Pro Futura

Pro Futura

Contact information, map and directions, contact form, opening hours, services, ratings, photos, videos and announcements from Pro Futura, Non-Governmental Organization (NGO), .

27/09/2023

👉Klimat się zmienia. Odczuwają to winiarze, których na dolnośląskim i lubuskim odcinku Odry nie brakuje. - Robi się nam klimat jak w Niemczech. Zmiany są bardzo szybkie - mówią. Spotkani nad rzeką ludzie wspominają też zeszłoroczną katastrofę ekologiczną.

O zmianach klimatu zachodzących na Dolnym Śląsku opowiedział właściciel Winnicy Jakubów, Michał Pajdosz. - Mój ojciec, który zakładał tę winnicę, musiał radzić sobie z wysoką kwasowością. Ja martwię się przejrzałością gron.

więcej 👇

22/09/2023

👉Od lat ostrzegamy Polska jest jednym z bardziej zanieczyszczonych krajów Europy. Teraz pisze o tym "The Guardian". Skupiamy się na TERAZ a przyszłość robi się co raz bardziej mglista.

Szczegółowe zdjęcia satelitarne i pomiary z 1400 stacji monitorujących jakość powietrza nie pozostawiają złudzeń - 98 proc. Europejczyków żyje w miejscach, gdzie normy zanieczyszczeń są wyższe od tych, które WHO uznaje za bezpieczne, a dwie trzecie tam, gdzie przekraczają je dwukrotnie.

Z ekspertyzy naukowców współpracujących z "The Guardian" wynika, że zaledwie 2 proc. populacji Europy ma dostęp do czystego powietrza. Według nich zanieczyszczenia przyczyniają się do ok. 400 tys. zgonów rocznie na kontynencie.

- To poważny kryzys zdrowia publicznego - powiedział Roel Vermeulen, profesor epidemiologii środowiskowej na Uniwersytecie w Utrechcie, który kierował zespołem badaczy.

15/09/2023

CELE ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU OCZAMI SEKTORA PRYWATNEGO ! Nowy raport UN Global Compact już dostępny!

Zachęcam gorąco do pobrania najnowszego raportu United Nations Global Compact dotyczącego realizacji Celów zrównoważonego rozwoju, który powstał we współpracy z Accenture Obszerna i niezwykle ciekawa publikacja. Link zamieściłem w komentarzu 👇

30/08/2023

Gazeta.pl donosi dziś o zmianie nawyków konsumentów, otóż w wyniku między innymi epidemii covid oraz kryzysu gospodarczego drastycznie spadło zapotrzebowanie na wino.

Francuski rząd przeznaczy 200 mln euro na utylizację nadwyżek wina, co ma wspomóc krajowych producentów. Trunek można przerobić m.in. na płyn do dezynfekcji rąk.

Być może jednorazowo miało by to sens ale przypomina to działania polskiego rządku, który obawia sie zamknięcia kopalń węgla kamiennego. Zapewne, w obecnej sytuacji, bankructwo wielu producentów nasiliłoby niepokoje społeczne. Należałoby jednak już teraz pomyśleć o przebranżowieniu producentów gdyż warunki klimatyczne drastycznie się w Europie zmieniają. Nasilają się susze i co raz trudniej będzie utrzymać poziom dotychczasowej produkcji. Jednocześnie co raz częściej się mówi o szkodliwości alkoholu a wielu nowych konsumentów nie spożywa alkoholu ze względów religijnych. Europa się zmienia na naszych oczach.

👇

21/08/2023

35 st. C to najwyższa temperatura tzw. mokrego termometru, przy jakiej organizm ludzki może - choć już z dużym wysiłkiem, funkcjonować; przy wyższych nie może się już schładzać przez pocenie. To, co obserwujemy ostatnio np. na południu Europy, zaczyna przekraczać nasze fizyczne możliwości przetrwania - ostrzega fizyk atmosfery prof. Szymon Malinowski. Link w komentarzu.

08/08/2023

Kiepskie informacje z samego rana. Trwają przygotowania do likwidacji Muzeum Ziemi - poinformowała Polska Akademia Nauk.

Pod znakiem zapytania stoi przyszłość dwóch zabytkowych budynków przy alei Na Skarpie, które zajmuje PAN: pałacyku Branickich i willi słynnego architekta Bohdana Pniewskiego. Cenne kolekcje dziedzictwa geologicznego, w tym szkielet słonia leśnego wydobyty w latach 60. w centrum Warszawy, wkrótce mogą trafić do Krakowa. PAN zapytana o powód zamknięcia muzeum nie ukrywa, że chodzi o pieniądze.

"Źle się dzieje…Polska Akademia Nauk chce sprzedać unikatowy zabytek - willę Pniewskiego położoną na skarpie warszawskiej, w której od powojnia znajduje się Muzeum Ziemi. PAN dąży do przeniesienia warszawskich kolekcji geologicznych do Krakowa i zamknięcia zbiorów muzealnych w magazynach" - podano w mediach społecznościowych inicjatywy Tu było, tu stało

Więcej znajdziecie w linku 👇

28/07/2023

Wystarczyło 18 lat, abyśmy przechylili oś obrotu Ziemi. A wszystko przez 2 150 000 000 000 ton wody!

Oś ziemska (wokół której nasza planeta się obraca) wyznacza bieguny geograficzne i nie jest prostopadła do osi obrotu orbitalnego Ziemi, ale nachylona o około 23°26'. Innymi słowy, światło słoneczne nie pada stale w sposób prostopadły na równik naszej planety, ale na różne obszary planety, których granicę stanowi Zwrotnik Raka na północy i Zwrotnik Koziorożca na południu.

Badacze wyliczyli, że tylko w okresie od 1993 do 2010 roku człowiek wypompował z wód gruntowych ciecz o masie aż 2150 gigaton, czyli 2 150 000 000 000 ton (2150 miliardów ton). Oczywiście nie pobierał jej równomiernie z każdego zakątka planety. Większość wydobycia miała miejsce w zachodniej części Ameryki Północnej i północno-zachodnich Indiach.

Co więcej, udało się ustalić, że przesunięcie tak ogromnych mas wody, spowodowane działalnością człowieka zmieniło równomierność rozłożenia masy Ziemi. To w konsekwencji wpłynęło zaś na oś obrotu naszej planety. I to w sposób jak najbardziej mierzalny - o 31,5 cala (ok. 80 centymetrów). Naukowcy szacują też, że z powodu wypompowywania wód gruntowych oś obrotu naszej planety wciąż się przesuwa w średnim tempie 1,7 cala (4,32 cm) rocznie. Takie odchyły - choć "na oko" wydają się niewielkie - mogą już wpływać na sezonowe zmiany pogody - pisze Space. com. link w komentrzu!

Nowy sondaż. Zdecydowane "nie" 77 proc. wyborców P*S 14/05/2023

Fatalne wyniki sondażu, dotyczącego poparcia obywateli polskich dla walki Unii Europejskiej z efektami zmian klimatu, przedstawiła dziś Wirtualna Polska Efekt cieplarniany i zmiana klimatu są faktem. Na tym etapie nie da się zatrzymać zmian. Możemy jedynie ograniczyć ich skutki. Brak wiary w naukę i politykę klimatyczną to efekt braku stosownej edukacji i wielu lat zaniedbań.

Nowy sondaż. Zdecydowane "nie" 77 proc. wyborców P*S Pomysły Unii Europejskiej, których celem jest przeciwdziałanie kryzysowi klimatycznemu, wywołują niemałe poruszenie. Z najnowszego sondażu przeprowadzonego dla Wirtualnej Polski dowiadujemy się, co o kontrowersyjnych

Populacja Ziemi przekroczy dziś 8 mld ludzi. To wielkie wyzwanie dla Polski 15/11/2022

15 listopada 2022 r. populacja świata osiągnie 8 mld osób. Stanowi to kamień milowy w rozwoju ludzkości – oceniła United Nations.

- Ten bezprecedensowy wzrost wynika ze stopniowego wydłużania się długości życia ludzkiego dzięki poprawie zdrowia publicznego, żywienia, higieny osobistej i medycyny. Jest on również wynikiem wysokiego i utrzymującego się poziomu płodności w niektórych krajach - podkreśliły źródła ONZ.

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres ostrzegł jednak, że miliardy osób zmagają się z problemami. Setki milionów cierpią z powodu głodu, a rekordowa liczba osób ucieka z domów w poszukiwaniu pomocy w obliczu zadłużenia, trudności, wojen i katastrof klimatycznych.

Według statystyk ogólne tempo wzrostu globalnej populacji spada. Ludzkość musiała czekać 12 lat, aby wzrosnąć z 7 do 8 mld. Zgodnie z prognozami, 9 mld osiągnie za 15 lat, czyli w 2037 roku.

Zdaniem ekonomisty Andrzeja Halesiaka to oznacza, że Europa będzie musiała przyjąć więcej migrantów z Afryki. Będą uciekać na Stary Kontynent przed biedą. Ważnym czynnikiem jest także presja polityczna wywierana przez starzejący się elektorat, który będzie chciał zwiększonej redystrybucji środków publicznych. "A to grozi rosnącymi obciążeniami nakładanymi na biznes i tych, którzy pracują" - stwierdził Halesiak na crido.pl.

Populacja Ziemi przekroczy dziś 8 mld ludzi. To wielkie wyzwanie dla Polski 15 listopada 2022 r. populacja świata osiągnie 8 mld osób. Stanowi to kamień milowy w rozwoju ludzkości – oceniła Organizacja Narodów Zjednoczonych. Jednocześnie to wielkie wyzwanie, szczególnie dla Polski, gdyż nasze społeczeństwo się starzeje.

Website