Zakład Literatury Polskiej XX i XXI Wieku IPiK US

Zakład Literatury Polskiej XX i XXI Wieku IPiK US

Zakład Literatury XX Wieku Instytutu Polonistyki i Kulturoznawstwa Uniwersytetu Szczecińskiego

21/04/2023
Jan Ignacy Moll – mało znany poeta z początku XIX wieku, brat matki Emilii Plater 01/09/2021

Jan Ignacy Moll – mało znany poeta z początku XIX wieku, brat matki Emilii Plater Nazwisko poety, dramatopisarza i tłumacza Jana Ignacego Molla (Mol, von der Mohl, ok. 1780–1855) znane jest dziś tylko w wąskim kręgu historyków literatu

29/06/2021

Popołudniowe, bez ograniczeń wiekowych (także dla 45+), bezpłatne, magisterskie - 2 lata, dwa języki obce, w tym język szwedzki.
Szczegóły na: https://kandydaci.usz.edu.pl/baltyckie-studia-kulturowe/.
Rekrutacja: https://bit.ly/RejestracjaERK

Photos from Studia Pisarskie b.o.'s post 08/06/2021
Photos from Studia Pisarskie b.o.'s post 08/06/2020

Zapraszamy na magisterskie Studia pisarskie.
Uwaga, przypominamy się: pisarstwa na Uniwersytecie Szczecińskim uczymy bez ograniczeń! W każdym wieku, po maturze, po innych studiach lub w ich trakcie! W nowym roku akademickim rozszerzamy kierunek, który sprawdził się znakomicie jako licencjat. Dzienne studia, z zajęciami prowadzonymi po południu, co umożliwia łączenie ich z pracą lub nauką innych specjalności. Dla każdego – tym razem dysponującego dyplomem co najmniej I stopnia. Bez ograniczeń – czekamy na humanistów, inżynierów, medyków. Tegorocznych maturzystów i osoby, które po latach chcą wrócić do sal wykładowych. Cztery semestry intensywnej nauki z wyspecjalizowanymi nauczycielami akademickimi, pisarkami i pisarzami. Uczymy tego, co może się przydać marzącym o własnej książce – radzenia sobie z warsztatem i wątpliwościami, szukania tematów w tradycji kultury i świecie wokół. Spierania się o literaturę i prezentowania każdego twórczego pomysłu.
Oczywiście nadal uczymy w trybie trzyletnich studiów licencjackich – bez ograniczeń, z doświadczeniem.
Zapraszamy do kontynuacji, wyboru 3 lub 2 lat (licencjatu lub magisterki). Zaplanowania 3+2, pięciu lat książkowej przygody.

29/02/2020

https://www.facebook.com/Andrzej-Skrendo-Uniwersytet-Przyszłości-101604814781000/

Andrzej Skrendo - Uniwersytet Przyszłości Oficjalna strona kandydata na Rektora Uniwersytetu Szczecińskiego - Andrzeja Skrendy.

Kim jestem | Andrzej Skrendo 29/02/2020

Przedstawiamy kandydata na rektora US z naszego Instytutu Literatury i Nowych Mediów - nasz szef i kolega mówi o sobie:
http://www.andrzejskrendo.pl/kim-jestem/

Kim jestem | Andrzej Skrendo

29/02/2020

Szanowni Państwo,

kandyduję na stanowisko Rektora Uniwersytetu Szczecińskiego, bo widzę i dostrzegam ogromny potencjał w ludziach pracujących na Uniwersytecie Szczecińskim – uczonych, studentach, administracji – który pozostaje nadal niewykorzystany. Potrzebujemy nowego języka, nowego sposobu bycia i porozumiewania się, nowej filozofii sprawowania władzy, która polegać będzie na łączeniu i upartym poszukiwaniu jak najszerszej formuły działania na rzecz dobra wspólnego.

Wierzę że właśnie teraz, w obliczu nowych wyzwań, jakie stawia przed nami Konstytucja dla Nauki, nadszedł czas na nowe pomysły i nową energię. Zmiany mogą i muszą służyć rozwojowi nas wszystkich, którzy na uniwersytecie pracujemy i którzy związaliśmy z nim swój los. Nowy rektor musi
uczynić wszystko, aby Uniwersytet Szczeciński znalazł swoją drogę ku bezpiecznej przyszłości.

Zapraszam do bezpośredniego kontaktu oraz odwiedzenia strony:

http://www.andrzejskrendo.pl/

26/11/2019

📘 ✒️ Prowadzicie pamiętnik lub piszecie wspomnienia? Chcecie zacząć, a nie wiecie jak? 🤔
Zapraszamy na warsztaty pisania autobiografii prowadzone przez dr Aleksandrę Grzemską, sekretarz redakcji czasopisma "Autobiografia".
Piątek, w godz. 10:00-12:00, sala nr 19.

20/08/2019

| Nowa pozycja w naszej bibliotece 😎 |

Dzięki uprzejmości Wydawnictwo Universitas dotarła do nas znakomita książka o tym, jak chłopskość obecna jest (ciągle) w polskiej literaturze i kulturze.

Pozycja ta zatytułowana jest „Chłopska (nie)pamięć. Dziedzictwo chłopskości w polskiej literaturze i kulturze” (dla zainteresowanych link w komentarzu).

Intrygujące teksty napisali, między innymi, Przemysław Czapliński, Andrzej Leder, Inga Iwasiów - pisarka, Skrendo Andrzej, Agnieszka Dauksza czy Paweł Tomczok.

Warto zajrzeć! :)

13/08/2019

Katowice-Kraków-Lublin-Poznań-Warszawa, 09.08.2019 r.

OŚWIADCZENIE

My, niżej wymienieni członkowie i członkinie byłego zespołu doradczego do spraw wykazów czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych dla dyscypliny naukowej literaturoznawstwo stwierdzamy, że lista czasopism wraz z ich punktacją, opublikowana przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w dniu 31 lipca br., w znaczący sposób odbiega od przedstawionych przez nas Ministerstwu propozycji. W związku z tym zachęcamy wszystkich tych przedstawicieli środowiska literaturoznawczego, którzy uważają, że opublikowana lista nie jest zgodna z ich oczekiwaniami, by bezpośrednio zwrócili się do Komisji Ewaluacji Nauki (KEN) oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w celu otrzymania uzasadnień decyzji podjętych przez KEN oraz Ministerstwo.

Mirosława Hanusiewicz-Lavallee
Maciej Junkiert
Magdalena Latkowska
Przemysław Marciniak
Ryszard Nycz
Piotr Śniedziewski
Tadeusz Rachwał
Paweł Zajas

06/07/2019

Nie zapisałaś się na studia? Nie jesteś pewien na jakie? Od dwóch lat prowadzimy na Wydziale Filologicznym licencjat "Studia pisarskie". Można je podjąć bez względu na wiek - trzeba mieć maturę i chęć. Warto dać sobie trzy lata na pisanie i czytanie. Refleksyjne trzy lata, skupione na opowieściach sześć semestrów, zakończonych dyplomem uniwersyteckim. Może będzie z tego powieść, przygoda, a może rozwój osobowości, który pozwoli wykonywać inny zawód. Tak czy owak - odkryjecie przyjemność dyskusji o literaturze. Bez uproszczeń, obietnic jakimi reklamują się błyskawiczne kursy. Zapraszam! Z każdą osobą studiującą dzielę się własnym doświadczeniem pisarskim i krytycznym. Dobrze się uczy pisarstwa w Szczecinie!

04/06/2019

Uwaga! Na Wydziale Filologicznym US studia nie tylko dla tegorocznych maturzystów. Także dla tych maturzystów sprzed lat: 30+, 40+, 50+. Popołudniowe, darmowe, interesujące, rozwijające. POLECAMY!

Studia Pisarskie b.o. Studia pisarskie b.o. - kierunek studiów licencjackich i magisterskich w Instytucie Literatury i N

04/06/2019

ZAPRASZAMY na studia na FILOLOGII POLSKIEJ
Studia na kierunku umożliwiają zdobycie ogólnego wykształcenia humanistycznego i podstawowej wiedzy z zakresu filologii polskiej – nauki o języku i o literaturze. Przygotowują do rozumienia i analizowania zjawisk i procesów literackich, ję­zykowych i kulturowych przeszłości i współczesności.
KARIERA I PRACA
Nasi absolwenci pracują, w zależno­ści od ukończonej specjalności, jako:
– nauczyciele języka polskiego,
– krytycy literaccy,
– edytorzy i redaktorzy,
– specjaliści PR,
– bibliotekarze,
– pracownicy agencji reklamowych i mediów

WYNIKI - Laureaci Nagrody za 2018 r. 02/06/2019

Pani dr Maria Głowacka nagrodzona za książkę doktoratowa!

WYNIKI - Laureaci Nagrody za 2018 r. Postanowieniem Prezydium Oddziału PAN w Gdańsku (Uchwała nr 2/2019 z dn. 27 maja 2019 r.), zgodnie z rekomendacjami Komisji oceniających zgłoszone prace, LAUREATAMI Konkursu o Nagrodę Oddziału PAN w Gdańsku dla młodych naukowców za najlepszą pracę twórczą opublikowaną w 2018 r. zostaj...

nr 1 (10) 2018 - Autobiografia - Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego 12/01/2019

nr 1 (10) 2018 - Autobiografia - Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego

Photos from Zakład Literatury Polskiej XX i XXI Wieku IPiK US's post 20/11/2018

Konferencja "Nie/podległość kobiet".

Photos from Zakład Literatury Polskiej XX i XXI Wieku IPiK US's post 11/10/2018

Gdy koleżanka zostanie uhonorowana Nagrodą Naukową Rektora - gratulacje dla prof. AGATY ZAWISZEWSKIEJ.

19/09/2018

☂️☂️☂️ Z dumą i radością prezentujemy Wam książkę pełną abstraktów. Mamy nadzieję, że lektura będzie inspiracją do dyskusji podczas samej konferencji. Do zobaczenia wkrótce!

http://www.utopiekobiet.socjologia.uj.edu.pl/documents/138540603/140649031/Kobiece+Utopie+w+Dzia%C5%82aniu+ksia%CC%A8z%CC%87ka+abstrakto%CC%81w.pdf/11dfdff0-b930-442b-98fc-b99822532a35

07/09/2018

Nowa publikacja w naszym Zakładzie.

27/08/2018

Nowa publikacja naszego Zakładu. Pod red. Tatiany Czerskiej i Ewy Tierling-Śledź. W środku teksty m.in. Ingi Iwasiów, Arlety Galant, Andrzeja Skrendy a także Danuty Dąbrowskiej, którą pożegnaliśmy w ostatnich dniach.

30/06/2018

ZAPRASZAMY na studia na FILOLOGII POLSKIEJ

Studia na kierunku umożliwiają zdobycie ogólnego wykształcenia humanistycznego i podstawowej wiedzy z zakresu filologii polskiej – nauki o języku i o literaturze. Przygotowują do rozumienia i analizowania zjawisk i procesów literackich, ję­zykowych i kulturowych przeszłości i współczesności.
KARIERA I PRACA
Nasi absolwenci pracują, w zależno­ści od ukończonej specjalności, jako:
– nauczyciele języka polskiego,
– krytycy literaccy,
– edytorzy i redaktorzy,
– specjaliści PR,
– bibliotekarze,
– pracownicy agencji reklamowych i mediów.

Pobierowo 2018 23/05/2018

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Konferencja "Autobiograficzność kobiecego eseju"

Website