v několika rovinách. Zájem a přítomnost druhé osoby nám dodá klidu a odvahy, s kterou pak můžeme problém formulovat a následně hledat řešení. Ano, je to léčba mluvením. Tak před 150 lety nazvala pacientka metodu psychiatra Josefa Breuera.
Metodou svého učitele Breuera se inspiroval Sigmund Freud a vytvořil první psychoterapeutickou školu – psychoanalýzu. Ve 20. a 21. století se pak paleta různých terapeutických škol a směrů rozšířila stejně jako spektrum typů obtíží, se kterými je nám schopna pomoci.
Čím se tedy psychoterapie liší od rozhovoru s kamarádem?
Je to celé vlastně jen o mluvení?
Jakou roli hraje terapeutický vztah?
Je některá terapeutická škola nejlepší?
Na tyto otázky nám pomůže najít odpověď psycholožka Irena Teichmanová. (Tom)

Jak funguje psychoterapie Základní prvky dobré terapie jsou stejné bez ohledu na konkrétní školu a směr.

Joker (2019) – Arthur Fleck a jeho osobnost 09/03/2021

Tři různá zpracování v posledních patnácti letech. Dva herci si odnášejí Oscarová ocenění. Jeden za roli platí vlastním životem. O síle, jakou na nás působí hystericky tragická postava Jokera, nemůže být pochyb. Mým nejoblíbenějším filmem o tomto slavném antagonistovi je sólovka Joker z roku 2019.

Phoenixův Arthur Fleck, šílený šašek je nám zde představen pod tímto jménem, v životě prohrává na plné čáře. Je bez valných finančních prostředků, přichází o zaměstnání, v jeho životě schází upřímná blízkost a do toho trpí blíže nespecifikovanou mentální poruchou. S odvíjejícím se příběhem Arthur postupně ztrácí své již tak nestabilní místo ve světě a plně se oddává šílenství. Jaké pocity v nás Fleck vzbuzuje? Soucit? Zhnusení? Možná určité zadostiučinění? Je Arthur Fleck psychopat? Je vůbec možné ho v kontextu filmu diagnostikovat? Pojďme pátrat po odpovědích spolu s psychoanalyticky zaměřeným psychologem a psychoterapeutem Mgr. et Mgr. Jaromírem Škodou. (Tom)

Joker (2019) – Arthur Fleck a jeho osobnost Vzrušení i rozrušení pomalu opadá a už je jasné, že se Joker stane jedním z nejdůležitějších filmů minimálně tohoto desetiletí. Syrové osobní setkání diváka s tak závažnou psychopatologií dozajista ledaskomu kříslo o samotné základy psychiky. A že to bylo křísnutí ....

PsychoLogOn - O štěstí a naději z pohledu pozitivní psychologie 05/03/2021

Psychologie, zvláště v kontextu psychoterapie, v nás snadno může vyvolat poněkud negativní dojem. Ať už se jedná o vžitou představu přísného vousatého pána sedícího mimo zorné pole svého klienta nebo třeba o zkoumání našich výstředností a slabůstek jakožto symptomů hlubšího problému - vždy se tu může zdát být přítomen předpoklad nějakého odklonu od „normálu“. Určité formy patologie. Záběr psychologie se však rozhodně nelimituje na negativní aspekty našeho prožívání. V dnešním článku nás o tom přesvědčí doc. PhDr. Alena Slezáčková, Ph.D., která formou rozhovoru představuje svůj obor pozitivní psychologie. Budeme se tedy zamýšlet například nad tématem štěstí, jak je štěstí uchopeno v rámci paradigmatu pozitivní psychologie a jaké faktory se na jeho prožívání podílejí. (Tom)

PsychoLogOn - O štěstí a naději z pohledu pozitivní psychologie Pozitivní psychologie, Kateřina Skalická, Alena Slezačková,

Timeline photos 02/03/2021

Vlečený situací s covidem a neustále opakovanou rutinou (doma: práce-volno-spát-práce-volno-spát) se často vracím k citátu známého psychologa, který řekl, že nemůžeme ovlivnit to, co se nám děje, ale můžeme ovlivnit smysl, který tomu dáme. Nová opatření vlády proto začínám brát jako "chvíle pro sebe" ve které si uklízím nepořádky v hlavě. S tímto úklidem souvisí i hledání "bezpečného přístavu", určitý pocit rovnováhy v mém životě. Jedním z těchto nástrojů je i Krizový plán neziskovky Nevypusť duši, ideální počin pro volný čas a hledání smyslu toho, co se nám děje. (Pavel)

Tahle doba může být těžká i pro ty z nás, kteří byli běžně hodně psychicky odolní. Ve chvíli, kdy se nacházíme ve velkém stresu, je náročné hledat způsoby, jak z toho ven. 🤯 Proto se každému z nás může hodit předem připravený osobní krizový plán. Právě ten vám dnes přinášíme. Je pro děti, dospívající i dospělé, můžete ho mít jen pro sebe nebo ho sdílet se svými nejbližšími. 💜

🎈Stáhnout si ho v rozlišení k tisku můžete u nás na webu >> http://bit.ly/ND-krizovyplan
Najděte si chvíli pro sebe a v klidu se zamyslet nad tím, co jsou věci, které vám v těžkých chvílích pomáhají, kde a při čem se cítíte v bezpečí a kam a na koho se můžete obrátit o podporu a pomoc.

🆘Důležité odkazy na odbornou pomoc v případě duševních obtíží najdete zde >> www.nevypustdusi.cz/kde-hledat-pomoc

25/02/2021

Když jsem kdysi dávno poprvé uslyšela o asertivní komunikaci, přišlo mi to celé trochu zvláštní, jakoby umělé. Postupně jsem ale získávala další informace a zkušenosti a pochopila jsem, jak užitečný a úplně přirozený postoj to může být. Každý z nás už určitě výrazy jako asertivita nebo asertivní komunikace někdy slyšel. Je to ale skutečně klíč ke spokojenějším vztahům? Čeho pomocí asertivního jednání můžeme dosáhnout, jak to tedy funguje, k čemu je to vůbec dobré a proč je pro nás někdy těžké takto jednat? To vše velice srozumitelně popisuje doc. PhDr. Martin Lečbych, Ph.D. v následujícím článku. (Markéta)
http://psychologie.lecbych.cz/index.php/2015/09/15/asertivita-co-se-pod-tim-skryva/

Asertivita? Co se pod tím skrývá? | Ordinace klinické psychologie a psychoterapie Asertivita? Co se pod tím skrývá? 15/09/2015Poradenstvíasertivita, duševní zdraví, komunikace, partnerské vztahy, poradenstvíMartin Lečbych Asertivita je především forma životního postoje. Při tomto postoji člověk přijímá rozhodování sám za sebe a je připraven nést za své ...

Kdo je psycholog, psychoterapeut, terapeut a kouč? – Škola psychologie 23/02/2021

"Mám si najít psychologa nebo psychiatra?” Otázka kamaráda mě povzbudila v přesvědčení, že péče o sebe při psychických problémech přestává být tabu. Stejně jako při návštěvě zubaře, se nestydím za to, že si jednou za čas mlsnu čokolády. Jenže odkud začít? Psycholog, psychoterapeut, psychiatr, terapeut? Zdánlivě podobná slova, ale už ne až tak podobný přístup. I proto sdílíme přehledný „slovníček“, který může pomoct v rozhodování. Při volbě psychologa/psychiatra může pomoci náš web.

Kdo je psycholog, psychoterapeut, terapeut a kouč? – Škola psychologie Česká média si často pletou pojmy. V důsledku toho se pak ani laická veřejnost nedokáže orientovat, kdo je kdo. Tady je malý psychologický slovník.

02/02/2021

Opravdu krátké shrnutí minulého roku:
Jak bych popsal rok 2020 jedním slovem? Psycholog by použil slovo resilience - lze přeložit jako odolnost. Pro mě spíše pružnost, schopnost pohltit tlak zvenku, možná mu polevit, ale nezlomit se. Znovu se narovnat. Ať už jde o propuknutí covidu, nemoci v rodině, růst v manželství, přivykání na nového člena, nebo právě práci na webu Hledám psychologa - který vznikl, jako lék na mé vlastní bolístky a chuť pracovat na mé resilienci. Přeji i vám, ať svou pružnost dále rozvíjíte - i třeba díky tomuto webu.

A jakou fotku bych spojil s předcházejícím rokem?
Foto: Jean Guichard - Maják v bouři
(Pavel)