Vintique.cz

Vintique.cz

Online second hand s oblečením značek pomalé módy. Dbáme na kvalitní výběr i péči o naše zboží.

Photos from Vintique.cz's post 20/03/2023

Huraaa, čas mikin se blíží :) A tahle delší mikča s kapucí značky je úžasná. No ne?

02/03/2023

Stylové pruhované sáčko od . Na natáčení do televize nebrat, všude jinde ale udělá spoustu parády :)

14/01/2023

Co je to Fair Trade? O proč na něm i v rámci módy záleží?

Většina z vás pravděpodobně slyšela o fair trade nebo viděla certifikace fair trade na různých produktech. Možná zrovna popíjíte fair trade kávu nebo jíte fair trade čokoládu. Ale co fair trade móda? A je nějaký rozdíl mezi fair trade a Fairtrade? Pokračujte ve čtení na https://vintique.cz/co-je-to-fair-trade/ , abyste se dozvěděli odpovědi na tyto i další možné otázky.

08/01/2023

Pohodlné maxi sako z organické bavlny 😍

10 tipů, jak pečovat o zimní kabát | VINTIQUE.CZ 13/12/2022

Zima se přihlásila o své slovo a my si oblékáme zimní bundy a kabáty. V článku níže jsem pro Vás připravila 10 jednoduchých tipů na péči o kabát, aby Vám dlouho vydžel a byl stále krásný :)

Jak dlouho Vám oblíbený kabát vydrží? A jak o něj pečujete? Podělte se s námi v komentářích :)

10 tipů, jak pečovat o zimní kabát | VINTIQUE.CZ V zimě se nic nevyrovná teplu zimnímu kabátu. Jak pečovat o zimní kabát, aby vám dlouho vydžel? Přinášíme 10 jednoduchých tipů, jak na to.

Photos from Vintique.cz's post 17/11/2022

Už zítra budeme součástí téhle jedinečné akce - SLOU DAYS pod taktovkou .cz

17/10/2022

Připomeňte si léto s lehkou košilí posázenou motýly od 🦋

16/10/2022

Co je “Cirkulární móda”?

Cirkulární móda opouští lineární model “take-make-waste” (vezmi-vyrob-vyhoď) a místo toho požaduje, aby průmysl uzavřel smyčku své produkce, včetně odpovědné výroby, používání a konce životnosti každého oděvu.

Cirkularita v módě pro uzavření cyklu
Vzpomínáte na doby, kdy se slova jako “udržitelný”, “etický” nebo “ekologický” ve veřejném prostoru používala jen zřídka? V posledních letech, kdy na to upozorňují aktuální problémy, jako je klimatická krize, význam těchto pojmů prudce vzrostl. Jedním z nich, relativním nováčkem, je zejména “cirkulární móda”. Co to ale cirkulární móda je a jak může pomoci?

Vzhledem k silné přítomnosti těchto nových pojmů a k tomu, co představují, a jako zákazníci a spotřebitelé sami, je těžké se neptat – kam do toho všeho zapadáme? Pro uvědomělé spotřebitele, kteří podporují udržitelnost jak v oblasti módy, tak v dalších oblastech svého života, se stále častěji setkáváme s tím, že tato nová kategorizace stojí za prozkoumání.

V tomto článku se hlouběji ponoříme do toho, co je to dnes cirkulární móda, jak vznikla a co můžeme udělat pro to, abychom se tomuto konceptu přizpůsobili ve svých spotřebitelských rozhodnutích – nejen ve vztahu k módě, ale i v našich životech obecněji.

Cirkulární móda je …. systém, v němž se naše oblečení a osobní věci vyrábějí podle promyšlenějšího modelu: kde je stejně důležitá výroba předmětu i konec jeho životnosti. Tento systém promyšleně zvažuje materiály a výrobu a zdůrazňuje hodnotu využití výrobku až do jeho konce, a pak jde ještě o krok dál a znovu jej použije na něco jiného. Důraz je kladen na dlouhou životnost a životní cyklus našeho majetku, včetně návrhu, jak eliminovat odpad a znečištění. “Cirkulární” v podstatě přichází jako reakce na předchozí ekonomické a společenské modely, které byly doposud “lineární” a po své cestě škodily planetě.

Cirkulární móda dále vychází ze střetu a průniku “oběhového hospodářství” /circular economy/ (modelu, který mění typický cyklus “take-make-waste” ve prospěch co největšího množství opětovného použití a recyklace) s udržitelnou a etickou módou. Vývoj a evoluce těchto dvou oblastí probíhaly po určitou dobu paralelně v rámci různých odvětví. Tato nová kategorie je velmi potřebným doplňkem na cestě k udržitelnosti a pokroku v módním průmyslu, zejména proto, že přináší silnější ambice a propagaci, stejně jako závazek investovat do oblečení, které vydrží mnohem déle než obdobné oděvy z rychlé módy.

Pokračování, kde se dočtete o hlavních bodech cirkulární módy a o tom, jak můžete samy přispět, najdete na našem blogu : https://vintique.cz/co-je-cirkularni-moda/

15/10/2022

Mikinu s nápisem "Lady needs some wine" 🍷 najdete mezi novinkami. Ušita z bio bavlny s GOTS certifikací a recyklovaného polyesteru.

13/10/2022

"Keep it green" - motto udržitelných . Tenhle pruhovaný svetr ho naplňuje do puntíku. Vyroben v Indii ze 100% organicke bavlny.

06/10/2022

Už tuto sobotu budeme součástí festivalu Recy Upcy plného recyklace, upcyklace, designu, vzdělávání a tvoření. Myslím, že návštěva bude stát za to :)

Přivezeme s sebou spoustu nových udržitelných kousků, které zde uvidíte dříve než na webu ;)

05/10/2022

Kožené kotníkové boty na podpatku od německé slow fashion značky .. najdete mezi novinkami v e-shopu :)

30/09/2022

Lehký svetřík od udržitelné značky Bleed bleed organic clothing 🥰

25/09/2022

Džíny jsou základ :)

21/09/2022

Elegantní a přitom funkční? Proč ne. Tahle bunda od splňuju oboje :) K tomu díky Tencelu úžasně jemná a pohodlná ..

18/09/2022

100% vlněná vestička, která umí zahřát :) Najdete v e-shopu spolu s dalšími super kousky.

08/09/2022

Triko s poselstvím :) 100% organická bavlna. Jedna z novinek v e-shopu .. https://vintique.cz/shop/

07/09/2022

Jak pečovat o oblečení: Základní informace o údržbě oděvů

Víme, že uchovávání oblečení co nejdéle je jednou z nejlepších věcí, které můžeme udělat pro snížení jeho negativního dopadu. Jak se tedy o své oblečení starat a zajistit, aby zůstalo v co nejlepším stavu?

Všichni víme, že módní průmysl zanechává velkou ekologickou stopu. Od systémových problémů a problémů s dodávkami až po zacházení se zvířaty a lidmi – je třeba udělat mnoho práce, aby se výroba oděvů změnila k lepšímu. Jako jednotliví lidé a kupující oděvů jsme neodmyslitelně spjati se stopou módy na planetě a nemůžeme ji opomíjet. Naštěstí existují velké i malé kroky, kterými můžeme situaci pomoci: některé jsou zjevné, jiné nenápadné. Jednou z klíčových součástí skládačky udržitelnosti našich šatníků je však péče o oblečení, protože udržet je co nejdéle, je jednou z nejlepších věcí, které můžeme udělat pro snížení jejich negativního dopadu!

Ať už je vaše oblečení nové, nebo z druhé ruky, péče o něj vyžaduje pozornost, pečlivost a někdy i trochu více času, abyste zajistili, že vaše údržba oblečení bude co nejlepší. To je zásadní pro maximalizaci a prodloužení životnosti našich oděvů, díky čemuž ušetříme i nějaké ty peníze! Zde je náš seznam, jak můžete v péči o oblečení zvítězit.

Poznejte tkaniny
Vyznat se v látkách, ze kterých se skládá naše oblečení, může být složitá hra. Na štítku s údaji o péči můžete v jednom okamžiku najít mnoho různých kombinací – na rostlinné bázi, na živočišné bázi, syntetické, směsové, organické a mnoho dalších. Pozitivní je, že vidíme posun k inovativnějším alternativám oproti tradičním tkaninám náročným na zdroje. TENCEL® Lyocell, organická bavlna a Piñatex jsou některé z těch, kterých bychom si měli všímat. Vzhledem k tomu, že se materiály mění a nacházíme udržitelnější způsoby výroby, je štítek péče na našem oblečení a doplňcích klíčovým výchozím bodem pro péči o naše oblečení.

Abyste mohli nosit oblečení až do jeho skutečného opotřebení, odhadněte, s jakými látkami máte co do činění, a pochopte, jaké prací prostředky, prací cykly a potřeby sušení se u jednotlivých oděvů liší. Například bavlna, poměrně odolná tkanina, se pere jinak než jemnější hedvábí nebo len. Začněte seskupovat látky dle podobnosti, abyste o ně mohli efektivně pečovat. Díky tomu budete mít také dobrý přehled o materiálech ve svém šatníku, což vás může při příštím nákupu vést k výběru udržitelnějších látek.

Vyberte si správné prací prostředky
Často se setkáváme s hrubými pracími prášky, bělidly, spreji a dalšími chemikáliemi jako jedinou možností praní oblečení. Jaký je ale jejich dlouhodobý dopad na naše oblečení? Tyto chemikálie mohou opotřebovávat vlákna našeho oblečení, způsobovat jeho větší náchylnost k tvorbě děr a blednutí jeho barvy, nemluvě o škodách, které způsobují životnímu prostředí. Kvalitu svého oblečení udržujte používáním ekologičtější pracích prostředků s menším množstvím chemikálií (pokud můžete, vyhněte se plastům).

Existuje mnoho domácích, DIY možností, které jsou jednoduché a zábavné, pouze s použitím položek z vaší spíže. Skvělým výchozím bodem jsou recepty na odstraňovače skvrn a prací prášky. A kdo říká, že k vyčištění všeho je třeba prát? Částečné čištění může být vhodným řešením, pokud věci nejsou opravdu špinavé a nepotřebují kompletní praní.

Pokud máte oblečení při praní rozdělené do skupin podle tkanin, můžete použít vhodný prací prostředek pro jednotlivé druhy. Například jemné tkaniny, jako je len, konopí, hedvábí a další, mají rády tekuté prací prostředky a vlnu, zatímco bavlna a odolnější tkaniny mají rády prášky nebo silnější prostředky.

Pokračování najdete na https://vintique.cz/jak-pecovat-o-obleceni-zakladni-informace-o-udrzbe-odevu/

31/08/2022

Podzim se blíží. Lehká bunda příjde vhod :) Modrá, do pasu z recyklovaného polyesteru je k maní u nás v e-shopu.

23/08/2022

Ani teplo, ani zima? Pravý čas na vestu :) Třeba tu od - novinka v obchodě 🌱

23/08/2022

Denim – jak moc je etický a udržitelný?

Denim je jednou z nejoblíbenějších tkanin na světě, tradičně na bázi bavlny, ze které se vyrábí vše od všudypřítomných džínů až po stylové bundy a doplňky. Bohužel denim není standardně udržitelný – ale existují lepší způsoby jeho výroby a značky, které těhto způsobů využívají. Pojďme se na ně podívat.

Džínové blues
Od přehlídkových mol po venkov, v cenovém rozpětí od 100 do více než 20 tisíc korun, od kalhot přes sukně až po bundy – denim je stejně univerzální jako odolný a trendy. Džíny se tradičně vyrábějí z bavlny, nejsou elastické a díky svému dědictví v oblasti pracovních oděvů jsou navrženy tak, aby byly odolné. Ale vzhledem k tomu, že se jich ročně po celém světě vyrobí více než 2 miliardy párů, jak etická a udržitelná je naše milovaná modrá tkanina v dnešní době?

Jak se vyrábí džínovina
Denim se obvykle vyrábí z bavlněné tkaniny v keprové vazbě. Bavlněná vlákna se sklízejí a spřádají do příze, která se pak barví. Džíny jsou často barveny indigovou barvou, která je pro džínovinu klasickou modrou barvou. Bavlněná džínovina se pak tká buď na člunkovém tkalcovském stavu, nebo na tkalcovském stavu, čímž vzniká pevnější, respektive jemnější výsledek.

Zatímco původní džíny byly vyrobeny ze 100% bavlny, v dnešní době je stále populárnější “strečový denim”. Strečový denim obsahuje určité procento elastanu a strečových polyesterů, jako je spandex, které jsou vhodnější pro pružnost požadovanou například u úzkých džínů. Tento přídavek sice může být pro určité styly pohodlnější, ale taková změna složení vláken má vliv na udržitelnost a recyklovatelnost konečného výrobku.

Přechod na lepší materiály
Některé zodpovědnější značky se rozhodují pro pohodlí, které je zajištěno použitím měkkých vláken, jako jsou TENCEL™ Lyocell a TENCEL™ Modal (umělá celulózová vlákna). V průmyslu obecně dochází také k posunu směrem k udržitelnějším materiálům – dobrým příkladem je bavlna BCI, organická bavlna, recyklovaná bavlna, recyklovaný polyester, umělá celulózová vlákna, recyklovaný elastan a konopí. Je však třeba poznamenat, že přechod k organické bavlně není přímočarý, protože celosvětově zatím není k dispozici dostatek organické bavlny, aby se uspokojila poptávka.

Vliv jednoho páru džínů
Pro zjednodušení se podívejme na dopad běžných bavlněných džínů na životní prostředí a pracovníky podílející se na jejich výrobě.

Voda
Studie společnosti Levi Strauss & Co zjistila, že na výrobu jednoho páru džínů Levi je zapotřebí neuvěřitelných 3781 litrů vody, přičemž toto číslo se v jednotlivých odvětvích liší. Více než 10 % světové populace v současnosti nemá přístup k čisté vodě, což je ohromující statistika, která dává alarmující pohled na naše “žíznivé” nákupy džínů. Bohužel to bývají nejsušší země, které nesou břemeno výroby zboží náročného na vodu, po kterém toužíme. Například Pákistán má rozsáhlý bavlnářský průmysl, ale již několik let se potýká s vodní krizí.

Chemikálie
Spotřeba vody není jediným etickým problémem džínoviny. Přestože bavlna zabírá pouze 2,5 % zemědělské půdy, spotřebuje se na ni velké množství insekticidů. Ty mohou být vysoce toxické a vytvářejí nebezpečné pracovní prostředí pro pěstitele bavlny. Akutní otravou pesticidy trpí 1 až 3 % zemědělských pracovníků na celém světě a nejméně 1 milion z nich musí být každoročně hospitalizován. Drsné chemikálie mohou navíc znečistit okolní půdu a vodní systémy, což ohrožuje zásoby potravin a vytváří zdravotní rizika.

Barviva
Kromě pesticidů používaných při výrobě bavlny se škodlivé chemikálie mohou ve velké míře používat také při barvení džínoviny. Například azobarviva mohou někdy uvolňovat karcinogenní aminy. Tyto chemikálie mohou být škodlivé pro životní prostředí a představují riziko pro zdraví a bezpečnost pracovníků.

Některé firmy přechází k barvicím procesům méně náročným na vodu, jako je barvení pěnou. Je také možné používat “spun dyed” celulózové nebo syntetické příze (kde se barva přidává před spřádáním vlákna, čímž se eliminuje nutnost barvení oděvu). Společnost Lenzing, která stojí za vlákny TENCEL™ Lyocell a Modal, nabízí příklady této technologie.

Pískování
Přemýšleli jste někdy nad tím, jak vaše oblíbené “prošoupané” džíny vypadají tak zvětrale? Není to proto, že by předtím, než se dostaly na pulty obchodů, byly několik měsíců vystaveny povětrnostním vlivům. Tohoto vzhledu se dosahuje kontroverzní technikou zvanou pískování. Jak název napovídá, džíny jsou doslova otryskány pískem, aby se látka změkčila a opotřebovala. Tento proces představuje pro pracovníky značné zdravotní riziko, protože jemné prachové částice se mohou usazovat v plicích. Existují i jiné způsoby, jak vytvořit zničené džíny, jako je praní kamenem, kartáčování nebo použití laseru. Tyto metody jsou sice nákladnější než pískování, ale dosahují podobných výsledků.

Významným problémem je, že mnohé společnosti nemají takovou kontrolu nad svým dodavatelským řetězcem nebo o něm nemají takové znalosti, jaké by měly mít. V březnu 2015 například tajné vyšetřování televize Al Jazeera odhalilo, že čínští dělníci pískovali džíny pro populární značky včetně Hollister a American Eagle, zřejmě, aniž by o tom značky věděly.

Práce
Historie výroby bavlny je protkána vykořisťováním, které sahá od kořenů v obchodu s otroky až po současné problémy s dětskou a nucenou prací v Uzbekistánu a Indii. Jak jsme viděli výše, mnoho kroků ve výrobním procesu džínoviny představuje značné riziko pro bezpečnost pracovníků.

Verdikt?
Výroba džínoviny může mít závažné sociální a environmentální důsledky. Nemusí tomu však tak bát. Existují velké i malé džínové značky, které se angažují v zájmu lidí a planety. Pokud si vybíráte džínovinu, zde jsou některé z nejlepších způsobů, jak snížit ekologickou stopu svého nákupu:

hledejte džíny vyrobené z lepších materiálů, jako je recyklovaná nebo organická bavlna či konopí.
vybírejte vysoce kvalitní džíny navržené s ohledem na dlouhou životnost i styl, které budete nosit dlouhá léta.
nakupujte robustní džíny z druhé ruky nebo použité džíny, abyste prodloužili jejich životnost.
abyste měli po skončení životnosti co největší šanci na recyklaci, vybírejte džíny vyrobené z 98 % z celulózových vláken, jako je bavlna, konopí, viskóza, lyocell, modal nebo len.
Značky “udržitelných” džín, které najdete i v naší nabídce 🙂
KUYICHI– Společnost Kuyichi byla založena v roce 2001 a stala se první značkou organického denimu. Značka s nejlepším hodnocením v oblasti práce a životního prostředí navrhuje etické a odolné, ale zároveň módní a moderní kousky, které nikdy nevyjdou z módy. https://vintique.cz/znacka/kuyichi/

K.O.I. – Od roku 2012 vytváří společnost Kings of Indigo kolekce udržitelné džínoviny a je známá jako lídr v oblasti udržitelné módy. https://vintique.cz/znacka/kuyichi/

Tento a další články naleznete na našem webu https://vintique.cz/blog/

18/08/2022

Žluto-oranžová mikina od udržitelných Colorful Standard ve velikosti L/XL 🧡

16/08/2022

Proč některé módní značky ničí a pálí své neprodané oblečení?

Jaké jsou důvody špinavé, ale ne tak tajné praxe módního průmyslu, která spočívá v ničení neprodaných zásob? Zákaz nebo závazek zastavit ničení zboží v dobrém stavu nestačí a celý systém je třeba přepracovat tak, aby celkově vytvářel méně odpadu. Zde se dozvíte, proč některé značky neprodané oblečení spalují.

Systém, který je ze své podstaty neudržitelný
Není žádným tajemstvím, že módní průmysl produkuje mnohem více, než kdy budeme potřebovat. Organizace Fashion Revolution odhalila, že počet ročně vyrobených oděvů se od roku 2000 zdvojnásobil a v roce 2014 poprvé překročil 100 miliard kusů.

Proč tomu tak je? S nástupem rychlé módy začali prodejci vyrábět oblečení závratnou rychlostí, aby co nejrychleji uvedli na trh nejnovější styly. Nejpalčivější je nedávný příklad společnosti SHEIN, která od začátku roku mohla na své americké webové stránky přidat až 314 877 nových položek.

Je smutné, že každou sezónu se přibližně 30 % vyrobeného oblečení nikdy neprodá. Aby se tedy uvolnilo místo pro nové zboží, musí neprodané zásoby někam zmizet. Ale kam?

V plamenech
V roce 2017 vyšlo najevo, že H&M od roku 2013 každoročně spaluje 12 tun neprodaného oblečení.

H&M není jediným viníkem a podobné příběhy odhalily, že ničení – a zejména pálení – neprodaných zásob je v módním průmyslu běžnou praxí. Několik let před tímto příběhem deník New York Times odhalil, že našel pytle s oblečením H&M a Walmart, které byly prořezány, pravděpodobně proto, aby se zabránilo jejich dalšímu prodeji nebo vrácení za peníze.

Kde je kouř, tam je oheň, a bohužel i luxusní značky se provinily ničením zboží. V červenci 2018 společnost Burberry údajně spálila neprodané zásoby v hodnotě milionů dolarů. Ve své výroční zprávě značka přiznala, že zničila neprodané zboží v hodnotě až 28,6 milionu liber, tedy přibližně 830 milionů korun. S touto praktikou byly spojeny také značky Louis Vuitton, Coach, Michael Kors a Juicy Couture.

Pálení zásob je prý pro luxusní značky nejschůdnějším způsobem, jak chránit exkluzivitu a vyhnout se znehodnocení své image. Luxusní móda je symbolem statusu, takže pálení nadbytečných zásob – na rozdíl od jejich prodeje se slevou – udržuje hodnotu značky a pocit exkluzivity.

Bohužel každou sezónu se přibližně 30 % vyrobených oděvů nikdy neprodá. Aby se uvolnilo místo pro zářivější kousky, musí neprodané zásoby někam zmizet.

Mnoho značek se také obává “černého trhu”, kde originální značkové zboží levně nakupují a přeprodávají jiní. V jednom případě se společnost Richemont, mateřská společnost značek kvalitních hodinek, jako jsou Cartier a Montblanc, dostala do kontroverze poté, co zničila značkové hodinky v hodnotě více než 400 milionů liber ve snaze zabránit jejich prodeji neoprávněnými prodejci.

Luxusní značky mohou mít také finanční motivaci ke zničení neprodaných zásob. Značky například musí platit nejrůznější daně a poplatky za dovoz zboží do USA. Pokud se však zboží neprodá a značka ho znovu vyveze nebo zničí pod celním dohledem USA, může získat zpět až 99 % zaplacených daní a poplatků v procesu známém jako “drawback”. Nakonec může být pro značky levnější (a zcela legální) přebytečné výrobky zničit, než vynakládat prostředky na hledání způsobů jejich dalšího využití nebo recyklace.

Podle Nadace Ellen MacArthur se každou sekundu spálí nebo pohřbí na skládce ekvivalent jednoho nákladního auta s oblečením. Je však těžké přesně určit, kolik z toho jsou neprodané zásoby.

Jaký je dopad ničení zásob na životní prostředí?
Když jsou značky obviňovány ze spalování neprodaných zásob, často zdůrazňují, že energie vzniklá při spalování těchto výrobků byla zachycena, takže je to “ekologické”. Ale je tomu pravdu tak?

Podle zprávy britského parlamentu o udržitelnosti a módním průmyslu z února 2019 sice pálení neprodaných zásob může pomoci získat zpět část energie, ale znásobuje skutečný dopad těchto výrobků na klima. Při pálení oblečení se do atmosféry uvolňuje oxid uhličitý a další plyny, které přispívají ke globálnímu oteplování a poškozují naše zdraví. Pravdou je, že energie získaná zpět spálením zboží často téměř nestačí k vyvážení energie potřebné k prvotní výrobě oděvů.

Kromě toho je v dnešní době mnoho oblečení vyrobeno z plastu a při jeho spalování se mohou do ovzduší uvolňovat plastová mikrovlákna. I když se oblečení nespálí a “jednoduše” se vyhodí na skládku, trvá roky, než se rozloží. A skládky jsou údajně třetím největším zdrojem emisí metanu v USA.

“Ale proč se oblečení nerecykluje?” ptáte se možná. No, navzdory všeobecnému přesvědčení mnoho našich oděvů recyklovatelných není. Problém často pramení ze skutečnosti, že většina našeho oblečení je vyrobena ze směsi přírodních a syntetických vláken, která se obtížně oddělují. To v kombinaci s neexistencí spolehlivé technologie recyklace tkanin ve velkém měřítku znamená, že vyřazené oblečení často končí na skládkách. V USA se recykluje pouze 13,6 % vyhozených oděvů a bot a pouze 12 % materiálu použitého na výrobu oděvů končí recyklací. Těchto 12 % se pravděpodobně rozdrtí a použije jako výplň nábytku nebo se z nich vyrobí izolace či čisticí tkaniny, jak ukazuje krátký dokumentární film “Unravel: Místo posledního odpočinku vašeho odloženého oblečení”. Méně než 1 % sebraného oblečení bude použito na výrobu nového.

Přestanou někdy značky spalovat neprodané oblečení?
Příběhy jako Burberry a H&M šokovaly nakupující po celém světě a představa, že velká hromada perfektně vypadajících věcí skončí v plamenech, soustu lidí ohromila. Některé značky proto přijaly opatření ke snížení množství odpadu a zavázaly se, že přestanou neprodejné zboží ničit. To však nestačí.

Problém pramení z tradičního lineárního modelu “take-make-waste”, kdy pro tuny oblečení, které se ročně vyprodukují, existuje jen jedna cesta ven. A i přes nové průlomové právní předpisy, jako je francouzský zákon zakazující likvidaci neprodaného zboží, dokud budou velké módní značky vyrábět nebezpečně rychlým tempem, máme velký problém. Je třeba přejít na více cirkulární systém, který dává hodnotu recyklovanému a regenerovanému zboží, kde se klade důraz na dlouhou životnost a životní cyklus našeho oblečení.

Naštěstí jsme svědky toho, že stále více udržitelných značek přechází na cirkulární princip a zavádí řešení pro opětovné využití odpadu. Břemeno změn však nemůže ležet pouze na malých udržitelných značkách. Změna musí být systémová a musí k ní dojít v každé fázi životního cyklu oděvu – počínaje velkými módními hráči, aby produkovali méně.

Jak může každý z nás pomoci?
Klíčovou roli při snižování množství odpadu v módním průmyslu hrají také spotřebitelé. Zde je několik klíčových kroků, které můžete podniknout, abyste se přizpůsobila cirkulární módě a snížila množství odpadu v tomto odvětví:

Zjistěte si informace o značkách, které kupujete.
Podporujte udržitelnou a etickou módu
Nakupujte pokud možno z druhé ruky nebo zvažte možnost zapůjčení si oděvu na příští akci.
Pořádejte a účastněte se swap bazarů ve svém okolí
Před vyhozením použitého oblečení se ptejte “Jaké jsou alternativy?”.

Tento a další články spolu s odkazy v textu najdete zde: https://vintique.cz/proc-nektere-modni-znacky-nici-a-pali-sve-neprodane-obleceni/

13/08/2022

Pohodlná světle modrá košile ze 100% Tencelu 🌱

11/08/2022

Ať už jste ve světě udržitelné módy nováčkem, nebo se v této oblasti již nějakou dobu pohybujte, terminologie etické a udržitelné módy může být přinejmenším matoucí.

Existuje tolik slov a definic, že je snadné se zpočátku cítit zahlcená. “Etická móda”, “udržitelná móda”, “ekologická”, “organická”, “fair trade”, “veganská”… co to všechno znamená?

Nebojte se, jsme tu, abychom vám pomohli. Zde je 26 slov z oblasti udržitelné a etické módy, která byste měla znát.

Udržitelná móda (Sustainable fashion)
Udržitelná móda vychází z konceptu udržitelného rozvoje, který OSN v roce 1987 definovala jako “rozvoj, který uspokojuje potřeby současnosti, aniž by ohrožoval schopnost budoucích generací uspokojovat své vlastní potřeby”.

Zamýšlený význam pojmu udržitelná móda je často vznešený. Když jej (a související termíny jako etická móda, zelená móda a ekologická móda) používají účastníci kampaní a odborníci, zasazují se o módní průmysl, který řídí své dopady na životní prostředí v mezích planety a zajišťuje blaho lidí a dalších zvířat v celém dodavatelském řetězci. Podle tohoto názoru vyžaduje smysluplná udržitelnost zásadní odklon od obchodních modelů, které jsou hnací silou nadprodukce, nadměrné spotřeby, plýtvání, vykořisťování pracovníků a klimatické nouze. Mnozí odborníci budou k popisu systémových změn potřebných k dosažení udržitelnějšího módního průmyslu používat termíny jako “degrowth” a oběhové hospodářství.

Kvůli své vágnosti a vnímanému nedostatku pokroku při dosahování těchto cílů je však udržitelná móda termínem, z něhož má nyní mnoho návrhářů, aktivistů a tvůrců politik smíšené pocity.

V posledních letech se termíny jako “udržitelná” a “etická” často staly součástí greenwashingu a firemních kampaní na podporu udržitelnosti. Když se k udržitelnosti hlásí značky, které jsou zodpovědné za většinu nadprodukce, dopadů na životní prostředí a vykořisťování pracovníků v módním průmyslu, začíná tento termín ztrácet svůj význam. A přestože značka může být “udržitelnější” a spotřebitelé si mohou “udržitelněji vybírat”, současná realita je taková, že žádná značka ani volba není plně udržitelná. To znamená, že tento termín je často omezený a ztrácí svou sílu.

V rámci boje proti greenwashingu se tvůrci politik všude, od New Yorku po Evropskou unii, snaží legislativně upravit, jakým způsobem může značka tyto termíny používat ve svém marketingu, což vede k nárůstu alternativních způsobů popisu původních cílů, které stojí za samotným termínem.

Například módní kritička listu The New York Times Vanessa Friedmanová tvrdí, že termín “udržitelná móda” je sám o sobě oxymóron: “‘Udržitelná’ přece znamená ‘schopná pokračovat po určitou dobu’ […] ‘Móda’ naopak znamená změnu v čase. Skloubit obojí je nemožné.” Friedman se rozhodla používat místo toho termín “odpovědná móda”. Stále více prodejců a značek se přiklání k jiným označením, jako je “vědomá móda”, s podobnými záměry.

Udržitelná móda
Slow fashion
Etická móda (Ethical fashion)
Etická a udržitelná móda se často používají jako zaměnitelné pojmy. Podle některých se etická móda zaměřuje spíše na sociální dopad módního průmyslu a na to, co je “morálně správné”.

Etická móda přesahuje místní pracovní zákony a zahrnuje širokou škálu otázek, jako jsou mzdy na úrovni životního minima, pracovní podmínky, dobré životní podmínky zvířat a veganská móda.

Ignorovat etický rozměr katastrofických ekologických problémů, jako jsou dopady klimatických změn nebo ničení zdrojů sladké vody na lidi a zvířata, by však opravdu nemělo smysl.

Rychlá móda (Fast fashion)
Rychlou módu lze definovat jako model masové výroby levných, “aktuálních” výrobků, které se prodávají za nižší cenu. Obvykle se jedná o levné módní oblečení, které se vyrábí závratnou rychlostí, aby uspokojilo poptávku spotřebitelů a zákazníci si je mohli pořídit, dokud jsou ještě “žhavé”, a pak je bohužel po několika nošeních vyhodit. To nahrává myšlence, že opakovené nošení oblečení je módní faux pas, a že pokud chcete zůstat “v kurzu”, musíte mít nejnovější kousky hned, jak se objeví. Tvoří klíčovou součást toxického systému nadprodukce a spotřeby, který z módy učinil jednoho z největších znečišťovatelů životního prostředí na světě.

Ultra rychlá móda (Ultra fast fashion)
Ultra rychlá móda přebírá vše, co je na rychlé módě škodlivé a co jsme uvedli výše, a zrychluje to. To znamená rychlejší výrobní cyklus, rychlejší změnu trendů a rychlejší odvoz na skládky. Oblečení je “ultra plastové” – syntetické, přičemž nejméně polovina těchto oděvů je vyrobena z panenských plastů, které budou ještě dlouhá léta vypouštět mikrovlákna do vodních toků a ovzduší. S ultra rychlou módou naráží negativní dopady na pracovníky a životní prostředí na stále nižší dna.

Pomalá móda (Slow fashion)
Pojem pomalá móda, jejímž autorem je Kate Fletcher z Centra pro udržitelnou módu, je po vzoru hnutí slow food zjednodušeně řečeno opakem rychlé módy. Je to hnutí a přístup k módě, které zohledňuje procesy a zdroje potřebné k výrobě oblečení, zejména se zaměřením na udržitelnost. Znamená to méně často nakupovat kvalitnější oděvy, které déle vydrží, a cení si spravedlivého zacházení s lidmi, zvířaty a planetou.

Cirkulární móda (Circular fashion)
Oběhová móda je o tom, jak z našeho oblečení odstranit odpad a znečištění a zajistit, aby na konci své (dlouhé) životnosti pomáhalo regenerovat přírodní systémy. Částečně vychází z filozofie designu Cradle to Cradle Williama McDonougha a Michaela Braungarta. Cirkulární móda se odklání od tradičního lineárního obchodního modelu “take-make-dispose”. (vzít-vyrobit-zlikvidovat)

Oběhové hospodářství v oblasti módy vytváří lepší výrobky a služby pro zákazníky, přispívá k odolnému a prosperujícímu módnímu průmyslu a regeneruje životní prostředí. Upřednostňuje práva a rovnost všech zúčastněných a vytvoří příležitosti k růstu, které jsou distribuované, rozmanité a inkluzivní. Výrobky oběhové módy jsou:

používány co nejdéle díky dobré péči, opravám, renovaci nebo tím, že jsou pronajímány, půjčovány nebo dále prodávány
recyklovány a znovu použity pro výrobu nových výrobků. nebo (pokud nejsou vhodné k recyklaci) kompostovány, aby se staly živinami pro rostliny a další živé organismy.
vyrobeny z bezpečných a recyklovaných nebo obnovitelných vstupů.
Celkově by životní cyklus výrobků neměl přinášet žádnou ekologickou ani socioekonomickou újmu, ale naopak přispívat k pozitivnímu rozvoji a blahobytu lidí, ekosystémů a společnosti. Za globální oběhové hospodářství se zasazuje zejména Nadace Ellen MacArthurové.

Pokračování spolu s odkazy v textu na doplňující informace naleznete na našem webu https://vintique.cz/eticka-a-udrzitelna-moda-26-zakladnich-pojmu/

Videos (show all)

Hřejivý, měkoučký, handmade a samozřejmě od udržitelné značky. Tím vším je tento pletený nákrčník z naší nabídky.#lowie ...
Flanelové šaty z organické bavlny značky @peopletreeuk . Pohodlí a teplíčko v jednom :) #peopletree #flanel #flanelovesa...