Wsparcie psychologiczno - pedagogiczne dla wieluńskiej "dwójki"

Wsparcie psychologiczno - pedagogiczne dla wieluńskiej "dwójki"

Strona powstała aby wspierać uczniów, rodziców i nauczycieli Szkoły Podstawowej nr 2 w Wieluniu

19/10/2021

🥺 W ostatnich tygodniach koreański serial SQUID GAME bije rekordy oglądalności w Polsce i na całym świecie. Stał się już najpopularniejszym serialem w historii platformy NETFLIX. Pomimo że film jest przeznaczony dla widzów 16+, z dnia na dzień coraz chętniej oglądają go i dyskutują o nim dzieci w wieku wczesnoszkolnym. W serialu dzieci mogą zobaczyć zmagania zawodników, w których przegrana oznacza śmierć. W mediach społecznościowych już pojawiają się challenge, które zachęcają dzieci do ryzykownych i krzywdzących zachowań - siebie i innych.

📢 Apelujemy do rodziców i nauczycieli o rozmowę z dziećmi, zainteresowanie się, co dzieci oglądają w internecie i czym się inspirują.

Z dziećmi, które oglądają lub już widziały serial, warto porozmawiać; zapytać o ich odbiór, emocje. Powiedzieć, że negatywne, przemocowe zachowania aktorów nie pokazują realnych sytuacji i nie można ich pod żadnym pozorem naśladować; wesprzeć dzieci, u których kontakt z serialem wywołał niezrozumienie i niepokój. Ważne, by zadbać o przyjazną atmosferę takiej rozmowy, nie oceniać, nie mieć do dziecka pretensji i żalu. Nie kupujmy też dzieciom gadżetów związanych z serialem, reagujmy na niebezpieczne zachowania nawiązujące do fabuły.

❗Rodzice i nauczyciele znajdą naszą pomoc, dzwoniąc pod numer 800 100 100 - telefon w sprawie bezpieczeństwa dzieci, czynny od poniedziałku do piątku, w godzinach 12 - 15.
Dzieci, które potrzebują porozmawiać o tym, co dla nich ważne i trudne mogą zadzwonić do 116111 - telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży. Telefon jest czynny 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę.
Drodzy dorośli, bądźmy uważni!
Więcej: https://fdds.pl/o-fundacji/co-nowego-w-fundacji/squid-game-serial-nie-dla-dzieci.html
fot. Materiały prasowe Netflix

07/10/2021

Najczęściej objawia się obniżonym nastrojem, utratą zainteresowań i zdolności do czerpania radości, spadkiem aktywności, męczliwością oraz utratą energii do działania. U dzieci i młodzieży charakterystyczne jest występowanie drażliwości i lęku.

Dzieci i nastolatkowie też chorują na DEPRESJĘ!

Bądź blisko. Bądź uważny 🖤

15/09/2021

Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kropki 🔴🟠🟡🟢🔵🟣
To doskonała okazja do odkrywania nowych talentów, budowania wiary we własne możliwości i rozwijania kreatywności 🥳🎉

W linku filmik na podstawie opowiadania "The Dot".
https://youtu.be/rETI9cQxNgQ

13/09/2021

Gdzie szukać bezpłatnego wsparcia psychologicznego?
👇👇👇

10/09/2021

🖤🖤🖤

📢 10 września Światowym Dniem Zapobiegania Samobójstwom

Myśli samobójcze mogą pojawiać się u dziecka, gdy przez długi czas pozostaje samo z trudną dla niego sprawą. Gdy nie ma pomocy specjalistów mierząc się z problemami ze zdrowiem psychicznym. Albo, gdy nagle wydarzy się coś skrajnie trudnego - nie dla nas, dla dziecka. Myśli samobójcze nie są potwierdzeniem tego, że życie nie ma sensu, ale dziecko może tego nie wiedzieć...

W 2020 r. policja zarejestrowała 843 próby samobójcze podjęte przez dzieci oraz 107 zamachów samobójczych zakończonych zgonem w tej grupie wiekowej.

Dziecko zmagające się z myślami samobójczymi często ma poczucie, że jego sytuacja nie ma szans się zmienić. To naturalne. Każda osoba w kryzysie psychicznym ma ograniczony dostęp do dostrzegania rozwiązań. Ale to nie oznacza, że rozwiązań nie ma i, że życie nie ma już sensu. Oznacza to, że dziecko w kryzysie bardzo potrzebuje odpowiedniej pomocy, troski, wsparcia, by odzyskać lepsze samopoczucie.
Daj dziecku siłę! ❤

30/04/2021

STOP PRZEMOCY 💔‼️

Klaps NIE DZIAŁA.
Klaps POWODUJE BÓL i STRACH.
Klaps uczy, że w MIŁOŚCI jest miejsce na PRZEMOC.
Klaps odbiera ZAUFANIE.
Klaps BUDUJE MUR między dziećmi a rodzicami.

Zobacz, jak wychowywać dzieci z szacunkiem i miłością: https://www.youtube.com/watch?v=B5DhGuWRJeY

UDOSTĘPNIJ ❤

02/04/2021

Światowy dzień świadomości autyzmu 💙💙
„Światu potrzeba umysłów każdego rodzaju!" T. Grandin

23/02/2021

23 stycznia - Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją 🖤🖤

24/12/2020

Świąt pełnych miłości, radości i zdrowia 🌲🎄🎅

30/10/2020

🤐

- dzieci z MW często mają inne zaburzenia lękowe,
- pozostawine bez pomocy są narażone na fobie społeczną, izolacje i depresję.

29/10/2020

- najczęściej rozpoczyna się między drugim, a piątym rokiem życia,
- niektóre dzieci z MW mają problemy z jedzeniem i korzystaniem z toalety na terenie szkoły,
- z MW się nie wyrasta, trzeba nad nim pracować!

28/10/2020

"Melatonina to hormon, który sprawia, że chce nam się spać. Gdy zatem zbliża się noc i robi się ciemno, mózg naturalnie zwiększa jej produkcję. Pozostawianie na noc w sypialni dziecka telefonu, tableta, komputera czy włączonego telewizora może powodować trudności z zasypianiem i zakłócać sen oraz sprawiać, że dziecko będzie mniej wypoczęte i prowadzić do uzależnienia.

ZADBAJ O DZIECIĘCY MÓZG! 🧠
POZNAJ WSZYSTKIE http://domowezasadyekranowe.fdds.pl

27/10/2020

"Wady postawy (które stwierdza się u 90% polskich dzieci), problemy ze wzrokiem, słabszy rozwój umiejętności poznawczych, problemy z koncentracją uwagi, agresja, lęki, trudności w relacjach społecznych, przyzwyczajenie do wysokiej stymulacji, niesamodzielność, opóźniona sprawność motoryczna i manualna to tylko niektóre konsekwencje zbyt intensywnego korzystania przez dzieci z urządzeń ekranowych. O ile w domu czasem ograniczamy dzieciom korzystanie z telefonów i tabletów to jadąc na wakacje albo w odwiedziny do babci pozwalamy na nadmiarowy kontakt z urządzeniami ekranowymi. Ustalenie limitów dotyczących używania przez dziecko ekranów powinno być konsekwentne niezależnie od sytuacji, w której się znajdujemy. Ekrany stymulują układy zmysłów wzroku i słuchu, ale również wywołują emocje. Niedojrzałość układu nerwowego dzieci i młodzieży sprawia, że nie zawsze są one w stanie opanować silne emocje, których doświadczają podczas korzystania z urządzeń ekranowych. Wtedy dziecko może reagować agresją i lękiem na niemożność skorzystania z urządzenia lub próbę odebrania urządzenia przez rodziców lub opiekunów. Jasne zasady sprawiają, że dzieci nie podejmują prób wydłużenia czasu i nie reagują agresją, kiedy prosimy o odłożenie urządzeń."

ZADBAJ O DZIECIĘCY MÓZG! 🧠
POZNAJ WSZYSTKIE http://domowezasadyekranowe.fdds.pl

26/10/2020

"Bajki i gry online skupiają uwagę, gdyż angażują podstawowe zmysły, natomiast odbiór treści pojawiających się na ekranie jest bierny. Nie aktywuje wyższych procesów poznawczych, które mogą rozwijać się słabiej niż u dzieci aktywnie angażujących się w zabawy na świeżym powietrzu czy bez użycia telefonów i tabletów. Kiedy bawisz się z dzieckiem poświęcając mu całą swoją uwagę!"

ZADBAJ O DZIECIĘCY MÓZG! 🧠
POZNAJ WSZYSTKIE http://domowezasadyekranowe.fdds.pl

23/10/2020

"Ruch jest ważny dla zdrowia wszystkich domowników i konieczny dla prawidłowego rozwoju fizycznego i nerwowego dzieci. Minimalny czas aktywności fizycznej dzieci do 2. roku życia to 3 godziny. Dzieci powyżej 2 roku życia i młodzież powinny przeznaczać na ruch przynajmniej godzinę dziennie. Dlatego najlepszym pomysłem są wspólne aktywności ruchowe – bez używania urządzeń ekranowych! Pamiętajmy, że wspólnie spędzany czas to też wciąganie dzieci w zabawę w gotowanie, podlewanie kwiatków czy karmienie psa. To bardzo ważne, aby pozwolić dziecku na zwykłe towarzyszenie w czynnościach dnia codziennego."

ZADBAJ O DZIECIĘCY MÓZG! 🧠
POZNAJ WSZYSTKIE http://domowezasadyekranowe.fdds.pl

22/10/2020

"Wszędzie chodzimy z telefonem...nawet w domu.😔📱 Pomyślcie o tym, aby pozbyć się nawyku noszenia telefonu przy sobie spędzając czas w domu. Warto ustalić jedno wspólne miejsce na odkładanie i ładowanie urządzeń tak, aby więcej czasu spędzać z sobą, na rozmowie zamiast z nosem w telefonie. Można ustalić listę rodzinnych aktywności bez ekranów, która obejmie m.in. posiłki, spacery, spotkania i zabawę oraz pory, kiedy możemy z nich korzystać. Dzięki temu wszyscy członkowie rodziny będą mogli skoncentrować się na byciu razem."

ZADBAJ O DZIECIĘCY MÓZG! 🧠
POZNAJ WSZYSTKIE http://domowezasadyekranowe.fdds.pl

21/10/2020

"Zdarza Wam się jeść posiłek przy urządzeniu elektronicznym? Albo przekonywać dziecko, aby zjadło w zamian za możliwość oglądania w tym czasie bajki na tablecie? 📱💻 Dorośli mają swoje niezdrowe nawyki, które obserwują i powielają nasze dzieci. Jeśli rodzice podczas posiłków sami korzystają z telefonów dają sygnał dzieciom, że to jest fajne. Wiemy, że czasami to bardzo pomaga rodzicom, są zmęczeni i danie dziecku telefonu, tabletu daje im chwile dla siebie, albo umożliwia wykonanie innych obowiązków. Jednak korzystanie z urządzeń ekranowych podczas posiłków może mieć poważne skutki: osłabiać więzi rodzinne, prowadzić do niezdrowych nawyków żywieniowych oraz sprzyjać uzależnieniu. Warto zadbać o rodzinne strefy i rytuały bez ekranów, tak aby urządzenia nie rozpraszały nas, kiedy spędzamy wspólnie czas.

ZADBAJ O DZIECIĘCY MÓZG! 🧠
POZNAJ WSZYSTKIE http://domowezasadyekranowe.fdds.pl

20/10/2020

"Bardzo często zdarza się, że dzieci mają problemy ze snem. Najczęściej wynikają one z używania telefonu czy tabletu do późnych wieczornych godzin. 🧠🧠🧠 Stymulowanie mózgu wieczorem światłem urządzeń ekranowych utrudnia zasypianie, pogarsza jakość snu, sprawia, że nie potrafi on prawidłowo wejść w cykl snu i się zregenerować po całym dniu. Odstawianie telefonów i tabletów na godzinę przed snem to minimalny czas, który sprawi, że dziecko zdąży się wyciszyć i odpocząć od wielości bodźców, które dostarcza mu kontakt z ekranami."

ZADBAJ O DZIECIĘCY MÓZG! 🧠
POZNAJ WSZYSTKIE http://domowezasadyekranowe.fdds.pl

19/10/2020

"Jednym z elementów troski o dziecko jest zadbanie o dziecięcy mózg 🧠 i ustalenie DOMOWYCH ZASAD EKRANOWYCH. Mózg dziecka, szczególnie w 2. i 3. roku jego życia, pozbawiony stymulacji nie rozwija się tak dobrze, jak u dziecka, któremu umożliwiamy poznawanie świata różnymi zmysłami. 🤯 Zezwalając dziecku na zbyt intensywne korzystanie z tabletu czy telefonu jednocześnie wpływamy na obniżanie sprawności jego mózgu i rozwoju potencjalnych wad postawy, problemów ze wzrokiem, słabszego rozwoju umiejętności poznawczych, problemów z koncentracją uwagi, agresją, trudnościami w relacjach społecznych i nauce."

ZADBAJ O DZIECIĘCY MÓZG! 🧠
POZNAJ WSZYSTKIE http://domowezasadyekranowe.fdds.pl

Zadbaj o dziecięcy mózg - film 14/10/2020

"Aż 75% sześciolatków sprawnie posługuje się nowymi technologiami, ale tylko 9% potrafi dobrze zasznurować buty.
Dorośli zarzucają dzieciom, że spędzają cały czas przed ekranem, ale to samo słyszymy od dzieci - opowiadają, że rodzice są nieobecni, że nie słyszą, co się do nich mówi, a na pytania odpowiadają kiwając głową, przeglądając w tym czasie profile w mediach społecznościowych..."

Zadbaj o dziecięcy mózg - film Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę rozpoczęła kampanię „Zadbaj o dziecięcy mózg”, której celem jest zwrócenie uwagi rodziców na potrzebę zachowania równowagi w ko...

13/10/2020

➡️ Od poniedziałku do piątku, w godzinach 12 - 15 konsultanci dyżurują dla Nas w Telefonie dla Rodziców i Nauczycieli pod bezpłatnym numerem 800100100.

Jeśli jako rodzic lub nauczyciel potrzebujesz wsparcia i informacji w zakresie przeciwdziałania i pomocy psychologicznej dzieciom przeżywającym kłopoty i trudności - skontaktuj się! ⬇️

12/10/2020

Miłego poniedziałku! 🧡🧡

10/10/2020

☘️ Dziś Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego ☘️

Dbajmy o siebie każdego dnia! 💚💚

02/10/2020

Międzynarodowy Dzień bez Przemocy.

83% uczniów szkoły podstawowej doświadczyło przemocy rówieśniczej.

Nie bądź obojętny. Reaguj, gdy jesteś świadkiem przemocy 🦸🦹

30/09/2020

Są rzeczy w życiu, na które masz wpływ 💪

24/09/2020

Słowa mają moc!
Bądź dla siebie miły 💚💚

10/09/2020

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom 🖤

Rodzicu, czy słyszysz kiedy Twoje dziecko woła o pomoc?
Reaguj 🖤🖤

spot TVP Bezpieczna szkoła 01/09/2020

Nowy rok szkolny będzie przebiegał inaczej niż każdy dotychczasowy. Przede wszystkim chodzi o kwestię zasad bezpieczeństwa.

Drogi Rodzicu, bardzo prosimy o psychoedukację szczególnie tych najmłodszych dzieci. My również dołożymy wszelkich starań abyśmy wszyscy czuli się bezpiecznie 🦹‍♂️🦸‍♀️🦸.

Widzimy się w szkole :)

spot TVP Bezpieczna szkoła

Szkoła Podstawowa nr 2 im Henryka Sienkiewicza w Wieluniu 28/08/2020

Bardzo ważne informacje dotyczące procedur bezpieczeństwa dostępne na naszej stronie 👇👇👇

https://sp2wielun.edupage.org/?

Widzimy się! :)

Szkoła Podstawowa nr 2 im Henryka Sienkiewicza w Wieluniu Szanowni Rodzice, Drodzy Uczniowie rozpoczęcie roku szkolnego 2020/2021 odbywać się będzie w warunkach reżimu sanitarnego, w związku z powyższym na terenie szkoły obowiązuje zasłanianie ust i nosa oraz zachowanie dystansu społecznego min. 1,5 m.

27/06/2020

NAUCZYCIELU, RODZICU jesteście SUPERBOHATERAMI!! 🦸‍♀️🦸‍♂️

Ten rok był naprawdę wyjątkowy...
Musieliśmy podjąć wiele nowych wyzwań ale dziś już wiemy, że daliśmy radę 🦹‍♀️🦹‍♂️

Dziękujemy za współpracę i do zobaczenia we wrześniu! 😃

27/06/2020

Dziś pierwszy dzień wakacji! ⛱🏖⚓️⛵️🛶✈️🚘
Z tej okazji życzymy Wam dużo słonecznych dni i wypoczynku! 🌞🌞

Widzimy się we wrześniu :)

15/06/2020

Wyprowadzamy ekrany z pokojów dziecięcych na czas snu.

Rodzice też dbają o dobry sen i dają dobry przykład - nie korzystają ze smartfonów w sypialni.
Dobry pomysł: tradycyjny budzik zamiast alarmu w telefonie.

12/06/2020

Korzystanie z ekranów przed snem powoduje, że trudniej jest nam zasnąć. Ekran istotnie negatywnie wpływa na jakość snu, który przecież powinien mieć funkcję regeneracyjną. Częstotliwość światła urządzeń ekranowych szkodzi, bo jest zbliżona do światła dziennego, w ten sposób mózg myśli, że cały czas jest dzień i nie przestawia się na tryb nocny. Bardzo ważne jest żebyśmy nie korzystali z ekranów bezpośrednio przed snem. Zasada ta powinna dotyczyć również dorosłych ale przede wszystkim dzieci i młodzież. Dobrym pomysłem jest więc wyprowadzenie ekranów z sypialni.

11/06/2020

A Twoje dziecko ile czasu spędza przed ekranem?

10/06/2020

Rodzicu, zadbaj o domowe zasady ekranowe 💻📱🖥

01/06/2020

🧬🎊🎁🎈🎉🎀🛍🎎

27/05/2020

Miłego dnia ☺️

20/05/2020

Website