Szívvel, féreggel - Kampány a szívférgesség ellen

Szívvel, féreggel - Kampány a szívférgesség ellen

Két szívférges kutya a gyógyulás útján, két gazdi az idegtépés határán. Így indult el ez a kezdeményezés.

Budavári kutyás balesetek 13/12/2020

Budavári kutyások vagy kutyások, akik a Budai várban sétáltok! Vigyázzatok a kutyáitokra!

Budavári kutyás balesetek A várban lévő sétányról a kutyák minden különösebb előjel nélkül vetik le magukat a 5-8 méteres mélységbe. A balesetek száma évről-évre növekszik

Télen is támadnak az élősködők (x) | 24.hu 07/12/2020

Ugye Ti is egész évben véditek négylábú családtagjaitokat az élősködők ellen?

Télen is támadnak az élősködők (x) | 24.hu Az európai állatorvosok 78 százaléka szerint megnövekedett a vérszívó ízeltlábúak, köztük a kullancsok és bolhák száma, 74 százalékuk pedig állítja,

02/12/2020

Készen álltok a következő részre? Olvassátok el ezt is, nagyon fontos dolgokról írunk benne!

Azt már tudjátok, hogy mi is a szívféreg, hiszen az előző alkalommal már kiveséztük, ahogy azt is, hogy honnan származnak, és hogyan lett ilyen gyorsan a semmiből egy nagyon veszélyes fertőzöttség hazánkban.

Ma arról lesz szó, hogy miként fertőződhetnek meg kedvenceink, illetve, hogy mi történik miután az élősködő bekerült a szervezetükbe.
Először is, azt fontos tudni, hogy a szívférgek gazdatest nélkül életképtelenek, és sajnos pont a kutyákban érzik magukat a legjobban. Szúnyogcsípés útján kerül az állatba lárvaállapotban, majd az erekben keres magának helyet, hogy ott növekedjen, mígnem eléri az ivarérett állapotot. Ez kb. 6-9 hónapot vesz igénybe és teljesen észrevehetetlen. Ha a gazdatestben kifejlődik akár egy érett hím és nőstény, akkor szaporodni kezdenek és mikrofiláriák ezreit engedik szabadon. A kifejlett férgek a tüdő verőereiben élnek, viszont amennyiben már előrehaladottabb a fertőzöttség és nagy számú féreg van jelen, akkor megjelenhetnek a jobb szívfélben is. Mindehhez elegendő egy szúnyogcsípés, így a hangsúly a szúnyogok elleni védekezésen van, amik a klímaváltozásnak köszönhetően már egész évben jelen vannak, így nem elég csupán a „szezonban” odafigyelni a megelőzésre.

Tehát nagyon fontos: MINDEN ÉVSZAKBAN KELL VÉDEKEZNI A SZÚNYOGOK ÉS KULLANCSOK ELLEN IS!

Kérdésetek lenni? Írjatok nekünk nyugodtan!

28/11/2020

Ti készen álltok? Lássuk az első és legfontosabb bejegyzést:

Mi a szívféreg és mi a bőrféreg?

Először is fontos megvizsgálni a két parazitának a mivoltát, a kezelés, illetve a megelőzés lehetőségeit ismertetni a többi gazdival. Nézzük tehát pontosan, mik is ezek a betegségek és honnan származnak.

Mindkét élősködő a trópusokról lett behurcolva, és az utóbbi egy-két évtizedben rohamos terjedésnek indultak. Lényeges különbség közöttük, hogy míg a bőrférgesség egy könnyedén, gyógyszerrel kezelhető betegség, addig a szívférgesség már egy potenciálisan halálos kimenetelű fertőzöttség, aminek a gyógyítása minden esetben rizikóval jár.
Már a nevükből is sejthető, hogy melyik hol élősködik, ám a szívféreg elsősorban a tüdő ereiben telepszik meg, (vérplazmával táplálkozik, illetve egy Wolbachia nevű baktériummal él szimbiózisban) és csak előrehaladottabb stádiumban kerülnek a jobb szívfélbe. Mivel e paraziták a tüdőben élnek – hosszú időn át tünetmentesen – komoly gondokat okozhatnak, többek között embóliát, mivel elzárhatják az ereket.

A bőrférgek a bőr és a bőr alatti szövetekben telepszenek meg, majd egy idő után szaporodni kezdenek, és a kis mikrofiláriák a véráramban keringve várják a szúnyogcsípést, hogy továbbjussanak a következő gazdaállatba.

Az állatorvosoknál végezhetők ezen parazitákra kimutatására irányuló vizsgálatok (Knott teszt, ELISA gyorsteszt) , de egy esetleges pozitív eredmény esetén azonnal nem lehet 100%-ra megmondani, hogy melyik parazita van jelen az állatban. Ezért is kell mikrofilaria jelenlétekor PCR vizsgálatot kérni, ami pontosan megmondja, hogy mivel állunk szemben a mikrofilariából kivont DNS alapján.

Kérdésetek van még? Keressetek minket bizalommal!

15/11/2020

‼️Ezek a szívférgek! A felvételen pedig egy szívféreg eltávolító műtét néhány pillanata látható.

29/10/2020

Ugye Ti sem felejtitek el?

21/10/2020

Keressük Conyt! Kérünk szépen oszd meg ezt a képet, vagy csatlakozz a keresőcsapathoz!

Keressük Conyt!

Hogyha látnátok Conyt felbukkanni, kérlek értesítsétek az ideiglenes befogadóját, Zsófit!
A 15. kerület környékén pedig járjatok nyitott szemmel.

Minden megosztást hálásan köszönünk!

18/10/2020

Lektorálást még mindig és újból és nem elégszer tudjuk megköszönni Dr. Mag Viktória doktornőnek!

Új poszt-sorozat indult oldalunkon. Szombat esténként át is adjuk a szót Janics Boginak és Mazzag Dórinak, hogy felvilágosító sorozatukkal felhívják a figyelmet a szívféregességre, legyen szó szűrésről, védelemről, vagy éppen kezelésről.

A mai téma: Lehetséges tünetek

Előző héten már megtudhattátok, hogy hogyan fejlődik ki az állati szervezetben a szívféreg, most nézzük meg, hogy milyen tünetei lehetnek e betegségnek.
A szívféreg igen alattomos kis lény, ugyanis fokozatosan szaporodik el a szervezetben, így a tünetek a fertőződés után akár éveken át nem jelentkeznek. A szívférgesség leggyakoribb tünetei a kutyáknál:
- köhögés (fizikai terhelés, mozgás esetén; súlyosabb fertőzöttség esetén bármikor)
- fárdékonyság
- nehezített légzés
- levertség (az állat nem akar sétálni, játszani)
- étvágytalanság
- fogyás.
A fertőződés után a szívférgesség tünetei még nem jelentkeznek, sőt, amennyiben kisszámú féreg található a tüdőerekben, sokáig észrevétlen maradhat! Különösen érvényes lehet ez olyan kutyák esetében, melyek különösen nyugodtak vagy koruk miatt már higgadtabb természetűek. Ha a kutya aktív, illetve súlyosabb a fertőzöttség, az elsődleges tünet a köhögés, valamint gyors kimerülés akár könnyebb mozgás után is. Pont ezért fontos kihangsúlyozni a szűrővizsgálatok jelentősségét - évente legalább egyszer, vérvizsgálat útján érdemes kideríteni, hogy kutyánk valóban féregmentes életet él-e. Azon kutyák esetében is fontos az évenkénti szűrővizsgálat, akik havi rendszerességgel védekeznek ezen paraziták ellen, hiszen minden készítménnyel szemben kialakulhat rezisztencia, így előfordulhat, hogy a termék, amit használunk (már) nem hatékony.

03/10/2020

Olvassátok el a következő posztunkat is‼️
Milyen vizsgálatokat szükséges elvégezni, hogy kiderüljön, hogy kutyáink szívférgesek-e? Ugye tudtátok, hogy a gyorsteszt közel sem elég?!
Lektorálta: Dr. Mag Viktória

Új poszt-sorozat indult oldalunkon. Szombat esténként át is adjuk a szót Janics Boginak és Mazzag Dórinak, hogy felvilágosító sorozatukkal felhívják a figyelmet a szívféregességre, legyen szó szűrésről, védelemről, vagy éppen kezelésről.

A mai téma: Vizsgálatok I.

Az eddigiekből már megtudhattátok, hogy mennyire észrevehetetlen, illetve, hogy milyen lehetséges tünetekkel jár, ha felbukkan a parazita kedvencünk szervezetében. Ma arról lesz szó, hogy milyen vizsgálatok szükségesek a szívférgesség kimutatására annak érdekében, hogy az állatorvos felállíthassa a pontos diagnózist.

Amikor először megyünk szűrésre, 2 tesztet csinál az állatorvos, amihez elegendő 1 ml vér is. Az egyik az ún. KNOTT-teszt, amely a vérben lévő mikrofiláriák (lárvák) jelenlétét mutatja ki mikroszkópos vizsgálat során, ám e teszt segítségével azt nem tudjuk meg, hogy szív-, vagy bőrférgességről van szó. Ennek a tesztnek a hátránya, hogy előfordulhat fals negatív eredmény, mert nem minden esetben vannak mikrofiláriák/alacsony számú mikrofilaria esetén előfordulhat, hogy abban az 1 ml vérben nincsenek jelen, így negatív teszt esetén is fennállhat a betegség. A perifériás keringésben legnagyobb számban 18-22 óra között vannak jelen a mikrofilariák, így amennyiben megoldható, érdemes ekkor elvégezni a vérvételt.

A másik az ún. ELISA-teszt, ami a kifejlett nőstény szívférgek által termelt antigén kimutatásán alapszik. Ennél a tesztnél már kisebb az esélye egy fals eredménynek. A biztos digagnózis felállításához, azonban nagyon fontos elvégezni egy sokkal specifikusabb, PCR vizsgálatot, ami a mikrofilariákból kivont DNS alapján adja meg a pontos diagnózist, melynek tudatában szívférgesség esetén további vizsgálatokat ír elő az állatorvos (szív ultrahang, mellkas röntgen), hogy a stádiumnak megfelelő legjobb kezelést kaphassák a kutyáink.

Szívvel, féreggel - Kampány a szívférgesség ellen

23/09/2020

AZ EDDIGI TALÁN LEGFONTOSABB POSZTUNK A TÉMÁBAN!
Kilátástalannak tartod a helyzetet és azt sem tudod, hogyan fogj neki a parazita elleni védekezésnek? Segítünk! Olvassátok el a posztunkat!

Új poszt-sorozat indult oldalunkon. Szombat esténként át is adjuk a szót Janics Boginak és Mazzag Dórinak, hogy felvilágosító sorozatukkal felhívják a figyelmet a szívféregességre, legyen szó szűrésről, védelemről, vagy éppen kezelésről.

A mai téma: A szűrővizsgálat jelentősége

Sorozatunk előző részeiből már kiderül, hogy mi a szívféresség, kialakulásának legfőbb okait is megismerhettétek, illetve a lehetséges tünetekről is esett már szó.

Ha visszaolvassátok a korábban leírtakat, rájöhettek, hogy milyen alattomos és akár végzetes betegségről beszélünk. A szívférgesség esetében is olcsóbb és biztonságosabb a MEGELŐZÉS. Azonban fontos megjegyezni, hogy nem mindegy, hogy hogyan kezdünk el védekezni ellene. Kölyökkutyák, örökbefogadott kutyák, utcán talált kutyák... mind-mind különböző eljárást igényelnek.

- Kölyökkutyák (*): a prevenciót 6-8 hetes kiskutyáknál már érdemes elkezdeni, azonban 6 hónap alatti kölyökkutyáknál a gazdik elkezdhetik a preventív kezelést tesztelés nélkül, de (!!!) 9, 12 és 15 hónaposan el kell végezni a szűrővizsgálatokat. Ez azért fontos, mert a kutya az élete első félévében is megfertőződhetett szív-, vagy bőrféreggel. Náluk még ez esetben nagyon kisfokú a fertőzöttség, a preventív készítmények ekkor nem ártanak, viszont ha a tesztek pozitívak bármelyik szűrővizsgálatnál és a kiegészítő vizsgálatok igazolják a fonálféreg meglétét, akkor átállnak a kezelési protokollra. 7 hónap feletti kutyáknál, a preventív kezelés elkezdése előtt el kell végezni a szűrővizsgálatokat is. Náluk az első tesztelést követően fél év múlva, majd ezt követően évente kell elvégeztetni a vizsgálatokat!

- Utcán talált, bizonytalan körülményekből mentett kutya: a megszokott vizsgálatok mellett, a szívférgességre való tesztelést is erősen javasoljuk. Főleg a keleti országrészen elterjedt ez a betegség, azonban sajnos már az ország többi területén is megjelent. Fontos, hogy mielőtt elkezdődne a kezelése, megtörténjenek a szűrővizsgálatok és az eredmény negatív legyen! Majd ezt a tesztet legalább évente kell végezni, védekezni pedig minden hónapban, évszaktól függetlenül javallott!

- Menhelyről, alapítvány által mentett, (bár nagyon reméljük ebbe a csoportba senki sem tartozik) tenyésztőtől/szaporítótól vett kutya: szerencsére már sok menhelyen és alapítványon keresztül mentett kutya, már eleve úgy kerül a gazdihoz, hogy tesztelve van szív- és bőrféregre, azonban még mindig találkozunk sajnos olyan szervezettel, akik nem fordítanak kellő figyelmet erre a betegségre. Kérünk Benneteket, hogy akár mentett, akár vásárolt kutyusról van szó, kérdezzétek meg az adott szervezetet, személyeket, hogy milyen vizsgálatokat végeztek el a kutyán és bizonyosodjatok meg papíron keresztül, hogy a teszt eredménye negatív lett! Igen, sajnos ilyen esetről is hallottunk: ""egészséges a kutya"", majd súlyos szívférges volt a kutyus. A tesztet ebben az esetben is legalább évente kell elvégezni, védekezni pedig minden hónapban, évszaktól függetlenül javallott!

*Forrás: https://delpestiallatorvos.hu/blog_tudastar/sziv-es-borfergesseg/"

Szívvel, féreggel - Kampány a szívférgesség ellen

21/09/2020

‼️Itt vagyunk, nem hagytuk abba! Kicsit eltűntünk, de nagyon fontos dolgokkal készülünk a háttérben, amikről hamarosan beszámolunk!
Viszont addig is: olvassátok el talán az egyik legfontosabb posztunkat! Újból, mindig, örök hála Dr. Mag Viktória doktornőnek a lektorálásért.🥰

Új poszt-sorozat indult oldalunkon. Szombat esténként át is adjuk a szót Janics Boginak és Mazzag Dórinak, hogy felvilágosító sorozatukkal felhívják a figyelmet a szívféregességre, legyen szó szűrésről, védelemről, vagy éppen kezelésről.

A mai téma: A szűrővizsgálat jelentősége

Sorozatunk előző részeiből már kiderül, hogy mi a szívféresség, kialakulásának legfőbb okait is megismerhettétek, illetve a lehetséges tünetekről is esett már szó.

Ha visszaolvassátok a korábban leírtakat, rájöhettek, hogy milyen alattomos és akár végzetes betegségről beszélünk. A szívférgesség esetében is olcsóbb és biztonságosabb a MEGELŐZÉS. Azonban fontos megjegyezni, hogy nem mindegy, hogy hogyan kezdünk el védekezni ellene. Kölyökkutyák, örökbefogadott kutyák, utcán talált kutyák... mind-mind különböző eljárást igényelnek.

- Kölyökkutyák (*): a prevenciót 6-8 hetes kiskutyáknál már érdemes elkezdeni, azonban 6 hónap alatti kölyökkutyáknál a gazdik elkezdhetik a preventív kezelést tesztelés nélkül, de (!!!) 9, 12 és 15 hónaposan el kell végezni a szűrővizsgálatokat. Ez azért fontos, mert a kutya az élete első félévében is megfertőződhetett szív-, vagy bőrféreggel. Náluk még ez esetben nagyon kisfokú a fertőzöttség, a preventív készítmények ekkor nem ártanak, viszont ha a tesztek pozitívak bármelyik szűrővizsgálatnál és a kiegészítő vizsgálatok igazolják a fonálféreg meglétét, akkor átállnak a kezelési protokollra. 7 hónap feletti kutyáknál, a preventív kezelés elkezdése előtt el kell végezni a szűrővizsgálatokat is. Náluk az első tesztelést követően fél év múlva, majd ezt követően évente kell elvégeztetni a vizsgálatokat!

- Utcán talált, bizonytalan körülményekből mentett kutya: a megszokott vizsgálatok mellett, a szívférgességre való tesztelést is erősen javasoljuk. Főleg a keleti országrészen elterjedt ez a betegség, azonban sajnos már az ország többi területén is megjelent. Fontos, hogy mielőtt elkezdődne a kezelése, megtörténjenek a szűrővizsgálatok és az eredmény negatív legyen! Majd ezt a tesztet legalább évente kell végezni, védekezni pedig minden hónapban, évszaktól függetlenül javallott!

- Menhelyről, alapítvány által mentett, (bár nagyon reméljük ebbe a csoportba senki sem tartozik) tenyésztőtől/szaporítótól vett kutya: szerencsére már sok menhelyen és alapítványon keresztül mentett kutya, már eleve úgy kerül a gazdihoz, hogy tesztelve van szív- és bőrféregre, azonban még mindig találkozunk sajnos olyan szervezettel, akik nem fordítanak kellő figyelmet erre a betegségre. Kérünk Benneteket, hogy akár mentett, akár vásárolt kutyusról van szó, kérdezzétek meg az adott szervezetet, személyeket, hogy milyen vizsgálatokat végeztek el a kutyán és bizonyosodjatok meg papíron keresztül, hogy a teszt eredménye negatív lett! Igen, sajnos ilyen esetről is hallottunk: ""egészséges a kutya"", majd súlyos szívférges volt a kutyus. A tesztet ebben az esetben is legalább évente kell elvégezni, védekezni pedig minden hónapban, évszaktól függetlenül javallott!

*Forrás: https://delpestiallatorvos.hu/blog_tudastar/sziv-es-borfergesseg/"

Szívvel, féreggel - Kampány a szívférgesség ellen

25/08/2020

Olvastátok már ezt a bejegyzésünket Az új kutyád oldalán? Hogy tetszett?
Megint nagyon köszönjük Dr. Mag Viktória doktornőnek a lektorálást! ❤️

Új poszt-sorozat indult oldalunkon. Szombat esténként át is adjuk a szót Janics Boginak és Mazzag Dórinak, hogy felvilágosító sorozatukkal felhívják a figyelmet a szívféregességre, legyen szó szűrésről, védelemről, vagy éppen kezelésről.

A mai téma: Kialakulás

Azt már tudjátok, hogy mi is a szívféreg, hiszen az előző szombaton már kiveséztük, ahogy azt is, hogy honnan származnak, és hogyan lett ilyen gyorsan a semmiből egy nagyon veszélyes fertőzöttség hazánkban.
Ma arról lesz szó, hogy miként fertőződhetnek meg kedvenceink, illetve, hogy mi történik miután az élősködő bekerült a szervezetükbe.
Először is, azt fontos tudni, hogy a szívférgek gazdatest nélkül életképtelenek, és sajnos pont a kutyákban érzik magukat a legjobban. Szúnyogcsípés útján kerül az állatba lárvaállapotban, majd az erekben keres magának helyet, hogy ott növekedjen, mígnem eléri az ivarérett állapotot. Ez kb. 6-9 hónapot vesz igénybe és teljesen észrevehetetlen. Ha a gazdatestben kifejlődik akár egy érett hím és nőstény, akkor szaporodni kezdenek és mikrofiláriák ezreit engedik szabadon. A kifejlett férgek a tüdő verőereiben élnek, viszont amennyiben már előrehaladottabb a fertőzöttség és nagy számú féreg van jelen, akkor megjelenhetnek a jobb szívfélben is. Mindehhez elegendő egy szúnyogcsípés, így a hangsúly a szúnyogok elleni védekezésen van, amik a klímaváltozásnak köszönhetően már egész évben jelen vannak, így nem elég csupán a „szezonban” odafigyelni a megelőzésre.

Szívvel, féreggel - Kampány a szívférgesség ellen

16/08/2020

Három hete belekezdtünk valami újba, ami reméljük sok mindenkihez eljut: sok részes poszt-sorozat, a szív- és bőrférgességről❗️
Ti már elolvastátok az első részt? Mi a véleményetek róla?
Minden poszt megírását dr. Mag Viktória doktornő lektorálja, akinek ezúton is hálánkat szeretnénk kifejezni! ❤️

Ha szombat, akkor Szívféreg Szombat!

Új poszt-sorozat indult oldalunkon. Szombat esténként át is adjuk a szót Janics Boginak és Mazzag Dórinak, hogy felvilágosító sorozatukkal felhívják a figyelmet a szívféregességre, legyen szó szűrésről, védelemről, vagy éppen kezelésről:

Közös kampányunk fő célja, hogy a két parazitának a mivoltát, a kezelés, illetve a megelőzés lehetőségeit ismertessük a többi gazdival. Nézzük, pontosan mik is ezek a betegségek, és honnan származnak.

Mindkét élősködő a trópusokról lett behurcolva, és az utóbbi egy-két évtizedben rohamos terjedésnek indultak. Lényeges különbség közöttük, hogy míg a bőrférgesség egy könnyedén, gyógyszerrel kezelhető betegség, addig a szívférgesség már egy potenciálisan halálos kimenetelű fertőzöttség, aminek a gyógyítása minden esetben rizikóval jár.
Már a nevükből is sejthető, hogy melyik hol élősködik, ám a szívféreg elsősorban a tüdő ereiben telepszik meg, (vérplazmával táplálkozik, illetve egy Wolbachia nevű baktériummal él szimbiózisban) és csak előrehaladottabb stádiumban kerülnek a jobb szívfélbe. Mivel e paraziták a tüdőben élnek – hosszú időn át tünetmentesen – komoly gondokat okozhatnak, többek között embóliát, mivel elzárhatják az ereket.

A bőrférgek a bőr és a bőr alatti szövetekben telepszenek meg, majd egy idő után szaporodni kezdenek, és a kis mikrofiláriák a véráramban keringve várják a szúnyogcsípést, hogy továbbjussanak a következő gazdaállatba.

Az állatorvosoknál végezhetők ezen parazitákra kimutatására irányuló vizsgálatok (Knott teszt, ELISA gyorsteszt) , de egy esetleges pozitív eredmény esetén azonnal nem lehet 100%-ra megmondani, hogy melyik parazita van jelen az állatban. Ezért is kell mikrofilaria jelenlétekor PCR vizsgálatot kérni, ami pontosan megmondja, hogy mivel állunk szemben a mikrofilariából kivont DNS alapján.

Szívvel, féreggel - Kampány a szívférgesség ellen

12/08/2020

KÖSZÖNJÜK!❤️
Hogy már több, mint 100-an vagyunk és azt is, hogy ennyien írtok nekünk és támogatjátok a kezdeményezésünket - sokat jelent ez nekünk! Azt is látjuk, hogy még rengeteg dolgunk van és ha minden követőnk legalább 1 ismerősének beszél erről a betegségről, akkor már egy hónap múlva még többen leszünk, akik ismerik, hallottak már róla, rólunk!
Szóval mi folytatjuk, itt leszünk és küzdünk tovább azért, hogy minél többen ismerjétek, halljatok róla és a legfontosabb: szűrjétek kutyáitokat legalább évente, védekezzetek a férgek ellen havonta (szigorúan csak negatív teszteredmény esetében)‼️

10/08/2020

‼️Tudtad-e, hogy a nevével ellentétben nem a szívben élnek a férgek? A tüdőerekben vernek tanyát, és az artérián keresztül juthatnak el a szívig, de az már egy előrehaladott állapot, amit nem szabad megvárni!

31/07/2020

❤️❗️Holnap valami egészen csodás dolog fog elkezdődni! Kövessetek Bennünket és Az új kutyád oldalát!

Photos from Az új kutyád's post 30/07/2020

Mint sokan tudjátok mindketten támogatjuk az örökbefogadást, így szeretnénk segíteni Az új kutyád munkáját! Ha Ti is szívesen segítenétek és néhány hétre befogadnátok otthonotokba egy menhelyi kutyát, azzal életet mentetek! Jelentkezzetek ideiglenes örökbefogadóknak! ❤️🙏🏼

25/07/2020

⁉️ Tudtad-e, hogy a pozitív teszt esetén háromféle kezelés áll rendelkezésre? - a gyógyszeres kezelés; - az amerikai protokoll (injekciós kezelés); műtét. Mindhárom kockázatos, de stádiumtól és több vizsgálattól függ, hogy mit javasol az orvos.

Hétköznapi gazdik a szívférgességre hívják fel a figyelmet kampányukkal 22/07/2020

Előző héten lehetőséget kaptunk, hogy interjút adjunk ZED kutya blog írójának, Eszternek.
Van benne minden, ami a szívünknek fontos: Saci, Kifli, szívférgesség elleni küzdelem.
Olvassátok sok szeretettel!

Hétköznapi gazdik a szívférgességre hívják fel a figyelmet kampányukkal Az utóbbi időben egyre gyakrabban fordulnak elő szívférges kutyák. Hazánkban 2009 előtt csak egy-egy állatot diagnosztizáltak a betegséggel, azóta viszont – valószínűleg a klímaváltozás következtéb…

09/07/2020

⁉️VÉDEKEZÉS A SZÍVFÉRGESSÉG ELLEN!

Többen is kérdeztétek, hogy mennyibe kerül a szív- és bőrféreg teszt, illetve a védekezésre használt gyógyszerek. Mielőtt viszont az árakról lenne szó, nagyon fontos leszögezni, hogy NEGATÍV teszteredmény nélkül TILOS megkezdeni a védekezést!
A gyorsteszt kb. 3-5000 Ft, a tabletták pedig pár ezer Forintba kerülnek, az esetleges kiegészítő védekezésre használt szerek 2-9000 Ft között mozognak. Ez - természetesen - függ a kutyus súlyától, rendelő árlistájától is!
Ehhez képest a szívféreg kezelése 300 - 500.000 Ft között mozog, plusz egyéb kiegészítő kezelések - ez természetesen függ a betegség súlyosságától, orvosi javallattól.
Ezek fényében kijelenthetjük, hogy a megelőzés eltörpül a tényleges kezelés költségei mögött, az ezzel járó stresszről és aggódásról pedig már ne is beszéljünk.

❗️Részletesebb információt a következő linken találtok: https://delpestiallatorvos.hu/blog_tudastar/sziv-es-borfergesseg/ - Prevenció és védekezés alcím alatt

08/07/2020

‼️”Tanulj belőle Te is” sorozatunk harmadik része következik. Ismerjétek meg Norti történetét, hogyan küzd meg a szívférgek ellen!
🐶 "Nortit tavaly márciusban fogadtuk örökbe a szolnoki menhelyről. Az örökbefogadás utáni első állatorvosi látogatásnál az orvosunk javaslatára egyből csináltattunk egy szívféregtesztet. A gyorsteszt sajnos pozitív lett, ezért továbbküldték a mintát PCR vizsgálatra, mi pedig reménykedtünk, hogy Norti “csak" bőrférges. De sajnos a vizsgálat eredménye azt mutatta, hogy bőr- és szívféreg lárvák is vannak a vérében. Mivel nagyon keveset tudtunk a betegségről eléggé elszomorított minket a hír, féltünk, hogy elveszíthetjük a frissen örökbefogadott kutyusunkat. A szívultrahang és a tüdőröntgen eredményei viszont szerencsére biztatóak voltak, Norti szívférgessége nagyon kezdeti stádiumban volt még. Azonnal elkezdtük a gyógyszeres kezelését, két kúrát csináltunk végig, és bár az idei januári gyorstesztje még pozitív lett, az azt követő PCR vizsgálat alapján viszont már nem voltak lárvák a vérében. A gyógyszeres kúrának így szerencsére vége lett, de azóta is havonta két hetes csúsztatással kezeljük Advocate-tel és Advantixszal a szúnyogok és kullancsok ellen, hogy megelőzzük a visszafertőződést. A hónapban megyünk a fél éves kontrollra, szurkoljatok, hogy végre egy negatív gyorsteszttel jöhessünk haza! 🙂"

06/07/2020

‼️Nem tudjuk elégszer hangsúlyozni a műtétek (ivartalanitás is annak számít‼️) előtti vérvétel fontosságát!

‼️Tudtad-e, hogy nem kötelező a vérvétel állatorvosi műtétek előtt, ám erősen ajánlott? Egy ilyen beavatkozást megelőzően érdemes egy laborvizsgálatot kérni, amivel számtalan probléma, többek között a szívférgesség is kiderülhet. A szívféreg megléte mellett pedig nagyon kockázatos minden altatásos kezelés!

05/07/2020

‼️”Tanulj belőle Te is” sorozatunk második része következik.
Ismerjétek meg Saci történetét, hogyan küzd meg a szívférgek ellen!
🐶 "Saci 4 évesen került hozzánk, 2019. májusában. Nagyjából semmit sem tudunk az ő múltjáról, de talán jobb is. Mikor hozzánk került, elvittük az orvoshoz, az első vizsgálatokra. Mivel Saci volt az első kutyánk, aki véglegesen befogadtunk, így kezdő kutyásként nem tudtunk sok mindent, arról, hogy milyen vizsgálatok is kötelezőek vagy erősen ajánlottak. Az ivartalanítás előtt szerettem volna, ha csinálnak egy vérvételt, viszont Saci nem nagyon engedte, hisztizett, ha meglátta a tűt vagy az akkori orvosunkat. Sajnos nem voltam eléggé körültekintő és végül úgy műtötték meg, hogy nem készült előtte szívféreg teszt. A műtét során megkértem, hogy amíg altatásban lesz, csináljanak tesztet. Ami pozitív lett. Az akkori orvosunk azt, mondta, hogy amíg ő nem aggódik, addig mi sem tegyük ezt. Engem ez nem hagyott nyugodni, így átmentünk egy másik orvoshoz, a Délpesti Állatgyógyászati Központ és Sebészeti Centrumba, dr. Mag Viktóriához, akinek a mai napig nem tudunk elég hálásak lenni. Ő küldött minket dr. Péterfia Dalma doktornőhöz szív- és tüdőultrahangra. Hamar kiderült, hogy sajnos Saci 3-4-es stádiumban van. Kifejlett férgek voltak már a tüdőartériájában is, így a kezelés szempontjából két választásunk volt: műtéttel eltávolítani a férgeket vagy injekciós kezelés. Az állapotának súlyossága miatt a műtétet választottuk. Viszont így is várólistára kerültünk (mi voltunk a 34. "páros" a sorban). Szerencsére bekerültünk a műtétre és december 7-én megműtötték Sacit. A műtét során 4 db 40 cm-es férget távolítottak el belőle… (1,5 méter féreg egy közel 7 kg-os kutyában…) A műtét utáni napon már szaladgálhatott és újra élhette a megszokott életét. Azóta szerencsére Saci egy energikus, életvidám kutyus, aki imádja az életet. Antibiotikum, májvédős kezelésen voltunk utána 1 hónapig, majd még mindig követjük az Advocate/Bravecto kúrát.
Visszatekintve a tavalyi énemre: soha, soha nem nyugszom többet bele, ha valaki azt mondja, hogy beteg a kutyám, de addig ne aggódjak, ameddig az orvos nem aggódik. Július közepén megyünk az utolsó vizsgálatra, ami a műtét után kötelező a 7. hónapban. Drukkoljatok, hogy gyógyultnak nyilvánítsák!
Igenis menjetek szűrni szívféreg ellen és védekezzek egész évben!"
Ha nektek is van hasonló sztoritok, osszátok meg velünk! De ami a legfontosabb: vidd el szűrésre kutyádat és védekezzetek a szívféreg ellen! 🙏🏼

01/07/2020

‼️Tudtad-e, hogy nem kötelező a vérvétel állatorvosi műtétek előtt, ám erősen ajánlott? Egy ilyen beavatkozást megelőzően érdemes egy laborvizsgálatot kérni, amivel számtalan probléma, többek között a szívférgesség is kiderülhet. A szívféreg megléte mellett pedig nagyon kockázatos minden altatásos kezelés!

29/06/2020

‼️”Tanulj belőle Te is” sorozatunk első része következik.
Ismerjétek meg Kifli történetét, hogyan küzd meg a szívférgek ellen!

🐶 “Kifli egy mentett, erősen bántalmazott kutya, amit mi sem bizonyít jobban, mint, hogy van egy lövedék a hátában, aminek kiderülése a sokadik traumanként ért minket. Már az elejétől kezdve látszott, hogy egy rettegő, bizalmatlan kutyussal állunk szemben, de ezt a szeretet elkezdte oldani, és hónapról-hónapra nyílik meg.
A mentális sérülései mellett sorra derültek ki az egészségügyi problémái, kezdve egy daganattal, amiről később kiderült, hogy jóindulatú, és eltávolításra került, így mondhatnám azt is, hogy túl vagyunk rajta. Mindezek mellé társult, a csoport témájául is szolgáló szívféreg, aminek leküzdése a mai napig tart, ám bizakodva mondhatom, hogy már mindhárom injekción túl vagyunk, így van remény, hogy végérvényesen legyőzzük. Itt szeretnék megemlékezni Mokkáról, Kifli tesójáról, aki tragikus módon nem élte túl, pedig sokan küzdöttek érte, és szerették. Ezek fényében szeretnék szót emelni a szívféreg elleni védekezés, és a tesztelés mellett, mivel úgy érzem, hogy nagyon sokakhoz még nem jutott el ennek a parazitának a veszélyessége kedvenceinkre nézve.
Szeretném, ha mindenki tudná, hogy mennyire rizikós a kezelés, és nem csak a kutyát, a gazdit is rettentően megviseli, így elsődleges lenne a megelőzés, és ennek a dögnek a visszaszorítása, hogy négylábú barátaink minél tovább velünk lehessenek.”

Ha nektek is van hasonló sztoritok, osszátok meg velünk! De ami a legfontosabb: szűrj és védekezzetek szívféreg ellen! 🙏🏼

Szívférgesség - csak egyszerűen 28/06/2020

‼️Nem tudod, hogy valójában mit is jelent, hogy ha egy kutya szívférges? A mai napodból szánj 12 percet erre a videóra, hogy megtudd: https://www.youtube.com/watch?v=yfzN258Cfcw&t

Szívférgesség - csak egyszerűen Zállatorvos Patreon-oldal (+további információ a Patreonról): https://www.patreon.com/zallatorvos Feliratkozás a csatornára: http://www.youtube.com/user/zall...

26/06/2020

A tegnapi napon itt hagyott minket egy igazi szeretetgombóc, akit a szívférgek legyőztek. Mindenki szívében nagy űrt hagysz, legyen könnyű számodra a föld! 🖤🐶🙏🏼

24/06/2020

Köszönjük! ❤️ Folytatjuk a felhívó kampányunkat!

16/06/2020

‼Tudtad-e.....hogy a szívférgesség a legtöbb esetben, de még fejlett férgek esetén is tünetmentes lehet? Az első néhány stádiumban teljesen észrevétlen a fertőzés megléte, ezért elengedhetetlen a tesztelés. Ha viszont a következő tüneteket észleljük a kutyuson, akkor haladéktalanul keressük fel állatorvosunkat: fáradékonyság, levertség, száraz köhögés, fokozott lihegés, étvágytalanság, nehézlégzés, a kutya hangulata megváltozik.

További információért, szűrésért forduljatok a Délpesti Állatgyógyászati Központ és Sebészeti Centrumban, dr. Mag Viktóriához vagy vigyétek házi kedvenceiteket szűrésre saját állatorvosotokhoz!

További, részletes információ: https://delpestiallatorvos.hu/blog_tudastar/sziv-es-borfergesseg/

14/06/2020

‼️Tudtad-e..... hogy szívférgesség ellen már kölyökkorban el lehet kezdeni a védekezést? Érdemes nem csak a szúnyog szezonra időzíteni, hanem egész évben, folyamatosan fenntartani a védelmet kis kedvenced hosszú élete érdekében. Fontos tudni, hogy preventív szereket kizárólag negatív teszteredmény esetén szabad adni a kutyusnak!

11/06/2020

‼️Tudtad-e.....hogy sokáig (akár évekig is) tünetmentes lehet a kutya, mégis közben súlyosbodik a fertőzés mértéke, a fonálféreg hosszúsága. Ha későn derül rá fény, akár halálos is lehet!

10/06/2020

MI IS AZ A SZÍVFÉRGESSÉG?
A szívférgesség egy potenciálisan halálos betegség, melyet a dirofilaria immitis fonálféreg okoz. A szívférgességet szúnyogok terjesztik, a fertőzés pedig maradandó károkat okozhat a kutya tüdejében, valamint szívében, mivel ezek ereiben él. További súlyos komplikációk kialakulását eredményezhetik, melyek hatással lehetnek kedvenceink életminőségére.
A szívférgesség kezelése nehéz, hosszú és költséges lehet. Kutyáink számára az a legjobb, ha megpróbáljuk megelőzni a betegséget. Emellett a korai felismerés létfontosságú lehet a sikeres kezelés érdekében!

Forrás: https://kedvencemesen.bayer.com/

Szívvel féreggel

Bogi és Dóri vagyunk. Egy tapasztalt és egy nagyon friss gazdi, akiknek mellbevágó élmény volt szembesülni a szívféreggel, mert előtte nem is hallottunk róla.
Mindkettőnket váratlanul ért a hír, amikor kiderült, hogy szívférgesek a kutyáink. Abban a pillanatban azt se tudtuk, hogy kihez fordulhatnánk, kitől kérdezzünk. A tudatlanság miatt próbáltuk egymást támogatni, viszont egyre több szívférges kutya gazdijával hozott minket össze a sors és ezért éreztük szívügyünknek, hogy elindítsuk ezt a kampányt és felhívjuk a figyelmet erre a halálos betegségre, ami ellen szűréssel, gyógyszerekkel lehet védekezni, megelőzni.
Tartsatok velünk, osszátok meg velünk, a többiekkel a történeteteket és védekezzünk a szívférgesség ellen!

Website