Schola Beatae Mariae Reginae

Schola Beatae Mariae Reginae

Śpiewamy chorał gregoriański w parafii Maryi Królowej w Poznaniu.

25/04/2024
16/04/2024

❓❓Czy chorał Gregoriański to tylko melodia❓❓

‼️NIE NIE NIE‼️ :)

👉Chorał gregoriański to "słowo śpiewane" (wł. parola cantata) w którym VERBUM ze swoim znaczeniem łączy się z MELODIĄ i RYTMEM.

🎯Znak melodyczny na grafice to 🟩TORCULUS🟩, nazwa pochodząca najprawdopodobniej od prasy na wino lub oliwę.

🟩TORCULUS🟩 zbudowany jest z 3 dźwięków gdzie

2️⃣ jest 👆WYŻEJ👆 niż 1️⃣
3️⃣ jest 👇NIŻEJ👇 niż 2️⃣.

🎯Znajdujące się na 4-linii 🟩TORCULUSY🟩 to przykładowe możliwości melodii tej neumy. Z zapisu kwadratowego nie wynika jednak żadna informacja o rytmie, tzn która nuta jest dłuższa a która krótsza.

🎯Z pomocą przychodzi notacja z X I XI w. Stanowiąca źródło informacji o rytmie. Znajdujące się poniżej 4-linii 🟩TORCULUSY🟩 posiadają różnorodne kształty, a w ślad za nimi i znaczenia rytmiczne.

👉 A wszystkie nuty o wartościach płynnych
👉 B wszystkie nuty o wartościach poszerzonych
👉 C nuty 2️⃣ i 3️⃣ o wartościach poszerzonych
👉 D tylko nuta 3️⃣ o wartościach poszerzonych

-------------

Jeżeli chcesz w taki sposób odczytywać, rozumieć i świadomie wyśpiewywać Słowo i melodie chorału gregoriańskiego, zapraszamy na III Ogólnopolski Kurs Chorału Gregoriańskiego we Wrocławiu Convivium Gregorianum w dniach 14-20 lipca 2024 r.
Więcej na
https://scholalumen.pl/kurs-2024/

-----------------------------

Dziękujemy naszym patronom medialnym, honorowym i partnerom: Archidiecezja Wrocławska
Papieski Wydział Teologiczny we Wrocławiu Polskich Muzyków Kościelnych Diecezja Wrocławska Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP Katedra Wrocław Telewizja Republika EWTN profeto.pl Radio Profeto Christianitas Gość Wrocławski Gość Niedzielny Liturgia.pl PCh24.pl Radio Rodzina Tygodnik Katolicki Niedziela

26/03/2024

Jutro (środa 19:30) zasilimy szeregi śpiewających Ciemną Jutrznię w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa przy ul. Kościelnej. Zapraszamy!

04/03/2024

Zapraszamy do udziału w obchodach uroczystości św. Tomasza z Akwinu, która w tradycyjnej liturgii przypada 7 marca. W Poznaniu odbędą się dwie liturgie, podczas których chorał dominikański zaśpiewają uczestnicy warsztatów prowadzonych przez Marcela Pérèsa.

6 marca o g. 20 // kościół oo. Dominikanów w Poznaniu
⚜️ I NIESZPORY O ŚW. TOMASZU Z AKWINU
w tradycyjnym rycie dominikańskim

7 marca o g. 19:30 // Sanktuarium Najświętszej Krwi Pana Jezusa (Poznań, ul. Żydowska 34)
⚜️ MSZA O ŚW. TOMASZU Z AKWINU
w tradycyjnym rycie rzymskim

🖌 Francesco de Zurbarán - Apoteoza św. Tomasza z Akwinu (1631)
Dominikanie Poznań ⚜️Sanktuarium Najświętszej Krwi Pana Jezusa w Poznaniu ⚜️

03/03/2024

Dzisiaj o 17 w kościele pw. Maryi Królowej na Rynku Wildeckim w Poznaniu podczas niedzielnej Mszy w rycie tradycyjnym zaśpiewają uczestnicy odbywających się w Fundacji warsztatów śpiewu liturgicznego pod kierunkiem Marcela Pérèsa.

Fot. Piotr Łysakowski

03/03/2023

Dziwna sprawa. Podręcznik do religii III klasy LO 4-letniego opisuje Mszę tzw. Trydencką BEZ HEJTU. Czyli zaczyna się wrezcie uważać że przed Soborem Watykański II też coś było a nie myślenie w duchu: TA STRASZNA MSZA CO NIKT NIC NIE ROZUMIOŁ I KSIONDZ STAL PLECAMI DO LUDZI!!!!!1!1ONEONE.

Niezależnie czy komuś duchowość przedsoborowa jest bliska czy też nie to powinno się uszanować POTĘŻNE dziedzictwo na którym wychowały się pokolenia swietych. A w duchu synodalnym szanujmy poszczególne grupy w Kościele i pozwalajmy im na modlitwę w roznych duchowosciach... a chwila Trydenty to się ora teraz w Kościele... :(

Zdjęcie od Ulrich

23/02/2023

54/365

"[S]łowo „śpiewać” (razem z pochodnymi, np. „śpiew”) jest jednym z najczęściej używanych słów w Biblii. (...) Gdy człowiek nawiązuje kontakt z Bogiem, nie wystarcza już zwyczajne mówienie".

„Duch liturgii”, OO t. XI, s. 112.

"Chcę przekazać dziedzictwo dwóch tysiącleci chrześcijańskiego Zachodu" 20/10/2022

"Chcę przekazać dziedzictwo dwóch tysiącleci chrześcijańskiego Zachodu" "Istotą mojego działania jest przekazywanie niematerialnego dziedzictwa, które chrześcijański Zachód stworzył na przestrzeni ostatnich dwóch tysiącleci" – mówi Marcel Peres. Wybitny francuski muzyk i badacz już dziś w Poznaniu wraz z prowadzonym przez siebie chórem wyśpiewa fragmenty...

Muzyka sakralna. Dlaczego współczesnemu człowiekowi trudno ją zrozumieć? | Panel dyskusyjny. 02/10/2022

"Muzyka sakralna. Dlaczego współczesnemu człowiekowi trudno ją zrozumieć?"

Wypowiadają się:
- dr Antonina Karpowicz-Zbińkowska, doktor nauk teologicznych i muzykolog,
- Marcin Bornus-Szczyciński, założyciel zespołu Bornus Consort, kantor chorału gregoriańskiego.

Muzyka sakralna. Dlaczego współczesnemu człowiekowi trudno ją zrozumieć? | Panel dyskusyjny. Celem zorganizowanego przez nas spotkania panelowego jest refleksja nad stanem muzyki sakralnej zachodniego chrześcijaństwa i jej relacją z człowiekiem współ...

15/07/2022

Dziś swoje 66. urodziny obchodzi Marcel Pérès - wybitny francuski muzyk, lider Ensemble Organum, świadek, kontynuator i nauczyciel żywej tradycji - światła bijącego z rękopisów.
Stały gość naszego festiwalu, mistrz i przyjaciel.
Wszystkiego dobrego! Joyeux anniversaire!

03/07/2022

Po głośniej syntezie synodalnej Diecezja Warszawsko-Praska, pojawiła się także synteza z Archidiecezja Poznańska.

Oto fragmenty mówiące o sprawie starej liturgii:

«Część osób wyraziło niezrozumienie dla działań Stolicy Apostolskiej wobec środowisk związanych z tzw. mszą trydencką. Ich zdaniem pragnienie uczestnictwa w liturgii trydenckiej rodzi się z poszukiwania głębszego przeżywania modlitwy Kościoła w kontraście do zbyt częstego celebrowania tzw. mszy posoborowej w sposób banalny.»

«Stosunkowo dużo emocji wywoływały rozmowy o mszy trydenckiej, nawet jeśli nie był to temat często obecny w syntezach. Opinie w tej sprawie można ująć syntetycznie w następujący sposób: „Stolica Apostolska nie postępuje w sposób analogiczny do innych problemów w Kościele i nie ma odpowiedniej wrażliwości dla osób, które uczęszczają na mszę świętą trydencką”. Swoje niezrozumienie dla działań Stolicy Apostolskiej w tym obszarze wyrazili także niektórzy z tych, którzy uważają, że narastająca separacja mentalna środowisk konserwatywnych wobec Watykanu jest rzeczywiście niebezpieczna dla jedności Kościoła. Pojawiły się głosy, że jedność liturgiczna jest ważną wartością i nie można lekceważyć faktu, że rozbieżności wynikające z nieakceptacji obowiązującej formy sprawowania mszy świętej i innych sakramentów, mają głębsze konsekwencje niż odmienności czysto obrzędowe. »

CZARTOWSKI: Jednogłos w rozdźwięku - Magazyn Kontra 20/06/2022

CZARTOWSKI: Jednogłos w rozdźwięku - Magazyn Kontra Chorału jako fenomenu kultury nie sposób oddzielić od historii Kościoła i historii powszechnej. Wszelkie tego rodzaju próby są fałszywe i sprowadzają “śpiew własny Kościoła” do roli osobliwej, jednogłosowej muzyki w martwym języku. Jako emanacja kultury stanowi on element or...

16/06/2022

Za tydzień, 23.06 po raz kolejny odprawimy pełne oficjum Wigilii Narodzenia Świętego Jana Chrzciciela. W 2001 roku ten zwyczaj odnowił we Wrocławiu Ś.P. Robert Pożarski. W tym roku zapraszamy do kościoła ŚŚ Stanisława, Wacława i Doroty we Wrocławiu, gdzie wspólnie z przyjaciółmi m.in. z Warszawy (Marcin Bornus-Szczyciński i Kantorzy Lasu Bielańskiego), Chorzowa (Schola Cantorum Minorum Chosoviensis), Gdańska (Schola Gregoriana Gedanensis) i Węgajt (Schola Węgajty), pierwszy raz bez Roberta będziemy modlić się w ten sposób. Liturgii godzin przewodniczył będzie ks. dr Piotr Paćkowski. Na rozpoczęcie na violi da gamba zagra Justyna Rekść-Raubo/Official.

Program Wigilii: 18.30 Msza Św. Wigilii Narodzenia Św Jana, I Nieszpory, Matutinum (3 nokturny) i Jutrznia. Zakończenie około 22.00. Łącznie to 70 stron tekstu do zaśpiewania.

Organizatorem Wigilii jest Stowarzyszenie Schola Gregoriana Silesiensis. Partnerem wydarzenia jest Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka- Jeziorańskiego. Zapraszamy do udziału!

grafika: Aleksandra Karbowniczek

CHORAŁ GREGORIAŃSKI. Muzyka, która prowadzi nas do zbawienia || Rozmowa PCh24 10/06/2022

https://www.youtube.com/watch?v=foj3PCVPXKo

CHORAŁ GREGORIAŃSKI. Muzyka, która prowadzi nas do zbawienia || Rozmowa PCh24 Łukasz Czartowski, prezes Fundacji Lumen de Lumine, która organizuje warsztaty z Chorału Gregoriańskiego, był gościem Filipa Obary w programie Rozmowa PCh24....

Kurs Chorału Gregoriańskiego 17-23.07.2022 | Wrocław 18/05/2022

Kurs Chorału Gregoriańskiego 17-23.07.2022 | Wrocław Oficjalna strona Kursu:https://kursy.scholalumen.pl👉 17 - 23 lipca 2022 r. 📅👉 Ostrów Tumski we Wrocławiu ⛪️👉 Dla kobiet i mężczyzn 👉 Już od 390 zł za ca...

Convivium Gregorianum - O kursach 27/04/2022

Nowy kurs chorału gregoriańskiego we Wrocławiu. POLECAMY!

https://kursy.scholalumen.pl/o-kursach

Convivium Gregorianum - O kursach Convivium Gregorianum

Muzyka przy Bożym Grobie. Kultywowana tradycja 16/04/2022

https://www.onet.pl/informacje/kai/muzyka-przy-bozym-grobie-kultywowana-tradycja/31zb1vk,30bc1058

Muzyka przy Bożym Grobie. Kultywowana tradycja W wielu miejscach Polski adoracji Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim towarzyszą pasyjne pieśni, zwłaszcza te omawiające właśnie temat samej śmierci Jezusa i Jego grobu. Jest to pewne nawiązanie do obecnej w różnych rejonach tradycji pustych nocy, kiedy przy zmarłym przed pogrzeb...

12/04/2022

🇺🇦Good Friday Prayer for Ukraine🇺🇦

On behalf of the Holy See, the Polish Bishops' Conference has prepared a call for general prayer “for Ukraine” for Good Friday this year. The sample text is only in Polish and therefore cannot be applied to traditional ceremonies. That is why we have prepared an insertion for the Missal with the Latin translation (o tempora, o mores – it had to be translated into Latin!) made by Marc-Thilo Glowacki, so that the traditional communities can pray in communion with the whole Church for peace beyond the eastern border of Poland. The translation has not received any imprimatur, its use is left to the the celebrant.

🖨PDF file for printing in A4 format: https://bit.ly/oratio-pro-ucraina

🔁 We invite you to share the file with the priests celebrating the Good Friday liturgy!

🇵🇱Translation of the prayer⤵️
“Let us pray for the people of Ukraine, suffering Russian aggression, and for refugees and victims of deadly attacks, may our Lord and God stop this violence, violation and destruction, that peace, so longed for, may prevail.

Almighty and everliving God, thou makest wars to cease and humblest the proud, liberate the Ukrainian nation from all cruelties and sufferings, look mercifully on refugees and exiles, on separated families and orphaned children, and grant us hearts attentive to the needs of those, who seek help. Through Christ, our Lord. Amen.”

21/03/2022
04/03/2022

Polecamy serdecznie!

Stało się! Kursy chorału gregoriańskiego ruszają w świat! Nasza oferta jest szeroka: od 1-3 dniowych spotkań w trybie Convivium Gregoriaum - EXPRESS do pełnego tygodniowego kursu.

Od duszpasterstw tradycji łacińskiej do wspólnot oazowych.

Od Mszy do Nieszporów.

Od chorału do elementów muzyki polifonicznej wyrastającej z chorału.

To wszystko i wiele innych z dojazdem do Klienta ;)

Gwarantujemy indywidualny plan warsztatów dostosowany do Waszych możliwości i potrzeb.

Kontakt +48 887877756

Fot: Travart

07/01/2022

NAJMILSZYM SPOSOBEM LECZENIA MÓZGU JEST ZAJĘCIE GO CZYMŚ NOWYM
Normalne starzenie się prowadzi do specyficznych zmian strukturalnych w całym mózgu, czyli do zmniejszenia się tak zwanej rezerwy poznawczej. Termin ten oznacza zbiór struktur, których złożoność odpowiada za to kiedy pojawić się mogą zmiany związane z wiekiem. Im wyższa rezerwa poznawcza tym większe szanse na pełną sprawność mózgu w podeszłym wieku. Naukowcy odkryli, że złożone czynności czuciowo-motoryczne mogą spowolnić, a nawet odwrócić związany z wiekiem spadek rezerwy. Dwoma najlepiej poznanymi przykładami są wielojęzyczność i muzykalność.
Badania dr Edny Andrews wykazały silny wpływ długoletniego muzykowania na spójność i gęstość istoty białej, która jest jednym z podstawowych parametrów rezerwy poznawczej.
Dr Andrews jest zagorzałą zwolenniczką uczenia się przez całe życie, nie tylko ze względu na satysfakcję, jaką to przynosi, ale także ze względu na namacalny wpływ, jaki może mieć na zasoby poznawcze mózgu. Nauka nowego języka lub gry na nowym instrumencie nie powinna ograniczać się do małego dziecka.
Wydaje się zatem, że najmilszym sposobem leczenia mózgu jest rzucenie w niego czegoś nowego.

30/12/2021

📣Na naszej stronie internetowej dostępna jest już nowa poznańska rubrycela, czyli plan służby Bożej na niedziele i wybrane obchody 2022 roku w naszym Duszpasterstwie!📆

Wobec nowych umocowań prawnych tradycyjnej liturgii w całym Kościele, postanowiliśmy pierwszy raz udostępnić rubrycelę wszystkim wiernym, by mogli z wyprzedzeniem i bez żadnych wątpliwości przygotować sobie mszalik, śpiewy itd.

Plik dostępny jest z poziomu belki menu głównego, link wklejamy również w komentarzu pod postem.

❗️Kalendarz stanowi pomoc w przygotowaniu liturgii, i NIE WYZNACZA harmonogramu liturgii w duszpasterstwie, który co miesiąc publikowany jest na stronie www i facebooku.

Robert Pożarski 01/12/2021

Nie żyje Robert Pożarski, mistrz chorału i posiadacz jednego z najpiękniejszych głosów w polskim Kościele. Prześpiewaliśmy z Nim setki godzin na różnych liturgiach, warsztatach śpiewaczych i festiwalach. Zmarł na covida. Westchnijcie proszę za Jego duszę.

https://liturgia.dominikanie.pl/ludzie/robert-pozarski/

Robert Pożarski Śpiewak, teolog, współzałożyciel „Lektorskiej Scholi Cantorum” działającej pod kierunkiem ks. Wiesława Kądzieli, założyciel i kantor Scholi Gregoriana Silesiensis, kantor Scholae Mulierum Silesiensis, Scholi Węgajty i Scholi...

27/11/2021

🟣 Zapraszamy do wspólnego rozpoczęcia Adwentu liturgiczną śpiewaną modlitwą I Nieszporów I Niedzieli Adwentu.
Sobota 27 listopada, godz. 19.30.

Timeline photos 02/10/2021

Powstaje film o ks. proboszczu Marcinie Węcławskim.

Czasy dziwne, pandemia, brak powołań, ludzie bez sakramentów w szpitalach odchodzą itd. Dlatego tym bardziej inspiracje są potrzebne. "Proboszcz z Wildy".

23/09/2021

2 października (sobota) o 19:00 w poznańskiej katedrze ponownie dramat liturgiczny "Ludus Passionis" w wykonaniu Schola Węgajty!

https://www.facebook.com/watch/?v=975314789325705

31/08/2021

Polecamy!

https://www.facebook.com/festiwalsarmatia

Festiwal Sarmatia Nowy festiwal w Poznaniu i okolicach: koncerty, debaty, warsztaty. Wystąpią Budzy i Trupia Czaszka, Orkiestra Czasów Zarazy, Lúthien Consort, Ania Broda, Jacek Kowalski, Klub św. Ludwika, grupa fechtunku SALUT. Organizatorem jest Fundacja Sarmatia.

Schola Maryi Królowej

Schola gregoriańska działa przy parafii Maryi Królowej w Poznaniu od 2007 roku. Obecnie śpiewamy na Mszach trydenckich co drugą niedzielę, w Dzień Zaduszny oraz Wielki Piątek.

Można nas również zaprosić na chrzest, ślub, pogrzeb i inne uroczystości. Śpiewamy chorał gregoriański oraz pieśni nabożne.

Website