Terapeutov kutak
📌 Odnosi po tvojoj mjeri i uz našu pomoć
Dva prijatelja, psihologa i psihoterapeuta 💚
Sasvim je u redu tražiti pažnju i skretati pažnju na sebe i svoje potrebe. Dokle god to ne znamo, a naročito dok smo djeca, radićemo to na pogrešan način - bićemo bolešljivi ili stalno u problemima, tući ćemo se, svađati ili otići u drugu krajnost i biti savršeni u svemu, isticati se, raditi stalno i puno i samo to kod sebe vrednovati. Možda će vas iznenaditi da su neke od navedenih stvari načini da se privuče pažnja, ali svašta mi “izaberemo” kao strategiju, dokle god percipiramo da su nam neophodne druge osobe za preživaljavanje.
Mi ne mislimo da je ona "ma samo traži pažnju" kritika zbog koje treba prestati tražiti pažnju, ali:
1. Svi mi, veliki, mali, srećni, nesrećni, bogati, siromašni tražimo i želimo pažnju. I to je normalno.
2. Nije loše tražiti pažnju, samo način na koji tražimo pažnju može biti loš po nas ili druge.
3. Najjednostavniji način za privlačenje pažnje je - RECI! Zvuči strašno, čudno, ali vjerujte ljudi će vam biti zahvalni. Ja to praktikujem u svom životu i samo kažem treba mi nježnosti ili treba mi pažnje i objasnim kakve (razgovor, zagrljaj, da mi skuvaju supu, šta god). Prvi put će biti teško to reći, možete i kroz šalu da testirate, ali što ste istrajniji u tome ljudima će biti oko vas jasnije i moći će da vam daju pažnju.
4. Svi mi želimo da budemo tu za nama bliske osobe. Još ako nam kažu kad i kako to žele potrudićemo se još više da to ostvarimo. Olakšajte posao jedni drugima.
Tražite pažnju i čujte kada neko traži pažnju. Jer to je dio konekcije, to nas čini bližima, povezanijima. Slušajte svoje potrebe i ne predviđajte tuđe. Zvuči jednostavno, ali je potrebno dosta vježbe. Polako…
Emocije nas svakodnevno okružuju htjeli mi to priznati ili ne. Međutim, kada mi odrasli nismo sa njima na ti teško da ćemo znati pomoći djeci da se snađu u svijetu emocija.
Jezik djece je mnogo konkretniji i upravo zato delikatne stvari je izazovnije objasniti. Mi odrasli se tu upetljamo, zbunimo, zakomplikujemo.
Kada pričamo o djeci, mi mislimo na fizički druge ljude koji su trenutno u dječijim godinama, ali zaboravimo da smo i mi bili djeca i da i taj dio nas živi sa/u nama. Sami procijenite sa kojim djetetom želite razgovarati, a mi ćemo vam dati osnovne informacije o emocijama, kao i konkretne smjernice kako da pričate sa djecom o njima. Webinar je namijenjen svim (budućim) roditeljima, profesionalcima koji rade sa djecom, ali i svima koje svijet emocija zanima i koji žele sebe i druge da bolje razumiju.
💡Na webinaru pokrivamo teme:
• Šta su emocije i kako ih doživljavamo
• Kako djeca doživljavaju i ispoljavaju emocije prema uzrastu
• Šta je unutrašnje dijete
• Konkretne smjernice za razgovor sa djecom
• Konkretne smjernice za razumijevanje i umirivanje emocija
• Praktične vježbe
• Mnogo primjera iz života i prakse
🔗 Webinar kupiti možeš na linku https://kutaksavjetovaliste.com/program/kako-pricati-sa-djecom-o-emocijama/
Webinar košta 60 KM/35 evra. Od kupovine imate pristup webinaru 6 mjeseci za samostalno gledanje.
Ova knjiga obuhvata toliko tema da bi bila prava šteta reći da je glavna tema dijagnoza i život sa AD(H)D-om. “Oni koji “veruju” u njega, poremećaj pažnje obično objašnjavaju kao rezultat loših gena, a oni koji u njega ne veruju tumače ga kao posledicu lošeg roditeljstva.”
Zato ćemo kroz cijelu knjigu razmišljati o uticaju naslijeđa i sredine i koliko je kontekst i narativ u kojem živimo nešto što utiče na oblikovanje svakog pojedinca. Nećemo davati dijagnoze, niti prognozirati šta bi bilo kad bi bilo, ali ćemo iz pozicije saosjećajne radoznalosti pitati i provjeravati. Posmatrati stvari iz druge perspektive.
Nemojte se iznenaditi ako pronađete kod sebe ili nekog iz vaše okoline sve simptome, jer to je tendenicija koju imamo kada god čitamo ovakvo štivo, ali to je dobar povod i da se zapitate koje resurse ste/su imali ili imate/ju. Knjigu možemo čitati iz različitih pozicija i iz svake dobiti nešto jer je upravo to bogatstvo ove knjige. Neka vas ne odbije obimnost knjige i/ili sitni font, jer vrijedi.
Kutak čitalaca se ovaj mjesec okuplja oko ove knjige 📚
⏰ Srijeda, 29.5. u 20h se družimo na zoomu
📍 Pridruži nam se prijavom na linku https://forms.gle/95dqKa8AkQWeGzSo7
Radujemo ti se 🥰
Dobro došli na promociju Stipoterapije - zbirke kratkih stripova o ličnom iskustvu sa psihoterapije koja na sirov, životan i komičan način prikazuje kako sve psihoterapija može da izgleda.
📍 VIII kongres psihologa Bosne i Hercegovine
Kada je posljednji put Kongres psihologa bio u Banjaluci nas dvije smo bile studenti osnovnih studija, volonteri na Kongresu i presrećne što smo imale priliku da zavirimo u svijet iskusnih psihologa na takvom događaju.
Nevjerojatno je da smo ove godine u punoj sali održale svoju radionicu 🫶 srele se sa poznatim i dragim kolegama, neke po prvi put uživo vidjele i ono najvažnije - upoznale nove kolege iz regiona.
Mnogo naučile, nešto obnovile, uživale i umorile se. 🤝
Družimo se po 23. put 🤯
Čitamo "Rasuti umovi" od Gabora Matea. Pročitaj kolilo stigneš, ponesi omiljene citate i dođi da zajedno kreiramo Kutak čitalaca po našoj mjeri.
🔗Prijavi se na ovom linku https://forms.gle/yiqgj1FxRZTGQ5KW6
Čekamo te 💚
U novoj epizodi pričamo iz okvira svoje terapijske prakse, onoga čemu smo naučene, ne osuđujemo, nudimo informacije koje mogu da zaštite pojedinca.
Granica (ne)etičnosti u ličnom radu je veoma škakljiva, zbog toga poslušaj cijelu epizodu.🎧
Red flags u ličnom radu I Na kauču 6 Pričamo iz okvira svoje terapijske prakse, onoga čemu smo naučene, ne osuđujemo, nudimo informacije koje mogu da zaštite pojedinca. Granica (ne)etičnosti u l...
Ako vas je privukao naslov ove knjige, onda odvojite vrijeme i pročitajte cijeli knjigu. Ovu preporuku pišem u trenutku kada je hajp oko ove knjige već splasnuo, ali bio prilično opravdan.
Postoji određena doza skepticizma kod mene kada govorimo o knjigama ove vrste, posebno kada knjiga postane popularna. Vjerovatno je zato trebalo ovoliko vremena da je nominujemo u Kutak čitalca. Međutim, ova knjiga za razliku od mnogih drugih radi nešto potpuno drugačije, a veoma korisno. Lindzi se na svojih 200 i kusur stranica ne upušta u priču zašto su ti roditelji postali tako nezreli, nego priča o efektima i posljedicama na djecu.
Djeca emocionalno nezrelih roditelja su ona koja previše razumiju druge, gase sebe i svoje potrebe, a kako ne bi to dodatno produbila onda bira drugačiji pristup. Saosjećajno piše o tome kako je biti u toj poziciji i nudi mnogo različitih primjera u kojima se svako od nas može pronaći, a na kraju i par koristnih savjeta za promjenu. Koliko dobro Lindzi razumije ovu djecu govori činјеnica da odvaja nekoliko stranica da odgovori na svako ALI.. koje bi jedno dijete emocionalno nezrelih roditelja imalo - jer želi da ih osnaži.
Šta ova knjiga može da ponudi čitaocu? Osjećaj rasterećenja (“ahaaa, pa nije sve do mene”), uvid u to kako su drugi oblikovali nas i naše živote i početak (ili dopunu) znanja koje može da unaprijedi naše živote. Ova knjiga je idealna za tebe ako si već u terapijskom procesu ili razmišljaš da li da kreneš - jer će ti dati određeni okvir, ali i otvoriti neprijatna sjećanja i emocije zbog čega je poželjno da imaš podršku.
Ono što je drugačije od drugih vrsta ličnog rada jeste da naša grupa ima dva koterapeuta - voditelja grupe, što će ti omogućiti da vidiš dva terapeuta istog usmjerenja kako možda na različite načine, različitim stilom pristupaju istom problemu. Što znači duplo učenje ili dodatnu priliku za kreiranje autentičnosti u radu.
Grupa je način da dobiješ mnogo za relativno kratko vrijeme - od 2 koterapeuta i od kolega edukanata, a takođe je zgodna i za skupljanje sati ličnog rada koje većina edukacija zahtjeva. Posjedujemo evropske sertifikate za psihoterapiju, tako da su naše potvrde priznate.
Naše iskustvo i vođenja grupa i učestvovanja u grupama za lični rast i razvoj nam govori da je ovo jedno od najintenzivnijih procesa i da se mnogo toga može dobiti i otvoriti u sklopu grupne dinamike za šta je na individualnoj terapiji potrebno više vremena. Imaš priliku i da učiš kroz direktan rad i kroz posmatranje kako drugi rade.
Krećemo u aprilu, a dodatne informacije i mogućnost prijave imaš na ovom linku: https://sendfox.com/lp/1kd9yj
Pošalji svoju prijavu i proslijedi informaciju kolegama 💚
Baš često nam dolaze klijenti koji su se odlučili za terapijsku fotelju nakon što su mnogo čitali, slušali i edukovali se o svom problemu, stekli neke uvide, ali ne prave one promjene koje žele da vide. Ovo uvijek pohvalimo, jer stvarno cijenimo posvećenost i odgovornost koju oni preuzimaju sa tim potezima ALI..
Pod ruku sa ovom odgovornošću je išlo odugovlačenje odluke da se zatraži pomoć. Oni odgovorni uvijek misle da mogu to sami, gledajući podcaste i reelsove često se odvedu na put iscrpljenja koji sa sobom donese i sumnju u sebe, okrivljenje, usamljenost i umor, što ih ponovo vrati na početak p**a i potpuno obeshrabri.
Ti možeš da napraviš promjene sam/a, ali će ti trebati mnogo više vremena i put će biti mnogo teži, nego onaj sa podrškom. Ti možeš nastaviti čitati naše poruke svake srijede i čekati svaku iduću da sve postane drugačije.. ILI možeš biti samoodogovoran/na u onom pravom smislu te riječi i potražiti našu podršku.
Imaš još 5 dana za odluku, jer krećemo od ponedjeljka 🎉
🔗Prijavi se na linku
https://kutaksavjetovaliste.com/product/promijeni-porodicni-program/
Čekamo te 🤍
Postoji ta prirodna potreba da se slika našeg odnosa sa roditeljima i odrastanje ne dira, ma kakvo ono bilo. Dok odrastamo poznajemo samo svoju porodicu i kroz oči svoje porodice gledamo u druge. Dok smo mali, pa sve do nekog odraslijeg doba (adolescencija ili još kasnije) mislimo da su sve porodice kao naše. Upoznavanjem drugih i njihovih života, shvatamo da to i nije baš tako. Tada možemo da budemo šokirani, zbunjeni ili samo iznenađeni. Kako rastu naše kognitivne sposobnosti i sposobnosti introspekcije, razlike sve više i lakše uočavamo.
Danas, kada smo došli da nešto promjenimo i svjesni da nešto nije bilo ok, ipak je teško biti ljut/a na mamu i tatu. Ako se ljutimo imamo osjećaj da im činimo nepravdu, da nismo dovoljno zahvalni, da prljamo ono što je bilo dobro, da dramimo i pretjerujemo…
Nas dvije nismo sudije koje su došle da osude roditelje naših klijenata i odvedu u pritvor. Mi smo istraživači koji žele da otkriju zašto je baš tvoj problem problem, da razumiju kako je ono što se u porodici dešavalo (ili je izostalo) oblikovalo tvoj problem, koja kočnica nije samo tvoja nego svi članovi porodice (ili samo jedan?) čvrsto drže ručnu u tvojim kolima. Kada u ovom istraživanju klijent postane naš partner, onda na kraju istraživanja dobijemo osobu koja:
•se osjeća rasterećeno i shvata da nije istina da “sa njom nešto nije uredu”
•vidi obrasce koje se ponavljaju unutar porodice i koji su njoj nametnuti
•ima svijest o onim obrascima koji su loši i nisu korisni
•odgovorno mijenja odnos sa sobom i drugima
•odustaje od ideje da druge mijenja i spašava
•shvata kada sebe mijenja, da mijenja i odnose sa drugima
•dozvoljava sebi da bude i ljuta i tužna povodom stvari koje nisu bile ok u porodici
Ako si čitao/la ovo i pomislio/la - e ovo mi treba, onda te čekamo na našem online programu!
🔗 Prijavi se na linku https://kutaksavjetovaliste.com/product/promijeni-porodicni-program/
Čekamo te 💚
Družimo se po 22. put 🤯
Čitamo "Odrasla djeca emocionalno nezrelih roditelja" od Lindsi Gibson. Pročitaj kolilo stigneš, ponesi omiljene citate i dođi da zajedno kreiramo Kutak čitalaca po našoj mjeri.
🔗Prijave su ovdje https://forms.gle/ygr6UdDSKeNMdKk7A
Čekamo te 💚
📍Izbjegavamo kratkoročnu neprijatnost koja je intenzivnija onda kada pravimo promjenu i ostajemo u onoj neprijatnosti koja je manje inenzivna a traje godinama.
Sa nama u novom online programu možeš praviti promjene koje dugoročno ostaju.
Kako ti (po)kažeš da ti je stalo?
Postoji mnogo načina da pokažeš svoju ljubav, a mi imamo jedan posebno nježan način. Dragoj osobi, iz našeg Kutka, možeš da pokloniš poklon bon za psihoterapiju ili naš novi online program.
Ovi pokloni neće uvenuti, izgubiti svoju vrijednost ili ostati zatrpani u ormaru. Oni će da rastu u onome do koga ti je stalo, ali i u vašem odnosu 🤍
Javi nam se u dm 💌
Da li se prepoznaješ u ovome?
• Znaš da ti je porodica “napakovala” kofer tereta, ali ne znaš kako da ga se otarasiš
• Stalno upadaš u iste odnose (obično partnerske) u kojima si nezadovoljan/na
• Želiš da radiš nešto drugačije, ali ne uspijevaš i ne znaš kako
• U strahu si da ponoviš iste greške koje je tvoja porodica pravila
ili
• Možda si terapeut koji u ovom želi da pomogne svojim klijentima?
Preko 300 klijenata je sjelo u naš Kutak sa ovim problemima i nakon posvećenog rada ostavilo porodični teret, te svjesno izabralo građenje sebe u odnosima sa drugima. Ova promjena je moguća i za tebe.
Program traje 3 mjeseca tokom kojih imaš pristup svim snimljenim edukacijama. Program se sastoji od:
• 2 modula i 21 lekcije
• vježbi za samorefleksivnost i kreiranje promjene
• materijala u tezama kao podsjetnika
• naše konstantne podrške
• poklona na kraju
Ako umjesto samostalnog premotavanja filma u krug, svoje vrijeme uložiš u ovaj program na kraju ćeš tačno prepoznati i razumjeti ono što dolazi iz tvoje porodice i konačno ostaviti ono što ti ne treba, a zadovoljiti ono što ti je potrebno.
Rane prijave do 10.3. imaju popust od 20% uz kod PROMIJENI20.
1.4. krećemo sa promjenama 💚
Svi detalji i prijave na ovom linku https://kutaksavjetovaliste.com/product/promijeni-porodicni-program/
Čekamo te 🥰
Da li prihvatamo emocije zdravo za gotovo?
Koliko im dajemo pažnje?
Ili nam one samo smetaju i najbolje bi bilo da ih nema?
📍U ovoj epizodi prolazimo kroz neke mitove o emocijama i odgovaramo na sva pitanja koja ste nam postavili na temu emocija. Ukoliko želite da čujete više o temi emocija poslušajte 3. epizodu.
I naravno, pišite nam svoje komentare 💚
O emocijama I Na kauču 3 Da li prihvatamo emocije zdravo za gotovo? Koliko im dajemo pažnje? Ili nam one samo smetaju i najbolje bi bilo da ih nema?U ovoj epizodi prolazimo kroz neke...
📌 Ukoliko niste do sada pogledali u poslednjoj epizodi podcasta Na kauču smo pričale o željama i potrebama. Kliknite na link i otkrijte šta su želje i potrebe, po čemu se razlikuju i koje emocionalne potrebe sve postoje.
❗️ Upozoravamo vas da ova epizoda daje mnogo prostora da postavite sebi pitanja o zadovoljenju vaših potreba i samim tim vam daje prostor za dodatni rad na sebi i bolje upoznavanje sebe 😁
Želje vs Potrebe Ako bismo morali reći od čega sve kreće u razvoju individue, naš odgovor bi bio od (ne)zadovoljenja potreba. U ovom podcastu ćemo pričati baš o njima, kako i...
Treba nam više od 90 sekundi da ispričamo važnu priču ✨
Pričaćemo o odnosima, emocijama, terapiji, važnim uvidima i svemu što vas zanima na našem kauču. Ako znate šta ste do sada dobijali ovdje, onda ćete sigurno željeti da slušate i naš podcast.
Tu smo zbog vas, ovdje u formi koja nama više prija i ne stvara pritisak.
O čemu želiš da razvezemo priču na kauču? Piši nam, jer želimo zajedno da kreiramo sadržaj 💚
PRVA EPIZODA, VEČERAS U 18H 🎉
Vrijeme je darivanje, tako kaže tradicija, ali i društvene norme, konzumerizam i društvene mreže. Na društvenim mrežama, posebno u ovo vrijeme, možemo da vidimo nagradne igre putem kojih se poklanjaju razne stvari, između ostalog, i seanse za psihoterapiju.
Nakon duže diskusije, želimo da podjelimo svoje mišljenje zašto po našem mišljenju to nije dobra ideja.
1. Jedna seansa ne pravi promjenu. Njegujući princip koji mi primjenjujemo znamo da nemamo čarobni štapić i da promjena ne dolazi u jednom satu. Iz ovih cipela nam je teško vidjeti vrijednost poklona od jedne seanse.
2. Motivacija ljudi koji ne plaćaju seansu je u velikoj mjeri upitna, a odgovornost gotovo nepostojeća. Dodatnu ozbiljnost terapijskog procesa oduzima činjenica da je tu seansu neko dobio na nagradnoj igri. Terapija je ozbiljan i odgovoran proces, plaćanje je samo jedan od načina da se ta poruka pošalje.
3. Kakvu poruku šaljemo klijentima koji nas plaćaju? Ako idemo sa pretpostavkom da imamo klijente koji kod nas redovno dolaze i plaćaju seanse, a na društvenim mrežama iste poklanjamo nepoznatim ljudima, šta zapravo radimo? Šta oni koji nas plaćaju mogu da pomisle? Kako se osjećaju? Da li mogu da učestvuju u nagradnoj igri?
4. Šta mi dobijamo od te nagradne igre? Da li broj učesnika, lajkova posta ili naše stranice mjerilo kvaliteta rada? Koja moja potreba stoji iza tog poduhvata?
Ako vas ove četiri stavke navedu na promišljanje, drago nam je. Ukoliko se ne slažete sa nama, isto je ok.
Ukoliko imate slobodnog prostora i termina, ponudite ih svojim klijentima koji već ulažu u sebe i odabrali su vas da im pomognete u tome. Poklonite jednu seansu jednom ili svakom klijentu. Prijavite se da volontirate u Studentskom savjetovalištu UNIBL koje uvijek traži volontere terapeute i ima veliki spisak čekanja. Postoje važni, često (za društvene mreže) nevidljivi načini, da učinimo dobro.
Ukoliko niste saglasni sa nama, uradite ono što je vama ok.
Šta si učinio/la da ne bude gore ove godine?
Zastani i odgovori na ovo pitanje! Ovo je pitanje za sve nas, a posebno za tebe ukoliko ti je pogled unuzad veoma mrzak.
Ono što trenutno vidimo oko sebe (ili bar dominantno) jesu ljudi koji pozivaju na sumiranje godine, proslavu postignutih ciljeva, postavljanje novih za iduću itd.. Ne kažemo da je to samo po sebi pogrešno, ali imamo nešto važniju poruku. Prvo i najvažnije ne moraš da to radiš ukoliko ti izraziva neprijatna osjećanja.
Drugo, hajdemo zajedno promijeniti perspektivu na ovu godinu. Za početak ocjeni na skali od 1 do 10 koliko si zadovoljan/na sa ovom godinom? Imaš brojku? E sjajno. Čak i ako je brojka za tebe niska, nastavi ovo da čitaš, jer sada ide onaj bitni korak. Zapitaj se šta si uradio/la da ta ocjena ne bude niža za jedan, dva ili više brojeva? JER NEŠTO SI RADIO/LA DOBRO, da ne bude još gore, da ostaneš tu i održiš stanje.
Zapiši i najmanje ponašanje, misao ili ideju koja ti je pomogla u tome. To su tvoje vještine i snage koje su ti pomogle da ova godina ne bude mnogo gora. To je veliki uspjeh i odaj sebi priznanje i pohvalu za to. Ponesi stvari sa spiska u idući godinu, ostavi spisak za vidljivom mjestu, podsjeti se svakog dana na njih.
NIJE BILO GORE I TO JE TVOJA ZASLUGA!
Čestitamo ti i grlimo te 🫶
Obožavam praznike! Čini se da je to tako oduvijek bilo ili bar od kada me sjećanje služi. Bez obzira na životne okolnosti i (ne)prilike, kod nas u kući novogodišnji duh nikada nije izostajao. Ukrašavali smo sve od vrata do posljednjeg ćoška kuće, i duboko tugovali kada je poplava odnijela neke od najdražih ukrasa.
Mama je uvijek bila zadužena za duh i toplinu, a tata za domišljatost i nove kreacije. 2000. kada je mama zbog posla bila odsutna duži period, tata je napravio konstrukciju (i dalje ne znam kakvu) uz pomoć koje su prije ponoći naši paketići pali sa krova pred kuću. Vješto nas je namamio na prozor da tome svjedočimo, a našoj nevjerici nije bio kraja. Danas znamo da nije teško djecu prevariti oko prave istine o Djeda Mrazu, ali on se baš potrudio. Ne možete zamisliti koliko dugo je ta priča sa mnom i sestrom hodala kroz život kao jedina i prava potvrda da Djed Mraz postoji.
I kada sve ovo pročitate možete da pomislite - pa nije ni čudo što obožavaš praznike! ALI, godinama pored radosti dolazila su i druga sjećanja, a sa njim i emocije. Baš u ovo vrijeme sjetim se ljudi, dragih ljudi, koji nisu (iz različitih razloga) više tu. Sjetim se tradicionalnih druženja poslije Božićnog doručka kod tetke, rođaka kojem je kasnije pripadala naša šesta stolica za stolom, drugim danima nikada korištena, na kraju se sjetim onih koji stvarno nisu tu. Pitam se kako bi izgledalo da su danas tu, šta je moglo biti drugačije, krivim se što mi blijede sjećanja. Onda stezanje u grlu i suze u očima otjeram onim što danas imam, što je drugačije, ali stvarno lijepo. I tako isti događaj mi donese i sreću i tugu, zahvalnost i ljutnju. Pa opet u krug.
I znate šta? Da nema ove tuge i ljutnje, ne bih mogla da osjetim ni radost. Ne bih se još danas sjećala sreće dok je Djed Mraz postojao i isčekivala da izvršavam njegovu misiju danas. Ja sam stvarno srećna što moja praznička priča zvuči ovako. Ali to ne znači da sam svaki dan najradosnija osoba na svijetu.
I ono najvažnije sam sačuvala za kraj - u redu je ako ovo nije tvoja priča o praznicima, ako si bio/la tužan/a dok si ovo čitao/la, ljut/a ili mi zavidio/la. Ne postoji norma ili HOW TO za tvoja osjećanja. Dozvoli sebi da tvoja praznična priča bude obojena svim bojama i dozvoli svaku emociju, jer praznici nisu samo radosni. I zapamti, to priča od ove godine. I moja i tvoja priča mogu iduće da postanu drugačije.
Više o praznicima i emocijama možeš pročitati u našem besplatnom e-book. Preuzmi na linku: https://sendfox.com/lp/1xjwr9
Nismo terapeuti koji n**e brza rješenja. Ne zato što ne želimo ili smo škrte, nego zbog toga što ne vjerujemo da postoje. Ovaj pristup njegujemo u svemu što radimo i otvoreno komuniciramo. Ne postoji ta jedna seansa koja će sve riješiti, ne posjedujemo taj savjet koji će donijeti sve promjene, niti trening koja će te svemu naučiti. Promjena dolazi drugačije.
Prije godinu dana smo bile na raftingu sa prijateljima. Volimo baš takve vrste druženja i aktivnosti. I tako prošle godine, poznat kamp, poznata Tara i naša ekipa. Spuštamo se već duže vrijeme i pred sljedeći veći buk skiper nam objašnjava kako da se ponašamo i veslamo. U šali neko iz čamca izgovori “Platim, a veslam!”, aludirajući na činjenicu da si platio ovu aktivnost i samog skipera, a ipak moraš i ti da radiš. Svi iz čamca smo se od srca nasmijali, a nas dvije smo istovremeno pomislile eto ti priče o terapiji. Kontaš?
Postoji nekoliko zabluda koje klijenti imaju kada dođu, neke od njih zvuče ovako otprilike:
Došao/la sam po savjet, nešto što će mi reći šta trebam da uradim drugačije.
Došao/la sam da saznam što se to baš meni dešava. Treba mi uzrok.
Kada dobijem jedno od ovo dvoje ili oboje, stvari će se promijeniti.
Nažalost, stvarnost ne izgleda ovako iz mnogo razloga. Postoji million izvora koji nam govore šta i kako treba da radimo, a ipak ne radimo. Znamo da je fizička aktivnost veoma zdravlja ili da je pušenje štetno, a ipak tako ne živimo. Uz to, da li vjeruješ da postoji samo jedan uzrok problema sa kojim sa kojim se suočavaš i da njegovim otkrićem život postaje drugačiji. Vjeruješ? Onda imamo jedno pitanje za tebe: Šta će biti drugačije u tvom životu kada dokučiš to zašto?
Promjena ne nastaje time što nešto znam, nego time što uradim nešto drugačije. Time što probam i pogriješim, pokušam i uspijem, istrajavam i ponavljam. Promjenu ne donosi terapeut, promjenu donosiš ti. E zato kod nas na terapiji (edukacijama) platiš, ali i veslaš. Mi smo podrška, učitelji, oni koji miluju, koji guraju, konfrontiraju, izazivaju i vjeruju u tebe, ali sva promjena je tvoja. Ti izađeš sa seanse u stvarni život i malo po malo praviš promjenu. Ti veslaš, mi smo skiperi.
‼️ Sjajna prilika za sve mlade ljude koji žele da ojačaju svoj kapacitet da slušaju i koji žele da iskoriste svoje slobodno vrijeme, a da dobiju puno toga zauzvrat.
💚 Nas dvije smo svoj savjetodavni put započele upravo na Plavi telefon BiH i iz prve ruke možemo reći da je to sjajna prilika da se okušate i da naučite mnogo toga. Tu ćete dobiti smjernice, vođstvo i ekipu koja će vas gurati naprijed i u ličnom i u profesionalnom radu.
📌 Ne čekajte, prijavite se, a svi detalji su na objavi ispod.
❗𝐏𝐨𝐬𝐭𝐚𝐧𝐢 𝐬𝐚𝐯𝐣𝐞𝐭𝐧𝐢𝐤/𝐜𝐚 𝐧𝐚 𝐏𝐥𝐚𝐯𝐨𝐦 𝐭𝐞𝐥𝐞𝐟𝐨𝐧𝐮❗
👉Želiš da:
✔️stekneš praktično iskustvo u savjetodavnom rada sa djecom i mladim osobama,
✔️učiš o različitim oblicima nasilja nad djecom, asertivnoj komunikaciji i emocionalnoj pismenosti,
✔️radiš u opuštenoj i podržavajućoj atmosferi, i
✔️budeš dio tima koji cijeni tvoj trud i znanje.
I pri tome:
👉imaš više od 19 godina,
👉trenutno boraviš na području Banjaluke i okoline,
👉savjesna si i odgovorna osoba,
👉možeš posvetiti 4h sedmično volontiranju na liniji.
‼PRIJAVI SE i POSTANI savjetnik/ca na Plavom telefonu!
Sve što treba da uradiš jeste da do 10. novembra popuniš prijavu za volontiranje koja se nalazi na sljedećem linku: https://forms.gle/AADAAXZERkuJGHCk9.
👉Nakon što zaprimimo tvoju prijavu, bićeš pozvan/a na intervju, a svi koji zadovolje uslove na intervjuu prolazi kroz 40 sati obuke za rad na savjetodavnoj liniji.
Prijavi se, proširi svoje znanje i pomozi nam da svaka osoba dobije pomoć i podršku koju zaslužuje.
👉Za sve dodatne informacije možeš pozvati 051/923-270 ili nam pisati u inbox naše FB stranice.
*Aktivnosti koje sprovodi Plavi telefon podržane su od strane kompanije MTEL te UNICEF Bosna i Hercegovina.
Click here to claim your Sponsored Listing.
Kutak za sve
Da li mislite da ste ušli u fazu svog života kada osjećate snažnu želju da dublje razumijete sami sebe? Želite li da unaprijedite funkcionisanje vaše porodice ili vaše partnerske relacije? Možda ste znatiželjni oko toga šta vas pokreće, kako stvarate odnose sa drugima ili kako vaša prošlost i porodica porijekla utiče na to kako vodite svoj život u sadašnjosti.
Svima nama u nekom trenutku našeg života treba pomoć i podrška. Nekada smo jednostavno premoreni. Nekada samo želimo zajedništvo i spokoj. Psihoterapija može pomoći ljudima da istraže mjesta gdje se osjećaju blokirani ili zaglavljeni da se otvore novim mogućnostima. Naše uvjerenje je da svaka osoba, par, porodica ima određene snage i kapacitete da se nose sa životnim poteškoćama. Nekada im samo treba pogled iz drugog ugla, ruka podrške i dodatno razumijevanje.
U svom radu koristimo metode i tehnike sistemske porodične psihoterapije gdje naročito vorimo računa o terapijskom odnosu i životnom kontekstu svakog klijenta.
Videos (show all)
Category
Contact the practice
Telephone
Website
Address
Ravnogorska 1
Banja Luka
Opening Hours
Monday | 09:00 - 21:00 |
Tuesday | 09:00 - 21:00 |
Wednesday | 09:00 - 21:00 |
Thursday | 09:00 - 21:00 |
Friday | 09:00 - 21:00 |
Saturday | 09:00 - 17:00 |
Krajiških Brigada 103
Banja Luka, 78000
Brinemo o vašem mentalnom zdravlju. Radimo sa odraslima, adolescentima i djecom. Održavamo grupe p
Banja Luka, 78000
Online psihoterapija i savjetovanje CBT, REBT, ACT psihoterapija Psihoterapija, licni rast i razvoj, mindfulness, samosaosjecanje, odnosi, regulacija emocija
Banja Luka, 78000
Centar za psihoterapiju "U povjerenju" nudi stručnu psihoterapijsku pomoć. Mob 066 441 344 Tel
Tromeđe 4c
Banja Luka, 78000
Psihološki centar Ego je centar za savjetovanje, psihoterapiju i zaštitu mentalnog zdravlja.
Vase Pelagića 10
Banja Luka, 78000
Dipl.psiholog, porodični sistemski terapeut, sistemski supervizor i trener
Banja Luka, 78000
Psihološko savjetovalište Equilibrium je formirano sa ciljem pružanja stručne pomoći osobama sa različitim emocionalnim problemima, te upoznavanja šire populacije ljudi sa zdravim...