Centrum Języka Polskiego i Kultury Polskiej VDU
Centrum Języka Polskiego i Kultury Polskiej VDU
Zapraszamy!!! 🌞
Zapraszamy na studia pedagogiczne języka polskiego i angielskiego 🌞
Magazyn „Kurier Wileński”
Wręczenie dyplomów👩🎓
Zdjęcia: Magazyn „Kurier Wileński” (Marian Paluszkiewicz)
Piękny słoneczny majowy dzień.☀️ Uczniowie, studenci i wykładowcy. Kowno – drugie miasto na Litwie, które wyraziście wpisało się do życiorysu Adama Mickiewicza.📖
Wspólna wycieczka do Kowna była uwieńczeniem serii warsztatów „ Akademicka strefa twórczego polonisty” organizowanych przez Centrum Języka Polskiego i Kultury Polskiej Uniwersytetu Witolda Wielkiego dla uczniów klas gimnazjalnych. Wyruszając śladami Mickiewicza do Kowna, chcieliśmy pokazać uczniom, jak ciekawe może być poszukiwanie w najbliższych okolicach pamiątek po wielkich ludziach. Początkowo wycieczkowicze obejrzeli mury gimnazjum, w którym przed 200 laty słynny wieszcz pracował jako nauczyciel, i poznali szczegóły z kowieńskiego okresu jego życia, a w końcu zwiedzili romantyczną tzw. dolinę Mickiewicza, gdzie zachował się kamień, na którym ponoć siadywał sam Mickiewicz. Pewne jest jednak to, że dolina była ulubionym miejscem spacerów Mickiewicza i źródłem natchnienia - Mickiewicz sycił tu swoje oczy krajobrazami litewskimi i przemyśliwał fabułę swoich utworów.
Wspaniała pogoda zapraszała też, aby się nacieszyć różnymi urokami Kowna. Uważa się, że nie było się w Kownie, jeżeli się nie pospacerowało po alei Laisės i nie zrobiło zdjęcia przy znanej fontannie. Miłym wytchnieniem była też wizyta w ogrodzie botanicznym Uniwersytetu Witolda Wielkiego, gdzie wiosna rozszalała się już na całego.😊😊😊
20 kwietnia w Akademii Edukacji Uniwersytetu Witolda Wielkiego odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Akademicka Strefa Twórczego Polonisty“ pod tytułem ,,Napisać wszystko, co pomyśli głowa”. Były to warsztaty dziennikarskie. Dziennikarstwo to działalność polegająca na zbieraniu i upublicznianiu za pomocą środków masowej komunikacji informacji o wydarzeniach, ludziach oraz problemach. Jak się okazało, niemało młodych ludzi chciałoby spróbować swoich sił na tym polu. Są oczywiście świadomi, że głównym niezbędnym narzędziem pracy jest perfekcyjnie opanowany język.
W pierwszej części warsztatów doc. dr Henryka Sokołowska przedstawiła uczniom, czym jest dziennikarstwo, jakie cechy osobowości są ważne dla dziennikarza, jak tworzyć atrakcyjne dla czytelnika teksty. Studenci II i III roku polonistyki urozmaicili spotkanie za pomocą quizów i gier interaktywnych, podczas których uczniowie mieli okazję wykazać się nowo zdobytą wiedzą.
Podczas drugiego etapu warsztatów uczestnicy mieli okazję bliżej poznać zawód dziennikarza dzięki rozmowie z doświadczoną wieloletnią dziennikarką – Barbarą Sosno, obecnie wydawcą działu „Info Wilno” w „TVP Wilno”. Pani redaktor opowiedziała o własnych doświadczeniach i specyfice pracy w redakcji gazety, radia oraz telewizji, a także o tym, jak wygląda praca w newsroomie.
W ostatniej części spotkania doc. dr Barbara Dwilewicz wyjaśniła, czym jest wywiad i opowiedziała o jego osobliwościach. Wywiad to rozmowa dziennikarza z kimś, zwykle ze znaną osobą, która odpowiada na zadawane pytania. Ta rozmowa może być udostępniona w radiu, telewizji lub w prasie. Zebrani zastanawiali się, jakie pytania dziennikarz może zadać, a co wypada pominąć. Następnie wszyscy wzięli udział w przygotowaniu wywiadu: mieli za zadanie przemyśleć pytania, jakie można zadać ludziom różnych zawodów i mających różne osiągnięcia.
Podsumowaniem warsztatów będzie KONKURS na tekst publicystyczny w wybranym gatunku dziennikarskim.
Tych uczniów, którzy wzięli udział w organizowanych dotąd spotkaniach z cyklu „Akademicka Strefa Twórczego Polonisty”, 11 maja zapraszamy na kolejne spotkanie – wspólny wyjazd krajoznawczy, m.in. w poszukiwaniu polskich śladów oraz miejsc związanych z literaturą na Litwie.
Warsztaty dziennikarskie w Akademii Edukacji Uniwersytetu Witolda Wielkiego Dziennikarstwo – zawód czy wyzwanie? Praca czy hobby? Na te i inne pytania odpowiedzi szukali uczestnicy warsztatów dziennikarskich, zorganizowanych w Akademii Edukacji Uniwersytetu Witolda Wielkiego.
https://wilno.tvp.pl/77100376/spotkanie-absolwentow-polonistyki-litewskich-uczelni
Spotkanie absolwentów polonistyki litewskich uczelni Wileński Uniwersytet Pedagogiczny, Litewski Uniwersytet Edukologiczny, Akademia Edukacji Uniwersytetu Witolda Wielkiego – każda uczelnia przyjmowała w spadku dziedzictwo poprzedniej. Absolwenci polonistyki różnych roczników spotkali się, by przypomnieć dawne dzieje i wspólną historię.
Zwycięzcą konkursu translatorycznego zorganizowanego przez Centrum Języka Polskiego i Kultury Polskiej Uniwersytetu Witolda Wielkiego w ramach "Akademickiej strefy twórczego polonisty" został Edgar Kuzmicz, uczeń klasy 8 Gimnazjum w Grzegorzewie. Gratulujemy!🏆🥇
Uczestnicy konkursu mieli przełożyć fragment powieści historycznej Ilony Skujautė "Karo nuotaka" z języka litewskiego na polski. Mogli posłużyć się tłumaczem internetowym Google, a następnie zredagować tekst, rozpoznając różne lapsusy, błędy i nieścisłości językowe.🙂
Spotkanie absolwentów i wykładowców polonistyki
19 kwietnia 2024 roku odbyło się spotkanie absolwentów i wykładowców polonistyki.
Ciepła i rodzinna atmosfera w czasie studiów została na długo w sercach absolwentów i po studiach, co spowodowało ogromną chęć i potrzebę takiego spotkania. Nie zabrakło na nim piosenek z czasów studenckich takie jak „Ballada o Mickiewiczu”, „Studencka miłość”, „Czasie szalony”. Film „Wspomnienia absolwentów polonistyki” pozwolił przypomnieć te najwspanialsze lata studenckie, wyjazdy, wykłady u prof. Miodka i wiele innych przeżyć. Sentymentalna nutka była rozjaśniona Quizem, w czasie którego nie zabrakło różnorodnych pytań kulturalnych i muzycznych.
Czas w licznym gronie umknął w bardzo rodzinnej, ciepłej atmosferze w przytulnej restauracji „Sakwa”.
❤️
Dzielimy się krótką wideorelacją.
Już jutro! Zapraszamy 🤗
Zapraszamy!!!😇
Centrum Języka Polskiego i Kultury Polskiej VDU zaprasza wszystkich, którzy widzą swoją przyszłość w dziennikarstwie
Zapraszamy!!!😇
Grupka studentów polonistyki Uniwersytetu Witolda Wielkiego wraz z wykładowcami 26 marca udali się do kina na film historyczny „Chłopi”📽 (wyświetlany w ramach Festiwalu „Kino Pavasaris”, organizowanego przez Instytut Polski w Wilnie).
Powieść Władysława Reymonta, za którą otrzymał Nagrodę Nobla w 1924 roku, publikowana w tomach między 1904 a 1909 rokiem. To utwór przedstawiający losy społeczności zamieszkałej we wsi Lipce.
Fabuła powieści obejmuje 10 miesięcy i opisuje losy Macieja Boryny, jego rodziny i innych mieszkańców Lipiec. Ukazuje zarówno problemy społeczne, z którymi spotykają się chłopi, jak i przedstawia ich codzienność, święta oraz tradycje, życie uzależnione od pór roku i pogody, wpisuje także chłopów w tradycję historyczną, a także skupia się na indywidualnych przeżyciach. Chłopi to wnikliwe studium nad rzeczywistością chłopską, powieść panoramiczna, realizująca założenia naturalizmu i realizmu.
Polska ekranizacja „Chłopów“ na podstawie nagrodzonej Nagrodą Nobla powieści Władysława Reymonta to wyjątkowe dzieło – praca, która zajęła twórcom ponad 200 000 godzin. Zachęcamy miłośników filmu polskiego do obejrzenia ekranizacji tej kulturowej powieści!
16 marca w Akademii Edukacji Uniwersytetu Witolda Wielkiego odbyło się kolejne spotkanie AKADEMICKA STREFA TWÓRCZEGO POLONISTY pod tytułem ,,Między językami”. 💭🤓Były to warsztaty translatoryczne. TRANSLATORYKA to nauka badająca komunikację międzyjęzykową, która jest chlebem powszednim przede wszystkim zawodu tłumacza, ale też może być ciekawa dla wszystkich osób dwu - czy wielojęzycznych, stale przechodzących z jednego języka na drugi. 🙃
Zajęcia podczas warsztatów prowadzili nie tylko wykładowcy, lecz również studenci polonistyki, a gośćmi byli uczniowie i ich nauczyciele. W pierwszej części spotkania studentki IV roku pokazały wybrane różnice w słownictwie i gramatyce języka polskiego🇵🇱 i litewskiego🇱🇹, np. jak przetłumaczyć litewski wyraz "buitinis" czy poradzić sobie z litewskimi imiesłowami.
Uczestnicy spotkania mieli okazję bliżej poznać zawód tłumacza, o którym opowiedział gość specjalny – dziennikarz LRT Dariusz Malinowski. 🧑💻
W ostatniej części spotkania uczestnicy wcieli się w rolę tłumaczy i zasmakowali przekładu literackiego. Dr Irena Masojć zaprezentowała niedawno wydaną książkę Ilony Skujaitė "Karo nuotaka" opowiadającą o niezwykłym losie Katarzyny Jagiellonki, a następnie wszyscy próbowali redagować jej fragmenty przełożone przez tłumacza Google, który nie potrafi jednak zastąpić ludzkiego intelektu i wyczucia językowego. 📖
Podsumowaniem warsztatów będzie KONKURS na samodzielne dokończenie przekładu fragmentów tej powieści.
Zapraszamy na kolejne spotkanie 6 kwietnia!☺️☺️🥰
Już w sobotę!! ☺️ ZAPRASZAMY!🫶
Zapraszamy! Zapowiada się ciekawie📕🖊😊
Czekamy 16 marca o godz. 10:00. 😊
Zapraszamy!!!
Zapraszamy! Zapowiada się ciekawie📕🖊😊
Czekamy 16 marca o godz. 10:00. 😊
Zapraszamy! Zapowiada się ciekawie📕🖊😊
Czekamy 16 marca o godz. 10:00. 😊
2 marca w Akademii Edukacji Uniwersytetu Witolda Wielkiego odbyło się spotkanie AKADEMICKA STREFA TWÓRCZEGO POLONISTY z poezją pod tytułem ,,Weź mnie w opiekę, o słowo”. 🤍❤️Udział w wydarzeniu wzięli nie tylko studenci polonistyki i wykładowcy, ale również zaproszeni uczniowie i ich nauczyciele oraz byli absolwenci polonistyki.🥰 Motywem przewodnim spotkania była poezja i życiorys Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Z biografią poety zapoznała nas doc. dr Halina Turkiewicz, która z wielkim zapałem opowiadała fakty z życia pisarza. W przemówieniu nie zabrakło również ciekawostek, jak na przykład, że wiersze Gałczyński pisał zielonym atramentem.💚🖊
Druga część spotkania dotyczyła poezji śpiewanej. Swoją wiedzą na ten temat podzieliła się ze wszystkimi absolwentka polonistyki Sabina Lachowicz.
Studenci brali czynny udział w tym wydarzeniu. Recytowali wiersze K. I. Gałczyńskiego takie jak: ,,Dzikie wino”, ,,Spotkanie z matką”, ,,Wilno, ulica Niemiecka” i wiele innych. Zaprezentowali także poezję śpiewaną do wierszy Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Zbigniewa Herberta, Stanisława Barańczaka oraz ks. Jana Twardowskiego.😇
Zapraszamy na kolejne spotkanie 16 marca.🥰
Dziękujemy za zdjęcia i filmiki Dariusz Rudzianiec
Zapraszamy już w tę sobotę o 12:00
Zapraszamy!!!📢📢📢
Czekamy na Ciebie, dołącz do nas! 🎓👩🎓👨🎓
🔊 Gościem dzisiejszego programu będzie dr Henryka Sokołowska, kierowniczka Centrum Języka Polskiego i Kultury Polskiej w Akademii Edukacji Uniwersytetu Witolda Wielkiego.
Jak zmotywować młodą osobę do głębszego poznania języka ojczystego i polskiej kultury 🇵🇱?
Polska społeczność Akademii Edukacji Uniwersytetu Witolda Wielkiego uczniom z polskich szkół na Litwie oferuje „Akademicką strefę twórczego polonisty” 🤩.
W najbliższą sobotę rusza kolejna edycja tego przedsięwzięcia. Gość opowie 💬 o zajęciach odbywających się w ramach tego cyklu wydarzeń, znaczeniu języka polskiego, egzaminie państwowym i studiach polonistycznych.
👉Emisja programu od poniedziałku do piątku o godz. 19.15 /czasu lokalnego/ - także w streamie i w aplikacji mobilnej. 📲📺
👉Po emisji na antenie program można obejrzeć na naszej stronie: https://bit.ly/3CKn51T
Poezja śpiewana na zamknięciu 35. olimpiady języka polskiego i literatury. 🤍❤️
„Kultura to (...) budowanie wartości, dla których warto żyć” — Zbigniew Herbert
W dniach 21-22 lutego w Akademii Edukacji na Uniwersytecie Witolda Wielkiego w Wilnie odbyła się # # Olimpiada Języka Polskiego i literatury. Była ona poświęcona upamiętnieniu 100-tnej rocznicy urodzin Zbigniewa Herberta.
22 lutego na zamknięciu olimpiady studenci polonistyki mieli okazję zarecytować wiersze oraz przedstawić poezję śpiewaną utworów Zbigniewa Herberta ,,Zasypiamy na słowach” oraz ,,Piosenka”. Do wykonania poezji śpiewanej przyczyniła się również absolwentka polonistyki Sabina Lachowicz, która za czasów studenckich ułożyła muzykę do wykonanych utworów.
Click here to claim your Sponsored Listing.
Videos (show all)
Contact the university
Address
T. Ševčenkos Gatvė 31
Vilnius
03111
Ateities Gatvė 20
Vilnius, 10001
Studies for quality life 👉 https://www.mruni.eu/en/prospective-students/
Universiteto Gatvė 3
Vilnius, LT-01122
Vilniaus universiteto biblioteka – valstybinės reikšmės akademinė biblioteka, įkurta 1570 m. Vilniuje. Biblioteką sudaro centrinė biblioteka, Mokslinės komunikacijos ir informacijo...
Universiteto Gatvė 9
Vilnius, 01513
Rengiame profesionalus, kurie sėkmingai veikia socialinio darbo lauke, teikia socialines paslaugas.
Saulėtekio Alėja 11
Vilnius, LT–10223
Kūrėjau, prisijunk prie VILNIUS TECH universiteto! ☄️ vilniustech.lt/stojantiesiems Creator
Saulėtekio Alėja 9, I Rūmai
Vilnius, 10222
Vilniaus universiteto Komunikacijos fakultetas
Kalvariju Str. 137E
Vilnius, 08221
SMK College of Applied Sciences, Lithuania
Linkmenų G 28
Vilnius, 08217
VILNIUS TECH SA AGAI - studentiška organizacija, atstovaujanti VILNIUS TECH AGAI studentus.
Saulėtekio Alėja 11 (main Office SRC 805, Incoming Students SRC 205, Outgoing Students SRC C12)
Vilnius, LT-10223
Oficiali Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VILNIUS TECH) Užsienio ryšių direkcijos Facebo
Maironio Gatvė 3
Vilnius, 01124
GERIAUSIAS BŪDAS NUSPĖTI ATEITĮ - JĄ SUKURTI VDA Vilniaus fakulteto Dizaino katedra
Saulėtekio Alėja 9, JR7 Aud
Vilnius, LT-10222
Vilniaus universiteto Komunikacijos fakulteto Studentų mokslinė draugija. Mokslas taip, kaip visada, ir kitaip!
KALVARIJŲ Gatvė 135
Vilnius, LT-08221