Pocztówka Codzienna

Pocztówka Codzienna

Uważam pocztówki za świetne źródło ciekawostek ze świata, dlatego postanowiłam zacząć się nimi dzielić. Od lat zbieram pocztówki.

Uważam je za świetne źródło ciekawostek ze świata, dlatego postanowiłam zacząć się nimi dzielić. Wszystkie dodawane zdjęcia są skanami pocztówek, które posiadam w swojej kolekcji.

Ameryka Północna 06/04/2015

Wodospad na rzece Niagara, Kanada/USA.
Niagara łączy dwa spośród pięciu Wielkich Jezior Ameryki Północnej - Erie oraz Ontario. Przez jej środek przebiega granica między Kanadą a Stanami. Wodospadów na tej rzece tak naprawdę jest kilka. Ten widoczny na pocztówce nazywa się Podkowa i jego większa część jest kanadyjska, ale już przylegająca Wyspa Kozia (zaczyna się w lewym dolnym rogu) w całości należy do USA. Po obu stronach granicy przy tym wodospadzie leżą dwa miasta o takiej samej nazwie: Niagara Falls.
W okolicy rzeki jest też wiele innych obiektów nazwanych podobnie, np. u jej ujścia stoi Stary Fort Niagara. Słowo to wywodzi się od zniekształconej nazwy plemienia Indian Ongniaahra, żyjących na tych terenach do XVIII wieku.

Inne 05/04/2015

Po sporej przerwie witam świątecznie! Życzę wszystkim ciepłych, pogodnych, wiosennych, rodzinnych i spokojnych Świąt Wielkanocnych oraz mnóstwa trafionych prezentów w koszyczkach tudzież skrzynkach pocztowych ;).

Inne 23/12/2014

Życzę wszystkim spokojnych, rodzinnych, zdrowych świąt, abyście je miło wspominali, a także spełnienia noworocznych postanowień i aby kolejny rok był wypełniony szczęściem bardziej niż wszystkie poprzednie, a Postcrosserom życzę dodatkowo codziennie pełnej skrzynki i mnóstwa pozytywnych pocztowych zaskoczeń!
Ta oryginalna kartka została wysłana w grudniu 1988 roku. Na stronie adresowej zawiera ciekawostkę: "Jak głosi tradycja, kolęda powstała w XVII w. w oparciu o poloneza tańczonego na dworze króla Władysława IV".

Europa 29/10/2014

Meteory, Grecja. Skalne ostańce u stóp góry Pindos znane są z prawosławnych klasztorów wybudowanych na ich szczytach. Według legendy Bóg wybrał to miejsce jako nadające się do bliższego kontaktu z człowiekiem. Wspólnoty religijne pojawiły się na tym terenie pod koniec X w. i zamieszkiwały w jaskiniach, ale pierwszy klasztor zbudował św. Atanazy w II połowie XIV w. Według innej legendy dostał się on na szczyt na skrzydłach orła. Dwa wieki później, czyli w czasach największej świetności, funkcjonowały 24 monastyry. Dziś zamieszkałych jest tylko 6 z nich, w tym 4 męskie i 2 żeńskie.

Polska 14/10/2014

Zielona Góra. Miasto nad Odrą, które otrzymało prawa miejskie już w pierwszej połowie XIV wieku, także już wtedy w tej okolicy uprawiano winogrono. Jest siedzibą większości organów województwa lubuskiego. Miasto słynie głównie z winnic, w przeszłości o wiele bardziej rozległych, dziś skupionych na Wzgórzu Ceglanym, na którego szczycie znajduje się Palmiarnia (restauracja w otoczeniu tropikalnych roślin). Jest to rozbudowany dawny dom winiarza postawiony w 1818 roku. Z kolei na tej trójwymiarowej pocztówce (do której były dołączone papierowe okulary 3D :)) widnieje inny domek winiarza, stał on na Wzgórzu Schillera - dziś w tym miejscu są budynki mieszkalne. Z kilkuset takich domków-magazynów do dziś przetrwały tylko 4. Co roku we wrześniu w Zielonej Górze odbywa się kilkudniowy jarmark Winobranie.

Afryka 06/10/2014

Cape Point, RPA. Często myli się go z pobliskim Przylądkiem Dobrej Nadziei. Znajduje się na południowym wybrzeżu Afryki (której najbardziej wysuniętym na południe punktem jest przylądek Agulhas). Latarnia widoczna na widokówce już nie istnieje; ze względu na umiejscowienie jej światło było mylące. Statki widziały je zbyt wcześnie, przez co zdarzało się, że wpływały na przybrzeżne podwodne skały (w ten sposób zatonął np. liniowiec Lusitania w 1911 r.). Dlatego nową latarnię morską na Cape Point zbudowano nieco niżej i ma ona dziś najsilniejsze świetle na kontynencie - jego zasięg wynosi do 101 km. Zanotowano, że jeszcze na początku XX wieku z przylądku widywano lodowce Antarktydy.

Polska 26/09/2014

Bydgoszcz. Reprint chromolitograficznej widokówki z ok. 1898 r. przedstawia bydgoską dzielnicę w czasach, kiedy Fordon był jeszcze samodzielną miejscowością. Nazwa, użyta po raz pierwszy przez Jagiełłę w 1424, pochodzi od pobieranego kiedyś w tym miejscu cła rzecznego, czyli fordonu. Podczas zaborów miejscowość należała do Prus i łączyła Rzeszę z Prusami Wschodnimi, dlatego most był niezbędny. Ten widoczny w prawym górnym rogu powstał w 1893 r. i był wtedy najdłuższym mostem w Niemczech (1325 m), co zresztą zaznaczono też na kartce. Podczas wojny konstrukcja została wysadzona ('39), odbudowana i ponownie wysadzona ('45). Obecnie istniejącą (o długości kilometra) oddano do użytku w 1956. Fordon natomiast oficjalnie stał się dzielnicą Bydgoszczy 1 stycznia 1973 roku.

Australia i Oceania 20/09/2014

Australia. Najmniejszy kontynent i jednocześnie jedno z największych powierzchniowo państw świata. Nazwa pochodzi od Ptolemeuszowego Terra Australis Incognita (Nieznazny Południowy Ląd). Ląd ten był odizolowany od reszty świata aż do czasów wielkich odkryć geograficznych dokonywanych przez Europejczyków. Chociaż jako pierwsi Australię zauważyli Portugalczycy podczas podróży na Daleki Wschód, to dopiero Anglik James Cook w 1768 r. uznał ją za nadającą się do skolonizowania. Pierwsza osada powstała 20 lat później. Do dziś zdecydowana większość kraju jest niezamieszkała ze względu na pustynne warunki. Na pocztówce widać ciekawe porównanie powierzchni Australii z Europą, chociaż patrząc na kształt Polski, można się zastanawiać nad wiarygodnością rysunku :).

Europa 20/09/2014
Polska 20/09/2014

Warszawa. Ogród na dachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego jest ogrodzony i zamykany, ale w ciągu dnia powszechnie dostępny. Zaprojektowany przez architekta krajobrazu Irenę Bajerską, otwarty został 12 czerwca 2002 roku. Zajmuje ponad hektar powierzchni, jest zatem jednym z największych ogrodów dachowych w Europie. Ogród jest podzielony na kilka odrębnie skomponowanych części, mieszczą się w nim np. staw (w dolnej części) oraz mostki nad przeszklonym dachem. Przez okna oraz kopułę widoczną na widokówce można z niego zajrzeć do wnętrza biblioteki, do której nie można wejść bez karty.

Ameryka Południowa 20/09/2014

Rio de Janeiro, Brazylia. Słynny pomnik Chrystusa Odkupiciela umieszczony został na wysokiej na 710 m, granitowej górze o nazwie Corcovado (port. garb). Projekt ten miał upamiętniać setną rocznicę uzyskania niepodległości. Wykonano go we Francji w latach 1922–31 z żelbetonu, a po przetransportowaniu do Rio obłożono stearytem. Odsłonięcie miało miejsce 12 października 1931. Łącznie z 8-metrowym cokołem Jezus mierzy 38 metrów wysokości, a rozpiętość ramion wynosi 28 metrów. Dla porównania podam, że świebodzińska Figura Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata mierzy 33 m. i jest pozbawiona cokołu, za to posiada 3-metrową koronę, jest więc nieco wyższa, jeśli nie liczyć podstawy w oryginale.

Azja 20/09/2014

Szanghaj, Chiny. Ten budynek wyglądający jak europejski pałacyk w rzeczywistości jest największą i najważniejszą świątynią katolicką w Szanghaju – Katedrą św. Ignacego, zwaną też Katedrą Xujiahui. Choć być może trudno w to uwierzyć, wieże są wysokie na 60 metrów, a budynek może pomieścić do 2,5 tys. wyznawców. Został otwarty w roku 1910, ale w 1966 rewolucja spowodowała przerwę w odprawianiu nabożeństw – zerwano wtedy dach i zburzono wieże, a we wnętrzu urządzono magazyn. Jednak od 1978 świątynia znów działała, a na początku lat 80. została odrestaurowana. Obecnie jest siedzibą biskupa rzymskokatolickiej diecezji w Szanghaju.

Inne 20/09/2014

Alfons Mucha, plakat reklamowy biszkoptów Lefèvre-Utile (1896). Czeski grafik i malarz secesyjny, urodził się w 1860 roku. Był artystą bardzo bardzo charakterystycznym i jednocześnie bardzo płodnym, przy tym nie uciekał od komercji – wiele spośród jego ilustracji, zwłaszcza tych z przełomu XIX i XX wieku, było tworzonymi na zamówienie plakatami (np. teatralnymi), kalendarzami, okładkami czy pocztówkami. Dziś słynie głównie z cykli grafik ze wspólnym tematem, takich jak "Kamienie szlachetne". Zmarł 14 lipca 1939 na zapalenie płuc, ale nie bez wpływu było też załamanie i przesłuchanie przez gestapo – kilka tygodni wcześniej wojska hitlerowskie wkroczyły do Pragi. Plakat widoczny na pocztówce reklamuje francuską markę, znaną dziś lepiej pod skrótem LU.

Afryka 20/09/2014

Senegal, plemię Bassari. Plemię to żyje na terenach zwanych Krajem Bassari, zajmujących obszary Senegalu, Gambii i Gwinei. Liczebność plemienia jest szacowana na pomiędzy 10 a 30 tys. Chociaż oficjalnym językiem Senegalu jest francuski, Bassari mają własny język – tenda. Żyją głównie z rolnictwa, ale podczas suszy migrują do miast w poszukiwaniu pracy najemnej. W większości wyznają animizm (za kreatora uznają boga Unumbotte), z którym wiążą się widoczne na pocztówce tradycyjne tańce.

Ameryka Północna 20/09/2014

USA. Akurat na temat tego konkretnego miejsca niewiele mogę powiedzieć (jest podpisane „a scenic country setting”), ta widokówka ma jednak w sobie tyle uroku, że nie mogłam się powstrzymać przed jej dodaniem. Przedstawia typową amerykańską stodołę – widok kojarzony od dzieciństwa za sprawą telewizyjnych bajek. W sieci zauważyłam, że obecnie niektóre z tego typu budynków przerabiane są na dom mieszkalne.

Polska 20/09/2014

Polańczyk w Bieszczadach. Miejscowość uzdrowiskowa położona na półwyspie Jeziora Solińskiego. Ośrodki sanatoryjne mogą pomieścić łącznie 900 pacjentów, ale znajdują się tam również ośrodki wypoczynkowe. Leczenie w Polańczyku rozpoczęto w roku 1977, ale status uzdrowiska miejscowość uzyskała w 1999. Samo jezioro jest zbiornikiem sztucznie utworzonym w latach 60., a jego zapora mierząca 81,8 m jest najwyższą w Polsce. Pod jeziorem zaś zatopione są pozostałości wsi Solina.

Polska 29/07/2014

Kostrzyn nad Odrą. Smutne i zarazem fascynujące miejsce. Potężna twierdza-miasto została zbudowana w głównej mierze w XVI wieku, kiedy tereny te należały do Nowej Marchii. Centrum twierdzy znajdujące się na wyspie było jednocześnie starówką i centrum miasta - tutaj były zamek, kościół, szkoły, rynek miejski, kamienice mieszkalne oraz wiele innych obiektów. Kostrzyn przetrwał niemal przez cały okres II wojny światowej, jednak na początku 1945 roku dotarły do niego wojska radzieckie - ciężkie walki o panowanie na tym terenie sprawiły, że w ciągu 2 miesięcy zniszczono 95% miasta. Starówka już nie została odbudowana, odrestaurowano tylko niektóre obiekty obronne - obecnie jest to otoczona murami obronnymi wyspa ruin. Z obiektów widocznych na pocztówce istnieje dziś jedynie Brama Berlińska (łuk na pierwszym planie), z pozostałych budynków zostały najwyżej fundamenty i zasypane piwnice. W centrum starego miasta stoi jeszcze np. kilka stopni z zamkowych schodów na wieżę. W nowym mieście poza murami twierdzy żyje dziś ok. 18 tys. mieszkańców.

Ameryka Północna 26/07/2014

Teotihuacán, Meksyk. Od I wieku p.n.e. do X n.e. święte miasto przodków Azteków, dziś stanowisko archelogiczne i bogate źródło wiedzy o rdzennych mieszkańcach Ameryk. Położone ok 50 km od dzisiejszego miasta Meksyk. Według legend zostało zbudowane przez olbrzymów. Tutaj kapłani opracowali kalendarz. W mieście powstało wiele świątyń, a najstarszą i największą z nich jest Piramida Słońca (pierwsze zdjęcie) przy głównej alei zwanej Aleją Zmarłych (lewe dolne zdjęcie). Istniały tam też teatry czy boiska do gry w piłkę - stawką w tej grze nierzadko było życie. Według badaczy w szczytowym okresie, czyli ok. IV-VII w., Teotihuacán zamieszkiwało ok 200 tys. ludzi. W VII wieku miasto częściowo spłonęło i od tego czasu stopniowo pustoszało, aż ok X w. zostało całkowicie opuszczone. Pierwsze odkrycia na tym terenie poczyniono pod koniec XVII wieku.

Europa 23/07/2014

Dubrownik, Chorwacja. Brama Pile (Vrata od Pila) to brama miejska po zachodniej stronie murów Dubrownika. Wejście do miasta od tej strony było najstarszym i początkowo jedynym sposobem dostania się do wnętrza - łączyło najstarszą część Dubrownika, wysepkę Lausa, ze stałym lądem. Obecna konstrukcja składa się z bramy wewnętrznej (1460) i zewnętrznej (1537). Nad nimi stała baszta Pile, którą Austriacy rozebrali w 1818 roku. We wnęce stoi posąg św. Błażeja wyrzeźbiony już w XX wieku.

Polska 23/07/2014

Gdynia. Reprodukcja plakatu z 1925 r. autorstwa Stefana Norblina. W roku powstania tej ilustracji Gdynia jeszcze nie była miastem - chociaż pierwsza wzmianka o wsi Gdina pochodzi z 1253 roku, aż do końca I wojny światowej była to tylko wioska rybacka. Dopiero po tej wojnie, kiedy Polska odzyskała dostęp do morza, ale nie miała portu (Gdańsk był kontrolowany przez Niemców), uznano, że ten teren będzie najlepszy dla zbudowania dużego portu, który miał wystarczyć za komunikację morską dla całej Polski. Od tego momentu jego okolica zaczęła się rozwijać i zaludniać w takim tempie, że już 10 lutego 1926 r. Gdynia uzyskała prawa miejskie. Miejscowość ta była najszybciej się rozwijającą w Polsce w XX wieku - w momencie wybuchu II wojny światowej liczyła już ponad 120 tys. mieszkańców. Uchodziła wtedy za wzór rozwoju, zrealizowane marzenie o dobrobycie Polaków mimo jeszcze niedawnej podległości. Dziś jest największym polskim miastem niebędącym siedzibą województwa - jej ludność wynosi niemal 250 tys.

Inne 23/07/2014

James Byron Dean. Amerykański aktor urodzony 8 lutego 1931 r. Odegrał tylko trzy większe role: w "Buntowniku bez powodu" (1955), "Na wschód od Edenu" (1955) i "Olbrzymie" (1956). Mimo to stał się legendą kina rozpoznawalną do dziś. Jest symbolem nastoletniego buntu, osamotnienia, chodzenia własnymi ścieżkami, nadal też kopiuje się jego styl. James kochał wyścigi samochodowe. Zginął w wypadku samochodowym w swoim Porsche 550 30 września 1955 w wieku 24 lat. Inny aktor, Humphrey Bogart, stwierdził ponoć, że Dean zmarł we właściwym momencie - gdyby żył, nie sprostałby legendzie, jaka wokół niego powstała jeszcze przed śmiercią.
Ta pocztówka jest świetna: tłoczony metal podklejony papierem :).

Polska 18/07/2014

Kraków. Jeden z największych oraz najważniejszy po Wawelu kościół w Krakowie, także jeden z najbardziej znanych zabytków w Polsce. Od 1963 r. ma status bazyliki. Część fundamentów pochodzi z początku XIII w. i są to pozostałości po poprzedniej świątyni. Obecną świątynię postawiono w latach 1290-1300 i później wielokrotnie przebudowywano. Bogaty ołtarz dłuta Wita Stwosza (z którym związana jest powieść "Historia żółtej ciżemki") powstał w latach 1477-89, natomiast nową dekorację malarską wykonał Jan Matejko pod koniec XIX w. Plac Mariacki obok kościoła powstał po zlikwidowaniu w tamtym miejscu cmentarza. Świątynia ma 2 wieże różnej wysokości oraz 5 dzwonów. Co ciekawe, przy wejściu od strony placu do dziś zachowały się kuny, czyli metalowe obręcze, które do końca XVIII w. służyły do wystawiania zakutych skazańców na widok publiczny.

Europa 18/07/2014

Paryż, Francja. Wieża Eiffla z trochę innej perspektywy. Dziś symbol miasta i jedna z jego największych atrakcji, na początku wcale nie była dobrze przyjęta. Została zbudowana w latach 1887-89 z kilku powodów. Upamiętniała setną rocznicę rewolucji francuskiej, była też znakiem rozpoznawczym Wystawy Światowej w Paryżu, a tym samym reprezentowała ówczesne możliwości techniczne. Po 20 latach miała być rozebrana, ale jej konstruktor, Gustave Eiffel, nie chciał do tego dopuścić - wieżę uratował przeprowadzony na niej udany eksperyment z telegrafem. W chwili powstania wieża była najwyższym budynkiem na świecie. Obecnie jej wysokość z anteną wynosi 324 metry i nadal jest najwyższą konstrukcją w Paryżu, a piątą we Francji.

Polska 15/07/2014

Karkonosze. Śnieżka jest najwyższym szczytem Karkonoszy i zarazem Sudetów, w których skład Karkonosze wchodzą. Obecnie jej wysokość wynosi 1602 m n.p.m. Przez jej szczyt przebiega granica między Polską a Czechami. Śnieżka wbrew obiegowej opinii nie jest wygasłym wulkanem. Jej kształt, nietypowy w porównaniu do innych okolicznych wzniesień, wynika z tego, że w jej przypadku głównym budulcem jest hornfels - skała bardziej trwała niż granit, który przeważa w Karkonoszach. Przy sprzyjających warunkach widoczność ze Śnieżki przekracza 200 km. Na szczycie nie ma schroniska, nie można tam więc nocować, są za to restauracja oraz obserwatorium.

Azja 15/07/2014

Turcja, Pamukkale. Miejscowość słynąca z wapiennych tarasów tworzących się na zboczu góry Cökelez. Woda z gorących źródeł po wypłynięciu na powierzchnię ochładza się i wytrąca węglan wapnia, który wykorzystując ukształtowanie terenu, zastyga w nacieki, stalaktyty i tarasy zbierające wodę termalną. Proces ten nieprzerwanie trwa od ok. 14 tysięcy lat. Formacje te, utworzone z tzw. trawertynu, należą do parku narodowego, oficjalnie wpisanego na listę UNESCO pod nazwą Hierapolis-Pamukkale. Na część udostępnioną dla turystów można wejść jedynie boso.

Europa 14/07/2014

Cambridge, Anglia. Uniwersytet w angielskim mieście Cambridge jest drugą po Oxfordzie najstarszą uczelnią angielskojęzyczną i trzecią najstarszą na świecie z nadal działających (starszy od Oxfordu jest Uniwersytet w Bolonii). Cambridge został założony w 1209 roku przez grupę uczonych, którzy opuścili Oxford. Obie uczelnie mają ze sobą wiele wspólnego, dlatego często nazywane są potocznie Oxbridge. Cambridge składa się obecnie z 31 kolegiów i ponad 100 wydziałów. Część z tych kolegiów oraz herb uniwersytetu widać na tej mapce kampusu.

Polska 14/07/2014

Toruń. Nie tylko w Pizie jest Krzywa Wieża - ma taką również Toruń. Według legendy zbudował ją rycerz zakonny, któremu nakazano postawienie wieży tak krzywej, jak jego postępowanie - miała to być kara za miłość do mieszczki i tym samym złamanie reguł zakonu.
W rzeczywistości została zbudowana w XIV wieku w pionie, jednak z czasem opadła w wyniku osuwania się piaszczystego podłoża. Obecnie odchylenie jej szczytu od pionu wynosi niemal 1,5 metra.
Z wieżą łączy się też legenda o powstaniu nazwy miasta. Otóż dawno temu wieża przyjaźniła się z Wisłą, która opowiadała jej o świecie, w końcu niejedno widziała na swej drodze. Z czasem wieża coraz bardziej rzece zazdrościła, przestała więc z nią rozmawiać. Wtedy Wisła zaczęła podmywać jej mury. Wystraszona budowla powiedziała: "Wisło, nie płyń tak blisko, bo runę", na co rzeka odparła: "To ruń!". Usłyszeli to przechodzący akurat w okolicy wędrowcy, którzy właśnie się zastanawiali, jak to miasto się nazywa. Zasłyszany krzyk wpisali na mapę i taka nazwa już pozostała.

Azja 13/07/2014

Indie, Agra. Tadź Mahal wbrew pozorom nie jest pałacem ani świątynią, a mauzoleum. Jego budowa trwała od 1632 do 1654 roku. Zostało wzniesione na zlecenie Szahdżahana, indyjskiego władcy, na cześć zmarłej żony. Mumtaz Mahal zmarła w wieku 38 lat przy porodzie 14. dziecka. Grobowiec skonstruowany jest z białego marmuru zdobionego tysiącami kamieni szlachetnych i półszlachetnych. Według legendy cesarz planował zlecić budowę identycznego grobowca z czarnego marmuru dla siebie. Potomkowie budowniczych ponoć do dziś zaangażowani są w renowację mauzoleum.

Polska 13/07/2014

Słowiński Park Narodowy. Został założony w 1967 roku. Obecnie zajmuje powierzchnię niemal 33 tys. ha, z czego ponad 1/3 to teren wodny. Najbardziej charakterystyczne dla tego parku są wydmy różnych typów, część z tych wydm wędruje. Ale SPN to nie tylko wydmy; są tu również bory, bagna czy jeziora. Wbrew pozorom park jest bardzo bogaty w zamieszkujące go zwierzęta - jest to m.in. 490 gatunków owadów, 270 gatunków ptaków oraz 60% sposród stwierdzonych w Polsce gatunków ssaków. Na terenie parku są również np.: wzgórze Rowokół (115 m n.p.m.) - święta góra Kaszubów i najwyższy punkt Pobrzeża Słowińskiego, Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach czy poligon niemiecki z czasów II wojny światowej.

Polska 11/07/2014

Nowy Tomyśl. Miasto powiatowe w zachodniej Wielkopolsce, na prawach miejskich od 1786 roku. Przez lata słynęło z uprawy chmielu i wikliny, od kilkunastu lat wiklina jest ważnym motywem w architekturze miejskiej - z niej zrobiono np. muszlę koncertową. W 2000 roku powstał tu największy kosz wiklinowy na świecie, 6 lat później zastąpiony kolejnym, jeszcze większym. Obecny kosz jest długi na niemal 20 metrów, a został wypleciony w ciągu 3 dni przez 50 plecionkarzy z ok. 12 ton wikliny.

Website