Pracownia Badań Regionalnych w PWSZ w Głogowie

Pracownia Badań Regionalnych w PWSZ w Głogowie

Contact information, map and directions, contact form, opening hours, services, ratings, photos, videos and announcements from Pracownia Badań Regionalnych w PWSZ w Głogowie, .

COŚ DLA MIŁOŚNIKÓW HISTORII LOKALNEJ. Pormocja książki o osadnictwie w regionie. 20/01/2023

COŚ DLA MIŁOŚNIKÓW HISTORII LOKALNEJ. Pormocja książki o osadnictwie w regionie. Promocja książki pt.”Ślady osadnictwa epoki kamienia w dorzeczu Rzuchowskiej Strugi", zrealizowanej pod redakcją naukową dra Krzysztofa Czapli, wykładowcy PWSZ.

10/01/2023

Już w najbliższy piątek, 13 stycznia, do auli budynku B PWSZ w Głogowie serdecznie zapraszamy tych wszystkich, których pasjonuje historia pradawnych mieszkańców ziemi głogowskiej. Spotkanie zaczniemy o godz. 13:00 i będzie ono połączone z prezentacją najnowszej książki pt. "Ślady osadnictwa epoki kamienia w dorzeczu Rzuchowskiej Strugi", zrealizowanej pod redakcją naukową dra Krzysztofa Czapli - wykładowcy Instytutu Humanistycznego i Kierownika Pracowni Badań Regionalnych PWSZ w Głogowie.

Objęcie ochroną konserwatorską najstarszych miejsc osadnictwa regionu w świetle zmian w zagospodarowaniu przestrzennym terenu jest dla nas priorytetem. Intensywna eksploatacja przez przemysł ciężki i erozja środowiska naturalnego sprawiają, że możemy utracić bezpowrotnie niektóre zabytki archeologiczne - mówi dr Krzysztof Czapla, który od maja 2021 r. koordynuje prace nad projektem. Teraz czas na podsumowanie przeprowadzonych badań.

Publikacja powstała w ramach trwających ponad półtora roku prac nad projektem pn. „Ślady osadnictwa epoki kamienia w dorzeczu Rzuchowskiej Strugi” dofinansowanym ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Nasza uczelnia otrzymała wsparcie w wysokości 53.000,00 zł. Wkrótce zostanie udostępniona także wersja elektroniczna książki.

09/11/2022

Zastanawialiście się w jaki sposób żyli Wasi przodkowie? 🧔

Dla osób zainteresowanych historią mieszkańców ziemi głogowskiej w czasach epoki kamienia mamy wspaniałą wiadomość! Już wkrótce udostępniona zostanie publikacja książkowa 📖, która powstała w ramach trwających blisko półtora roku prac nad projektem pn. „Ślady osadnictwa epoki kamienia w dorzeczu Rzuchowskiej Strugi” 🔍

Ochrona zabytków archeologicznych w tak szybko zmieniającym się świecie to sprawa nadrzędna - mówi dr Krzysztof Czapla - wykładowca Instytutu Humanistycznego PWSZ w Głogowie i Kierownik Pracownia Badań Regionalnych w PWSZ w Głogowie, który od maja 2021 r. koordynuje prace nad projektem.

Publikacja zawierać będzie materiały zebrane w trakcie prac weryfikacyjno-powierzchniowych wraz z określeniem chronologii zabytków, stanowisk archiwalnych oraz opracowaniem wyników przeprowadzonych badań wykopaliskowych. Wydana zostanie w dwóch formach: książkowej i elektronicznej 📱

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Nasza uczelnia otrzymała wsparcie w wysokości 💰 53.000,00 zł.

01/12/2021
27/07/2021

Informacja bieżąca. Z przyjemnością informuję, że PBR otrzymała od Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu dofinansowanie na projekt badawczy z przeznaczeniem na realizację zadania pn. „Ślady osadnictwa epoki kamienia w dorzeczu
Rzuchowskiej Strugi” w ramach programu „Ochrona zabytków
archeologicznych”. Jest to projekt 2- letni z publikacją książkową.

27/07/2021

Pracownia Badań Regionalnych ma formułę otwartą. Mamy na celu współpracę nie tylko ze środowiskiem naukowym, dydaktycznym i kulturalnym Głogowa, ale także ze środowiskami uniwersyteckimi, instytutami naukowymi i placówkami kulturalnymi z całej Polski.
Przed Pracownią Badań Regionalnych w PWSZ w Głogowie będą stały zarówno cele bieżące, jak i perspektywiczne. Przede wszystkim chcemy pozyskiwać środki na finansowanie prac naukowo-badawczych prowadzonych indywidualnie lub zespołowo przy współudziale z ośrodkami lokalnymi, krajowymi i zagranicznymi, które będą przede wszystkim zawierać multidyscyplinarne opracowywanie zagadnień. Wyniki tych badań będą udostępniane w formie odczytów, sesji i konferencji naukowych oraz w formie artykułów i monografii.