Łukasz Gmurczyk-kandydat do Rady Dzielnicy Wawer

Łukasz Gmurczyk-kandydat do Rady Dzielnicy Wawer

Lokalny działacz społeczny, twórca inicjatywy Smog Wawerski walczącej o poprawę jakości powietrza.

Aktywny mieszkaniec Falenicy, działający z sukcesem w wielu sprawach lokalnych
(smog, kanalizacja, zieleń, bezpieczeństwo, infrastruktura).

08/04/2024

Dziękuję za oddane na mnie 124 głosy! Mam nadzieję, że przez ostatnie 3 tygodnie udało mi się Was przekonać, że można i warto skutecznie działać na rzecz bliższej i dalszej okolicy.
Na bazie swoich doświadczeń jako mieszkańca Falenicy zachęcam do podejmowania aktywności, pilnowania spraw najbliższego otoczenia. Doceniam wyrazy wsparcia od wielu z Was i mam nadzieję, że uda się jeszcze podziałać w wielu tematach tak by żyło się nam przyjemniej i wygodniej.
Dzięki i do usłyszenia!

05/04/2024

Czy znacie ten słup na Hiacyntowej róg Kłodzkiej❓ Stoi sobie na środku wąskiego chodnika, jedynego który prowadzi do pobliskiej Szkoły Podstawowej nr 124. Uczniowie dojeżdżają tym chodnikiem do szkoły a słup blokuje przejazd czy to rowerem czy wózkiem dla dzieci. Z tego względu, że chodnik jest wąski a słup stoi na środku, powstaje wiele groźnych sytuacji w momencie próby ominięcia słupa przez dzieci od strony ruchliwej jezdni.

Postanowiłem go usunąć - wysłałem wniosek do STOEN OPERATOR, zweryfikowałem sprawę w ZDM😏

Rozmawiałem z kierownikiem inwestycji ze STOEN OPERATOR co można w tej sprawie zrobić.

Co udało się ustalić?🧐

1) Słup nie jest obecnie przewidziany do likwidacji ale po złożonym przeze mnie formalnym wniosku likwidacja słupa zostanie dodana do planów inwestycyjnych STOEN💪

2) Pozostaje sprawa oprawy oświetleniowej na słupie, która należy do ZDM.
Rozmawiałem z przedstawicielem ZDM Warszawa, który zadeklarował, że jeżeli STOEN będzie usuwał słup, ZDM wyrazi na to zgodę. 💪
3) Sama oprawa oświetleniowa, jak będzie taka możliwość, zostanie przeniesiona na słup oświetleniowy po drugiej stronie drogi💪
-------------------------------------------------------
Jak widać jak się chce to można zamiast tylko obiecywać, skutecznie działać.
Jeśli podobają Ci się moje działania, udostępnij ten lub inny post, namów znajomych do głosowania abym mógł działać na rzecz mieszkańców jako radny z FALENICY, ALEKSANDROWA, MIEDZESZYNA na rzecz nie tylko tych osiedli ale też całego WAWRA.
-------------------------------------------------------

05/04/2024

ALE NIE W WAWRZE. W WAWRZE . Trzy i pół tysiąca drzew🌲🌳🌲 (!) zostanie posadzonych w zamian za konieczne do wycięcia drzewa w trakcie modernizacji linii kolejowej. Wykonawca prac będzie zobowiązany do wykonania zastępczych nasadzeń. Posadzi także krzewy na powierzchni 20 tysięcy metrów kwadratowych🌺🌸🌼. Kolej poprosiła miasto, żeby wskazać tereny, na których będą mogły być wykonywane nasadzenia zastępcze. Sadzonki będą także rozdawane bezpłatnie mieszkańcom. Wkrótce na stronie internetowej Urzędu Miasta pojawi się wykaz gatunków drzew i krzewów oraz terminy, kiedy będą rozdawane.
Nasadzenia zostaną wykonane w... Limanowej a nie w Wawrze, w ramach modernizacji linii kolejowej nr 104 Chabówka-Nowy Sącz.

❌W Wawrze też zostanie wycięte tysiące drzew ale nasadzeń zastępczych na terenie dzielnicy nie będzie.❌

Pomóż to zmienić❗️🌲🌳🌲

👉👉👉W środę rozmawiałem na ten temat z wiceministrem klimatu i środowiska Mikołajem Dorożałą, który pełni również funkcję Głównego Konserwatora Przyrody.
Poprosił o złożenie wniosku w tej sprawie, najlepiej z poziomu Rady Dzielnicy Wawer, do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Warszawie i do wiadomości ministerstwa.

Projekt zapisów jakie należałoby dodać do decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla rozbudowy wawerskiej linii kolejowej mam już gotowy📄. Trzeba jeszcze napisać dobre uzasadnienie dlaczego wycinka drzew będzie miała duży wpływ na krajobraz dzielnicy i dlaczego to ważna kwestia dla mieszkańców.

Jeżeli ktoś chciałby w tym pomóc zapraszam do kontaktu.☎️

04/04/2024

Poniżej gotowy tekst z uwagami do nowego Programu Ochrony Środowiska m.st. Warszawy na lata 2025-2030. Są to propozycje zadań dla Dzielnic w zakresie wspierania inwestycji MPWiK dot. rozwoju sieci wod-kan. Uwagi zostały opracowane przeze mnie m.in. na podstawie korespondencji z MPWiK, w której wskazano w jakich obszarach dzielnice mogą wspierać MPWiK w budowie sieci wod-kan.
Jeżeli zadania te zostaną wpisane do POŚ to będzie można rozliczać Urząd Dzielnicy z ich realizacji.

Uwagi można przesłać mailem na adres [email protected] do dnia 16.09.2024 r.

Wystarczy skopiować poniższy tekst i wysłać na podany adres email. Tytuł maila np. "Konsultacje społeczne POŚ 2025-2030"👇
-------------------------------------------------------------------------

Na podstawie uchwały nr LXX/2182/2010 RADY MIASTA STOŁECZNEGO WARSZAWY z dnia 14 stycznia 2010 r. w sprawie nadania statutów dzielnicom miasta stołecznego Warszawy do zakresu działania Dzielnicy należą sprawy lokalne o zasięgu dzielnicowym dotyczące m.in
inwestycji (pkt 1) oraz ochrony środowiska, odpadów i wód (pkt 12);

Do takich spraw należy bez wątpienia dostęp mieszkańców do sieci wodno-kanalizacyjnej.
Zaledwie 32% mieszkańców Wawra oraz 50% mieszkańców Białołęki korzysta z infrastruktury kanalizacyjnej. Brak dostępności sieci kanalizacyjnej wynika głównie z barier natury prawnej m.in. nieuregulowanego stanu prawnego nieruchomości, na których planowana jest budowa sieci.
Spółka MPWiK od wielu lat zwraca uwagę na konieczność podejmowania działań przez jednostki Dzielnicy, szczególnie w zakresie:
- sporządzania szczegółowej informacji dotyczącej stanu prawnego działek, na których planowane są inwestycje wod-kan
- uzyskania prawa do dysponowania terenem na cele budowlane
- uregulowania stanu prawnego dróg na terenie dzielnicy, na których planowane są inwestycje
- wsparcia w pozyskiwaniu decyzji poprzez traktowanie prowadzonych w tym zakresie procedur administracyjnych w sposób priorytetowy
-koordynowanie budowy ulic z budową sieci kanalizacyjnej
-zgłaszanie inwestycji wod-kan w drogach o uregulowanym stanie prawnym jako priorytetowych. W przypadku inwestycji priorytetowych realizowanych na podstawie porozumienia z Dzielnicą o wspólnej realizacji MPWiK przystąpi do realizacji inwestycji w terenie nie później niż 9 miesięcy od momentu przystąpienia do prac projektowych (na podstawie "Procedury przygotowania i zgłaszania inwestycji wodociągowych i kanalizacyjnych w Urzędzie m.st. Warszawy (...)” zgodnie z Zarządzeniem NR 1558/2018 r. Prezydenta miasta stołecznego warszawy z dnia 1 października 2018.)

Obecnie w Programie ochrony środowiska na lata 2021-2024 wpisane jest wyłącznie jedno zadanie własne Dzielnic związane z opisywanym problemem: "Ewidencja szamb". W nowym POŚ potrzebne są zadania dla Dzielnic, które przyczynią się do rozwiązania problemu braku sieci wod-kan w Warszawie.

Z tego względu proszę o wpisanie w załączniku nr 2 do Programu Ochrony Środowiska dla m.st. Warszawy na lata 2025-2030 poniższych zadań własnych dla Dzielnic:

1) sporządzanie szczegółowej informacji dotyczącej stanu prawnego działek, na których planowane są inwestycje wod-kan

2) priorytetowe rozpatrywanie wniosków MPWiK o wydanie decyzji administracyjnych (szczególnie wniosków o wydanie decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego oraz decyzji o pozwoleniu na budowę)

3) identyfikowanie lokalizacji, w których możliwe jest skoordynowanie budowy sieci kanalizacyjnej z budową ulic

4) zbieranie oświadczeń o wyrażeniu zgody na dysponowanie terenem na cele budowlane przez MPWiK od właścicieli działek, na których planowana jest budowa sieci wod-kan

5) zgłaszanie do MPWiK jako priorytetowych inwestycji, dla których uzyskano 100% oświadczeń o wyrażeniu zgody na dysponowanie terenem na cele budowlane przez MPWiK od właścicieli działek

--------------------------------------------------------------------------

Photos from Łukasz Gmurczyk-kandydat do Rady Dzielnicy Wawer's post 02/04/2024

Otrzymałem dzisiaj z PKP PLK najnowsze, zaktualizowane dane nt. rozbudowy linii kolejowej na odcinku Warszawa Wawer - Otwock oraz szczegółowy projekt budowy tunelu w Falenica .
Wybrałem dla Was najważniejsze informacje:
👉 ogłoszenie przetargu na wybór wykonawcy planowane jest na wrzesień 2024
👉 realizacja prac zaplanowana jest na lata 2025-2027
👉 prace będą realizowane jednocześnie na całym odcinku tj. od stacji Warszawa Wawer do stacji Otwock
👉 prace będą trwać najpierw po stronie wschodniej, a następnie po stronie zachodniej układu torowego – dotyczy to również skrzyżowań bezkolizyjnych.
❌ nie będzie nasadzeń zastępczych na terenie dzielnicy po wycince wszystkich drzew wzdłuż torów - nikt z radnych o to nie zabiegał
❌wycinka obejmie nie tylko tereny kolejowe ale też działki po drugiej stronie Patriotów - tu też nie będzie obowiązku nasadzeń zastępczych z tego samego powodu co wyżej - brak zainteresowania ze strony władz dzielnicy.
👉obecnie trwa opiniowanie stałej organizacji ruchu układu drogowego wokół budowanego tunelu w Falenicy. Stała organizacja ruchu będzie miała kluczowy wpływ na kierowców, pieszych, rowerzystów, komunikację miejską. ❌ Szkoda, że nikt z dzielnicy nie pilnuje interesu mieszkańców w tym zakresie❗️
👉wyjście z przejście podziemnego na wysokości Halnej będzie usytuowane na wysokości obecnego przystanku autobusowego w kierunku centrum Falenicy
👉przejście podziemne w Falenicy zostanie rozebrane i przesunięte o kilka metrów w kierunku Miedzeszyna
👉rampa kolejowa, która została wpisana do rejestru zabytków zostanie przeniesiona na drugą stronę torów - między obecny przejazd a sklep narzędziowy (❗️)
👉nastawnia jest oznaczona tekstem "przebudowa"

Także w przyszłym roku zacznie się dużo dziać i ktoś powinien pilnować tematu 🧐 i na bieżąco informować mieszkańców ℹ️ To powinien być obowiązek zwłaszcza dla radnych z Falenicy/Aleksandrowa/Miedzeszyna❗️❗️❗️
Jeżeli macie pytania co do projektu, dajcie znać w komentarzach 🙂

Photos from Łukasz Gmurczyk-kandydat do Rady Dzielnicy Wawer's post 02/04/2024

Do rejestru zabytków została wpisana rampa kolejowa w Falenicy.
Informację przekazał dzisiaj Wojewódzki Konserwator Zabytków
👉 Obiekt związany jest z historią Falenicy i jej rozwojem.
👉 Rampa posiada ważne w skali regionu wartości historyczne i naukowe. Stanowi relikt infrastruktury kolejowej z okresu budowy stacji Kolei Nadwiślańskiej w ówczesnych Willach Falenickich. Zachowała autentyzm substancji i formy z początku XX wieku.
👉 Relikt przedstawia historyczną wartość jako materialne świadectwo oraz wyznacznik położenia dawnego placu załadunkowego przy bocznicy kolejowej - „Umschlagplatz”. Był miejscem bezpośrednio związanym z realizowaną przez Niemców 20 sierpnia 1942 r. akcją deportacji ok. 8000 Żydów (w tym 6500 z getta w Falenicy, około 1000 przegnanych w „marszu śmierci” z getta w Rembertowie oraz kilkuset przypędzonych z Otwocka, gdzie dzień wcześniej nastąpiła likwidacja getta) do niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady w Treblince.
👉 Rampa kolejowa posiada wartości historyczne i naukowe 📖. Jest materialnym świadectwem historii zagłady polskich Żydów. Objęcie jej ochroną konserwatorską leży w interesie społecznym.
Postępowanie przeprowadzono na wniosek Towarzystwa Miłośników Falenicy.
Falenica

Photos from Łukasz Gmurczyk-kandydat do Rady Dzielnicy Wawer's post 02/04/2024

Ktoś się wkurzył i zniszczył banery wyborcze. A co powiecie na banery, które informują co dany kandydat zrobił zanim wystartował w wyborach❓😎 Wkurzają trochę mniej❓🙂

29/03/2024

Czy wysłanie 100 e-maili (wg gotowego wzorca) może przyśpieszyć budowę kanalizacji w Wawrze?

O CO CHODZI (w skrócie)?
Trwają konsultacje Programu Ochrony Środowiska (POŚ) dla m.st. Warszawy na lata 2025-2030. Zawiera on m.in. zobowiązanie do realizacji zadań przez Dzielnice (zał.2). Skuteczność i efektywność realizacji zadań POŚ przez Urząd Dzielnicy podlega regularnej ocenie. Co dwa lata Prezydent m.st. Warszawy przedstawia Radzie Miasta raport z realizacji Programu.
Ponadto, zgodnie z Zarządzeniem nr 1277/2019 Prezydenta m.st. Warszawy z dnia 1 sierpnia 2019 r. w sprawie wprowadzenia systemu zarządzania strategią rozwoju miasta, POŚ jako jeden z dokumentów wykonawczych, będzie podlegał monitorowaniu.

CO NALEŻY ZROBIĆ?
Wziąć udział w konsultacjach i wysłać maila (treść przygotuję - z propozycjami można się zapoznać we wcześniejszych wpisach) z zadaniami, które powinna realizować dzielnica by pozyskiwanie decyzji administracyjnych przez MPWiK przebiegało szybciej.
To sprawi, że skończy się ciągłe przekładanie większości inwestycji MPWiK.

PODSUMOWANIE
- Zadania zostaną wpisanie do Programu Ochrony Środowiska.
- Ich realizacja będzie monitorowana i będzie podlegać ocenie.
- To będzie podstawa by cyklicznie rozliczać Urząd Dzielnicy na poziomie Rady Miasta z realizacji zadań w zakresie kanalizacji.

28/03/2024

Dzisiaj ruszyła linia z Karczewa, przez Józefów do Metra Natolin❤️
Tydzień temu Przewodniczący Rady Dzielnicy Wawer podał informację, że 𝐙𝐓𝐌 "𝐩𝐥𝐚𝐧𝐮𝐣𝐞 𝐮𝐫𝐮𝐜𝐡𝐨𝐦𝐢𝐞𝐧𝐢𝐞 𝐜𝐚ł𝐨𝐝𝐳𝐢𝐞𝐧𝐧𝐲𝐜𝐡 𝐤𝐮𝐫𝐬ó𝐰 𝐥𝐢𝐧𝐢𝐢 𝟑𝟏𝟗 𝐨𝐝 𝟎𝟏.𝟎𝟗.𝟐𝟎𝟐𝟒". Pomyślałem: to świetna informacja❗️ Jednak na bazie dotychczasowych doświadczeń postanowiłem zweryfikować ją w ZTM.🕵️‍♀️
Dzisiaj dostałem odpowiedź ZTM:
"𝐀𝐤𝐭𝐮𝐚𝐥𝐧𝐢𝐞 𝐧𝐢𝐞 𝐩𝐨𝐭𝐰𝐢𝐞𝐫𝐝𝐳𝐚𝐦𝐲, ż𝐞 𝐥𝐢𝐧𝐢𝐚 𝟑𝟏𝟗 𝐦𝐢𝐚ł𝐚𝐛𝐲 𝐤𝐮𝐫𝐬𝐨𝐰𝐚ć 𝐩𝐨𝐦𝐢ę𝐝𝐳𝐲 𝐠𝐨𝐝𝐳𝐢𝐧𝐚𝐦𝐢 𝐬𝐳𝐜𝐳𝐲𝐭ó𝐰 𝐤𝐨𝐦𝐮𝐧𝐢𝐤𝐚𝐜𝐲𝐣𝐧𝐲𝐜𝐡, 𝐚 𝐭𝐲𝐦 𝐛𝐚𝐫𝐝𝐳𝐢𝐞𝐣 𝐰 𝐰𝐞𝐞𝐤𝐞𝐧𝐝𝐲." 🤷‍♂️

Także walka o 319 musi trwać nadal !!!

27/03/2024

Wiele osób zwraca uwagę na potrzebę udostępnienia toalety na bazarze w Falenica. Dla rodziców to ważne choćby ze względu na pobliski plac zabaw.
Niestety jak odpisał mi dyrektor ZGN Wawer toalety NIE MA I NIE BĘDZIE.
Nie po to ZGN Wawer wydał ze 'swoich' pieniędzy ponad 17 mln zł na modernizację bazaru by mieszkańcy urządzili sobie w nim miejski szalet.

Jak zostanę radnym osobiście zapytam o tę sprawę Michała Olszewskiego, wiceprezydenta Warszawy. Jak widać takie trudne sprawy trzeba załatwiać na najwyższym szczeblu :) Przypomnę tylko, że kopciucha w Nastawni Falenica musiał zgasić Marszałek Sejmu z Ministrem :)
Prezydenta Olszewskiego zapytam też z tego względu, że bardzo promował modernizację targowiska. Z drugiej strony strony widział, nomen omen, potrzebę budowy szaletów miejskich w Warszawie i zapowiadał ich budowę w kilkudziesięciu punktach Stolicy.

Być może znajdzie też klucz do otwarcia naszej, falenickiej toalety.

26/03/2024

Czy przejścia dla pieszych w Wawrze są dobrze oznaczone i oświetlone? To w Falenica , przy stacji PKP Falenica zostało wyremontowane na mój wniosek (było kilka groźnych wypadków):
- zamontowano oświetlenie LED
- pasy pomalowano na czerwono
- postawiono dodatkowe i lepiej widoczne znaki ostrzegawcze
- ograniczono prędkość tuż przed przejściem do 30 km/h
- usunięto słup ogłoszeniowy zasłaniający pieszych na dojściu do przejścia

25/03/2024

Na przykładzie budowy kanalizacji w ul. Podkowy opiszę jak konkretnie dzielnica mogłaby przyśpieszyć tę inwestycję bez notorycznego przekładania kolejnych terminów realizacji.
Obecnie na etapie prac projektowych i pozyskiwania decyzji administracyjnych jest inwestycja w kanalizację na ul Podkowy, na odcinku od ul. Patriotów do ul. Podkowy 51.
W ramach tej inwestycji sieć powstanie również w sąsiednich ulicach Kudowskiej/Oliwkowej/Narcyzowej/Rzeczyckiej/ Tamaryszków/ Wasilkowskiej/Filmowej/ Sieniawskiej/ Stawiszyńskiej/ Chorzelskiej.

Jak wynika z załączonej mapy tylko nieliczne grunty dla ww. nieruchomości są własnością/we władaniu Miasta st. Warszawa czy też Skarbu Państwa. A to może oznaczać kłopoty z uzyskaniem zgód na realizację w tych ulicach inwestycji.

Urząd Dzielnicy mając tę wiedzę, już na etapie zgłoszenia ww. ulic do Wieloletniego Planu Inwestycyjnego, powinien sprawdzić stan prawny ulic, w których planowane są inwestycje.

Na tej podstawie powinien ustalić właścicieli poszczególnych działek i wystąpić do nich o wyrażenie zgody na realizację inwestycji przez MPWiK.

Gdy uzyska wszystkie zgody może zgłosić dane zadanie jako priorytetowe (zgodnie z "Procedurą przygotowania i zgłaszania inwestycji wodociągowych i kanalizacyjnych(...)").

Nadanie inwestycji priorytetu, będzie oznaczało niezwłoczne przystąpienie przez MPWiK do prac projektowych oraz przystąpienie do realizacji w terenie inwestycji priorytetowej nie później niż po upływie 24 miesięcy od momentu przystąpienia do prac projektowych. W przypadku inwestycji priorytetowych realizowanych na podstawie porozumienia z Dzielnicą o wspólnej realizacji nie później niż 9 miesięcy od momentu przystąpienia do prac projektowych.(na podstawie § 12.1 ww. procedury)

Dzięki powyższym działaniom można priorytetyzować poszczególne zadania wg. możliwości ich realizacji w pierwszej kolejności, bez odkładania w czasie.

Dla zadań, w których napotka się problemy ze stanem prawnym gruntu można podjąć działania prowadzące do uregulowania spraw własności jednocześnie nie blokując pozostałych zadań. Do negocjacji z właścicielami, którzy nie wyrażają zgodny na inwestycję można skierować niezależnego negocjatora.

Wszystkie powyższe działania w znacznym stopniu pomogą realizować inwestycje wod-kan na terenie dzielnicy Wawer.

23/03/2024

W związku z rozbudową linii kolejowej nr 7 𝐏𝐊𝐏 𝐏𝐋𝐊 𝐰𝐲𝐭𝐧𝐢𝐞 𝐰 𝐖𝐚𝐰𝐫𝐳𝐞 𝐤𝐢𝐥𝐤𝐚𝐧𝐚𝐬́𝐜𝐢𝐞 𝐭𝐲𝐬𝐢𝐞̨𝐜𝐲 𝐝𝐫𝐳𝐞𝐰. Zmieni to radykalnie krajobraz naszej dzielnicy. To oczywiście przesądzone i tego nie zmienimy. Istnieją natomiast prawne rozwiązania, które 𝐳𝐨𝐛𝐥𝐢𝐠𝐨𝐰𝐚ł𝐲𝐛𝐲 𝐏𝐊𝐏 𝐏𝐋𝐊 𝐝𝐨 𝐰𝐲𝐤𝐨𝐧𝐚𝐧𝐢𝐚 𝐭𝐳𝐰. 𝐧𝐚𝐬𝐚𝐝𝐳𝐞𝐧́ 𝐳𝐚𝐬𝐭𝐞̨𝐩𝐜𝐳𝐲𝐜𝐡 𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐞𝐧𝐢𝐞 𝐜𝐚ł𝐞𝐣 𝐝𝐳𝐢𝐞𝐥𝐧𝐢𝐜𝐲, w miejscach wskazanych przez Urząd Dzielnicy.
𝐂𝐳𝐲 𝐫𝐚𝐝𝐧𝐢 𝐩𝐨𝐰𝐢𝐧𝐧𝐢 𝐨 𝐭𝐨 𝐳𝐚𝐛𝐢𝐞𝐠𝐚𝐜́?

22/03/2024

Wielu mieszkańców zwraca w komentarzach uwagę na zbyt małą liczbę koszy ulicznych na terenie Wawra. W naszej dzielnicy znajduje się 𝟮𝟱𝟵 𝗸𝗼𝘀𝘇𝘆 𝘂𝗹𝗶𝗰𝘇𝗻𝘆𝗰𝗵. W ciągu ostatnich 3 lat przybyło 14 sztuk. 𝐂𝐳𝐲 𝐭𝐨 𝐰𝐲𝐬𝐭𝐚𝐫𝐜𝐳𝐚𝐣𝐚̨𝐜𝐚 𝐥𝐢𝐜𝐳𝐛𝐚?
Czy 𝐣𝐞𝐬𝐭 𝐎𝐊 lub 𝐠𝐝𝐳𝐢𝐞 𝐢𝐜𝐡 𝐖𝐚𝐬𝐳𝐲𝐦 𝐳𝐝𝐚𝐧𝐢𝐞𝐦 𝐛𝐫𝐚𝐤𝐮𝐣𝐞?
Poniżej 𝐥𝐢𝐧𝐤 𝐝𝐨 𝐦𝐚𝐩𝐲 𝐆𝐨𝐨𝐠𝐥𝐞, którą przygotowałem i na której można sprawdzić lokalizację koszy na poszczególnych osiedlach:
https://www.google.com/maps/d/edit?mid=1S7mnRK2g1fxIBfZ7cVIYfvjpMKLnFAM&usp=sharing
Falenica Miedzeszyn Aleksandrów

21/03/2024

𝐂𝐨 𝐧𝐚𝐥𝐞ż𝐲 𝐳𝐫𝐨𝐛𝐢ć 𝐛𝐲 𝐨𝐝𝐛𝐥𝐨𝐤𝐨𝐰𝐚ć 𝐢 𝐩𝐫𝐳𝐲ś𝐩𝐢𝐞𝐬𝐳𝐲ć 𝐢𝐧𝐰𝐞𝐬𝐭𝐲𝐜𝐣𝐞 𝐰𝐨𝐝𝐧𝐨-𝐤𝐚𝐧𝐚𝐥𝐢𝐳𝐚𝐜𝐲𝐣𝐧𝐞 𝐰 𝐖𝐚𝐰𝐫𝐳𝐞?

1. 𝐒𝐏𝐄𝐂𝐔𝐒𝐓𝐀𝐖𝐀 (opisana w poprzednim poście)
2. 𝐃𝐳𝐢𝐚ł𝐚𝐧𝐢𝐚 𝐔𝐫𝐳ę𝐝𝐮 𝐃𝐳𝐢𝐞𝐥𝐧𝐢𝐜𝐲 𝐖𝐚𝐰𝐞𝐫⬇️

Urząd Dzielnicy Wawer musi podjąć następujące działania:

▪️ 𝐩𝐨𝐦𝐚𝐠𝐚ć 𝐰 𝐮𝐳𝐲𝐬𝐤𝐚𝐧𝐢𝐮 𝐩𝐫𝐳𝐞𝐳 𝐌𝐏𝐖𝐢𝐊 prawa do dysponowania terenem na cele budowlane

▪️ 𝐩𝐫𝐢𝐨𝐫𝐲𝐭𝐞𝐭𝐨𝐰𝐨 𝐫𝐨𝐳𝐩𝐚𝐭𝐫𝐲𝐰𝐚ć 𝐰𝐬𝐳𝐞𝐥𝐤𝐢𝐞 𝐰𝐧𝐢𝐨𝐬𝐤𝐢 𝐨 𝐰𝐲𝐝𝐚𝐧𝐢𝐞 𝐝𝐞𝐜𝐲𝐳𝐣𝐢 𝐚𝐝𝐦𝐢𝐧𝐢𝐬𝐭𝐫𝐚𝐜𝐲𝐣𝐧𝐲𝐜𝐡 kierowanych przez MPWiK do Urzędu Dzielnicy szczególnie wniosków o wydanie decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego i o pozwoleniu na budowę

▪️ 𝐳𝐢𝐝𝐞𝐧𝐭𝐲𝐟𝐢𝐤𝐨𝐰𝐚ć 𝐥𝐨𝐤𝐚𝐥𝐢𝐳𝐚𝐜𝐣𝐞, 𝐰 𝐤𝐭ó𝐫𝐲𝐜𝐡 𝐦𝐨ż𝐥𝐢𝐰𝐞 𝐣𝐞𝐬𝐭 𝐬𝐤𝐨𝐨𝐫𝐝𝐲𝐧𝐨𝐰𝐚𝐧𝐢𝐞 𝐛𝐮𝐝𝐨𝐰𝐲 𝐬𝐢𝐞𝐜𝐢 𝐤𝐚𝐧𝐚𝐥𝐢𝐳𝐚𝐜𝐲𝐣𝐧𝐞𝐣 𝐳 𝐛𝐮𝐝𝐨𝐰ą 𝐮𝐥𝐢𝐜𝐲. Dzięki temu MPWiK będzie mogło uzyskać prawo do dysponowania terenem na cele budowlane na podstawie decyzji ZRiD.

▪️ Urząd Dzielnicy powinien podjąć próbę 𝐳𝐞𝐛𝐫𝐚𝐧𝐢𝐚 𝟏𝟎𝟎% 𝐨ś𝐰𝐢𝐚𝐝𝐜𝐳𝐞ń 𝐨 𝐰𝐲𝐫𝐚ż𝐞𝐧𝐢𝐮 𝐳𝐠𝐨𝐝𝐲 𝐧𝐚 𝐝𝐲𝐬𝐩𝐨𝐧𝐨𝐰𝐚𝐧𝐢𝐞 𝐭𝐞𝐫𝐞𝐧𝐞𝐦 𝐩𝐫𝐳𝐞𝐳 𝐌𝐏𝐖𝐢𝐊 od wszystkich właścicieli działek dla inwestycji zarówno zgłaszanych jak i już realizowanych w drogach wewnętrznych położonych na nieruchomościach będących własnością prywatną

▪️ 𝐳𝐠ł𝐨𝐬𝐢ć 𝐝𝐨 𝐌𝐏𝐖𝐢𝐊 𝐣𝐚𝐤𝐨 𝐩𝐫𝐢𝐨𝐫𝐲𝐭𝐞𝐭𝐨𝐰𝐞 𝐢𝐧𝐰𝐞𝐬𝐭𝐲𝐜𝐣𝐞, 𝐝𝐥𝐚 𝐤𝐭ó𝐫𝐲𝐜𝐡 𝐮𝐳𝐲𝐬𝐤𝐚𝐧𝐨 𝟏𝟎𝟎% 𝐨ś𝐰𝐢𝐚𝐝𝐜𝐳𝐞ń o wyrażeniu zgody na dysponowanie terenem przez MPWiK (ewentualnie istnieje ZRiD) - w celu realizacji w pierwszej kolejności

17/03/2024

Co należy zrobić by odblokować i przyśpieszyć inwestycje wodno-kanalizacyjne w Wawrze?

1. SPECUSTAWA dla inwestycji w sieć wodno-kanalizacyjną

Głównym problemem dla MPWiK przy budowie kanalizacji w Wawrze jest nieuregulowany stan prawny nieruchomości, na których zlokalizowane są drogi i przez które będzie przebiegać sieć wod-kan. To powoduje, że już zaplanowane inwestycje czekają po kilka a nawet kilkanaście lat na uzyskanie przez MPWiK pozwoleń na budowę.
Specustawa pozwala rozwiązać ten problem - skraca czas potrzebny na uzyskanie decyzji administracyjnych do minimum. Potrzebna jest specustawa analogiczna jak dla inwestycji drogowych czy kolejowych.

Jeżeli zostanę radnym to deklaruję, że będę zabiegać u parlamentarzystów o poparcie tego pomysłu i złożenie poselskiego projektu specustawy wodno-kanalizacyjnej. Wymagane jest poparcie jedynie 15 posłów.
Będę rozmawiał na ten temat również z Ministerstwem Klimatu i Środowiska by uzyskać w tej sprawie wsparcie.
Obiecuję, że na swoim profilu będę na bieżąco publikować swoje działania w tej sprawie oraz odpowiedzi (pozytywne jak i negatywne) jakie uzyskam od parlamentarzystów i urzędników.

Zapraszam do zadawania pytań i zgłaszania uwag :)

13/03/2024

Postanowiłem kandydować do Rady Dzielnicy Wawer (obwód Falenica/Miedzeszyn/Aleksandrów). Czym zamierzam się tam zajmować jeżeli z Waszą pomocą zostanę wybrany? W zasadzie tym co przez kilka ostatnich lat czyli działaniem na rzecz lokalnej, wawerskiej społeczności.

Część osób mnie zna jako twórcę inicjatywy ➡️SMOG WAWERSKI , w ramach której walczyłem i nadal walczę o czyste i zdrowe powietrze w naszej dzielnicy a zwłaszcza Falenicy. W ten temat angażowałem się najbardziej, długo by wyliczać wszystkie działania, które podejmowałem na rzecz walki ze smogiem od 2016 roku. Udało się bardzo dużo - przede wszystkim zlikwidować ➡️kopciuchy w lokalach komunalnych - z 697 szt. kopciuchów zostało jedynie 16 szt. Również w budynkach prywatnych liczba kopciuchów znacząco spadła.

Poza smogiem, kilka lat działałem też na rzecz budowy ➡️kanalizacji przez MPWiK stąd znam ten problem od podszewki. Dzięki tym działaniom wybudowano kanalizację na mojej i sąsiednich ulicach dzięki czemu ja i sąsiedzi jesteśmy już podłączeni. Dzięki temu doświadczeniu mam też sporo pomysłów jak można znacznie przyśpieszyć proces budowy sieci kanalizacyjnej w Wawrze.

Angażowałem się też w poprawę ➡️bezpieczeństwa na drogach (oświetlenie i oznakowanie przejść dla pieszych przy przejściu podziemnym stacji PKP Falenica, poprawa bezpieczeństwa na osiedlowych skrzyżowaniach, wnioskowanie o budowę ścieżek rowerowych).

Na mój wniosek zainstalowano ➡️monitoring miejski w centrum Falenicy dzięki czemu poprawiło się bezpieczeństwo w ścisłym centrum.

Zbierałem też podpisy pod petycją ws. ➡️budowy tunelu pod torami. Początkowo PKP wskazywało wariant bez dróg dojazdowych z tunelu do ul. Patriotów a cały ruch miał być skierowany na lokalne ulice. Dzięki sąsiadom, którzy pomogli zbierać podpisy udało się złożyć petycję na ręce wiceprezydenta Michała Olszewskiego. Dzięki temu miasto rekomendowało PKP wariant obejmujący budowę łączników z tunelu do ul. Patriotów.
Budowa tunelu ruszy wkrótce i trzeba pilnować by została zrealizowana zgodnie z potrzebami mieszkańców - zarówno kierowców, pieszych jak i rowerzystów.

Walczyłem też z Zarządem Dróg Miejskich o ➡️udrożnienie ruchu na rondzie w Falenicy w kierunku Otwocka - niestety ZDM notorycznie odmawiał ze względu na planowaną budowę tunelu.

Za to z sukcesem zabiegałem w Urzędzie Dzielnicy o ➡️nasadzenia drzew przy osiedlowych ulicach.

Po mojej dotychczasowej aktywności widać, że zależy mi zwłaszcza na lokalnych problemach. Z tego względu, korzystając z dotychczasowego doświadczenia, jako radny chciałbym lobbować o konkretne rozwiązania, które rzeczywiście znacznie przyśpieszą ➡️budowę kanalizacji (dokładny plan, trudny ale realny i jedyny, który może zmienić sytuację opiszę w dedykowanym wpisie).

Jeżeli nie macie jeszcze swojego kandydata, o którym wiecie, że aktywnie działa i będzie działać dbając o nasze lokalne sprawy to ➡️zachęcam do głosowania na mnie :)

Łukasz Gmurczyk-kandydat do Rady Dzielnicy Wawer Political Candidate

Website