Biuro Porad Prawnych Katarzyna Biesiekierska

Biuro Porad Prawnych Katarzyna Biesiekierska

Prawnik, Asystent Notarialny, Specjalista ds Spadków, Darowizn, Podatków i Nieruchomości w tym nieruchomości rolnych

07/08/2024

Zwolnienie z PCC – Co to jest i kiedy przysługuje?

Podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) to podatek, który jest naliczany przy okazji zawierania różnego rodzaju umów cywilnoprawnych, takich jak umowy sprzedaży,pożyczki, czy zamiany. Jednakże, istnieją pewne sytuacje, w których można skorzystać ze zwolnienia z PCC.

👉Czym jest PCC?

Podatek od czynności cywilnoprawnych jest regulowany przez ustawę z dnia 9 września 2000 roku o podatku od czynności cywilnoprawnych. PCC obciąża czynności prawne, takie jak umowy sprzedaży nieruchomości, rzeczy ruchomych, umowy pożyczki, czy ustanowienia hipoteki. Stawki podatku są zróżnicowane i zależą od rodzaju czynności oraz wartości przedmiotu umowy.

👉Kiedy przysługuje zwolnienie z PCC?

Ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych przewiduje liczne sytuacje, w których podatnik może skorzystać ze zwolnienia z PCC. Oto najważniejsze z nich:

👉1. Umowy sprzedaży na rynku pierwotnym

Zwolnienie z PCC przysługuje przy zakupie nieruchomości od dewelopera na rynku pierwotnym. W takim przypadku podatek nie jest naliczany, ponieważ transakcja jest obciążona podatkiem VAT.

👉2. Umowy darowizny w najbliższej rodzinie

PCC od umowy darowizny się nie płaci.

Darowizny dokonywane między członkami najbliższej rodziny, takimi jak małżonkowie, zstępni (dzieci, wnuki), wstępni (rodzice, dziadkowie), rodzeństwo, czyli tzw 0 grupa podatkowa- są zwolnione z podatku od darowizny. Ważne jest jednak zgłoszenie takiej darowizny do urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dokonania darowizny. W przypadku darowizny nieruchomości to notariusz zgłasza darowiznę do urzędu skarbowego.

👉3. Pożyczki udzielane przez rodzinę

Pożyczki udzielane przez członków najbliższej rodziny również są zwolnione z PCC, pod warunkiem, że zostały zgłoszone do urzędu skarbowego. Jest to korzystne rozwiązanie dla osób, które potrzebują wsparcia finansowego od bliskich.

👉4. ulga w podatku od czynności cywilnoprawnych, obowiązującą od 31 sierpnia 2023 r. , która ma wspierać osoby kupujące pierwsze mieszkanie na rynku wtórnym.

Zgodnie z art. 9 pkt 17 ustawy o PCC zwolniona z podatku jest sprzedaż, której przedmiotem jest:
- prawo własności lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość,
- prawo własności budynku mieszkalnego jednorodzinnego,
- spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu dotyczące lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego
- jeżeli kupującym jest osoba fizyczna lub osoby fizyczne, którym w dniu sprzedaży i przed tym dniem nie przysługiwało żadne z tych praw ani udział w tych prawach.

⚡️ Wyjątek dotyczy osób, które w dniu zawarcia umowy sprzedaży posiadają lub przed tym dniem posiadały udział w takich prawach, ale jego wysokość nie przekracza lub nie przekraczała 50 proc. i został nabyty w drodze dziedziczenia. One mogą skorzystać ze zwolnienia.

⚡️⚡️⚡️ Najnowsze interpretacjach Urzędu Skarbowego:
1. 8 listopada 2023 r. (nr 0111KDIB2-3.4014.344.2023.2.JKU) otrzymanie w darowiźnie działki z murowanym budynkiem gospodarczym nie wyłącza możliwości skorzystania z ulgi.
Przy zakupie lokalu przez małżonków warunki zwolnienia muszą spełniać oboje i nie ma znaczenia to że między nimi panuje np ustrój rozdzielności majątkowej.

2. 26 stycznia 2024 r. (nr 0111KDIB2-3.4014.511.2023.2.JS)- prawo do ulgi przysługuje również wtedy jeśli ktoś jest właścicielem domu znajdującego się w budowie i nie oddanego do użytku

👉5. Ustanowienie hipoteki na zabezpieczenie kredytu mieszkaniowego

Jeśli hipoteka jest ustanawiana na zabezpieczenie kredytu mieszkaniowego, który jest przeznaczony na zakup nieruchomości, to taka czynność jest zwolniona z PCC.

👉👉Podsumowanie

Zwolnienie z PCC to możliwość, która może przynieść znaczne oszczędności, zwłaszcza przy dużych transakcjach, takich jak zakup nieruchomości czy pożyczki rodzinne. Warto znać przepisy i wiedzieć, kiedy można skorzystać z tego rodzaju ulg. Pamiętajmy jednak, że każde zwolnienie wymaga spełnienia określonych warunków i dopełnienia formalności, dlatego zawsze warto skonsultować się z doradcą podatkowym lub prawnikiem specjalizującym się w prawie podatkowym.

15/07/2024

Przewodnik dla Kupujących

Zakup nieruchomości to bardzo ważna decyzja, która wymaga starannego przemyślenia i analizy. Nasz kraj, z różnorodnym rynkiem nieruchomości, oferuje wiele możliwości dla inwestorów, zarówno tych poszukujących nieruchomości mieszkaniowych, jak i rolnych. W tym artykule omówię kluczowe aspekty, na które warto zwrócić uwagę przy zakupie nieruchomości, a także przybliżę specyfikę zakupu nieruchomości rolnych.

Pamiętajcie, że rynek nieruchomości reguluje bardzo wiele różnych ustaw, nie sposób ich wszystkich omówić, dlatego zapraszam do indywidualnych konsultacji przed zakupem ⚡️⚡️

👉Na Co Zwrócić Uwagę przy Zakupie Nieruchomości?

1. 👉Stan Prawny Nieruchomości:
- Księgi Wieczyste: Przed zakupem koniecznie trzeba sprawdzić księgę wieczystą nieruchomości, aby upewnić się, że nie ma na niej obciążeń, takich jak hipoteki czy służebności, no i czy faktycznie osoba sprzedająca jest właścicielem.
Można to zrobić online przez portal Ministerstwa Sprawiedliwości.
- 👉Zezwolenia i Plany Zagospodarowania Przestrzennego: Sprawdzenie, czy nieruchomość posiada wszelkie wymagane zezwolenia oraz czy plany zagospodarowania przestrzennego nie ograniczają jej wykorzystania.

2. 👉Stan Techniczny Nieruchomości:
- Inspekcja Techniczna: Warto zlecić profesjonalną inspekcję techniczną, która oceni stan budynku, instalacji oraz ewentualne potrzeby remontowe.
- Świadectwo charakterystyki Energetycznej
Od kwietnia 2023r każdy sprzedający nieruchomość zabudowaną budynkiem mieszkalnym lub nieruchomość stanowiącą lokal mieszkalny jest zobowiązany przekazać kupującemu świadectwo charakterystyki energetycznej.

3. 👉Lokalizacja:
- Dostępność Infrastruktury: Bliskość szkół, przedszkoli, sklepów, transportu publicznego i innych udogodnień.
- Planowane Inwestycje: Sprawdzenie planowanych inwestycji w okolicy, które mogą wpłynąć na wartość nieruchomości w przyszłości.

4. 👉Koszty Zakupu:
- Podatki i Opłaty: Podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) wynosi 2% wartości rynkowej nieruchomości( kupujący swój pierwszy w życiu lokal mieszkalny lub nieruchomość zabudowaną domem mieszkalnym są zwolnieni z płacenia tego podatku⚡️)Dodatkowo, należy uwzględnić koszty notarialne, sądowe oraz ewentualnie prowizję dla biura nieruchomości.
- Finansowanie: Rozważenie możliwości finansowania zakupu, w tym warunków kredytu hipotecznego i ofert różnych banków.

👉👉 Nieruchomości Rolne

Zakup nieruchomości rolnych w Polsce wiąże się z dodatkowymi wymaganiami i regulacjami, które warto znać przed podjęciem decyzji. Nie każdy może taką nieruchomość nabyć. Żeby nabyć tylko 1 aktem notarialnym należy mieć:

1. 👉Status Rolnika Indywidualnego:
- Definicja: Rolnik indywidualny to osoba, która posiada conajmniej 1ha gruntów rolnych od conajmniej 5 lat w gminie w której jest zameldowana, prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni nieprzekraczającej 300 ha oraz mieszka na terenie gminy, gdzie położona jest przynajmniej jedna z działek gospodarstwa.
- 👉Ograniczenia: Osoby nieposiadające statusu rolnika indywidualnego mogą napotkać trudności w zakupie ziemi rolnej: w przypadku nieruchomości rolnej powyżej 0,30 ha będzie pierwokup KOWR, w przypadku nieruchomości rolnej powyżej 1 ha, wymagana będzie już zgoda KOWR.

⚡️⚡️👉👉Podsumowanie

Zakup nieruchomości, zarówno mieszkaniowych, jak i rolnych, wymaga dokładnego przygotowania i zrozumienia wielu aspektów prawnych, technicznych i finansowych. Warto skonsultować się z ekspertami, takimi jak prawnicy, notariusze czy agenci nieruchomości, aby proces ten przebiegł sprawnie i bezproblemowo. Szczególną uwagę należy zwrócić na specyfikę nieruchomości rolnych, gdzie dodatkowe regulacje mogą wpłynąć na możliwość zakupu i dalszego użytkowania ziemi.

Zapraszam do kontaktu jeśli masz pytania lub chcesz skonsultować zakup 🤗

Photos from Biuro Porad Prawnych Katarzyna Biesiekierska's post 02/05/2024

Kochani w majówkę jesteśmy „wyłączeni” 😅😅🫶
No chyba, że naprawdę coś pilnego… 😉
Zapraszam od poniedziałku, jeśli przeżyjemy 🙄🤣🗻

Photos from Biuro Porad Prawnych Katarzyna Biesiekierska's post 29/03/2024

Życzę Państwu, aby nadchodzące Święta Wielkanocne napełniły Wasze serca radością i nadzieją, a chwile spędzone w gronie najbliższych dodawały otuchy i pozwalały przezwyciężyć wszystkie trudności.🐇🐣🌺🧡

Święta za pasem, niebawem na naszych stołach zagoszczą różne potrawy i ozdoby…
Poniżej odrobina inspiracji barankowych - wyrobów własnych oraz takich, które jak się okazuje możecie również kupić w niektórych sklepach 🫢🤭🫣🤣🤣
Mam nadzieję, że Was rozbawią, bo mnie doprowadziły do łez 😆😂😂

Photos from Biuro Porad Prawnych Katarzyna Biesiekierska's post 04/02/2024

Bezprecedensowy i pierwszy wyrok karny przeciwko nieuczciwemu Najemcy jako broń Wynajmujących w walce z bezczelnymi lokatorami – koczownikami, dla których mieszkanie bez płacenia jest sposobem na życie. ⚡️⚡️⚡️

Sąd Rejonowy dla Warszawy Śródmieścia w Warszawie V Wydział Karny skazał oskrażonego za oszustwo z art 286 i 288 kodeksu karnego i tylko fakt, że przed ogłoszeniem wyroku oskarżonemu urodziło się dziecko- zdecydował, że nie został skazany na karę bezwzględnego pozbawienia wolności

07/01/2024

Nowa ustawa wprowadzająca zakaz sprzedaży napojów energetycznych osobom poniżej 18 roku życia obowiązuje od 01.01.2024 roku.
I zaledwie kilka dni zajęło rynkowi wrowadzenie napoju energetycznego dla osób poniżej 18 roku życia, który ten zakaz sprzedaży omija.
Ustawodawca ustalił maksymalny poziom
kofeiny w energetyku na 15 mg/ 100 ml.
Więc mamy 14 mg…
Potwierdzam to, bo na moją prośbę, mój 16-letni syn kupił go w sklepie bez żadnego problemu…

22/12/2023

🎄🎄🎁🎁🎅
Niech wyjątkowy czas Świąt Bożego Narodzenia
wypełni ciepłem i radością Państwa serca.

Niech blask gwiazd przypomina, że czasami wystarczy tylko wypowiedzieć życzenie, by zadziała się magia.

Zdrowych i spokojnych Świąt Bożego Narodzenia oraz wszelkiej pomyślności w Nowym Roku życzę Państwu z całego serca 🎄🎁🎄

26/11/2023

‼️ODRZUCENIE SPADKU W IMIENIU MAŁOLETNIEGO DZIECKA BEZ ZGODY SĄDU RODZINNEGO - nowe przepisy i wytyczne Rady Notarialnej ⚡️⚡️

Dodatkowe i bardzo ważne informacje ‼️

Bez zgody sądu rodzinnego w imieniu małoletniego dziecka można spadek odrzucić tylko wtedy gdy:

1. Oboje rodzice stawią się do aktu (gdy jedno z nich nie żyje-wystarczy akt zgonu)⚡️⚡️

2. Dziecko zmarłego musi spadek odrzucić. Czyli spadek w imieniu małoletniego można odrzucić dopiero najwcześniej wtedy kiedy małoletni jest spadkobiercą po własnym dziadku. Nie wtedy gdy dziedziczy po swoim rodzicu ⚡️⚡️

3. Jeśli rodzic ma inne dzieci ( małoletnie lub dorosłe) a nawet wnuki czy też prawnuki-wszyscy zstępni tego rodzica muszą w tym samym czasie, tym samym aktem notarialnym spadek odrzucić ⚡️⚡️⚡️

4. W przypadku dzieci urodzonych poza granicami kraju, mających miejsce zamieszkania za granica-nie ma mozliwosci odrzucenia spadku bez zgody sadu rodzinnego ⚡️⚡️⚡️

- WAŻNA ZMIANA ⚡️

Od 15 listopada 2023 roku wchodzi w życie spora nowelizacja kodeksu cywilnego.
👇
Dziś odsłona nr 1
Po tej dacie odrzucenie spadku w imieniu małoletniego dziecka NIE BĘDZIE WYMAGAŁO ZGODY SĄDU RODZINNEGO ⚡️⚡️⚡️

Zgodnie z art 12 ustawy nowelizującej KC ( przepisy przejściowe) „Do spadków otwartych przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy stosuje się przepis art. 101 § 4 ustawy zmienianej w art. 2, jeżeli termin do złożenia oświadczenia o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku nie upłynął przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy.”

26/08/2023

- WAŻNA ZMIANA ⚡️

Od 15 listopada 2023 roku wchodzi w życie spora nowelizacja kodeksu cywilnego.
👇
Dziś odsłona nr 1
Po tej dacie odrzucenie spadku w imieniu małoletniego dziecka NIE BĘDZIE WYMAGAŁO ZGODY SĄDU RODZINNEGO ⚡️⚡️⚡️

Zgodnie z art 12 ustawy nowelizującej KC ( przepisy przejściowe) „Do spadków otwartych przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy stosuje się przepis art. 101 § 4 ustawy zmienianej w art. 2, jeżeli termin do złożenia oświadczenia o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku nie upłynął przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy.”

Photos from Kancelaria Adwokacka Maciej Kryczka's post 04/08/2023

Bardzo polecam 😊

02/08/2023

Moi drodzy,

od 31.08.2023r. wchodzą w życie nowe przepisy, które mają ułatwić młodym ludziom zakup swojego pierwszego mieszkania z rynku wtórnego, poprzez zwolnienie ich z podatku od czynności cywilnoprawnych, szerzej znanym jako podatek PCC, ktôry stanowi 2% ceny zakupowanego lokalu mieszkalnego.

W związku z tym, że w sieci pojawiło się mnóstwo niepełnych informacji, postaram się więc Państwu temat przybliżyć … 🙂
Ale zanim zacznę, to trochę teorii… 😉

Zatem… ⚡️

Ustawodawca wprowadził ostatnio nowe prawo, które zwalnia kupujących swoje pierwsze mieszkanie na rynku wtórnym z płacenia podatku PCC (podatek od czynności cywilnoprawnych).Jest to bardzo znacząca zmiana, ponieważ wcześniej kupujący mieszkania na rynku wtórnym byli zobowiązani do zapłaty 2% podatku PCC od wartości nieruchomości (czyli ceny).

Nowe prawo, które zostało uchwalone przez Sejm i podpisane przez Prezydenta, eliminuje konieczność płacenia 2% podatku PCC przy zakupie pierwszego mieszkania na rynku wtórnym.

Zgodnie z nowymi przepisami, zniesienie PCC dotyczy sprzedaży praw własności do mieszkania lub domu jednorodzinnego, pod warunkiem, że kupujący nie był wcześniej właścicielem innej nieruchomości mieszkalnej. Jeśli jednak kupujący miał udział w prawach własności, to zwolnienie nie dotyczy przypadków, gdy przekracza on 50%
i/lub ⚡️ został nabyty w drodze dziedziczenia.

⚡️⚡️⚡️

I tutaj właśnie pojawia się ogromny problem…. wśród różnych publikacji internetowych, a także artykułów prasowych…. mianowicie…:

1. czy ustawodawca użył spójnika „i” czy „lub”….⚡️??? ( to ogromnie ważne)

2. czy ustawa mówi o tym, że na dzień podpisania aktu notarialnego nabywca nie może być właścicielem (skrótowo) lokalu mieszkalnego, czy też włascicielem nie może być też wcześniej ????⚡️⚡️⚡️

3. Przytoczmy zatem przepis w jego literalnym brzmieniu:

👉 art 4 ustawy z dnia 26 maja 2023 г. o zmianie ustawy o samorzadzie gminnym, ustawy o spolecznych formach rozwoju mieszkalnictwa, ustawy o gospodarce nieruchomosciami, ustawy o podatku od ezvnnosci evwilnoprawnveh oraz niektórych innvch ustaw:

„4) w art. 9 w pkt 16 kropke zastepuje sie Srednikiem i dodaje sie pt 17 w brzmieniu:
„17) sprzedaz, której przedmiotem jest prawo wlasnosci lokalu mieszkalnego stanowiacego odrebna nieruchomość, prawo własności budynku mieszkalnego jednorodzinnego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu dotyczace lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego, jeżeli kupujacym jest osoba fizyczna lub osoby fizyczne, którym w dniu sprzedaży i przed tym dniem nie przysługiwało żadne z tych praw ani udział w tych prawach, chyba że udział ten nie przekracza lub nie przekraczal 50% i zostal nabyty w drodze dziedziczenia.”

Czyli interpretacja przepisu jest bardzo prosta, a jakże różna od większości materiałów i publikacji internetowych wprowadzających w błąd…⚡️

Zgodnie z ww. ustawą zwolnienie z PCC przysługuje tylko osobom do 45 roku życia, kupującym lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny albo też prawo do własnościowego spółdzielczego lokalu mieszkaniowego po warunkiem, że:

⚡️1. Kupujący nie posiada i nigdy nie posiadał⚡️
własności nieruchomości ani prawa do własnościowego spółdzielczego lokalu mieszkaniowego;

⚡️ 2. Kupujący nie posiada i nigdy nie posiadał⚡️
udziału w prawie nieruchomości ani udziału prawie do własnościowego spółdzielczego lokalu mieszkaniowego

WYJĄTEK ⚡️⚡️⚡️

Kupujący ma udział w nieruchomości i udział ten nie przekracza lub nie przekraczał 50% i został nabyty w drodze dziedziczenia - taki nabywca ma prawo do zwolnienia z PCC.

Zatem nie ma tu „LUB” ( jak pokazują w swej treści różne artykuły) - ustawodawca użył wyraźnego spójnika „I”…👈

Przekładając to na chłopski rozum:

👉! - chcąc skorzystać ze zwolnienia PCC na zakup mieszkania, domu lub prawa do spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego - nie można być ani wcześniej ani w dniu aktu notarialnego takim „właścicielem”, ani nie można mieć tych praw ani w dniu aktu ani przed nim - chyba że ktoś odziedziczył udział w nieruchomości i udział ten nie przekracza 50%… 👈

Dobrej nocy Państwu życzę i mam nadzieję że rozwiałam wątpliwości ☺️

27/07/2023

Mam zaszczyt wskazać, że współautorką poradnika, obok znamienitego Macieja Kryczki z Kancelaria Adwokacka Maciej Kryczka, jest moja bardzo dobra koleżanka, równie znamienita Izabela Koleśnik👏👏❤️
Także mogę z góry polecić tą publikację bo na pewno będzie warto ją mieć 🤩

Sprawy toczące się w oparciu "Konwencji Haskiej" budzą skrajne emocje. Rozstrzygnięcie sądowe w tych sprawach ma charakter "zero-jedynkowy", tzn. dziecko albo zostanie wydane za granicę albo pozostanie w Polsce.

Ze względu na praktyczne doświadczenie kancelarii w sprawach z Konwencji Haskiej, wspólnie z Izabela Koleśnik przygotowaliśmy dla Państwa darmowy e-book, pt. "Poradnik.Konwencja Haską w pytaniach i odpowiedziach".

Został napisany w formie pytań i odpowiedzi, w oparciu o najczęściej zadawane pytania przez klientów kancelarii w tych sprawach.

Poradnik wkrótce będzie dostępny na kanałach komunikacyjnych kancelarii.

Zapraszamy do śledzenia.

18/07/2023

😉
Oby każdy dzień zaczynać w tak dobrym humorze jak dziś 😅😅😉 Czas do pracy 😎
Miłego i dobrego dnia wszystkim życzę ☺️

04/07/2023

POST Z SERII - „NIE SAMYM PRAWEM CZŁOWIEK ŻYJE” 😉

Uwielbiam ich poczucie humoru to są moje klimaty 🫣😂😂
Zakład Pogrzebowy A.S. Bytom jest rzeczywiście (wbrew dość powszechnej opinii) prawdziwym zakładem pogrzebowym, a ich żartobliwe podejście do tak ciężkiego tematu-niezmiennie poprawia mi humor 👻⚰️🪦☠️

01/07/2023

%orazZwolnieniePCC

Już praktycznie w poniedziałek wchodzi w życie tzw „Kredyt 2%”.
Jest to kredyt hipoteczny z 2-procentowym oprocentowaniem, który ma na celu ułatwienie młodym ludziom zakupu własnego mieszkania. Program ten został zaproponowany przez rząd w ramach nowego programu mieszkaniowego, aby rozwiązać problem z dostępnością kredytów, które stały się zbyt drogie po serii podwyżek stóp procentowych.

W ramach programu, osoby do 45. roku życia, które nie posiadały do tej pory nieruchomości ( ani udziałów w nieruchomości) na własność i planują kupić mieszkanie lub dom, mogą skorzystać z kredytu 2%. Kredyt ten ma oprocentowanie wynoszące 2% przez pierwsze 5 lat okresu kredytowania, co pozwala na zaoszczędzenie na kosztach związanych z kredytem.

Co więcej, Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło zwolnienie z podatku od czynności cywilnoprawnych dla pierwszych mieszkań nabywanych na rynku wtórnym w ramach programu kredytu 2%. Oznacza to, że osoby korzystające z tego programu będą mogły zaoszczędzić na podatku PCC, który normalnie obowiązuje przy zakupie nieruchomości.

Podatek PCC to podatek od czynności cywilnoprawnych. W przypadku kredytu 2%, osoby korzystające z tego programu będą zwolnione z płacenia podatku PCC przy kupnie mieszkania na rynku wtórnym.

Temat jest ogromnie rozbudowany zatem po więcej informacji zapraszam w celu skorzystania z porady :)

24/05/2023

Jakie podatki występują po nabyciu i po dziale spadku?

⚡️NABYCIE SPADKU

Nabycie spadku jest czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. Podatek ten zależy od grupy podatkowej spadkobiercy i wartości spadku. Podatek od spadku powstaje zawsze, niezależnie od sposobu nabycia majątku¹. Podatek od spadku należy zapłacić, gdy wartość spadku przekracza kwotę wolną od podatku, która w 2023 roku wynosi:

1. 10.434 zł - jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona do I grupy podatkowej;
2. 7.878 zł - jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona do II grupy podatkowej;
3. 5.308 zł - jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona do III grupy podatkowej.

⚡️Od 1 lipca 2023 będą obowiązywać nowe kwoty wolne od podatku-odpowiednio:

1. 36.120 zł - jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona do I grupy podatkowej;
2. 27.090 zł - jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona do II grupy podatkowej;
3. 18.060 zł - jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona do III grupy podatkowej.

Podatnik ma obowiązek złożyć we właściwym urzędzie skarbowym, w ciągu miesiąca od dnia uprawomocnienia się postanowienia sądu stwierdzającego nabycie spadku albo zarejestrowania aktu poświadczenia dziedziczenia przez notariusza, zeznanie podatkowe o nabyciu rzeczy lub praw majątkowych (SD–3) lub wspólne zeznanie podatkowe (SD–3 wraz z informacjami o pozostałych podatnikach SD–3/A). Do zeznania dołącza się dokumenty mające wpływ na określenie podstawy opodatkowania.

⚡️Nabycie spadku może być również zwolnione z podatku od spadków i darowizn, jeśli spełnione są określone warunki. Zwolnienie to przysługuje najbliższej rodzinie ( tzw 0 grupie podatkowej) czyli małżonkowi, zstępnym (dzieciom, wnukom), wstępnym (dziadkom, pradziadkom), pasierbowi, zięciowi, synowej, rodzeństwu, ojczymowi, macosze i teściom. Warunkiem zwolnienia jest zgłoszenie nabycia spadku do urzędu skarbowego w terminie sześciu miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego deklaracji SD-Z2.

⚡️DZIAŁ SPADKU

Dział spadku jest czynnością polegającą na podziale majątku pozostawionego przez zmarłego między spadkobierców. Dział spadku może nastąpić na podstawie umowy między spadkobiercami lub na podstawie orzeczenia sądu. Dział spadku może wiązać się z obowiązkiem zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) w części dotyczącej spłat lub dopłat. Podatek ten wynosi 2% wartości rynkowej rzeczy lub praw majątkowych nabytych ponad udział w spadku. Podatek PCC należy zapłacić w terminie 14 dni od dnia zawarcia umowy działu spadku lub uprawomocnienia się orzeczenia sądu o dziale spadku.

Dział spadku nie pociąga za sobą ponownego opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn. Jeśli jednak dział spadku nastąpi bez obowiązku spłat lub dopłat, podatek PCC nie wystąpi.

⚡️PODATEK OD SPRZEDAŻY NIERUCHOMOŚCI ODZIEDZICZONEJ W SPADKU

Sprzedaż nieruchomości nabytej w drodze spadku jest czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych (PIT). Podatek ten wynosi 19% dochodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości. Dochód ten oblicza się jako różnicę między ceną sprzedaży a ceną nabycia mieszkania pomniejszoną o koszty uzyskania przychodu.

Sprzedaż nieruchomości nabytej w drodze spadku może być również zwolniona z podatku PIT, jeśli spełnione są określone warunki. Zwolnienie to przysługuje, jeśli sprzedaż nastąpi po upływie pięciu lat od dnia nabycia nieruchomości przez SPADKODAWCĘ, a nie spadkobiercę.

07/05/2023

1. Ubezpieczenie zdrowotne i chorobowe – co warto wiedzieć? 👇

Ubezpieczenie zdrowotne i chorobowe to dwa rodzaje ochrony, które mają na celu zapewnić nam pomoc w sytuacji zachorowania lub niezdolności do pracy. Choć oba ubezpieczenia są ze sobą powiązane, różnią się pod wieloma względami. W tym artykule wyjaśnię, czym się różnią, komu przysługują i jakie korzyści dają.

2. Ubezpieczenie zdrowotne a chorobowe – podstawowe różnice👇

Ubezpieczenie zdrowotne to forma ochrony, która umożliwia nam korzystanie z bezpłatnej opieki zdrowotnej. Oznacza to, że jeśli zachorujemy, możemy umówić się na wizytę do lekarza, który ma podpisany kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia (NFZ), i uzyskać pomoc bez płacenia za konsultację. W ramach ubezpieczenia zdrowotnego mamy prawo korzystać również z opieki szpitalnej, rehabilitacyjnej, stomatologicznej, farmaceutycznej i innych świadczeń medycznych.

Ubezpieczenie chorobowe to jedno z ubezpieczeń społecznych, które daje nam prawo do otrzymania zasiłku w razie choroby lub macierzyństwa. Zasiłek chorobowy to świadczenie pieniężne, które ma zrekompensować nam utratę dochodu spowodowaną niezdolnością do pracy. Zasiłek chorobowy przysługuje nam za okres niezdolności do pracy potwierdzony przez lekarza zaświadczeniem o czasowej niezdolności do pracy (tzw. L4).

3. Komu przysługuje ubezpieczenie zdrowotne a komu chorobowe?👇

Ubezpieczeniem zdrowotnym jest objęta każda osoba, która jest zatrudniona na umowę o pracę lub pracuje w ramach umowy zlecenia lub umowy o dzieło. Takim świadczeniom podlegają również uczniowie, studenci, renciści, bezrobotni i emeryci. Ubezpieczenie zdrowotne jest obowiązkowe i finansowane jest przez składki odprowadzane przez pracodawcę lub płatnika składek (np. uczelnię lub urząd pracy).

Ubezpieczenie chorobowe obowiązkowo obejmuje osoby zatrudnione na umowę o pracę. W przypadku umowy zlecenia lub umowy o dzieło jest ono dobrowolne – zleceniobiorca lub wykonawca może się samodzielnie do niego zgłosić w każdej chwili trwania umowy. Jednak warto pamiętać o tym, że ubezpieczenie chorobowe zaczyna nas obowiązywać dopiero po 30 dniach od zgłoszenia się do niego. Ubezpieczenie chorobowe, przy umowie o pracę, jest również obowiązkowe i finansowane jest przez składki odprowadzane przez pracodawcę lub płatnika składek.

W przypadku umowy zlecenia tzw „okres wyczekiwania” na płatne świadczenie chorobowe to 90dni, bo warunkiem, że zleceniobiorca dobrowolnie ubezpieczy się chorobowo.

22/04/2023

W związku ze zmianami w Kodeksie Pracy, które wchodzą w życie już w przyszłą środę czyli 26.04.2023r. przypominam wcześniejszy artykuł wraz z najważniejszymi wprowadzonymi zmianami ⚡️👇

Projekt ustawy zakłada zmiany, które miałyby obowiązywać już od 01.08.2022r.

Zmiany te dotyczą przede wszystkim:

1. umowy na czas próbny:

-okres próbny będzie współmierny do przewidywanego czasu trwania umowy o pracę na czas określony i do rodzaju pracy;

-możliwość ponownego zawarcia umowy o pracę na okres próbny z tym samym pracownikiem, jeśli będzie zatrudniony do wykonywania innego rodzaju pracy;

-możliwość ustalenia przez strony stosunku pracy przedłużenia umowy na okres próbny o czas nieobecności pracownika w pracy, jeśli jego nieobecność w pracy w czasie trwania umowy była usprawiedliwiona.

2. prawa pracownika do jednoczesnego zatrudnienia u innego pracodawcy (uregulowanie zakazu zabraniania pracownikowi równoczesnego zatrudnienia u innego pracodawcy i zakazu gorszego traktowania pracownika z tego powodu).

3. prawa do zwolnienie od pracy z powodu siły wyższej czyli w pilnych sprawach rodzinnych spowodowanych chorobą lub wypadkiem, jeżeli natychmiastowa obecność pracownika w tych sytuacjach jest niezbędna. Wymiar takiego zwolnienia byłby równy 2 dniom albo 16 godzinom w roku kalendarzowym. Za czas tego zwolnienia pracownik zachowywałby prawo do połowy wynagrodzenia obliczanego jak wynagrodzenie za czas urlopu wypoczynkowego.

4. prawa do wystąpienia do pracodawcy z wnioskiem o korzystniejszą dla pracownika formę zatrudnienia, która będzie gwarantowała bardziej przewidywalne i bezpieczne warunki pracy. Takie prawo przysługiwałoby pracownikowi zatrudnionemu co najmniej 6 miesięcy ( także na okres próbny) i mógłby z niego skorzystać tylko raz w danym roku kalendarzowym.

5. prawa do nieodpłatnego szkolenia, które jest konieczne do wykonywania danego rodzaju pracy lub pracy na określonym stanowisku.

6. prawa do urlopu opiekuńczego w wymiarze 5 dni

Prawo to będzie przysługiwać, jeśli pracownik będzie potrzebował zapewnić osobistą opiekę lub wsparcie bliskiej osobie z rodziny, np. dziecku, matce, ojcu, żonie czy mężowi, albo osobie pozostającej we wspólnym gospodarstwie domowym wymagającej znacznej opieki lub znacznego wsparcia z poważnych względów medycznych. Za urlop ten nie będzie przysługiwało wynagrodzenie

7. wprowadzenia elastycznej organizacji pracy poprzez zwiększenie uprawnień pracownika do organizacji pracy wedle jego indywidualnych potrzeb. Dotyczy to przede wszystkim uregulowań w zakresie pracy zdalnej, elastycznego rozkładu czasu pracy (ruchomy czas pracy, indywidualny czas pracy i przerywany czas pracy) czy też pracy w niepełnym wymiarze czasu pracy.

8. zakazu zatrudniania w porze nocnej, w systemie przerywanego czasu pracy i delegowania pracowników sprawujących opiekę nad dziećmi do 8 roku życia ( zmiana wydłuża wiek dziecka o 4 lata)

9. obowiązku uzasadniania wypowiedzenia umowy na czas określony ( a nie jak do tej pory umowy na czas nieokreślony)

10. urlopu rodzicielskiego oraz ojcowskiego - o zmianach tych szerzej we wcześniejszych artykułach

15/04/2023

Nasza fejsbukowa grupa liczy już ponad 60.000 członków. Jesteśmy dumni jak szybko i prężnie się rozwija 🤩 Serdecznie zapraszam wszystkich, którzy jeszcze nie dołączyli 🤗 https://www.facebook.com/groups/forumprawnicze/?ref=share_group_link

08/04/2023

Do napisania artykułu skłoniła mnie moja własna dzisiejsza sytuacja.

Kto z nas nie widzi na FB pojawiających się ciągle reklam różnych „sklepów internetowych” prezentujących swoje towary. Także i ja dziś zwróciłam uwagę ( chociaż bardzo rzadko mi się to zdarza) na przepiękną sukienkę, w całkiem przyzwoitej cenie. I szczerze powiem, że zainteresowałam się jej kupnem 😉.

Jednakże, ze względu na to, że moja profesja zobowiązuje, to nie kliknęłam od razu w koszyk - zamawiając towar, tylko odszukałam oficjalną stronę sklepu i jej regulamin..

Jakież było moje zdumienie gdy w regulaminie przeczytałam:
- „Zastrzegamy sobie prawo do odmowy świadczenia usług każdemu użytkownikowi z dowolnego powodu w dowolnym czasie.”;

-„Nie ponosimy odpowiedzialności, jeśli informacje udostępnione na tej stronie nie są dokładne, kompletne lub aktualne. Materiały na tej stronie są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i nie należy na nich polegać ani wykorzystywać ich jako jedynej podstawy do podejmowania decyzji bez konsultacji z dokładniejszymi, pełniejszymi lub bardziej aktualnymi źródłami informacji. Wszelkie poleganie na materiałach zawartych na tej stronie odbywa się na własne ryzyko użytkownika”;

-„Ceny naszych produktów mogą ulec zmianie bez konieczności informowania użytkownika.
Zastrzegamy sobie prawo do modyfikacji lub zaprzestania świadczenia usługi (lub jakiejkolwiek jej części lub zawartości) bez uprzedzenia w dowolnym momencie.”⚡️

-„Nie gwarantujemy, że jakość jakichkolwiek produktów, usług, informacji lub innych materiałów zakupionych lub uzyskanych przez użytkownika spełni jego oczekiwania, ani że wszelkie błędy w serwisie zostaną poprawione.”⚡️

-„Przekazywanie danych osobowych za pośrednictwem sklepu jest regulowane przez naszą Politykę Prywatności.”⚡️

-„Nie gwarantujemy, nie oświadczamy ani nie zapewniamy, że korzystanie z naszej usługi będzie nieprzerwane, terminowe, bezpieczne lub wolne od błędów.⚡️

-„Nie gwarantujemy, że wyniki, które mogą być uzyskane z korzystania z usługi będą dokładne lub wiarygodne.
Zgadzasz się, że od czasu do czasu możemy usunąć usługę na czas nieokreślony lub anulować ją w dowolnym momencie, bez uprzedzenia”⚡️

A to tylko kilka przykładów..
Na samym końcu regulaminu czytamy:
„Niniejsze Warunki Korzystania z Usług oraz wszelkie odrębne umowy, na podstawie których świadczymy Usługi Użytkownikowi, podlegają i są interpretowane zgodnie z prawem Ireland.”⚡️

Tutaj okazuje się, że „sklep” dodatkowo podlega pod prawo irlandzkie, wiec polski konsument w żaden sposób nie moze dochodzić swoich roszczeń, ani w zakresie ogólnej odpowiedzialności w myśl przepisów kodeksu cywilnego, ani ochrony zapewnianej przez ustawę o ochronie praw konsumenta ( odstąpienia konsumenckiego, zwrotów, niezgodności towaru z umowa itp)

DLATEGO tak ważne jest, żeby konsument zanim dokona zakupu towaru, uważnie przeczytał regulamin, bo może się okazać np. że:

👉 sklep nie podlega polskiemu prawu, więc w przypadku wad towaru, opóźnień w dostawie-konsument pozostaje bez żadnej prawnej ochrony

👉 nie mamy do czynienia ze sprzedawcą, a polskim pośrednikiem pomiędzy konsumentem, a zagranicznym sprzedawcą, który zazwyczaj w swoim regulaminie ( który niestety większość akceptuje bez czytania) wyłączy prawo do konsumenckiego odstąpienia od umowy zawartej na odległość w terminie 14 dni bez podania przyczyny- ze względu na rozpoczęcie wykonywania „usługi” przed upływem 14 dni ( art 38 ustawy o prawach konsumenta).

Website

Opening Hours

Monday 09:00 - 17:00
Tuesday 09:00 - 17:00
Wednesday 09:00 - 17:00
Thursday 09:00 - 17:00
Friday 09:00 - 17:00