Kulturalnie w Bystrej - wspólnie z Gminą Pucov dbamy o nasze tradycje

Kulturalnie w Bystrej - wspólnie z Gminą Pucov dbamy o nasze tradycje

Contact information, map and directions, contact form, opening hours, services, ratings, photos, videos and announcements from Kulturalnie w Bystrej - wspólnie z Gminą Pucov dbamy o nasze tradycje, Community Organization, .

09/11/2022

Zapraszamy do zapoznania się z najnowszym wydaniem miesięcznika Głos Gminy Wilkowice, w którym zapoznać można się z podsumowaniem realizacji projektu,

wilkowice.pl

Kultúra v Bystrej –spoločne s obcou Pucov dbáme o naše tradície 09/11/2022

https://www.pucov.sk/oznamy/kultura-v-bystrej-spolocne-s-obcou-pucov-dbame-o-nase-tradicie.html

Zapraszamy do zapoznania się z relacją z realizacji projektu "Kulturalnie w Bystrej - wspólnie z Gminą Pucov dbamy o nasze tradycje" na stronie naszej partnerskiej Gminy Pucov 💪

Kultúra v Bystrej –spoločne s obcou Pucov dbáme o naše tradície Obec Pucov začala cezhraničnú spoluprácu s obcou Wilkowice v roku 2020. Spolupráca je zameraná hlavne na spoznávanie tradícií v jednotlivých regiónoch

Photos from Kulturalnie w Bystrej - wspólnie z Gminą Pucov dbamy o nasze tradycje's post 09/11/2022

Powoli kończą się główne działania projektowe realizowane wspólnie z partnerską Gminą Pucov ze Słowacji. Partnerem w jego realizacji jest Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Bystra „Bystrzańska Inicjatywa”.
Głównym celem projektu jest zapewnienie wspólnej ochrony i wzmocnienie rozwoju i kultywowania dziedzictwa kulturowego, poprzez organizację dwóch ogólnodostępnych wydarzeń - kulinarnego i kulturalnego dla mieszkańców partnerskich gmin Pucov i Wilkowice, w której jednym z sołectw znajduje się siedziba Stowarzyszenia.
Cel ogólny projektu, polegający na organizacji dwóch wydarzeń kulturalnych, jest w pełni zgodny z założeniami Osi 1 priorytetowej programu Ochrona i rozwój dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego obszaru pogranicza w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska-Słowacja i przyczynia się do realizacji celu szczegółowego programu polegającego na zwiększeniu poziomu zrównoważonego wykorzystania dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego przez odwiedzających i mieszkańców.

W ramach pierwszego wydarzenia kulturalnego przedstawiciele lokalnych organizacji – Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Bystra „Bystrzańska Inicjatywa”, Koła Gospodyń Wiejskich w Bystrej, Ochotniczej Straży Pożarnej w Bystrej oraz Towarzystwa Przyjaciół Bystrej, wspólnie z przedstawicielami Gminy Pucov, przygotowali ogólnodostępne warsztaty kulinarne. Z regionalnych produktów spożywczych partnerzy projektu wspólnie przygotowali potrawy charakterystyczne dla rejonu polsko-słowackiego pogranicza. W trakcie warsztatów zaprezentowane zostały również sposoby wykonania lokalnych potraw, w tym regionalnych placków ziemniaczanych i swojskich kiełbas, a przedstawiciele lokalnych stowarzyszeń opowiedzieli o tradycjach kulinarnych zakorzenionych w tradycji i kulturze regionu polsko-słowackiego pogranicza.

Drugie wydarzenie projektowe odbyło się tuż po warsztatach kulinarnych. Na scenie usytuowanej za Domem Strażaka w Bystrej zaprezentował się lokalny, regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Beskidzka”. Zespół wykonał, charakterystyczne dla polsko-słowackiego pogranicza, regionalne, ludowe utwory muzyczne oraz tańce. Następnie na scenie pojawił się słowacki zespół-duet muzyczno-taneczny Skalka / Kňažan. Kolejno na scenie swoje umiejętności artystyczne zaprezentował zespół Pucovienok z partnerskiej Gminy Pucov. O godzinie 20.00 na scenie pojawiła się gwiazda wieczoru – Zespół Bartnicky, prezentujący utwory ludowe w zaskakującej, nowoczesnej aranżacji. Po pełnym atrakcji dniu goście ze Słowacji udali się na zasłużony wypoczynek.
W niedzielę, podczas wycieczki po Bielsku-Białej, zaprezentowaliśmy gościom ze Słowacji najciekawsze atrakcje stolicy Podbeskidzia. Wspólnie z przewodnikiem przeszliśmy trasę od Katedry św. Mikołaja, przez bielską starówkę, aż do Białej, gdzie największe zainteresowanie wzbudził Ratusz.
Po wycieczce grupa wróciła do Bystrej na wspólny obiad z przedstawicielami Bystrzańskiej Inicjatywy i w godzinach popołudniowych wyjechała w stronę Słowacji.
Wierzymy, że realizacja wspólnego projektu przyczyniła się do ochrony i rozwoju dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego poprzez wytworzenie w mieszkańcach partnerskich gmin potrzeby powrotu do kultury, tradycji regionalnych, historii i korzeni świadczących o ich tożsamości.
Jesteśmy przekonani, że realizacja mikroprojektu w rezultacie wywoła trwałe zmiany w świadomości mieszkańców gmin partnerskich oraz mieszkańców innych gmin z terenu pogranicza polegające na chęci poszukiwania swoich regionalnych, kulturowych i historycznych korzeni.

Zarząd Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Bystra
„Bystrzańska Inicjatywa”

24/06/2022

Website