Żyj zdrowo

Żyj zdrowo

Contact information, map and directions, contact form, opening hours, services, ratings, photos, videos and announcements from Żyj zdrowo, School, .

12/06/2021

Nietolerancja glutenu:

U części osób, które negatywnie reagują na spożycie produktów z glutenem, nie zostaje potwierdzona ani choroba trzewna, ani alergia na gluten. W takich wypadkach rozpoznawana jest nieceliakalna nadwrażliwość na gluten.
Objawy:
• biegunka,
• bóle brzucha,
• wzdęcia,
• wysypka,
• apatia,
• zmęczenie,
• bóle głowy,
• spadek nastroju
• anemia.
Leczenie nadwrażliwości na gluten polega na czasowym stosowaniu diety bezglutenowej.
W diecie występują: ryż, kasza gryczana, soja, proso, kukurydza, ziemniaki, fasola, orzechy, kasza jaglana, soczewica, ciecierzyca, sezam , len, ziarna słonecznika jak również warzywa, owoce oraz mięso.
Współcześnie, Dieta bezglutenowa jest coraz częściej wybieraną dietą. Dania są urozmaicone i posiadają pełnowartościowe walory smakowe. W skład tej diety wchodzi pięć idealnie zbilansowanych posiłków, które należy spożywać co 3 godziny.
Dostępne są poniższe warianty kaloryczne:
• 1000 kcal
• 1200 kcal
• 1500 kcal
• 1800 kcal
• 2000 kcal
• 2200 kcal
• 2500 kcal
• 3000 kcal

Źródła:
https://fiteat.co/diety/bez-glutenu/?gclid=CjwKCAjwtpGGBhBJEiwAyRZX2kVhtGhgrdUsJLz9FY5sonPC3pqN5lIRbwSZewzimZuAwJ21a4W3xRoCRdoQAvD_BwE
https://www.medistore.com.pl/zdrowie/gluten

11/06/2021

Czy glutaminian sodu jest szkodliwy?

Glutaminian sodu (MSG) to większości osób znana przyprawa dodawana do różnych potraw, stosowana jako wzmacniacz smaku. Na etykiecie znajdziemy go pod pseudonimami: E621, ekstrakt drożdżowy, ekstrakt z mięsa rybiego, produkt hydrolizy białek.

Jest solą kwasu glutaminowego, który jest aminokwasem naturalnie występującym w organizmie człowieka i niektórych produktach spożywczych, takich jak mięso, wodorosty, sery czy mleko kobiece.

W kuchni dalekowschodniej stosowany jest od dawna jako składnik podnoszący walory smakowe, w pierwotnej postaci pozyskiwany ze sproszkowanego wodorostu o nazwie listownica japońska (kombu). Smak tej przyprawy był i jest wysoce ceniony przez smakoszy - został nazwany "umami", co z japońskiego znaczy "wyśmienity". Jest on efektem pewnego składnika występującego w listownicy japońskiej - glutaminianu sodu (a konkretniej kwasu glutaminowego).

Skoro występuje w organizmie człowieka to znaczy, że jest po coś potrzebny, tak?
Dla sprostowania - informacje tu zawarte dotyczą działania samego glutaminianu (jon powstający po rozpuszczeniu MSG w wodzie), gdyż sód po dysocjacji wykorzystywany jest odrębnie.
🧀 Jest substratem do syntezy białek.
🧀 Jest ważnym neuroprzekaźnikiem; odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie mózgu i układu nerwowego.
🧀 Jest składnikiem glutationu, który pozbywa się z organizmu wolnych rodników.
🧀 Dostarczany z żywnością stanowi główne źródło energii dla komórek jelit.

Problem jednak polega na tym, że glutaminian sodu najczęściej jest dodawany do żywności wysokoprzetworzonej (fast-food, parówki, pasztety, zupy instant, a także słone przekąski jak paluszki i chipsy), żeby ukryć jej prawdziwy smak, i żeby wydawała się bardziej odżywcza, niż jest naprawdę.

Podsumowując - jak to w końcu jest? Szkodliwy czy nie?
Glutaminian sodu często budzi kontrowersje, więc był wielokrotnie i bardzo dokładnie badany. Uznawany jest za bezpieczny dla zdrowia człowieka. Wniosek taki wysnuto na podstawie przeglądów badań naukowych wykonanych przez Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków w 1958 r., Wspólny Komitet Ekspertów FAO/WHO ds. Dodatków do Żywności w 1987 r. oraz przez Komitet Naukowy ds. Żywności Komisji Europejskiej w 1991 r.
Należy jednak uważać, gdyż nadmierne spożywanie żywności wysokoprzetworzonej może prowadzić do nadwagi, otyłości i chorób metabolicznych.

Źródła:
https://www.medonet.pl/zdrowie,glutaminian-sodu---zastosowanie--zalety--wady,artykul,1728482.html
https://www.poradnikzdrowie.pl/diety-i-zywienie/zdrowe-odzywianie/czy-glutaminian-sodu-szkodzi-zdrowiu-aa-z1Cb-KmT6-wA8b.html

09/06/2021

Zdrowa dieta to coś o czym mówi się niemal cały czas. Jednak z jakiegoś powodu większość ludzi nadal się do niej nie stosuje, dlatego należy jak najczęściej zwracać na nią uwagę.

Zdrowa dieta przede wszystkim opiera się na pewnych normach żywienia. To one wyznaczają ilość danych wartości odżywczych potrzebnych naszemu organizmowi do prawidłowego funkcjonowania (tabela poniżej). Są one oczywiście zależne od wieku, ilości uprawianego sportu czy stanu zdrowia.

Jednak liczenie kalorii i wartości odżywczych to jedno. Inną bardzo ważną kwestią jest stosowanie się do pewnych wyznaczonych zasad, które zapewnią nam zdrowe życie:
✨Spożywaj 4-5 regularnych posiłków w ciągu dnia;
✨Jak najczęściej jedz warzywa i owoce. Powinny one stanowić co najmniej połowę twojego posiłku. Należy jednak pamiętać o właściwych proporcjach: ¾ warzywa, ¼ owoce);
✨Unikaj napojów gazowanych. Zamiast tego pij co najmniej 1,5 l wody dziennie a także wyciskane soki i herbaty;
✨Nie pij alkoholu;
✨Spożywaj pełnoziarniste produkty zbożowe;
✨Ograniczaj spożycie mięsa (zwłaszcza czerwonego) oraz tłuszczów zwierzęcych. Zamiast tego jedz więcej ryb, jaj i nasion strączkowych oraz używaj olejów roślinnych;
✨Ograniczaj spożycie cukru (zamiast niego można użyć miodu), słodyczy i soli.

Aby jeść zdrowo nie potrzeba dużych pieniędzy. Wystarczy zrezygnować z pewnych pokus, które wcale nie są nam niezbędne do życia, a wtedy nawet zaoszczędzimy. Nie oznacza to również mniej smacznego jedzenia, wręcz przeciwnie! Potrzebujemy tylko silnej woli i samozaparcia, a uzyskamy same korzyści.

Dowiedz się więcej:https://ncez.pzh.gov.pl/wp-content/uploads/2021/03/normy_zywienia_2020web.pdf

Źródła:
https://www.medonet.pl/zdrowie,zdrowa-dieta---zasady--lista-produktow,artykul,1726876.html
https://ncez.pzh.gov.pl/abc-zywienia/normy-zywienia-czlowieka-podstawa-zalecen-zdrowej-diety/

Website