Młodzi o Młodych

Młodzi o Młodych

Nasz projekt kierujemy do wszystkich młodych osób mierzących się z szeroko rozumianymi problemam Młodzi o Młodych!

14/12/2021

Ostatnio mieliśmy okazję udzielić wywiadu dla Fundacja Impuls - dziękujemy bardzo za możliwość opowiedzenia o naszych działaniach i zainteresowanie działalnością młodych! 🧡

Młodzi dają impuls!

Działamy przede wszystkim po to, żeby dawać młodym osobom "impuls" do działania, wspierać te osoby, a także inicjatywy, które tworzą! Jesteśmy bardziej sprawczy niż kiedykolwiek. Dzięki przebywaniu w społeczeństwie cyfrowym zauważamy coraz więcej problemów, jednocząc się w walce przeciwko nim.

W ramach cyklu "Młodzi dają Impuls" chcielibyśmy przedstawić organizacje oraz inicjatywy młodych osób, które obserwujemy, które nas inspirują i które szczególnie zwróciły naszą uwagę!

Dziś rozmowa Aleksandry Szczygieł z Jakubem Ziarko oraz Agatą Jacaszek z inicjatywy Młodzi o Młodych!

Aleksandra Szczygieł: Co dało Wam Impuls do działania? W jakich okolicznościach podjęliście decyzję o tym, że chcecie założyć kolektyw, organizację?

Jakub Ziarko: Projekt Młodzi o Młodych powstał bardzo spontanicznie. Wyniknął podczas rozmowy późnym wieczorem między mną a Ianem Ficińskim, który obecnie już z nami nie działa. Doszliśmy do wniosku, że nie mamy przestrzeni do dzielenia się swoimi doświadczeniami. Nasze znajome i nasi znajomi krytykują siebie za swoje uczucia. Nie czują się komfortowo ze swoimi emocjami, wstydzą się mówić o swoich problemach z obawy na to, że będą stygmatyzowani. Mają kłopot ze znalezieniem pomocy oraz dostępem do informacji na tematy, które ich dotykają.

Postanowiliśmy, że w momencie kiedy rozpoczniemy naukę w liceum, zbierzemy grupę osób, które myślą w podobny sposób na temat otaczającej nas rzeczywistości. W ten sposób od października 2020 roku tworzymy Młodzi o Młodych.

Aleksandra: Na czym polega działalność Młodzi o Młodych?

Agata Jacaszek: Nasza działalność to obecnie posty edukacyjne na naszych social mediach. Poruszamy w nich problematykę zdrowia psychicznego, po to, żeby uświadamiać społeczeństwo, w jaki sposób reagować i co zrobić gdy bliska nam osoba potrzebuje wsparcia. Stworzyliśmy plakaty informacyjne, których tematem jest język depresji i są częścią kampanii społecznej, którą zrealizujemy w szkołach.

Współpracujemy z różnymi organizacjami, inicjatywami oraz kolektywami. Naszą największą współpracą jest ta z Kołem Naukowym Studentów Socjologii UAM, w ramach której wspólnie stworzyliśmy artykuł naukowy z wynikami naszych badań na temat szeroko pojętych problemów młodzieży, który ukazał się w czasopiśmie naukowym. Treści, które publikujemy w social mediach, są sprawdzane przez ekspertów z Wydziału Psychologii i Kognitywistyki. Zależy nam na tym, aby treści były poprawne pod względem merytorycznym i nie wprowadzały nikogo w błąd. Ponadto nasze działania zostały objęte honorowym patronatem Młodzieżowej Rady Miasta Poznania.

Jakub Ziarko: W przyszłości, o ile sytuacja pandemiczna nam na to pozwoli, chcielibyśmy rozwinąć swoją działalność lokalną i organizować wydarzenia popularyzujące wiedzę związaną z problemami młodych osób. Planujemy także podczas lekcji wychowawczych uświadamiać naszych rówieśników w związku z depresją oraz problemem samobójstw, po to, aby wiedzieli gdzie i do kogo udać się z prośbą o pomoc.

Aleksandra: Jaką radę dalibyście osobie, która chce zacząć działać, ale... (nie wie jak, nie wie, czy ten pomysł jest wystarczająco okej)?

Agata Jacaszek: Myślę, że przede wszystkim musicie zacząć od własnego otoczenia. Zwracając się najpierw do najbliższych osób, a potem kolejnych, aby osiągnąć efekt fali. Skupcie się na tym czego dokładnie chcecie, gdzie chcecie zacząć, co chcecie robić i znajdźcie osoby, które będą was wspierać.

Jakub Ziarko: Nie bać się porażki. Wiem, że to brzmi sztampowo, natomiast porażka jest czymś, co przyjdzie. Niezależnie jak dobrze zgranym i terminowym zespołem jesteście, nie uda się wszystkiego zrobić tak, jakbyście tego chcieli. Nie trzeba się tego wstydzić. Jeżeli coś nie wyjdzie, należy przemyśleć to czemu to nie wyszło i wyciągnąć wnioski — np. jak w naszym przypadku, by nie planować zbyt dużych działań. Traktować każde działanie jako coś, z czego można wyciągnąć naukę. Rozmawiać o tym co czujemy.

Aleksandra: Z jakimi problemami spotykacie się najczęściej w Waszej działalności?

Jakub Ziarko: Niestety finansowanie takich inicjatyw jak nasza jest bardzo trudne. Mieliśmy szczęście, że udało nam się nawiązać współpracę z Fundacją, która udzielała nam swojej osobowości prawnej do wnioskowania o granty. Mimo to, że włożyliśmy w nie dużo pracy, nie udało nam się pozyskać żadnych środków. Wstrzymało to kilka dość ambitnych projektów, które planowaliśmy zrealizować.

Drugim problemem jest sposób organizacji pracy. Kiedy zaczynaliśmy działać, nie mieliśmy żadnego doświadczenia związanego z aktywizmem, nie wiedzieliśmy jak tworzyć i realizować projekty. Idealnym przykładem tego, że nasza praca była nieefektywna była dyskusja dotycząca kolorystyki oraz loga. Trwała osiem godzin bez przerwy i przedłużyła się do czterech calli.

Agata Jacaszek: Wszyscy nauczyliśmy się czegoś dzięki temu. Już wiemy jak bardziej efektywnie prowadzić naszą pracę! Dodam jeszcze, że sporą barierą jest to, że nie jesteśmy brani na poważnie. Co tak naprawdę możemy wiedzieć o problemach młodych osób? Mamy dostęp do źródeł naukowych i osobiste doświadczenia, na których opieramy naszą działalność. Jednak gdyby naszą pracę wygłosiła dorosła osoba, reakcja byłaby inna.

Działania Młodzi o Młodych możecie obserwować za pomocą social mediów:
Instagrama: https://www.instagram.com/mlodzi_o_mlodych/
Facebooka: https://www.facebook.com/mlodziomlodych

A także poprzez propozycję współpracy! Dajcie znać w ich wiadomościach prywatnych, jeśli jesteście zainteresowani 📩

20/11/2021

‼️Wracamy!
Po przerwie, w nieco okrojonym składzie, w innej formie, ale z nowymi pomysłami i motywacją - znowu jesteśmy dla Was! 💜
❔Co się u nas działo?
👉Dzięki naszej współpracy z Koło Naukowe Studentów Socjologii UAM, we wrześniu ukazał się NOTES.NA.6.TYGODNI z przeprowadzonym przez nas, na podstawie jednego z naszych pierwszych działań - ankiety, badaniem.
https://issuu.com/beczmiana/docs/137_nn6t_digital/103 zapraszamy do zapoznania się, strony 103-122!

09/06/2021

💡 Organizacje zajmujące się prawami dziecka

👉Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę
Fundacja powstała 30 lat temu i zajmuje się pomocą dzieciom dotkniętym przemocą i wykorzystaniem seksualnym. Prowadzi ona sieć Centrów Pomocy Dzieciom, w których mogą one uzyskać pomoc psychologiczną, medyczną oraz prawną.

👉116 111
Jest to telefon zaufania dla dzieci i młodzieży prowadzony od 12 lat przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę. Telefon jest anonimowy, bezpłatny i dostępny całodobowo. Pracują w nim profesjonaliści - psychologowie i pedagodzy posiadający doświadczenie oraz umiejętności wymagane do świadczenia pomocy psychologicznej telefonicznie.

👉Fundacja na Rzecz Praw Ucznia
Fundacja powstała w 2019 roku, została założona przez niepełnoletniego w momencie zakładania jej ucznia - Mikołaja Wolanina. Zajmuje się ona dbaniem o ochronę dobra uczniów, zbiera podpisy pod projektem ustawy, mającej wprowadzić psychologa do każdej szkoły, a także przeprowadza interwencje prawne.

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę Fundacja na rzecz Praw Ucznia

08/06/2021

📅 Do czasów oświecenia, kiedy to zaczęto się zastanawiać nad prawami człowieka, miejscem dzieci w społeczeństwie oraz ich ochroną, dzieci była traktowane przedmiotowo, jak własność rodziców. Nie nie mogły same podejmować ważniejszych decyzji dotyczących ich przyszłości. To rodzice wybierali im ścieżkę zawodową, czy ustalali życie miłosne.

⏳ Nawet na początku XX w. pomimo rozwoju społeczeństwa dzieci i tak były pracowały w niebezpiecznych i niezdrowych warunkach, nie miały dostępu do szkół, opieki medycznej, a na ogromną skalę była stosowana wobec nich przemoc.

⏱ W ciągu ostatnich kilkunastu dekad nastąpił ogromny przełom w postrzeganiu praw dziecka, a najmłodsi i najmłodsze uzyskaxx narzędzia do ich egzekwowania.

📔 Prawa dziecka został spopularyzowane na taką skalę, że Konwencja o prawach dziecka została najpowszechniej ratyfikowanym dokumentem na całym świecie, co jest zdecydowanie pozytywnym zjawiskiem!

🎥 Zapraszamy Was na podróż w czasie do 1924 kiedy była przyjęta pierwsza Deklaracja Praw Dziecka.

1924 - Zgromadzenia Ogólne Ligii Narodów przyjęło Deklarację Praw Dziecka (zwaną Deklaracją Genewską), była to pierwsza Deklaracja tego typu przyjęta na taką skalę. Stanowi, że ludzkość powinna dać dziecku wszystko, co ma najlepszego, oraz że ciąży na niej zapewnienie dzieciom opieki, ochrony, pomocy, możliwości rozwoju oraz obrony przed wyzyskiem.

1959 - ONZ przyjmuje rozszerzenie Deklaracji Genewskiej, uznające m.in. prawo dzieci do edukacji, wsparcia, zabawy oraz opieki zdrowotnej.

1966 - ONZ wystosowuje obietnicę, w której deklaruje gwarancję równych praw (w tym do edukacji i ochrony) dla wszystkich dzieci. Chcą to osiągnąć poprzez zawieranie międzynarodowych paktów.

1973 - Zmiana najniższego możliwego wieku zatrudnienia dopuszczającego do podjęcia pracy niebezpiecznej dla zdrowia, bezpieczeństwa lub moralności młodocianego na 18 lat.

1978 - Przedłożenie Komisji Praw Człowieka ONZ projektu Konwencji o prawach dziecka przez Polskę.

1985 - Przyjęcie przez Zgromadzenie Ogólne ONZ reguł dot. wymiaru sprawiedliwości wobec nieletnich

1989 - Przyjęcie Konwencji o prawach dziecka przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Uznanie UNICEF’u jako żródła wiedzy eksperckiej o prawach dziecka.

2000 - Do Konwencji o prawach dziecka (z 1989 r.) zostają przyjęte dwa protokoły zobowiązujące państwa do zapobiegania uczestnictwu dzieci w konfliktach zbrojnych, przeciwdziałania handlowi dziećmi, dziecięcej pornografii i prostytucji.

2002 - Na sesji specjalnej ONZ poświęconej dzieciom po raz pierwszy przemawiają dziecięcy delegaci

2011 - Ustanowienie III Protokołu Fakultatywnego do Konwencji o prawach dziecka (z 1989 r.). Dzięki niemu Komitet Praw Dziecka otrzymał kompetencje przyjmowania oraz rozpatrywania indywidualnych zawiadomień o naruszeniu praw dziecka przez poszczególne kraje.

2015 - Somalia i Sudan Południowy ratyfikują Konwencję o prawach dziecka czyniąc ją najbardziej rozpowszechnionym ratyfikowanym dokumentem międzynarodowym.

07/06/2021

🗣 Jak (nie)być RPD, czyli skandaliczne wypowiedzi Rzecznika Praw Dziecka

📌 Dzisiejszy post ma na celu sprostowanie (i wytłumaczenie dlaczego są szkodliwe) kilku wypowiedzi Rzeczników Praw Dziecka, które pojawiły się na przestrzeni ostatnich miesięcy.

📌 Nie krytykujemy żadnej strony politycznej, tylko pojedyncze wypowiedzi osoby aktualnie sprawującej apartyjny (!) urząd RPD.

💬 “Klaps nie zostawia wielkiego śladu (…). Trzeba rozróżnić, czym jest klaps, a czym jest bicie. (...) Sam z estymą wspominam to, że dostałem od ojca w tyłek. Jeżeli polaliśmy bratu denaturatem nogę, a potem ją podpaliliśmy… Ojciec w porę zareagował. Tak, że przez dobrą chwilę nie mogłem siadać.”

1️⃣ Od początku, po pierwsze klaps to bicie. Przemoc wobec dzieci jest karalna.

2️⃣ Po drugie, często pojawia się pytanie: “Kiedy można dać dziecku klapsa?” Jest tylko jedna poprawna odpowiedź - nigdy.

3️⃣ Po trzecie, klaps jest naruszeniem cielesności drugiej osoby i nie powinien być stosowany bez jej zgody. Jak wykazały badania, klaps ogromnie wpływa na psychikę dziecka, uczy je stosowania zachowań przemocowych (co można później zauważyć w np. kontaktach z rówieśnikami), pokazuje, że dorosły nie musi zwracać uwagi na jego zdanie i może z nim robić, co chce.

💬 “Wiele osób nawet podniesienie głosu może uznać za przemoc.”

👄 Krzyczenie jest przemocą, to zachowanie agresywne.
Już od dawna wiadomo, że krzyk nie przynosi żadnego dobrego efektu, a nawet odwrotnie, dlatego promowanie i usprawiedliwianie jego użycia, szczególnie przez osobę na stanowisku cieszącym się autorytetem, jakim jest Rzecznik Praw Dziecka, jest bardzo toksyczne.

❕ Krzyczenie ogromnie niszczy relację z dzieckiem oraz ma na nie raniący wpływ. Dzieci, na które się krzyczy, mają często problemy z agresją, wyrażaniem własnych emocji, są lękliwe i gorzej radzą sobie w szkole.

💬 “Edukatorzy wychwytują dziecko zaniedbane, rozchwiane, któremu dają środki farmakologiczne, żeby zmieniać płeć bez zgody rodziców i lekarzy. Co było rozpisywane ostatnio w mediach.”

❕ Z tą wypowiedzią na wielu płaszczyznach jest coś nie tak, więc zacznijmy od tego, że “środki farmakologiczne na zmianę płci” nie istnieją.

👩‍⚕️ Po drugie płci się nie zmienia, a jedynie można poddać ciało korekcie. To, o co chodziło rzecznikowi, to terapia hormonalna, której nie używa się na “zaniedbanych, rozchwianych dzieciach” (a dobór słów już sam w sobie pokazuje stanowisko, z jakiego wychodzi rzecznik). Jest stosowana przy tranzycji (korekcie płci), u mężczyzn przy niedoborach testosteronu, u kobiet w trakcie menopauzy oraz przy wielu innych chorobach i schorzeniach (tranzycja to nie jest choroba, nie o to chodzi w tym zdaniu).

🏤 Edukatorzy seksualni nie dają dzieciom żadnych tabletek (które nawet nie istnieją), a same takie stwierdzenia jeszcze bardziej utrudniają im (już wystarczająco trudną w tym kraju) pracę, która jest niesamowicie ważna i potrzebna.

⭕ Cała wypowiedź jest ogromnie krzywdząca i stygmatyzująca, więc prosimy - nie powielajcie poglądów rzecznika.

06/06/2021

👨‍⚖️ RPD

👩 RPD, czyli Rzecznik Praw Dziecka to urząd, którego celem jest pilnowanie, że prawa dzieci wynikające z dokumentów, o których wspomnieliśmy w poprzednim poście są przestrzegane.

📃 Jak jest napisane w art. 3 ustawy o Rzeczniku Praw Dziecka (zachęcamy do przeczytania jej! link w komentarzu):

“Rzecznik podejmuje działania mające na celu zapewnienie dziecku pełnego i harmonijnego rozwoju, z poszanowaniem jego godności i podmiotowości. [...] Rzecznik podejmuje działania podejmuje działania zmierzające do ochrony dziecka przed przemocą, okrucieństwem, wyzyskiem, demoralizacją, zaniedbaniem oraz innym złym traktowaniem.”

“Rzecznik działa na rzecz ochrony praw dziecka, w szczególności:
1) prawa do życia i ochrony zdrowia;
2) prawa do wychowania w rodzinie;
3) prawa do godziwych warunków socjalnych;
4) prawa do nauki.”

🏦 W Polsce urząd Rzecznika został pierwszy raz powołany w 2000 roku, a kadencja jednego Rzecznika trwa 5 lat. Urzad Rzecznika Praw Dziecka jest apartyjny.

🏦 Obecnie urząd ten jest sprawowany przez Mikołaja Pawlaka.

🖋 Rzecznik jest powoływany/powoływana uchwałą sejmową, podlegającą zatwierdzeniu senatu. Kandydatura na urząd Rzecznika Praw Dziecka może być zgłoszona przez Marszałka Sejmu RP, Marszałka Senatu RP, min. 35 osób poselskich albo min. 15 senatorów czy senatorek.

🏢 Struktura urzędu Rzecznika Praw Dziecka

W skład Biura Rzecznika Praw Dziecka wchodzą:
- Gabinet Rzecznika Praw Dziecka, którego podstawowym zadaniem jest merytoryczne i organizacyjne wspieranie zadań realizowanych przez Rzecznika.
- Zespół Spraw Rodzinnych i Nieletnich.
- Zespół Spraw Społecznych i Prawa Administracyjnego.
- Zespół Edukacji i Wychowania.
- Zespół Spraw Międzynarodowych i Konstytucyjnych.
- Zespół Dziecięcego Telefonu Zaufania i Przyjęć Interesantów.
- Zespół Administracyjny.

☎ Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka
Jest to numer interwencyjny dla dzieci i młodzieży, ale także dla osób dorosłych, które chciałyby zgłosić problem dziecka.

📞 Numer telefonu to 800 12 12 12
Telefon jest czynny całodobowo we wszystkie dni tygodnia i święta.
Z osobami eksperckimi dyżurującymi przy telefonie można się skontaktować również przez chat internetowy.

Najczęstsze zgłoszenia dotyczą przemocy i problemów emocjonalnych w środowisku rówieśniczym, szkolnym oraz rodzinnym.

05/06/2021

🙌 Dzisiaj, chci # # Wam przybliżyć temat praw dziecka.

👩 Zacznijmy od początku, czym są prawa dziecka, kogo dotyczą i co obejmują?

📃 Najmłodszych dotyczą te same prawa człowieka, co dorosłych oraz więcej szczegółowych praw utworzonych mając na uwadze ich wiek i wyjątkowe potrzeby z tego wynikające.

👩 Prawa dziecka przysługują wszystkim dzieciom, niezależnie od koloru skóry, wyznania czy pochodzenia. Polskie prawo postrzega “dziecko” jako osobę niepełnoletnią (do 18 r.ż.), a art.1 Konwencji o Prawach Dziecka, “dziecko” definiuje jako “każdą istotę ludzką w wieku poniżej osiemnastu lat chyba, że zgodnie z prawem odnoszącym się do dziecka, uzyska ono wcześniej pełnoletność”.

📚 Najważniejszym dokumentem dotyczącym praw dziecka jest Konwencja o Prawach Dziecka. Oprócz niej o prawach dziecka traktuje także Deklaracja Praw Dziecka, Deklaracja Genewska oraz (w Polsce) Konstytucja RP oraz ustawa o Rzeczniku Praw Dziecka (Więcej o tym urzędzie w kolejnym poście!).

📜 Konwencja o prawach dziecka 📜

Została uchwalona przez ONZ w 1989 r., obowiązuje we wszystkich państwach na świecie*, przez Polskę została ratyfikowana w 1991 r.
*oprócz USA, które podpisało, ale nie ratyfikowało konwencji

🔹 Prawa ustalono kierując się:
- dobrem dziecka,
- równością wszystkich dzieci wobec prawa bez względu na pochodzenie, płeć, narodowość, itd.,
- poszanowaniem praw i odpowiedzialności obojga rodziców (państwo respektuje autonomię rodziny i ingeruje tylko w szczególnie uzasadnionych przypadkach według określonych procedur),
- zobowiązaniem państwa do pomocy i podejmowania wszelkich działań ustawodawczo-administracyjnych dla realizacji praw uznanych w konwencji,

🔹 Konwencja ustanawia status dziecka oparty na założeniach o dziecku, jako:
- samodzielny podmiot, który ze względu na swoją niedojrzałość psychiczną i fizyczną wymaga szczególnej opieki i ochrony prawnej,
- istotę ludzką wymagającą poszanowania jej tożsamości, godności oraz prywatności,
- mówi o rodzinie jako najlepszym miejscu wychowania dziecka,
- jest w niej napisane, że państwo powinno wspierać rodzinę, ale nie wyręczać w jej funkcjach;

📍 Prawa dziecka, tak samo jak prawa człowieka są podzielone kategoriami, w ich skład wchodzą:

🌇 Prawa cywilne:

- prawo do życia i rozwoju,
- prawo do tożsamości (nazwisko, imię, obywatelstwo, wiedza o własnym pochodzeniu),
- prawo do wolności, godności, szacunku, nietykalności osobistej,
- prawo do swobody myśli, sumienia i wyznania,
- prawo do wyrażania własnych poglądów i występowania w sprawach dziecka dotyczących, w postępowaniu administracyjnym i sądowym,
- prawo do wychowywania w rodzinie i kontaktów z rodzicami w przypadku rozłączenia z nimi,
- prawo do wolności od przemocy fizycznej lub psychicznej,
- prawo nierekrutowania do wojska poniżej 15. roku życia.

👩‍🏫 Prawa socjalne:

- prawo do odpowiedniego standardu życia,
- prawo do ochrony zdrowia,
- prawo do zabezpieczenia socjalnego,
- prawo do wypoczynku i czasu wolnego.

🏛 Prawa kulturalne:

- prawo do nauki (bezpłatnej i obowiązkowej w zakresie szkoły podstawowej),
- prawo do korzystania z dóbr kultury,
- prawo do informacji,
- prawo do znajomości swoich praw.

👩‍✈️ Prawa polityczne:

- prawo stowarzyszania się i zgromadzeń w celach pokojowych.

🏫 Szkoła a Prawa Dziecka 🏫

🙋‍♀️ Szkoła jako placówka edukacyjna oraz w pewnym stopniu wychowawcza ma obowiązek przekazywać wiedzę na temat praw dziecka, praw ucznia i praw człowieka oraz je respektować.

🤷‍♂️ Niestety w praktyce różnie to wychodzi. Według badań przeprowadzonych w 2018 r. przez Wiesławę Walc z Uniwersytetu Rzeszowskiego wśród studentów i studentek pedagogiki, w Polskich szkołach jest duży problem ze swobodą wypowiedzi, wyrażaniem własnych opinii oraz szacunkiem dla poglądów dziecka.

🙋‍♀️ Większość osób badanych (ok. 2/3) wyraziła opinię, że prawa ucznia są generalnie przestrzegane. Zwrócono uwagę na fakt, jakim jest to, że obecność prawa w druczku niestety nie powoduje, że czynniki ekonomiczno-społeczne mu nie zagrażają.

Link do badania - https://journals.umcs.pl/lrp/article/view/8323

Więcej informacji o prawach dziecka możecie znaleźć na stronach:
https://www.gov.pl/web/rodzina/konwencja-o-prawach-dziecka
https://pl.wikipedia.org/wiki/Konwencja_o_prawach_dziecka http://brpd.gov.pl/sites/default/files/prawa_ucznia_obias.pdf (2015)
https://unicef.pl/co-robimy/prawa-dziecka
https://businessinsider.com.pl/twoje-pieniadze/prawo-i-podatki/prawa-dziecka-jakie-prawa-maja-dzieci/
https://pl.wikipedia.org/wiki/Prawa_dziecka
https://brpd.gov.pl/prawa-dziecka/

04/06/2021

🗣 Etyka konwersacji 🗣

❓ Czym jest etyka konwersacji? ❓

📃 Etyką dyskusji nazywamy zbiór zasad, zaleceń i postaw porządanych w prowadzeniu rozmów między ludźmi. Pozwala ona na utrzymanie poziomu dyskusji i efektywnej wymiany poglądów, przy zachowaniu poczucia komfortu i bezpieczeństwa obu stron. 📃

❗ Podstawowe zasady, których powinniśmy przestrzegać w celu zachowania etyki konwersacji: ❗

🔹 ustalanie części wspólnych - czyli znalezienie faktów, które będą mogły stanowić trzon dalszej rozmowy

🔹 zasada prawdy - polega na tworzenu komunikatów opierających się o fakty, podając je bez zniekształceń i we właściwym kontekście

🔹 zasada oddzielania informacji od komentarzy - polega na zaznaczaniu w wypowiedzi miejsc, w których posługujemy się opiniami

🔹 zasada szacunku i tolerancji - polega na wykazaniu szacunku do swojego rozmówcy, unikając atakowania go personalnie

🔹 zasada obiektywizmu - polega na ukazywaniu rzeczywistości w sposób niezależny od swoich poglądów, z uwzględnianiem innych punktów widzenia

💬 Sytuacja kultury dyskusji w Polsce oraz patologie związane z komunikacją 💬

Niestety, nie wszyscy stosują się do zasad etyki dyskusji. Często możemy zobaczyć to w mediach, kiedy widzimy debaty między politykami. Dają się oni ponieść emocjom, używają argumentów personalnych w stronę rozmówcy lub mowy nienawiści (np. poprzez odbieranie człowieczeństwa wybranym grupom społecznym).

🔵 Do najczęstszych patologii należą: 🔵

- kłamstwo - podawanie fałszywych informacji
- hipokryzja - niespójność wypowiedzi z faktycznymi czynami
- manipulacje - forma wywierania wpływu na jednostkę, w celu spełnienia celów manipulatora (np. deformacji faktów)
- agresja werbalna - odnoszenie się w niewłaściwy sposób do rozmówcy lub grup społecznych, które reprezentuje
- generalizacja - przedstawianie tak, aby uniknąć uwydatnienia minusów przedstawianych rozwiązań

26/05/2021

🚧 Bariery komunikacyjne 🚧

❓ Czym są bariery? ❓
Bariery komunikacyjne to wszystkie czynniki, które utrudniają wymianę informacji między rozmówcami. Tworzą dystans i blokują osiągnięcie porozumienia. Mogą pochodzić z zewnątrz, jak i od nadawcy lub odbiorcy.

📍 Typy barier
Według podziału dr. hab. Gabriela Łasińskiego wyróżniamy 3 typy barier komunikacyjnych:
- semantyczne,
- psychologiczne,
- fizyczne i środowiskowe.

🗣 Semantyczne 🗣
Przeszkody w postaci:
- niezrozumiałego języka,
- niezrozumiałej terminologii,
- wielkości, szybkości i objętości informacji,
- zniekształcania informacji.

👩 Psychologiczne 👩
Przeszkody w postaci:
- negatywnego nastawienia,
- braku zainteresowania problemem,
- nieśmiałości,
- zbyt dużego zaangażowania emocjonalnego,
- lekceważenia słuchaczy,
- braku przygotowania merytorycznego,
- dogmatyzmu myślenia,
- braku koncentracji,
- monotonności wypowiedzi,
- różnic w temperamentach,
- nieumiejętności słuchania,
- zmęczenia.

🚗 Fizyczne i środowiskowe 🚗
Przeszkody w postaci:
- hałasu,
- miejsca,
- pory dnia,
- temperatury,
- presji czasu,
- złej aranżacji pomieszczenia,
- zbyt dużej liczby uczestników,
- awarii sieci telekomunikacyjnych.

❔ Jak unikać powstawania barier? ❔

Dzięki stosowaniu się do kilku prostych zasad, możesz uniknąć lub zminimalizować powstawanie barier komunikacyjnych.

1️⃣ Dostosuj język do odbiorcy.
2️⃣ Bądź przygotowanx do rozmowy.
3️⃣ Słuchaj uważnie swojego/swojej rozmówcy/rozmówczyni.
4️⃣ Opanuj stres i strach.
5️⃣ Nie oceniaj.
6️⃣ Zachowaj koncentrację.
7️⃣ Nie krytykuj i nie rozkazuj.
8️⃣ Nie moralizuj.
9️⃣ Nie mów za dużo i za szybko.
🔟 Pamiętaj o zasadach komunikacji werbalnej i niewerbalnej.

❗ Należy pamiętać, że stawianie własnych granic w konwersacji, a bariery językowe to dwa osobne tematy. Respektowanie granic - własnych oraz rozmówców_czyń jest ważną częścią komunikacji, nie powinniśmy próbować ich naruszać, ze względu na komfort drugiej osoby. ❗

24/05/2021

👄Komunikacja - jej elementy i rodzaje

🗣 Komunikacja Interpersonalna to po prostu wszelka forma komunikacji między dwiema osobami (kiedy osób jest więcej, mówimy o komunikacji społecznej lub grupowej)

🗣 Głównym celem komunikacji jest wymiana informacji, jednak w praktyce, komunikacja jest bardzo często po prostu formą przyjemnego spędzania czasu, na przykład na rozmowie z kimś.

💻 Warto też pamiętać, że formą komunikacji społecznej jest komunikacja w przestrzeni publicznej, takiej jak telewizja czy internet. W tym przypadku komunikacja jest zazwyczaj jednostronna i pochodząc od jednego nadawcy, trafia do wielu odbiorców.

💻 Kolejną istotną formą komunikacji jest komunikacja pośrednia, czyli taka, która odbywa się za pośrednictwem, na przykład komunikatorów internetowych. Charakteryzuje się ona ograniczeniem pewnych elementów typowych dla komunikacji, na przykład elementów niewerbalnych.

😷 Ta forma komunikacji szczególnie spopularyzowała się w czasie pandemii. Obecnie trwa dyskusja nad tym, czy ta forma komunikacji jest w jakiś sposób “gorsza” od komunikacji tradycyjnej?

❓ Jakie elementy składają się na komunikację?

👅 Jednym z elementów komunikacji jest język, którym się posługujemy. Jest on kluczowym elementem, który potencjalnie może tworzyć bariery komunikacyjne, o których opowiemy w następnym poście.

📃 Kolejnym elementem najczęściej utożsamianym z komunikacją jest komunikacja słowna, czyli po prostu: powiedziana lub napisana treść komunikatu, który chcemy przekazać.

👩 Jednak jak się okazuje, to ostatni element - komunikacja niewerbalna, jest najbardziej kluczowy dla odbioru i formy komunikatu.

👩 Mimo że sama treść jest zawarta w pierwszym elemencie, to właśnie w komunikacji niewerbalnej przekazuje się nasze intencje. Pomaga ona także uwiarygodnić przekaz.

🟢 Na komunikację niewerbalną składają się: 🟢
- Mimika
- Gesty
- Pozycja Ciała
- Ruch Oczu
- Dystans
- Kontakt Wzrokowy
- Dotyk

22/05/2021

📍 W poprzednich postach zwracaliśmy uwagę, że nie warto przesadzać z produktywnością i nie warto stawiać samemu sobie bezsensownie wysokich wymagań. 📍

📌 Tym razem przychodzimy do Was z propozycją kilku nawyków, które możecie (ale nie musicie) wprowadzić w swoją rutynę jeśli czujecie, że mogą przysłużyć się Wam na dobre. 📌

☀ Istotne jest znalezienie złotego środka, aby nie przesadzić w żadną stronę. Dni nie muszą być tak samo perfekcyjne a poniższe propozycje mogą służyć jedynie za inspirację lub ciekawostkę. Nic na siłę. ☀

❔ W porządku, ale po co są nawyki w ogóle? Niektórzy świetnie dobie radzą bez nich. Z czasem może jednak być wygodnie wypracować sobie kilka takich prostych, powtarzanych czynności, które widocznie zmienią nasze dni na przyjemniejsze. ❔

❕ Ważne, aby nawyki służyły nam a nie odwrotnie. Jeśli dotąd nie analizowałeś przebiegu swojego dnia - zachęcamy do spróbowania. Może znajdziesz na naszej liście coś dla siebie. ❕

1️⃣ Przyjrzyj się starym nawykom związanym ze snem. Jeśli czujesz, że nie zasypiasz wystarczająco szybko lub nie wysypiasz się dostatecznie spróbuj zmienić coś w otoczeniu. Możesz wietrzyć pokój przed snem lub skręcić ogrzewanie o parę stopni. Warto też odłożyć przedtem telefon i kłaść się spać codziennie o tej samej porze.

2️⃣ Pij wodę i dobieraj posiłki tak, aby nie mieć niedoborów. Odwodnienie lub brak niektórych składników mogą przyczyniać się np do pogorszenia samopoczucia i trudności ze skupieniem.

3️⃣ Spróbuj zapisywać rzeczy, o których "na pewno nie zapomnisz". Powieś w widocznym miejscu kartkę lub skorzystaj z kalendarza. Zbierz hasła, terminy i przypomnienia w jedno miejsce.

4️⃣ Ruszaj się. Dużo mówi się o wymaganej ilości wysiłku fizycznego ale jeśli to cię nie zachęca, to pamiętaj, że 5 minut porannej jogi jest lepsze niż nic. Być może po takim początku dnia poprawi się twoje funkcjonowanie przez resztę.

5️⃣ Znajdź czas na odpoczynek. Odpuść, przełącz telefon w tryb offline. Opieka nad roślinkami, wyjście na spacer, zabawa ze zwierzakiem - to wszystko bardzo potrzebne aktywności, które pozwolą ci na chwilę nie myśleć o niczym i zrobić mały restart w ciągu dnia.

6️⃣ Cokolwiek to jest - nie prokrastynuj. Z biegiem tygodni zadania nie staną się prostsze a ty bardziej chętny, aby je zrobić. Najlepiej zabierać się za rzeczy możliwie jak najszybciej. Unikniesz stresu, że o czymś zapomnisz i będziesz mieć to "z głowy". Długa lista rzeczy do zrobienia i zbliżające się deadline to nic przyjemnego.

7️⃣ Staraj się nie poddawać negatywnym myślom i skupiać się na miłych rzeczach. W tym celu możesz spróbować journalingu lub po prostu podsumować swój dzień leżąc w łóżku. Przypomnij sobie, co miłego cię spotkało.

20/05/2021

📚 Sposoby radzenia sobie ze stresem 📚

🏤 Każdego dnia spotykają nas stresujące sytuacje: sprawdzian w szkole, poważna rozmowa z rodzicami, czy nawet zbliżanie się do momentu obsługi, stojąc w kolejce przy kasie w sklepie, gdy mama poszła "wziąć jeszcze tylko mleko". 🏤

❔ Jak radzić sobie ze stresującymi sytuacjami? Co może nam pomóc przy długotrwałym stresie? ❔

1️⃣ Uwierz w siebie 1️⃣
Im większa wiara w siebie i swoje możliwości, tym łatwiej będzie ci stawić czoła stresującym sytuacjom.

2️⃣ Traktuj trudności, jak wyzwania 2️⃣
Stres jest bardzo subiektywny. Dla niektórych coś bardzo stresującego, u innych może powodować ekscytację. Spróbuj potraktować stres, jako coś, co musisz przezwyciężyć.

3️⃣ Bądź aktywny 3️⃣
Podczas aktywności fizycznej możemy dać upust swoim emocjom, stresowi i wszystkiemu, co w nas siedzi. Podczas ćwiczeń wydzielane są do naszego organizmu endorfiny, serotonina, dopamina, czy estrogen, z czego połączenie tych dwóch pierwszych daje czystą przyjemność i napełnia wewnętrznym spokojem.

4️⃣ Strząsanie napięcia 4️⃣
Stań z rękami opuszczonymi wzdłuż tułowia, wdychaj powietrze nosem, równocześnie podnosząc ramiona i barki. Zatrzymaj na chwilę powietrze, a wydychając je, energicznie strząśnij ramiona.

5️⃣ Rozciąganie 5️⃣
Rozciąganie mięśni może okazać się bardzo pomocne w walce ze stresem.
Pies z głową w dół lub w górę, pozycja drzewa czy wielbłąda mogą pomóc nam się odprężyć, rozluźnić i zyskać nową energię.

6️⃣ Ćwiczenia oddechowe 6️⃣
Oddech gra kluczową rolę, to przecież dzięki niemu jesteśmy w stanie żyć. Właśnie dlatego ważne jest, aby umieć go kontrolować. Może nam w tym pomóc medytacja albo skupianie się na wdechach i wydechach. Istotnym ćwiczeniem jest także to: usiądź wygodnie, rozluźnij się, przymknij oczy. Wdychaj powietrze nosem, wypychając brzuch. Zatrzymaj oddech przez około 5 sekund. Wolno wydychaj ustami, rozluźniając barki, tułów i brzuch. Skup się na swobonym i głębokim oddychaniu.

❔ Co z długotrwałym stresem? ❔
Jego konsekwencjami mogą być:
• bezsenność,
• nerwica i depresja,
• ciągłe uczucie niepokoju.

📌 Ma on szczególnie uciążliwy i destrukcyjny wpływ, pozbawia radości życia.
Umiejętność zarządzania czasem, higiena pracy, kontrola i znajomość samych siebie, czy też równowaga życiowa jest niezwykle ważna.
📌 Warto pamiętać, że nie wszystko jest od nas zależne, nie na wszystko mamy wpływ i nie musimy wszystkiemu sprostawać samemu - czasami po prostu trzeba przyjąć rzeczy takimi, jakimi są, nawet jeśli to frustrujące!

👩‍🏫 Złe samopoczucie i traktowanie przewlekłego stresu, jako coś normalnego nie jest dobre i wcale nie musi to tak wyglądać. Dzięki stosowaniu sposobów na radzenie sobie ze stresem można zredukować jego poziom nawet o 60%!

👩‍🏫 Śmiech to zdrowie - obniża poziom kortyzolu i adrenaliny, a także zwiększa odporność. Są to hormony stresu, także śmiejmy się do siebie nawzajem i do całego świata.

Website