Stowarzyszenie Etnologia Wrocławska

Stowarzyszenie Etnologia Wrocławska

Jesteśmy grupą osób, zainteresowanych działalnością kulturową, społeczną i kulturą, oraz promocją antropologii kulturowej jako dziedziny wiedzy.

09/02/2022

Polecamy :)

Dziś już po raz trzeci obchodzimy Ogólnopolski Dzień Etnografii, Etnologii i Antropologii Kulturowej!🥳
Z tej okazji Polskie Towarzystwo Ludoznawcze / Polish Ethnological Society przygotowało szereg atrakcji:
👉🏾Od 10.00 na kanale YT PTL oglądać można filmiki nadesłane w ramach akcji : https://bit.ly/3LarBdL
👉Między 11.00 a 13.00 w audycji Pełna Kultura Radia Luz Studenckie Koło Naukowe Etnologów UWr wraz z prof. Katarzyną Majbrodą zaprezentuje materiał "Rzeczy, materia, planeta w perspektywie antropologicznej. O potrzebie odpowiedzialności ekologicznej i myślenia w kategoriach dewzrostu"
👉🏻Na stronie Muzeum Narodowe we Wrocławiu oglądać można realizowany od 2020 r. cykl ARTEfakty, czyli krótkie, filmowe opowieści o zespołach zabytków lub wybranych, muzealnych artefaktach.
👉🏽O 14.00 na platformie MS Teams odbędzie się spotkanie Relacje rzeczy, ludzi i znaczeń w perspektywie antropologicznej: https://bit.ly/3spgoND

Serdecznie polecamy antropologiczne aktywności, szczególnie tego dnia i życzymy wszystkiego dobrego wszystkim etnograf_kom, etnolog_żkom i antropolog_żkom!

Obecność antropologii społeczno-kulturowej w mediach internetowych. Analiza Alertów Google 06/11/2021

Hej :)
Dzisiaj trochę bardziej analitycznie. Polecamy Waszej uwadze tekst Piotr Małczyński o obecności antropologii w mediach internetowych.
Jak bardzo (lub czy w ogóle) medialna jest nasza dyscyplina?
Analiza alertów Google, przeprowadzona przez Piotra, dostarcza pewnych wniosków.

Obecność antropologii społeczno-kulturowej w mediach internetowych. Analiza Alertów Google Wykreślenie etnologii z listy dyscyplin naukowych skłania ku ponownej refleksji nad publicznym wizerunkiem dyscypliny. Ponownej, gdyż głosy na temat problemów wizerunkowych podnoszone są przez...

Hello World, czyli Dzień Dobry w (post)pandemicznej rzeczywistości? 14/06/2021

Ahoj!

Po dość długiej przerwie witamy się ponownie pierwszym postem na reaktywowanej stronie internetowej - https://etnowroc.weebly.com/blog/hello-world-czyli-dzien-dobry-w-postpandemicznej-rzeczywistosci

Zachęcamy do wspólnej publicystyki, aby odczarować trochę lekko przykurzony ostatnio fanpage ;)

Polecamy również Waszej uwadze krótkie materiały promocyjne dla Katedra Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Wrocławskiego, które ostatnio zrealizowaliśmy.

Hello World, czyli Dzień Dobry w (post)pandemicznej rzeczywistości? Witamy po dłuższej przerwie :) Sytuacja pandemiczna dała się we znaki nam wszystkim, Stowarzyszeniu również. Licząc na to, iż wszystko powoli wraca do pewnej stabilności, można próbować...

30/11/2020

Rusza rekrutacja na Erasmus+ w kolejnym roku akademickim. :)

Uwaga studentki i studenci‼️
Na stronie Biura Współpracy Międzynarodowej UWr można już zapoznać się z ofertą w ramach programu Erasmus+ na rok akademicki 2021/2022 👉🏼https://bit.ly/3q8AGJD
Wkrótce uruchomiona zostanie rekrutacja. Już w grudniu ruszą natomiast zapisy na kwalifikacyjne egzaminy językowe dla osób, które jeszcze nie zdawały egzaminu językowego na poziomie B2II lub wyższym:
👉🏾9-15.12.2020 do godz. 14.00 (egzamin 18.12.2020)
👉🏾13-19.01.2021 do godz. 14.00 (egzamin 22.01.2021)

Zapisy, a także informacje nt. posiadania certyfikatów językowych i/lub zdania egzaminów językowych na wymaganym poziomie przez osoby ubiegające się o wyjazd w ramach programu Erasmus+ kierować należy na adres [email protected] Szczegóły: https://spnjo.uni.wroc.pl/pl/strony/153

(Nie)udane starzenie w przestrzeni miejskiej 04/11/2020

Hej ;)
Polecamy Waszej uwadze krótkie teksty i materiały audiowizualne z projektu etnograficznego "(Nie)udane starzenie w przestrzeni miejskiej", nad którym opiekę merytoryczną sprawował m.in. nasz członek i doktorant KEIAK UWr Tomasz Raczkowski.
Całość dostępna pod linkiem -> https://bit.ly/364wtgD

(Nie)udane starzenie w przestrzeni miejskiej W społeczeństwie funkcjonują pewne utarte przekonania na temat osób starszych i tego, czym jest starość. Postrzega się ją często przez pryzmat nieporadności czy słabości jednak praktyka może być zupełnie inna. Tematem przewodnim naszego laboratorium była starość, jej konceptuali...

31/10/2020

Lektura na weekend. 📖

Gorąco polecamy najnowszy numer czasopisma "Kultura i społeczeństwo", ANTROPOLOGIA ZAANGAŻOWANA W CZASIE NACJONALISTYCZNEGO WZMOŻENIA. Wydanie to jest poświęcone w całości zagadnieniom antropologicznej myśli krytycznej oraz refleksji nad zaangażowaniem w ramach naszej dyscypliny. Jest ono efektem panelu organizowanego przez prof. Grażynę Kubicę-Heller oraz prof. Ewa Michna w ramach XVII Ogólnopolski Zjazd Socjologiczny , który odbył się we wrześniu 2019 roku we Wrocławiu. Wśród wielu ciekawych tekstów znalazły się m.in. artykuł prof. Monika Baer "At the Crossroads of Modernity: Critical Anthropology in Contemporary Europe" oraz tekst "Efekt ślepej plamki. Antropologia krytyczna wobec neoliberalizmu" autorstwa dr. Michał Mokrzan i Marta Songin-Mokrzan. :) Gorąco zachęcamy do lektury!
http://www.kulturaispoleczenstwo.pl/

29/10/2020

Nasze stowarzyszenie narodziło się w murach tej Katedry. ✊🏼🏴🇵🇱

Oświadczenie Katedry Etnologii i Antropologii Kulturowej UWr

Pracowniczki i pracownicy, doktorantki i doktoranci Katedry Etnologii i Antropologii Kulturowej z głębokim niepokojem odebrali decyzję Trybunału Konstytucyjnego, która łamie podstawowe prawo kobiet i mężczyzn do dokonywania świadomych, trudnych wyborów. Decyzja ta uderza, między innymi, w ludzkie prawo do decydowania o swoim ciele, swojej teraźniejszości i przyszłości.

Szanujemy prawo wszystkich ludzi do wolnego wyboru i wyrażania własnego zdania w rozmaitych kwestiach. Granicami wolności przekonań są jednak godność i prawa drugiego człowieka. Stąd nie ma naszej zgody na działania, które naruszają ogólnoludzkie, humanistyczne wartości. Szacunek dla praw i wolności drugiego człowieka jest podstawową wartością wpisaną w postawy humanistyczne i demokratyczne, stanowiąc fundament nowoczesnych społeczeństw. Możliwość wyboru określonych postaw życiowych stanowi prawo każdego z nas.

Nie zgadzamy się z decyzjami rządzących, które lekceważą nasze prawa, upokarzają ludzi i odmawiają im możliwości do decydowania o sobie samych. Nie akceptujemy pogłębiania różnic światopoglądowych w kraju i czynienia z idei patriotycznych oręża w walce z niepokornym, domagającym się respektowania demokratycznych praw i wolności społeczeństwem. Nie zgadzamy się na retorykę obecną w przestrzeni publicznej, która wzmacnia społeczne podziały i manipuluje wielkimi pojęciami: życia, wolności i godności.

Z dużym niepokojem obserwujemy także reakcje rządzących na masowy, publiczny sprzeciw Polek i Polaków domagających się poszanowania dla demokracji i ogólnoludzkich wartości. Wzywamy władze do podjęcia stosownych działań zmierzających do wypracowania otwartego na społeczny dialog, opartego na zasadach demokracji konsensusu, który zdoła zażegnać wywołany kryzys i przywróci nadzieję na normalność w naszym kraju.

Monika Baer, Ewa Banasiewicz-Ossowska, Artur Boguszewicz, Grzegorz Dąbrowski, Konrad Górny, Anna Husak, Szymon Jabłoński-Weryński, Robert Klementowski, Eugeniusz Kłosek, Anna Kokocińska, Katarzyna Majbroda, Mirosław Marczyk, Michał Mokrzan, Rafał Orzechowski, Magdalena Pietrewicz-Magiera, Tomasz Raczkowski, Janina Radziszewska, Celina Strzelecka, Jarosław Syrnyk, Paula Wełyczko, Jakub Wnęk, Alicja Zaremba

Autorem grafiki jest Bartosz Kosowski https://bit.ly/3kAELD0.

26/10/2020

ANTROPOLOGIA PRZECIW CIERPIENIU
Inicjatywa wrocławskiej społeczności antropologicznej
Jako antropolożki i antropolodzy, członkinie i członkowie wspólnoty antropologicznej, nie możemy milczeć w sytuacji, w której instytucje publiczne narzucają gorset przekonań ideologicznych społeczeństwu, obywatelkom i obywatelom, odbierając im sprawczość, prawo do decyzji o własnym życiu oraz bezpieczeństwie. Jednym z fundamentów naszego antropologicznego spojrzenia na świat jest poszanowanie wolności człowieka bez względu na płeć, wiek czy pochodzenie. Każde z nas ma prawo do troski o własne zdrowie oraz do decydowania o swoim życiu i ciele. Wolno nam wymagać, aby było to respektowane i zagwarantowane prawnie. Ludzie nie mogą być traktowani przez instytucje jak pozbawione sprawczości przedmioty – to z nas składają się społeczeństwa i narody, kraje i państwa. Dlatego wyrażamy swój sprzeciw wobec podejmowanych decyzji oraz działań zmierzających do odebrania kobietom kontroli nad własnym ciałem i pozbawienia ich praw do zdrowia oraz bezpieczeństwa.
Prawo do życia to prawo do wolności sumienia.
Prawo do życia to prawo do wolności od cierpienia.
Prawo do życia to prawo do korzystania z badań i zabiegów medycznych.
Nie ma zgody na legalizację cierpienia. Nie ma zgody na legalizację ludzkich dramatów.
Antropologia społeczno-kulturowa staje po stronie praw człowieka, po stronie kobiet.

ANTHROPOLOGY AGAINST SUFFERING
An initiative of anthropological community in Wrocław
As members of anthropological community we cannot be silent when public institutions are imposing ideological shackles on society, taking away the right to decide about one’s own life and safety. Our anthropological perspective is built on the foundation of respect for other human beings, regardless of their gender, age or background. Each and every one of us has the right to care about our health and wellbeing, as well as to make decisions about our lives and bodies. We are entitled to demand these rights to be recognized and guaranteed by law. People must not be treated by the governments as objects deprived of agency – societies and nations, countries and states are made of us. That is exactly why we cannot allow decisions and actions that aim to deprive women of control of their own bodies and take away the right to protect their lives.
Right to life is to have freedom of conscience.
Right to life is not to suffer.
Right to life is to have an access to medical procedures and healthcare.
There can be no consent to legalising suffering. There can be no consent to legalising personal tragedies.
Socio-cultural anthropology supports human rights, always on the side of women.

Sygnatariuszki i sygnatariusze / Signed

Magdalena Antolczyk
Natalia Baran
Piotr Basisty
Dagmara Benzar
Julia Bik
Michał Borkowski
Dawid Brzozowski
Aleksandra Brzyska
Paweł Butkiewicz
Marcela Cedzidło
Paulina Chmielecka
Julia Chwiećko
Paulina Dawid
Justyna Dębska
Gabriela Drygała
Anna Dudkowska
Dominika Dzierżak
Karolina Dziubata
Agata Dzięgielewska
Judyta Eksner-Alechnowicz
Angelika Florek
Paulina Florek
Aleksandra Gałka
Alicja Gęsiewicz
Jarek Mateusz Gibas
Patrycja Gołuchowska
Ewa Gołza
Zuzanna Gonera
Ewa Hengier
Ewa Hübner
Martyna Idczak
Szymon Jabłoński-Weryński
Nikola Jafra
Marcelina Jakimowicz
Sara Jagoda
Marta Jurecka
Aleksandra Kaczmarska
Weronika Kałuża
Karolina Kania
Karolina Kichler
Anna Klementowska
Ewa Kobusińska
Anna Kokocińska
Karolina Kocurek
Weronika Korek
Marta Kornowska
Joanna Kowalska
Weronika Kożuchowska
Agnieszka Krawczyk
Witold Krzemiński
Alicja Krókow
Natalia Kryńska
Wojtek Krzosa
Aleksandra Krzyżaniak
Marta Kucharska-Błaszczyk
Małgorzata Kunecka
Grzegorz Kurka
Patrycja Kurkiewicz
Renata Kurzeja
Joanna Kwapień
Alicja Leks
Weronika Lewicka
Marcin Lenkowski
Ewa Lis
Kuba Łada-Siwiec
Emilia Majchrzak
Piotr Małczyński
Urszula Małecka
Misza Matwiejczuk
Adrianna Michno
Agata Mielniczek
Marcin Mieszała
Monika Mirek
Joanna Mirocha
Julia Mrocheń
Zuzanna Nalepa
Nancy Niersmans
Agata Niewiadomska
Marcelina Nowak
Oliwia Nowicka
Oskar Nowogórski
Margareta Ohnsorge
Wiwerna Ordak
Kinga Pacan
Katarzyna Paciocha
Patryk Pawlaczyk
Jan Pawlicki
Iga Pluszczewicz
Damian Petryków
Wiktoria Piekarz
Magdalena Pietrewicz-Magiera
Tomasz Raczkowski
Janina Radziszewska
Zofia Reznik
Marzena Rybicka
Klara Sielicka-Baryłka
Alicja Skiba
Agnieszka Skórska
Gabriela Skrok
Kalina Sobierajska
Aleksandra Sobota
Krzysztof Sowa
Agata Stanisz
Daria Stasieńko
Agata Stasik
Celina Strzelecka
Marianna Strzelecka
Miłosz Suchorski
Małgorzata Supłat
Magdalena Swarzyńska
Martyna Szałaszewicz
Martyna Szałek
Joanna Świerczyńska
Gabriela Torz
Ewa Tracz
Emilia Traka
Hubert Tubacki
Katarzyna Wala
Żaneta Wańczyk
Julia Waśniewska
Adrian Werens
Marta Wężykowska
Dawid Wiendlocha
Patryk Wojciechowski
Olga Wojdyńska
Karolina Woźniak
Aneta Wójcik
Piotr Zalewski
Alicja Zaremba
Natalia Żurowska

Autorką grafiki jest Adrianna Tyburczy

Photos from Katedra Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Wrocławskiego's post 10/09/2020
01/09/2020

Nowości, i to jakie! Zachęcamy do studiów magisterskich w Katedra Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Wrocławskiego ❗️👍🏼👍🏾👍🏻

Właściwa część rekrutacji na studia I stopnia już prawie za nami, wciąż jednak trwa rejestracja na studia II stopnia (magisterskie). Od tego roku oferujemy znacznie odświeżony program, zapewniający szeroką ofertę poszerzania wiedzy i kompetencji zarówno przez osoby posiadające dyplom licencjacki z etnologii i antropologii kulturowej, jak i zainteresowanych tą tematyką absolwentów innych kierunków 👉https://bit.ly/2BIXriY. 😍

Jedną z najważniejszych nowości jest wprowadzenie do programu laboratoriów terenowych – swoistej odpowiedzi na wyrażane przez studentki i studentów potrzeby pogłębiania umiejętności pracy antropologicznej w przestrzeni społeczno-kulturowej, m.in. miejskiej. W ramach laboratoriów terenowych oferujemy możliwość prowadzenia badań nad współczesnymi zagadnieniami, przede wszystkim związanymi z Wrocławiem oraz Dolnym Śląskiem, co stanowi również rodzaj pogłębienia naszego naukowego zakorzenienia w lokalności i jej kontekstach. Wśród tematów, z którymi pracować będą adeptki i adepci studiów magisterskich są m.in. relacje wrocławian z migrantami, ich rola w życiu współczesnym miasta, problemy związane z podziałem pracy i strukturą płci, akceptacja i wykluczenia z nimi związane, wielokulturowość miasta oraz kształtujące jego tożsamość procesy społeczne. Jednym z przewidzianych elementów zajęć jest też współpraca z lokalnymi instytucjami i organizacjami. W ramach laboratorium wykorzystane zostaną zróżnicowane metody, obejmujące również fotografię czy film, a całość ma za zadanie rozwijać umiejętności planowania i przeprowadzania projektów w sferze kulturalnej i społecznej, a także wyposażać w umiejętności przydatne po studiach i stanowiące atut naszych absolwentów i absolwentek na rynku pracy.🤩💪🏻💡

Na studia drugiego stopnia rejestrować można się do 15 września❗️⏰ https://bit.ly/2ZcI0Z6

Za grafikę dziękujemy Michał Borkowskize Stowarzyszenie Etnologia Wrocławska . :)

27/08/2020

😊👌🏻

Kolejnym doktorantem, współtworzącym społeczność naszej Katedry jest mgr Tomasz Raczkowski. W swojej działalności antropologicznej zajmuje się badaniem kina i jego społecznych kontekstów, szczególną uwagę kierując na procesy dyskursywne związane z wytwarzaniem przestrzeni oraz tożsamości kulturowych. 🎥🗺
Do antropologii przyciągnęła go „fascynacja wielowarstwowością i polifonią otaczającej nas rzeczywistości”, a nasza dyscyplina nie tylko spełniła pokładane w niej nadzieje, ale wręcz je przerosła: „[s]tudia antropologiczne otworzyły nowe perspektywy w moim patrzeniu na świat, […] pozwoliły rozwinąć zwykłą ciekawość w ciągle rozwijany zestaw umiejętności obserwowania, rozumienia i radzenia sobie z różnymi sytuacjami, zarówno w sferze zawodowej, jak i na co dzień”. 🤩💪🏽
O zaletach antropologii społeczno-kulturowej, nie tylko jako dyscypliny akademickiej, mówi zaś: „[b]adając świat społeczny jako antropolodzy i antropolożki dostrzegamy, jak złożonym i żywym, zdolnym do zmian i przeobrażeń, jest on bytem. […] Antropologiczna rama daje nam możliwości by dostrzegać to, co nie zawsze widoczne na pierwszy rzut oka, a co nierzadko okazuje się niezwykle ważne, [...] uwrażliwia na drugiego człowieka, a także udowadnia, że nie ma rzeczy, które byłyby oczywiste, jednowymiarowe i niezmienne. […] Dla mnie antropologia to przede wszystkim pewna propozycja patrzenia na rzeczywistość, a zarazem zestaw narzędzi do jej badania – każdy może znaleźć tu dla siebie coś innego”. 👀🔎🤓

Mgr Raczkowski prowadzi w naszej Katedrze zajęcia fakultatywne z antropologii wydarzeń (w języku polskim i angielskim), swoje zainteresowania naukowe wykorzystuje też udzielając się na gruncie krytyki i publicystyki filmowej. Przez lata aktywnie działał w Studenckie Koło Naukowe Etnologów UWr, a obecnie jest członkiem zarządu Stowarzyszenie Etnologia Wrocławska.

25/08/2020

🤩💪

Oprócz pracowników, których prezentowaliśmy dotychczas, społeczność naszej Katedry tworzą też doktorantki i doktoranci – ich również chcieliśmy tutaj przedstawić. Zalicza się do nich mgr Alicja Zaremba, antropolożka i edukatorka. Oprócz kontynuacji przygody z naszą dyscypliną na studiach doktoranckich, naucza również wiedzy o kulturze w Policealnym Studium Animatorów Kultury „SKIBA”.
Mgr Zaremba specjalizuje się w tematyce antropologii płci i seksualności, studiach q***r oraz badaniach nad współczesnymi formami duchowości. Jak sama mówi, antropologia kulturowa odkryła dla niej „pewien szczególny sposób patrzenia na świat i jego różnorodność, a potem wręczyła cały wachlarz narzędzi, które wspomogły mnie w rozmyślaniu o nim. Dostarczyła pewnego słownika, który poszerzył moje możliwości nazywania otaczającej rzeczywistości – co od dawna stanowiło moją „idée fixe”. […]
Ogromną wartością studiów na tym kierunku była dla mnie zawsze rozmowa z drugim człowiekiem, spotkanie z którym jest istotą tego, co robimy. Badania terenowe, „chrzest bojowy” młodych etnologów/antropologów, są świetną okazją aby przekonać się jak złożony i niezwykły jest otaczający nas świat. Przyswajany na salach wykładowych antropologiczny warsztat, który można wypróbować w praktyce i szlifować w terenie jest przydatny nie tylko w pracy naukowej – zastosowanie swoje znajduje np. w edukacji, sztuce czy animacji kulturowej. Studia te z miejsca przygotowują zatem do interdyscyplinarnej współpracy w akademickich i pozaakademickich warunkach. […] Antropologia jest więc dla mnie, w sensie osobistym, potężnym wehikułem transformacji rzeczywistości. Pozwala nie tylko na zmienianie Obcego w Swoje, lecz dostarcza raczej coraz to nowych sposobów na pełne szacunku interakcje z nieznanym”.
W najbliższym roku akademickim studentki i studenci będą mieli okazję poznać ją na zajęciach fakultatywnych. Bierze także udział w realizowanym w Katedrze projekcie „Let’sGoByTalking” oraz aktywnie działa w zaprzyjaźnionym Stowarzyszeniu Etnologia Wrocławska, którego jest współzałożycielką.

18/08/2020

W najbliższe dwa weekendy, 22 i 30 sierpnia w Krakowie odbędą się edukacyjne Piknik Krakowskie organizowane przez Kupuj odpowiedzialnie poświęcone kwestiom konsumpcjonizmu i jego wpływu na środowisko naturalne. Integralną częścią wydarzenia będzie będzie instalacja Ogród Konsumpcji Ziemskich. Pikniki w Krakowie naszej doktorantki Anka Kokocińska, która równocześnie jest koordynatorką wydarzenia 💪🏼. Polecamy wszystkim z Krakowa i okolic! Szczegóły 👉🏽 https://bit.ly/33Tw3u9
Wydarzenie jest częścią projektu , którego założeniem jest edukacja w zakresie świadomej konsumpcji i związków zachowań konsumenckich z globalnym kryzysem klimatycznym oraz kontekstami ekonomiczno-politycznymi. 🌍

10/08/2020

Tych, którym z kamerą równie po drodze co z antropologią, zachęcamy do zgłoszeń!

Uwaga antropolodzy wizualni i antropolożki wizualne, dokumentaliści i dokumentalistki, etnografki i etnografowie❗️

Do 15 sierpnia można zgłaszać swoje prace do XV Przeglądu Filmów Etnograficznych Oczy i Obiektywy organizowanego przez Stowarzyszenie Pracownia Etnograficzna . Przegląd, który odbędzie się w dniach 23-26 października 2020 w Służewski Dom Kultury w Warszawie, ma za zadanie prezentację różnorodnych form filmów etnograficznych oraz filmów dokumentalnych wrażliwych na sprawy społeczne. Wydarzenie będzie otwarte zarówno dla polskich, jak i zagranicznych produkcji tworzonych przez antropologów oraz filmowców łączących kinową pasję z zacięciem etnograficznym.

Ze szczegółami zapoznać się można na stronie festiwalu 👉 https://www.oczyiobiektywy.pl/

09/08/2020

Otwartość. Ciekawość. Wrażliwość. Uważność. Refleksyjność. Szacunek. Krytyczne myślenie.
To tylko niektóre z cech, których w toku studiów na kierunku etnologia i antropologia kulturowa nabywają nasze absolwentki i absolwenci. Celem antropologii społeczno-kulturowej jest przede wszystkim rozumienie otaczającego nas świata. Integralną częścią antropologicznego warsztatu jest empiryczne poznawanie rzeczywistości społecznych oraz tworzących je ludzi. W trakcie praktyk studenckich, a także zróżnicowanych tematycznie i metodologicznie zajęć adeptki i adepci antropologii mają szansę zetknąć się z różnorodnością postaw, światopoglądów i zachowań ludzkich, dostrzegając dynamizm oraz złożoność kultury. Wykształcona w ten sposób wrażliwość pozwala zaś poznawać i rozumieć kolejne, nawet te bardzo odległe, złożone i nietypowe zjawiska. 🤓🏜🛤🏙
Pytani o to, czym dla nich jest antropologia społeczno-kulturowa, nasi absolwenci mówią często: „uczeniem się otwartości na innych ludzi, perspektywy i kulturę”.❗️Takie podejście do otaczającej nas rzeczywistości po studiach okazuje się przydatne w wielu rozmaitych sytuacjach i działaniach, szczególnie tych które wymagają nieszablonowego myślenia i kontaktu z innymi ludźmi – nie tylko w pracy zawodowej, ale także w życiu codziennym. Antropologia pomaga komunikować się w otwarty i refleksyjny sposób, dążyć do dialogu i wzajemnego zrozumienia oraz szacunku. To nasz największy atut i najważniejszy powód, dla którego warto studiować etnologię i antropologię kulturową we Wrocławiu. 💪🏼🤩
Przypominamy o tym zwłaszcza tym wszystkim, którzy jeszcze wahają się nad wyborem kierunku lub zastanawiają, jakie studia polecić😊 Link do strony rekrutacji 👉 https://bit.ly/3gn8k8q
Grafikę przygotował niezawodny Michał Borkowski.

21/07/2020

Tak jest‼️ 👍🏽👍🏻👍🏿

Rdzeniem, wokół którego kształtuje się tożsamość naszej dyscypliny, jest terenowa praktyka etnograficzna. To dzięki oparciu na empirii antropologia społeczno-kulturowa ukształtowała się jako nauka, przetrwała liczne kryzysy i jest w stanie proponować ciągle nowe, świeże spojrzenia na rzeczywistość. Osadzenie w detalu etnograficznym pozwala dostrzec złożoność i różnorodność otaczającego nas świata, generować wiedzę i perspektywy krytyczne, problematyzujące ogólne ujęcia w skali „makro”. 💪🔍

Zdobycie praktycznych umiejętności pracy etnograficznej jest jednym z fundamentów studiów na kierunku etnologia i antropologia kulturowa. W toku studiów w naszej Katedrze studentki i studenci mają okazję realizować w terenie wybrane przez siebie tematy pod okiem doświadczonych badaczy i badaczek. W ostatnich latach organizowaliśmy wyjazdy m.in. w okolice Żywca, Kudowy, Wałbrzycha czy w Bieszczady. W ramach nowego programu, obok praktyk w dotychczasowej formule, dla studentek i studentów II stopnia przewidziane są też badania miejskie w przestrzeni Wrocławia. 🔍

To właśnie ten element studiowania etnologii i antropologii kulturowej wiele absolwentek i absolwentów wspomina najcieplej. 🗻 Praktyki terenowe nie tylko uczą warsztatu badawczego, ale też integrują etnologiczną wspólnotę studencką. 💪 Dzięki nim oferowane przez nas studia są prawdziwą przygodą – badania umożliwiają spotkania z różnymi ludźmi i ich rozmaitym oglądem rzeczywistości. To właśnie decyduje o wyjątkowości naszego kierunku, na którym zdobywanie wiedzy odbywa się równolegle na gruncie teoretycznym i praktycznym – w ten sposób rozwijane są kompetencje społeczne, związane z antropologicznym wyczuleniem i rozumieniem.🤩🧠✍️👁🤹‍♂️

Autorem grafiki jest Michał Borkowski ze Stowarzyszenie Etnologia Wrocławska.😊

06/07/2020

Żyjemy w skomplikowanym, ale i fascynującym świecie. Chcąc go poznać i zrozumieć, potrzebujemy przede wszystkim umiejętności przyjmowania różnorodnych perspektyw. 🔍👂

Studiując etnologię i antropologię kulturową uczymy się uważnego patrzenia na i wsłuchiwania się w otaczającą nas rzeczywistość. Nasza dyscyplina jest zakorzeniona w spotkaniach i dialogu z tym, co odmienne od nas. Wyposaża ona absolwentki i absolwentów w umiejętność dostrzegania, analizowania i rozumienia złożonych problemów w sferze społeczno-kulturowej. Etnologia i antropologia kulturowa daje nie tylko wiele satysfakcji ze zdobywania wiedzy i poznawania rozmaitych kontekstów wielowymiarowego świata, ale także pozwala rozwijać kompetencje społeczne przydatne w wielu sytuacjach. Umożliwia ona głębsze rozumienie oraz komunikację z innymi. Dzięki niej patrzymy na świat inaczej. 👀

W trakcie studiów w naszej Katedrze będziecie mogli zgłębiać m.in. tematy związane z kulturą ludową czy pop**arną, miastem, wierzeniami, społeczno-kulturowymi wymiarami płci i seksualności, migracjami oraz wieloma, wieloma innymi zagadnieniami - zarówno historycznymi, jak i współczesnymi.🗿🍿🌈
Rekrutacja trwa‼ 👉https://bit.ly/3gn8k8q

Proponowany przez nas program studiów jest ciągle udoskonalany w odpowiedzi na potrzeby studentek i studentów oraz ze względu na to, że życie to ciągłe zmiany. 😉 Chcemy, abyście dysponowali coraz lepszymi narzędziami badania społeczno-kulturowej różnorodności. Dlatego też od nowego roku akademickiego oferujemy nowy program studiów magisterskich, z którym można już zapoznać się tu 👉 https://bit.ly/38wqQZl Więcej informacji na ten temat już wkrótce‼

Załączoną grafikę zaprojektował Michał Borkowski, nasz absolwent z zaprzyjaźnionego Stowarzyszenie Etnologia Wrocławska.💪

27/06/2020

Jest okazja do zdobycia międzynarodowego doświadczenia. Zachęcamy do zapoznania się z programem i zgłaszania. :)

‼UWAGA, UWAGA‼
29 czerwca (poniedziałek) mija pierwszy termin rejestracji na 16. EASA Biennal Conference – New anthropological horizons in and beyond Europe, która odbędzie się w dniach 20–24 lipca 2020 w formie online na platformie Shindig. Tegoroczna edycja poświęcona będzie antropologicznej refleksji nad wielowątkowym charakterem współczesności i wyzwań, jakie stawia ona przed badaczkami i badaczami. Panele tematyczne dotyczyć będą m.in. nowych perspektyw wobec wykluczenia, polityczności, religii czy współczesnego oblicza „Innego”. Zachęcamy do wzięcia udziału w tym największym tegorocznym europejskim wydarzeniu antropologicznym, zwłaszcza, że ze względu na zdalną formę, opłata konferencyjna uległa znaczącemu obniżeniu. Więcej informacji znaleźć można na stronie European Association of Social Anthropologists 👉https://bit.ly/2CJ9LQ9

Volunteer with Us - Google Drive 29/02/2020

16 października 2018 roku w ramach współpracy z Fundacją Integracji Społecznej PROM przeprowadziliśmy warsztaty poświęcone edukacji międzykulturowej dla grupy wolontariuszek i wolontariuszy European Voluntary Service oraz kadry edukacji przedszkolnej.

Spotkanie miało na celu uwrażliwić obie grupy na wynikające z indywidualnego kontekstu kulturowego problemy, jakie mogą napotkać podczas codziennej pracy.

Miło jest nam poinformować, iż wydany został podręcznik "Volunteer with Us", do którego materiały zbierano m.in. podczas przeprowadzonych przez Stowarzyszenie zajęć.

Podręcznik dostępny jest w dwóch wersjach językowych, polskiej oraz angielskiej.

Zapraszamy do lektury :)

https://drive.google.com/drive/folders/1CqHOWfPo4kKrvh3GuQ6kv2glbkfvyAQr?usp=sharing

Volunteer with Us - Google Drive

Wiedźmologia 27/02/2020

Nasze działania odbiły się echem! ☺ Echo24 zrelacjonowało nasze wydarzenie: Wiedźmologia #1: Nie jestem czarownicą. To pokaz filmowy, wzbogacony prelekcją naświetlającą antropologiczne konteksty wiedźmiej problematyki, a zakończony żywą dyskusją prowadzoną w szerokim gronie! Członkowie naszego stowarzyszenia, Tomasz Raczkowski i Alicja Zaremba zapowiadają, że to nie ostatnia taka okazja, by porozmawiać o współczesnych problemach w doborowym towarzystwie – którym jesteście wy!
Zobaczcie relację na własne oczy 🙂

Wiedźmologia Cykl spotkań Wiedźmologia zapoczątkowany w dniu etnogafii, etnologii i antropologii kulturowej jest pomysłem Towarzystwa Ludoznawczego i Stowarzyszenia Etnologicznego. Na pierwszym spotkaniu, przy drobnym poczęstunku można było obejrzeć film obrazujący problem wykluczenia społecznego i wyk...

Photos from Polskie Towarzystwo Ludoznawcze / Polish Ethnological Society's post 24/02/2020

Ogólnopolski Dzień Etnografii, Etnologii i Antropologii Kult. świętowaliśmy wraz z Polskie Towarzystwo Ludoznawcze naszym pierwszym pokazem filmowym z cyklu Wiedźmologia #1: Nie jestem czarownicą. Strefa Kultury Wrocław wybrzmiała dyskusją i zaangażowaniem - dziękujemy wam wszystkim za przybycie! :)

"Mamy potrzebę bycia fit i sexy". Ekshibicjonizm w social media - Polsat News 14/10/2019

Ekshibicjonizm w social media? Można pisać o tym długo, ale na krótką lekturę w tramwaju czy autobusie polecamy artykuł
https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2019-10-12/mamy-potrzebe-bycia-fit-i-seksi-ekshibicjonizm-w-social-media/
w którym można znaleźć wypowiedź Patryka Wojciechowskiego ;)

"Mamy potrzebę bycia fit i sexy". Ekshibicjonizm w social media - Polsat News Przeglądasz Instagram. Znajoma kolejny raz pozuje w bikini na rajskiej plaży. Kolega z pracy pręży się przed lustrem bez koszulki, prezentując bicepsy. Wcześniej pokazywał już napięty brzuch w pozycji leżącej i niepokojąco nisko zsunięte bokserki. Zastanawiałeś się kiedyś, po co to...

20/09/2019

Torby konferencyjne Ethnology without borders towarzyszą etnologom podczas podróży w różnych zakątkach świata. Dziękujemy za zdjęcie Jarek Mateusz Gibas.

Stwierdziłem, że zrobię eleganckie zdjęcie z urlopu z eko-reklamówką, którą zawsze mam przy sobie. Jak ktoś o nią pyta, to powtarzam, że aby taka mieć , to trzeba skończyć etno.

Etno Wiki Spacer 2019 18/09/2019

Kilka zdjęć z sobotniego Etno Wiki Spaceru po Przedmieściu Oławskim.
Pełna p**a do znalezienia pod linkiem https://commons.wikimedia.org/wiki/Category:EthnoWiki_spacer_2019 - w wolnym dostępie, na licencji Creative Commons.

FutuRAM - o vlogerach i ich społecznościach 17/09/2019

Dokładnie za tydzień odbędzie się wykład Vlogerzy i ich społeczności, prowadzony przez Patryk Wojciechowski w ramach Dolnośląski Festiwal Nauki
Aby krótko wprowadzić Was w tematykę wystąpienia, zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji Radio RAM, w której to Patryk rozmawiał z Maciejem Przestalskim o nadchodzącym wydarzeniu ;)

https://www.radioram.pl/articles/view/37293/FutuRAM-o-vlogerach-i-ich-spolecznosciach

FutuRAM - o vlogerach i ich społecznościach „Vlogerzy i ich społeczności – słów kilka o relacjach parasocjalnych w przestrzeni platformy YouTube” to tytuł wykładu, który odbędzie się podczas Dolnośląskiego Festiwalu Nauki 2019 w wtorek 24 września. W temat wprowadził nas Patryk Wojciechowski - doktorant Nauk o Kulturze na U...

14/09/2019

Grupa zebrana, ruszamy fotografować Przedmieście Oławskie w ramach drugiego Etno Wiki spaceru!
https://pl-pl.facebook.com/events/227628908157523/

O stowarzyszeniu słów kilka

Pomysł utworzenia Stowarzyszenia Etnologia Wrocławska narodził się wiosną 2017 roku, w gronie studentek i studentów skupionych wokół Studenckiego Koła Naukowego Etnologów UWr. Główna ideą uzasadniającą ów projekt było stworzenie organizacji ułatwiającej samodzielne współdziałanie oraz realizację projektów, wolne od ograniczeń wiążących się z formą funkcjonowania studenckiego koła naukowego. Po licznych dyskusjach nad profilem i wspólnych pracach nad statutem, Stowarzyszenie zostało powołane do życia na przełomie 2017 i 2018 roku.

Pomimo ścisłej współpracy z SKNE oraz macierzystą Katedrą Etnologii i Antropologii Kulturowej UWr, funkcjonowanie Stowarzyszenia nie ogranicza się do powielenia struktury działań tych organizacji, ale raczej stanowi ich uzupełnienie poprzez włączenie się antropolożek i antropologów w te sfery dyskursu społecznego, który często z różnych powodów umyka działaniom z definicji naukowych. W tym sensie Etnologia Wrocławska stara się przekroczyć podziały pomiędzy sferami aktywności naukowej oraz społecznej, łącząc naukowy warsztat z zaangażowaniem społecznym.

Wykorzystując i pogłębiając kompetencje antropologiczne osób zrzeszonych w Stowarzyszeniu, mamy nadzieję wywierać pozytywny wpływ na otaczającą nas rzeczywistość, poprzez organizowanie warsztatów, wykładów, konferencji, wydawanie publikacji czy aktywizacje lokalnych społeczności. Zapraszamy do współpracy!