CEMIP Mediacje i Porady Prawne

CEMIP Mediacje i Porady Prawne

Centrum MiP zajmuje się prowadzeniem mediacji oraz udzielaniem porad prawnych, w tym
opiniowaniem i sporządzaniem pism oraz różnego rodzaju umów.

Pomagamy przy
opracowywaniu projektów o dofinansowanie z Unii Europejskiej.

08/03/2023
Photos from CEMIP Mediacje i Porady Prawne's post 16/04/2022

Z okazji Świąt Wielkiej Nocy życzymy radości i odpoczynku.

24/12/2021

🎄Z okazji Świąt Bożego Narodzenia życzę wszystkim wytchnienia i radości 🎄

10/08/2021

❗Mediacja to spokojna rozmowa nie walka
❗mediacje to negocjacje
❗mediacje prowadzą do kompromisu

Coraz częściej słyszymy"mediacja". Często to słowo pojawia się w sytuacji nieporozumień pomiędzy kontrahentami lub przed i w trakcie rozwodu.

❗Czym zatem jest mediacja?

Najprostszym określeniem, jakie oddaje sens mediacji to negocjacje, których celem jest zawarcie ugody pomiędzy zwaśnionymi stronami. Mediacja to rozmowa, która dzięki kompromisom obu stron prowadzi do porozumienia.

Dobrym przykładem, w którym mediacja znajduje zastosowanie to rozwód.

Nie każdemu małżeństwu jest dane żyć długo i szczęśliwie. Biorąc ślub świeżo poślubieni nie myślą o tym, że w przyszłości może dojść pomiędzy nimi do nieporozumień prowadzących do rozwodu. Podjęcie decyzji o rozwodzie nie jest łatwe szczególnie w sytuacji, gdy małżonkowie wspólnie wychowują dzieci. Jednak w momencie podjęcia tej decyzji przychodzi czas na dokonanie podziału tego, co "nasze" na "moje" i "twoje". W przypadku dzieci należy zdecydować z kim będą mieszkały po rozstaniu rodziców, w jaki sposób i czasie będą się odbywały kontakty z drugim rodzicem. W obu tych sytuacjach mediacja jest dobrym rozwiązaniem. Często małżonkowie nie umieją już spokojnie rozmawiać, dlatego spotkanie w obecności osoby postronnej, jaką bez wątpienia jest mediator, daje szansę na omówienie trudnych kwestii, jak podział majątku wspólnego i ustalenie kontaktów z dziećmi oraz wysokości alimentów. Mediator bowiem czuwa nad prawidłowym i spokojnym przebiegiem rozmów, wspiera małżonków w procesie dochodzenia do porozumienia, wyjaśnia kwestie, które są niezrozumiałe, ale nie narzuca swoich rozwiązań. Mediator pełni rolę doradcy i świadka osób, które rozmawiają, negocjują i zawierają ugodę, której treść jest satysfakcjonującą dla obu stron.

❗Mediator nie ocenia, nie krytykuje, nie porównuje tylko towarzyszy w całym procesie dochodzenia do porozumienia.

❗Ugoda mediacyjna jest kompromisem pomiędzy stronami, np. małżonkami, a nie wolą narzuconą postanowieniem sądu.

Nie jesteś pewny/a czy mediacja jest odpowiednia dla Twojej sprawy? Zadzwoń, opowiedz nam o swoim problemie, a my pomożemy Ci dokonać wyboru właściwego rozwiązania.

❗+48 668 777 698
❗+44 7512 33 66 91

04/08/2021

Kodeks pracy przewiduje trzy rodzaje umów zawieranych z pracownikami:
- umowa na okres próbny
- umowa na czas określony
- umowa na czas nieokreślony

Umowę na okres próbny pracodawca może zawrzeć na okres maksymalnie trzech miesięcy. Umowa ta ma charakter sprawdzający, czy dana osoba posiada odpowiednie kwalifikacje i możliwości do wykonywania określonej pracy. Umowa na okres próbny może być zawarta jeden raz z daną osobą. Wyjątkami są:
- zmiana stanowiska pracy dla pracownika, kiedy to pracodawca chce mieć pewność, że dana osoba będzie mogła wykonywać pracę na innym stanowisku
- co najmniej trzyletni okres przerwy w zatrudnieniu danego pracownika, wtedy prawo pracy dopuszcza zawarcie umowy na okres próbny, ale tylko jeden raz.

Umowa na czas określony, jak sama nazwa wskazuje określa pewien przedział czasowy, na jaki pracodawca zatrudnia pracownika, np. od 1 kwietnia 2021 r. do 31 grudnia 2021 r.

Umowa na czas nieokreślony, jest to umowa, która określa dzień rozpoczęcia pracy, ale nie termin jej zakończenia.

Kodeks pracy reguluje kwestie dotyczące ilości i okresu na jaki mogą być zawierane umowy na czas określony. Ustawodawca uznał, że jeżeli łączny okres zatrudnienia na czas określony przekroczy 33 miesiące, lub trzy umowy, to wtedy pracownik jest zatrudniony na czas nieokreślony. Oznacza to, że jeśli Jan Kowalski zatrudni się w przedsiębiorstwie XYZ na czas określony i okres zatrudnienia w tym zakładzie pracy przekroczy 33 miesiące, to zawarta przez niego umowa na czas określony przekształca się w umowę na czas nieokreślony. Podobnie wygląda kwestia ilości umów, np. pani Grażyna Nowak zatrudnia się w szwalni na czas określony i zawiera czwartą umowę na czas określony, to uznaje się, że z dniem zawarcia czwartej umowy pani Grażyna staje się pracownikiem zatrudnionym na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony, bez względu na to, czy pracodawca (w tym przypadku szwalnia) zawarł w umowie nazwę “umowa o pracę na czas określony”.

02/08/2021

Zawarcie związku małżeńskiego pomiędzy dwiema osobami wywołuje dla nich szereg modyfikacji prawnych. Od momentu wstąpienia w związek małżeński strony stają się względem siebie zarówno zobowiązane jak i uprawnione.

W dniu zawarcia związku małżeńskiego strony w obecności świadków powtarzają za kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego cyt. “Świadomy/Świadoma praw i obowiązków wynikających z zawarcia małżeństwa uroczyście oświadczam, że wstępuję w związek małżeński z (imię i nazwisko drugiej z osób wstępujących w związek małżeński) i przyrzekam, że uczynię wszystko, aby nasze małżeństwo było zgodne, szczęśliwe i trwałe.”.

Co w praktyce oznacza zgodność, szczęście i trwałość związku?

Zgodnie z ustawą małżonkowie są obowiązani do:
- wzajemnej pomocy,
- wspólnego pożycia,
- wierności,
- współdziałania dla dobra rodziny, którą świadomie założyli
ponadto
- małżonkowie mają równe prawa i obowiązki w małżeństwie(!)

W praktyce powyższe realizowane jest przez dochodzenie do konsensusu na zasadach ustępstw. Dodatkowo ważnym jest obowiązek łożenia na utrzymanie rodziny, wspólne korzystanie z mieszkania, nazwiska (w przypadku, gdy jeden z małżonków przyjmuje nazwisko drugiego), do reprezentacji współmałżonka w sprawach zwykłego zarządu (zaliczyć do nich możemy pobieranie przypadających należności, o ile drugi współmałżonek się temu nie przeciwstawi).

Do obowiązków małżonków - jak wspomniano - zaliczamy:
- wspólne pożycie polegające na duchowej, fizycznej oraz gospodarczej więzi pomiędzy małżonkami. Fizyczna sfera dotyczy głównie pożycia intymnego. Duchowa sfera odnosi się do szacunku, zaufania, szczerości, lojalności, wyrozumiałości, respektowania osobistych cech małżonka, uwzględnianie osobistych potrzeb oraz gotowości do kompromisu. Natomiast na sferę gospodarczą składają się takie elementy, które wskazują na wspólne prowadzenie gospodarstwa domowego, co odnosi się do obowiązku łożenia na rodzinę, ponoszenia kosztów utrzymania mieszkania i zapewnienie godnego życia.
- wzajemną pomoc polegającą nie tylko na wsparciu finansowym/majątkowym, ale także w trakcie choroby, czy ewentualnej niepełnosprawności jednego z małżonków.
- wierność, która wywołuje najwięcej kontrowersji i najczęściej odnoszona jest do wąsko rozumianej płaszczyzny kontaktów seksualnych. Jednak wierność odnosi się także do wzajemnej lojalności w postępowaniu i wzajemnego poszanowania godności. Dlatego wierność należy rozpatrywać możliwie najszerzej, jako sferę nie tylko fizyczną, ale również emocjonalną/psychologiczną. Niewiernością będzie również utrzymywanie relacji tylko z rodziną jednego współmałżonka z pominięciem i brakiem szacunku do rodziny drugiego współmałżonka oraz podporządkowanie decyzji dotyczących rodziny oczekiwaniom rodziny jednego z współmałżonków bez uzgodnienia ich z drugim współmałżonkiem.
- zaspokajanie potrzeb rodziny, które sprowadza się do wspólnych starań - na zasadzie współdziałania - na rzecz małoletnich dzieci małżonków (opieka nad nimi i wychowywanie) oraz na rzecz wspólnego gospodarstwa domowego poprzez pracę w nim.

Oczywistym jest, że nie wszystkie elementy wspólnego życia małżonków mogą być zaspokajane przez nich w równym stopniu. Nikt nie może oczekiwać od mężczyzny, że weźmie na siebie trudy porodu i połogu, lub karmienia piersią noworodka. Jednak tam, gdzie jest to możliwe powinna być zachowana równowaga i współpraca . W sytuacji, gdy jej nie ma, gdy jeden ze współmałżonków pracuje więcej na rzecz rodziny, to przysługuje mu prawo do należności za wykonywaną pracę.

30/07/2021

W polskim prawie można zostać powołanym do dziedziczenia na podstawie ustawy lub testamentu.

Dziedziczenie ustawowe następuje wtedy, gdy spadkodawca (czyli osoba zmarła) nie sporządziła testamentu i tym samym nie powołała żadnych osób do dziedziczenia, lub osoby, które mogłyby dziedziczyć nie chcą tego uczynić lub nie mogą z określonej przyczyny. Do grupy osób, które nie mogą dziedziczyć po zmarłym spadkodawcy należą te, które już same nie żyją, fundacje, które nie zostały wpisane do rejestru w ciągu dwóch lat od ogłoszenia testamentu oraz osoby niegodne, czyli takie, które swoim zachowaniem działały na szkodę spadkodawcy.

Dziedziczenie testamentowe następuje wtedy, gdy spadkodawca przed swoją śmiercią podjął decyzję kto i w jakiej części będzie po nim dziedziczył, czyli rozrządził swoim majątkiem na wypadek śmierci.

W Polsce wyróżniamy kilka form testamentów:
- testamenty zwykłe,
- testamenty szczególne.

Zgodnie z regulacjami Kodeksu cywilnego dziedziczyć może także nienarodzone dziecko pod warunkiem, że urodzi się żywe.

Masz pytania dotyczące dziedziczenia?
Zadzwoń pod numer 668 777 698

29/07/2021

Zastanawiasz się nad rozwodem, ale nie wiesz od czego zacząć? Boisz się popełnić błąd przy pisaniu pozwu rozwodowego, a może jest to zbyt trudne emocjonalnie?

Rozwód jest wyzwaniem i początkiem zmian. Niejednokrotnie długo nie podejmujemy tego wyzwania z obawy nie tyle przed konsekwencjami, co z braku wiedzy i doświadczenia w przygotowaniu pozwu i zgromadzeniu potrzebnych dokumentów. Obawiamy się czasu trwania całego postępowania oraz jego kosztów.

Jeśli zastanawiasz się nad rozwodem, ale nie wiesz od czego zacząć, to zadzwoń. Wysłucham tego, co masz do powiedzenia, doradzę, podpowiem i pomogę przygotować się do rozwodu. Opracuję pozew, poinformuję Cię, jakich dokumentów potrzebujesz dla Sądu, a także przeprowadzę mediację z Twoim współmałżonkiem/Twoją współmałżonką.

Cena zależy od stopnia skomplikowania sprawy oraz Twojej sytuacji materialnej. Osoby w bardzo trudnej sytuacji mogą liczyć na bezpłatną pomoc.

Więcej informacji: 668 777 698

28/07/2021

Prawo pracy w artykułach 2 i 3 jasno określa kto może być pracownikiem, a kto pracodawcą.
Pracownikiem może być osoba zatrudniona na podstawie umowy o:
- pracę;
- powołania (np. powołanie Prezesa Najwyższej Izby Kontroli);
- wyboru (np. burmistrz, prezydent miasta);
- mianowania (np. nauczyciel, asesor sądowy);
- spółdzielczej umowy o pracę (umowy zawierane pomiędzy spółdzielnią pracy a jej członkiem).
Pracownik zatrudniony na podstawie umów wymienionych w Kodeksie pracy zawsze otrzymuje wynagrodzenie, a praca powinna być wykonywana osobiście pod kierownictwem pracodawcy (lub przez wyznaczoną przez niego osobę do kierowania pracownikiem). W przypadku umów cywilnoprawnych, jak np. umowa zlecenie nie jest koniecznym wypłacenie wynagrodzenia (!).

Pracodawcą może być osoba fizyczna, organizacja posiadająca i nie posiadająca osobowości prawnej pod warunkiem, że zatrudnia pracowników na podstawie umowy za wynagrodzeniem.

Potrzebujesz pomocy, poszukujesz informacji dotyczących prawa pracy, stosunku pracy - zadzwoń pod numer 668 777 698

27/07/2021

Serdecznie zapraszamy do udziału w szkoleniu online poświęconemu przemocy wobec dzieci i młodzieży.

W trakcie szkolenia zostaną omówione różne formy przemocy, ich objawy i konsekwencje, w tym przemoc rówieśnicza. Dodatkowo zostanie omówiona procedura Niebieskiej Karty oraz sposoby zgłaszania podejrzeń przemocy wobec dziecka.

Organizatorzy przewidzieli część warsztatowo-dyskusyjną, dlatego ilość miejsc jest ograniczona. Minimalna liczba uczestników to dziesięć osób.

Cena wynosi 20 zł od osoby.

Zainteresowanych prosimy o kontakt mailowy celem rezerwacji miejsca.

26/07/2021

Artykuł 113 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego wyraźnie reguluje kwestie kontaktu dziecka z rodzicami. Stwierdza on, że bez względu na posiadaną władzę rodzicielską rodzice i dziecko mają zarówno prawo, jak i obowiązek do kontaktu ze sobą. Kontakt rodzica z dzieckiem może być realizowany na różne sposoby, począwszy od komunikacji na odległość np. z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej, poprzez spotkania, odwiedziny w miejscu stałego pobytu, czy też zabieranie dziecka poza takie miejsce. Zdarzają się sytuacje, że Sąd podejmuje decyzję, że kontakty rodzica z dzieckiem powinny się odbywać w obecności kuratora, ale muszą zaistnieć określone przesłanki, które sugerują, że tylko w obecności osoby trzeciej kontakt z dzieckiem zostanie zrealizowany z zachowaniem praw i obowiązków rodzica i dziecka do kontaktu równocześnie uwzględniając bezpieczeństwo i dobro dziecka. Zdarza się również, że Sąd podejmuje decyzję o zakazie kontaktu rodzica z dzieckiem, ale tylko wtedy, gdy ze strony rodzica istnieje realne zagrożenie dla dobra i bezpieczeństwa dziecka. Zanim jednak Sąd podejmie taką decyzję, to wszystko dokładnie analizuje i daje szansę na zachowanie nawet ograniczonych kontaktów rodzica z dzieckiem do czasu, aż będzie to dla dziecka bezpieczne.

Jeśli masz problem z kontaktem z dzieckiem i chcesz to zmienić zadzwoń.

Kontakt: 668 777 698

24/06/2021

Do you need help? Just join us on Monday evening 🙂 we are happy to help you 🙂

20/06/2021

Conversation in Polish for early birds who want improve their Polish laguage skills.
The Polish Morning Tea Time will start on Saturday 26 June at 8:30 am.
Price is 10 zł per person/per session.

29/05/2021

Czy szybki rozwód jest możliwy?

Wielu z nas stojących przed widmem rozwodu zastanawia się, czy są gotowi i wystarczająco silni na podjęcie kroków prowadzących do rozwiązania małżeństwa. Zapewne większość z nas obawia się tego, z czym przyjdzie nam się zmierzyć w całym procesie rozwodowym. Często słyszymy historie o tym, jak długo trwa rozwód i jaki jest kosztowny. Oczywiście jest w tym opowieściach dużo prawdy, ale czy tak ma być z nami? Czy my również musimy cierpieć, wydawać fortunę i czekać na decyzję sądu miesiącami?

Nie, bo wiele zależy od nas samych.

Zapewne kilkoro z Państwa uśmiechnęło się z powątpiewaniem czytając ostatnie zdanie. Jednak śmiem twierdzić, że szybki rozwód jest możliwy. Mam tutaj na myśli sam proces od momentu wniesienia pozwu rozwodowego. Dlaczego liczę od tego momentu? Powód jest bardzo prosty i myślę, że zgodzicie się Państwo z tym, że do rozpadu małżeństwa dochodzi przez długi czas, po którym następuje etap dojrzewania do decyzji o rozwodzie i podejmowanie kroków w celu rozwiązania nieudanego związku. Oznacza to, że sam proces trwa o wiele dłużej niż spotkania z prawie byłym małżonkiem na sali rozpraw w obecności sędziego i ławników.

Zatem, w jaki sposób można się szybko rozwieść?

Kluczem do tego jest mediacja. Mediacja to nic innego, jak spotkanie w towarzystwie osoby trzeciej, bezstronnej, która pomoże skonfliktowanym małżonkom wypracować porozumienie dotyczące podziału majątku oraz kontaktów z małoletnimi dziećmi. Mediacja odbywa się w dużo przyjemniejszych warunkach niż sala sądowa. W jej trakcie można porozmawiać, powiedzieć drugiej osobie o swoich oczekiwaniach i zaproponować rozwiązanie sporu. Mediacja powinna prowadzić do ugody pomiędzy małżonkami, która przedstawiona Sądowi może spowodować, że sprawa rozwodowa zostanie skrócona do niezbędnego minimum, czyli do jednego posiedzenia sądu. Oszczędzi to Państwu czasu, stresu oraz nie wpędzi w kłopoty finansowe. Kolejnym ważnym i niezaprzeczalnym atutem mediacji jest to, że ugoda jest zgodna z Państwa życzeniem i realizować ją będziecie z przekonaniem i spokojem. Proszę pamiętać, że wyrok sądu wraz z postanowieniami dotyczącymi podziału majątku i kontaktów z dziećmi będzie zgodny z tym, co zdecyduje sąd za nas i o nas, a nie z nami.

Namawiam Państwa do skorzystania z mediacji, jako sposobu na wypracowanie porozumienia, kompromisu. Wydaje mi się, że po trudnym i długim procesie “umierania małżeństwa” warto skrócić sam rozwód do minimum po to, aby zachować resztki dobrych wspomnień i rozpocząć nowy etap z poczuciem, że rozstaliśmy się godnie. Jest to szczególnie ważne ze względu na dzieci, które poddane całemu procesowi rozwodu cierpią najbardziej i niejednokrotnie obwiniają same siebie za rozpad rodziny. Dla nich warto zadbać o spokojne rozstanie.

Telephone