JZU "Dom zdravlja" Banja Luka
Nearby clinics
Zdrave Korde
Zdrave Korde Br
Zdrave Korde
Sime Matavulja Br
78000
Zdrave Korde
Contact information, map and directions, contact form, opening hours, services, ratings, photos, videos and announcements from JZU "Dom zdravlja" Banja Luka, Medical and health, Sime Matavulja bb, Banja Luka.
Kako ojačati imunitet kod djece u borbi protiv infekcija?
U periodima kada virusi intenzivnije cirkulišu, važno je posvetiti posebnu pažnju jačanju imuniteta kod djece. Snažan imunitet pomaže mališanima da se lakše izbore sa virusima i prebrode sezonske infekcije.
Do pada imuniteta kod djece dovode učestale virusne i bakterijske infekcije, neadekvatna Ishrana te nedostatak fizičkih aktivnosti i boravak u zatvorenim prostorijama.
Kako bismo ojačali prirodnu otpornost organizma kod djece potrebno je njegovati zdrave stilove života, omogućiti djeci dovoljno sna, oblačiti ih u skladu sa vremenskim uslovima te im obezbijediti dovoljno vremena za opuštanje, igru i aktivnosti koje ih čine srećnim. Akcenat treba staviti na ishranu, odnosno obroke bogate vitaminima i mineralima. Poželjno je uključiti što više svježeg voća i povrća u jelovnik naših mališana, jer je ono najbolji izvor vitamina i minerala. Kod odrasle djece potrebno obratiti pažnju i na dovoljan unos zdravih masti (maslinovo ulje i omega-3 masne kiseline). Ukoliko ljekar procijeni da je potrebno, vitamini i minerali mogu se dodavati kroz suplemente, posebno u zimskom periodu kada je izloženost suncu smanjena. To može uključivati C i D vitamine i Cink ili multivitamine prilagođene deci. Takođe, važno je održavati crijevnu mikrofloru bilo unosom gotovih probiotika ili joguta, kefira i slično. Umjesto rafinisanog (prerađenog) šećera potrebno je koristiti med koji jača imunološki sistem djece.
Kod zdrave djece pedijatrijskog uzrasta uglavnom je riječ o nekomplikovanim virusnim infekcijama koje su kratkotrajne i liječe se simptomatskom terapijom. Samo komplikovane virusne infekcije sa bakterijskom superinfekcijama se liječe antibiotskom terapijom.
Jačanje imuniteta preporučuje se djeci u kolektivu i djeci sa hroničnim oboljenjma.
Briga o dječjem imunitetu zahtijeva kontinuiran trud i posvećenost. Redovne posjete pedijatru takođe su važan dio preventive, kako biste pratili razvoj i zdravlje djeteta. Prateći ove savjete, možemo doprinijeti tome da naša djeca budu otpornija na sezonske infekcije.
Obilježen Međunarodni dan radiologije u našoj Ustanovi
🩻Međunarodni dan radiologije - 8. novembar obilježava se svake godine kako bi se podigla svijest o značaju radiološke dijagnostike u pravovremenom i sigurnom tretmanu pacijenta.
☝️Za glavnu temu ovogodišnjeg Međunarodnog dana radiologije izabrana je dijagnostika oboljenja dojke.
👨⚕️👩🏻⚕️Tim povodom profesionalci iz Odjeljenja radiološke i ultrazvučne dijagnostike naše Ustanove danas su održali dva edukativna predavanja. Teme predavanja su bile ”Radiološka dijagnostika bolesti dojke” i “Radiološke dijagnostičke metode dojke sa aspekta radiološkog tehnologa”, a predavači dr Nenad Mićić, specijalista radiologije i Dajana Boškić, dipl. medicinar radiološke dijagnostike.
👩🏼⚕️Direktorica naše Ustanove, doc. dr sci. med. Nevena Todorović, je tom prilikom naglasila da je naš Centar za radiologiju u protekle dvije godine pretrpio velike promjene te je potpuno modernizovan.
-Danas imamo savremeni Dijagnostički centar u koji je Vlada Republike Srpske zajedno sa Gradom Banja Luka uložila 4,6 miliona KM za nabavku najsavremenijih aparata – rekla je direktorica Todorović.
👉Dr Zoran Radulović, specijalista radiologije, je rekao da su predavanja održana u saradnji sa kolegama iz Univerzitetskog kliničkog centra Republike Srpske i Udruženja radioloških tehnologa Republike Srpske.
Akcija preventivnih pregleda “Za tvoje dobro” nastavljena na lokalitetu Poliklinika
🩺Protekle subote, 02.11.2024. godine, u sklopu akcije “Za tvoje dobro” organizovani su preventivni pregledi za sve građane registrovane u ambulantama porodične medicine na lokalitetu Poliklinika.
👉Cilj akcije je poboljšanje zdravstvenog stanja stanovništva kroz seriju besplatnih preventivnih pregleda.
👉Mnogobrojni Banjalučani su tom prilikom posjetili Polikliniku i obavili preventivne preglede.
👩Naša sugrađanka, Belma Sopko, je istakla da je za nju prevencija najvažnija te da u svijetu punom brzine i stresa često zaboravljamo koliko je važno brinuti se o sebi.
-Ovo je pravi način da se spriječi nastanak bolesti i eventualnih komplikacija i produži kvalitet i dužina života – istakla je Belma Sopko.
☝️Banjalučanka, Vesna Brkić, podržava preventivnu akciju “Za tvoje dobro”, koja se sprovodi od 2019. godine u skladu sa Programom ranog otkrivanja malignih oboljenja i utvrđivanja faktora rizika za masovne nezarazne bolesti za odraslo stanovništvo Grada Banjaluka.
-Svojim primjerom želim da podstaknem i druge da obave preventivne preglede jer je prevencija ključna za zdravlje – naglasila je Vesna Brkić.
👉Milica Balta je tom prilikom pohvalila medicinsko osoblje Doma zdravlja Banja Luka, njihov trud i posvećenost pacijentima, te je izrazila zadovoljstvo što je na jednom mjestu obavila više preventivnih zdravstvenih pregleda.
☝️Izuzetno nam je zadovoljstvo što su naši sugrađani prepoznali značaj ove akcije i time pokazali da brinu o svom zdravlju.
Novi ciklus besplatne škole za trudnice i roditeljstvo – prijave su u toku
Od narednog vikenda, tačnije 02.11.2024. godine., počinje 16. ciklus obuke trudnica u Školi za trudnice i roditeljstvo.
Sve zainteresovane trudnice, za novi ciklus obuke u Školi za trudnice i roditeljstvo, mogu se prijaviti putem linka https://domzdravljabanjaluka.com/dz/skola-za-trudnice-i-roditeljstvo/ na zvaničnoj Web stranici JZU “Doma zdravlja” Banja Luka ili putem telefona na broj 051/247-323.
Škola za trudnice i roditeljstvo Doma zdravlja Banja Luka budućim roditeljima pruža znanja i vještine potrebne za siguran i zdrav početak roditeljstva. Kroz pažljivo osmišljene programe, polaznici imaju priliku da se upoznaju sa svim aspektima trudnoće, porođaja i njege novorođenčeta, uz stručno vođenje iskusnih medicinskih profesionalaca.
Predavanja i praktične radionice obuhvataju teme kao što su pravilna ishrana tokom trudnoće, tehnike disanja i relaksacije, priprema za porođaj, dojenje, te briga o novorođenčetu. Uz to, poseban akcenat se stavlja na emocionalnu podršku, jer je roditeljstvo, pored fizičkog aspekta, i veliki psihološki izazov.
Škola za trudnice i roditeljstvo Doma zdravlja Banja Luka ne samo da edukuje, već i povezuje buduće roditelje, omogućavajući im razmjenu iskustava i stvaranje podrške unutar zajednice. Ovaj sveobuhvatni pristup osigurava da svaki polaznik stekne samopouzdanje i osjećaj pripremljenosti za jedan od najvažnijih trenutaka u životu – dolazak novog člana porodice.
„Radna terapija za sve“ – obilježen Svjetski dan radne terapije
Pod sloganom „Radna terapija za sve“ obilježen je Svjetski dan radne terapije u organizaciji Udruženja radnih terapeuta u Bosni i Hercegovini. Ovaj kreativnii događaj održan je u Amfiteatru Medicinskog fakulteta Univerziteta u Banjoj Luci.
Kroz zanimljive prezentacije i razgovore predstavljena je ova profesija kao i ključna uloga radnih terapeuta u rehabilitaciji, resocijalizaciji i podršci različitim grupama ljudi.
U toku radnog dijela događaja, ispred JZU „Dom zdravlja“ u Banjoj Luci, učešće u vidu predavanja na temu „Radna terapija u mentalnom zdravlju, prikaz slučaja“ uzela je Vanja Lolić, diplomirani radni terapeut.
U svijetu se ovaj dan obilježava od 2010. godine, dok se u našoj zemlji promoviše već desetu godinu za redom.
“Iskra” obilježila Međunarodni dan borbe protiv karcinoma dojke
Tradicionalno, Savez žena oboljelih od raka dojke “Iskra”, i ove godine na Trgu Krajine, obilježio je Međunarodni dan borbe protiv karcinoma dojke. Ovaj događaj, posvećen podizanju svijesti o borbi protiv raka dojke, okupio je veliki broj građana, medicinskih radnika i aktivista, s ciljem promovisanja važnosti ranog otkrivanja i prevencije bolesti. Podršku ovoj akciji pružili su i predstavnici JZU “Dom zdravlja” u Banjoj Luci na čelu sa direktoricom doc. dr sci. med. Nevenom Todorović.
Tim povodom, i u našoj Ustanovi, organizovana su dvodnevna predavanja i besplatni preventivni pregledi za registrovanu populaciju, koji uključuju ultrazvučne preglede dojki i mamografiju, kao dio sekundarne prevencije. Predavanja, pod nazivom “Holistički pristup prevenciji raka dojke” namijenjena su učenicama završnih razreda Srednje medicinske škole u Banjoj Luci.
Naša podrška “Iskri”, kao organizaciji koja pruža neprocjenjivu pomoć ženama koje se suočavaju s ovom teškom bolešću, dodatno naglašava značaj zajedničke borbe za zdravlje i podizanje svijesti u lokalnoj zajednici.
Ovakvi događaji ne samo da osnažuju žene koje su prošle kroz iskustvo obolijevanja od karcinoma dojke, već i cijelo društvo, motivišući ih na solidarnost, brigu o zdravlju i preventivno djelovanje.
Ružičasti oktobar – edukacijom i prevencijom do zdravlja
Ružičasti oktobar je mjesec posvećen podizanju svijesti o karcinomu dojke, jednoj od najučestalijih malignih bolesti kod žena širom svijeta. Ovom globalnom inicijativom nastoji se edukovati javnost o važnosti ranog otkrivanja bolesti, preventivnim pregledima i podršci oboljelima.
Tim povodom, u Edukativnom centru porodične medicine u objektu Poliklinike “Doma zdravlja”, organizovana su predavanja pod nazivom “Holistički pristup prevenciji raka dojke”. Ova predavanja su namijenjena učenicama završnih razreda Srednje medicinske škole u Banjoj Luci, s ciljem edukacije o prevenciji karcinoma dojke i promociji zdravih životnih navika.
Tokom predavanja, istaknuti su ključni faktori za smanjenje rizika od karcinoma dojke, uključujući:
• Održavanje zdravog stila života i ishrane,
• Redovna fizička aktivnost,
• Održavanje umjerene tjelesne težine,
• Nekonzumiranje alkohola i pušenja,
• Samopregled dojke,
• Prednosti dojenja.
Paralelno sa ovim aktivnostima, organizovani su i besplatni preventivni pregledi za registrovanu populaciju, koji uključuju ultrazvučne preglede dojki i mamografiju, kao dio sekundarne prevencije. Cilj je omogućiti što većem broju žena ranu detekciju i podstaći ih na redovne preglede kao ključnu preventivnu mjeru.
Karcinom dojke je oboljenje koje, ako se otkrije u ranoj fazi, ima visoku stopu izlječenja. Upravo zbog toga, preventivni pregledi igraju ključnu ulogu u smanjenju smrtnosti od ove bolesti. Redovni samopregledi i ultrazvuk dojke te mamografski pregledi su najvažnije metode ranog otkrivanja. Ljekari preporučuju da žene, naročito nakon 50. godine, redovno obavljaju mamografiju, dok se mlađim ženama preporučuje samopregled i konsultacije sa ljekarom radi ultrazvučnih pregleda.
Cilj Ružičastog oktobra nije samo informisanje žena o ovoj bolesti, već i borba protiv stigmatizacije oboljelih. Zajednički rad zdravstvenih ustanova, organizacija i volontera, kao i različite edukativne i humanitarne akcije, omogućavaju da se što veći broj žena informiše o značaju preventivnih pregleda.
Zaključak je jasan – preventivni pregledi, redovne kontrole i edukacija su najbolji način da se smanji rizik i smrtnost od karcinoma dojke. Oktobar je vrijeme kada se podsjećamo na to, ali briga o zdravlju traje cijele godine.
Ovoj edukaciji prisustvuju predstavnici grada Banja Luka, Saveza žena oboljelih od raka dojke “Iskra”, predstavnici studenata Medicinskog fakulteta SaMSIC i rukovodstvo naše Ustanove.
Svake godine 20. oktobra obilježava se Svjetski dan osteoporoze
☝️Osteoporoza je najčešća metabolička bolest razvijenog svijeta koju karakteriše smanjenje koštane mase i poremećena mikroarhitektura kostiju, zbog čega kost postaje manje čvrsta i podložna prelomima.
👉Češća je kod žena, a najčešća je tzv. postmenopauzalna osteoporoza koja nastaje zbog smanjenja ženskog polnog hormona estrogena i razvija se nakon ulaska u menopauzu.
👉Najvažniji riziko faktor za razvoj osteoporoze je smanjena koštana masa, a njen gubitak počinje već oko tridesete godine života. Ostali faktori koji imaju uticaj su prehrana, hormonalni status, tjelesna aktivnost te životne navike poput pušenja, prekomjernog uživanja kafe i alkohola, niskog unosa kalcijuma i vitamina D. Ženski pol, bijela rasa, godine starosti i demencija su takođe faktori rizika za osteoporozu.
👉Osteoporoza je u početku asimptomatska, uz gubitak u tjelesnoj visini, pogrbljeno držanje, bol u leđima i uglavnom se prepozna tek kad se dogodi prelom kosti, najčešće podlaktice, kuka i kičme.
❗️Zlatni standard u postavljenju dijagnoze osteoporoze je denzitometrija, što predstavlja radiološku metodu kojom se određuje mineralna gustina kostiju.
➡️Bez obzira imate li ili nemate riziko faktore, preduzmite aktivnosti kojima biste poboljšali zdravlje kostiju i smanjili mogućnost povrede kroz pozitivne promjene stila života:
👉Budite redovno fizički aktivni, radite vježbe istezanja i jačanja mišića, praktikujte duge šetnje isprekidane s 1-2 minute žustrog hoda.
👉Konzumirajte hranu bogatu kalcijumom i bjelančevinama, uz odgovarajući unos vitamina D i pravilno izlaganje sunčevoj svjetlosti.
👉Izbjegavajte nezdrave navike poput pušenja i prekomjernog unosa alkohola
👉Nosite stabilnu i obuću s neklizajućim đonom, korigujte vid odgovarajućim naočalama, a koristite se i pomagalima za hodanje ako je potrebno.
👉Pazite na klizave podove, smanjenu osvijetljenost, stepenice i druge arhitektonske prepreke u prostorijama u kojima se krećete.
Svjetski dan reanimacije – 16. oktobar: „Svi građani svijeta mogu spasiti život“
🚑 Svjetski dan reanimacije obilježava se svake godine 16. oktobra s ciljem da se skrene pažnja na važnost poznavanja osnovnih koraka kardiopulmonalne reanimacije – oživljavanja.
Povodom Svjetskog dana reanimacije, Služba hitne medicinske pomoći JZU „Dom zdravlja“ u Banjoj Luci obilježava radno i sa željom da ubuduće nemamo puno slučajeva kardiopulmonalnih reanimacija.
Naime, uvidom u protokole o broju izvedenih kardiopulmonalnih reanimacija (KPR) od 01. januara do 14. oktobra 2024. godine ekipe Službe hitne medicinske pomoći naše Ustanove uradile su 42 kardiopulmonalne reanimacije.
KPR se izvodi bilo gdje i bilo kad, u ambulanti, na ulici, u stanu, kada intervenišu naše mobilne ekipe na terenu.
U toku izvođenja ovih 42 KPR-a, primjenjeno je 77 defibrilacija, tj. isporučenih elektrošokova, sa ciljem da bi pokrenuli srce. Za obezbjeđenje disajnog p**a naprednim tehnikama izvedeno je 39 endotrahealnih intubacija.
Kardiopulmonalna reanimacija je skup mjera i postupaka kojima se pokušavaju uspostaviti vitalne funkcije kod pacijenta kao šansa za preživljavanje. Ove mjere zavise i od drugih faktora, a vrijeme započinjanja KPR-a i odluka o početku i završetku KPR-a se mora provesti što brže i tačnije.
Takođe, po izvršenoj obaveznoj trijaži, kao standardnom pristupu pacijentu bez svijesti, disanja i pulsa, izvode se i ostale tehnike uspostavljanja disajnog p**a i cirkulacije, primjenjuju se medicinski aparati i lijekovi, u najkraćem vremenu da bi spasili pacijenta od smrtnog ishoda.
Postupak bazične i napredne KPR se primjenjue po algoritmu Evropskog savjeta za resuscitaciju. Osoblje polaže kurseve iz KPR-a i hitnih stanja i za to stiče sertifikat kao obavezan za rad u Hitnoj pomoći.
Prva karika u lancu preživljavanja su najčešće sami građani, članovi porodice, prijatelji, službenici na javnom mjestu, pripadnici policije, vatrogasaca, gorske službe i tako dalje. Važno je da se više radi na edukaciji stanovništva te promociji važnosti poznavanja tehnika reanimacije jer svaka sekunda može spasiti život.
Ukoliko se nađe edukovana osoba na licu mjesta i započne sa osnovnim mjerama podrške disanju i radu srca, taj čovjek će imati više šansi za preživljavanje do dolaska ekipe Hitne pomoći.
Vrijeme je faktor preživljavanja, jer se uspješna KPR treba izvesti u prvih 10 do maksimalno 15 minuta od momenta srčanog zastoja, te nakon 30 minuta od primjene postupaka i lijekova, moguće je dobiti pozitivan rezultat.
Uspješna KPR je naš najviši cilj, jer želimo da pacijent preživi i da nema značajnih komplikacija za normalno funkcionisanje u nastavku svog života.
➡️Pripremila: prof. dr Nada Banjac, načelnik Službe hitne medicinske pomoći JZU „Dom zdravlja“ u Banjoj Luci
Svjetski dan pranja ruku – 15. oktobar
☝️Svjetski dan pranja ruku obilježava se 15. oktobra svake godine s ciljem podizanja svijesti o važnosti održavanja higijene ruku radi prevencije bolesti i zaštite zdravlja. Pranje ruku je jednostavan, ali vrlo učinkovit način sprečavanja širenja infekcija, bolesti i mikroorganizama.
🚰Za početak, važno je znati kada i kako pravilno oprati ruke. Preporučljivo je pranje ruku nakon posjete toaletu, prije i poslije pripreme hrane, nakon kontakta sa životinjama, nakon kijanja ili kašljanja te prije jela. ❗️Pranje ruku treba obaviti temeljno, koristeći sapun i toplu vodu, i trajati najmanje 20 sekundi.
✋Postoje mnogi uzročnici bolesti na našim rukama koje ne možemo vidjeti golim okom, a pravilno pranje ruku uklanja većinu tih mikroorganizama. Na taj način smanjujemo rizik od različitih infekcija, poput gripa, prehlade, dijareje, ali i ozbiljnijih bolesti poput hepatitisa A, salmoneloze i COVID-19.
❗️Osim pravilnog pranja ruku, važno je takođe paziti na higijenu okoline i predmeta koji se često dodiruju, poput mobilnog telefona, tastature ili kvake na vratima. Redovno čišćenje ovih površina može dodatno pomoći u sprečavanju širenja bakterija i virusa.
☝️Svjetski dan pranja ruku nam svake godine pruža priliku da se podsjetimo koliko je važna higijena ruku za naše zdravlje i zdravlje drugih oko nas. Jednostavnom svakodnevnom navikom pravilnog pranja ruku možemo doprinijeti stvaranju zdravijeg i sigurnijeg okruženja za sve nas.
👉Pripremila: prim. dr Vesna Lučić Samardžija, specijalista epidemiologije
👨⚕️🩺O preventivnim pregledima građana i akciji “Za tvoje dobro” za Jutarnji program RTRS-a govorio je prim. dr Mladen Šukalo, načelnik našeg Centra za promociju zdravlja i prevenciju bolesti.
Akcija “Za tvoje dobro” nastavljena u APM Centar - Borik
🩺Protekle subote, 12.10.2024. godine, organizovani su preventivni pregledi za sve građane registrovane u ambulantama porodične medicine Centar – Borik (Platonova).
➡️Preventivna akcija “Za tvoje dobro” se sprovodi od oktobra mjeseca 2019. godine u skladu sa Programom ranog otkrivanja malignih oboljenja i utvrđivanja faktora rizika za masovne nezarazne bolesti za odraslo stanovništvo Grada Banjaluka, a cilj akcije je poboljšanje zdravstvenog stanja stanovništva kroz seriju besplatnih preventivnih pregleda.
👩🏼⚕️👨⚕️Preventivne preglede obavljaju doktori specijalisti porodične medicine, radiologije i ginekologije.
Nizom aktivnosti obilježen 10. oktobar – Svjetski dan mentalnog zdravlja u našoj Ustanovi
👉Organizovanjem tradicionalne prodajne izložbe suvenira u holu Poliklinike koje su izradili korisnici našeg Centra za zaštitu mentalnog zdravlja kroz radno – okupacione terapije, te kroz edukativna predavanja i interaktivne radionice obilježen je Svjetski dan mentalnog zdravlja.
☝️Ovogodišnji Svjetski dan mentalnog zdravlja ima za temu “Vrijeme je da mentalnom zdravlju damo prioritet u radnom okruženju”, kojom se pokušava naglasiti važna povezanost između mentalnog zdravlja i radnog mjesta.
👉Tim povodom profesionalci iz Centra za zaštitu mentalnog zdravlja održali su edukativno predavanje za naše zaposlene na temu “Prevencija profesionalnog sagorijevanja i interaktivne tehnike”. Predavanje se održalo u sali Edukativnog centra porodične medicine u Poliklinici, a predavači su bili Anita Đuričić, specijalista medicinske psihologije i Tanja Radosavac, diplomirani psiholog-porodični terapeut.
👉U sklopu obilježavanja Svjetskog dana mentalnog zdravlja održana je i radionica na temu “Mentalno zdravlje u radnom okruženju” uz aktivno učešće korisnika zdravstvenih usluga našeg Centra. Radionicu su vodili Mladen Golić, diplomirani psiholog i Jelena Sekulić, diplomirani socijalni radnik.
👉Izložba radova korisnika se održala holu u Poliklinike, a naši korisnici su zajedno sa profesionalcima Natašom Ožegović, diplomiranim socijalnim radnikom i Vanjom Lolić radno-okupacionim terapeutom, uzeli učešće u izložbi.
☝️Svjetski dan mentalnog zdravlja obilježava se od 1992. godine. Mentalni poremećaji pogađaju ljude oba pola, svih starosnih uzrasta, iz svih sredina…
☝️Naš Centar za zaštitu mentalnog zdravlja svoj rad zasniva na vrijednostima društva u kojima svi imamo jednaka prava i mogućnosti za zdrav život. Ovim aktivnostima želimo da smanjimo stigmu i socijalnu isključenost osoba sa mentalnim poteškoćama.
Održana radionica na temu „Biosigurnost“
👉Radionica na temu „Biosigurnost“ održana je 26. septembra 2024. godine u prostorijama Vatrogasne čete „Lazarevo“ u Banjoj Luci, a ista je bila namjenjena profesionalnim licima različitih usmjererenja koji su rukovodioci jedinica u sklopu Civilne zaštite Grada Banja Luka, kao i inspektorima Odjeljenja za inspekcijske poslove i komunalnu policiju Grada.
👉Ispred naše Ustanove radionicu su održali: prim dr Vesna Lučić-Samardžija, specijalista epidemiologije, Aleksandar Branković i Stefan Janjić, sanitarni tehničari.
☝️Tom prilikom obrađene su teme koje se odnose na uzročnike zaraznih bolesti, načine širenja i mjera prevencije, kao i upotrebe ličnih zaštitnih sredstava. Veliko interesovanje je pobudio istorijski aspekt epidemija i pandemija koje su dio civilizacijskih sjećanja od njenog nastanka do danas.
👉Demonstrirano je korištenje lične zaštitne opreme za kontaktnu i respiratornu zaštitu, a svi učesnici su imali mogućnost da na ličnom primjeru nauče kako se pravilno oblači i bezbjedno skida lična zaštitna oprema.
🤝Zahvaljujemo se Gradskoj upravi na prilici da podijelimo znanja i vještine te da kroz zajedničku diskusiju sagledamo pitanje biosigurnosti i biozaštite u našem gradu. Nadamo se da je ovo samo početak zajedničke saradnje na očuvanju zdravlja naših sugrađana.
Održan radni sastanak u našoj Ustanovi
👉Direktorica naše Ustanove, doc. dr sci. med. Nevena Todorović, održala je radni sastanak sa rukovodiocima svih medicinskih organizacionih jedinica Doma zdravlja Banja Luka.
👏Jedna od tema radnog sastanka bila je predstavljanje rada novih organizacionih jedinica, Centra radiološke i ultrazvučne dijagnostike i Centra laboratorijske dijagnostike.
🩻🌡️Dosadašnja odjeljenja, Odjeljenje radiološke i ultrazvučne dijagnostike i Odjeljenje za hematološku i biohemijsku dijagnostiku, koja su radila u sastavu Službe specijalističko – konsultativnih ambulanti prerasla su u Centre i formirana su kao posebne osnovne organizacione jedinice, imajući u vidu njihov ogroman napredak u stručno – tehnološkom, kadrovskom i prostornom smislu.
Delegacija Svjetske zdravstvene organizacije u posjeti Domu zdravlja Banja Luka
👉Delegacija Svjetske zdravstvene organizacije, sa regionalnom savjetnicom za mentalno zdravlje Ledijom Lazeri, i pomoćnik ministra zdravlja i socijalne zaštite, dr Milan Latinović, juče su posjetili JZU “Dom zdravlja” u Banjoj Luci.
👉Prilikom posjete održan je sastanak sa rukovodstvom naše Ustanove na čelu sa direktoricom doc. dr sci. med. Nevenom Todorović.
☝️Na sastanku se razgovaralo o ključnim aktivnostima u oblasti mentalnog zdravlja koje su realizovane u prethodnom periodu, o novim planovima, sistemu zaštite mentalnog zdravlja te o velikom napretku koji je u ovoj oblasti ostvaren u Republici Srpskoj u posljednje dvije decenije.
👉Direktorica naše Ustanove, doc. dr sci. med. Nevena Todorović, je istakla da naš Centar za zaštitu mentalnog zdravlja ima specijalistu medicinske psihologije i kompletan Tim za djecu i mlade, a vođa tima je specijalista dječiji psihijatar. Tom prilikom naglasila je i važnost osnivanja novog Centra za majku i dijete, rani rast i razvoj u Domu zdravlja Banja Luka.
👉Dr Milan Latinović je naglasio i potrebu da se stalno radi na jačanju znanja i kapaciteta stručnjaka koji rade u oblasti mentalnog zdravlja u čemu bi bila značajna regionalna i saradnja sa Svjetskom zdravstvenom organizacijom.
👉Nakon sastanka, delegacija Svjetske zdravstvene organizacije i dr Milan Latinović, su obišli Centar za zaštitu mentalnog zdravlja naše Ustanove.
❤️”Koristi srce za akciju!”
➡️Reportaža posvećena obilježavanju Svjetskog dana srca u organizaciji JZU “Dom zdravlja” u Banjoj Luci.⬇️
❤️”Koristi srce za akciju!” Reportaža posvećena obilježavanju Svjetskog dana srca u organizaciji JZU “Dom zdravlja” u Banjoj Luci.
Učešće naših ITLS instruktora na edukacijama
🚑Doktori i medicinski tehničari Službe hitne medicinske pomoći Doma zdravlja Banja Luka, ITLS instuktori, su od 28. do 29. septembra 2024. godine učestovali u projektu “Dani urgentne medicine”, koji se po drugi put održao u Zenici.
➡️U sklopu ovog događaja organizovana su predavanja i radionice iz tema koje su značajne u zbrinjavanju pacijenata u hitnim situacijama, a tom prilikom naši ITLS instuktori su održali pokaznu vježbu gdje su pokazali adekvatno zbrinjavanje povrijeđenih po ITLS (International Trauma Life Support) principima.
➡️Projekat “Dani urgentne medicine” okupio je doktore specijaliste i specijalizante urgentne medicine, doktore medicine koji se bave radom u hitnim službama ili urgentnim odjelima te medicinske tehničare koji rade u službama hitne medicine ili urgentnim odjelima.
👨⚕️👩🏻⚕️Naš ITLS tim instruktora Službe hitne medicinske pomoći uzeo je učešće i na Trećoj međunarodnoj naučnoj konferenciji pod nazivom “Znanjem do zdravlja”, koja se od 19. do 21. septembra održala u Prijedoru.
☝️Navedene edukacije imale su cilj da zajedničkim snagama radimo na promociji urgentne medicine, da razmjenjujemo znanja i iskustva koja stičemo tokom rada sa urgentnim pacijentima.
Click here to claim your Sponsored Listing.
Videos (show all)
Category
Contact the practice
Website
Address
Sime Matavulja Bb
Banja Luka
78000
Ranka Šipke 95
Banja Luka, 78000
Ambulanta sa 20 godina iskustva rada. Na usluzi 24 h, 7 dana u nedjelji: -Pregled svinjskog mesa na trihinelozu -Vakcinisanje kućnih ljubimaca -Liječenje domaćih životinja -Kontakt...
Pave Radana 17
Banja Luka, 78000
Internistička ordinacija Cardio Banja Luka Pave Radana 17 Kontakt tel : +38751346000
Banja Luka
Efikasno ublažava hrkanje, već i poboljšava cirkulaciju vazduha u nosu i plućima i povećava
Banja Luka
BitMedic je platforma koja svojim korisnicima omogućava pristup najnovijim informacijama iz oblasti m
Bulevar CARA DUŠANA 9
Banja Luka, 78000
PRODAJA I USLUGA SVIH VRSTA OPTIČKIH POMAGALA
Aleja Svetog Save 59
Banja Luka, 78000
SSCB je vodeća evropska i svjetska porodična banka matičnih ćelija, specijalizovana za čuvanje
Miloša Obilića 30
Banja Luka, 78000
YOU51 je neinvazivni prenatalni test koji sa 99,99% preciznosti analizira genetsko zdravlje bebe.
Bulevar Desanke Maksimovica
Banja Luka, 78000
Želite da saznate više o našoj KVANTNOJ TERAPIJI? Želite da uradite pregled cijelog organizma? Posjetite našu poslovnicu u Banjoj Luci ulica Bulevar Desanke Maksimović 21
Njegoseva 7
Banja Luka, 78000
Naša misija je poboljšati kvalitet života što većeg broja ljudi. Nismo klinika ali imamo klinic
Petra Radjenovica 12
Banja Luka
Strucnjaci u oblasti mezoterapije Microneedling tretmani....DermaPen PRP Novi profil Koristimo isk