Pani od Etyki

Pani od Etyki

Jestem nauczycielką etyki w Szkole Podstawowej. Na stronie chciałabym zamieszczać materiały, art

22/08/2022

Nowy początek...

Po ciężkim roku i długiej przerwie.Przychodzi czas refleksji. Nie mogę obiecać, że będę tutaj regularnie, ale postaram się zamieszczać posty częściej i dzielić się z Wami swoimi doświadczeniami i pomysłami na zajęcia lekcyjne. Zachęcam również Was do dzielenia się swoimi pomysłami. Wszelkie pytania mile widziane :) Jeśli tylko będę w stanie pomóc chętnie pomogę..

06/03/2022

Książki całkowicie za darmo!

Po wielu poszukiwaniach znalazłam pięknie ilustrowane książki dla dzieci w języku ukraińskim. E-booki można pobrać całkowicie za darmo 💙💛 Jest ich 70!
https://lustrobiblioteki.pl/2022/03/70-darmowych-ksiazek-dla-dzieci-w-jezyku-ukrainskim-do-pobrania/

06/03/2022

Polecam

Pacynkowo.edu.pl 21/10/2021

i jeszcze jedna inspiracja..
Gotowe scenariusze zajęć, polecana literatura, a nawet gotowa przykładowa wiadomość, jaką można przesłać do rodziców. Czy można chcieć czegoś więcej? Moi mili, rozpoczynając tak naprawdę swoją przygodę z etyka znalazłam tą cudowną stronę:
http://www.pacynkowo.edu.pl

Pacynkowo.edu.pl Witamy na stronach "Opowieści z Pacynkowa".   Cieszymy się, że zawitałeś w nasze progi.

WYCHOWANIE PRZEZ CZYTANIE - Cała Polska Czyta Dzieciom 21/10/2021

Jeszcze Wam mało? Moi mili wspaniała i wartościowa przygoda może was czekać, kiedy zanurzycie się w Projekt "Wychowanie przez czytanie". Realizuje ten program od kilku lat, co roku z inną grupą i uwierzcie mi naprawdę opowiadania z książek "Gorzka czekolada" są bardzo ciekawe i podobają się wszystkim!
Gorąco polecam:
https://calapolskaczytadzieciom.pl/wychowanie-przez-czytanie/

WYCHOWANIE PRZEZ CZYTANIE - Cała Polska Czyta Dzieciom UWAGA! Formularz zgłoszeniowy stanowi część serwisu CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM. Aby go wypełnić, należy zarejestrować się/ zalogować do serwisu.

Skarby Bałtyku 21/10/2021

Polecam kolejne ciekawe materiały i program, który można realizować również w ramach etyki: "Skarby Bałtyku- Naturalnie Bałtyckie". Nie dość, że można zrealizować ciekawy scenariusz, to można również wziąć udział w konkursie i dostać przepiękne książki dla wszystkich uczestników.
https://www.facebook.com/naturalniebaltyckie

https://edukacja.naturalniebaltyckie.pl

Skarby Bałtyku Zanurz się w przygodę odkrywając skarby Morza Bałtyckiego. Przejdź przez 3 lekcje przygotowane dla uczniów klas 1-3, 4-6, 7-8 szkół podstawowych i wygraj nagrody!

Mistrzowie Klimatu Cartoon Network | Filmy, quizy i wyzwania! | Cartoon Network 20/10/2021

Zajrzyjcie na Carton Network Climate Champions świetna inspiracja na lekcje związane z ekologicznym podejściem do swojej planety, a także ciekawe wyzwania również dla szkół :)

https://cartoonnetworkclimatechampions.com/pl-pl/?fbclid=IwAR2llhvBy6_MYn-55VpkHTrn8yhnnT3kv5ATjp6GmL1x9UL2MmaWxQdyYbA

Mistrzowie Klimatu Cartoon Network | Filmy, quizy i wyzwania! | Cartoon Network Zostań Mistrzem lub Mistrzynią Klimatu – tylko dziś na Cartoon Network! Odkryj ciekawe i zupełnie DARMOWE filmiki, gry, quizy oraz wyzwania!

BRITA Polska 29/09/2021

Brak czasu, kłopoty zdrowotne i natłok pracy nie pozwalają mi ostatnio móc pisać, ale podrzucam na szybko gotowy materiał, z któregi również na etyce naprawdę warto skorzystać...

BRITA Polska

19/08/2021

Moi mili, pomyślałam, że napiszę pare słów o ilości uczniów na zajęciach etyki. Zdajemy sobie sprawę, że nie każdy rodzic wie, co to za przedmiot etyka ani co się na nim robi, tym bardziej nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że jego dziecko może uczęszczać zarówno na etykę jak i religię. Zaczynając swoją przygodę z nauczaniem etyki miałam 8 godzin tygodniowo w mieszanych grupach. Na ten rok szkolny zaplanowanych mam 26 godzin i dodatkowe wsparcie innego nauczyciela. Skąd taki sukces? Otóż przed rozpoczęciem roku szkolnego, na koniec sierpnia organizowane są w mojej szkole zajęcia integracyjne z wychowawca dla klas 1 i 4. Zwłaszcza nowi rodzice mają okazję poznać mnie i przedmiot. Opowiadam odrobinę, pokazuje zaplanowaną tematykę lekcji, przygotowuje deklarację uczestnictwa. Oczywiście często działa tak zwana poczta pantoflowa i niektórzy z góry wiedzą, że ich dzieci na etyce na pewno nie będą się nudzić, ale taka prezentacja czy po prostu opowiedzenie paru słów naprawdę dużo daje. Co warto powiedzieć, albo przygotować na takie spotkanie w kolejnym poście.

18/08/2021

Myślę, że zwłaszcza nauczyciele etyki powinni wspierać emocjonalnie swoich podopiecznych. Być może, że kogoś z Państwa zainteresuje możliwość udziału w szkoleniach i projekcie ☺️

Rusza projekt społeczny WspieraMY relacje, w ramach którego organizujemy serię ➡️ bezpłatnych szkoleń ⬅️

Sprawdź szczegóły: www.wspieramyrelacje.pl

🔸 Dyrektorze - już teraz zapisz się na ↘bezpłatne szkolenia↙: https://portal.librus.pl/szkola/artykuly/wspieramy-relacje-bezplatne-szkolenia-dla-szkol-i-rodzicow
🧡 Zadbaj o kondycję psychiczną uczniów oraz nauczycieli i spraw, aby każdy w Twojej szkole mógł liczyć na przyjazną atmosferę!

🔹 Nauczycielu - weź udział w projekcie społecznym WspieraMY relacje: https://portal.librus.pl/szkola/artykuly/wspieramy-relacje-bezplatne-szkolenia-dla-szkol-i-rodzicow
💙 Zadbaj o motywację swoich uczniów poprzez wspierającą komunikację i poczucie bezpieczeństwa!

Organizatorem projektu społecznego jest Librus, sponsorem firma Philips Domestic Appliances, natomiast partnerem merytorycznym została Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę.

03/08/2021

Moi mili już od kilku lat korzystam z możliwość otrzymania bezpłatnych zeszytów do zajęć etyki! Dzięki Fundacji Rownosc w Szkole zeszyty, książki, ulotki informacyjne przychodzą do szkoły po napisaniu e-maila! Za co bardzo serdecznie dziękuje! Dzieci są zachwycone, że mają piękne żółte zeszyty, w których wszystko, co ważne można zapisać. Dużo też rysujemy, tworzymy notki wizualne, które uwielbiam! Zawsze też na poczatku roku szkolnego tworzymy z dzieciakami stronę tytułowa. Uczniowie mogą napisać swoje imię, jak chcą nazwisko, wykaligrafować napis etyka i narysować coś co potrafią, albo co charakteryzuje ich samych. Tak by otwierając zeszyt wiedziały, że to na pewno ich! Ponieważ zeszyty lubią się gubić, jeśli macie taką możliwość niech zostaną w szkole w jakimś wyznaczonym miejscu. Jeśli dzieci chcą oczywiście mogą je zabrać do domu, pokazać najbliższym, a także pochwalić się tym, co np. narysowały. W zeszycie można też stawiać oceny, przyklejac naklejki, napisać pochwałę czy informację do opiekunów w razie potrzeby. W klasie pierwszej dobrze jest zaproponować pomoc dzieciom, mogą również stworzyć sam rysunek. Dobrze jest pokazać przykładowo wykonana stronę tytułowa dziecka ze starszej klasy albo przygotować swoją na wzór. Jak znajdę jakieś zdjęcie dodam byście zobaczyli jak to może wyglądać!
Przepraszam za częściowy brak polskich znaków, ale piszę post w drodze :)
Tymczasem trzymajcie się cali i zdrowi!

Kontynuując naszą akcję oferujemy Państwu nieodpłatne otrzymanie zeszytów do etyki oraz ulotek informujących o prawach rodziców i uczniów związanych z organizacją lekcji religii/etyki w szkołach publicznych, a także ulotek zachęcających do skorzystania z bezpłatnej publikacji książki "Czy można przekonać olbrzymów" Gab Heller i scenariuszy lekcji etyki, umieszczonych na stronie projektu: http://www.rownoscwszkole.pl/do-pobrania

W celu otrzymania przesyłki prosimy o nadesłanie wiadomości na nasz adres e-mail: [email protected], z podaniem oczekiwanej ilości oraz adresu szkoły i nr. tel. dla kuriera.
Działania prowadzimy w ramach projektu "Równość w Szkole" z odpisów podatkowych 1% przekazanych na rzecz Fundacja Wolność od Religii w 2020 roku.

21/07/2021

Śpieszę... śpieszę w tym wakacyjnym czasie z kolejnym postem! Dawno nie pisałam, ale postaram się być bardziej aktywna. Obiecałam propozycję kilku pozycji książkowych odnośnie emocji i uczuć. Książki, z których korzystam przy tematach o emocjach i uczuciach jest naprawdę wiele. Być może, że zaciekawię Was kilkoma tytułami:
*„12 Ważnych opowieści. Polscy autorzy o wartościach” Centrum Edukacji Dziecięcej;
*„12 Ważnych emocji. Polscy autorzy o tym, co czujemy” Centrum Edukacji Dziecięcej;
*„12 Ważnych praw. Polscy autorzy o prawach dziecka.” Centrum Edukacji Dziecięcej;
*„Przytul mnie. Osiem lekcji Nicka o życiu, których twoje dziecko nie powinno przegapić.” Nick Vujicic
*„Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach” Praca zbiorowa
*„Śmierdzący ser” Elżbieta Zubrzycka:
*„Słup soli” Elżbieta Zubrzycka;
*„Dręczyciel w szkole” Elżbieta Zubrzycka;
*„Powiedz NIE szkolnym dręczycielom” Vanessa Green Allen;
*„Przyjaciele żyrafy. Bajki o empatii” Joanna Berendt;
*„Garść radości, szczypta złości’ Wojciech Kołyszko, Jovanka Tomaszewska;
*„Daj upust emocjom” Egmont;
*„Bajki filozoficzne” Michel Piquemal;
*„O wybaczaniu. Jak mądrze uzdrawiać serce” Carol Ann Morrow;
*„Komiks społeczny. 33 historyjki w formie ćwiczeń rozwijających umiejętności społeczne” Anna Jarosz;
*Złość- karty pracy.
*„Self-Reg. Opowieści dla dzieci o tym, jak działać, gdy emocje biorą górę”
*„Jestem wściekły! Jak pokonać złość” Dagmar Geisler
*„Uczuciometr Inspektora Krokodyla” Susan Isern
*„Co robią uczucia” Tina Oziewicz
*„Wielka księga Emocji”
*„Obrazkowa księga Montesori emocje”
*„Twarze – emocje”
*„Wszystko o emocjach”
*„W głowie się nie mieści.” Wydawnictwo Egmont Polska
*„Wielka księga uczuć.” Grzegorz Kasdepke.
*„Uczucia. Co to takiego?” Oscar Brenifier. Wydawnictwo Zakamarki
*„Co Cię martwi?” Molly Potter
*„W moim sercu. Księga uczuć” Jo Witek
*„Co robisz z problemem?” Kobi Yamada
*„Co się dzieje w mojej głowie” Molly Potter
*„Zmartwienie Róży” Tom Percival
*„Kiedy nadchodzi smutek” Eva
*„Wilk, który się zgubił”
*„Z głową pod dywan”
*„Przyjaźń”
*„Miłość”
*„Nietypowy Adaś”
*i inne
Postaram się napisać parę słów więcej o moich faworytach i tych, które Was zainteresują :)

Photos from Pani od Etyki's post 15/06/2021

i najważniejsze SPOSOBY NA ZŁOŚĆ:
nie tylko opowiedzieć, co możemy zrobić, ale faktycznie podziałać:
- w szybkim tempie jedną kredką pokolorować jak najszybciej kartę papieru;
- następnie tę samą kartkę podrzeć na jak najmniejsze kawałki, kto będzie miał ich więcej (oczywiście nie liczymy);
- inną, albo tą samą kartę zgnieść i spróbować porzucać do kosza ustwionego na środku sali;
- spróbujcie technik oddechowych (świetne propozycje można znaleźć w książce razem z CD "Uważność i spokój żabki" Eline Snel;
- policzcie do 10. Nie pomaga? Policzcie do 100. Nadal nie działa? To od 100 do 0.
- skupcie myśli na czymś innym, czymś miłym, przyjemnym;
- głęboko oddychajcie;
- pozwólcie dziecią pokrzyczeć, albo pobiegać (na złość - świetna jest również wszelka aktywność fizyczna)
- gniotki, zabawki do ściskania, ugniatania, ostatni hit to push bubble (sensoryczna zabawka)
- czasami korzystam również z Kart złości (Sposoby na złość);

Kolejnym etapem może być praca plastyczna. Narysujcie co Was złości, albo zróbcie plakat z notatkami, co mnie uspokaja.

Ja robie z dzieciakami gniotki z balona (wystarczy mąka ziemniaczana, balon i marker), a ile przy tym frajdy. A przy okazji rozwijamy naszą kreatywność i ćwiczymy rękę i manualne aspekty również się rozwijają.

W tym roku za to z 2-go klasistami wracając do tematu złości przygotowaliśmy sobie "słoiki na złość". Przepis równie prosty mały słoiczek, wszystko co się mieni do środka: kawałek folii aluminiowej, brokat, brokatowe naklejki itp. Słoiczek również można ozdobić na zewnątrz. Przy tym wykorzystałam opowiadanie "Burza w słoiku".

Kocham książki. Wykorzystuje różne. A jakie w przypadku tematu o Emocjach?
O tym w kolejnym poście!

Photos from Pani od Etyki's post 15/06/2021

O złości słów kilka...
Jak poprowadzić ciekawą lekcję nadal pozostając w świecie "W głowie się nie mieści"? Hm.. mój pomysł jest taki:
Wszystko, co ma formę rysunkową podoba się dzieciom. Zwłaszcza jeśli zajęcia odbywają się w klasie 1 :) Dzieciaki nie potrafią czytać, ale są doskonałymi obserwatorami i uwielbiają bajki i rysunki, a także działanie, a nie tylko suche fakty.

Na początek rozmowa, mówię dzieciom słuchajcie, każdy z nas się złości. W bajce była postać, która nazywała się Gniew. Kiedy była bardzo zdenerowana wybuchała, krzyczała, aż dymiło jej się z głowy. Złościmy się, kiedy coś nam nie wychodzi, kiedy ktoś nie dotrzymuje słowa, kiedy musimy coś zrobić, a bardzo nam się nie chce i z wielu innych powodów. A wy kiedy się złościcie? Dzieci chętne opowiadają o tym. Każdy ma prawo odczuwać i wyrażać złość, ale w sposób niekrzywdzący innych. Wybuchnięcie na kolegę, mamę na pewno nie rozwiąże problemu, a jedynie zaogni konflikt. Kluczem do wyrażenia swoich emocji jest skuteczna komunikacja.

Oglądamy i analizujemy plakaty:
- Działania, które pojawiają się w gniewie;
- Jakie nam przychodzą do głowy myśli, kiedy jesteśmy rozgniewani?
- Co się dzieje z naszym ciałem, kiedy się złościmy?
- Termometr złości

29/12/2020

Często zaczynam od tematu o Złości. Każdy z nas się złości. Złość jest nam potrzebna, tak samo, jak każda inna emocja. Złościmy się, krzyczymy, tupiemy nogami, używamy słów, których nie koniecznie chcemy użyć, mamy ochotę coś zniszczyć, czasem coś rzucimy, albo kopniemy. Tak, tak właśnie się złościmy i mamy do tego prawo.A jak wytłumaczyć to dziecku? Jak pokazać, że każdy z nas się czasami denerwuje, czasami złości? Co robić by te złość umiejętnie opanować? Co się dzieje z naszym ciałem, kiedy czujemy złość? Dzieci są bardzo ciekawe, chłoną wszystko, co mówimy jak gąbka. Ale czy my mamy obowiązek wkładać coś dzieciom do głowy, wykładać? Absolutnie nie! Dzieci najszybciej uczą się wówczas, kiedy czegoś doświadczą, a nie wtedy, kiedy ktoś próbuje im włożyć coś do głowy. Dzieci uczą się najszybciej tego, co je interesuje bądź co je zainteresuje. Bajka jest ciekawa nie ma co do tego wątpliwości. Opowiadaj więc odrobinę, ale cały czas wracając do Bajki " W głowie się nie mieści", albo nawiązując do innej znanej bajki, czy opowiadania. Zadaniem nas- nauczycieli jest więc w taki sposób zaciekawić dzieci tematem, aby chciały w rezultacie go zgłębiać. Ważne jest zatem nie to, o czym mówimy, a w jaki sposób. Dzieci bardzo łakną i lubią wszelkiego rodzaju nowości – warto mówić o temacie w nowym, świeżym stylu albo prezentować go w inny sposób, Lubią również zaskakujące informacje – wplecenie czegoś zupełnie niespodziewanego w monotonny temat czy materiał zawsze cieszy się dużym zainteresowaniem. Najlepsze jednak jest
opowiadanie historii – to właśnie historie poruszają człowieka najbardziej, a nie izolowane fakty; warto skupić się na opowieściach i pobudzać wyobraźnię dzieci,
informacje o innych ludziach – ponieważ człowiek jest istotą społeczną, informacje na temat innych ludzi i ich historii wzbudzają w nim największe zainteresowanie i na długo pozostają w pamięci. Historie są jeszcze ciekawsze jeśli zdradzimy odrobinę ze swoich prywatnych przeżyć.

Ok, teoria, teorią, ale jak ten temat o złości przełożyć na stronę praktyczną. Napiszę o tym w kolejnym poście.
Tymczasem trzymajcie się ciepło i zdrowo!

23/11/2020

Dlaczego w edukacji etycznej zwłaszcza na początku warto jest sięgnąć do bajki " W głowie się nie mieści"? Postaram się to przedstawić w pierwszym poście :)

Bajka " W głowie się nie mieści" zdecydowanie podbiła moje serce od pierwszego razu, kiedy ją obejrzałam. Stała się dla mnie kopalnią inspiracji do zajęć etyki z najmłodszymi. By dobrze nam się pracowało na zajęciach etyki musimy poznać emocje, aby móc o nich mówić, je wyrażać i móc poruszać się wokół nich.

Film „W głowie się nie mieści” bazuje na teorii emocji podstawowych, autorstwa wybitnego psychologa Paula Ekmana. Radość, Smutek, Gniew, Strach i Odraza to po pięć z sześciu wyróżnionych przez niego emocji podstawowych (w bajce pominięto zaskoczenie), które uznane są za uniwersalne. Teoria ta jest poparta szeroko zakrojonymi badaniami różnych kultur na całym świecie. Wykazały one, że bez względu na odmienność kultury, ludzie nie różnią się w wyrażaniu tych właśnie emocji. Radość, jest najprzyjemniejszym z uczuć. Ale rzadko zastanawiamy się, do czego ona jest nam potrzebna. Radość podpowiada nam, co jest dla nas dobre, czego potrzebujemy do szczęścia, czym powinniśmy się zajmować. Różnych ludzi cieszą różne rzeczy. Radość odkrywa to, co jest dla nas ważne, i sprawia, że mamy chęć i energię, by się tym zajmować. Pojawia się również wtedy, gdy spełnia się nasze marzenie, gdy osiągamy jakiś cel, dostajemy coś fajnego, czujemy się kochani. Wiele dzieci cieszy się bez specjalnego powodu – dlatego tylko, że mogą biegać, mówić, oddychać. To bardzo piękny rodzaj radości. Niestety, wielu dorosłych zapomina, że można się tak cieszyć; dobrze byłoby, gdyby uczyli się tego na nowo od małych dzieci. Beztroskiej dziecięcej radości życzę Wam wszystkim i małym i tym odrobinę większym!
Wszyscy odczuwamy emocje – wszyscy czasem się złościmy, smucimy, boimy, cieszymy, czujemy odrazę, czy radujemy. I Uczucia są dobre, normalne i pożyteczne. Mówią nam o naszych potrzebach, dają energii do działania, pomagają wycofać się, kiedy jest to słuszne. Wszystkie emocje są potrzebne. Wszystkie są ważne, wszystkie mogą być nam pomocne, a próba uciszenia jednej powoduje kłopoty z innymi. Radość, Smutek, Gniew, Odraza i Strach – to oni odpowiadają za nasze stany emocjonalne i samopoczucie. Żadne z nich nie może działać w pojedynkę. Każdy jest potrzebny, ale dopiero wspólnymi siłami są w stanie zadbać o to, abyśmy byli bezpieczni.
Co możesz zrobić na zajęciach w ramach wspaniałych bohaterów? O tym napiszę w kolejnym poście już zapraszam...

Website