Forum Kultury Przestrzeni w Lublinie

Forum Kultury Przestrzeni w Lublinie

Wspólnie troszczymy się o kulturę zagospodarowania przestrzeni Lublina w dużej i małej skali.

Wymiary przestrzeni: Pionowe trawniki, płaskie drzewa 10/07/2024

Uff, kropelka Lublina na te upały - pewnie wiecie, gdzie to jest :-) A tekst jest zaletach pnączy jako rośliny idealnej do ciasnej przestrzeni miejskiej. Stąd te płaskie drzewa i pionowe trawniki. Jest tam parę szczegółów nt. chłodzących i oczyszczających powietrze możliwości pnączy + link do niesamowitej wszystkowiędzącej publikacji o pnączach po pl i ang.

Wymiary przestrzeni: Pionowe trawniki, płaskie drzewa Są atrakcyjną, a niekiedy jedyną opcją na szybkie polepszenie jakości życia mieszkańców miast, gdzie brakuje zieleni i miejsca na nią. Chronią przed upałem, pyłem i hałasem. Pnącza.

Photos from Forum Kultury Przestrzeni w Lublinie's post 08/07/2024

Dla przypomnienia: mój artykuł w bieżącej (tylko do jutra) Polityce nt miast idealnych. Coś nowego, bo zestawiam tam myślenie idealistyczne typu Nowe Jeruzalem z myśleniem typu miasto Babel (które zgodnie z Biblią nie jest tym, co się na ogół myśli). A wszystko to z Nowa Hutą i aktualnymi trendami przestrzennymi w Polsce i na świecie. Synteza wielu watków, która może trochę komuś poukładać w głowie.

21/06/2024

Pomyśleć, że powstało to w czasach gdy Lublin był rosyjski.

21/06/2024

Miejsce z potencjałem, wystarczą chęci urzędników i dobry inwestor.

20/06/2024

Dziś Kongres Obywatelski promuje tekst o tym, dlaczego ̨ i co zrobić żeby się dało (coś ulepszyć w sektorze publicznym). Link w komentarzu. Brakuje niestety odpowiedzi, kto może to zrobić. Bo ci, co mogą, niestety nie wiedzą o tym. Na zdjęciu efekt działania sektora prywatnego - cukierni Anabilis - w przestrzeni publicznej Szambelańskiej. Niestety, zaraz za rogiem są już kontenery na śmiecie - efekt działania sektora publicznego, w którym nie ma przestrzeni do rozmów o jakości (np. krajobrazu miasta), bo się zaraz ktoś obraża.

18/06/2024

Listę zeszłoroczny Skarby Kultury Przestrzeni zamyka cukiernia Anabilis Tytuł zasłużony, trafienie celne, bo jej włascicielka Urszula Wisowska nie tylko dalej zmienia wystrój, szukając najlepszego rozwiązania, ale też zazieleniła ul. Szambelańską, co wyglada obłędnie. Nowość w Lublinie. Wywiad autorstwa Aleksandra Żałobniak z Dziennikarstwo KUL w ramach praktyk w Brama Grodzka (Grodzka Gate). A za chwilę... nowa edycja Skarbów!

Photos from Forum Kultury Przestrzeni w Lublinie's post 16/06/2024

To samo miejsce, w różnych ustrojach polityczno gospodarczych - obecnie tandeta nad którą zachwycają się masy. Ten niewielki wycinek miasta znakomicie pokazuje jak zmieniło się poczucie estetyki miejskiej przestrzeni korzystającej z niej mieszkańców.

Photos from Forum Kultury Przestrzeni w Lublinie's post 06/06/2024

Cukiernia Anabilis znana od strony ul. Lubartowskiej otworzyła się na Szambelańską. Wywiad z właścicielką Anabilis Urszula Wisowska będzie prawdopodobnie w najbliższym "Dzienniku". Widać, że warto było wyróżnić Anabilis w plebiscycie Skarby Kultury Przestrzeni, bo ten zakątek Szambelańskiej wygląda jak z Włoch czy Chorwacji. Absolutna nowość i nowa jakość krajobrazowa w Lublinie.

Wymiary przestrzeni. Ładne miasta potrzebne od zaraz 28/03/2024

Takie parasolki, widok znany z wielu miast, są urocze, ale jednak często jest to "proteza" ładnej przestrzeni publicznej. A może nawet krzyk rozpaczy. Ale lubimy się przy nich fotografować i wrzucać selfie na media. Miasta i social media coś łączy - dopamina. Właściciele mediów dobrze ją znają. Włodarze miast - nie.

Wymiary przestrzeni. Ładne miasta potrzebne od zaraz Chodzenie po mieście jest wciągające jak scrollowanie mediów społecznościowych. Dopamina rządzi. A w każdym razie powinna.

07/02/2024

Mocne zagęszczenie wysokościowców powstaje osiedle jak w Chinach, klasyczne mrówkowce marnej architektury

14/12/2023

W aktualnej "Polityce" omówienie książki "Miasto wolne od samochodów" Wydawnictwo Wysoki Zamek (publikacja w trakcie) w polskim kontekście. Wiele zdroworozsądkowych argumentów dotyczących dyskusji o zrównoważonym transporcie, omijających konfrontacyjny charakter sporu o terytorium między różnymi uczestnikami ruchu.

15/11/2023

Dziś upływa termin głosowania na zwycięskie połączenia biznesu i zieleni. Kapituła plebiscytu już wybrała :-) A kogo wybiorą mieszkańcy? Propozycji jest 14, w 4 kategoriach. Żeby zagłosować, najprościej zrobić tak:
👉weź ten link: https://teatrnn .pl/skarby/
👉 skopiuj, wklej i usuń spację (ukrywamy się przed algorytmem...), a wejdziesz na stronę z linkami do głosowania w "Dzienniku" i "Gazecie".
Warto docenić przedsiębiorców i przedsiębiorczynie, którzy "grają w zielone" i wesprzeć tym samym ważne dla nas wartości estetyczne, ekologiczne i społeczne.

13/11/2023

Zapraszamy do finałowego głosowania w plebiscycie "
Biznes i zieleń" Jest 14 nominacji w 4 kategoriach. 🙂 To proste:
👉Weź ten link: https://teatrnn .pl/skarby/
👉 skopiuj, wklej i usuń spację (ukrywamy się przed algorytmem...), a wejdziesz na stronę z linkami do głosowania w "Dzienniku" i "Gazecie".
Warto docenić przedsiębiorców i przedsiębiorczynie, którzy "grają w zielone" i wesprzeć tym samym ważne dla nas wartości estetyczne, ekologiczne i społeczne.

08/11/2023

Zapraszam do finałowego głosowania w plebiscycie "
Biznes i zieleń" Jest 14 nominacji w 4 kategoriach. 🙂 Doceńcie, proszę, przedsiębiorców i przedsiębiorczynie, którzy "grają w zielone" i wesprzyjcie tym samym ważne dla nas wartości estetyczne, ekologiczne i społeczne. To proste:
👉Weź ten link: https://teatrnn .pl/skarby/
👉 skopiuj, wklej i usuń spację (ukrywamy się przed algorytmem...), a wejdziesz na stronę z linkami do głosowania w "Dzienniku" i "Gazecie".
Dziękuję za Wasze dotychczasowe zaangażowanie. W ankiecie nominacyjnej zagłosowano 688 razy, a na FB zostawiono pod wszystkimi zgłoszeniami ponad 3200 lajków. Średnio po 80 na zgłoszenie. To dobry wynik jak na tak niszowy temat i lepszy niż w zeszłym roku (odpowiednio: ponad 1700 głosów, po 35/zgłoszenie).

Survio® | Społeczne nominacje do finału plebiscytu Biznes&Zieleń 2023 30/10/2023

Ostatni dzień nominowania przez Was zgłoszeń do finału plebiscytu "Biznes i zieleń". Dobry moment na mobilizację, jeśli ktoś chciałby zagłosować, ale odkładał to na później. Zapraszamy!

Survio® | Społeczne nominacje do finału plebiscytu Biznes&Zieleń 2023 Szanowny Panie / Szanowna Pani, Prosimy o poświęcenie kilku minut na wypełnienie poniższej ankiety.

Photos from Skarby Kultury Przestrzeni's post 27/10/2023

Proces zarastania tego podwórka jest bardzo obiecujacy. Kameralna sytuacja, dużo światła, bo dużo szyb odbijających słońce. Można nominować do finału: https://tiny.pl/cp59j

Photos from Skarby Kultury Przestrzeni's post 26/10/2023

Miejsce dobrze widoczne i niełatwe, ale Cyngwajs daje radę! Zazielenił wokół siebie, co się dało, zresztą z pomocą mieszkańców. Stworzyła się sympatyczna, kameralna przestrzeń. Nic więc dziwnego, że ciepłymi wieczorami goście imprezowali też na schodkach przed wejściem. Można na niego zagłosować w ankiecie https://tiny.pl/cp59j 3 zgłoszenia, które dostaną najwięcej głosów, pojawią się w finalne.

Photos from Skarby Kultury Przestrzeni's post 25/10/2023

Medisept to jedna z kilku firm Strefy Ekonomicznej, która stara się zazielenić swoje otoczenie. Dysponuje obniżonym dziedzińcem ze skarpą przed budynkiem biurowym, która pomaga w ekspozycji roślinności. Organizuje też oranżerię na tarasie dachowym z donicami widocznymi z ulicy. Można na niego zagłosować w ankiecie: https://tiny.pl/cp59j

Photos from Skarby Kultury Przestrzeni's post 25/10/2023

Za oknem szaro, ale weekend zapowiada się słonecznie, więc można pojechać do Dworu Anna i łyknąć jeszcze trochę jesieni z kawą. To jedno ze zgłoszeń do plebiscytu "Biznes i zieleń". Można je nominować do finału, głosując w ankiecie https://tiny.pl/cp59j (do 30 października).

Photos from Skarby Kultury Przestrzeni's post 24/10/2023

Zupełnie nieoczekiwana "zawartość" podwórka na Krakowskim Przedmieściu 41: znany wielu osobom ANTYKWARIAT LUBLIN zazielenia co się da, tworząc bardzo przyjazną atmosferę do kupowania starych książek i starych przedmiotów w "szwedzkim" Loppisie po sąsiedzku. Gdyby tylko auta tam nie parkowały... Wspierajmy biznes zazieleniający podwórka! Polub, udostępnij, kup książkę (a może dostaniesz jakąś zaszczepkę w gratisie?)!

Photos from Skarby Kultury Przestrzeni's post 24/10/2023

Te kwiaty już chyba zniknęły sprzed studia, żeby nie przemarzły, ale tak wyglądały :-) I wrócą wiosną. Jeśli uważasz, że warto wesprzeć jej właścicielkę i opiekunkę Panią Jolantę Salamuchę - polub i udostępnij :-)

24/10/2023

👉 Zaczynamy nominacje do finału tegorocznych Skarbów Kultury Przestrzeni pod hasłem "Biznes&Zieleń" 🙂 💪W dniach 23-30.10 wytypuj 3 swoje propozycje 🙂 To łatwe i przyjemne: przez tydzień będzie czynna ankieta zbierająca Wasze głosy. Trzeba zaznaczyć 3 swoje propozycje 🍂🌱🌿 3 zgłoszenia, które dostaną najwięcej Waszych głosów wejdą do finału. Ze zgłoszeniami można się zapoznać pod linkiem w komentarzu, jest on też na stronach ankiety.
☝️ Uwaga, link do ankiety jest:
🌱 na obrazku
🍂 w komentarzu
🌿 można skopiować tekst: tiny.pl /cp59j
i usunąć jedną spację (chowamy się przed algorytmem, żeby nam nie ciął zasięgów 🙂

Photos from Skarby Kultury Przestrzeni's post 23/10/2023

Tu są 2 fajne rzeczy: to pnącze na wejściu, które jak widać będzie starannie prowadzone, bo nie może zarosnąć wszystkiego, w szczególności cudzych szyldów. A druga sprawa to zielone "meduzy" na tarasie. Co prawda sztuczne, ale ładnie się uzupełniają z zielenią żywą.
Jeśli się Wam to podoba, polubcie i udostępnijcie. Można też JUŻ zagłosować na tę i 2 w inne nominacje do finału. Przydane linki do strony ze wszystkimi zgłoszeniami i do ankiety - w komentarzach.

Photos from Skarby Kultury Przestrzeni's post 23/10/2023

Browar Perła to prawdziwa perła, jeśli chodzi o połączenie zieleni i biznesu. Dzięki zaangażowaniu Jarosława Głąba, Zastępcy Dyrektora ds. Zasobów Ludzkich i Organizacji oraz dzięki współpracy z Fundacja Krajobrazy firma może śmiało powiedzieć, że "dogaduje się z przyrodą" i jest liderem tej dyscypliny w biznesie. Oni są już w przyszłości.
Jeśli uważasz, że warto popularyzować takie działania, polub i udostępnij to zgłoszenie do plebiscytu "Biznes i zieleń", a może znajdzie się ono w finałowym głosowaniu.

Photos from Skarby Kultury Przestrzeni's post 21/10/2023

Z płachty szpecącej zrobiła się płachta dekorująca. Chyba najgorsze było wcześniej w niej to, że kusiła do wieszania reklam i to nawet Urząd Miasta. Jeśli uważasz, że warto popularyzować takie działania, polub i udostępnij. To ważna część plebiscytu "Biznes i zieleń".

Photos from Skarby Kultury Przestrzeni's post 20/10/2023

Ten ogródek już się zwinął, ale jego widok przypomina te upalne dni w sierpniu i wrześniu... Ech! Został starannie zaplanowany z uwzględnieniem kontekstu miejsca i w porozumieniu z konserwatorem, o czym można poczytać na stronie (link pod obrazkami).
Warto polubić i udostępnić jako dobry przykład dla innych. A być może dzięki temu znajdzie się wśród finalistów?

Photos from Skarby Kultury Przestrzeni's post 20/10/2023

Restauracja upiększona zielenią ze smakiem w dość trudnych warunkach, jeśli chodzi o otoczenie. Na zewnątrz trawy tworzące w słońcu charakterystyczna "woalkę". Większość zieleni jest w środku, ale dzięki przeszklonym ścianom zewnętrzna i wewnętrzna przestrzeń mieszają się ze sobą.
Jeśli podoba Ci się ten przykład połączenia biznesu i zieleni, polub i udostępnij ten post, żeby polecić je innym. W ten sposób popularyzujemy dobre przykłady, które mogą dzięki temu zostać nominowane do finału plebiscytu.

Photos from Skarby Kultury Przestrzeni's post 19/10/2023

Podwórko przy Peowiaków 10 ożywa już nie tylko dzięki pnączom ale również dzięki sklepowi Retro Skład, który też wprowadza do niego zieleń, a razem z nią przyjazną i gościnną atmosferę. To podobno dopiero początek :-)
Jeśli uważasz, że warto wspierać takie działania przedsiębiorców, polub i udostępnij ten post. Może to pomóc nominacji tego miejsca do finału plebiscytu "Biznes i zieleń".

Photos from Skarby Kultury Przestrzeni's post 19/10/2023

"Magiczny ogród" - chyba takie skojarzenie przyświecało osobom aranżującym to miejsce. Specyficzny styl tego miejsca polegał na zgromadzeniu wielu małych elementów, które dawało efekt globalny i jednocześnie pozwalało na skupienie uwagi na szczegółach. Było więc na czym oko zaczepić, a jednocześnie ich mnogość nie przytłaczała. Miejsce tymczasowo nie działa, ale może zacznie od wiosny?
Jeśli uważasz, że warto popularyzować takie działania - możesz się do tego przyczynić: polub i udostępnij ten post. Może to przyczynić się do nominowania tego miejsca do finału plebiscytu "Biznes i zieleń".

Photos from Skarby Kultury Przestrzeni's post 18/10/2023

Pokaz siły pnączy :-) Aż się prosi, żeby zrobić trejaże tej wielkości specjalnie dla nich! To, co widać, to głównie rdestowiec, który na żywo robi naprawdę wielkie wrażenie. Jest monumentalny. Jego warstwa na dole jest tak gruba, że zaciera prostopadłościenny kształt budynku tego wielopoziomowego parkingu. Właściwie zastępuje jego elewację, ale też nieźle pasuje do gołego muru. Jeśli uważasz, że warto ten przykład spopularyzować, polub i udostępnij ten post. Sam się nie spopularyzuje :-)

Videos (show all)

Pomyśleć, że powstało to w czasach gdy Lublin był rosyjski.
Mocne zagęszczenie wysokościowców powstaje osiedle jak w Chinach, klasyczne mrówkowce marnej architektury
bardzo ciekawa opinia ŚP profesora Romana Dylewskiego na temat Górek Czechowskich