Mikołów dla Klimatu

Mikołów dla Klimatu

Strona projektu pt. "Mikołów dla Klimatu - wdrażanie inwestycji z zakresu błękitno-zielonej inf

23/11/2023

Mały Staw na Plantach odzyskał świetność! 🥳
Szczegóły inwestycji 👉www.mikolowdlaklimatu.mikolow.eu/rewitalizacja-parku-planty-przywrocenie-zdolnosci-retencyjnej-malego-stawu

12/11/2023

Prawidłowo wykonany zielony dach składa się z kilku warstw:
🟢izolacja przeciwwilgociowa - wykonana np. z masy bitumicznej zabezpiecza dach przed przeciekaniem
🟢mata ochronna - zabezpiecza izolację przed uszkodzeniami mechanicznymi i przerastaniem korzeni
🟢warstwa drenujaca - filtruje i magazynuje nadmiar wody
🟢podłoże - możemy skorzystać z gotowych substratów glebowych
🟢roślinność - dobrana w zależności od typu dachu: intensywnego lub ekstentywnego

09/11/2023

Część parkowych alejek została rozebrana, a asfalt zamieniony na nawierzchnię mineralno-eposydową, która przepuszcza wodę 💦😊
O szczegółach piszemy na naszej stronie 👉 https://mikolowdlaklimatu.mikolow.eu/rozszczelnienie-alejek-w-parku-planty

04/11/2023

Kompost to nie tylko nawóz, ale również wartościowy materiał ściółkujący; doskonale nadaje się na rabaty bylinowe czy pod róże 🌹🌸 Do ściółkowania używamy kompostu niedojrzałego i zwracamy uwagę, by nie miał bezpośredniego kontaktu z korzeniami roślin.

29/10/2023

🍂 Lecą liście z drzew, a niektóre są piekne, intensywnie 🔴 i ... mogą wskazywać na dąb czerwony - gatunek inwazyjny w Polsce. W porównaniu z rodzimymi dębami:
❌ rośnie szybciej,
❌ owocuje w młodszym wieku,
❌ ogranicza rozwój roślin rodzimych zacieniając podłoże,
❌ jego liście i korzenie zawierają związki toksyczne (allelopatyczne) dla innych roślin,
❌ opadłe liście tworzą warstwę wolno rozkładającej się ściółki, która powoduje zakwaszenie gleby.
✅dąb szypułkowy i bezszypułkowy to odmiany rodzime.

22/10/2023

Czasem chcąc pomóc - szkodzimy ☹️ Szykując legowisko dla jeża pamiętaj, że:
🦔 wystarczy kopczyk z opadłych liści, gałęzi i trawy,
🦔 możesz stworzyć dodatkową warstwę izolacyjną, np. z brezentu, ale należy ją przykryć dodatkowymi liśćmi i grubszymi gałęziami,
🦔 wybierając miejsce na legowisko kieruj się kryterium ciszy i spokoju.
Na koniec bardzo ważna informacja: nie dokarmiajmy teraz jeży! W przeciwnym razie będą korzystać ze stołówki, zamiast zapaść w hibernację.

08/10/2023

Agrowłoknina i agrotkanina - czy to to samo?
Agrowłóknina przepuszcza wodę i powietrze. Może być używana jako materiał ściółkujący lub do okrywania roślin na zimę 🥶 czy do przyspieszania plonów wiosną 🌱Agrotkanina ma grubszą, trwalszą strukturę dlatego dobrze będzie współgrać z ciężkim grysem, jednak nie można jej stosować jako materiał okrywowy.

Photos from Mikołów dla Klimatu's post 27/09/2023

Ostatnia wspólna wędrówka prowadziła przepiękną Doliną Jamny 😍

17/09/2023

Niektóre rośliny uznane za inwazyjne opanowały dopiero część Polski – nie sadźmy ich w ogrodach i nie pomagajmy w rozprzestrzenianiu się!
❌ Tawuła kuternowata – zawładnęła Borami Dolnośląskimi i Niemodlińskimi. Wciąż jest dostępna w szkółkach, jednak ma być objęta zakazem sprzedaży i uprawy.
✅Parzydło leśne – wbrew swojej nazwie nie parzy 😊 jest to bylina całkowicie mrozoodporna, niewymagająca, preferująca stanowisko cieniste ☁️ lub półcieniste 🌥 Nie ma wygórowanych wymagań. Kwitnie w czerwcu i lipcu i jest rośliną dwupienną, co oznacza, że występują okazy żeńskie i męskie. Te drugie zawiązują większe, pachnące białe kwiaty, kwiaty żeńskie natomiast są delikatniejsze, z lekko kremowym lub różowym odcieniem.

Photos from Mikołów dla Klimatu's post 15/09/2023

Wędrówka Doliną Jasienicy za nami 👣 Dziękujemy za obecność!

Photos from Mikołów - ogród życia's post 13/09/2023

Działamy! 🤩🤩

10/09/2023

Kamienie i żwir jako materiał wykorzystywany do ściółkowania ma swoich zwolenników i przeciwników 🤷‍♀️ Pozostawmy kwestie estetyczne na boku i przyjrzyjmy się obiektywnie takiemu rozwiązaniu.
Pod wpływem opadów z kamieni wypłukiwane są związki chemiczne – warto przyjrzeć się, czy nasza roślina preferuje glebę o odczynie zasadowym czy kwaśnym. Dla 1️⃣ grupy wybierzmy np. marmur, wapień, bazalt. Dla 2️⃣ – granit lub kwarc. Trwałość jest zdecydowaną zaletą kruszyw, wadą: utrzymanie czystości (liście, igliwie, piasek).
Pamiętajmy również, że najpopularniejsze otoczaki są wyławiane z rzek zazwyczaj bez poszanowania okolicznej przyrody znacznie ją niszcząc

07/09/2023

Wykorzystaj piękną ☀️pogodę i zagraj w nasze terenowe gry mobilne! Instrukcja ➡️ https://mikolowdlaklimatu.mikolow.eu/gry-mobilne/

03/09/2023

Zielone dachy - mogą stanowić pokrycie garaży, tarasów, wiat przystankowych; pojawiają się także nad centrami handlowymi, bibliotekami, sądami. Jeśli chcemy wprowadzić takie rozwiązanie na swoim podwórku musimy pamiętać, że obowiązuje nas zgłoszenie robot budowlanych lub uzyskanie pozwolenia na budowę. Rozwiązanie wydaje się czasochłonne i kosztowne, dlatego nasuwa się pytanie – czy warto w to brnąć? Co nam dają zielone dachy?
🟢 redukują spływ wód deszczowych,
🟢 są dodatkową izolacją termiczną,
🟢 poprawiają mikroklimat w bezpośrednim otoczeniu,
🟢 pochłaniają dwutlenek węgla i wydzielają tlen, zatrzymują kurz i inne zanieczyszczenia
🟢 pełnią funkcję ogniochronną.

👀Zielone dachy mogą być ekstensywne bądź intensywne – o różnicach będziemy pisać w kolejnych postach!

28/08/2023

Kolejne inwestycje projektowe są realizowane! 💪

📢Utrudnienia na Plantach📢
W związku z prowadzonymi pracami, na terenie parku Planty pojawiło się ogrodzenie.

➡️Cały teren prac został ogrodzony i obowiązuje zakaz wstępu. Wiąże się to z utrudnieniami w poruszaniu się po Parku Planty - nie ma wejścia od strony ul. Konstytucji 3 Maja między Domkiem Harcerskim, a kąpieliskiem (dopiero za psim wybiegiem można wejść z tej strony). Podobnie z drugiej strony – nie ma przejścia przy Małym Stawie w kierunku ul. Konstytucji 3 Maja.

Zakres prac:
💚„Rewitalizacja Parku Planty w Mikołowie – rozszczelnienie nawierzchni alejek – etap II”

Termin wykonania: do 10.11.2023 r.
Głównym celem jest przebudowa alejek w Parku Planty przy jednoczesnym zabezpieczeniu zabytku przed utratą wartości, ekspozycja jego wartości oraz zapewnienie możliwości użytkowania i funkcjonowania obiektu.
W szczególności zadanie polega na wymianie zdegradowanych nawierzchni alejek w parku na nawierzchnie przepuszczalne. Obszar zadania obejmuje fragment parku Planty w Mikołowie zawierający się pomiędzy strefą rekreacyjno-sportową
z kąpieliskiem i kortem tenisowym a ulicą Plac Harcerski. Od północy ograniczony jest aleją Tadeusza Rosy, a od południa ul. Konstytucji 3 Maja.

💚„Rewitalizacja Parku Planty w Mikołowie – przywrócenie zdolności retencyjnej Małego Stawu”

Termin wykonania: do 10.11.2023 r.
Przedmiotem inwestycji jest wyczyszczenie i odmulenie dna stawu, usunięcie betonowych płyt brzegowych i zastąpienie ich kamieniem naturalnym, wymiana drewnianej barierki na stalową oraz zwiększenie różnorodności roślinnej szaty brzegowej.
Funkcja obiektu nie ulega zmianie. Realizacja obiektu usystematyzuje linię brzegową stawu, doprowadzi do poprawy jakości wody oraz zwiększy różnorodność roślinnej szaty brzegowej. Wymiana balustrady oraz obsadzenie brzegu roślinami poprawi też wartość estetyczną obiektu.

🌳Więcej: http://mikolowdlaklimatu.mikolow.eu/
🍀Szczegóły: wdlaklimatu.mikolow.eu/blekitno-zielone-inwestycje/

27/08/2023

Kwitnąca nawłoć kanadyjska zdominowała obecnie nasz krajobraz. Widok może cieszyć oko, jednak dla naszej przyrody jest to bardzo szkodliwa roślina, dlatego do ogrodu wybierzmy rodzime gatunki 😊

❌ 𝗡𝗮𝘄ł𝗼𝗰́ 𝗸𝗮𝗻𝗮𝗱𝘆𝗷𝘀𝗸𝗮 tworzy gęste i zwarte płaty hamując kiełkowanie i wzrost innych gatunków roślin, co powoduje wyjałowienie gleby i ogranicza występowanie owadów. Gęste łany nie dają ptakom szans na lądowanie czy zakładanie gniazda.

✅ 𝗦𝗮𝗱𝘇𝗶𝗲𝗰 𝗸𝗼𝗻𝗼𝗽𝗶𝗮𝘀𝘁𝘆 to bylina mrozoodporna. Jego łodyga może dorosnąć do ponad 1,5 metra, nie wymaga jednak podpory. Sadziec kwitnie od sierpnia do września, kwiaty przyciągają owady zapylające. Co ciekawe, nie są lubiane przez 🐌

Photos from Mikołów dla Klimatu's post 24/08/2023

Przy ulicy Więcka praca wre! Z jednej strony rozpoczęły się prace przy przebudowie parkingu 🚗🚧🏗 - wykorzystane zostaną płyty, które zapewnią wsiąkanie wód opadowych oraz pozwolą na rozrost trawy. Z drugiej - kwitną rośliny na rabatach, wśród których uwijają się zapylacze 🐝🦋🪰

ℹ️ Więcej o naszych inwestycjach przeczytacie na stronie projektu w zakładce "Błękitno-zielone inwestycje" 👀

21/08/2023

Przed nami ostatnie już wspólne wędrówki 🚶‍♀️🚶Tym razem zapraszamy do zdumiewającego i niedocenionego świata mikołowskich dolin 💙💚

Zapisy przez formularz (link w komentarzu) oraz telefonicznie: 533 309 106.

Nie zwlekaj, liczba miejsc ograniczona!

20/08/2023

Zrębki drzew liściastych 🌳to kolejny naturalny materiał doskonale sprawdzający się jako ściółka. Pamiętaj o 2️⃣ zasadach:
- nie używaj świeżych zrębków – przekompostowane nie wyciągną z gleby potrzebnego roślinom azotu,
- unikaj farbowanych zrębków, szczególnie tych w krzykliwych kolorach – podczas procesu rozkładu barwniki również są wchłaniane przez glebę, a nie wszystkie są neutralne dla środowiska.

13/08/2023

Wróciły słoneczne i gorące dni 🌞, a z nimi kłopot z dostępnością 💦 dla owadów. Możemy im pomóc przygotowując poidełka i ustawiając je w ogrodach i na balkonach 💙

🔨Wykonanie:
1️⃣ wybierz naczynie: miskę, talerz lub podstawkę pod doniczkę,
2️⃣ przygotuj wypełnienia: kamienie, keramzyt, łupiny orzechów, kora, szyszki, mech (większość gatunków mchów jest w Polsce pod ochroną!). Aby poidełko było bezpieczne dla owadów lustro wody nie powinno mieć więcej niż 2-3 milimetry!
3️⃣ nalej wodę: powinna być czysta, niechlorowana, o temperaturze pokojowej. Aby poidełko nie było zagrożeniem woda powinna być często wymieniana.

06/08/2023

Chcąc przedłużyć lato siejemy w ogrodach rośliny, które długo kwitną. Wybierzmy mądrze:
❌𝐚𝐬𝐭𝐞𝐫 𝐧𝐨𝐰𝐨𝐛𝐞𝐥𝐠𝐢𝐣𝐬𝐤𝐢 – przypisany do IV, najniebezpieczniejszej kategorii na liście gatunków inwazyjnych 😡
✅ 𝐤𝐫𝐰𝐚𝐰𝐧𝐢𝐜𝐚 𝐩𝐨𝐬𝐩𝐨𝐥𝐢𝐭𝐚 – kwitnie do pierwszych dni października. Tworzy kępy o szerokości do 45 cm, osiągając do metra wysokości. Preferuje tereny wilgotne i jednocześnie słoneczne – świetnie sprawdzi się przy oczku wodnym. Jest całkowicie mrozoodporna.

30/07/2023

ℹ️dla wszystkich, którzy nie mogli być z nami podczas premier: gry są dostępne do3️⃣0️⃣ stycznia 2024 roku! 😁🚴‍♂️👣
Szczegóły jak zawsze na naszej stronie internetowej!

Photos from Mikołów dla Klimatu's post 27/07/2023

Na terenie Śląski Ogród Botaniczny - Związek Stowarzyszeń rośnie w oczach terenowa sala edukacyjna 🤩
Drewniana altana pomieści do 80 osób. Nad salą zostanie stworzony zielony dach, po którym będzie można spacerować i obserwować roślinność 🌱💚 (szczegóły niebawem). Nadmiar wód deszczowych zostanie skierowany do gruntu oraz do podziemnego zbiornika.
Na zdjęciu budowany segment nr 6, po którym będzie biegł podjazd ♿️

Photos from Mikołów dla Klimatu's post 24/07/2023

5️⃣0️⃣ śmiałków spotkało wczoraj Ducha Lasu 🧙‍♂️ i podjęło rzucone wyzwanie❗️Przejechali 🚴‍♀️🚴 malowniczą Doliną Jamny, wykonali zadania i zdobyli klucze, dzięki którym wydostali się z lasu 👏🌲🌳
Jeżeli również chcesz przeżyć taką przygodę, nie zwlekaj❗️Gra jest dostępna do końca stycznia ➡️https://mikolowdlaklimatu.mikolow.eu/odglosy-doliny-rowerowa-gra-mobilna/

17/07/2023

🚴‍♂️🌿Rowerowa Mobilna Gra Terenowa "Odgłosy Doliny Rzeki Jamny" 🌿🚴‍♀️

Przeżyj niesamowitą przygodę w sercu natury!

📅 Premiera już 23 lipca 2023 (niedziela) w godzinach 12:00 - 14:00
📍 Start i meta - Stadion Klubu Sportowego Kamionka Mikołów

Co Cię czeka?
• poczujesz magię przyrody i odkryjesz tajemnice Doliny Rzeki Jamny
• pokonasz trasę rowerową pełną wyzwań i niesamowitych widoków
• doświadczysz przygody, która wciągnie Cię w świat natury.

📱 Nie zapomnij zabrać ze sobą swojego smartfona z zainstalowaną aplikacją ActionTrack dostępną na platformach Google Play i App Store.

Szczegóły i regulamin na stronie www.mikolowdlaklimatu.mikolow.eu

Photos from Mikołów dla Klimatu's post 17/07/2023

Mimo ogromnego ☀️premiera gry terenowej była bardzo udana ❗️❤🌳 Gratulujemy wszystkim, którzy ukończyli zabawę❗️👍💪😀

Jeśli nie mogłeś wziąć udziału w grze - nie martw się!

Zielona Przygoda w Czerwonym Ogrodzie jest teraz dostępna do samodzielnego przejścia w dogodnym dla Ciebie terminie!

Jak to zrobić?

Odkryj magiczny świat ogrodu na własną rękę i ciesz się niezapomnianą przygodą w swoim tempie. Zwiedzaj urokliwe zakątki ogrodu, rozwiązuj zagadki, poznawaj fascynujące fakty o roślinach i zdobywaj wirtualne nagrody!

Jak zacząć?
1️⃣ Pobierz grę Zielona Przygoda na swój smartfon z platformy Google Play lub App Store.
2️⃣ Wybierz dogodny dla siebie termin i czas na rozpoczęcie gry.
3️⃣ Zeskanuj QR code z plakatu
4️⃣ Przeżyj emocje i odkrywaj tajemnice ogrodu, wykonując zadania i zagadki.
5️⃣ Zdobądź punkty i osiągnięcia, które wpiszą Cię na listę najlepszych graczy!

👀 Nie przegap okazji, by poznać ogromne bogactwo naszego ogrodu i zanurzyć się w niezwykłym świecie roślin!

Photos from Mikołów dla Klimatu's post 13/07/2023

Na łące miejskiej tętni życie 😍🦋🐞🌱 Odwiedziła ją również rzadko spotykana makatka czarnogrzbieta 🐝💛🖤

Zdjęcia: Mikołaj Siemaszko

09/07/2023

🌺💚 Zapraszamy na niezwykłą przygodę w Czerwonym Ogrodzie!

Dołącz do nas i odkryj magię roślin w mobilnej grze terenowej.

📅 Data: 16 lipca 2023 (niedziela)
⏰ Godzina: 12:00 - 18:00
📍 Lokalizacja: Ogród Czerwony Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Mikołowie (ul. Grudniowa)

✨ Co możesz się spodziewać?
✔️ Wspaniałej zabawy i ekscytujących emocji w otoczeniu pięknej przyrody.
✔️ Eksploracji różnych zakątków ogrodu, gdzie czekają na Ciebie fascynujące tajemnice.
✔️ Rozwiązywania zagadek i quizów, które testują Twoją wiedzę o roślinach.
✔️ Możliwości zdobycia wirtualnych nagród i osiągnięć, które dowiodą Twojej wspaniałej przygody.

📱 Nie zapomnij zabrać ze sobą swojego smartfona. Pobierz aplikację ActionTrack z Google Play lub App Store, aby w pełni cieszyć się grą.

🌿 Przygotuj się na niezwykłe przeżycia i otwórz się na świat roślin w zupełnie nowy sposób!

🌺💚 Zapraszamy serdecznie do udziału w Zielonej Przygodzie w Czerwonym Ogrodzie! Niech ta wyjątkowa przygoda stanie się niezapomnianym doświadczeniem dla Ciebie.

Photos from Mikołów dla Klimatu's post 04/07/2023

Wizyta studyjna w Liechtensteinie, która odbyła się w dniach 25-27 czerwca 2023 roku, była niezwykłą podróżą po świecie działań ekologicznych i walki ze zmianami klimatycznymi. Poznaliśmy wyzwania, z jakimi mierzy się księstwo, ale także inspirujące inicjatywy i projekty, które mogą nam pomóc w walce z tym globalnym problemem. Ta wizyta na pewno zmieni nasze podejście i pomoże nam wdrażać innowacyjne rozwiązania w projekcie naszym mieście.

Szczegóły na stronie projektu www.mikolowdlaklimatu.mikolow.eu/wizyta-studyjna-3

03/07/2023

Nie wiesz, co zrobić ze skoszoną trawą? To idealny materiał do ściółkowania, ponieważ zawiera dużo azotu, dzięki czemu proces jej rozkładu doskonale użyźni glebę i wzmocni rośliny. Doskonale współgra z krzewami i drzewkami owocowymi 🍎🍐🍓

Przed rozłożeniem lekko ją przesusz - zbyt gruba warstwa świeżej trawy może spowodować powstanie nieprzepuszczalnej dla powietrza warstwy i gnicie ściółki (rozkład beztlenowy) zwiększając ryzyko występowania chorób grzybowych 😟

25/06/2023

Obce gatunki nie rozprzestrzeniają się tylko na powierzchni ziemi, zagrożenie może nadejść również z wody 💧
❌ 𝗠𝗼𝗰𝘇𝗮𝗿𝗸𝗮 𝗸𝗮𝗻𝗮𝗱𝘆𝗷𝘀𝗸𝗮 – ze względu na swoją ekspansywność została wpisana na listę roślin proponowanych do wycofania ze sprzedaży 😳
✅ 𝗥𝗼𝗴𝗮𝘁𝗲𝗸 𝘀𝘇𝘁𝘆𝘄𝗻𝘆 – szybko się rozrasta, a to nie jego jedyna zaleta: jeszcze ważniejszą rolą rogatka jest ochrona narybku i mniejszych ryb. Gęsto pokryte liśćmi pędy (sięgające 80 cm) są dobrymi kryjówkami: ryby labiryntowe zakładają wśród nich gniazda, a ważki składają jaja. Rogatek jest traktowany jako naturalny filtr. Roślina ta jest mrozoodporna- w zimie opada na dno stawu. Ciemnozielone, sztywne, widlasto rozgałęzione pierzaste liście, dorastają do długości około 2 cm, są delikatne i kruche. Ciekawostką jest to, że rogatek nie posiada korzeni, ich rolę pełnią białawe nitkowate ryzoidy – chwytniki, służące także do pobierania z wody składników odżywczych 🤯

Photos from Mikołów dla Klimatu's post 22/06/2023

🏆Uroczyste wręczenie nagród laureatom 2 konkursów: "𝗞𝗿𝗲𝗮𝘁𝘆𝘄𝗻𝗶𝗲 𝗱𝗹𝗮 𝗞𝗹𝗶𝗺𝗮𝘁𝘂" oraz "𝗢𝗴𝗿𝗼́𝗱𝗲𝗸, 𝗯𝗮𝗹𝗸𝗼𝗻, 𝗱𝗼𝗻𝗶𝗰𝘇𝗸𝗮 - 𝗱𝗯𝗮𝗺 𝗼 𝗸𝗹𝗶𝗺𝗮𝘁". Dziękujemy, że byliście z nami 💙💚

Zdjęcia: Gazeta Mikołowska

19/06/2023

Jeżeli nie udało Ci się dołączyć do nas w sobotę lub chcesz poprawić swój wynik - to mamy dobrą wiadomość: od dzisiaj możesz dołączyć do gry w dogodnym dla siebie terminie!🤩To co, widzimy się na trasie? 👟📱
Szczegółowa instrukcja na stronie: www.mikolowdlaklimatu.mikolow.eu/gra

Photos from Mikołów dla Klimatu's post 19/06/2023

17 czerwca ruszyła pierwsza (ale nie ostatnia) gra mobilna 🥳 Do rywalizacji stanęło 1️⃣3️⃣drużyn, które przemierzając Mikołów mierzyły się z zadaniami godnymi urbanisty przyszłości. Kto był ten wie, że niektóre wyzwania wymagały nie lada sprytu 🙃 Trud został zrekompensowany 🏆, wraz z Burmistrzem Mateuszem Handlem nagrodziliśmy tych, którzy najlepiej poradzili sobie z planowaniem nowego Mikołowa 🌳☔️🌿.
Już niebawem informacja dla tych, którzy również chcieliby spróbować swoich sił!

Dni Mikołowa 2023

15/06/2023

Chociaż nazwa „zbiornik retencyjny” zazwyczaj kojarzy się nam z dużym, betonowym basenem, oddzielonym od rzeki tamą, w praktyce wcale nie musi tak wyglądać. Przykładem naturalistycznego zbiornika retencyjnego jest staw w Parku w Mokrem. W ramach projektu wykonaliśmy szereg prac poprawiających właśnie jego zdolność retencyjną. O szczegółach piszemy na naszej stronie 👉www.mikolowdlaklimatu.mikolow.eu/?p=2112

12/06/2023

Wybierz się w podróż pełną przygód! Kim są Miko i Mika i co robią na Ziemi? Przekonaj się już 17 czerwca! Będą potrzebne: telefon/tablet 📱, wygodne buty 👟 i dobry humor 😄! Serdecznie zapraszamy wszystkich do udziału!

Szczegóły i regulamin 👉 https://tiny.pl/cx6gz

Wyniki zostaną ogłoszone tego samego dnia o godzinie 16:50 podczas Dni Mikołowa 2023 🏆

Miejski Dom Kultury w Mikołowie

11/06/2023

Ogromnym problemem współczesnych miast są obszary mocno uszczelnione. Każde działanie zwiększające przepuszczalność wód deszczowych zasługuje na popularyzację, promocję i upowszechnienie. Dobrym przykładem może pochwalić się Bujaków👏 Podczas remontu chodnika pozostawiono pasy ziemi i dano wolną rękę mieszkańcom. Niektórzy co roku sadzą bratki lub aksamitki, a inni zasiali trawę.

"Nawet gdy wydaje ci się, że robisz niewiele, robisz małą cząstkę, która jest ważnym kawałkiem wielkiej układanki" Prof. Jon Ove Hagen 🌱🌸🐝🦋🐞

06/06/2023

Z przyjemnością informujemy, że konkursy "𝗞𝗿𝗲𝗮𝘁𝘆𝘄𝗻𝗶𝗲 𝗱𝗹𝗮 𝗞𝗹𝗶𝗺𝗮𝘁𝘂" oraz "𝗢𝗴𝗿𝗼́𝗱𝗲𝗸, 𝗯𝗮𝗹𝗸𝗼𝗻, 𝗱𝗼𝗻𝗶𝗰𝘇𝗸𝗮 - 𝗱𝗯𝗮𝗺 𝗼 𝗸𝗹𝗶𝗺𝗮𝘁" zostały rozstrzygnięte‼️Dziękujemy za wszystkie prace , których poziom wykonania był bardzo wysoki i różnorodny, a wprowadzone rozwiązania zaskakujące 👏👏
Laureaci zostali poinformowani 📞, listy nagrodzonych 🥇🥈🥉:
"Kreatywnie dla Klimatu" 👉 https://tiny.pl/cqbgt
"Ogródek, balkon, doniczka - dbam o klimat" 👉 https://tiny.pl/cxws4

Uroczyste wręczenie nagród 🏆 odbędzie się 18 czerwca o godzinie 16:50 na mikołowskim Rynku. Serdecznie zapraszamy!

04/06/2023

😍 Pięknie zakwitła łąka wysiana w zeszłym roku przy skrzyżowaniu ulic Przelotowej i Gliwickiej 💚🌸🌱🌺🐝🦋🐞

01/06/2023

🥳 Zakończyliśmy przyjmowanie prac w ramach konkursów "Kreatywnie dla Klimatu" oraz „Ogródek, balkon, doniczka – dbam o klimat” - dziękujemy za tak liczne zgłoszenia! 🤩 Wyniki opublikujemy do 9️⃣ czerwca.

Videos (show all)

Ogród deszczowy
Z przyjemnością informujemy, że konkurs „Błękitno-Zielono MI” został rozstrzygnięty! Wpłynęły aż 4️⃣4️⃣ 😮 znakomite prac...