10/10
University of Cyprus Athletic Center @20:30

Photos from EUC - Athletic Center's post 11/05/2017

Πανηγύρισε τον τίτλο με εφτάρα το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο!

Φιέστα τίτλου έστησε χτες το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου αφού επικράτησε στην τελευταία αγωνιστική του Πανεπιστημιακού Πρωταθλήματος Φούτσαλ Ανδρών του Πανεπιστημίου Λευκωσίας (7-2) τελειώνοντας το πρωτάθλημα αήττητο.

Έχοντας εξασφαλισμένο ουσιαστικά τον τίτλο από την περασμένη αγωνιστική, οι γηπεδούχοι μπήκαν φουριόζικα στο παρκέ θέλοντας να τελειώσουν από νωρίς το ματς. Έτσι, μέχρι το 11′ το σκορ ήταν στο 3-0 χάρη σε τέρματα των Αγγελή (4′), Κωνσταντινίδη (9′) και Αντρέου (11′).

Το πολύ γρήγορο προβάδισμα έφερε και χαλαρότητα στους πρωταθλητές με το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας να το εκμεταλλεύεται και να μειώνει άμεσα σε 3-2 (Θεοδώρου και Κουμπαρής οι σκόρερ). Στη συνέχεια και μέχρι την λήξη του ημιχρόνου, οι 2 ομάδες αναλώθηκαν σε παιχνίδι δύναμης με την κάθε μια να προσπαθεί να επιβληθεί της άλλης αλλά το σκορ να μην αλλάζει.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους οι πορτοκαλί θέλησαν να “σκοτώσουν” το παιχνίδι με τον τερματοφύλακα των φιλοξενουμένων Βασιλείου να κρατά την ομάδα του στο παιχνίδι με τις αποκρούσεις του. Δεν θα ήταν υπερβολή να λεχθεί πως κάθε προσπάθεια των φουτσαλιστών του Φρίξου Πιερή σταματούσε στον κήπερ του Πανεπιστημίου της Μακεδονίτισσας.

Ένα οκτάλεπτο ξέσπασμα όμως (37′-45′) έφερε και 4 τέρματα για το Ευρωπαϊκό από τους Αγγελή, Κωνσταντινίδη, Μαλέκκο και Κρέκο με το παιχνίδι να παίρνει για τα καλά χαρακτήρα φιέστας για τους γηπεδούχους.

Έτσι, οι γηπεδούχοι έκλεισαν την σεζόν με τον καλύτερο τρόπο ενώ το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας προσπάθησε αλλά παραδόθηκε στις ορέξεις των πρωταθλητών τερματίζοντας το πρωτάθλημα στην τρίτη θέση.

Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου: Χριστοφόρου Μ., Κωνσταντινίδης Α., Κρέκος Γ., Αβραάμ Η., Ασλαμαζίδης Γ., Αγγελή Α., Εφφέ Μ., Ανδρέου Α., Σακαρίδης Ε., Αχιλλέως Δ., Μαλέκκος Κ., Κυριάκου Λ.

created by StudentLife Sports

Photos from EUC - Athletic Center's post 09/05/2017

Ο φοιτητής – καλαθοσφαιριστής Μιχάλης Κουμής μας εξηγεί την αγάπη του για το μπάσκετ!

Ο Μιχάλης Κουμής αποτελεί μια από τις μεγαλύτερες ελπίδες του κυπριακού μπάσκετ αφού παρά το νεαρό της ηλικίας του αγωνίστηκε σε All Star Game ενώ διαπρέπει με την φανέλα της ΑΕΚ Λάρνακας. Παράλληλα, είναι φοιτητής, γεγονός που όπως σε όλους τους φοιτητές – αθλητές, δίνει ακόμα μεγαλύτερη αξία στον αγώνα του για την καταξίωση.

Δες παρακάτω όλα όσα μας είπε:
Γεια σου Μιχάλη, καταρχάς, με τι ασχολείσαι στη ζωή σου;

Την σεζόν που διανύουμε ασχολούμαι επαγγελματικά με την καλαθόσφαιρα και αγωνίζομαι στην Α.Ε.Κ Λάρνακας. Ταυτόχρονα είμαι πρωτοετής φοιτητής φυσιοθεραπείας στο Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου.

Πώς ξεκίνησες να ασχολείσαι με την καλαθόσφαιρα και πού αγωνίζεσαι τώρα;

Η αγάπη μου με την πορτοκαλί θεά ήρθε σε ηλικία 15 χρονών όταν ξεκίνησα να αγωνίζομαι στην Ένωση Νέων Παραλιμνίου. Οι προπονητές που συνεργάστηκα εκεί με βοήθησαν να αγαπήσω το άθλημα. Δεν άργησα να συνδεθώ και να γίνω ένα μαζί του. Μετά από χρόνια σκληρής δουλειάς και σωστής καθοδήγησης κατάφερα να αγωνίζομαι τώρα στην Α.Ε.Κ Λάρνακας.
Πόσο δύσκολο είναι να συνδυάζεις αθλητισμό και σπουδές;

Σιγουρα δεν είναι ότι πιο εύκολο να συνδυάζεις τις φοιτητικές σου υποχρεώσεις με την καλαθόσφαιρα.

Ο συνδυασμός αυτός χρειάζεται αρκετές θυσίες, όταν όμως αγαπάς αυτό που κάνεις, τίποτε δεν μπορεί να σε εμποδίσει.

Ποια είναι η πιο ξεχωριστή στιγμή που συγκράτησες μέχρι σήμερα;

Αν και έχω αρκετές στα λίγα χρόνια που ασχολούμαι με την καλαθόσφαιρα, ξεχωριστές στιγμές για μένα είναι η πρώτη μου συμμετοχή στο All Star Game και στην Εθνική Ομάδα.

Ποια είναι η άποψη σου για το επίπεδο της καλαθόσφαιρας στον Πανεπιστημιακό Αθλητισμό αλλά και στην Κύπρο γενικότερα;

Αναμφισβήτητα το επίπεδο δεν είναι τόσο υψηλό τουλάχιστον για φέτος, αλλά μου φαίνεται πολύ λογικό αφού στο πρωτάθλημα συμμετέχουν μόνο 5 πανεπιστήμια. Πρέπει όμως να βρεθούν τρόποι να αναβαθμιστεί το πρωτάθλημα αφού έχουμε και άλλα πανεπιστήμια που δεν συμμετέχουν.
Πιστεύεις πως υπάρχει αρκετή κάλυψη της καλαθόσφαιρας από τα μέσα ενημέρωσης;

Δεν μπορώ να πάρω θέση για το πώς ήταν παλαιότερα η κατάσταση μπορώ να πω όμως με βεβαιότητα ότι την τελευταία διετία υπάρχει μια μεγάλη πρόοδος από ένα συγκεκριμένο site το οποίο προβάλει καθημερινώς νέα γεγονότα που συμβαίνουν εντός αλλά και εκτός Κύπρου.

Επίσης, αξιόλογη προσπάθεια κάνει η Κυπριακή Ομοσπονδία αφού με την συνεργασία της με άλλες τηλεοπτικές εταιρίες έχει καταφέρει να προβάλει αρκετούς αγώνες της πρώτης αλλά και της δεύτερης κατηγορίας.

Τι θα ήθελες περισσότερο να αλλάξει ως προς το καλύτερο;

Εδώ και χρόνια στόχος της Κυπριακής Ομοσπονδίας Καλαθόσφαιρας και διάφορων φορέων είναι να μειώσουν την συμμετοχή των ξένων παιχτών στο κυπριακό πρωτάθλημα έτσι ώστε να βοηθήσουν τους Κύπριους καλαθοσφαιριστές. Με αυτό θα βοηθήσουν ιστορικά σωματεία της δεύτερης κατηγορίας τα όποια βρίσκονται στη δεύτερη κατηγορία λόγω οικονομικών προβλημάτων. Τέλος θα δώσει περισσότερο ενδιαφέρον στο δικό μας πρωτάθλημα αφού έχουμε μείνει μόνο 6 ομάδες.
Τέλος μια συμβουλή για τους φοιτητές – αθλητές;

H δική μου συμβουλή είναι να είναι πάντα προγραμματισμένοι και έτοιμοι να αντιμετωπίσουν οποιαδήποτε δυσκολία τους εμφανιστεί.

Να έχουν πάντα πίστη στους εαυτούς τους και μόνο με σκληρή δουλειά και υπομονή θα πετύχουν τους στόχους τους.

Ευχαριστούμε τον Μιχάλη και του ευχόμαστε κάθε επιτυχία στο μέλλον!

05/05/2017

EUC beach volley

05/05/2017

EUC basketball men

Photos from EUC - Athletic Center's post 04/05/2017

“Απέδρασε” από τη Λεμεσό και πανηγύρισε τον τίτλο το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο!

“Χρυσή” εκτός έδρας ισοπαλία εξασφάλισε το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου αφού στο ντέρμπι τίτλου έμεινε στο 2-2 με το Πανεπιστήμιο Frederick στην προτελευταία αγωνιστική του Πανεπιστημιακού Πρωταθλήματος Φούτσαλ Ανδρών εξασφαλίζοντας έτσι και μαθηματικά τον τίτλο του πρωταθλητή.

Καλύτερα μπήκε στον αγώνα το Frederick αφού μόνο με νίκη θα διατηρούσε τις ελπίδες του για τον τίτλο και προσπάθησε από το ξεκίνημα να πιέσει τους φιλοξενούμενους. Το Ευρωπαϊκό, από την δική του πλευρά, μπήκε προσεχτικά στο γήπεδο προσέχοντας κυρίως να μην βρεθεί πίσω στο σκορ και προσπαθώντας να χτυπήσει κυρίως με αντεπιθέσεις.

Η πίεση των γαλάζιων έφερε καρπούς στο 6ο λεπτό όταν ο Αντρέας Ζαντής άνοιξε το σκορ (1-0) με κοντινό πλασέ από δεξιά. Η απάντηση των πορτοκαλί ήταν σχεδόν άμεση αφού στο 10ο λεπτό ο Αχιλλέας Ανδρέου ισοφάρισε με κοντινό σουτ. Στη συνέχεια το παιχνίδι πήρε μια άγρια ομορφιά με κύριο χαρακτηριστικό την δύναμη και τα πολλά φάουλ κάτι που είχε ως αποτέλεσμα να μην υπάρχει ρυθμός στο ματς αφού οι συχνές διακοπές δεν επέτρεπαν στους 2 μονομάχους να κάνουν το παιχνίδι τους.

Κάπως έτσι, ήρθε και το 2-1 για το Frederick. Στο 23ο λεπτό, το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο συμπλήρωσε 6 ομαδικά φάουλ κάτι που είχε ως αποτέλεσμα τον καταλογισμό πέναλτι για τους γήπεδουχους. Πέναλτι που μετέτρεψε σε τέρμα ο Κάντζο Γκιβάρα στέλνοντας έτσι την ομάδα του στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ.

Με το εις βάρος του σκορ, οι πορτοκαλί μπήκαν καλύτερα στο δεύτερο μέρος ανεβάζοντας τον ρυθμό με στόχο την ισοφάριση. Στο μεταξύ, το Frederick προσπαθούσε με γρήγορες επιθέσεις να σκοράρει ακόμα ένα τέρμα φέρνοντας για τα καλά το παιχνίδι στα μέτρα του.

Και αφού χάθηκαν ευκαιρίες εκατέρωθεν, στο 41ο λεπτό μετά από πολύ ωραίο συνδυασμό, ο Γιώργος Κρέκος έκανε το 2-2 στέλνοντας τους συμπαίκτες του στα ουράνια. Τα τελευταία 10 περίπου λεπτά ήταν συγκλονιστικά αφού οι γηπεδούχοι πίεζαν πλέον σε όλο το γήπεδο για να σκοράρουν το τέρμα της νίκης ενώ οι φιλοξενούμενοι προσπάθουσαν να γυρίσουν τούμπα το ματς.

Το σκορ ωστόσο δεν έμελλε να αλλάξει, το 2-2 παρέμεινε μέχρι τέλους με το Ευρωπαϊκό να διατηρεί μία αγωνιστική πριν το τέλος το άηττητο του και την διαφορά των 5 βαθμών από το δεύτερο Frederick δίνοντας έτσι χαρακτήρα φιέστας στο τελευταίο παιχνίδι της χρονιάς απέναντι στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας. Το Frederick, από την άλλη, παρά το πολύ καλό πρωτάθλημα που έκανε, θα αρκεστεί να παλέψει για την δεύτερη θέση με το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας.

Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου: Χριστοφόρου Μ., Ανδρέου Α., Εφφέ Μ., Καλαϊτζίδης Α., Αγγελή Α., Ασλαμαζίδης Γ., Αβραάμ Η., Κρέκος Γ., Κωνσταντινίδης Α., Χατζηβασίλης Α., Μαλέκκος Κ.

Photos from EUC - Athletic Center's post 02/05/2017

Πλούσιο θέαμα πρόσφερε το Πανεπιστημιακό Πρωτάθλημα Beach Volley!

Για ακόμα μια χρονιά στέφθηκε με απόλυτη επιτυχία το Πανεπιστημιακό Πρωτάθλημα Beach Volley που διεξήχθη το Σάββατο 29 Απριλίου στις εγκαταστάσεις του Πανεπιστημίου Κύπρου! Οι διοργανωτές αλλά και οι αθλητές απόλαυσαν μια μέρα γεμάτη θέαμα, σασπένς και πολλές όμορφες στιγμές.

Στους άντρες πρώτευσε το πανεπιστήμιο Frederick με τους Γαβριήλ Γεωργίου και Κώστα Καλαφάτη που επικράτησαν στον τελικό των Ματθαίου Αβερκίου και Ευαγόρα Χριστοφίδη του Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου Κύπρου.
Στις γυναίκες, την πρώτη θέση κατέκτησε το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου με τις Βασιλική Χαραλάμπους και Γεωργία Μαραγκού αφού στον μεγάλο τελικό επικράτησαν των Έλενα και Χριστίνα Μαραγκού του Πανεπιστημίου Κύπρου.

Created by StudentLife.com.cy

06/04/2017

Αγκαλιά με τον τίτλο το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο!

Με το ένα χέρι στο τρόπαιο του πρωταθλητή είναι το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου στο Πανεπιστημιακό Πρωτάθλημα Χειροσφαίρισης αφού επικράτησε και του Πανεπιστημίου Frederick (32-19) συνεχίζοντας την αλάνθαστη πορεία του!

Την κυριαρχία τους από το ξεκίνημα του παιχνιδιού θέλησαν να επιβάλλουν οι γηπεδούχοι την ώρα που το Frederick προσπαθούσε με νύχια και με δόντια να βάλει δύσκολα στους επίδοξους πρωταθλητές. Με αυτά τα δεδομένα, οι πορτοκαλί έκλεισαν το ημίχρονο στο +7 (18-11).

Παρόμοια εικόνα και στο δεύτερο ημίχρονο με το Ευρωπαϊκό να μην κατεβάζει το πόδι από το γκάζι σε καμιά περίπτωση θέλοντας να εξασφαλίσει ακόμα μια νίκη. Έτσι, ανέβασε την διαφορά με τον φωτεινό πίνακα να γράφει με το τέλος του παιχνιδιού 32-19.

Πρώτος σκόρερ των γηπεδούχων αλλά και του αγώνα ο Δαυίδ Πέτρου με 9 τέρματα ενώ ο Κωνσταντίνος Κεραμιδάς σημείωσε 7. Από 5 τέρματα σημείωσαν οι Γιώργος Ανδρέου και Νικόλας Καρκαλάτος ενώ 3 σημείωσε ο Θεοδόσης Θεοδοσίου. Το δικό τους λιθαράκι στην νίκη έβαλαν και οι Αντώνης Παπαγιάννης (2 τέρματα) και Δημήτρης Νικηφόρου (1 τέρμα).

Για το Frederick πρώτος σκόρερ αναδείχτηκε ο Μιχάλης Κυρατζής με 8 τέρματα ενώ 4 σημείωσε ο Γεώργιος Σάββα. 3 τέρματα σημείωσε ο Σταύρος Κόκκινος και από 2 οι Μαρίνος Στυλιανού και Νικόλας Ιωνά.

Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου: Παπαγιάννης Α., Ανδρέου Γ., Θεοδοσίου Θ., Νικηφόρου Δ., Πολύδωρος Ε., Κεραμιδάς Κ., Πέτρου Δ., Λιβέρης Φ., Κυπριανού Ξ., Καρκαλάτος Ν., Ναθαναήλ Α.

credit by StudentLife Sports

28/03/2017

Κατέκτησε τον τίτλο αήττητο το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου!

Την 4η του νίκη στο Πανεπιστημιακό Πρωτάθλημα Πετόσφαιρας Γυναικών πανηγύρισε το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου αφού επιβλήθηκε στην τελευταία αγωνιστική του Πανεπιστημίου Κύπρου με 0-3 σετ. Πανηγύρισε, έτσι, με τον καλύτερο τρόπο και την κατάκτηση του πρωταθλήματος χωρίς να γευτεί, μάλιστα, την ήττα!

Δυναμικό ξεκίνημα έκαναν στο παιχνίδι οι φιλοξενούμενες παίρνοντας από νωρίς προβάδισμα στο πρώτο σετ (2-6) θέλοντας να τελειώνουν όσο γίνεται νωρίτερα με την υπόθεση νίκη. Την ίδια ώρα, οι γηπεδούχες του Πανεπιστήμιου Κύπρου προσπαθούσαν με όλες τους τις δυνάμεις να βάλουν δύσκολα στις πρωταθλήτριες και εν μέρει τα κατάφεραν. Το σετ, ωστόσο, κατέληξε στο Ευρωπαϊκό (14-25).

Παρόμοια ήταν η εικόνα του αγώνα και στο δεύτερο σετ με το Πανεπιστήμιο Κύπρου να παρουσιάζεται ελαφρώς βελτιωμένο. Το Ευρωπαϊκο από την πλευρά του συνέχισε στους ρυθμούς του πρώτου σετ επιβάλλοντας τον ρυθμό του. Αποτέλεσμα του πιο πάνω ήταν να πάρει και το δεύτερο σετ (15-25).

Το τρίτο σετ ήταν και η τελευταία ευκαιρία των γηπεδούχων για κάτι καλό στον αγώνα. Οι πετοσφαιρίστριες του Πανεπιστημίου Κύπρου, λοιπόν, διατήρησαν την διαφορά σε όσο πιο μικρά επίπεδα μπορούσαν. Παράλληλα, οι φιλοξενούμενες του Ευρωπαϊκού κάπου περίμεναν την λήξη του παιχνιδιού ρίχνοντας τον ρυθμό τους. Παρ’ όλα αυτά, στους κρίσιμους τελευταίους πόντους φάνηκε η κλάση των φιλοξενουμένων που πήραν και το τρίτο σετ (23-25) και την νίκη.

Ήταν η 4η νίκη σε 4 παιχνίδια για το Ευρωπαϊκό που τερμάτισε έτσι το πρωτάθλημα με τον καλύτερο δυνατό τρόπο. Από την πλευρά του, το Πανεπιστήμιο Κύπρου για άλλο ένα αγώνα έδειξε καλό πρόσωπο χωρίς όμως να καταφέρει να πανηγυρίσει την νίκη.

credit: StudentLife Sports

Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου: Τζιαπούρα Μ., Δαυίδ Χ., Χριστοδούλου Α., Πέτρου Ε., Θεοδωράκη Ε., Μαραγκού Γ., Οικονόμου Ζ., Χαραλάμπους Β., Μιχελάκη Μ., Νικολοπούλου Χ., Ιωάννου Σ.

24/03/2017

European University Basketball Team

Photos from EUC - Athletic Center's post 22/03/2017

Νίκησε και συνεχίζει να ελπίζει για τον τίτλο το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο!

Το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου πήρε τη νίκη απέναντι στο Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου και συνεχίζει να καταδιώκει το Πανεπιστημίο Λευκωσίας για τον φετινό τίτλο.

Το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου ήρθε στη Λευκωσία με αρκετές απουσίες αλλά κατάφερε να κλέψει τις εντυπώσεις για τη μαχητικότητα του. Ένα καλό παράδειγμα είναι το πρώτο δεκάλεπτο που τέλειωσε 16 – 14. Παίζοντας πιο συγκροτημένα και έχοντας περισσότερες δυνάμεις οι καλαθοσφαιριστές του Ευάγγελου Κώστα μπήκαν δυνατά στο 2ο δεκάλεπτο και πίεσαν ψηλά τους αντιπάλους τους. Το αποτέλεσμα ήταν να πάρουν 21 πόντους έναντι 4 των αντιπάλων τους και να ανοίξουν την ψαλίδα στο σκορ. Το 37 – 18 δεν άφηνε και πολλές επιλογές στους φιλοξενούμενους αλλά δεν τα παράτησαν.

Στο 3ο δεκάλεπτο οι καλαθοσφαιριστές της Ντιάνας Αγαπίου πίεσαν, δημιούργησαν ευκαιρίες αλλά τα χαμένα καλάθια και η ευστοχία των αντιπάλων τέλειωσαν το παιχνίδι. Το δεκάλεπτο έληξε 58 – 25 με τους γηπεδούχους να κλειδώνουν τη νίκη. Σαν επανάληψη του 3ου δεκαλέπτου κύλησε και το 4ο. Οι φιλοξενούμενοι δεν το έβαζαν κάτω παρά την κούραση και οι γηπεδούχοι δεν κατέβαζαν ρυθμούς. Το αποτέλεσμα ήταν να δούμε εμείς ένα συναρπαστικό αγώνα και το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου να πάρει τη νίκη με σκορ 84 – 31.

Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου (Ευάγγελος Κώστα): Ζαρογιάννης Θ, Σολωμού Σ, Σέππος Κ, Μπουρίκας Ι, Καραγιάννης Δ, Γιαχνάκης Σ, Κουμής Μ, Καρακάσης Ε, Ματακίδης Κ, Κίνγκας Α, Χειμώνας Κ, Τσάκωνας Ν.

Credit by StudentLife Sports

22/03/2017

European University Handball Team

Photos from EUC - Athletic Center's post 17/03/2017

ΜΕΓΑΛΑ ΠΑΙΓΝΙΔΙΑ ΣΤΟΥΣ ΤΕΛΙΚΟΥΣ ΣΤΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΝΤΙΠΤΕΡΙΣΗΣ

Με τεράστιο ενδιαφέρον και πολλές συμμετοχές διεξήχθη και το φετινό Πρωτάθλημα Αντιπτέρισης ανάμεσα σε μία πλειάδα εξαιρετικών και ταλαντούχων αθλητών –φοιτητών και αθλητριών – φοιτητριών οι οποίοι τα τελευταία χρόνια ολοένα και αυξάνονται αφού είναι ένα άθλημα που αγαπήθηκε ιδιαίτερα από τον φοιτητόκοσμο ο οποίος έχει να επιδείξει τεράστιο ταλέντο .
Στον αγώνα και στους άντρες μετά από ένα συγκλονιστικό αγώνα ο Σάββας Χαραλάμπους (Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου) κέρδισε με 2-1 σετ τον αντίπαλο του Κωνσταντίνο Ευαγγέλου (Πανεπιστημίου Κύπρου) (21-12 21-14 21-12 ) και κατέκτησε τον τίτλο .
Συγκλονιστικός ήταν και ο τελικός στις γυναίκες αφού η Μαρία Έλληνα (Πανεπιστημίου Κύπρου) κατάφερε να κάνει την μεγάλη ανατροπή από την Αναστασία Κχαταπ (Πανεπιστημίου Κύπρου) αφού ενώ έχανε με 0-1 σετ (12-21 ) κατάφερε στο τέλος με τεράστια προσπάθεια να κερδίσει τελικά με 2-1 σετ κερδίζοντας τα δύο τελευταία σετ με 21-14 και 21-12 πανηγυρίζοντας μία τεράστια νίκη και φυσικά τον τίτλο.
Στα διπλά και συγκεκριμένα στο διπλό αντρών οι Νικόλας Αλεξόπουλος και Κωνσταντίνος Ευαγγέλου (Πανεπιστημίου Κύπρου) κέρδισαν με 2-0 σετ και μετά από ένα δυνατό και συναρπαστικό αγώνα –κυρίως στο πρώτο σετ - τους Στέφανο Σόλωνος και Σάββα Χαραλάμπους (Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου) με 22-20 και 21-12

17/03/2017

European University Futsal Team
StudentLife Sports

Photos from EUC - Athletic Center's post 16/03/2017

Κέρδισε το ντέρμπι και έβαλε φωτιά το Ευρωπαϊκό!

Το φετινό πανεπιστημιακό πρωτάθλημα φούτσαλ ανδρών θα μας κρατήσει σε εγρήγορση μέχρι και το τελευταίο παιχνίδι. Τρανταχτή απόδειξη και το χτεσινό παιχνίδι που ξεκαθάρισε μόνο με το τελικό σφύριγμα.

Το Frederick University ταξίδεψε από την Λεμεσό για να αντιμετωπίσει το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου. Οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και αντάλλαζαν επιθέσεις από πολύ νωρίς.

Οι γηπεδούχοι πήραν σχετικά γρήγορα προβάδισμα στο σκορ με τον Αθανάσιο Αγγελή να βάζει μπροστά την ομάδα του. Μετά από ασυνεννοησία στην αντίπαλη άμυνα ο Ηλίας Αβραάμ σημείωσε με προβολή το 2 – 0 στο 19ο λεπτό. Το σκορ αυτό κράτησε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου ενώ οι φιλοξενούμενοι δεν έβρισκαν τον τρόπο να σκοράρουν παρ’ όλο που δημιουργούσαν ευκαιρίες.

Στην επανάληψη οι φουτσαλιστές του Frederick University μπήκαν για να παίξουν τα ρέστα τους και 6 λεπτά μετά το σφύριγμα μείωσαν σε 2 – 1 με γκολ του Κάντζο Γκιβάρα. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να πιέζουν ψηλά αφού ήθελαν να φτάσουν στην ισοφάριση αλλά στο 38′ το πλήρωσαν αφού δέχτηκαν το 3 – 1 με γκολ του Γιώργου Κρέκου. Μη έχοντας κάτι να χάσουν οι φιλοξενούμενοι τα έδωσαν όλα στην επίθεση κάνοντας το παιχνίδι ρώσικη ρουλέττα. 3 λεπτά πριν το τέλος ο Κάντζο Γκιβάρα πέτυχε το 3 – 2 και το παιχνίδι απέκτησε τρελό ρυθμό καθώς και αρκετή ένταση. Το τελικό σφύριγμα του διαιτητή βρήκε το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου να παίρνει μια σημαντική νίκη για τη συνέχεια.

Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου (Φρίξος Πιερή): Χριστοφόρου Μ, Αντρέου Α, Μιχάλης Ε, Καλαϊτζίδης Ν, Αγγελή Α, Αβραάμ Η, Σακαρίδης Ε, Ασλαματζίδης Γ, Κρέκος Γ, Κωνσταντινίδης Α, Αχιλλέως Δ, Μαλέκος Κ.

Photos from EUC - Athletic Center's post 15/03/2017

Το ντέρμπι μεταξύ του Πανεπιστημίου Λευκωσίας και του Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου Κύπρου μετατράπηκε σε διαφήμιση για το άθλημα.

Οι δύο ομάδες τα έδωσαν όλα στο γήπεδο και οι φιλοξενούμενοι έφυγαν με την νίκη και τους 2 βαθμούς βάζοντας πλώρη για τον τίτλο.

Το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε τους καλαθοσφαιριστές του Μιχάλη Ματσεντίδη να μπαίνουν πιο δυνατά στον αγώνα και να παίρνουν σχετικά καλό προβάδισμα. Οι γηπεδούχοι αφυπνίστηκαν στο τέλος και έσωσαν το δεκάλεπτο κατά κάποιο τρόπο αφού έληξε 15 – 23.

Το 2ο δεκάλεπτο είχε κοινά στοιχεία με το πρώτο αφού το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας μπήκε καλύτερα, μετά κάλυψε τη διαφορά το Ευρωπαϊκό και στο τέλος μοιράζονταν βαθμούς με τους φιλοξενούμενους να κερδίζουν άλλους 3 πόντους διαφορά (20 – 23), φτάνοντας έτσι στο 35 – 46.

Η διαφορά δεν καθησύχασε τους φιλοξενούμενους που μπήκαν δυνατά και στο 3ο δεκάλεπτο με σκοπό να τελειώσουν το παιχνίδι. Οι 9 πόντοι που σημείωσαν σόκαραν τους αντιπάλους τους. Το 3ο δεκάλεπτο πρόσφερε πολλές συγκινήσεις με το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου να είναι πιο αποτελεσματικό (27 – 18) και να μειώνει κατά πολύ το σκορ σε 62 – 64.

Οι 2 πόντοι διαφορά δεν έδινε περιθώρια λάθους σε καμία από τις δύο ομάδες ενώ το ντέρμπι πήρε φωτιά. 6 λεπτά πριν τη λήξη οι φιλοξενούμενοι ήταν μπροστά με 62 – 70, ενώ όπως και τις προηγούμενες φορές οι καλαθοσφαιριστές του Ευάγγελου Κώστα δεν τα παρατούσαν. Το αποτέλεσμα ήταν να βρεθούμε δύο λεπτά πριν το τέλος και το σκορ να είναι στο 68 – 72. Οι φιλοξενούμενοι κράτησαν μπάλα, έδειξαν λιγότερο αγχωμένοι και πήραν τη νίκη με σκορ 71 – 77.

Τέτοια παιχνίδια δείχνουν ξανά και ξανά τη σημαντικότητα και την ανταγωνιστικότητα στον Πανεπιστημιακό Αθλητισμό και εκθέτουν όσους πιστεύουν το αντίθετο!

Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου (Ευάγγελος Κώστα): Σολωμού Σ, Σέππος Κ, Μπουρίκας Ι, Καραγιάννης Δ, Γιαχνάκης Σ. Ματακίδης Κ, Κίνγκας Α, Κουτούμπας Γ, Χειμώνας Κ, Τσάκωνας Ν.

Άλλη μια νίκη για το Ευρωπαϊκό στο χάντμπολ!

Η υπεροχή του Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου Κύπρου στο χάντμπολ φαίνεται και στο πανεπιστημιακό πρωτάθλημα αφού οι παίκτες του Ανδρέα Ανδρέου είναι κοντά στο να σηκώσουν για ακόμη μια χρονιά το πρωτάθλημα.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά και προηγήθηκαν στο ημίχρονο με 8 – 16 του Frederick University. Οι γηπεδούχοι δεν τα παρατούσαν και έφτιαχναν ευκαιρίες με τη σειρά τους. Το Ευρωπαϊκό δεν θέλησε να μπει σε περιπέτειες και στο 2ο ημίχρονο συνέχισε την καλή του εμφάνιση. Οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν τον αγώνα με σκορ 20 – 32.

Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου (Ανδρέας Ανδρέου): Νικηφόρου Δ, Ιωαννίδης Ι, Κεραμιδάς Κ, Ανδρέου Γ, Πολύδωρος Ε, Κυπριανού Ξ, Λεμέσιος Χ, Ναθαναήλ Α, Θεοδοσίου Θ, Παπαγιάννης Α, Βασιλείου Μ, Κωνσταντινίδης Γ, Καραγιοζόπουλος D, Kαρκαλάτος Ν, Μάντζος Η.

Photos from EUC - Athletic Center's post 07/03/2017

Αλάνθαστο συνεχίζει το Ευρωπαϊκό!

Πολύ πιο δύσκολα από όσο δείχνει το τελικό 3-0 σετ επικράτησε το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου του Πανεπιστημίου Κύπρου στα πλαίσια της 3ης αγωνιστικής του Πανεπιστημιακού Πρωταθλήματος Πετόσφαιρας Γυναικών.

Από το πρώτο κιόλας σετ φάνηκε πως οι 2 ομάδες θα έδιναν σκληρό αγώνα για τη νίκη. Ευρωπαϊκό και Κύπρου πάλευαν κάθε πόντο με σκοπό να πάρουν το πρώτο κρίσιμο σετ που θα τους έδινε προβάδισμα στο σκορ αλλά και ψυχολογικό πλεονέκτημα. Τελικά, στους τελευταίους κρίσιμους πόντους, οι γηπεδούχες φάνηκαν πιο ψύχραιμες παίρνοντας και το σετ με 25-15.

Παρόμοια εικόνα και στο δεύτερο σετ με το Ευρωπαϊκό να παίρνει το σετ με τον αέρα του πρώτου (25-15). Το τρίτο σετ ήταν και η τελευταία ευκαιρία του Πανεπιστημίου Κύπρου για κέρδος από το παιχνίδι. Σαν τέτοιο αντιμετωπίστηκε από τις πετοσφαιρίστριες του Πανεπιστημίου της Αγλαντζιάς που μάχονταν για κάθε πόντο λες και ήταν ο τελευταίος.

Το Ευρωπαϊκό, απ΄την άλλη, ξέροντας πως με ακόμα ένα σετ έπαιρνε μια πολύτιμη νίκη στην προσπάθεια του για κατάκτηση του τίτλου συνέχισε να παλέυει όσο πιο σκληρά μπορούσε. Σαν φωτοτυπία των 2 πρώτων σετ ήταν και το τρίτο με τις γηπεδούχες να είναι πιο αποτελεσματικές στο τέλος και να παίρνουν το σετ (25-19) και την νίκη.

Έτσι, το Πανεπιστήμιο της Έγκωμης έκανε το 2×2 όντας η μόνη αλάνθαστη ομάδα στο πρωτάθλημα.

Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου: Τσιαπούρα Μ., Δαυίδ Χρ., Χριστοδούλου Α., Πέτρου Ε., Θεοδωράκη Ε., Μαραγκού Γ., Οικονόμου Ζ., Χαραλάμπους Π., Μιχαλάκη Μ., Ιωάννου Στ.

report by studentlife.com.cy

Timeline photos 03/03/2017

Το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου ταξίδεψε στη Λεμεσό όπου αντιμετώπισε την ομάδα του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου. Οι φιλοξενούμενοι επικράτησαν με σκορ 63 – 68.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν μπροστά στο σκορ με την έναρξη του παιχνιδιού και έφτασαν στο 16 – 15 στη λήξη του 1ου δεκαλέπτου. Βλέποντας την ομάδα τους να μένει πίσω στο σκορ οι φιλοξενούμενοι πίσμωσαν και γύρισαν το παιχνίδι στο 2ο δεκάλεπτο με σκορ 31 – 33.

Έχοντας το μικρό προβάδισμα και την ευκαιρία να κάνουν το απόλυτο στα 3 πρώτα παιχνίδια, οι φιλοξενούμενοι αύξησαν την διαφορά στο 3ο δεκάλεπτο σε 45 – 50. Οι 5 πόντοι ήταν αρκετοί για να δώσουν την νίκη στους φιλοξενούμενους ενώ αξίζει να σημειωθεί ότι οι περισσότεροι πόντοι σημειώθηκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο αφού η κάθε ομάδα σκόραρε από 18 πόντους.

Οι φιλοξενούμενοι έφυγαν από τη Λεμεσό με τη νίκη και τους 2 βαθμούς και πλέον περιμένουν το ντέρμπι κορυφής με το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας.

Report by studentlife.com.cy

Photos from EUC - Athletic Center's post 01/03/2017

Το απόλυτο στο Πανεπιστημιακό Πρωτάθλημα Καλαθόσφαιρας Ανδρών μετρά το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου αφού επικράτησε του Πανεπιστημίου Frederick εκτός έδρας με 40-58.

Από την αρχή μπήκαν μπροστά οι φιλοξενούμενοι θέλοντας να επιβληθούν του αντιπάλου με το πρώτο δεκάλεπτο να λήγει στο 9-15. Παρόμοια εικόνα και στο δεύτερο δεκάλεπτο με τις 2 ομάδες να προσπαθούν για το καλύτερο. Βελτιωμένοι παρουσιάστηκαν οι γηπεδούχοι κυρίως στο επιθετικό κομμάτι με το Ευρωπαϊκό όμως να συνεχίζει να είναι ανώτερο. Με ένα επιμέρους σκορ 11-17, οι 2 ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια στο 20-32.

Με το μαξιλαράκι των 12 πόντων για το Ευρωπαϊκό ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο. Το Πανεπιστήμιο Frederick συνέχισε να παρουσιάζεται βελτιωμένο όμως με αποτέλεσμα το τρίτο δεκάλεπτο να είναι το πιο ισορροπημένο του παιχνίδιου, γεγονός που αποτυπώθηκε και στο σκορ. 13-13 έληξε το συγκεκριμένο δεκάλεπτο με τους φιλοξενούμενους να διατηρούν την διαφορά σε διψήφιο αριθμό (33-45).

Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού, το Ευρωπαϊκό συνέχισε να παρουσιάζεται καλύτερο με το Frederick να μην μπορεί να ακολουθήσει. Έτσι, οι φιλοξενούμενοι έκαναν το 2×2 ενώ από την άλλη, αυτή ήταν η 2η ήττα στο πρωτάθλημα για το Frederick.

Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου: Ζαρογιάννης Θ., Σολωμού Σ., Σέππος Κ., Μπουρίκας Ι., Γιαχνάκης Στ., Καρακάσης Ε., Ματακίδης Κ., Κίνγκας Α., Κουτουμπάς Γ., Τσάκωνας Ν.

Report and fotos by studentlife.com.cy

Want your business to be the top-listed Gym/sports Facility in Nicosia?
Click here to claim your Sponsored Listing.

Videos (show all)

EUC beach volley created by StudentLife Sports
EUC basketball mencreated by StudentLife Sports
Αγκαλιά με τον τίτλο το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο!Με το ένα χέρι στο τρόπαιο του πρωταθλητή είναι το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο...
Κατέκτησε τον τίτλο αήττητο το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου!Την 4η του νίκη στο Πανεπιστημιακό Πρωτάθλημα Πετόσφαιρας Γ...