Wiseat

Wiseat

Contact information, map and directions, contact form, opening hours, services, ratings, photos, videos and announcements from Wiseat, Medical and health, .

29/01/2022

Jednym z najważniejszych zaleceń dotyczących diety w nadciśnieniu tętniczym jest ograniczenie soli. Największe jej ilości znajdują się w wysoko przetworzonych produktach, takich jak, np. parówki, kabanosy, kiełbasy, daniach gotowych, potrawach typu fast-food oraz słonych przekąskach, dlatego należy je ograniczać.

Jesteś ciekawy innych zaleceń w nadciśnieniu tętniczym? Pobierz naszą aplikację, a dowiesz się znacznie więcej!

28/01/2022

Zmiana sposobu żywienia jest jedną z najważniejszych kwestii w przypadku zdiagnozowania cukrzycy. Dieta, powinna opierać się na produktach świeżych, nieprzetworzonych, o niskim indeksie glikemicznym.

Chcesz dowiedzieć się więcej i poznać szczegóły żywienia w cukrzycy? Pobierz naszą aplikację!

27/01/2022

Aktywność fizyczna jest ważnym elementem terapii w nadciśnieniu tętniczym. Badania pokazują, że regularny wysiłek pozwala na obniżenie ciśnienia tętniczego o 2-11 mmHg.

Należy pamiętać o dostosowaniu rodzaju, czasu oraz intensywności wysiłku do własnych możliwości i potrzeb. W razie potrzeby można skonsultować się ze specjalistą.

Bibliografia:
Zasady postępowania w nadciśnieniu tętniczym - 2019 rok, Wytyczne Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego

26/01/2022

Postępowanie niefarmakologiczne, czyli wprowadzenie zmian w stylu życia jest nieodzownym elementem leczenia nadciśnienia tętniczego i powinno zostać wykonane jak najszybciej po rozpoznaniu choroby. Jednocześnie jeśli lekarz lub inny specjalista uzna za niezbędne należy wprowadzić farmakoterapię.

Bibliografia:
Zasady postępowania w nadciśnieniu tętniczym - 2019 rok, Wytyczne Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego

25/01/2022

Najważniejszymi aspektami, podkreślanymi przez różne towarzystwa w terapii cukrzycy jest odpowiednia dieta, aktywność fizyczna oraz w razie potrzeby farmakoterapia.

Wysiłek fizyczny powinien być regularny, podejmowany minimum 2-3 razy w tygodniu. Ważna jest również spontaniczna aktywność fizyczna, czyli wszystkie aktywności dnia codziennego, takie jak wchodzenie i schodzenie po schodach, sprzątanie, przejście z punktu A do B. Warto dążyć do jak największej spontanicznej aktywności fizycznej. Można osiągnąć to poprzez, np. wybieranie schodów zamiast windy, zaparkowanie samochodu dalej od punktu docelowego lub wysiąść z tramwaju przystanek wcześniej.

Najważniejszą kwestią dotyczącą aktywności fizycznej u osób chorych na cukrzycę jest jej indywidualne dopasowanie. Należy stopniowo zwiększać czas i intensywność treningów najlepiej pod kontrolą specjalisty.

Bibliografia:
2021 Guidelines on the management of patients with diabetes. A position of Diabetes Poland. Clin Diabetol 2021; 10, 1. DOI: 10.5603/DK.2021.0001.

24/01/2022

Nadciśnienie tętnicze jest jednym z najczęstszych chorób układu krążenia i jest pierwszą przyczyną przedwczesnych zgonów na świecie. Choroba ta cechuje się ciśnieniem skurczowym i rozkurczowym powyżej normy. Istotnie wpływ to na ryzyko sercowo-naczyniowe, dlatego tak ważne jest stałe monitorowanie i ewentualne wczesne diagnozowanie nadciśnienia tętniczego.

Bibliografia:
Zasady postępowania w nadciśnieniu tętniczym - 2019 rok, Wytyczne Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego

28/12/2021

Cukrzyca jest chorobą metaboliczną, której charakterystyczną cechą jest przewlekła hiperglikemia, czyli stan podwyższonego poziomu glukozy we krwi. Może wiązać to z nieprawidłowym wydzielaniem i/ lub wchłanianiem insuliny w organizmie.

Aktualnie cukrzyca nazywana jest niezakaźną pandemią świata. Na świecie choruje na nią około 380 mln osób, z czego prawie 50% jest nierozpoznana.

Bibliografia:
Jeznach-Steinhagen A., Żywienie osób z cukrzycą i chorobami towarzyszącymi, PZWL, Warszawa 2020

Website