Gasztronómia

Gasztronómia

Ételkészítéssel kapcsolatos idegen szavak gyűjteménye és magyarázata, valamint ételkészít

26/09/2022

Trappistasajt párizsiasan ..... 👌👨‍🍳

***Trappista eredete .... ☝‼️‼️
‼️‼️ Receptúrája Franciaországban született. Mayenne körzetben, a Notre Dame de Port du Salut kolostorban élő trappista szerzetesek készítették először. Ez a sajt Magyarországra a banjalukai Mária csillaga trappista kolostorból került a 19. században.
JellemzőiSzerkesztés
A félkemény sajtok közé tartozik, érlelt, erjedési lyukas. Tehéntejből készítik, tejsavbaktérium-tenyészettel, oltóenzimmel és kalcium-klorid, kálium- vagy nátrium-nitrát hozzáadásával. A zsíros trappista szárazanyag-tartalmának legalább 56 százaléknak kell lennie. Az igazi francia trappista nyerstejes, vagyis a lefejt tejet nem pasztörizálják, és két hónapig érlelik.
Rendesen a körülbelül másfél kilós korong alakú sajt vágásfelületén 3-4 milliméteres, egyenletesen eloszló lyukak vannak. Íze és szaga savanykás, enyhén sós.
Megjegyzés
↑ A mai magyar piacon forgalmazott, trappista sajtnak nevezett termék jócskán eltér az eredetitől: nincs kérge, más a formája, más a színe, nem lyukazott, nem olyan kezelést kap, valamint lényegesen gyengébb minőségű tejből készítik. Csak a nevében trappista.
******************************************

Honnan származik a trappista sajt?
A trappista sajt receptúrája Franciaországból származik. A sajtot elsőként a Notre Dame de Port du Salut kolostorban élő trappista szerzetesek készítették el, majd portékájuk némi kitérővel a Banja Luka-i Mária csillaga trappista kolostorból a 19. században került Magyarországra. Ennek ellenére az a termék, amely manapság trappista sajt néven kapható a magyar piacon, jócskán eltér az eredeti francia változattól.
CSAK A NEVÉBEN TRAPPISTA.
Miközben az igazi trappista egy félkemény, lyukakkal barázdált sajtkorong, amely nyers tehéntejből, tejsavbaktérium-tenyészettel, oltóenzimmel és kalcium-klorid, kálium- vagy nátrium-nitrát hozzáadásával, 2 hónapos érleléssel készül, addig a magyar verziónak nincs kérge, más a színe és a formája, nem lyukazott, valamint lényegesen gyengébb minőségű tejből, másféle eljárással állítják elő, így az íze is különböző. A magyar trappista sajt szinte semmiben nem hasonlít az eredetire
Magyarországon mi nevezhető trappista sajtnak?
Traszkovics Zsolt élelmiszermérnök, a DIATRA Mérnöki Iroda Kft. ügyvezetője a Dívány kérdésére elmondta, a Magyar Élelmiszerkönyv két fajtáját különbözteti meg, a „trappista sajtot”, illetve a „különleges trappista sajtot”.
„A trappista sajtra nagyon kevés előírás vonatkozik: a szilárd vagy félszilárd terméknek tejből vagy annak engedélyezett alkotórészeiből, enzimes alvasztással, savóelvonással (kitétel, hogy a savófehérje-kazein arány nem haladhatja meg a tejben lévő mértéket), rövidebb-hosszabb érleléssel kell készülnie” – magyarázta a szakértő. Ahány gyártó, annyiféle trappista sajt létezik. Bár ezek viszonylag tág kritériumok, minden termék, amelyet így állítanak elő, trappista sajtnak nevezhető. Ez azt jelenti, hogy
trappista sajt és trappista sajt között hatalmas különbségek lehetnek.
A különleges trappista sajt szabályozása már sokkal konkrétabb. Ez a termék tehéntejből, tejsavbaktérium-színtenyészet és alvasztó enzim felhasználásával készülhet, és felhasználhatnak hozzá más anyagokat, például kálcium-kloridot, nátrium-nitrátot és természetes színezékeket is. Az előírás emellett részletesen megszabja érzékszervi jellemzőit a következő kritériumok szerint:
-Állomány: jól vágható, rugalmas, szájban elomló.
-Szag: jellegzetesen aromás, idegen szagtól mentes.
-Íz: jellegzetesen zamatos, enyhén savanykás, telt, idegen íztől mentes.
Mi következik ebből?
Traszkovics Zsolt szerint az, hogy a boltokban kapható trappista sajtok minősége és összetétele gyakorlatilag a gyártók belátásától függ. „A különbségek nem csupán szakmai szempontból lényegesek, az érzékszervi eltérések a laikusok számára is érzékelhetőek lehetnek”.
Az élelmiszermérnök ezért azt javasolja, hogy ha biztosra akarsz menni, akkor inkább a különleges trappista sajtok közül válogass a boltokban, hiszen ezekre jóval szigorúbb szabályozás érvényes. „A jövőben várhatóan változni fog az előírás, ezért a trappista sajtok mai formájukban teljesen eltűnhetnek a polcokról, és egy magasabb minőségi norma léphet életbe.” ‼️‼️

***ahogyan én készítem ... 👌👩‍🍳
Az esetleges észrevételeket, hozzászólásokat, tippeket, tanácsokat, ötleteket is szívesen, köszönettel fogadom !!! Az elkészült étel fényképét hozzászólásban szívesen fogadom, és nagyon megköszönöm, ezzel jelezvén mások számára azt, hogy ez nem csak egy internetes "tömeges" recept, hanem egy kipróbált, elkészíthető recept.. 👌😋👩‍🍳🍽

***Hozzávalók ... 🍯
30 dkg zsíros trappista sajt
2 db tojás
10 dkg liszt
½ mk só
1 mk delikát
1 ek tejföl
víz

***Köret .... 🍯
Rizi- bizi :
https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=5644547818888723&id=716520595024828
Burgonya püré :
https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=815488959534768&id=100032210146357

***Elkészítése ... 👌👩‍🍳
A sajtot tetszésünknek megfelelően felszeleteljük. Elkészítjük a párizsi masszát :
Felverjük a tojásokat, belekeverjük a lisztet a fűszereket és a tejfölt és csomómentesre keverjük. Egy jó sűrű masszát kell kapnunk amit vízzel felhigítunk egy "sűrű tejszín" sűrűségre. Olajat melegítünk 160- 170C°-ra, a sajtszeleteket belemártjuk a masszába, picit lecsöpögtetjük, hogy egyenletese vonja be a massza, majd belefektetjük az olajba. Egy perc elteltével megfordítjuk, így is sütjük egy percig hogy a bunda szép aranysárga színt kapjon, majd kivesszük, lecsepegtetjük és tálaljuk. ... 👌

***Tippek- trükkök ... ☝‼️‼️
A sajtsütés nem ördöngősség, nem kell tőle félni, csak odafigyelést igényel. Az hogy előtte fagyasztóba kell tenni, vagy áztatni kell ez butaság. A sajt maga egy kész ehető termék, tehát nem a sajtot kell megsütnünk, hanem csak a rajta lévő bundát.

Jó étvágyat ... 😋🧑‍🍳

25/09/2022

Burgonya püré ..... 👌👨‍🍳

***Burgonya püré eredete .... ☝‼️‼️
‼️‼️ Húsz éve már, hogy mendemondákat kezdtek suttogni egy különleges burgonyapüréről. A mendemonda nem ült el, a suttogás erősödött, és most már ide is elhallatszik. Azt suttogják, hogy valaki csodát alkotott a világ alighanem legkedveltebb köretéből, a burgonyapüréből, amely egyszersmind az egyik legegyszerűbb köret is, de hát a franciákat nem hívnák franciáknak, ha képtelenek lennének mesterfogást varázsolni a hétköznapi kellékekből is. Hasznos tulajdonság ez, amerikai álom francia módra: bármiből lehet elismert fogást kreálni, s nem leragadni a libamáj, a szarvasgomba és az őzgerinc tiszteletet parancsoló, de jól ismert triumvirátusa mellett. Az ám a mesteri, amikor holmi kis hamupipőkéket mosdatnak ki, öltöztetnek várkisasszonnyá, s még csak vissza sem kell változniuk, ha éjfélt üt az óra.
A mi esetünkben Joël Robuchon az a jó tündér, aki a bélszínt beárnyékoló vacsorabonvivánt faragott a burgonyapüréből, operetthős lett belőle; pomme purée néven érdemes szólítani, csak erre hallgat. Robuchon – Gordon Ramsay egykori mentora, a Larousse Gastronomique szerkesztőbizottsági elnöke – azon francia séfek közé tartozik, akik hitüket rendíthetetlenül a vajba vetik, vajra alapozzák a francia konyha nagyságát, s fura módon, ez a vaj eléggé szilárd talapzatnak mutatkozik, még ha a napra is mennek vele.
A pomme purée ijesztő mennyiségű vajjal készül, így tömény lesz, akár az aszúeszencia, de hát végtére is ez krumplipüré-eszencia, talán már dolgoznak azon, hogyan lehetne palackozni, és aztán figyelhetjük az évjáratokat. A kissé munkás elkészítés után olyan bársonykrémet kapunk, hogy hitetlenkedni fogunk. Bármihez feltálalhatjuk, de hangsúlyosan javaslom citromhéjas vízben megpárolt vajhalfiléhez: versenyezhetnek egymással fehérségben és omlósságban. Ez a püré puha csók, melengető pillantás, amelytől felenged a megfagyott idő.
Hozzávalók: 80 dkg burgonya, 30 dkg hideg vaj, 2-2,5 dl forró, zsírdús tej vagy 1,5-2 dl forró tejszín, pelyhes tengeri só
1. A krumplit héjában megfőzzük (ez kb. 30 perc), majd még forrón meghámozzuk, és kisebb darabokra vágjuk. Egy serpenyőt felforrósítunk, és néhány percig kevergetjük benne a krumplikockákat, hogy minél több nedvesség párologjon el belőlük.
2. Krumplinyomón törjük át a burgonyát, nagyon kis lángon visszatesszük a tűzhelyre, majd elektromos habverővel folyamatosan kevergetve 2-3 részletben hozzáadjuk a hideg, felkockázott vajat. Ez a folyamat legalább 5-6 percig tartson, természetesen kézi habverőt is használhatunk, ez erőnlét függvénye. Merülőmixert azonban nem szabad elővenni, mert attól nyúlós kulimász lesz a krumpliból.
3. Lassan hozzáöntjük a forró tejet vagy a tejszínt, sóval ízesítjük, és közben 2-3 percig keverjük az elektromos habverővel, hogy levegős, szellős textúrát kapjunk.
4. Levesszük a tűzhelyről, és fakanállal áttörjük egy szitán, a felülmúlhatatlan selymesség kedvéért. Ízesíthető bazsalikomolajjal vagy fehér szarvasgombával, esetleg magos dijoni mustárral, de igazából egyikre sincs szüksége.
‼️‼️

***ahogyan én készítem ... 👌👩‍🍳
Az esetleges észrevételeket, hozzászólásokat, tippeket, tanácsokat, ötleteket is szívesen, köszönettel fogadom !!! Az elkészült étel fényképét hozzászólásban szívesen fogadom, és nagyon megköszönöm, ezzel jelezvén mások számára azt, hogy ez nem csak egy internetes "tömeges" recept, hanem egy kipróbált, elkészíthető recept.. 👌😋👩‍🍳🍽

***Hozzávalók ... 🍯
1 kg burgonya
15 dkg vaj
1 mk őrölt fehérbors
½ tk reszelt szerecsendió
1 tk delikát

5- 6 dl tej

***Elkészítése ... 👌👩‍🍳
A megpucolt, megmosott burgonyát sós vízben puhára főzzük. Még forrón áttörjük egy burgonya nyomón. Ebbe a forró áttört burgonyába jól belenyomjuk a 2- 3 darabra vágott vajat, betakargatjuk és hagyjuk olvadozgatni. Eközben rászórjuk a fűszereket, a borsot- szerecsendiót- delikátot és némi sót. A só mennyisége nagyon kérdéses, attól is függ milyen sós vízben főztük a burgonyát, tehát inkább kóstoljunk a végén és sózzunk utólag mint elsózzuk. Tehát bent van a vaj a fűszerek, ekkor egy habverővel összenyomkodjuk, majd apránként ráöntjük a felforralt tejet és jól átkeverjük. Egy "lágy" állagot kell kapnunk, ami még nem folyik, de semmi esetre sem szilárd- kemény állag. Itt megkóstoljuk, ha kell utána fűszerezünk, és tálalhatunk... .... 👌

***Tippek- trükkök ... ☝‼️‼️

Jó étvágyat ... 😋🧑‍🍳

25/09/2022

Gesztenyés kocka ..... 👌👨‍🍳

***Gesztenyés kocka eredete .... ☝‼️‼️
‼️‼️ szöveg ‼️‼️

***ahogyan én készítem ... 👌👩‍🍳
Az esetleges észrevételeket, hozzászólásokat, tippeket, tanácsokat, ötleteket is szívesen, köszönettel fogadom !!! Az elkészült étel fényképét hozzászólásban szívesen fogadom, és nagyon megköszönöm, ezzel jelezvén mások számára azt, hogy ez nem csak egy internetes "tömeges" recept, hanem egy kipróbált, elkészíthető recept.. 👌😋👩‍🍳🍽

***Hozzávalók ... 🍯
***Tészta .... 🍯
6 db tojás
5 dkg nádcukor
7 dkg kristálycukor
12 dkg finomliszt
1 g só
10 dkg vaj
4 dkg kakaópor

***Gesztenyekrém .... 🍯
1,5 cs vanília pudingpor
5 dl tej
17 dkg kristálycukor
30 dkg vaj
20 dkg porcukor
1 cs vanília cukor
50 dkg gesztenyepüré
4 cl rum

***Tetejére .... 🍯
5 dl tejszínhab
10 dkg porcukor
Díszítésnek : nádcukor és tortadara

***Elkészítése ... 👌👩‍🍳
A tojásokat kettéválasztjuk. A fehérjét egy csipet sóval elkezdjük habbá verni, kb. 1 perc elteltével mikor már félig kemény lassan hozzáadjuk a kristálycukrot, és egy kőkemény habbá verjük. A tojások sárgáját kikeverjük a nádcukorral, belekeverjük az átszitált kakaóport, beleöntjük és elkeverjük benne az olvasztott vajat. Ezt a tojássárgás keveréket óvatosan hozzákeverjük a tojáshabhoz, majd belekeverjük óvatos mozdulatokkal az átszitált lisztet is. Ezt a tésztát egy 20x32 cm-esre állított tortakeretbe öntjük, amit előzőleg sütőpapírral kibélelt tepsibe tettünk. 180C°-ra előmelegített sütőben 18 percig sütjük, lehetőleg ajtónyitogatás nélkül. Miután megsült hagyjuk picit hűlni, majd lehúzzuk az aljáról a sütőpapírt, de a keretet még rajt hagyjuk. Elkészítjük a krémet, melyhez a pudingport a tejjel és a kristálycukorral felfőzzük és hagyjuk kihűlni. Közben a lágy vajat kikeverjük a porcukorral, belekeverjük a kihűlt pudingot, majd beletesszük a gesztenyét és a rumot és ezzel is jól elkeverjük. Ezt a krémet beleöntjük a tésztára, ami még a tortakeretben van, szépen elsimítjuk és betesszük a hűtőbe megdermedni. 2-3 óra elteltével mikor a krém megszilárdult késsel körbevágjuk a keret mellett, levesszük róla a keretet, és rátesszük a cukorral keményre vert tejszínhabot. Vagy ráterítjük és egyenletesen elsimítjuk, vagy nyomózsák és csillagcső segítségével rózsákat nyomunk minden kockára, amit tetszésünknek megfelelően díszíthetünk. .... 👌

***Tippek- trükkök ... ☝‼️‼️
Miután a pudigot felfőztük, még forrón daraboljunk a tetejére 4- 5 dkg vajat apró darabokban és így hagyjuk kihűlni. A hő hatására a vaj elolvad, és ezzel védi a puding tetejét. Ezzel a módszerrel elkerülhetjük, hogy "bőrös" legyen a pudingunk teteje. Felhasználás előtt természetesen át kell kevererni habverővel, de teljesen csomómentes lesz a végeredmény.

Jó étvágyat ... 😋🧑‍🍳

15/09/2022

Vizes zsemle ..... 👌👨‍🍳

***Zsemle eredete .... ☝‼️‼️
‼️‼️ A zsemle vagy zsömle kis, cipószerű, kerek péksütemény, melynek legegyszerűbb verziója úgy készül, hogy a vizet élesztővel elkeverik, majd a lisztet hozzáadva pihentetik, letakarva kelesztik. Formázás után nagyon forró sütőben sütik. Lehet önmagában is fogyasztani, vajjal megkenve, vagy különféle feltétekkel, szendvicsként.A vizes zsemle a nevéhez hűen vízzel készül, melyhez élesztőt és sót adnak, majd lisztet. Kelesztés után formázzák, majd letakarva tovább kelesztik. Nagyon forró sütőben sütik. Egyes receptek a vizes zsemle tésztájához olajat is tesznek.
A császárzsemle ezzel szemben tejjel és vajjal készül, a formázása is más: a hurka formájúra sodort tésztát vagy csomózzák, vagy pedig a gömb alakúra formázott buci tetejére kanál élével nyomják bele a mintát. Tojással vagy tejjel kenik le, tetejére szezámmagot vagy mákot is lehet szórni.
A Magyar Élelmiszerkönyv előírása szerint a „vizes zsemle” BL 55 finomlisztből készül, víz, élesztő és esetlegesen adalékanyagok hozzáadásával, kelesztéssel és sütéssel. Átlagtömege 52–56 gramm lehet. A csomagolatlan vizes zsemlét a gyártástól számított 24 órán belül értékesíteni kell. A császárzsemle védett elnevezésnek minősül az élelmiszerkönyv alapján.

angol: bun, bread roll
arab: كَعْكَة‎ nn (kaʿka)
belarusz: булка (bulka), булачка (bulačka)
bolgár: кифла (kifla), симид (simid)
cseh: žemle (cs) nn
dán: bolle (da) kn
eszperantó: bulko (eo)
észt: kukkel
feröeri: bolli hn
finn: pulla (fi)
francia: friand (fr), pain (fr)
grúz: ფუნთუშა (puntuša)
héber: לַחְמָנִיָּה‎ (he)
hindi: रोटी (rōṭī), छोटी मीठी ब्रेड (chōṭī mīṭhī brēḍ)
holland: bolletje sn, broodje (nl) sn, bol (nl) hn
japán: バン (ja) (ban), ロールパン (rōrupan)
katalán: panellet hn, pasta (ca) hn, brioix hn, llesca (ca) hn
kínai: 小圓麵包, 小圆面包 (xiǎo yuán miànbāo), 饅頭, 馒头 (zh) (mántóu), 饃 (zh), 馍 (zh) (mó), 包子 (zh) (bāozi), 小麵包 (zh), 小面包 (zh) (xiǎomiànbāo)
koreai: 흰 빵 (huin ppang), 롤빵 (rolppang)
lengyel: drożdżówka nn
lett: maizīte nn, bulciņa nn
macedón: земичка nn (zemička)
manx: bunnag nn, bonnag nn
navahó: bááh nímazí, bááh nímazí ʼałtsʼáálgizhígíí
német: Brötchen sn, Hefestück sn, Semmel nn
norvég: bolle hn
olasz: panino hn
orosz: булка nn (bulka), булочка nn (buločka), плюшка nn (pljuška)
perzsa: گرده‎ (gerde), بولکی‎ (bulki)
portugál: pãozinho doce
román: chiflă nn
skót gael: bonnach hn ......‼️‼️

***ahogyan én készítem ... 👌👩‍🍳
Az esetleges észrevételeket, hozzászólásokat, tippeket, tanácsokat, ötleteket is szívesen, köszönettel fogadom !!! Az elkészült étel fényképét hozzászólásban szívesen fogadom, és nagyon megköszönöm, ezzel jelezvén mások számára azt, hogy ez nem csak egy internetes "tömeges" recept, hanem egy kipróbált, elkészíthető recept.. 👌😋👩‍🍳🍽

***Hozzávalók ... 🍯
TangZhong :
160 ml víz
33 g BL55 finomliszt
Főtészta :
1 adag TangZhong
60 dkg Bl55 finomliszt
3 dkg élesztő
4 g cukor
15 g só
2,7 dl víz
3 dkg lágy vaj

***Elkészítése ... 👌👩‍🍳
TangZhong készítése :
70-80C°-os vízbe öntjük a lisztet és gyors kevergetés közben 2-3 perc alatt csomómentesre összefőzzük, majd szobahőmérsékletűre hagyjuk hűlni.
Tészta készítése :
átszitált liszthez adjuk a sót, a cukros vízben feloldott élesztőt /-amit felfuttatni nem kell-/, a TangZhong-ot: ezt elkezdjük ösdzedagasztani, majd miután a tészta összeállt akkor tesszük bele a vajat és készre dagasztjuk.
Érlelés : olajjal vékonyan kikent és lezárt műanyag tálkában pihentetjük 45 percet. Felosztás : 10x105 g adagokra osztjuk, majd gömbölyítjük, és sütőlapra tesszük.
Kelesztés : langyos helyen letakarva pihentetjük 45- 50 percet.
Sütés : közvetlen sütés előtt átspricceljük vízzel és 220C°-os gőzzel telített sütőbe tesszük, csökkentjük a hőt 200C°-ra és így sütjük 18- 20 percig légkeveréssel. A gőzképző eszközt a 12dik percnél el kell távolítani. Sütés végeztével is azonnal átspricceljük vízzel..... 👌

***Tippek- trükkök ... ☝‼️‼️

Jó étvágyat ... 😋🧑‍🍳

06/09/2022

Csalamádé 2..... 👌👨‍🍳

***Csalamádé eredete .... ☝‼️‼️
Savanyúság nélkül a magyar konyha elképzelhetetlen lenne. A pörkölt, a brassói, télen a rántott hús savanyúért kiált. A salátaszezon leáldozóban, itt az ideje, hogy gondoskodjunk egész évre elegendő paprikáról, ecetes uborkáról, csalamádéról. A kedves szó, amellyel a vágott vegyest illetik, vagyis a csalamádé, egészen új keletű. Alig száz éve használjuk csak a mai értelemben, hiszen addig csak állati zöldtakarmányokat neveztek csalamádénak.
Mit mond a szakkönyv?
„A csalamádé általában 5-7 zöldségféle felszeletelésével készített vegyes savanyúság, amely fehér káposztát és vöröshagymát mindenkor tartalmaz... Kedvező ára miatt a tömegétkeztetésben is jelentős szerepet kap, főleg a téli hónapokban".
A paprikát lehetőleg úgy válogassuk össze, hogy sárga is, piros színű is legyen benne, majd karikára vágjuk, az uborkát héjasan gyaluljuk, a káposztát vékonyra vágjuk. A hagymát is vékonyra szeleteljük, de nem gyaluljuk, mert evéskor olyan érzésünk lesz, mintha hajszál került volna bele.”Az arányokon ízlés szerint lehet változtatni, hiszen ahány ház, annyi szokás. Persze, az is meghatározhatja, éppen mi termett gazdagon a kertben, mi volt olcsó a piacon. A leszeletelt zöldségekhez ecetet, cukrot, sót adunk, ezeket is ki-ki vérmérséklete szerint. Van, ahol borkénpor kerül bele, van, aki citromsavra esküszik, sőt, gyakran sajnos édesítőszerrel is készül. Lehet műanyag vödörbe tenni, vagy nagy fazékba, a lényeg, hogy le lehessen fedni.„Egy hétig minden nap megkavargatjuk. Elegendő levet ereszt. Utána üvegekbe rakjuk, lezárjuk, és mehet fel a polcra. Az utolsó falatig megtartja a színét, és ropogósságát.” Aki egy kis újdonságra vágyik, vagy éppen a hétvégére szánt csalamádé soknak bizonyult, készítsen belőle egy ötperces salátát! Egy kis majonéz meg tejföl, egy-két virsli belekarikázva, de ha van kéznél, jöhet bele némi felaprított petrezselyem is. Mehet a dobozba, másnap a legjobb ebéd az irodában.
***Nem csak csalamádéból áll a világ .... 🍯
Az ősz sok-sok zöldségét, sőt, gyümölcsét savanyíthatjuk. Uborkát, paprikát, káposztát, a merészebbek görögdinnyehéjat, birsalmát, szilvát. Minden évben más és más sikerül jól a kertben, így a friss termés is meghatározza, mikor, miből lesz a legtöbb és a legjobb savanyúság.

***Hozzávalók .... 🍯
150 dkg uborka
75 dkg paprika
75 dkg zöldparadicsom
20 dkg sárgarépa
150 dkg fejeskáposzta
40 dkg vöröshagyma
10 dkg só
40-50 dkg cukor
3 dl ecet 20 %
1 tk szalicil
1 tk borkénpor

***Elkészítése .... 👩‍🍳
A hozzávalókat leszeleteljük, összekeverjük és egy nagyobb edénybe belerakjuk.
Beletesszük az ecetet, cukorot, sót, szalicilt, borkénport és elkeverjük
24 órát állni hagyjuk, ez alatt levet ereszt, majd utána üvegekbe- kis vödrökbe elrakjuk.
Jó munkát !

***Tippek- trükkök ... ☝‼️‼️
Paprikából tegyünk bele színeseket is, hogy mutatósabb legyen.

Jó étvágyat ... 😋🧑‍🍳

02/08/2022

Hamburger pogácsa ..... 👌👨‍🍳

***Hamburger pogácsa eredete .... ☝‼️‼️
‼️‼️ A hamburger grillezett, fűszeres marhahúsmassza, lapos, enyhén pogácsa formájú a mi fasírtunkhoz hasonló ételféleség, amelyet zsemle formájú péksüteménybe helyeznek. A gyorséttermek jellegzetes kínálata. Gyakran tálalják hasábburgonyával. Sokan az Amerikai Egyesült Államokhoz kötik a hamburger feltalálását, azonban valójában igen hosszú utat járt be, és három kontinens, Ázsia, Európa és Amerika is szerepet játszott a létrejöttében.Az orosz nép körében a középkorban a tatárok terjesztették el a nyers, felvagdalt, fűszerezett hús (ma tatárbifsztek) fogyasztását, amely később a német kereskedővárosokba is eljutott, majd egész Európában szétterjedt. Az alapjának másik feléül szolgáló szendvicset John Montagu, Sandwich grófja találta fel, aki kenyerek közé tett húst. Ennek speciális változata lett népszerű Németországban és Ausztriában, ahol zsemléket használtak erre a célra. A 19. században aztán a nagy kivándorlási hullámmal került az Amerikai Egyesült Államokba az étel. Mivel Hamburg volt a legforgalmasabb kikötő, ahonnan a kivándorlók útnak indultak, ennek alapján nevezték el. New York városában már a század közepe után elkezdték felszolgálni hamburg steaknek nevezett ételt, vagyis a szintén Hamburgból érkező darált húst, amit sóztak, füstöltek és hagymával, valamint kenyérrel szolgáltak fel. A marhatenyésztés folyamatos növekedése miatt a hús ára egyre csökkent, és a századfordulóra széles rétegek számára elérhetővé vált.
Boor-Burger avagy a paraszt hamburger. A 19.sz. nagy kivándorlási hulláma Hamburgból indult, s ez volt a legforgalmasabb kikötő, ahonnan a kivándorlók elindultak. Hiába a marhatenyésztés folyamatos növekedése, nem mindenhol csökkent annak ára. Voltak falvak, ahol a visszatérő vándorok szerettek volna hasonló finomságokat fogyasztani, de csakis a sertéshús volt elérhető. Emiatt találták ki, hogy a sertés legjavát teszik a zsemlébe. Ennek az ünnepi változata a Paraszt burger (Boor-Burger), ami nem volt más, mint a földszinten elhelyezkedő salátaágyra fektetett, pirított paprikakarikákon nyugvó 20-25 dkg-os lapított, sózott, borsozott sertéspogácsa ráolvasztott fűszeres sajttal, majonézzel. Majd az első emeleten jégsaláta(vagy egyéb más saláta) és füstölt szalonnaszeleteken és pirított hagymakarikákon pihenő, akkoriban vaslapon (ma grillen) megpirított, főtt sertésnyelvből állt. Öntete a már felhasznált majonéz és a más sertés sütésekből visszamaradt, un.: kvintesszencia keveréke volt kevés paprikával, borssal, ami akkoriban kissé csípős ízt eredményezhetett.
A vásárok, ünnepségek közkedvelt étele lett, azonban csak egy helyben állva lehetett fogyasztani, míg a vendégek szívesebben használták volna az időt nézelődésre. Ezt felismerte az egyik árus is
(akinek a neve máig nem tisztázott), aki lapítani kezdte a húsgolyókat, és zsemlébe rakta őket. Az új étel népszerűsége különösen a nagy gazdasági világválság idején növekedett meg, mivel csupán öt centbe került. A harmincas években jelent meg rá a hamburger steak elnevezés. Ekkorra tehető a később világméretűvé vált üzletlánc, a McDonald’s megalapítása. Ők kezdetben hot dogokat árultak, ám hamar felismerték, hogy bevételük legnagyobb része a hamburgerekből származik, így végül 1955-ben megnyitották éttermüket Chicagóban.
A „burger” változat később általánosabb jelentést nyert és már nem kizárólag marhahús-pogácsával készített szendvicsekre használják, például a fish burger, turkey burger, veggie burger halas, pulykahúsból készült, ill. vegetáriánus szendvicset jelent. A burger változat, előfordul cégnevekben (például Burger King) és szóösszetételekben is (például Cheeseburger, utalással a sajtra).
‼️‼️

***ahogyan én készítem ... 👌👩‍🍳
Az esetleges észrevételeket, hozzászólásokat, tippeket, tanácsokat, ötleteket is szívesen, köszönettel fogadom !!! Az elkészült étel fényképét hozzászólásban szívesen fogadom, és nagyon megköszönöm, ezzel jelezvén mások számára azt, hogy ez nem csak egy internetes "tömeges" recept, hanem egy kipróbált, elkészíthető recept.. 👌😋👩‍🍳🍽

***Hozzávalók ... 🍯
50 dkg darált marhahús
25 dkg darált sertéshús

színes tört bors

***Elkészítése ... 👌👩‍🍳
A húsok minimum 20- 25% zsírtartalommal rendelkezzenek! A húsokat jól összedolgozzuk és kipogácsázzuk 12 dkg- os pogácsákba. A fűszereket kizárólag közvetlen sütés előtt szórjuk a pogácsákra .... 👌

***Tippek- trükkök ... ☝‼️‼️
1: A fűszereket a húspogácsába keverni nem szabad, ugyanis a só nedvességet von el húsból, ezáltal kiszárítaná a pogácsánkat!
2: a hamburger elméletileg csak marhahúsból készül, de hogy picit olcsóbb legyen ezért teszek hozzá sertéshúst is.
3: a zsírosságát tekinve, ha gondoljuk daráljunk hozzá 5- 10dkg zsíros szalonnát.

Jó étvágyat ... 😋🧑‍🍳

31/07/2022

Brassói ..... 👌👨‍🍳

***Brassói eredete .... ☝‼️‼️
‼️‼️ A brassói aprópecsenye egy sertéshúsból készített főfogás. Eredete ismeretlen, többféle legenda övezi.Az egyik feltevés szerint a brassói aprópecsenye receptjét Gróf Nándor vasutasszakács találta ki 1948-ban, a Budapest-Brassó között közlekedő járaton (sertés-szűz hús, fokhagyma, fekete bors, burgonya összetevőkkel). Dózsa György mesterszakács azonban egy 19. századi szakácskönyvre hivatkozva állítja, hogy Brassóból származik ez az étel, ami egy fokhagymás marhatokány. Csáky Sándor a „XX. Század Szakácsművészet” című könyve szerint a brassói eredete ismeretlen, viszont bélszínből készül (paradicsom, vörösbor, gomba, tarhonya). Pető Gyula „Ételkészítési ismeretek” című szakkönyve szűzpecsenyét készíttet füstölt szalonnával, fokhagymával, főtt burgonyával. Az eredetről nem beszél. Papp Endre állítja, hogy a receptet ő találta ki egy versenyre 1950-ben és trianoni nosztalgiából nevezte el szalonnás, szűzpecsenyés, hagymás, zöldborsós, paradicsomos, zöldpaprikás recept, resztelt burgonyával. Az óbudai Weiss kocsma tulajdonosának felesége találta ki a brassóit egy más változat szerint mint egytálételt Brassóy Károly asztalos mester születésnapjára. Ez majoránnás, hagymás sertéshús, tarhonyával. ... ‼️‼️

***ahogyan én készítem ... 👌👩‍🍳
Az esetleges észrevételeket, hozzászólásokat, tippeket, tanácsokat, ötleteket is szívesen, köszönettel fogadom !!! Az elkészült étel fényképét hozzászólásban szívesen fogadom, és nagyon megköszönöm, ezzel jelezvén mások számára azt, hogy ez nem csak egy internetes "tömeges" recept, hanem egy kipróbált, elkészíthető recept.. 👌😋👩‍🍳🍽

***Hozzávalók ... 🍯
50 dkg sertésszűz
½ ek zsír
10 dkg füstölt kolozsvári szalonna
½ db kápia paprika
3 g só
½ g őrölt bors
5 gerezd fokhagyma
10 dkg zöldborsó
15 dkg ecetes uborka
50- 60 dkg burgonya

***Elkészítése ... 👌👩‍🍳
A zsíron lepirítjuk a vékony csíkokra vágott szalonnát, majd rádobjuk a szintén csíkokra vágott sertés szüzet, az apró kockára vágott papeikát, fűszerezzük, elkezdjük pirítani majd 2 perc elteltével ráöntjük a zöldborsót és pár perc alatt átpároljuk az egészet. Kockára vágott sült burgonyával tálaljuk, és megszórjuk apró kockára vágott ecetes uborkával .... 👌

***Tippek- trükkök ... ☝‼️‼️
Ez a hús nagyon gyorsan átpuhul, tehát gyorsan de ugyanakkor óvatosan kell vele dolgozni, elkenkező esetben kiszárítjuk...
Aki szereti, a borsóval együtt tehet rá lepirított gombaszeleteket is.
Ha szimpatikusabb, az uborkát bele is keverhetjüt a húsos raguba...
A burgonyához egy tanács : .. pucoljuk meg, kockázzuk fel, tegyük egy lábosba, öntsünk rá vizet, forraljuk fel és egyetlen percig forraljuk /-NEM TOVÁBB-/ majd szűrjük le és hagyjuk kihűlni. Ez a krumpli így a hűtőben is eláll 2-3 napig és nem barnul meg, sütése pedig sokkal gyorsabb- hatékonyabb mint ha nyers burgonyát sütnénk....

Jó étvágyat ... 😋🧑‍🍳

31/07/2022

Tepsis raffaello ..... 👨‍🍳
... ahogyan én készítem ... 👩‍🍳
Az esetleges észrevételeket, hozzászólásokat, tippeket, tanácsokat, ötleteket is szívesen, köszönettel fogadom !!! Az elkészült étel fényképét hozzászólásban szívesen fogadom, és nagyon megköszönöm, ezzel jelezvén mások számára azt, hogy ez nem csak egy internetes "tömeges" szedett- vedett leírás, hanem egy kipróbált, elkészíthető recept.. 👌😋👩‍🍳🍽

***Tészta ... 🍯
6 db tojásfehérje
20 dkg kristálycukor
10 dkg finomliszt
10 dkg kókuszreszelék

***Tepsibe ... 🍲
sütőmargarin
finomliszt... vagy sütőpapír

***Krém ... 🍯
6 db tojássárgája
1 cs tejszínes pudingpor
4 dl tej
25 dkg porcukor
25 dkg margarin

***Tetejére ... 🍯
kókuszreszelék

***Elkészítése ... 👩‍🍳
A tojásfehérjét kemény habbá verjük, a vége felé apránként a cukrot is hozzáadjuk.
A lisztet a kókuszreszelékkel összekeverjük, óvatos mozdulatokkal, hogy ne törjük össze, a habba forgatjuk. Kivajazott, lisztezett tepsibe simítjuk, 20×30-as méret. Előmelegített sütőben, a közepesnél kicsit kisebb lánggal 170 C°-on kb. 20 percig sütjük. A tojássárgáját a pudingporral, 1 deci tejjel és a fele cukorral tökéletesen simára keverjük. A többi, forrásban lévő tejhez öntjük, kevergetve pár percig alatt sűrűre főzzük. A margarint először magában, majd a többi cukorral keverjük habosra.
A kihűlt pudingot kanalanként beledolgozzuk, majd a már ugyancsak hideg tésztára kenjük.
A tetejét kókuszreszelékkel, tejszínhabbal, csokoládéval díszítjük. Ha igazán különlegessé szeretnénk tenni, akkor tegyünk rá egy bob-bon golyót, vagy más édességet plusszba. Nem rontja el, sőt, ahogy látjuk ...... 😉👍

Jó étvágyat ... 😋🧑‍🍳

31/07/2022

Piskótalap gyümölcstortához ..... 👌👨‍🍳

***Piskóta eredete .... ☝‼️‼️
‼️‼️ A piskóta világszerte népszerű, Európából származó sütemény, mely tojásból, lisztből és cukorból készül, könnyű tésztájú, melynek ruganyos, könnyed állagát a felvert tojásfehérje biztosítja. Bár eredetileg búzalisztből készül, ételérzékenyek alternatív lisztekből is elkészíthetik, például zabpehelylisztből. Rendkívül sokoldalúan felhasználható sütemény, képezheti torták alapját, lehet belőle piskótatekercset készíteni, többféle töltelékkel, somlói galuskát vagy akár trüffelt is. A tésztához lehet adni darált mákot- diót, vagy gyümölcsöket is. Sütőporral lehet segíteni a tészta emelkedését, lazítását. Jellegzetes formájú, száraz változata a babapiskóta. A legegyszerűbb alaprecept 1:1:1 arányban tartalmazza a hozzávalókat. Hat tojáshoz hat kanál liszt és hat kanál cukor kell. A tojássárgáját cukorral habosra kell keverni, a tojásfehérjét csipet sóval kemény habbá verni. A habot vigyázva keverik a tojássárgájához, majd rászitálják a lisztet és fakanállal óvatosan beleforgatják, nagy, félköríves mozdulatokkal. Ha egy evőkanál liszt helyett a tésztába egy evőkanál keményítő kerül, magasabb lesz a piskóta. A tepsit sütőpapírral bélelik, majd előmelegített sütőben 180 fokon kell sütni a tésztát úgy 25 percig. A tészta összeesik, ha közben kinyitják a sütőajtót. Az alapreceptnek van vajas és vizes változata is. A vajas változatnál 100 gramm vajat kell cukorral habosra keverni, hozzáadni a tojássárgáját, majd a tojáshabot. A vizes változatnál a hat tojáshoz és hat evőkanál cukorhoz hat evőkanál víz kerül. A cukorral habosra kevert tojássárgájához kanalanként kell hozzáadni a vizet, illetve egy teáskanál is kerül a keverékbe. Ha a piskótatésztához gyümölcsöket adnak, előtte érdemes a gyümölcsöt lisztbe vagy zsemlemorzsába forgatni, így nem süllyed le a tészta aljára és nem lesz nedves tőle a kész tészta. Kakaópor vagy olajos magvak hozzákeverése esetén kevesebb lisztet kell használni, hogy ne legyen tömör a tészta.‼️‼️

***ahogyan én készítem ... 👌👩‍🍳
Az esetleges észrevételeket, hozzászólásokat, tippeket, tanácsokat, ötleteket is szívesen, köszönettel fogadom !!! Az elkészült étel fényképét hozzászólásban szívesen fogadom, és nagyon megköszönöm, ezzel jelezvén mások számára azt, hogy ez nem csak egy internetes "tömeges" recept, hanem egy kipróbált, elkészíthető recept.. 👌😋👩‍🍳🍽

***Hozzávalók ... 🍯
6 db tojás
6 dkg cukor
6 dkg gyümölcs-cukor
12 dkg liszt
1 g só

***Elkészítése ... 👌👩‍🍳
A tojásokat szétválasztjuk, és a tojások fehérjét és a sót egy habüstben elkezdjük habbá verni. Mikor már félig felverődött lassacskán hozzáöntjük a cukrokat, majd jó kemény habbá verjük. Egy habverő segítségével és óvatos mozdulatokkal belekeverjük a tojások sárgáját, majd az átszitált lisztet. Miután összeállítottuk a tésztát, kivajazott formába öntjük, egyenletesen elterítjük, majd 180C°-os előmelegített sütőben 15 perc alatt megsütjük .... 👌

***Tippek- trükkök ... ☝‼️‼️
A cukrot nem szabad rögtön az elején a tojások fehérjéhez adni, mert akkor nem lehet olyan kemény habbá verni, mint a fent leírt módon.
A tojások sárgáját ha összekevert állapotban öntjük a felvert habba, könnyebben és gyorsabban tudjuk elkeverni, kevésbé törjük össze a habot.
A piskóta sütése közben a sütőajtót kinyitni nen szabad, mert összeesik a tészta.

Jó étvágyat ... 😋🧑‍🍳

Website