Immanuel Informatika Számítógép és Laptop szerviz

Immanuel Informatika  Számítógép és Laptop szerviz

Számítógépek és laptopok teljes körű szervizelése. Szoftveres és hardveres hibák elhárítása.

Photos from Immanuel Informatika  Számítógép és Laptop szerviz's post 06/08/2024

-Ebben a nagy melegben különösen fontos a számítógépek és a laptopok estében a tisztítás és pasztázás.

- A mellékelt képek is nagyon jól szemléltetik milyen problémákat okozhat egy gépnél.

-A por összeáll filc réteggé és ezzel extrém melegnek teszik ki az alkatrészeket például a videó kártyát ami akár 85 fok vagy még magasabb hőmérsékletre is hevülhet és ebben az esetben könnyen tönkre is mehet.

- Érdemes évente egyszer egy teljese karbantartással egyben a a tisztítást is elvégezni.

Forduljon bizalommal szervizünkhöz: 06 70 675 6580

18/07/2024

Így tudod ellenőrizni, hogy belépett-e valaki Facebookodba: néhány kattintás az egész

Pár lépéssel kiderítheted, hogy biztonságban van-e a Facebook- és Instagram-fiókod.

Sok adathalász csaló az emberek közösségimédia-oldalait feltörve próbál olyan értékes adatokhoz hozzáférni, mint a kártyaadataik vagy épp a levelezésük. Szerencsére azonban egyszerű kideríteni, hogy beléptek-e illetéktelen behatolók a Facebookodra vagy az Instagramodra.
Honnan tudom, hogy feltörték a Facebookom?

Néhány kattintással kideríthető, hogy feltörték-e az ember Facebookját vagy Instagramját, derült ki a TechCrunch cikkéből.

Először menj a Meta Fiókközpontba, ahol a Jelszó és biztonság beállítást lekoppintva a Bejelentkezett helyek fül alatt az Instagram- és a Facebook-fiókodról külön-külön meg tudod nézni, hány és milyen eszközön van elmentve, írta meg a 24.hu.

Az elmentett eszközöket itt egyesével törölni tudod, ám ha további biztosítékokat szeretnél alkalmazni az Instagram- és Facebook-fiókjaid védelméért, az is lehetséges a cikk szerint. Ha az Advanced Protection be van kapcsolva, kétfaktoros hitelesítést hajt végre minden bejelentkezés után a rendszer, és minden biztonsági frissítés automatikusan alkalmazásra kerül.

A Belépési figyelmeztetések menüpont alatt pedig e-mailes értesítőt is lehet kérni, amennyiben a rendszer gyanús tevékenységet észlelne.

Forrás www.femina.hu

30/04/2024

Ezért nem töltődik be mostanában sok weboldal

Gyűlnek a panaszok a Google Chrome – és az azonos technológiára épülő Microsoft Edge – 124-es verziójára, miután sokaknál probléma támadt egy új titkosítási réteg bevezetését követően.

Mint a Bleeping Computer írja, a 124-es verzióban a Google mindenkinél bekapcsolt egy új titkosítási módszert, a már kvantumszámítógépeknek is ellenálló X25519Kyber768 mechanizmust. Ennek tesztelését még 2023 augusztusában kezdte meg a cég, a Chrome (és az Edge) 124-es változatában pedig már alapértelmezetten aktiválva van.

Dióhéjban arról van szó, hogy a néhány kapcsolat protokollja (TLS, QUIC) így gyakorlatilag feltörhetetlen lesz, így védve a felhasználók adatait a támadóktól – a most ellopott, titkosított információkat a későbbiekben sem lehet majd feltörni szuperszámítógéppel.

Ez egy üdvözlendő lépés, a probléma az, hogy sok esetben a felhasználók azt tapasztalják: nem tudnak megnyitni bizonyos webhelyeket, vagy nem tudnak csatlakozni szerverekhez és tűzfalakhoz.

Ez főleg vállalati környezetben okoz fejtörést a rendszergazdák számára, de bizonyos esetekben az egyszerűen csak böngészni kívánó felhasználók is hibákba futhatnak. A probléma nem a Chrome-ban van, hanem a másik oldalon, a titkosítás visszafejtésében.

Míg nem orvosolja a hibát minden érintett fél, a felhasználók maguk is megoldhatják azt: ehhez csak be kell írni a Chrome címsorába, hogy chrome://flags/ -tls13-kyber, és letiltani a TLS 1.3 hybridized Kyber support lehetőséget („disabled”). A változtatások érvényesítéséhez újra kell indítani a böngészőt.

Fontos, hogy a funkció kikapcsolásának lehetősége csupán átmeneti, a későbbiekben nem lesz rá mód. Addig viszont jó eséllyel felkészül az új titkosítás kezelésére a weboldalak és az azokat kiszolgáló infrastruktúrák zöme.

Cikk forrása: Forrás: www.hvg.hu

24/04/2024

Így lehet ellenőrizni, hogy valaki belépett-e a Gmail-fiókodba: három kattintás az egész

Hogyha gyanús dolgokat észlelsz a Gmail-fiókodban, elképzelhető, hogy illetéktelenek léptek be. Szerencsére pár kattintással ellenőrizni lehet, hogy valóban feltörték-e a fiókot.
Honnan tudom, hogy feltörték az e-mailem?

Akárcsak a Facebook esetében, a Gmailnél is le lehet ellenőrizni, hogy milyen eszközöket társítottak a fiókhoz. Legtöbbször ez magának a felhasználónak a telefonja vagy telefonjai, tablete vagy egyéb okoseszköze, az otthoni és munkahelyi számítógépe.

Ha szeretnél biztosra menni, kövesd a Google Support által javasolt lépéseket:

- Menj a Goggle Accountodra.

-Bal oldalon válaszd ki a "Biztonság" menüpontot.

- Görgess a "Saját eszközök" részhez, és ott látszik, hogy jelenleg, illetve az elmúlt hetekben milyen eszközökkel léptek be a Google-fiókodba.

- Azoknál az eszközöknél, amiknél kijelentkeztél, mutatja, hogy hány perce használták.

- Ha rákattintasz, ki tudsz belőle jelentkezni, hogyha olyat találsz, ami számodra ismeretlen helyről, eszközről vagy böngészőből történt.

Fotó: S3studio / Getty Images Hungary

Forrás: femina.hu

Photos from Immanuel Informatika  Számítógép és Laptop szerviz's post 06/04/2024

Teljesen átalakulhatnak a PC-k, már nyáron elkezdődhet a folyamat

A hordozható és asztali gépek szépen lassan két nagy táborra kezdenek szétszakadni. Míg korábban a PC-k és laptopok esetében csak is kizárólag az x86-64 architektúrával (-ilyen a te jelenlegi AMD és Intel processzorod-) találkozhattunk, addig manapság ez már nem feltétlenül igaz. A másik oldalon az ARM-alapú gépeket találhatjuk meg. Ezekkel a processzorokkal már régóta találkozhatnak az átlagos felhasználók is, hiszen a telefonokban, tabletekben már a kezdetek óta ilyen egységek kaptak helyet. PC környezetben azonban ezidáig az Apple gépeiben található M chipjeit, a Microsoft Surface egy-két példányát és a Raspberry Pi-t lehet mainstream, elérhető megoldásként említeni, ha az ARM kerül szóba.

Az első, igazán nagy ugrást a fentebb is említett Apple lépte meg 2020 őszén. Szakítottak az Intel processzoraival és a saját fejlesztésű egységeik kerültek a MacBook, iMac vagy épp Mac Mini készülékekbe. Az első tesztek alapján hamar kiderült, hogy nem csak teljesítményben, de fogyasztásban és hatékonyságban is remek út lehet az ARM architektúra a PC iparágban. Azóta az Apple már az M3-as chipeknél jár és lassan nincs olyan Mac OS alkalmazás, mely ne támogatná az új architektúrát.

Mi is az az ARM architektúra?

Az ARM architektúra (korábban Advanced RISC Machine, azelőtt Acorn RISC Machine) egy 32/64 bites, az ARM Limited fejleszt***e RISC CPU-architektúra, amely több beágyazott rendszerben található meg. Energiatakarékosságuk miatt az ARM architektúrájú CPU-k a vezetők a hordozható elektronikai piacon, ahol az alacsony energiafogyasztás fontos tervezési szempont.

Nem véletlen tehát, hogy már az okostelefonok, tabletek is ezekre próbáltak építkezni a kezdeti időszakban. Már 1985-ben megjelent az első verziós ARM processzor, azóta pedig folyamatosan fejlődnek tovább az egységek. A legnagyobb különbséget az jelentheti, hogy míg az x86-64 processzorok akár több utasítást is végrehajthatnak egy órajel cikluson belül, addig az ARM processzorok csak egyet. Ennek megfelelően az operációs rendszernek és az alkalmazásoknak is igazodnia kell az eltérő körülményekhez, ezért nem csak pár kattintás a váltás.

A Windows 11-et is készítik a váltásra

Az ARM architektúra azonban mit sem ér az operációs rendszer támogatása nélkül. Az Apple házon belül remekül össze tudta hangolni a Mac gépek hardveres és szoftveres ugrását, ám Windows esetében ez már nem olyan egyszerű. Szerencsére a Microsoft az elmúlt időszakban előre felkészült a korszakváltásra. Már a Windows 10-ből létezett ARM architektúrára megírt változat, az igazi fejlődés azonban a Windows 11 megérkezésével vette kezdetét. Azóta szinte heti szinten frissül ez a változat is, sőt, még arra is lehetőséget biztosít, hogy ARM gépen a „régi” x86-64 architektúrára írt programokat, játékokat némi teljesítményvesztés mellett, de lehessen futtatni. Éppen úgy, ahogy az Apple t***e a Rosetta 2 „emulációs” réteg segítségével a 2020-as váltást követően.

Nyáron érkezhetnek is az első Snapdragon gépek

Az elmúlt időszakban egyre több hír érkezik a Snapdragon X Elite processzoraival kapcsolatban. A Snapdragon a kezdetek óta látja el processzorokkal a tabletek, okostelefonok gyártóit, ám ezúttal az asztali és hordozható PC piacra szeretnének betörni. 2024 tavaszáig azonban kézzelfogható formában még senki nem találkozott ezekkel az egységekkel. Ekkor aztán megtört a jég és a cég személyesen is bemutatta több szakértőnek és tartalomgyártónak is a processzorokat.

A cég nem finomkodott, amikor az Intellel mérte össze az erejét:

A Snapdragon X Elite 54 százalékkal gyorsabb egyszálas teljesítményt nyújt, mint az Intel legújabb Core Ultra 7 155H processzora. Ez úgy is felfogható, hogy azonos teljesítményt 65%-kal kevesebb erővel old meg.
A Snapdragon X Elite 52 százalékkal gyorsabb többszálas teljesítményt nyújt, mint az Intel legújabb Core Ultra 7 155H processzora. Ez úgy is felfogható, hogy azonos teljesítményt 60%-kal kevesebb erővel old meg.

Az AMD csúcsprocesszorával, a hordozható gépekbe szerelt Ryzen 9 7940HS-hez képest is hasonló előnyökkel rendelkezik, ahogy bizony még a Core Ultra 9 sem tudja felvenni a Snapdragon X-el a versenyt. Ebből bizony hamar leszűrhető, hogy rengeteg előnyt tartogathat a korszakváltás:

Azonos fogyasztásért / akkumulátorhasználatért cserébe sokkal több teljesítményt hoznak ki magukból a Snapdragon X chipek, mint az AMD és Intel megoldásai.
Azonos teljesítményt pedig jóval kevesebb fogyasztással oldanak meg az ARM processzorok, azaz sokkal-sokkal több ideig bírhatja akkumulátorról egy laptop.
Az alacsonyabb fogyasztásnak és a hőtermelésnek köszönhetően pedig sokkal jobban hűthetőek ezek az egységek, elég csak a teljesen passzív MacBook Air-ekre gondolni.
AI feladatokban is remekelhet majd a Snapdragon X Elite

Ha minden stimmel, radikális lehet a váltás üteme

A hardveres oldal tehát teljesen rendben van, a kritikus pont a Windows támogatása lehet majd. Az elmúlt hónapok tapasztalatai alapján azonban a Windows 11 ARM változata is egyre jobb állapotoknak örvend. Az első, Snapdragon Elite X processzorral felvértezett masinák már 2024 nyarán megérkezhetnek, melyek teljesen át is rendezhetik a hordozható PC-k erőviszonyait. Az asztali PC-k esetében kevésbé kritikus a méret és a fogyasztás, ám biztosak lehetünk abban, hogy a MiniPC-k pillanatok alatt ARM architektúrára válthatnak, ha a Snapdragon X Elite beváltja a hozzá fűzött reményeket.

Képek és adatok forrása: PCWorld

04/04/2024

Problémák vannak a számítógéppel, laptoppal? Vagy új gép vásárlása van tervben vagy felújítaná esetleg bővíteni szeretné? Készséggel állunk rendelkezésére:

* PC és laptop állapotfelmérés , diagnosztika
* PC-k és laptopok telepítése
* PC összeállítás Laptop kijelző csere
* Laptop billentyűzet javítás, csere
* Laptop És PC Tisztítás, pasztázás
* Gyorsítás
* Túlmelegedési probléma
* Videó probléma
* Hang probléma
* Lassulás, lefagyás
* Indítási probléma Internet,
* wifi probléma
* Elveszett adatok helyreállítása / adatmentés
* Memória bővítés

Minden, ami hardver és szoftver Okostelefonok adatmentése, vírusirtás

Hívjon bizalommal: +36 70 675 6580

06/03/2024

Problémák vannak a számítógéppel, laptoppal? Vagy új gép vásárlása van tervben vagy felújítaná esetleg bővíteni szeretné? Készséggel állunk rendelkezésére:

PC és laptop állapotfelmérés , diagnosztika
PC-k és laptopok telepítése
PC összeállítás Laptop kijelző csere
Laptop billentyűzet javítás, csere
Laptop És PC Tisztítás, pasztázás
Gyorsítás
Túlmelegedési probléma
Videó probléma
Hang probléma
Lassulás, lefagyás
Indítási probléma Internet,
wifi probléma
Elveszett adatok helyreállítása / adatmentés
Memória bővítés
Minden, ami hardver és szoftver Okostelefonok adatmentése, vírusirtás

Hívjon bizalommal: +36 70 675 6580

28/02/2024

Szintet lépett a kiberbűnözés: már nem az okostelefonok kameráját használják

Eddig azt hihettük, hogy kamerát használják a kémkedéshez, de kiderült, hogy sokkal egyszerűbb dolgot használnak. A kiberbűnözés alapját egy szenzor biztosítja, mely minden okostelefonban megtalálható.

A kiberbűnözés szintet lépett, tulajdonképpen egy olyan érzékelőt használnak a kémkedéshez, mely minden okostelefonban megtalálható. Hihetetlen, de a A MIT kutatói szerint ehhez elég a fényerőszenzor is, ami a képernyő fényerejének automatikus állításáért felel. Bár az kétségtelen, hogy a kamerához nem mérhető, de még így is remek táptalaja lehet a kémkedésnek ez a módszer – írja a Hvg.
A kiberbűnözés azt használja ki, hogy a szenzorhoz minden alkalmazás szabadon hozzáférhet

Az eddig ártalmatlannak hitt érzékelő ma már minden okostelefon alapkelléke, ráadásul, szemben a kamerákkal, az egyes alkalmazásoknak nincs szükségük engedélyre, hogy hozzáférjenek. Valószínűleg itt villant fel a lámpa az MIT kutatóinál is, akik rögtön meg is nézték, tényleg életképes-e az elképzelés.Az intézmény számítástechnikai és MI-laboratóriumának (CSAIL) kutatói szerint a szenzorral rögzíthetők a felhasználók kézmozdulatai – írja a Hvg. Arról van szó, hogy a hackerek gyakorlatilag rekonstruálják a képernyő előtt zajló eseményeket.

Például egy webhelyen görget, és egyáltalán nincs tudatában annak, hogy minden mozdulatát nem a kamera, hanem a fényérzékelő rögzíti. A Science Advances folyóiratban publikált tanulmányban a kutatók egy olyan algoritmust írtak le, amivel a fényintenzitás kis változásait elemzi. Azokat, amelyek a képernyő megérintésekor érzékel a szenzor. Az algoritmus ezekből képes egy pixeles képet faragni, amiből már reprodukálhatók a felhasználó mozdulatai. Ezzel pedig lehetőség nyílik illetéktelen adatgyűjtésre is.

Bemutatták, hogyan használhatják a hackerek ezt az algoritmust a kézmozdulatok (például görgetés, csúsztatás vagy csúsztatás) utáni kémkedésre, és arra következtetnek, hogyan kommunikál a telefonjával videók megtekintése közben. Például azok az alkalmazások, amelyek hozzáférnek az Ön képernyőjéhez , mint például a videolejátszók és a webböngészők, használhatják ezt a technikát az engedély nélküli adatok gyűjtésére.
Ez lehet a megoldás

Az Interesting Engineering kutatói több megoldási javaslatot is vázoltak. Az egyik, hogy csakúgy, mint a kamera esetében, a felhasználónak kell döntenie arról, hogy a fényerőszenzorhoz mely alkalmazások férhetnek hozzá. A másik pedig a szenzor „butítása”, melyet a jövőben lassabbá és kevésbé kifinomulttá kell tenni, hogy kémkedési célokra sokkal kevésbé legyen használható.

A szoftveres megoldásokon túl a kutatók hardveres változást javasolnak: az érzékelő áthelyezése a felhasználó közvetlen interakciós zónájától távolabbra, és a készülék olyan oldalára helyezése, ahol nem tud érintésalapú információkat rögzíteni. Bár a jelenlegi képlehívási sebesség viszonylag lassú, 3,3 percenként egy elmosódott képet rögzít, a gyorsabb érzékelőkkel megvalósuló valós idejű lehallgatás lehetősége ijesztő – jegyzi meg az Interesting Engineering cikke.

(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó:Nikolas Kokovlis / NurPhoto / NurPhoto via AFP)

Forrás: https://168.hu

09/02/2024

Nem kapcsol be a laptop? Működés közben megáll, újraindul? Nem működik az internet? Akadoznak a programjai? Furcsa hibaüzeneteket kap? Laptopja teljesen lelassult?

Router, wifi beállítási problémákba ütközik, Kevés a memória, melegszik a laptop, nem tud filmeket zenéket, játékokat lejátszani ? Vírusos a gépe?

Szervizünk az ön rendelkezésére áll.

Hívjon bizalommal : 06 70 675 6580

-viz

25/12/2023

Áldott békés karácsonyi ünnepeket kíván: Immanuel Informatika.

Photos from Immanuel Informatika  Számítógép és Laptop szerviz's post 25/09/2023

Szervizünk egy nagyon különleges gépet állíthatott össze a napokban és helyezhetett üzembe. Melyet élmény volt összerakni és üzembe helyezni. A gép szívében egy : 13. generációs Intel Core i5 processzor foglal helyet melyet egy Gigabyte Z790 UD AX alaplap foglal magába megtámogatva 32 Gb ddr 4 es szabványú memóriával.

07/09/2023

Nem kapcsol be a laptop? Működés közben megáll, újraindul? Nem működik az internet? Akadoznak a programjai? Furcsa hibaüzeneteket kap? Laptopja teljesen lelassult?
Router, wifi beállítási problémákba ütközik, Kevés a memória, melegszik a laptop, nem tud filmeket zenéket, játékokat lejátszani ? Vírusos a gépe?
Szervizünk az ön rendelkezésére áll.
Hívjon bizalommal : 06 70 675 6580

02/09/2023

Tényleg rossz, ha állandóan töltőn lóg a laptop?

Ha régebbi laptop van a háztartásban, akkor ez könnyen és gyorsan meg is válaszolható. Igen, régi masinák esetében kifejezetten káros lehet az állandó töltés. Az akkumulátorok túltölthetik magukat, melynek köszönhetően nem csak a kapacitás, de az élettartam is jelentősen csökkenhet.

Újabb modellek esetében már nem igazán kell ilyenektől tartanunk. Akár firmware, akár operációs rendszer szinten védve vannak a felhasználók. Túltöltéstől itt már nem kell félni, sok esetben pedig a felhasználási szokásokat figyelembe véve segíti a töltést az operációs rendszer is. MacOS esetében például megfigyelhető, hogy a tanulási fázist követően csak akkor engedi 80% fölé tölteni az akkumulátort, ha úgy gondolja, hogy a tulajdonosának tényleg szüksége lesz a teljes kapacitásra. Ez természetesen manuálisan felülírható. Persze ezekkel a lépésekkel még nem oldottunk meg minden problémát, valós veszély lehet a túl nagy feszültség és a túl sok hő az állandóan töltőn logó masináknál.

A túl nagy feszültség és a hő

Az akkumulátor töltöttségének minden egyes extra százalékával az egységben leolvasható feszültség is nő és ez befolyásolja annak kémiai öregedését. Bár ez az öregedés minden akkumulátorban végbemegy, a magas vagy alacsony feszültségeknél (azaz nagyon magas vagy nagyon alacsony akkumulátorszinteknél) különösen gyors folyamat lehet. Ha a készülékek állandóan a töltőre csatlakoztatva pihennek, akkor az akkumulátor a legmagasabb energiaszinten marad sokáig, mely hosszútávon nem túl bölcs döntés.

El is érkeztünk a másik problémához, ami a hőmérséklet. A lítium akkumulátorok aktív használat nélkül is idővel veszítenek töltöttségükből, ez természetes folyamat. Ha a készülékek a töltőre vannak csatlakoztatva, az ilyen töltésveszteségek azonnal kiegyenlítődnek. Ennek köszönhetően azonban az akkumulátorok a rendszeres mikrotöltések miatt jobban melegednek. Ez szintén felgyorsítja az elhasználódását, és még a teljesítményt is befolyásolhatja közvetett módon.

Mit lehet tenni?

A fenti tudás ismeretében kijelenthető, hogy érdemes akár napi szinten is lecsatlakoztatni azt a töltőkábelt, nem feltétlenül mindig jó, ha azon lóg a laptop, a legmodernebb gépek esetében sem. Gyakorlatilag már a vásárlást követő első hetekben is romlik az akkumulátorok teljesítménye, hosszú évek alatt pedig feleződhet ez az idő, melyen a fenti ténykedés sem segít. Érdemes bekapcsolni a Windows és a gyártók egyedi akkumulátorkímélő megoldásait. Ezen kívül érdemes lehet odafigyelnünk az akkumulátorcellák puffadására, ha megoldható, hiszen ez azonnali cserét követel. Sok esetben a hátsó burkolat egyenetlensége vagy épp egy-egy billentyűzet nehezebb lenyomhatósága, fura érzése árulja el ezt számunkra, akár szétszedés nélkül is.

Forrás: Lee7 Gaming magazin

03/08/2023

SZERVIZELTESD TE IS LAPTOPODAT, ASZTALI SZÁMÍTÓGÉPEDET Az IMMANUEL INFORMATIKÁBAN!

Gyors és megbízható szakembert keresel laptopod gyorsításához vagy asztali géped hibájának elhárításához, de nem tudod, kihez fordulj?

Bővíttetni, tisztíttatni szeretnéd számítógépedet, de nem találsz megbízható szakembert?

Állapotfelmérésre lenne szükséged korábban vásárolt digitális eszközöd esetében?

Mi a legjobb megoldást biztosítjuk számodra!
Gyere az IMMANUEL INFORMATIKÁBA, és mi megoldjuk szerviz-problémádat!

Korszerű szakértelemmel, jelentős gyakorlattal, rövid javítási és bővítési határidővel, dolgozunk.

Ne halogasd tovább javításra-bővítésre váró eszközöd szervizét, vedd fel a kapcsolatot velünk még ma!

Telefon: +36 70/675 6580

E-mail: [email protected]

21/07/2023

Új módszerekkel rabolnak ki az internetes csalók: rohamosan terjednek, rengetegen bedőlnek nekik

Az egyik kiberbiztonsági vállalat friss vizsgálata szerint újfajta csalási módszer terjed a Facebookon, amelyben egy bank hamis profiljával tévesztik meg a gyanútlan ügyfeleket. Ugyanakkor a bevált taktikákat sem dobják sutba az internetes bűnözők, csupán új köntösbe öltöztetik időről időre, hiszen jól kereshetnek a hiszékeny emberek átverésével. A cég szakértői összegyűjtötték a közösségi médiában jelenleg leggyakrabban alkalmazott átveréseket, hogy segítsenek elkerülni a veszélyeket.

Az amerikai szövetségi fogyasztóvédelmi hatóság adatai szerint tavaly összesen 8,8 milliárd dolláros kárt okoztak az online csalások, és ez 30 százalékos növekedést jelent az előző évhez képest. Ebből a közösségimédia-platformokon keresztül kicsalt összegek 1,2 milliárd dollárt t***ek ki. A helyzet a világ többi részén is hasonlóan borús, hazánkban is egyre többen találkoznak különféle átverésekkel a közösségi médiában. A leggyakoribb módszerek a következők:
Adathalászat apróhirdetésen keresztül

Egyre többen veszik igénybe kisebb-nagyobb tárgyak eladásához a hagyományos apróhirdetési oldalak és alkalmazások mellett a Facebook piacterét, mert könnyű használni és nagy felhasználói bázissal rendelkezik. A támadók gyakran veszik célba ezeket a hirdetőket. Úgy tesznek, mintha meg akarnák venni a terméket. Ám valójában egy adathalász oldalra csalogatják az eladót, ahol rafinált módszerekkel próbálják meg rávenni, hogy megadja személyes, vagy a bankkártyájának adatait, esetleg engedélyezze a hozzáférést a netbankjához.

Gyakori módszer például, hogy azt mondja a támadó, hogy egy népszerű csomagküldő szolgáltatáson keresztül szeretné megkapni a terméket. Ezért elküldi egy weboldal linkjét, amely a megtévesztésig hasonlít a csomagküldő oldalára. A hamis tájékoztatás szerint az áldozat itt tudná elintézni a csomagfeladás és a szállítási költség kifizetését, de valójában csak az értékes adatait szeretnék kicsikarni tőle.

Érdemes figyelni az intő jelekre. Ilyen lehet például, ha a vevő mindenképpen ragaszkodik a személyes adatok megadásához vagy egy adott csomagküldőhöz, amelyhez mindenképpen ő akar linket küldeni.
Adománygyűjtés kétes háttérrel

A kiberbűnözők mindig igyekeznek aktualitásokat kihasználni, amelyek segítségével hihető történeteket adhatnak el. A jelenlegi gazdasági helyzet jó táptalaj például az adományok gyűjtéséhez: nem nehéz elhinni, hogy valaki bajban van, és segítségre van szüksége. Néhány hónapja például a Szegedi Koraszülött Mentőknek gyűjtött adományokat egy férfi a TikTokon, ám az Országos Mentőszolgálat figyelmeztetése szerint a férfi nem állt kapcsolatban semmilyen szervezettel, amely illetékes lehetett volna ebben a kérdésben.

Ha szeretnénk egy adott szervezetnek adományozni, érdemes felkeresni a saját weboldalát vagy a hivatalos (esetleg ellenőrzött és megerősített) csatornáit, és onnan tájékozódni arról, hogyan lehet őket támogatni.
Álhírességek és hamis profilok

Angol nyelvterületekről már évek óta érkeznek történetek olyan csalókról, akik hamis profilokon keresztül hírességnek adják ki magukat. Először jellemzően csak beszélgetnek az áldozattal, majd amikor már a bizalmába férkőztek, pénzt kérnek tőle valamilyen indokkal. Például bajba kerültek, hirtelen nem férnek hozzá a saját számláikhoz, de egy bizonyos összeg segítségével meg tudnák oldani a problémát, és utána természetesen kamatostul visszaadnák a kölcsönzött pénzt. Az utóbbi időben Magyarországon is egyre több ilyen visszaélésről érkeznek hírek.

Bármennyire is vonzónak tűnik tehát a gondolat, hogy a kedvenc színészünk, zenészünk vagy éppen influenszerünk szimpatikusnak talált minket a profilképünk alapján, és a „privát” profiljáról bejelölt és beszélgetni próbál velünk, legyünk óvatosak!
Álügyfélszolgálat

Különösen nagy kárt okozhatnak azok a hamis profilok, amelyeket arra használnak a kiberbűnözők, hogy ügyfélszolgálatoknak adják ki magukat a közösségi oldalakon. Az már évek óta bevett és közismert módszer, hogy a csalók e-mailen keresztül próbálnak visszaélni egy szolgáltató, például egy bank nevével és megjelenésével, és így próbálnak adatokat kicsikarni az ügyfelekből. Ennek a módszernek az új, továbbfejlesztett változata terjedt át a social media világába.

A ChatGPT és a hozzá hasonló generatív nyelvi modellek fejlődése nem csak a vállalatoknak és a magánembereknek biztosít hasznos lehetőségeket, de a kiberbűnözőknek is. Egy ilyen eszköz segítségével könnyen legyőzhetők a nyelvi akadályok, és nagyon meggyőző lehet a kommunikáció bármilyen nyelven. Ezért a világ minden pontján óvatosnak kell lenniük a felhasználóknak, hiszen a legújabb típusú fenyegetések is azonnal utolérhetik őket. Alapszabály, hogy minden helyzetben legyünk óvatosak, amikor idegenekkel kommunikálunk az interneten vagy akár telefonon, és ne adjunk meg olyan adatot magunkról, ami nem feltétlenül szükséges az adott interakcióhoz

– mondta Csendes Balázs, a BlueVoyant kelet-közép-európai, valamint a közel-keleti térségekért felelős értékesítési igazgatója.

A BlueVoyant friss jelentése szerint ez egyre gyakrabban használt módszer arra, hogy gyanútlan ügyfelek bankszámlái felett átvegyék az uralmat. Egyre kevésbé tűnik elrugaszkodott ötletnek: már egy webshop vagy akár egy közszereplő is viszonylag kis erőforrással üzemeltethet egy chatbotot a Facebookon, amelyen keresztül egyszerűen és kényelmesen kapcsolatba léphetnek a felhasználók a szervezettel, intézhetik az ügyeiket. Ezért megéri a kiberbűnözőknek, hogy felépítsenek egy hamis profilt egy nagy nemzetközi bankhálózat nevében, és rendszeresen frissítsék azt, mintha valóban a cég közösségi média-profilja lenne. Így ugyanis megkeresik őket a felhasználók a profilon keresztül, akiket végigvezethetnek egy sor olyan lépésen, ami elsőre úgy tűnhet, hogy az ügyfeleket segíti az ügyintézésben. Valójában azonban arra veszik rá őket, hogy hitelesítő adatokat vagy személyazonosításra alkalmas információkat adjanak meg, esetleg egy képernyővezérlő alkalmazáson keresztül közvetlen hozzáférést adjanak magához a számlájukhoz. A cég kiberbiztonsági szakértői egy ilyen hamisítási kampányt derít***ek fel a Facebookon és mutattak be jelentésükben.

Forrás: Penzcentrum.hu

Photos from Immanuel Informatika  Számítógép és Laptop szerviz's post 19/06/2023

Bene László vagyok rendszer informatikus. Célom hogy mind magánszemélyek és mind vállalkozások esetében olyan informatikai megoldásokat nyújtsak amik az adott célnak a legoptimálisabbak és ár érték arányban is a legkedvezőbb. Szeretnék segíteni abban, hogy az informatikai szerviz szolgáltatások mindenki számára érthető és megfizethető legyen.

Hívjon bizalommal: 06 70 675 6580

14/06/2023

Laptopok Túlmelegedése Nyáron: Okok, Következmények és Megoldások

A nyár nemcsak a strandolás, a piknikezés és a napsütés ideje, hanem sajnos a laptop túlmelegedésének csúcsidőszaka is. Bármilyen laptop, függetlenül attól, hogy milyen erős vagy új, hajlamos lehet a túlmelegedésre, különösen a hosszan tartó, meleg nyári napokon. De miért történik ez, és mit tehetünk ellene?

Miért melegednek túl a laptopok nyáron?

A túlmelegedés mögött álló alapelv egyszerű fizika: az elektronikus eszközök, beleértve a laptopokat is, hőt termelnek, amikor működnek. Egy laptop hűtőrendszere általában képes elvezetni ezt a hőt, és megakadályozza a gép belső alkatrészeinek túlmelegedését. Azonban a magas környezeti hőmérséklet és a hűtőrendszer hatékonyságának csökkenése miatt a nyári hónapokban a hőelvezetés nehezebbé válik.

Ennek pedig általában az az eredménye, hogy a laptop lényegesen kevesebb hőt tud hatékonyan elvezetni, mivel a kinti hőmérséklet értéke is folyamatosan növekszik.

Milyen problémákat okozhat a túlmelegedés?

A túlmelegedés komoly problémákat okozhat a laptopokban. A hőtúlterhelés csökkentheti az alkatrészek élettartamát, károsíthatja a hardvert és szoftverhibához vezethet. A legrosszabb esetben a túlmelegedés akár a laptop teljes meghibásodását is okozhatja.

Az elején még azt tapasztaljuk, hogy hangosabb a ventilátor és lassabb a gép. Aztán, ahogy szépen lassan egyre rosszabb állapotba kerül a növekvő hő hatására a készülék előjönnek a drasztikusabb problémát. Ilyen például a lefagyás, a laptop kikapcsolása és végül az alapvető laptop alkatrészek meghibásodása.

Ha már elértünk a végső szakaszba nincs mit tenni, csak egy alaplap csere segíthet. Ez pedig az esetek nagy részében rendkívül költséges, így valószínűleg nem fogja megérni a dolgot.

Hogyan lehet megelőzni a laptop túlmelegedését?

Laptop tisztítás: A laptop tisztítása talán nem tűnik elsődleges feladatnak, de ez a karbantartási lépés jelentős szerepet játszik a gép optimális teljesítményének fenntartásában és élettartamának meghosszabbításában. Ráadásul a nyári nagy melegben lényegesen kevésbé kell félnünk a túlmelegedéstől egy megfelelően kitisztított laptop esetében. Végülis logikus, hiszen egy pormentesített készülék nem fog olyan könnyen túlmelegedni. Tiszta ventilátorral sokkal optimálisabb a teljesítmény is. Tehát ez legyen az első lépés

Megfelelő szellőzés: Ügyeljünk arra, hogy a laptopunk mindig jól szellőző helyen legyen. Ne helyezzük az eszközt puha felületekre, mint például ágyak vagy párnák, mert ezek blokkolhatják a hűtőnyílásokat.

Tisztítás: A hűtőventilátorokban felhalmozódott por és szennyeződés gátolhatja a megfelelő hűtést. Rendszeres tisztítással növelhetjük a hűtőrendszer hatékonyságát.

Hűtőpadok: Ezek a kiegészítők segítenek a hő elvezetésében, főleg olyan időszakokban, amikor a laptop hűtőrendszere nehezen birkózik meg a feladattal.

Szoftveres beállítások:friss szoftverek és a BIOS gyakran tartalmaznak javításokat, amelyek segítenek a hardver, így a hűtés optimalizálásában is.

Összefoglalva, a laptop túlmelegedése komoly problémákat okozhat, különösen a meleg nyári hónapokban. Azonban a fenti tippek betartásával elkerülhető a túlmelegedés, így laptopunk hűvösebb maradhat, és a teljesítmény is jobb lesz.

Forrás : Laptop café

Website