stress-OUT

stress-OUT

Nasz projekt ma na celu promowanie walki ze stresem, a także uczyć sposobów na radzenie sobie z nim. Znajdziecie tu wiele ciekawych informacji!

Projekt bierze udział w "Zwolnionych z Teorii"!

Timeline photos 02/06/2020

Photos from stress-OUT's post 25/04/2020

Prawdopodobnie każdy z nas jako dziecko kochał kolorować obrazki, czy mazać kredką po ścianach. Okazuje się, że tylko tyle wystarczy, aby nasze samopoczucie wzrosło, a badania dowodzą, że kolorowanie może także zminimalizować sters oraz pobudzić naszą kreatywność. W jaki sposób? To proste - pozwalają nam się rozluźnić i wyłączyć mózg skupiając się na tym, co ma miejsce tu i teraz. Zdaniem specjalistów koncentrowanie się na obrazku i synchronizacja pracy oka z ręką, aktywuje określone obszary mózgu, które hamują działanie układu limbicznego (odpowiadającego za nasze emocje). Ponadto kolorowanie pomaga nam poznać samych siebie i rozwijać naszą osobowość. @ Czestochowa

Timeline photos 12/04/2020

Jak radzić sobie ze stresującymi sytuacjami?

Witajcie! W czasie pełnym niepokoju jaki panuje obecnie postanowiłyśmy, że pomożemy Wam uporać się z dyskomfortem psychicznym i lękiem towarzyszącym wielu negatywnym informacjom, które docierają do nas każdego dnia. Dlatego też, mamy dla Was kilka rad!

1. ✨Weź małą przerwę od wiadomości. Po dłuższym czasie mogą stać się przytłaczające, dlatego gdy poczujesz się przygnębiony i zmęczony zajmij umysł czymś przyjemniejszym.

2. ✨Wyciągnij planszówki. To dobry czas, żeby spędzić czas z najbliższymi i zagrać w ciekawą grę, możesz skorzystać z gotowych zestawów lub przygotować je samodzielnie.

3. ✨Włącz ulubioną muzykę. Słuchanie ulubionych utworów pomoże ci w odstresowaniu się i oderwaniu myśli od przygnębiającej codzienności.

4. ✨Porozmawiaj ze znajomymi. Teraz, kiedy masz więcej czasu możesz nie tylko pisać, ale też poświęcić im nieco więcej czasu. Może to odpowiedni moment na videorozmowę z przyjacielem? Zapytaj, co u nich słychać? Jak się czują?

5. ✨Czytaj książki. Te nowe i te, które znasz już na tyle dobrze, zę mógłbyś recytować z pamięci, ważne, zęby sprawiało ci to przyjemność!

6. ✨Zrób sobie noc filmową. Włącz filmy lub seriale, zorganizuj maraton. Możesz w jego trakcie połączyć się z przyjaciółmi lub rodziną i obejrzeć je wspólnie.

7. ✨Zastanów się, co zawsze chciałeś zrobić, ale brakowało Ci na to czasu. A może jest więcej tego typu rzeczy? Zrób listę! Gotowe? Bierz się do działania!

Timeline photos 22/03/2020

Aromaterapia- zwalczanie stresu zapachem

Od dawna wiadomo, że przyjemne zapachy pozytywnie na nas wpływają. Naukowcy udowodnili, że nasze ulubione wonie mogą obniżyć poziom hormonu stresu- kortyzolu. Różne aromaty działają trochę inaczej, ale większość pozwala się zrelaksować.

Na rynku jest wiele produktów zapachowych, do najbardziej znanych zalicza się świeczki, z którymi styczność mamy od dziecka. Nie tylko ładnie pachną, ale cieszą też oko. Rozpylacze zapachów nie są tak rozpowszechnioną opcją, ale idealnie się nadają to rozpraszania woni po pomieszczeniu. Wykorzystują olejki eteryczne, w dodatku są bezpieczniejsze od świec. Inną grupą produktów są kadzidła, składające się z substancji zapachowych naturalnego pochodzenia, które wydzielają dym podczas spalania. Kojarzy się głównie z obrzędami religijnymi, ale można je wykorzystać też w domu, by poczuć niezwykłe zapachy. Najczęściej spotykane rodzaje kadzideł to pałeczki, cięte fragmenty roślin, kadzidła sypkie, stożkowe i japońskie koh.

Przyjemne zapachy możemy wykorzystywać też do zwiększania efektów innych form relaksacji- medytacji czy masażu. Wonie możemy wykorzystywać też podczas kąpieli, aby sobie je uprzyjemnić i się mocniej odstresować. Trzeba się tylko zorientować, jakie aromaty lubimy, kupić odpowiedni produkt i możemy się cieszyć ładnym zapachem w domu.

Uspokajające olejki: lawenda, kwiat pomarańczy, rumianek, szałwia

Odprężające: rozmaryn, bazylia, mięta, tymianek, szałwia

09/03/2020

☁️☁️☁️

Timeline photos 06/03/2020

Gdy medytujmy, zmniejszamy poziom stresu, poznajemy swój ból, polepszamy koncentrację i jesteśmy dla siebie bardziej wyrozumiali. Medytacja łączy się z uważnością (mindfulness). To ćwiczenia zwracające naszą uwagę na oddech oraz pomagające powrócić do tego, gdy myśli powędrują gdzieś indziej.

DLA POCZĄTKUJĄCYCH:
1. 🌱Usiądź wygodnie i poświęć kilka minut na ćwiczenia (dla pomocy możesz ustawić limit czasu na telefonie)
2. 🌱Skup się na oddechu, sposobie w jaki to robisz, gdzie czujesz najwiecej powietrza, nie spiesz się
3. 🌱Weź głęboki oddech i powoli wypuść powietrze, stopniowo wydłużaj wydech

Teraz możesz zastanowić się jak długo wykonywałeś ćwiczenie, zanim twój umysł zajęły inne myśli i się rozkojarzyłeś. Ćwiczymy mindfulness, by nauczyć się jak rozpoznawać kiedy nasze umysły tak robią oraz żeby wziąć krótką przerwę od tego i wreszcie skupić się na czymś, na czym nam zależy. Pomaga to w pozbyciu się natrętnych myśli i żyć chwilą obecną.
Mamy nadzieję, że ten krótki wstęp zachęcił was do dalszego zagłębienia tematu i wypróbowania medytacji, ponieważ można z niej czerpać wiele korzyści.

Timeline photos 03/03/2020

🎧Dlaczego muzyka ma korzystny wpływ na stres?🎧
Muzykoterapia to jeden z wielu sposobów na walkę z negatywnymi skutkami stresu. Każdy utwór składa się z kilku, niezwykle ważnych elementów: rytmu, tempa, barwy instrumentów i występującej między nimi harmonii. Wszystkie razem nadają charakter kompozycji, w zależności od komponentów, w różny sposób wpływają na nasz nastrój i samopoczucie. To, w jaki sposób będzie wpływała na nas muzyka, jest zależne od wielu czynników. Należą do nich między innymi: pochodzenie, wykształcenie i wrażliwość muzyczna, doświadczenia życiowe. Wpływ na rezonans naszego ciała, tworzony wraz z wibracją, tworzoną przez utwór mają przede wszystkim jakość i format dźwięku, dlatego, na przykład głośnik naszego telefonu nie będzie w stanie wytworzyć szerokopasmowej wibracji. Badania wykazały, że szczególnie terapeutyczną moc ma muzyka klasyczna. Zatapiając się w dźwiękach, odkrywamy kolejne emocje, przywołujemy różne wspomnienia, przenosimy się w ‘odmienny stan świadomości’. Psychologiczne działanie muzyki jest wykorzystywane, na przykład w sklepach i centrach handlowych. Utwory w tego typu miejscach sà dobierane w taki sposób, aby klient poczuł się odprężony, a co za tym idzie, chciał spędzić więcej czasu właśnie w tym punkcie sprzedaży. Muzyka leczy również problemy związane ze snem. Magazyn ,,Journal of Advanced Nursing’’ w 2008 r. Opublikował badania węgierskiego psychologa Laszlo Harmata, który przeprowadził eksperyment na 94 studentach mających problem ze snem. Podzielił uczestników na trzy grupy. Pierwsza przed snem przez 45 minut słuchała muzyki klasycznej, druga- audiobooków, a trzecia nie uzyskała żadnej pomocy. Po trzech tygodniach, 30 na 35 studentów z pierwszej grupy odczuło wyraźną poprawę z drugiej- 9 na 30 jakość snu się poprawiła, a ostatnia grupa nie odczuła żadnej poprawy. Chciałybyśmy dzisiaj zaproponować wam kilka utworów, które świetnie sprawdzają się po stresującym dniu: Sonata Księżycowa- Ludwig van Beethoven, Saving us a riot-Phoria, Doin Time-Lana Del Ray, Thinking Out Loud- Ed Sheeran, Say It Right- Nelly Furtado, They Say- Hoops,, Spring Waltz- Chopin, Reflections-The Neighbourhood.
Spokojnego wieczoru

Timeline photos 01/03/2020

Przed nadchodzącym nowym tygodniem chciałybyśmy przedstawić kilka wskazówek na spokojną, relaksującą i bezstresową niedzielę:

1. 🌱zacznij dzień od swojej ulubionej playlisty (lub stwórz taką dodając pozytywnie brzmiące piosenki-polecamy nowy album Surfaces :) )
2. 🌱przygotuj sobie dobre, zdrowe śniadanie i obejrzyj do niego odcinek lubianego serialu
3. 🌱posprzątaj pokój lub swoje miejsce pracy-czysty pokój=przejrzysty umysł
4. 🌱przygotuj sobie listę rzeczy, które musisz zrobić, by o niczym nie zapomnieć i lepiej się zorganizować
5. 🌱w przerwie możesz przeczytać kilka stron książki, porysować, pobawić się z pupilem, cokolwiek co sprawia ci przyjemność
6. 🌱weź relaksującą kąpiel lub prysznic i poświęć na pielęgnację więcej czasu niż zazwyczaj, nie spiesz się z niczym i ciesz się chwilą ze sobą
7. 🌱przygotuj rzeczy i ubrania na następny dzień, by nie tracić czasu rano
8. 🌱przed snem możesz zadzwonić do ważnej dla ciebie osoby, z która przyjemnie ci się rozmawia, a do snu posłuchać muzyki, dźwięków deszczu lub odcinka ciekawego podcastu ( na przykład po angielsku :) )

Miłej niedzieli 🧡

Timeline photos 28/02/2020

MINDFULNESS-trening uważności

Jest to naturalna zdolność do bycia w pełni obecnym, świadomym swojego otoczenia, tego co się robi i nie bycie przytłoczonym tym, co dzieje się wokół nas.
Trening uważności został opracowany przez prof. Jona Kabata Zinna jako Trening Redukcji Stresu używany do leczenia chorób o podłożu nerwowym.

Mindfulness polega głównie na OBSERWACJI, na przykład oddechu, uczucia deszczu na skórze czy faktury naszego ubrania. W ciągu dnia nasz umysł skacze z jednej myśli na drugą i pochłania wiele informacji, dlatego również on potrzebuje odpoczynku.

Podtrzymanie stanu pełnej świadomości może nie okazać się takie proste. Kilka wskazówek dla początkujących:

• Skup się na oddechu, obserwuj pracę swojego organizmu
• Obserwuj swoje emocje i otoczenie, co wpływa na zmianę twojego nastroju wciągu dnia
• Podczas spaceru skup się na jednej rzeczy, na przykład chmurach na niebie, przyjrzyj się ich kształtom i kolorze, słuchaj dźwięku swoich kroków lub szumu samochodów, pomoże to zwracać uwagę na małe, codzienne rzeczy i czerpać z nich przyjemność i relaks przez zatrzymanie się na moment i docenienie chwili
• Zrób coś inaczej-wybierz inną drogę do domu, jeśli jesteś leworęczny, przygotuj herbatę prawą ręką lub zamień miejscami dwa meble-zaskakuj swój umysł, by być lepiej skupionym na bieżącej czynności
• Zwracaj uwagę na zmysły
• Słuchaj uważnie innych ludzi, przyjrzyj się ich kolorowi oczu, dźwięku głosu, jak się zachowują-bądź obecny i zaangażowany w konwersację-często wyłączamy na moment myśli i nie słuchamy, co ma nam ktoś do powiedzenia

Działania tej metody potwierdzono naukowo, a do jej korzyści należą: redukcja stresu, zmniejszenie negatywnych myśli, radzenie sobie z emocjami, lepsza pamięć i koncentracja, docenianie małych rzeczy.

Timeline photos 26/02/2020

Korzystne właściwości melisy: Jej najważniejszym składnikiem jest olejek eteryczny, na który składają się: cytral, cytronelal i geraniol. To właśnie jemu melisa zawdzięcza działanie uspokajające. Napar łagodzi silne zdenerwowanie, pobudzenie, nerwicę oraz problemy ze snem. Działa rozkurczowego i rozluźniająco - rozkurcza mięśnie gładkie przewodu pokarmowego.

Picie melisy może również obniżyć ryzyko rozwoju miażdżycy, cukrzycy i schorzeń neurologicznych przez zawarte w niej związki fenolowe, mające działanie antyoksydacyjne (niwelowanie wolnych rodników, które są przyczyną tych chorób).

Dobrze sprawdza się również na wirusa opryszczki (działanie przeciwwirusowe), jako tonik dla skóry problematycznej (działanie przeciwzapalne) oraz jako płukanka do włosów przetłuszczających się.

Zaleca się picie melisy 2-3 razy dziennie. Nie należy łączyć jej z lekami uspokajającymi wydawanymi na receptę.

24/02/2020

Głębokie oddychanie to idealny sposób na uspokojenie i złagodzenie objawów stresu fizycznego (przyspieszonego bicia serca, napiętych mięśni). Jak to działa? Poprzez stymulację nerwu błędnego, odpowiadającego za naturalną reakcję relaksacyjną organizmu. Głębokie oddychanie pomaga również uspokoić umysł. Spróbujcie tego krótkiego ćwiczenia :)

Photos from stress-OUT's post 22/02/2020

Niewiele ludzi wie, że oglądanie filmów naprawdę uznawane jest za formę terapii - kino-terapii (cinema theraphy). Tym terminem objęte są wszystkie korzyści stosowania tej metody. Oprócz typowego relaksu filmy:
📽 wywołują emocje - nawet Ci, którzy maja problem z pokazywaniem emocji, podczas oglądania filmu śmieją się lub płaczą, może to pomóc w codziennym życiu i sprawić, że w takich sytuacjach będą się czuć bardziej komfortowo
📽 pomagają uświadomić sobie, że osobiste problemy są uniwersalne, redukują poczucie samotności w obcowaniu z problemem
📽przywołują uczucie ulgi, nawet gdy na początku nas lekko stresują-oglądanie czegoś trzymającego w napięciu uwalnia kortyzol (hormon stresu) razem z dopaminą, która wpływa na dobre samopoczucie
📽pozwalają oderwać się od rzeczywistości i odpocząć od codziennych obowiązków, skupiając się na czymś innym

Photos from stress-OUT's post 06/02/2020

Picie odpowiedniej ilości wody - temat bardzo często powtarzany, ale niestety wciąż niewiele ludzi dba o nawodnienie, które ma wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie. Dlatego postanowiłyśmy przypomnieć o tym ważnym nawyku 💧❤️ (Post nie jest sponsorowany, aplikacja podana dla przykładu)

Timeline photos 29/01/2020

Gdy liczenie baranów przestało dawać zadowalające efekty.. 🐏

Timeline photos 25/01/2020

Dlaczego brak motywacji i działania prowadzą do stresu? Najczęściej jest to związane z nadchodzącym terminem oddania pracy. Odkładamy wszystko na ostatnią chwilę. Mimo że odczuwamy niepokój i presję czasu, w dalszym ciągu trudno nam od razu wypełnić obowiązki. Podobną sytuacją jest bycie świadomym upływającego czasu, chęć zrobienia czegoś nowego, powrócenia do pasji, ale wciąż pozostanie w miejscu.

JAK SIĘ ZMOTYWOWAĆ?
Na różne osoby mogą działać różne sposoby motywacji. Jeśli pierwszy z nich nie przyniesie efektów, próbujcie tak długo, aż znajdziecie ten właściwy.
1. 🌱Czerp motywację od innych ludzi – otaczając się ludźmi, którzy mają zapał do pracy, sami się nim zarażamy. Obserwowanie postępu innych, ich produktywności i spełniania celów, budzi w nas chęć do pracy i zrobienia czegoś podobnego.
2. 🌱Stwórz dobre warunki do pracy – przeznacz kilka minut na posprzątanie i zorganizowanie swojego miejsca pracy, by łatwiej się skupić i myśleć przejrzyście
3. 🌱Stwórz listę rzeczy do zrobienia – wypisz tylko najważniejsze rzeczy i staraj się zapisać je w jak najmniejszej liczbie punktów, by nie zniechęcić się przez zbyt dużą ilość zadań
4. 🌱Zacznij od podstaw – jeśli masz przed sobą trudne zadanie, a ilość pracy, która będzie potrzebna do jego ukończenia Cię przerasta, podziel ją na mniejsze części i ustal kolejność kroków. Z każdym kolejnym zadaniem możesz zwiększać jego trudność, by stopniowo nabrać chęci do pracy
5. 🌱Pozbądź się rzeczy, które cię dekoncentrują – Czas, który powinniśmy przeznaczyć na obowiązki poświęcamy najczęściej naszemu telefonowi. Jeśli nie chcesz go wyłączać, pobierz aplikację FOREST lub PLANTIE, która będzie przypominać Ci o zadaniu. Rozszerzenie StayFocused na laptopa pozwoli na zablokowanie wybranych przez Ciebie stron na dany czas. Jeśli to nie pomoże, wynieś urządzenia do innego pokoju i wróć po nie dopiero, gdy skończysz pracę.
6. 🌱Śledź swój postęp – porównanie swojej pracy sprzed kilku miesięcy do teraźniejszości przypomni o tym, jak daleko zaszedłeś i w czym stałeś się lepszy, co zmotywuje Cię do dalszego kształcenia się
7. 🌱Nagradzaj się za sukces i postęp – Odnosi się to też do mniejszych rzeczy, jak przeczytanie lektury. Jeśli ciężko Ci to idzie, co 20 stron nagradzaj się czymś, co sprawia Ci przyjemność. Może to być coś do jedzenia, piosenka lub jeden poziom w grze. To zmotywuje Cię do przeczytania wymaganej ilości. Możesz zasłonić ręką liczbę stron i zobaczysz jak szybko dojdziesz do końca rozdziału, ponieważ nie wiedząc ile zostało do końca, będziesz myślał, że może jest on na następnej stronie. Jeśli nie, może na następnej. To utrzyma cię przy dalszym czytaniu.

Photos from stress-OUT's post 22/01/2020

W dzisiejszym poście chciałybyśmy was zapoznać z terminem, jakim jest wypalenie uczniowskie oraz jak można sobie z nim radzić 🌱

Photos from stress-OUT's post 20/01/2020

Dzisiejszy poniedzialek- Blue Monday, to najbardziej depresyjny dzien w roku. Z tej okazji postanowilismy podzielic sie z wami pierwszymi radami !

14/01/2020

Na naszej stronie publikujemy materiały związane z walką ze stresem! Zachęcamy do śledzenia fanpage’a i obserwowania Instagrama! 🌱https://www.instagram.com/zwolnieni_ze_stresu/
snapchat: stress-outzwzt

Videos (show all)

☁️☁️☁️
Głębokie oddychanie to idealny sposób na uspokojenie i złagodzenie objawów stresu fizycznego (przyspieszonego bicia serc...

Website